Sluftergeul wordt door mensenhanden verlegd aan gemeenteraad UNIEK IN GESCHIEDENIS groen-zwart HoFCCfl Vd*dcdd OV0F V0rZO0k Schapen stichtten verwarring Vrüchtwiigcn raakt VW geeft nieuwe folder over Texel uit Pastor Obdam vierde zilveren priesterjubileum Zevendedags Adventisten weer naar Texel Tabak of hennep Volkswagen jonge energieke administratieve kracht KRUISWOORDPUZZEL Opnieuw wagen van J. Geus gestolen Het sluipende toerisn De verhouding tussen de organisaties Horecaf :en Horeca-Nederland is er sinds de raadsvergadering niet duidelij ker op geworden. Beide belangenorga nisaties (Horecaf in meerderheid logies- verstrekkers en Horeca-Nederland meer cafe's) werkten nauw samen, maar de kwestie van het sluitingsuur heeft voor enkele interne Spanningen gezorgd. De logiesvers trekkers zijn, vooral in De Koog, in meerderheid tegenstander van verschuiving van het sluitingsuur naar een later tijdstip. De leden van Horeca-Nederland zijn hier voorstander van, voor zover ze een bar en/of dan cing exploiteren. Donderdagavond zou de raad een verzoek van Horeca-Neder land behandelen over verschuiving van het sluitingsuur De burgemeester had echter een ingezonden stuik ontvangen, met een verzoek van Horecaf afdeling Texel, om de behandeling van dit agen dapunt uit te stellen en eerst nog eens overleg te plegen met de betrokken par tijen. Overleg Bij het verzoekschrift was een hand tekeningenlijst gevoegd van een aantal Horeoaf-leden, voornamelijk hotel-ex ploitanten en pensionhouders in De Koog. Het geheel was ondertekend door H. P. Wuis, secretaris van de afdeling De VW heeft een nieuwe folder over Texel uitgegeven, in een oplage van 150.000 exemplaren, verdeeld over een Nederlands-Franse en een Duits-Engel se editie geeft het geschrift veel infor matie over Texel. De folder heeft zowel een wervend als een informatief karak ter Hij staat tevens in het teken van de „verbreding van de basis": de titel van de folder is „Texel,vier seizoenen v akantie-eiland' Na een korte inleiding over het ont staan van het eiland wordt aan de hand van de Texel-route een beschrijving ge geven van de meeste bezienswaardighe den onderweg. Opvallend is de goed verzorgde uitgave; het geheel wordt verluchtigd met een grote serie fraaie kleurenfoto's. De folder is niet alleen bestemd voor de normale vakantiegangers. Hij is dui delijk ook geriaht op de dagjesmensen die met deze handleiding smaakvol kunnen „proeven" van heteiland. De seizoenverbreding krijgt veel aandacht. Er wordt op gewezen dat het eiland in elk jaargetijde de moeite waard is en dat hetook een goed vergedercentrum is. Geen landschapspark Dat Texel niet alleen een toeristen centrum is, wordt meteen in de inlei ding al duidelijk gemaakt: ,,A1 heeft Texel dan ook een bijzonder landschap, men zou de waarheid geweld aandoen wanneer men het een „landschapspark" zou willen noemen. Deze betiteling zou namelijk de indruk kunnen wekken dat het iets kunstmatigs is, uitsluitend aan gelegd en in stand gehouden voor de bezoekers" en iets verder: „Geen land schapspark omdat het geen steriele zaak is, dit eiland, maar een rijk gevarieerd gebied, waar landbouw en veeteelt wor den bedreven, waar men bloembollen kweekt, waar een zeer moderne vloot Noord ze e^ko tiers haar thuishaven heeft". Dit weekend werd op grootse wijze het zilveren priesterjubileum van pastor P. Obdam uit Oudeschild gevierd. Voor het gebeuren bestond zeer grote belang stelling. Zaterdagavond vond in Den Hoorn een eucharistieviering plaats. Behalve pastor Obdam waren hierbij aanwezig pastor Kolkman uit Den Burg en zijn voorganger, oud-pastor Persoon. In de zondagdienst preekte de Helderse De ken J. Wiillems. Deze dienst werd even eens meegemaakt door pastor Kolkman en bovendien door pastor Loos uit De Co aksdorp en voormalig pastor van Den Burg, J. W. van Schie uit Bussum. De Hollandse en respectievelijk Latijnse mis werd bij beide vieringen gezongen door het R.K koor uit Den Hoom en Oudeschild. Dat voor pastor Obdam grote waardering bestaat, bleek uit de talloze bloemstukken die hem werden toegekend. Door alle parochianen van Texel werden hem een fiets, een stola en een cadeau onder couvert aangebo den. De kerken van Den Hoorn en Ou deschild waren prachtig versierd door de koster van de R.K. kerk van Den Burg, de heer W. Witte. Ook de zondag middag gehouden receptie in dorpshuis 't Skiltrje te Oudeschild werd druk be zocht. Pastor Obdam zit nu [reeds vijf en een half jaar op Texel. Helaas zal hij zijn werkzaamheden wegens gezondheidsre denen de eerstkomende maanden nog niet kunnen hervatten. Texel van de Horecaf. Dit laatste wekte de indruk dat het ging om een schrijven van de afdeling, hetgeen niet het geval was. Het bestuur van de afdeling had in het geheel geen officieel Standpunt in genomen ten aanzien van het verzoek van Horeca-Nederland. Daar Horeca- Nederland hoopte op een snelle beslis sing, was men teleurgesteld over het uitstel dat door het verzoekschrift van Horecaf werd bewerktsteiligdZodoen de is enige geprikkeldheid ontstaan in de verhouding tussen beide organisat ies. Men hoopt echter dat alles tijdens het komende overleg met de gemeente in orde .zal komen Zowel binnen het bestuur van Horecaf als Horeca-Neder land is men niet zo gelukkig met de gang van zaken, maar hieraan zal dus spoedig een einde komen. Evenals in voorgaande jaren zal Texel ook dit jaar worden bezocht door twee evangelisten van de Zevendedags Adventisten. Het zijn de heren T. v. d Broek uil Zaandam en A. Lijkendijk uit Putten. Voor laatste is het evangelisatiewerk op Texel een vakantiebaan; hij studeert theologie aan het Newböld College in Engeland. Voor de heer Van der Broek is deze arbeid zijn dagelijks werk. Bei den zullen de Texelaars huis-aan-huis bezoeken en hen kennis laten maken met folders en boekjes over het leven en denken van de Zevendedags Adven tisten. Bovendien zullen zij „De Bijbel in Woord en Beeld" tonen, d)ie onlangs in het Nederlands is verschenen. Dit is een rijk geïllustreerde, tiendelige bijbel- vertelling, die de hele bijbel beslaat. Auteur van het werk is Arthur Max well; deze heeft de bijbel „omgeturnd" in een voor jong en oud begrijpelijke taal. E1ERLAND Nabij „Nieuw Breda" aan de Postweg gebeurde maandag avond 19.00 uur een merkwaardig on geluk. Van twee wagens die daar ach ter elkaar reden, wilde de achterste gaan inhalen. Tegelijkertijd sprongen er drie schapen uit de berm. De voorste bestuurder remde en trok zijn wagen naar links. Daardoor ontstond een aan rijding. want de inhalende bestuurder kon de wagen voor hem niet meer ont wijken. De schapen konden gemakkelijk ontsnappen, want door de werkzaamhe den die ter plaatse worden uitgevoerd aan de Postweg, was de afrastering vrij wel verdwenen. DE KOOG Dicht bij cle camping Kogerstrand 9poelde het afgelopen weekend een groot pak aan met een ge heimzinnige inhoud. De vinder gaf de baal aan de politie. Op het eiland deed al 9poeddg het gerucht de ronde dat er 30 kilo hasjies was gevonden De waar heid is waarschijnlijk minder schok kend. Het pak bevatte een grote hoe veelheid gedroogde bladeren, wellicht van een tabaksplant, misschien van de hennepplant. De politie zoekt het uit. Zowel liefhebbers als mensen met af schuw van hennepprodukten kunnen voorlopig weer rustig slapen: de blade ren zijn niet meer gesdhiikt voor ge bruik. Een vrachtwagen die bij hert lossen van zijn zandlading achteruit reed raak te maandagmiddag omstreeks 14.00 uur een Volkswagen. Het ongeluk gebeurde bij de Galifomiéweg De Volkswagen, die achter de vrachtwagen stond te wachten, werd beschadigd aan een der spatborden De bestuurster was een Texelse. Op ons kantoor is plaats voor een Zij, die enige boekhoud kundige ervaring hebben, genieten de voorkeur. Sollicitaties en inlichtingen B.V. Drukkerij Uitg. Mij. v/h Langeveld De Rooij (Texelse Courant) Parkstraat 10, Den Burg, telefoon (02220) 2741 Voor het eerst in de geschiedenis wordt de natuurlijke loop van de Sluf tergeul door menselijk ingrijpen ver- gd: de dienstkring Texel van Rijkswater- Horizontaal: 1. plaats in Overijssel 6. plaats inNoordlholland 12. loot 13. zangnoot 15. Gode zij lof (lat. afk.) 16. soort onderwijs (afk.) 17. Frans lidwoord 19. druk doen gelden 23. water in Friesland 24. strijdmacht 25. koeienmaag 26. regel 28. iemand om wie men algemeen21. werkzaam lacht22. keurige Verticaal: 1 plaats in Noordbrabant 2. een zekere 3. deel van de bijbel (afk.) 4. bijwoord 5. gelooide huid 7. waterplantje 8. stand 9. Duits pers. vnw. 10. dunne LI. polder rond Julianadorp 14. ons inziens (afk.) 18. vreemde munt 20. heldere 30. heer (afk.) 31. afgunst 33. muuiholte 34. kledingstuk 36. keurtroep 38. meisjesnaam 40. de onbekende (afk.) 41. windrichting (afk.) 42. deel van Amerika (afk.) 43. bekende motorraces (afk.) 45. zuidvrucht 48. reptiel 50. diktongige hagedis 52. kostbare stof 54. transportbedrijf (afk.) 56. maanstand (afk.) 57. deel van Vietnam 59. gemanierde vrouw 60. droog van wijnen 62. plaats in Utrecht 63. laatst leden (afk.) 65. soort bril 68. pers. vnw. 69. speelgoed 71. zangnoot 72. vogelprodukt 74. vogel 75. plaats in Gelderland 76. plaats in Gelderland 24. bijvoegsels 27. reeks 29. zangnoot 30. inhoudsmaat (afk.) 32. hoefdier 34, soort vezel 35. ontkomen 37. gesloten 39. mul 44. plaats m Drente 46. breedvoerig 47. buigzaam 48. graafwerktuig 49 plaats in Overijssel 51. geogr. mijl (afk.) 53. laatste nieuws (afk.) 55. tot en met (afk.) 58. meerstemmige vocale compo sitie 59. spoedig 61. geheimschrift 64. pret 66. strafwerktuig 67. deel van de bijbel (afk.) 68. dwaas 70. de lezer heil (lat. afk.) 73. hetzelfde (afk.) 74. onder het nodige voorbe houd (lat. afk.) staat is twee weken geleden begonnen met het verleggen van deze watergang. In de loop der jaren had de geul waardoor het getijwater naar zee stroomt zich noordwaarts verplaatst. Vooral in de laatste twee jaar is dit ten koste gegaan van de duinen aan de noordzijde van 'de Slufter: 70 meter duin is weggespoeld. Door de huidige geul te doorkruisen met een dam en een nieuwe geul te graven, wordt een meer direkte verbinding met de Noordzee tot stand gebracht. Aan het uiterlijk van de Sluftervallei verandert hierdoor overi gens vrij weinig. Door de eeuwen heen heeft de geul zijn loop zelf bepaald. In 1925 is gepro beerd de Sluftervlakte aan de zeezijde geheel af te Sluiten. De uitstromende watermassa's vernielden echter iedere keer weer de dijk. Daarna heeft de geul zich naar het zuiden verplaatst tot 1958. Toen bleek de geul door de 'lange weg zo aan kracht te hebben ingeboet, dat hij zidh door middel van een doorbraak een dirékte toegang tot de Noordzee verschafte. De verwachting was dat de geul zidh wederom zuidwaarts zou gaan verplaatsen, totdat opnieuw een door braak zou plaats vinden. Tegen deze veronderstelling in verlegde de geul zich naar het noorden, vermoedelijk ten gevolge van de zuidwesten wind. Deze zette zand af en dwong (het Bluf terwa ter daarmee een uitweg in noordelijke richting te zoeken. Toen men tot de ont dekking kwam dat de duinafslag in het noorden toenam, is een aanvang ge maakt met het graven van de nieuwe geul. Met het zand dan daarmee vrij komt, wordt de oude geul opgevuld De sporen, die de werkzaamheden achter laten, zullen over enkele maanden reeds zijn uitgewist. Met het projekt, dat ca ƒ30.000,koSt, hioopt Rijkswa terstaat over twee weken klaar te zijn. Voor de tweede maal is een huurwa gen van de fa. J. Geus gestolen. Op 27 mei nam iemand de wagen mee met het verhaal dat hij heen en weer moest naar Amsterdam om spullen te halen Hij zou op Texel komen werken. Sinds dien is niets meer van de man verno men. De huurder was een goede beken de van de heer Geus. Hij had al enkele malen een auto gehuurd Alle gegevens die hij verstrekte bleken vals. De wa gen, een twee jaar oude Opel Kadett, moet als verloren worden beschouwd. Indien de wagen wordt opgespoord is de kans groot dat Geus hem moet te rugkopen, omdat hij op legale wijze is verhandeld. Door dit voorval is de familie Geus behoorlijk gedesillusioneerd. Men heeft dan ook besloten de verhuur er hele maal aan te geven. Van de zomer ver huurt men nog aan Texelaars en goede bekenden, maar na het seizoen is het afgelopen Geus betreurt het dat dit stuk belangrijke service moet verdwij nen, maar de verliezen die hij op deze manier heeft geleden zijn niet te com penseren. Een bedrijf met huurwagens voor uitsluitend Texelaars is niet ren dabel te maken. B/j de aanvang van het zomersent hoopt iedere rechtgeaarde on dement het beter zal igaan dan vorig jaar. Ze b, weinig te vrezen, de prognoses zijn g* als het weer ook nog meewerkt schillende ondernemers zijn zeer op lisch, zoals de B.V. Exploitatiemaatuï Elakkee (EAiF) uit Alelissant. Deze a neming ziet er nog brood in om in 29?) reusachtig appartementenhotel bij De] te laten bouwen De gemeente, geen c nemer maar desondanks op alle fronti het toerisme betrokken, heeft een ko\ ding verloren, wat wellicht perspeci opent voor veel naar een tweede hunkerende overkanlers. De rerketn parkeersituaties in De Koog en Den vragen opnieuw om verbeteringvow veel zorgen voor gemeente en rijkspoli Drie aspecten van één verschijntii: toerisme. Ze hebben iets gemeen g treren elk op hun manier bet sluipend rak ter van het toerisme. Al 25 jaar gm bloeit de exploitatie van het Texelse schap. Wat in het begin vrijwel nir gedroomd zal hebben, is nu werkelij een reusachtige stroom toeristen oven] elk jaar het eiland, en de inkonislu hieruit voortvloeienWe mogn echter wel eens afvragen hoe de grot, het toerisme eigenlijk geregeld wordt; 1 nu over afremming wordt gesproken van belang te weten of de gemeentel gelaar kan optreden, of dat het toerism op zichzelf functionerende ontwikkel'm Vrijdag schreven we dat de gemeenti re van gelukkig is met het ap partem hotel waarvoor de EAIF een bouwve ning heeft aangevraagd. Het gebouw i; strijdig met het geldende bestemmm maar het komt wel aan het eind Schumakersweg te staan, een land ui, lijk nog tamelijk ongeschonden gebid exploitant is een over kant se maat uk zodat de Texelse bevolking weer eet3 sluitend met de lasten komt te zitten- baten verdwijnen vrijwel geheel naar J sant. Het vonnis van de rechter in het h ding over de woning in Eierland ha ieder geval politieke konsekwenties. Oi moeilijk aantoonbaar is dat iemand t niet permanent woont en/of niet doa soonlijke omstandigheden voor een w in aanmerking komt, zal het in de tod nog moeilijker worden een tweede w te vorderen of de groei van het aantal de woningen tegen te gaan. Een ezel stoot zich in 't gemeen tweemaal aan dezelfde parkeermeter.b tneente heeft echter het onding van en keeraulomaat opnieuw op de Groent} ge-installeerdParkeer nieters en aula zijn er kennelijk alleen voor de inkot De automobilisten parkeren voor een t je even gemakkelijk als voor niets. Vw betere spreiding over de bescbikban keerterreinen vormen de meters en ten een kostbare voorziening, zeker di berekent wat het hele systeem van bo& controles kost. Het blijft goochelen mi middelen Dat er iets veranderen m duidelijk als men situaties zoals op 11 dagochtencf in de Warmoesslraat of 1* langs de Bad weg bekijkt; voor de poli er geen bekeuren meer aan De drie voorbeelden zijn duidelijk'. (A schillende terreinen kan de overheid, <1 haar de bevolking, slechts de ontwik gen achterna hollen. Wij regelen rité toerisme, maar omgekeerd regelt het me ons. Het vragen naar structuur^ en andere lange-termijn planningen dan ook weinig zin. Want voor ze ha vastgesteld zijn, zijn ze al weer achla'i Een voorbeeldvoor we eenmaal bebbn gevonden hoe een toeristenstop werktj maximum aantal toeristen dat we toelaten allang overschreden. Hoe komt het dat toerisme een of zelf staande ontwikkeling is, waarvan 1 de gevolgen gecorrigeerd kunnen en niet de koers? Het is moeilijk te uj In ieder geval heeft het te maken n* feit dat de exploitatie in handen is fltf vele, soms overkantse, ondernemers. D* snippering maakte dat de ontwikkeld, der afzonderlijk al snel uit de hand f Het vrije ondernemerschap met dn voor de hardwerkende zelfstandige) 1 als nadeel dat de ieder-voor-zich-r teil" het voor de gemeenschap onnu] maakt controle uit te oefenen op onl lm gen die ook andere aspecten van t menleving raken. Een roep om een locale overheid, die meer bevoegd* heeft om in de exploitatie van het toe regelend op te treden (en gelijktijdig re inspraakmogelijkheden van de bevm is dan ook zeker op zijn plaats. T. E.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2