Reddiogboothuisje van 1881 definitief vervangen Drukte tijdens Pinksterdagen dit jaar niet groter dan 1973 Mooi onderkomen KNZHRM aan Badweg in De Koog Luilakviering opvallend rustig Texel krijgt wereldwinkel Woningbouwvereniging houdt tuinwedstrijd Schouwburgvoorstellingen bijna uitverkocht Middeleeuwse markt in Jan Drijverschool Lenie van 't Noordende portretteert Sportvissers op Waddenzee verdronken Uitslag 13e Rode Kruiswoordpuzzel Inschrijving voor Avondvierdaagse Paardenvrienden houden gezelligheidsrit Oosterse boetiek geopend in Weverstraat Bel bij brand 2066 Verleende bouwvergunningen de gehele dinsdag geopend Pastor Obdam 25 jaar priester Vakantie wijkverpleegstel Weekenddienst artsen R.K. Kerkdiensten Protestantse kerkdienstj DE KOOG „Dit is een historisch moment in de lange geschiedenis van de afdeling Texel van de reddingmaat schappij". Met deze woorden gaf voor zitter J. F. Dudok van Heel mevrouw Mantje het teken dat ze de vlag van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding-Maatschappij kon hijsen. Zo werd donderdagochtend om kwart over tien het nieuwe gebouwtje van de red dingmaatschappij aan de Badweg te De Koog geopend. Terwijl me vrouw Mantje de vlag hees ging de rol deur van het reddingboothuisje open en stond de ploeg vrijwilligers in vol or naat aangetreden. Daarna werd de plechtigheid spoedig verplaatst naar het strandpaviljoen van Vlaming bij paal 9. Onder de genodigden bevonden ziah de voorzitter, de heer J F. Dudok van Heel, de directeur van de KNZHRM, de heer Oh. van der Zweep, de heer Boe kei van de RST, aannemer Daalder uit De Coöksdorp en oud-reserve-schipper van De Coöksdorp, de heer Van Loo. Voorzatter van de plaatselijke afdeling, M. Mantje leidde de genodigden door 't gebouw. De voorbereiding voor de bouw heeft ongeveer 4 jaar geduurd. Het oude huis je dat veel dichter bij zee lag, stond zo wel de gemeente als de Recreatiestich- tdng in de weg. Toen de RST een dona tie toezegde besloot men een fraaie per manente behuizing voor de truck en het lijnwerp- en wippertoestel neer te zet ten. Architect Alkema verzorgde een ontwerp dat voor de doeleinden van het gebouw wat duur was (ƒ34.000, maar dat gezien het permanente karak ter van het gebouw toch wel vereist was. De directie van de redding-maat- Op het hele eiland is de luilakviering in de nacht van vrijdag op zaterdag opvallend rustig verlopen. Er werden met name in Den Burg wat vernielin gen gemeld, zoals het leeggooien van bloembakken en het in brand stéken van containers (bij de ULO aan de Wil- helminalaan en bij de Rijksscholenge meenschap aan de Elemert). In Den Hoorn was een reeks van ak- tiviteiten georganiseerd. Om vier uur werden de dorpsbewoners opgeschrikt door een „alternatieve drumband". Ver volgens werden ramen vakkundig inge zeept door leerlingen van de Jan Drij- verschool. Nog voor zevenen werden een speurtodht en een voetbalwedstrijd gehouden, daarna werd overgegaan tot een „collectieve ramenlapperij". Vermeldenswaard is nog het aardige gebaar van een aantal luilakvierders in Den Burg. De bewoners van de bejaar denwoningen van de Bakkerstichting aan de Emmalaan vonden op luilakmor gen in plaats van besmeurde ramen een bosje veldbloemen aan de deurknop. De Nederlandse Orgauteatic Voor Ontwikkelings Samenwerking (NOVIB) heeft in de afgelopen maanden op Texel een vijftal gespreksavonden ge organiseerd waarvoor zoveel belang stelling bestond en die zo goed zijn verlopen, dat zeer binnenkort een We reldwinkel zal worden opgericht, van waaruit informatie aan de Texelse be volking zal worden verstrekt rond de problematiek in de Derde Wereld. De opnöbting van de wereldwinkel zal geschieden door een aantal studie- en werkgroepen samen te voegen, die met elkaar gegevens zullen verzamelen over de ontwikkelingslanden en het fei tenmateriaal via krant, verenigingsle ven, kerk en school zullen doorspelen aan de Texelse bevolking. •Het aktieplan „Wereldwinkel Texel" werd opgesteld aan het eind van de se rie gespreksavonden. De bezoekers van die avonden meenden veel te hebben opgestoken van de discussies en wen sten dat ook andere Texelaars zich wat meer bewust zouden worden van de noodsituatie in de onderontwikkelde gebieden. Tijdens de bijeenkomsten was onder meer gesproken over de EEG en de Derde Wereld, Portugal en zijn ko loniën. „NATO vredespolitiek of wa penwedloop?", het bevolkingsvraagstuk, de milieuproblematiek, enzovoort. Stof met betrekking tot de onderwerpen werd gegeven in tien brochures „We reld op handen" van drs. Langeveld. De avonden werden voorbereid door iedere keer een andere groep vrijwilligers en geleid door NOV I Burned ewerker Peter de Haan. Voor verdere informatie richtte men zach tot Bep v d. Berg, Wilsterstraat 25, telefoon (02220) 3513; J. Vlaming, Bur gerhoutstraat 6, telefoon (02220) 3193; Thea v. d. Knaap, Warmoesstraat 38, te lefoon (02220) 3065 te Den Bur^ of Han- neke Blok v. d. Velden. Dorpsstraat 48 te De Koog, telefoon 1(02228) 226. söhappij steunde het ontwerp, zodat vo rig jaar met de bouw kon worden be gonnen Het is een zeökaiifcig, uitge sproken apart gebouwtje, dat fris aan doet een sieraad voor de Badweg. In het strandpaviljoen voerden de heer Van der Zweep, de heer Sprenger en de heer Mantje hetwoord. Directeur Van der Zweep gaf een kort overzicht van de historie van de behuizing in De Koog. Het eerste bootihudsje werd er in ■1881 neergezet en in 1912 uitgebreid. De reddingboot werd in 1950 verwijderd, zodat de toestellen overbleven. In 1962 werd de truck aangeschaft die men nu nog heeft Hij overhandigde de heer Al kema en mevrouw Mantje een ge schenk. De heer Mantje sprak onder an dere zijn dank uit dat de directie het duurdere ontwerp accepteerde. Burgemeester Sprenger bradht de ge lukwensen van de gemeente over. Hij sprak van een duidelijke verbetering. Hij zwaaide oOk lof toe aan het perso neel ,,Ze moeten zo min mogelijk en toch zo goed mogelijk optreden". De Woningbouwvereniging organi seert ook dit jaar de traditionele tuin wedstrijd. Ongeveer 700 tuinen van hui zen van de vereniging zullen deze zo mer drie maal door een deskundige ju ry beoordeeld worden. Er zijn enkele prijzen beschikbaar gesteld door be drijven die tuingereedschap verkopen. In de jury heben onder andere zitting de heer P. Bakker, hoofd van de ge meentelijke plantsoenendienst en de heer A. E. Stiggebout. De keuringen vinden plaats half juni, eind juli en eind auigustus Men houdt vanzelfspre kend rekening met klimatologische om standigheden, ligging en grondsoort. Het voornaamste is wat de tuinier van de aanleg en het onderhoud maakt. Bedrijven die al hebben toegezegd bij te zullen dragen in de prijzenregen na afloop zijn: Bakkers Ijzerhandel, Aan koopcentrale en Artima. De Woning bouwvereniging organiseert deze wed strijden telkens met plezier. Men heeft gemerkt dat het stimulerend werkt, zo dat de bewoners van de huizen van de vereniging steeds beter zorgen voor de visitekaartjes van hun buurt. Slechts voor vijf van de tien Helderse sdhouwburgvoorstellmgen in het sei zoen 1974-'75 waarvoor na afloop een extra boot naar Texel vaart, zijn nog kaarten verkrijgbaar, te weten voor: het Noordhollands Fhilharmomsch Or kest op dinsdag 24 september, Slotcon- cert van het jubileum tournee van Her man Krebbers; op woensdag 27 novem ber, het Rotterdams Toneelraad met „De Wijze Kater" van Herman Heijer- rnans; het optreden van de Vlaamse troubadour Miel Cools met trio Louis van Dijk, op zaterdag 7 december; de heldencomedie „Cyrano de Bergerac" van Edmond Rostand met o.m. Ko van Dijk, op dinsdag 21 januari en tot slot op dinsdag 18 maart „Het Fenomeen", een gedramatiseerde documentaire over het leven van Han van Meegeren, door Henk van Ulsen, t.g.v. zijn 25-jarig to neeljubileum. DEN HOORN Zaterdagmiddag om half drie zal in de Jan Drijverschool te Den Hoorn door burgemeester W. H. Sprenger de traditionele jaarmarkt worden geopend. De Hoornder leerlin gen hebben hun school dit maal veran derd in een middeleeuwse stad, „Oude Hoorn". Hierin vindt men attralkties als boogschieten, de galg, taverne, diverse spelen, rommeltjesmarkt, enzovoort. De poorten van de stad zijn zaterdagmid dag tot vijf uur geopend, en 's avonds van half aöht tot tien uur. Maandag werd de Texelse politie ge waarschuwd door Wieringer collega's omdat mogelijk een omgeslagen bootje of het stoffelijk overschot van een ver ongelukte visser bij Texel kon aanspoe len. Twee Alkimaarder sportvissers wa ren sinds zondagavond 9 uur vermist. Maandags werd behalve de reddingboot Susanne ook de hulp van de marine in geroepen. De bemanning van de „At lantic" van de marineluchtvaartdienst ontdekte al vrij snel ter hoogte van Den Oever een omgeslagen boot met in de nabijheid een lichaam. De tweede vis ser, S. A. Ag erna, wordt nog vermist, maar aangenomen wordt dat ook hij overleden is. De oplossing van de dertiende Rode Kruiswoordpuzzel luidde: Niet meedoen geen prijs. Eén Texelaar kwam in aanmerking voor een prijs. Vandaag kan men zich nog laten in schrijven voor de avondvierdaagse, die maandag tussen half zes en half zeven bij de LTS begint. Men kan hiervoor te recht bij de heer C. J. Ellen, Oester- straat 5, Oosterend; K. Druif, Kikkert- straat 54, De Oocksdorp; Fam. Klip, Brink 10, De Koog; mej. A Bakker, Diek 21, Den Hoorn en bij Fam. v. d. Brink, De Ruyterstraat 137, Oude schild. Zaterdagmiddag tussen twee en vier uur is er nog gelegenheid om in te schrijven in hotel De Zwaan te Den Burg. De kosrten voor kinderen onder de 14 jaar bedragen ƒ2,50 per persoon (Voor leden ƒ2,25), voor 14 jaar en ou der ƒ3,50 (tvoor leden ƒ3, De Vereniging voor Vrienden van het Paard organiseert op zondag 16 juni een gezelligheidsrit. Voor deelname kan men zich opgeven bij mevrouw S. M. de Lugt-Parlevldet, Wilihelminalaan 2 te Den Burg, telefoon (02220) 2072. Tevens kan men zich laten inschrijven voor het op 20 juli te houden concours hippique. ■4RW ondememers-aktivTteiten In het voormalige ABN-kantoor op Weverstraat 58 is onlangs „Boetiek In ternationaal" geopend De zaak wordt geëxploiteerd door het echtpaar T. Singh-Kortekaas uit Akersloot en be heerd door mejuffrouw Anita Vet uit Zaandam, heden woonachtig op Texel. Men verkoopt er allerlei snuisterijen uit India, zoals koper, houtsnijwerk, sieraden, manden, kledang, batik, enzo voort. Iedere maandag stond (en staat) de heer Singh met zijn Oosterse koopwaar op de markt. Hij deed er goede zaken en besloot het pand aan de Weverstraat te betrekken. Een dergelijk winkeltje in Wijk aan Zee heeft hij er voor ge sloten. Boetiek Internationaal is van mei tot september geopend. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. In de afgelopen twee maanden heb ben B. en W. aan de volgende personen, bedrij ven en instellingen een bouwver gunning verleend voor het daarbij om schreven doel:. Firma G. Zoetelief voor het bouwen -van een bednjfsschuur aan W 76 te De Koog; de heer A. Blom, Kogerstraat 56 voor verbouwing van zijn woonhuis; de heer H. A. Mays, Hoofdweg 477' te Am sterdam voor plaatsing van een be drijfsgebouw aan de Spinbaan; firma Kooman-Brücher, B 141, voor verande ring van keuken; de heer A. P. Wonder, voor verbouwing van zijn woonhuis aan Polderweg 14 te De Waal; mevrouw ,F. A. Bossert, Oost O 88, voor verbouwing en uitbreiding van woonhuis en veran dering van berging in- zomerwoning; firma J. de Wit, Wezenland 7 voor ver andering en uitbreiding van woonhuis; de heer C. J. Duinker, Beatrixlaan 86, voor de bouw van een woonhuis op Ma- relstraat 6 te Den Burg; de heer C. Graaf, voor uitbreiding van zijn woon huis .Wezenland 6; Texelstroom NV, Schilderend 70, voor plaatsing van olie tank aan de Zeedijkweg te Oudeschild; de heer Th. Weyers, Flaöhsberg 16 a te 507 Bergisöh Gladbach (W-J>ld) voor de bouw van een berging aan een zo- meihuis op Slufterweg 88; de Coöpera tieve Aankoopcentrale G.A., Waalder- straat 53, voor plaatsing van een dak- opbouw aldaar; de heer J. Trap Wzn., Verlorenlkost 14 te Oosterend, voor ver andering van woonhuis aan de Achter- tune 16 te Oosterend; de heer J. Da ming, Kerkenkaved 1 te Hollandsahe- veld, voor de bouw van een windscherm op Kamerstraat 20 te De Koog; Texel stroom N.V., Schilderend 72, voor de bouw van een dakkapel aldaar; de heer D. Visser, Hogerstraat 16, voor verande ring van winkelpand en woonhuis; de heer R. S. Smit, Marsweg B 11, voor bouw van maahinebeiging; de vereni ging Het Groene Kruis, p.a. de heer B. Bakker, Weverstraat 15, voor verande ring van magazijn-berging in tandheel kundige vleugel aan de Witte Kruis- laan; Texelstroom N.V., Schilderend 70, voor plaatsing van een gebouwtje ten behoeve van een koolzuurtank, op het terrein van de Texel9troomcentrale te Oudeschild; de heer W. H Sprenger, Rozendijk 23, voor verbouwen en uit breiden van zomerwoning en berging op Rozendijk 23; de heer J. Witte, B 179 (lhoeve Agnes), voor bouw en uitbrei ding van schuur; de heer J. van der Vis Azn., Peperstraat 2 te Oosterend, voor de bouw van een woonhuis met garage aan het Wulkipad te Oosterend; de heer H. G. Witte, De Zes 11, voor uitbreiding van woonhuis; de heer B. C. KQippel, voor de bouw van een garage-berging aan de Trompstraat 1 te Oudeschild; de heer J P. Groen, Weverstraat 24, voor verbouwing en uitbreiding van pand Weverstraat 22; de heer C. Seelmeyer, Fr. Naerebouthof 9'", Amsterdam voor verandering van gevels van woonhuis aan de Noorderthaaks 8, 't Hormfcje; de heer T. A. van Heerwaarden, Verloren- kost 8 te Oosterend, voor uitbreiding van woonhuis; de heer R. I. L. C. Vla ming, voor de bouw van een zomerwo ning aan de Julianastraat 7 te Den Burg; de heer R. A. Schulp, Amerbos 79 te Amsterdam, voor de bouw van een zomerhuis aan de Zanddijk 246 (bunga lowpark G v. d. Star); de heer J. J. Witte, Kaapstraat 7 te De Koog, voor verbouwing van woonhuis; firma H. Daalder Zn. BV, Kikkertstraat 17 te De Codksdorp, voor de bouw van een opslagruimte aan de Langeveldstraat te De Oocksdorp; de heer W. N. van de Wetering, Molenstraat 49. voor de ver andering van gevel van zijn woonhuis; de heren C. A en A. J. Brandsen, Schil- derweg B 46, voor de bouw van een veestal aan de Hallerweg te Den Burg en de bouw van een schuur op Schilder- weg B 46 Lenie van 't Noordende zal deze zo mer op verschillende plaatsen op het eiland liefhebbers „en profiel" portret teren voor 7,50 per tekening. Te begin nen op maandag 10 juni ziet haar pro gramma er als volgt uit: maandags tij dens de markt in Den Burg, dinsdag avond vanaf 20.00 uur in hotel „De Nieuwe Aanleg", Kikkertstraat, De Cocksdorp, woensdag tijdens de folklore in Den Burg ('s avonds dn hotel „De Oranjeboom" wanneer daar een folklo- reprogramma is) en donderdagavond vanaf 20.00 uur in de kantine van de „Sluftervallei" bij De Cocksdorp Op ongeregelde tijden zal ze ook op het strand werkzaam zijn. Onze zaken zijn vanaf dinsdag 11 juni weer WINKELIERSVERENIGING DEN BURG Hoewel de pinksterdagen de indruk wekten dat het vreselijk druk was, blijkt uit de cijfers dat dit jaar kninder mensen Texel bezochten dan vorig jaar. Vergelijking met vorig jaar is echter minder goed mogelijk, omdat in 1973 de vakanties in Kijnland-Westfalen direkt op Pinksteren volgden. Men kan in zo verre van een verrassing spreken, dat de jaarlijkse groei van 10%, waaraan men bij de TESO gewend is, enigszins lijkt te stagneren. Dit jaar werd tot en met de maand april slechts 2,4°/o meer vervoerd dan in dezelfde periode in 1973. De grote drukte begon vrijdag toen men 2.647 auto's van Den Helder naar Texel bracht De laatste boot vertrok om 01 00 uur van Den Helder. Een aan tal toeristen, die na half tien op het ha venterrein arriveerden moesten worden teleurgesteld Veertig van hen konden met de laatste boot nog mee en de zie- kenboot van 03.00 uur nam op de terug reis ook nog 50 wagens mee. De hele nacht bleven echter auto's binnendrup pelen, zodat een aantal de nacht heeft moeten doorbrengen op de opstelterrei nen. Averij Zaterdag begon men al om 5.00 uur te varen. Totaal werden 2.808 wagens overgezet. De laatste boot ging geheel volgens de dienstregeling om 21.35 uur uit Den Helder weg. Zondag was een rustige dag, die slechts werd verstoord doordat een der schepen een manke ment aan de stuurinrichting kreeg De boot was tussen half vier en half zeven uit de vaart. Veel oponthoud leverde dit niet op. Maandag vertrok het leeuwendeel van de gasten weer van Texel (2.700 wa gens), hoewel velen hun verblijf tot dinsdag rekten: toen vertrokken alsnog 2.205 wagens. De veerboten voeren maandag 2 uur langer, dinsdag ander half uur. Na de pinksterdagen zijn op Texel ongeveer 1.200 wagens achterge bleven. Het totale vervoer van donder dag tot en met dinsdag bedroeg 16.084 wagens, ten opzichte van 1973 een ach teruitgang van 2,'16°/o Op zichzelf een weinig noemenswaardig getal, maar ge zien de normale toename van ongeveer 10°/o, toch een opvallend feit. Bezetting minder Bij de VW en in de horeca bestond ook de indruk dat de drukte iets min der was dan vorig jaar. In de kam- peerseotor en bij de particuliere ver huur werd niet dezelfde bezetting ge haald. Natuurlijk is het nog steeds een enorme groep die het eiland overspoelt Dit was het best in De Koog te merken, waar het parkeerprobleem zich tijdens de pinksterdagen nogal deed gelden. OUDESQHIDD Pastor P. N. dam van Oudeschild en Den Hoorn v. dit weekend zijn zuiveren priesterfea Tijdens twee feestelijke eucharistie^ ringen zaterdagavond half adht in I Hoorn en zondagochtend half elf mol deschild wordt dit heugelijke feit J dacht. Zondagmiddag wordt een reiï tie in ,,'t Skiltje" gegeven tussen Ij) en 15.30 uur. Pastor Obdam viert eigenlijk dubi| feest. Na een hartaanval kon hij pas» de Pinksterdagen zijn werk weer h3 maal hervatten. Hij is nu 4 jaar! Texel en naar men verwacht zal hij] ker tot volgend jaar blijden. Hij wed eerder in enkele andere plaatsjesT Noordholland. Zr. J. Hol en Zr. H. Mannessen J met vakantie van 10 juni 1m 1 julJ Waargenomen wordt door de zusïf R. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, i (02226) 304; L. Boon, 't Noorden, (02223) 354 en T. Groothuis, Willem Beierenstraat 40, Den Burg, tel (022J 2996. Uitsluitend voor spoedgevallen I van zaterdagmorgen 8 uur to: maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den telefoon (02220) 2016. GROENE KRUIS van vrijdagavond 18.00 uur to! j dinsdagmorgen Zr. BOON, 't Noorden O 147, (02223) 354. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 uur maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Kogerweg BII Den Burg, tel. (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen deil A. van Heerwaarden, tel. (02220) li (slaohtplaats) of 2663 (WiLhelmmé I CONSULTATIEBUREAU VOOl| ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurll worden op het bureau verwacht o tijden, waarop hun eigen huisarts zil heeft. De tijden zijn als volgtL Dokter Seegers, dinsdag 11 juni, P' 14.00 uur. I» Dokter Vau Loon, woensdag 12 jtmj 13.00 uur. Dokter Coutinho heeft vakantie. Weekend 8 en 9 juni 1974 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10 30 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 9.15 uur Zondag, 9 juni 1974 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Douwes (kanselruil). De Codksdorp 10 uur Eerw. heer Li akker. Bediening H. Doop. Kinderoppas in het gebouw. voor Kinderbescherming. Den Hoorn 11.00 uur dhr. Veldhuj De Koog 9.30 uur dhr. Veldhuis De Waal 14.30 uur Bevestiging e| trede Cand. J. J. H. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Sijtsema, van Veenwouden. Kindernevendl Oudeschild 11.00 uur ds. Sijtsema Collecte Onderhoud Kerk GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. De Roest (achter de kerk: kindercrèche) 19.30 uur ds. Douwes (voorbera H. Avondmaal). Oosterend 9.45 uur ds. Kruithof (voorbereiding H. Avondmaal). 19.30 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEtfl Oosterend 10 00 en 16.00 uur Dien-<| Dinsdag 11 junii Oosterend 19.00 uur ds. H. Ligtenb^ uit Térwolde. DOOPSGEZINDE GEMEE Den Burg 9.30 uur ds. R E. H. Mij van Barsingerhorn JEHOVA'S GETUIGEN (Bijeenkomsten in Rode Kruis-g^ toegankelijk voor ieder). 18.30 uur, thema: „Blijf groeien^ verhouding tot God". 19.30 uur, thema: „Vreugde het opvoeden van kinderen". TEXELAARTJl|« Minimaal (3 regeblfcjoc elke regel meer Texelaartjes dieixwtlani vooruitbetaling te J&5 - den voldaan. Onder' te bevragen (niet *schÈ dan 11 uur in de Jm u handel) en onder n'^raat ƒ1,25 meer. Alles sief 4% BTW. 4 merken gas bijlllOl Noble, ThijsselaM tel. 3276, ook 's avf De Wieringer fen maken bruit tages in kleur dan in zwart-wit. Fi Boersen en Zonen, B lytushoef, Telef. r, 1482 ko< iet e iat_ ft i< hai oor] "stra y. (i

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2