Groen jwarL-jféxel s in het harL, Blanken: Exploitatietekort liegveld opvangen door hoger andingsgeld „De Krim" wacht nog steeds op goedkeuring KMK koosolideert positiej h ook aktie tegen verlenging sluitingsuur café's Gemeente overweegt verdere stappen inzake tweede woning Peters van het raadhuis Volgend jaar minder dividend? - Onfortuinlijke landing lesvliegtuig Topklassering Texelse poedels Tegenvaller voor Kon. Texels Fanfare-D.E.K. ■vy-rvr -V FEXELSE COURANT (Jftgav*: B.V. v/h Langeveld D« Roo(J (tbut 11 - D«n Burg, Texel - Telefoon 2741 rfaktie tijd. Tom Engel, Rozendijk 29, Den „g en Alex Verburg, Rozendijk 37, tel. (02220) VerechQnt dinsdags an vrtydags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7.25 p. 50 cent Incasso; los 30 oent Bank: Amrobank, Nad. MlCd. Bank, Advert. 27 ct. p. mm. eacl. 4% BTW [tfSDAG 11 JUNI 1974 87e JAARGANG No. 8882 De heer F. Blanken (Pakt) heeft in de donderdagavond gehouden raads vergadering ernstig bezwaar aangetekend tegen het feit dat het jaarlijkse exploitatietekort van de N.V. Luchtvaartterrein Texel voor rekening van de overheid komt. Het afgelopen jaar bedroeg het tekort ƒ59.418,-; de ge meente Texel vergoedt daarvan 35% oftewel ƒ20.800,-. „Dit is schandalig hoog voor een dergelijke voorziening", aldus de heer Blanken, die ervoor pleitte dat het tekort flink wordt teruggebracht door verhoging van de landingsgelden. Hij wees erop dat het bij de vliegerij op Texel voornamelijk goot om (dure) hobby, nauwelijks om een economisch belang. Hij vond het onjuist dat de vliegers een deel van de kosten van deze hobby door de over heid laten betalen. Door een bescheiden verhoging van de landingsgelden kon een veel bevredigender situatie worden verkregen; door de tarieven mot ƒ5,— (voor gewone landingen), ƒ1,- (voor zweefvlieglandingen) en ƒ2,— (voor rondvluchten) op te trekken resteert nog slechts een tekort van ƒ900,- basis van ca 16.000 vliegbewegingen per jaar. Blanken sprak naar aanleiding van Jaarverslag 1973 van de N.V. Lucht- lartterrein. Hij kondigde aan bij de sgiutingsbehandeling op het punt te illen terugkomen. Burgemeester prenger herinnerde eraan dat bij de orige begrotingsbehandeling al over de osten van 'het vliegveld is gesproken. initiatief van de N.V Luchtvaart- •rrein zelf werd al besloten tot een ïrhoging van landingsgelden, zij het een veel kleiner bedrag dan de *r Blanken nu voorstelde. Bij de ta- efstelling is men overigens gebonden, adat van een landelijke regeling spra- waarvan niet al te sterk kan wor- en afgeweken. Sluitingsuur Binnen de Texelse horecawereld blijkt controverse te bestaan inzake het oitingsuur van café's. Werd tot dus- (door de afdeling Texel van Horeca «Ierland) gepleit voor verlenging van tt sluitingsuur, thans is een groep ho st en pensionhouders uit De Koog, ge- «und door het plaatselijke bestuur van orecaf, in het geweer gekomen om een erlenging van het sluitingsuur tegen houden. Zelfs zou deze groep voorstander zijn an vervroeging van het sluitingsuur, Üjikens een brief aan de gemeenteraad, Vertekend door de eigenaars-exploi- -iten van ,,De Zwaluw", ,,Lyda". „De limop", „De Strandplevier", .Beatrix", Vogelhuis", „Het Witte Huis". „Zee- at", )rDe Meerpaal", „Emca", „De Ko- Hoop", „Tatenhove", „Boschrand" .^Dijkstra". De reflectanten vestigen aandadht op de desastreuze gevolgen het nachtelijk rumoer heeft voor de «else hotel- en pensionbedrijven. feeds m het verleden is gebleken dat nachtelijke onrust en het lawaai in Koog tot aanmerkelijk omzetverlies verschillende bedrijven heeft geleid tor afzegging en vroegtijdig vertrek". briefschrijvers wezen verder op de nanciéle moeilijke positie, waarin zij ede door de oliecrisis verkeren. Ze den ook voor een verkeersverbod in toeristische dorpen gedurende de ditelijke uren. Een dergelijk verbod »r gemotoriseerd verkeer vindt men fcds in véle buitenlandse toeristencen- a. waar de hotelgasten dit als een wel- [J «d ervaren. „Wij zijn als groep hotel pensionhouders 'bereid dit verzoek n dergelijke maatregelen nader toe te thten en misschien zou u uw defiinitie- i beslissing over het sluitingsuur kun- ïn aanhouden tot wij u meer informa- ^■-'hebben kunnen verschaffen". Akkoord öe gemeenteraad bleek bereid op deze •ns in te gaan, zodat de beslissing in- het Sluitingsuur opnieuw werd uit- steldZoals bekend staakten in de in-ge raadsvergadering de stemmen. }!?ens de gemeentewet moet in zo'n het voorstel in een volgende ver- Kiering opnieuw in stemming worden gracht. lerflbe voorstanders van een later slui- agsuur blijven intussen roeren. Het stuur van de afdeling Texel van Ho- Nederland had de raad een tele- gestuurd: „De verkiezingsstrijd is 111 de kant; reikt de horeca nu uw ®d". Ook was er een brief van het Texels Verbond van Ondernemers, waarin voor verlenging van het slui tingsuur werd gepleit en wel om econo mische redenen. Mej. A. G. Luijsterburg (CHU) zei met nadruk geen belanghebbende te zijn in de sluitingsuur-kwestie („Ik ga niet laat uit en ik heb ook geen last van het la waai") maar vond dat met Pinksteren weer bewezen was hoeveel nachtelijke onrust als gevolg van een laat sluitings uur ontstaat. De heer J. J. Westdorp (Pakt) en J Zuidewrnd i(VVD) zouden ook graag de politie willen betrekken bij de bespre king van dit probleem. Het is immers een kwestie van openbare orde? Mr. Sprenger beloofde zich zo breed moge lijk te zullen oriënteren. Naar het zich laat aanzien zal dit na jaar kunnen worden begonnen met de aanleg van riolering in Oost, zo hadden B. en W. de raad laten weten naar aan leiding van klachten van de heer C. Timmer (ARP). Desgevraagd kreeg de heer Timmer nog te horen dat goede hoop bestaat dat Gedeputeerde Staten (Zie vervolg tweede blad) MEDEDELINGEN VAN B EN W EIERLAND Een „Sherokee" (de PH-NSC) van de nationale luchtvaart- school in Hilversum kwam vrijdag om 14.00 uur nogal ongelukkig terecht bij de landing op Vliegveld „De Vlijt". Het eenmotorige lesvliegtuig werd bestuurd door de heer Woortman Hij bracht twee kennissen naar Texel. Alle inzit tenden kwamen met de schrik vnj. Het toestel raakte licht beschadigd: het neuswiel was eraf en de propeller was verbogen. De Rijks Luchtvaartdienst stelt een oriderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Onlangs organiseerde de Nederlandse Poedel-Club in Waalwijk het nationale kampioenschap. Het aantal deelnemers was groot: 157 poedels. Twee Texelse deelnemers gooiden in dit grote gezel schap hoge ogen. De witte dwergpoedel „Texelstrooms White Big Boy" (reu) van mevrouw Kellner uit Den Burg werd uitmuntend-plaatsing 2. De zwar te dwergpoedel (teef) „Texelstrooms Capilo Cappy" van Tini Ellens honden pension behaalde in de afdeling „zeer goed" de vierde plaats. Bovendien kreeg Cappy als jongste deelnemer een zilveren poedeltje aangeboden. De belangstelling van het publiek voor het concert dat het Kon. Texels Fanfare-DEK zaterdagmiddag in de muziekms gaf, viel tegen. Dit was in de eerste plaats te wijten aan het slechte -weer, in de tweede plaats aan de ver keerde aankondiging in de Texelse Cou rant, waardoor een aantal personen pas in de Wezentuin achter het raadhuis kwam .kijken boen het concert juist was afgelopen. De fanfare was volgens af spraak om 15.00 uur begonnen, d.p.v. de aangekondigde 16.30 uur. Straatnaamgeving en huisnummering 't Noorden Een dezer dagen zal worden begon nen met de voorbereidingen voor de nieuwe huisnummering van de polder 't Noorden, die zal ingaan in september- oktober. Daarvoor zullen alle panden moeten worden bezien omdat de nummering ook op tekening wordt gezet. Aan de bewoners wordt vriendelijk Iverzocht, indien nodig, door het ge- meentepersoneel de gevraagde mede werking te verlenen. Vieakten Via deze rubriek willen wij er nog even op wijzen dat visakten voortaan ook op alle postkantoren verkrijgbaar zijn. De Exploitatie Maatschappij „De Krim" zit een beetje vast. Hoewel het be drijf er elk jaar financieel beter voor staat en de steun van aandeelhouders bij de laatste aandelen-emissie overduidelijk bleek, heeft men nog steeds geen ze kerheid over de toekomst. Zolang de Kroon de bezwaren die tegen het plan zijn ingediend niet ongegrond verklaart, kan de maatschappij geen enkele bouwver gunning krijgen voor toiletten, kampwinkel, enz. De voorzieningen die er nu zijn voldoen, maar ze staan een echte groei in de weg. In het ergste geval ver klaart de Kroon de bezwaren gegrond, en dan is „De Krim" een maatschappij zonder grond. De maatschappij heeft niet stil gezeten; men heeft projekt-onder- zoek laten doen en met de conclusie daarvan hoopt |nen resultaten te boeken in onderhandelingen met gemeente en Newomij, een onderneming die ook terrei nen op het Krimgebied heeft. De meeste van de aandeelhouders en commissa rissen van de EMK zien 't dan ook niet zo somber in: men heeft plannen genoeg, zo bleek tijdens de vrijdagavond in hotel 'De Lindeboom-Texel' gehouden verga dering. In zijn openingswoord merkte presi dent-commissaris H. Holtman op dat het geringe aantal aanwezigen Q15 aandeel houders, de raad van commissarissen en de directeur) samenhing met het opti misme waarmee men de ontwikkeling van de EMK bekijkt. Hij memoreerde de woelige tijden van de oprichting, en stelde vast dat het er nu heel wat beter voor staat, „al zijn we per saldo niets opgeschoten" De EMK moet nog steeds elk jaar een voorlopige vergunning aan vragen. Alle stukken werden tijdens de ver gadering zonder meer goedgekeurd. Bij de vaststelling van het dividend (9°/o) EIERLAND Op het vliegveld tv as het zondag een drukte van belang. Niet alleen kwamen er vrij veel sportvliegers op bezoek, er was ook veel belangstelling voor twee zeer aparte gasten. Een ervan was een Poolse dubbeldekker (een Antepov)Dit toestel van 5,5 ton is gekocht door de parachutis tenclub van Ameland. Twee Nederlandse piloten kregen les en tijdens die instructie landde men ook enkele malen op Texel. Het toestel is een oud model, maar het wordt nog steeds gebouwd. Het bouwjaar van de Ame landse machine is 1973; in dat jaar zijn er nog 500 van gemaakt. Veel ouder was de andere opvallende gast: een Duitse 'Klemm' uit het begin van de dertiger jaren. Van dit exemplaar vliegen er in heel Europa nog 6. De Rotterdamse eigenaar heeft het toestel voor veel geld op weten te knappen en vlieg- klaar gemaakt. en de verdere bestemming van de winst over 1973 gaf de heer Holtman een kor te toelichting Hij vertelde dat de divi denduitkering volgend jaar niet meer over de bank geschiedt; de aandeelhou ders kunnen dan couponnetjes knippen. Doch hij voegde er aan toe: „als er di vidend is". De top van de EMK wil er namelijk rekening mee houden dat ge paard aan uiteindelijke goedkeuring van het plan of voor realisatie van noodvoorzieningen, een flinke hoeveel heid geld nodig zal zijn. Het is niet be kend hoe en wanneer uitbreidingen zul len plaatsvinden, maar men wil er vast voor sparen. Zwart geld Er worden al onderling aandelen „Krim" verkocht tegen een koers van 120°/o. Deze aan- en verkopen moeten worden opgegeven, omdat het gaat om stukken die op naam zijn gesteld. De EMK is van plan een nieuwe emissie aandelen uit te geven, die niet op naam zullen staan, „toonder aandelen". Het is de gewoonte dat bij koop en verkoop de mantels worden overgedragen, zodat er geen centrale administratie is die bij houdt wie de aandelen 'bezit. Een der aanwezigen merkte op dat dit een gele genheid bood om zwart geld te beleg gen. Er werd hartelijk om gelachen. De heer Th. Hoogerheide werd herko zen als commissaris. Van de 119 stem men (totaal kapitaal ƒ59.500,werden er 101 uitgebracht; de overgrote meer derheid was voor Hoogerheide. Blijkens een mededeling van de heer H. Holtman is het aantal vaste staan plaatsen -voor caravans op de 10 ha gro te camping toegenomen van lil 8 in 1973 tot 165 dat jaar. Ook zijn er meer reser veringen, terwijl de gemiddelde duur ervan 'dit jaar opvallend lang is. Van de kwaliteitsverbeteringen noemde Holt man het pierebadje en de toiletwagen. De EMK is nog voorzichtig met investe ringen, aldus de president-commissaris. Vuilafvoer Tijdens de rondvraag merkte T. van Heerwaarden op dat de commissarissen best een hogere vergoeding voor hun vele werk konden vragen. De bestuur ders vonden het niet nodig. De heer B. F. Paagman vroeg naaT de vuilafvoer per container. De heer Holtman stelde met veel nadruk dat het niet normaal is dat in een zo toeristisch georiënteerde gemeente de reinigingsdienst in het weekend niet werkt. Tijdens de gasten- wisseling moet men evenveel vuil ver werken als gedurende de rest van de week. Overigens wordt in samenwer king met de gemeente aan een oplossing geweikt. Op een vraag van de heer J. Witte werd geantwoord dat de nieuwe beheerder van de kampwinkel uitste kend voldoet. De laatste vragensteller was J. Nauta. Hij vroeg naar de expan siemogelijkheden van de EMK, speciaal in verband met de voorzichtige uitspra ken van de raad van commissarissen in haar 'jaaroverzicht en de uitgegeven projectkosten. De 'heer Holtman wilde hierover niets loslaten, om geen al te grote verwachtingen te wekken.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1