C.H. Roeper nam met weemoed afscheid van Gollardstichting Geld lenen Overkoepeling oriënteren in gaat vrouwen samenleving Ook die kant niet vergeten '2-jarige geroerd \oor fraaie kcido's S.V. Texel succesvol op toernooien Slechte start „Sarasani" Schrijfmachines Ingekomen stukken raadsvergadering Dit jaar meer deelnemers aan „Rondje om Texel" LANDBOUW en VEETEELT T Het inkuilen Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 7 juni 1974 Afscheid nemen van iets dat je dicr- jr is, is moeilijk. En de Gollard was ieper dierbaar". Met deze woorden g0n de heer G. Bakker, bestuurslid 3 de Gollard Stichting zijn toespraak gelegenheid van het afscheid van heer C. H. Roeper, die 10 jaar lang stuurslid en voorzitter van de stich- !g was. Onder grote belangstelling ,rd vrijdagmiddag dit afscheid „ge- ,rd": een gebeurtenis met veel wee- oed. De gemeente verzocht 10 jaar geleden der andere de nu 72-jarige Roeper een eind te maken aan de bestuurs- in de Gollard. Zowel bestuur als the stapten op. De nieuwbakken ituursleden, C. H. Roeper, G. Rakker L. Sok hadden wel bestuurlijke erva- jg, maar wat betreft het bejaarden- >rk waren ze op volkomen onbekend rrein. Gedurende de moeilijke begin- ;node as in het bestuur een zeer hech- samenwerking gegroeid. Samenwerking De 'heer Bakker was de eerste in een nge rij sprekers die de samenwerking emde. Hij schetste dn ihet kort de ont- ikkelirrg diie het bestuur doormaakte een aantal van de nieuwe voorzie ingen die de laatste 10 jaar tot stand n gekomen: de recreatiezaal, de lift, bijgebouwde bejaardenwoningen, de wnruimte voor de directie en de xjnruimte voor het inwonend perso- e] Hij besiloot zijn toespraak met de op uit te spreken dat het voor Roe een onvergetelijke middag zou wor- Namens de gemeente waren wethou- J. Daalder en secretaris P. Beem- erboer aanwezig. Burgemeester Spren- die had toegezegd te zullen komen, ték ip het laatst verhinderd, zodat de er Daalder hem verving „Het is voor «per een afscheid met gemengde ge- dens", aldus Daalder, „aan de ene ut is het terugtreden een moeilijke ak, aan de andere kant wordt er alles ji gedaan om het een vrolijke middag a te maken". Hij zwaaide de heer eper veel lof toe: „Roeper was on- ..iviren op het terrein van bejaarden- rg, maar met zijn bestuurlijke erva- en mensenliefde moest hij het wel voi dden" Hij roemde zijn inzet en aan- sht voor de wensen van de bewoners. Uitpakken De heer H. Schol, rijksambtenaar be- met bejaardenzorg, vertegenwoor- jde de hogere oveilheid. Hij dankte Deper voor de samenwerking en noem- hem enerzijds zakelijk en anderszijds ijd vol begrip. Schol, die in vrijwel !e bejaardenhuizen in Noordholland gelmatig te igast is, zei altijd met erg el plezier dn de Gollard te komen. Hij inde dat tussen hem en Roeper niet een zakelijke maar ook een iendschappelijke band was gegroeid, 1 di'i ife cam 2741 Popboerderij Sarasani heeft tijdens het pinksterweekend weer gedraaid, zij het op halve toeren. Zaterdagavond kwam de groep Thunderfood niet opda gen, zodat de paar honderd bezoekers zich tevreden moesten stellen met discotheek en lichtshow. De groep had al een optreden afgesproken in Zeeland. Zondagavond trad Supersister op. Het aantal aanwezigen viel tegen, maar vooral de Duitsers onder hen waren zeer enthousiast, zodat het todh een ge zellige avond werd Over het geheel genomen waren de exploitanten echter zo ontevreden dat men 2e Pinksterdag niet meer open ging. Pas op zaterdag 29 juni gaat Sarasani weer open. .Nadat een week eerder Texel 2 de 'O rste prijs gewonnen had op het tour- U oi van S.V. Cocksdorp. behaalde ^*el 3 Tweede Pinksterdag hetzelfde adtaat Er werd gelijk gespeeld tegen »ocksdorp, terwijl van ZDH met 30 erd gewonnen. In de finale trof Texel J1 kampioenselftal Texelse Boys 2. Na normale speeltijd en de verlenging - a er geen beslissing. De strafschop- n die daarop volgend werden door 3 beter benut. De eerste plaats azodoende volkomen verdiend. (tofc de jeugd heeft de afgelopen we ll goede resultaten geboekt op tour- tóen, Op de juniorendag in Alkmaar ;rd junioren Cl poulewinnaar en tóiende zodoende de speldjes. In de ad poule zaten verder Valken Cl, Alk- =arse Boys Cl en ZAP Cl, hetgeen ker een hele goede prestatie genoemd ig worden. Op een pupil lentournooi van JVC in tanadorp behaalden zowel pupillen [jg| k pupillen b de eerste prijs. Zaterdag namen de juniorenelftallen en C deel aan een juniorentour- 5i van JVC. Junioren Al behaalde eerste prijs door een overwinning op toer Al in de finale. Hetzelfde deed dat van Heider BI in de finale won. kon helaas niet tot de finale door ben Het werd zo 2e in haar poule Zaterdag speelde Texel 1 een vriend- At" "appeli|ke wedstrijd tegen Foresters, wn leuke en sportieve wedstrijd ■rïen de punten broederlijk gedeeld, ïel-doel punten kwamen van de voet n K. D. Koom en het hoofd van Gert ösier. foor het a.s. weekend komen 2 elf- bin en de lijnen. Zaterdagavond ^18.30 uur speelt Texel 1 een wed- tegen Schoonoord, de oude ploeg Thijs Jonkers Schoonoord speelt k 4e klasse KNVB. Zondag neemt een Texel veteranen- "al deel aan een jubileumtournooi 3 de voetbalvereniging Sucoes uit Jpnlitushoef. De veteranen die uitge- worden krijgen hier bericht van. W.J.M.K. door hem onder andere behulpzaam te zijn bij het uitpakken van de cadeaus die Roeper later kreeg. Het werd inderdaad een cadeau-re gen. Stevig ingepakt in lofuitingen ont ving de heer Roeper een aantal bijzon der fraaie herinneringen. Het begon met de heer J Beumkes, die namens alle bewoners (ze waren vrijwel allemaal aanwezig) een grote foto van het hoofd gebouw van de Gollard overhandigde. Martha van der Slikke gaf namens het personeel met de volgende woorden een wandbord; „U hebt veel voor ons ge daan, we laten u dan ook niet met lege handen gaan". Directeur F. Boon zei het mede na mens zijn vrouw J. Boon-Meerens zeer te betreuren dat Roeper zijn funk tie neerlegde. „Het is wel een feest, maar u moet niet denken dat wij hier zitten met het idee „fijn dat de gaat"De heer Boon had veel bewondering voor het financiële beleid van Roeper en be dankte hem voor de geweldige samen werking: „lik zeg u uit het diepst van mijn hart: het doet me erg veel dat u gaait". Hij zette het feest nog meer luis ter bij door een grote kleurenluchtfoto te overhandigen waarop onder andere de boerderij „De wijde blik" van de heer Roeper was afgebeeld. Het klapstuk was wel een schilderij van dezelfde boerderij, gemaakt door Harry Tielemans. De heer L. Sok, die het schilderij gaf namens de Stichting, zei te hopen dat degeen waarmee het bestuur zal worden aangevuld (het is nog niet bekend wie dat zal zijn), de zelfde koers gaat varen als de heer Roeper altijd deed. Roeper was natuurlijk overdonderd, hij begon zijn dankwoord zeer geroerd. Hij wees er met veel nadruk op dat alles goed reilde en zeilde omdat er binnen bestuur en direotie zo'n een drachtige samenwerking is. „Het eerste verkeerde woord moet nog vallen". Hij gaf enkele malen te kennen dat de Gol- De ingekomen stukken voor de raads vergadering van donderdagavond zijn aangevuld met 'n schrijven van 't Alge meen Weeshuis Texel, waarop de ba lans en de exploitatierekening over 1972. De winst over dat jaar bedroeg ƒ24.506.64, waarmee het kapitaal steeg tot ƒ530.069,80. Belangrijkste bijdragen tot die winst waren de opbrengsten uit de verhuur van gebouwen en landerijen en de rente van obligaties, etc. De grootste post aan de kant van de uitga ven was het onderhoud van de gebou wen en landerijen. Aan het zaterdag gehouden „Rondje om Texel" deden dit jaar 112 deelne mers mee, 15 meer dan vorig jaar. Er vielen 11 personen uit met vermoeid heidsverschijnselen. Daags na de wan deltocht kon men nog wel zo hier en daar kreupele doorbijters zien, die on danks een groot aantal blaren toch had den doorgezet. De Texelse deelname was iets kleiner dan andere jaren, waarschijnlijk omdat het moment vlak voor de pinksterdagen minder gunstig was. Er deed voor het eerst een buitenlander mee. De wandel sportvereniging „Malburgen" udt Arn hem was voor de tweede keer met een afvaardiging gekomen. Alle 13 Arn hemmers haalden de eindstreep. De eerste die de tocht volbracht was bij zonder snel binnen: hij arriveerde al om 15 30 uur in 't Horntje. L. Sok (r.) overhandigt het schilderij van De Wijde Blik''gemaakt door Harry Tie lemans. lard in het echtpaar Boon een voortref felijke directie heeft. Vervolgens schet ste hij een aantal van de moeilijkheden die hij op zijn weg ontmoet had, en hoe ze opgelost werden. Het meest verdroot het hem nog van de Gollard te moeten scheiden, waardoor de gesprekken met zijn oude vrienden schaarser zullen worden Om van zijn kant zijn waarde ring voor de samenwerking te laten blijken igaf hij de directie, de bewoners en het personeel enkele geschenken, die in zeer goede aarde vielen. In september zal op Texel worden begonnen met een cursus voor Vrou wen die zich willen Oriënteren in de Samenleving. Deze „VOS-cursus" gaat uit van de samenwerkende vrouwenor ganisaties in Noordholland en zal wor den gegeven door mevrouw M. Nannes- Giescn uit Oudkarspel, sociaal-econo misch voorlichtster in de kop van Noordholland. De algemene begeleiding berust bij mejuffrouw K. Verlaan, advi seuse vormingswerk vrouwenorganisa ties. De organisatie is in handen van de Overkoepeling van Texelse vrouwenbe wegingen. Voor de cursus komen in aanmerking vrouwen, die vroeger al leen lagere school en eventueel een of twee jaar voortgezet onderwijs hebben gevolgd. Men behoeft niet per sé lid te zijn van een vrouwenvereniging; ook deen leeftijd en levensbeschouwing niet ter zake. De cursus omvat twaalf (donderdag)- avonden, waaraan ten hoogste 25 perso nen kunnen deelnemen en waarvan de eerste '(op 5 september) een kennisma kingsbijeenkomst is. Men vergadert een maal per week. De gehele cursus kost ƒ40,per persoon. Hierbij zijn samen- vattingen van de leerstof plus een op- bergmap inbegrepen. De vrouw centraal In de reeks „lessen" staat de vrouw in het middelpunt. Als eerste wordt bij de kop genomen de vrouw als partner (haar rol, haar werk, het werk van haar man, het omgaan met geld, met post en met mensen aan de deur), vervolgens de vrouw als opvoedster (de vrouw en het gezin in vergadering, vrouw en opvoe ding, gezin en televisie) en tenslotte de vrouw als burger (gemeentebestuur, po litiek, nieuwsgaring). Belangstellenden kunnen zaah vóór 15 jund opgeven bij mevrouw A. v. d. Eijk- Bierens, Julianasitraat 3 te Den Burg, telefoon (02220) 2535; mevr. D. Graaf- Zijm, Westerweg H 86 A te Den Hoorn, telefoon (02226) 263; mevr. C. Bakker- Gomes, Mienterglop 42 te De Koog, te lefoon 1(02228) 380; mevr. Raatsman- v. Til, Hogereind 18 te De Waal, telefoon (02220) 3190; mevr. T. Kalds-v. Liere, Mullderstraat 13 te Oosterend, telefoon (02223) 414; mevr. C. de Ruiter-Rnas, Ploosterstraat 1# te De Cocksdorp, tele foon (02222) 359 of bij mevr. L. Visser- Spaan. Loods9ingel 42 te Oudeschild, te lefoon'(02220) 2768. rubriekvoor. Zo nu en dan heb je ook als oiid- landbouwvoorlichter je twijfels over de ontwikkeling van de landbouwbedrij ven. Hoewel niet altijd terecht hebben landbouwvoorlichters de naam, dat ze er altijd maar op uit zijn om hun „klanten" te dringen in de richting van groter en meer. Grotere bedrijven en een hoger inkomen! Mogelijk, dat je als landbouwvoorlich- ter midden in de praktijk van het werk minder last hdbt van die twijfels. Als „rustend" voorlichter kun je wat meer afstand nemen van het streven om al tijd te gaan in de richting van uitbrei ding van het bedrijf en het opvoeren van het inkomen. Het gebeurt dan, dat je je soms afvraagt: ds het nu beslist no dig om in elk geval op de nieuwe toer te gaan?. Wat rustiger bedrijven Onlangs had ik een gesprek met een Texelse veehouder, die in veel opzichten nog een „Texels" bedrijf heeft. Het werk wordt op dit bedrijf gedaan door twee personen. Als ik vertel, dat er van zo'n 30 ha een dikke 30 koeien worden gemolken, zo'n 70 tot 80 scha pen worden gehouden en er verder nog een kleine oppervlakte bouwland aan wezig is, dan zullen de meeste Texelse agrariërs het met me eens zijn, dat er aanleiding is om hier van een wat „rus tiger bedrijf" te spreken. Heel wat Texelse veehouders, die voor de taak staan om dn hun eentje zo'n 40 melk koeien te verzorgen hebben de neiging om te concluderen, dat deze boer en z'n medeweiker een ..luizenleventje" moe ten leiden. Hoewel het zeker lang niet altijd zo is, dat het „uiterlijk" van het bedrijf aantoont, dat de mensen het werk goed aan kunnen was dat hier duidelijk wel ihet geval. In. op en om het bedrijf zag en ziet het er altijd opgeruimd uit. Het moet voor iemand, die er van houdt om boer te zijn een plezier zijn om op een dergelijk bedrijf te werken Ik verlang niet meer De plezierige aanblik van het hele bedrijf bracht me er toe de opmerking te maken, dat wanneer de man in kwes tie er op deze manier in slaagde om tot een aanvaardbaar inkomen te komen, dat hij dan voor mijn gevoel een mooi leven had. Daar kwam geen tegen spraak op. Eerlijk erkende de man, dat er maar zelden perioden waren, waarin er zoveel werk was, dat dit als een last werd gevoeld. Ieder jaar waren er pe rioden, waarin men, zoals deze boer het noemde „een herenleventje" had. Toen ik voorzichtig informeerde of er ook wat het inkomen betrof geen verder gaande wensen waren was het ant woord: „Ik verlang niet meer". Toen ik daarop de opmerking maak te, dat sommige agrariërs wel eens wat te gemakkelijk genoegen nemen met het inkomen dat het bedrijf oplevert, kwam er nog meer boven water. Het gaf mij de overtuiging, dat hier Inderdaad reden was om te spreken van niet meer verlangen. Zou het inkomen nog hoger worden, dan zou dit beteke nen, dat wel een heel groot gedeelte naar de fiscus moest worden gebracht. Ook voor de medewerker kon er een flink loon af. Met de man in kwestie ben ik inderdaad van oordeel, dat er in zo'n gevai geen enkele reden is om door vergroting van het bedrijf ,of door het afstoten van arbeidskrachten tot verho ging van het inkomen te komen. Is het zo gemakkelijk? Om niet het risico te lopen, dat men na het lezen van het bovenstaande de conclusie zou trékken, dat het blijkbaar toch niet zo'n toer is om op een boeren bedrijf tot een aanvaardbaar inkomen te komen, tenslotte de volgende opmer king: Om in de omschreven omstandig heden (een ruime arbeidsbezettdng en een naar verhouding kleine veestapel) voor een 2-mansbednjf tot deze resul taten te komen, moet ieder bedrijfson derdeel tot maximale opbrengsten ko men D/w.z.: melkkoeden met een hoge produktie, een meer dan normaal aan tal lammeren per schaap die door een goede verzorging een hoge prijs op brengen en top-opbrengsten van het bouwland. Deze opsomming bewijst, dat het be slist niet gemakkelijk is om in de om standigheden van dit bedrijf een goed inkomen te verkrijgen. Het kan alleen als de man in kwestie het boer-zijn voor 100°/o in de vingers heeft. En men moet niet denken, dat dit een eenvoudige zaak is. Door de droogte verloopt het inkui len vlot. De droogte van het gehele voorjaar heeft er toe bijgedragen, dat de grasopbrengsten voor de ruwvóer- winning op diverse percelen enigszins tegenvallen. Voorail op die percelen ,waar dit voor jaar te laat en te weinig stikstof is ge strooid, vallen de grasopbrengsten te gen. Normale grasopbrengsten geven die graslandpercelen, die op tijd (eind februari - begin maart) een stikstofbe mesting hebben gekregen. Ondanks een soms lagere opbrengst per ha is het mogelijk om zeer goed Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voordroogkulilgras te oogsten Er is een hoog droge stof gehalte van 60°/o of meer te halen, hetgeen de slagiingskans van het inkuilen verhoogt. Hoewel de kwantiteit soms tegenvalt kan de kwa liteit hoog zijn. Bij het open maken van de kuilhopen in de stalperiode behoe ven broed en schimmel niet op te tre den. Maar in de praktijk valt het op, dat na gereed komen van de graskuïlen de ze niet altijd direkt worden afgedekt met plastdc en zand. Wellicht speelt het vaste weer van de laatste maanden daar een rol bij. Deze mander van werken is zeer on juist, daar het gras aan de kuil gaat broeien en de temperatuur oploopt. Met het oplopen van de etmpera'tuur gaan •diverse micro-organen (bacteriën, gis ten en schimmels) zich snel ontwikke len in de kuil hetgeen het conserve- ringsproces in de kuil in ongunstige zin beïnvloed. Er worden afbraakproduk- ten gevormd, wat ten koste gaat van de voedingswaarde van het kuilgras. Een te hoge ammoni ak fra cti e in het kuilgras op de analyse uitslagen geeft aan dat de temperatuur in het kuilgras te hoog is geweest. Het optreden van broei en eventueel schimmel in de winter kan reeds ver oorzaakt zijn doordat de kuil te lang heeft opengelegen Om dit te voorko men en om geen voedingswaarde te verliezen is het aan te raden om direkt na het gereedkomen van de kuilhoop deze direkt af te dekken met plastic en grond. Overgebleven kuilhopen Op diverse bedrijven zijn kuilhopen van de vorige zomer niet aangesproken. Wanneer dit voordrooggras goed van de lucht is afgesloten dan blijft de kwa liteit goed. Maar toch gebeurt het in de wintermaanden, dat een overjarige kuil bij het openmaken dn kwaliteit is achteruit ggaan of dat het gras volle dig is verbroeid. De oorzaak ligt dan veelal bij het ontstaan van lekkage door het plastic of dat de lucht udt de grond in de kuil is gedrongen. De lucht zorgt er voor dat er broei in de kuil op kan treden. Een luchtdichte afsluiting voor deze kuilen blijft vereist. Mocht door welke oorzaak dan ook er van een luchtdichte afsluiting geen sprake zijn, dan is het opnieuw afdekken van de kuil noodza kelijk. Meeldauw In een aantal zomergerstpercelen is een vrij ernstige aantasting van meel dauw geconstateerd. Hoewel het nog te vroeg is om tot een bestrijding over te gaan is het aanbevelingswaardig om de gerst, vooral als het broeierig weer wordt, op de aantasting van meeldauw te controleren, en zo nodig tot een be- spui'ting over te gaan. Het beste sta dium van bestrijden is wanneer het 3e blad van boven voor 15%> is aange tast. Kaligebrek in grasland •Hoewel het de laatste jaren vaker voorkwam is er dit voorjaar ook weer kaligebrek in grasland geconstateerd. Vooral de droogte beïnvloed het optre» den van dit gebrek. Het grasgewas blijft duidelijk achter in de groei on danks een hoge stókstofbemestdng. Voor die percelen waar dit gebrek verschijnsel op kan treden is het aan te raden om een kalibemesting te ge ven om tot een optimale opbrengst aan gras te komen. Op percelen waar het hooi en kuil van het land geruimd zijn kan een meng- meststof een zeer juiste meststof zijn. Een grondmonster kan de weergave geven van de voeddngstoestand van de grond. J. Koolhof

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5