Nel Koorn-Kikkert tekent Texel Elke woensdag western in City Theater en jongen beneden haar stand FILMMEUWS Taptoe Texel op 20 juni Lammerenmarkt Burgerlijke stand Programma zomeravondvoetbal Uitslagen Geslaagd Bel bij brand 2066 Rektifikatie Afscheid De Gorter van TESO uitgesteld Zon, maan en hoog water Luilakfietstocht van G.V.T. wordt herhaald Raad beslist over onderwijsvoorzieningen Filmimpressies van Texel in De Koog Derde blad Texelse Courant, vrijdag 7 juni 1974 „Ik hoop dat ik tweehonderd jaar ird". Deze wens verzuchtte mevrouw el Koorn-Kikkert (38) uit Den Burg, ien zij ons dinsdagmiddag niet zonder ots haar getekende werken in de ex- iitieruimte van (het raadhuis liet zien. zijn nog zoveel romantische plekjes p Texel die zij nog niet op papier heeft act. dat zij bang is er in één leven et mee klaar te komen. Maar de 42 mststukken die er dan hangen, laten niets te wensen over: zij vormen o uitstekende weergave van de vre- gc rust, die Texel tot Texel maakt. Er was heel wat overredingskracht Mig eer mevrouw Koom haar wer en naar het raadhuis liet brengen. Hoe- el zij niet ontevreden is over haar erk, achtte zij het toch niet goed ge- eg voor een tentoonstelling. Dat zij kwaliteit van haar tekeningen on- sschat, blijkt ook uit de tamelijk lage ijzen, waartegen men de prenten kan pen. Toen mevrouw Koom eenmaal ikoord ging met de expositie, besloot ^er in aller ijl nog wat bij te maken, jdens de schooluren van haar vier aderen is zij er op uitgetrokken en reeuwigde bomen en boerderijen, raten en steegjes. Zij liep daarbij een afcontstekmg op maar was niet meer stuiten. Zij besloot in de Nederlands «vormde kerk van Den Hoorn arivan zij organiste is verder te m. Het interieur werd op fijne wijze bigelegd. De markt van dinsdagochtend werd ienmerkt door een vlotte handel. De lagen iets hoger dan vorige waarschijnlijk doordat er veel pers waren terwijl de aanvoer klein (172 lammeren) De prijzen lagen in ƒ112,50 en ƒ145,—. van 29 mei tot en met 4 juni 1974 Geboren: Pascal Sander Patrice, zv. melis Riiemens en Cea de Vrdeze; Er- 3 Reinder, zv. Hendrik J. van der oij en Petrone'lla Schoo; Anna-Maria ertruida Paulina, dv. Thomas-Mi- ael Stiehl en Cornelia van der Vis. todertrouwd: Dirk Terpstra en Stie- seG. Brouwer. Overleden: Aiida M. Schaatsenberg, ld63 jaar, wonende te Den Burg; Gijs- rtus C. Kikkert, oud 61 jaar, wonende Den Hoorn; Cornelis Gieles, oud 74 ir, wonende te Den Burg. Een gedegen tekenopleidimg heeft imevrouw Koom nooit gevolgd. Op zes tienjarige leeftijd heeft zij drie teken lessen gehad van Souwtrje de Wijn en op latere leeftijd heeft zij diverse tech nieken wat bijgespijkerd aan de Leidse Onderwijsinstelling. ,,Maar het is net zo als met fietsen en schaatsen, je verleert het niet". De tekeningen zijn te bezichtigen tot en met vrijdag 14 juni, tijdens de ope ningsuren van het raadhuis. Donderdag 6 juni: NlOZ-Sdhoo, 6.45 uur Togozo-J'Elleboog, 8.00 uur Vrijdag 7 juni: Drijver-De Zwaan, 6.45 uur Casino-J. Agrariërs, 8.00 uur Zaterdag 8 juni: Koffiebar-Gempo, 3.15 uur Grote Slock-NZ Trappers, 5.00 uur Maandag 10 juni: Togozo-Drijver, 6.45 uur RWShKoffiebar, 8.00 uur Dinsdag 11 juni: Casino-Gempo, 6.45 uur De Waal-J. Agrariërs, 8.00 uur Woensdag 12 juni: Schoo-J'iBllefoooff, 6.45 uur Drijver-NIOZ, 8.00 uur Donderdag 13 juni: Tegozo-Saniros, 6.45 uur J. Agrariërs-RWS, 8.00 uur Vrijdag 14 juni: NIOZ^De Zwaan, 6.45 uur Wigeko-Drijver, 8.00 uur Zaterdag 15 juni: NZ Trappers-Gempo, 2.00 uur Memo-Koffiebar 2—1 J. Agrariërs-Gempo 1—1 NlOZ^Saniros 0—4 Gasino-RWS 5—1 D rijver-S ohoo 5—2 Memo-Groet Slock 5—2 Wigeko-NIOZ 2—2 Gempo- De Waal 0—5 RWS-NZ Trappers 1—3 Mej. Elly Vlaming heeft onlangs in Alkmaar de opleiding voor eerste kap ster voltooid. Ze is werkzaam bij Koc- ky's kapsalon te De Koog Op donderdag 20 juni zal de Taptoe Texel '74 worden gehouden. Vanaf ver schillende punten in Den Buig zullen 260 Texelse muzikanten opmarcheren richting Groeneplaats, waar zij om on geveer acht uur 's avonds zullen arrive ren, om een 22 nummers tellend mu ziekprogramma af te werken, dat een uur later zal worden 'besloten met het Wilhelmus. Op vrijdag 23 augustus wordt de tap toe op -het sportveld van S.V De Koog herhaald De leiding berust bij de heer D. Haker uit Den Burg. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. In de krant van vrijdag 81 mei stond bij de openingstijden van de postkanto ren abusievelijk vermeld dat het kan toor in Den Burg zaterdags om 11.03 uur sluit. Dit moet natuurlijk 11.30 uur zijn. Het afscheid van de 'heer M. C. de Gorter als directeur van de TESO is tot nader order uitgesteld. Op de onlangs gëhouden algemene vergadering van de onderneming werd meegedeeld dat 'het officiële afsöheidsgebeuren op maandag 1 juli zou plaatshebben. Aangezien de heer De Gorter echter voor een operatie in het ziekenhuis moet worden opgeno men zal het evenement vermoedelijk pas in het najaar doorgang vinden. Met ingang van woensdag 12 juni be gint in het City theater een western serie. Gedurende het hele seizoen, tot en met augustus, is de woensdagavond „westernavond" Er worden eenmalige vertoningen gegeven van bekende Ame rikaanse westerns, gemaakt door regis seurs van naam. De laatste jaren is het publiek over voerd met Italiaanse en Chinese aktie- films (ide zogenaamde „spaghetti en ba- mi-weSterns"). Ze waren gekenmerkt door veel harde aktie, slechte regie, nauwelijks een verhaal en erbarmelijk spel. Het laatste werd dan door de syn chronisatie (het inspreken van stemmen dn een andere taal) nog erger. Zo langzamerhand zijn we bijna ver geten waar de western eigenlijk van daan komt. De door velen nog verguis de cowboy-film heeft de bijsmaak van sensatie- of schietfilm. Inderdaad wordt er natuurlijk wel eens geschoten. Maar de hele situering in het oude westen met prairies en stoffige stadjes dient als raajmwenk om puur drama in te bedrij ven. In een goede western gaat het, net als in elk andere goede film, over din gen als vriendschap, eergevoel of het bereiken van een ideaal. Bij goede films is de kans dan ook veel groter dat je als toeschouwer de acteur als mens her kent, of de werkelijkheid beter begrijpt. De eerste film in de serie is van John Ford Deze nu 81-jarige nestor van de western maakte „The stage coach" in il939 en sindsdien werd de film ontelba re malen geïmiteerd. Een postkoets is op weg naar Santa Fé en wordt bevolkt door een zeer uit eenlopend gezelschap. (Een gokker, een aanstaand moedertje, een ontsnapte ge vangene etc.). De barre omstandigheden van de tocht, zoals noodweer en „rood huiden", geven volop cle gelegenheid tot een karakterstudie der diverse ty pes. De zon komt 9 juni op om 4.21 uur en gaat onder om 20.58 uur; 12 juni op om 4 20 uur en onder om 21.00 uur. Maan: 13 juni L.K.; 20 juni N.M. Hoog water ter rede van Oudes'child: Vrijdag 7 juni 9.50 en 22.07 Zaterdag 8 juni 10.25 en 22.35 Zondag 9 juni 10.59 en 23.04 Maandag 10 juni 11.30 en 23.30 Dinsdag 11 juni 12.00 en 23.58 Woensdag 12 juni 12.35 en Donderdag 13 juni 0.33 en 13.14 Vrijdag 14 juni 1.20 en 14.06 Zaterdag 15 juni 2.23 en 15.14 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6 15 uur na hoog water. Later weid ditzelfde gegeven ge bruikt voor het reizen per vliegtuig („Airport") en kortgeleden nog in de film „Poseidon adventure" (een passa giersvliegtuig dat ten onder gaat). De film is in zwart-wit en toont John Wayne zoals wij hem niet meer ken nen. Zeer jong en nog zonder hangbuik. Woensdagwestem, aanvang 8 uur, toe gang 14 jaar. Donderdag- en vrijdagavond 8 uur „Mondo Canibale". Een Italiaans brod delwerk je over een journalist die on der wat erfoto's neemt in het noorden van Thailand. Door de plaatselijke be volking wordt hij aangezien voor een onderwaterdier (ze hadden nog nooit een blonde man gezien!). Dan is hij ge tuige van de wrede leefgewoonten van dit pure volkje. Om het geringste slaan ze (zo wil de film ons doen geloven) je het hoofd af. Liefhebbers mogen mee kijken en het dan weer gauw vergeten. Voor boven 18 jaar. Vrijdagnacht 23.30 uur een „specaaal- tje" uit Zweden. Een 16-jarig meisje ondergaat „verbaasd en verbijsterd", de modernemander van leven van haar oudere zuster. Ze droomt van alles, ver liest iets en gaat tenslotte een stuk wij zer naar huis terug De toeschouwer is na afloop niet veel wijzer, al biedt deze film wel weer het nodige vrouwelijk schoon. Voor 18 jaar deze „Maagd uit Zweden". Zaterdag- tot en met dinsdagavond, aanvang 8 uur „Blauwe bonen voor twee binken". Een wat gezoohte titel voor een film van E. B. Olucher. Na diens parodiën op het thema westerns (Trinity-serie) thans een bewerking van de gangsterfilm. Dankbaar onderwerp vooral als de dikke Bud Spencer (als ex-beroepsworstelaar) zich met een maat (Montgomery Wood) in de onder wereld begeeft van ihet New York der 20-er jaren. De grappen volgen elkaar in hoog tempo op en het blijkt dat het gescheiden Trinity-duo met elk een nieuwe partner ook best leuk is. Toe gang 14 jaar. De jeugdmatinee brengt zondagmid dag 3 uur het tweede deel van een „Woodpecker-festival". IV2 uur korte tekenfilms waarbij de beruchte specht de hoofdschotel vormt. Smakelijk ge recht voor jong en oud. T.P. De luilak-fietstocht die de Gymnas- organiseerde, wordt waarschijnlijk her- tiekvereniging Texel zaterdagochtend haald. Organisatoren en deelnemers waren zeer tevreden over het verloop van de tocht. Men startte 's ochtends om 7.00 uur in 13 groepen van elk 6 deelnemers. Het weer werkte van begin af aan mee. Er was een wedstrijdelement in de opzet aangebracht, want bij de diverse con troleposten moest men een aantal vra gen beantwoorden. Om de moed erin te houden werden de deelnemers onderweg getracteeid op krentebol'len en aan het eind op een frisdrankje. De finish was op een der speelweiden in de Dennen. Daar bleek dat van de 13 groepen groep 10 gewon nen had, en dat groepen 2 en 7 met evenveel punten de tweede plaats ver overden. Wijziging raadsagenda Van de oorspronkelijke agenda voor de raadsvergadering die gisteravond werd gehouden werd punt 7 afgevoerd. Hiervoor in de plaats kwam een ont werpbesluit alver de bouw van een noodlokaal op de zolder van de School met de Bijbel te Oosterend. B. en W. adviseerden de raad medewerking te verlenen aan deze verbouwing, die ƒ24.300,gaat kosten Het aantal leer lingen stijgt het kamende schooljaar van 149 tot 162. Bovendien heeft het mini sterie van ondervyijs en wetenschappen toegestaan dat aan de school een zesde leerkracht wordt benoemd. Er zijn nu slechts vier lokalen en één noodlokaal in het gebouw. De raad heeft ook beslist over de aanschaf van buitenzonwering voor de kleuterschool „De Wadlopertjes" in De Gocksdorp. Door gemeentewerken wer den de kosten hiervan geraamd op ƒ4.225,—. DE KOOG De Texel-film draait al lang niet meer, maar toeristen die toch willen genieten van filmische impres sies van het eiland kunnen daarvoor over twee weken terecht in De Koog. De heer Th. Mcdema van sexboetiek „Sief" heeft achter het pand Dorps straat 19 een filmzaaltje ingericht, waar hij een aantal malen per dag een vijftig minuten durende film van Texel zal draaien. De rolprent wordt momen teel vervaardigd door de heer W. C. A. Voorbeijtel uit Den Burg, cineast van professie. Hot is een 8 mm stomme kleurenfilm, die echter met een begeleidend muziek je wordt afgedraaid. De beelden, gelar deerd met tussentitels, spreken voor zichzelf. De camera maakt als het ware een tocht langs de typische beziens waardigheden van Texel en tracht het publiek de ogen te openen voor facetten die anders wellicht niet ontdekt zouden worden. Gezien de dagelijkse nering van de heer Medema is het begrijpelijk dat algemeen wordt geloofd dat het dn feite om een sex-film gaat, maar dat wordt door de heren Medema en Voor beijtel nadrukkelijk ontkend Het is best mogelijk dat men aan zoiets nog eens dn de toekomst begint, maar het pu bliek kan echt rekenen op een keurige documentaire die niets andera beoogt dan onschuldig entertainment, vooral bij minder .goed weer. Het bekijken van de film kost ƒ2,50 en dat bedrag alleen al bewijst dat 'het niet om een sex-film kan gaan omdat 'het „kijkgeld" voor derge lijke produkties aanzienlijk hoger ligt. En alls er geen interesse is voor deze „Texel-film"? Medema: „Dan gaan we ermee de boer op. Er zijn vast wel ho tel- en pensionhouders die hun gasten een fiilmavondje willen aanbieden". feuilleton door Tom Lodewijk HOOFDSTUK III Ongelijk span Borst was toch langer achter de fóssen opgehouden dan hij had ver- -it en merkte dat de zaal al leeg Teleurgesteld haastte hij zich door lange gang. Natuurlijk had ze niet *cht, dat kon ze niet voor haar fi m. Hij remde zijn vaart. Daar stond I S>eth te schertsen met Jan, de be- I -"de kelner. Natuurlijk, Jan z'n zoon bij Wagenborg in de zaak. Hij be ierde haar tact. een gemoede praatje met die oude kletsmeier lat viel memand op, en zo stille- 5 wachten tot hij klaar was. Ze was meid van haar woord, dacht hij berend. e had hem gezien. Ze tikte Jan _ji op de schouder en ging op haar rg fik, met een vriendelijke groet naar ierant en zijn vrouw, de koffiekamer Dacht dat je al weg was»", zei hij, wend de blijdschap in zijn stem te ^n. Natuurlijk niet", zei Liesbeth. ioe aan we, de Dorpsstraat?", 8 hij zakelijk. hn zijn we zó thuis. Nee, ik wou even de singel langs, het is prachtig r". O Liesbeth, Liesbeth, daoht hij, dat zal wat geven als ze weten dat jij met Jaap Borst een singeltje berut omgelo pen na de uitvoering. Maar. was dat niet haar zaak? Hij vond het een eer, haar thuis te mogen brengen, en als zij dat goedvondwaarover zou hij zich dan druk maken9 Ze liepen, ieder in eigen gedachten verdiept, de Dorpsstraat uit tot waar een bescheiden plantsoentje aansloot bij wat men stads de singel noemde, maar niet meer was dan de loop van een ou de beek. waarlangs een wandelpad en een grasgazon was aangelegd, en waar oude, zware bomen zorgden voor een intiem halfduister. De singel was dan ook vanouds het pad waarlangs men op vrijersvoeten ging, en wie met een meis je langs de singel was gesignaleerd, werd verder in de gaten gehouden en men wachtte op de kaartjes. „Ik wou nog even doorpraten" zei Liesbeth opeens nuchter „over dat van zoéven. Heus Jaap, ik bén geen persoon lijkheid. Als je nou al die andere men sen neemt, zoals m'n vader, m'n broer, m'n zuster, zoals jij zélf.die pres teren wat. En ik? Ik leef een makkelijk leventje, ik, ik help moeder een beetje, ik schilder een beetje en speel een beet je piano „Van alles een beetje" lachte hij. „Ja, dat is 't em juist. Ik ben in niets werkelijk goed. ik munt in niets uit. „A'ls alle mensen uitmuntten, wat zouden we dan 'n vervelende wereld 'hebben", vond hij. „Want dan muntte niemand meer uit" haakte zij in. „Allemaal even knap", dacht Jaap hardop, „nee, daar is niks an. Er moet iemand zijn die praat en iemand die luistert, iemand die schildert en iemand die er naar kijkt, iemand die musiceert en iemand die ervan geniet. Dacht je dat Beethoven ooit gecomponeerd zou hebben, als er niemand was om naar zijn muziek te luisteren?" „Misschien toch wel" vond ze, „als dat in je zit maar Jaap zelfs die mensen die tot luisteren voorbeschikt zijnzoals ik, (voegde ze er snel aan toe) hebben toch wel eens iemand no dig die naar ze luistert". „Nou, maak jij je daarover geen zorg, Liesbeth", zei de jongen warm „want ik wil altijd wel naar je luisteren.al was het m'n hele levenhij zweeg verschrikt, begreep wat hij gezegd had. Liesbeth stond stil, greep hem bij de arm. „Méén je dat?" Een ogenblik aarzelde hijmoest hij nu alle schepen achter zich verbran den? „Ja" zei hij toen vast. „Dat meen ik". „Ohzei ze, en het klonk alsof ze geschrokken was. Liesbeth Wagenborg was geschokt. O zeker, ze luisterenden altijd naar haar. Maar altijd met iets goedigs. Ze was al tijd „het kind". Ze voelde dat ze haar niet serieus namen. Wat zij zei, wat zij dacht, sneed toch geen hout. En nu stond daar deze jongen, Jaap Borst, en hij zei het zo stellig: hij wilde naar haar luisteren, desnoods zijn hele leven lang. En ze wist meteen dat dit verlangen diep in haar hart sluimerde: iemand met wie ze zonder voorbehoud 'kon pra ten, die niets gék vond en niets kinder achtig, die haar serieus nam. ja, die graag naar haar luisterde en die z'n hart voor haar openzette Opeens be greep ze.dat was geluk. Ze liep door. Hij stapte met grote passen naast haar, het hoofd gebogen, zwijgend. „Waar denk je nu aan?" vroeg hij schuchter. „Ik luister", zei ze. „Naar wie?" vroeg hij. „Naar jou" antwoordde ze. „Het is of ik je hoor denken". „Wat denk ik dan?" vroeg hij trach tend het plagend te doen klinken, maar te zeer gespannen. „Dat kan ik niet zeggen" antwoordde ze. „Maar ik weet het tóch wel". „En als je het dan weet", opeens keerde hij zich tot haar fel, hartstoch telijk, „als jij dan precies weet wat ik denk, waarom ga je dan nu niet metéén van me weg? Waarom laat je me niet schieten? Wat kan het jou schelen wat ik denk, wat kan het jou schelen wat i'k vind? Je wéét toch wie ik ben? Jaap Borat van de Haven. Oudste uit een slon zig gezin. M'n vader met 'n dronken kop over boord gevallen. M'n moeder kan het niet an. M'n zus dweilt langs de straat. Het is een armoedzoötje bij ons 'thuis. En daar hoor i'k, daar aan de Ha ven. En jij hoort. héél ergens an ders. Waarom doe je dan nu net of dat zo niet is? Waarom ben je zo? Had me met rust gelaten, dan was ik nu niet Haar gezicht was heel bleek in de ma neschijn, schaduwen van boomtakken streepten het spookachtig, maar hij zag haar ogen vreemd glinsteren.... tra nen? „Huil nou niet", probeerde hij opeens goedig-brommend te sussen, „als één van ons tweeën het moest doen, waarom dan jijen opeens was er zo'n wan hopige klank in zijn stem, dat haar han den hem vastgrepen, haar vingers zich klemden in de ruige stof van zijn jas. „Jij zei ze alleen maar „jij Hij zag haar aan, verwonderd, kop pig proberend zijn stemming van woe dende drift te bewaren. „Jij" herhaalde ze, „bent precies zo alléén als ik". Op dat ogenblik zonken al'le gedach ten en overleggingen uit het brein van Jaap BorSt weg. Heel voorzichtig, met een 'haast teder gebaar, greep hij die slanke meisjeshanden. Zijn ogen zoch ten de 'hare en ze zag hem recht aan, een spanning in ihaar blik als wachtte ze op een verlossend woord. „Liesbeth" zei hij schor, „ik kan het beter niet zeggen, maar het helpt niet of ik het probeer.ik zou alles, alles willen doen om jou een béétje gelukkig te makenik zou naar je willen kij ken, ik zou tevreden zijn als je tegen me glimlachte, ik zou gélukkig zijn als 'je er alleen maar was. Vanavond, toen i'k op het toneel stond en jij naar me keekLiesbeth, je had toen zo'n lief gezichtmaar het kan niet LieSbeth, het kan niet. Wij zijn een té ongelijk span Wij passen niet bij elkaar. ((iwordt vervolgd) boerderij van Brans Harkebuurt) getekend door mevrouw N. Koorn-Kikkert (3 \juni in het raadhuis)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 9