Een jongen beneden haar stand oe W.H. Sprenger zijn laatste kiezen verloor fervolg raadsvergadering f? j'iÊmM f' - j iddeleeuwse jaarmarkt Den Hoorn: V.O.S.-cursus wordt overdag gegeven Artikel over opgravingen /ERVOLG VAN FAG. t Texel iedere donderdag op de radio feuilleton door Tom Lodewijk ''*s^w^rp' ■- Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 11 juni 1974 na laatste kies had Air. U H. 6.1! iftr 'eeds door deze jeugdige arts la- 6.11 61! VI 8.a 0.9 M to ten trekken. Ter wille van onze fotograaf wilde hij ook zijn laatste kies wel afstaan. edi nin EN HOORN In de stromende re- werd zaterdagmiddag om half drie poort van de Jan Drijverschool in Hoorn geopend om burgemeester H. Sprenger en zijn vrouw binnen te on d. Zij werden verwelkomd door de als verklede hoofdonderwijzer, de heer an Wolferen. Deze leidde de baljuw zijn gemalin over de middeleeuwse rmarkt, die werd gehouden ter ge- Itleoheid van het afscheid van de zesde maar die ook tot doel had de kas de school enigszins te spekken. )e markt werd geheel dn stijl gehou- Vóór de school bungelden kinde- aan de benen van een aan de galg Hjmgene. Eenmaal binnen gekomen lüjtte men op hokken met geiten, kip- konijnen en wat dies meer zij. Ou- ambachten werden beoefend, in de >rne werd een wagenspel opge- an id, an de kerker mtsdadigejrs terecht- St reld Men kon er voor enkele stui- ,r sboogschieten, pannekoeken bakken, i4 gelen en balgooien. Er liep een won- dokter rond en een tandarts, die te- barbier was. Inkopen konden wor- i gedaan op de rommeltjesmarkt. De ist( «en waren bedekt met zaagsel en Doorgaans werd het afscheid van de zesde klas gevierd met een toneelstuk, een revue of een fancy fair. Nu waren behalve alle leerlingen en het onderwij zend personeel, ook zeer vele ouders bij het gebeuren betrokken. Vooral de laat- sten hebben namelijk erg veel medewer king verleend in de aankleding van zo wel het schoolgebouw als van hun kin deren. De VOS-cursus waarover wij in ons vorig nummer schreven, wordt niet 's avonds gegeven maar overdag. Dit in verband met de overtocht van de do cente, mevrouw N. Nannes-Gdesen uit Oudkarspel. Bij opgave kan kenbaar worden gemaakt of men de voorkeur geeft aan ochtend- of aan middagbij eenkomsten. De eerste vergadering is op donderdag 5 september. In het juninummer van het maand blad Spieghel Historiael staat een uit gebreid verslag over opgravingen bij Den Burg. Het blad is bij de boekhandel te bestellen. de financiering van dit belangrijke ijekt akkoord zullen gaan. Het is niet bedoeling in Oost een „gescheiden hel" (scheiding van afvalwater- en melafvoerwater) te maken. Dat heeft ir weinig zin; het regenwater vindt n weg naar de sloot vanzelf wel. Kort geding Zoals bekend heeft de gemeente Texel tkort geding inzake de tweede wo- af van de heer L. Peters uit Amstel- «o verloren. Mr. Sprenger liet weten t de gemeente thans nagaat of en zo welke stappen verder kunnen wor- a genomen. De raad nam daarom nog tn beslissing over het beroep dat de Peters heeft ingesteld tegen wei- ring van een bouwvergunning voor a naast het omstreden pand gelegen nenvoning. Het college had de bouw- pinning geweigerd o.m. met als mo- ff dat de hoofdwoning niet permanent gebruik is. De heer L. J. Weijdt «els Belang) zei het zeer op prijs te Hen stellen als dc gemeente tegen de bpraak van de Alkmaarse rechtbank beroep gaat. Dit in verband met de Melijkheid en dc meningsvorming ten aden van het probleem tweede wo- agen Ook de heer Westdorp dacht er over. Schoolzolder De School met de Bijbel te Oosterend ijgt een noodlokaal op de zolder. De ïd ging akkoord met het bedrag van JÜ00— dat voor de verbouw wordt itrokken. De heer F. Blanken ver- t met klem erop te letten dat de -er volkomen brandveilig wordt in- ridit en dat voor voldoende vlucht ten wordt gezorgd. Verder vroeg hij atisch de prognoses te willen bezien *b. de leerlingenaantallen, voordat —jrdt besloten de school met een defi ne anbouw te vergroten De heer J Weijdt was niet zo enthousiast r een zolder als klaslokaal. Veel be- leek hem een echt noodlokaal, dat 7. „Jij bent de éérste" zei ze met on gewone beslistheid, „die me het gevoel geeft dat ik ergens bij pas.... bij ie mand pas.dat had ik tóén al, op die weg „Ja maar Liesbeth", pleitte hij drin gend, „het kan niet, lieveling". „Wat zei je daar?" vroeg ze en opeens was haar gezicht zo sdhalks, dat hij haast kermde van onmacht. „Ik zei: lieveling" herhaalde hij. „Neem me niet kwalijk, ik had „Méénde je dat?" vroeg het meisje. „Ja" zei hij moeilijk. Meen je dat écht, Jaap?" „Ja". „Bedoel je bedoel je dat je van me houdt?" „Ja!" riep hij. „Ja en ja en ja! Nu weet je het. Ik ben een zot, ik ben niet wijs, om je dat te zeggen, want het is niks en het wordt nooit niiks. Het leek of ze hem niet hoofde. „Bedoel je, Jaap" nu was haar gezicht vlak bij het zijne, haar ogen schenen te boren in de zijne „bedoel je dat je écht van me houdt.dat jij denkt dat je met "lijgelukkig zou kunnen zijn?" „Ja" .Het klonk als een zucht. Ze liet hem los. Hij stond daar, als ie mand die zijn vonnis wacht. „Kom" zei ze, greep zijn arm en trok hem mee. Hij volgde haar, automatisch zijn voeten verzettend, zichzelf verwen send dat hij het zo ver had laten komen. Toen stoorde haar stem zijn overpein zingen. „Weet je Jaap" zei ze „dat is het wat ik weten wou. Geloof jij dat mensen die écht van elkaar houden, diie weten dat het is: jij en geen ander, dat die nooit uit de weg moeten gaan voor. voor niets?" Hij zweeg lange tijd. „Ja" zei hij toen, maar het klonk niet overtuigd „want er kan zóveel in de weg komen, dat het geluk verkeert in ongeluk. Je kunt je niet tegen alles ver zetten, je levensloop is voor je uitge stippeld en van die baan moet je niet afwijken...." Hij haatte zichzelf, hij hoorde de stem van zijn moeder „Een dubbeltje wOrdt nooit een kwartje". Maar hij moest Liesbeth geen moeilijk heden gaan bezorgen. „Zo" zei ze effen „dat ben ik dan niet met je eens. Dacht je, dat als ik het ge luk gebonden had, dat ik het dan weer afgaf, voor wie ook of wat ook? Dat vind je maar eens, en dat mag je niet weggooien!" „Ik dacht" zei hij en vond zijn schert sende toon weer terug „dat jij geen persoonlijkheid was". „Jij dacht" weerlegde ze op dezelfde toon „dat ik het wèil was. Maar je merkt nu, dat je je vergist hebt, zie ik". „Hoezo?" „Jij gélooft niet dat iik zou willen vechten voor m'n gelulk". „Wéét je dan wat je geluk is?" Hij vroeg het schijnbaar achteloos. maar het was of de wereld één ogenblik stilstond, zo gespannen wachtte hij op haar antwoord. „Ja" zei ze. „Ik wéét het.nu. Ge luk is, iemand te hebben, die altijd naast je staat, die je helpt ,die je troost, die met je ladht en die met je kibbelt maar waarvan je altijd weet dat je ei genlijk één bent. Je andere helft, je we- deihélft, zeggen de mensen. Een mens alléén is maar een half mens, maar op iedere helft past ook maar één andere helft. „Liesbeth, je wordt poëtisch" pro beerde hij te schertsen. „Lach niet" zei ze opeens scherp. „Ik meen het. En als jij nu zo iemand vond, zou jij dan die iemand niet de moeite waard vinden om er voor te vechten, desnoods tegen alles en iedereen?" „Ik heb zo iemand gevonden", zei hij „en ik durf wel vechten, maar ik wil het haar besparen". „O jakkes" zuchtte ze „wat drama tisch. Besparen nog wel. Weet je wel dat als je iemand de strijd bespaart, je ze het geluk misgunt? Afneemt? Ver woest?" De jongen zag haar getroffen aan. „Ik dacht" zei hij zacht „dat jij een teer. zwak meisjes was, lief, héél lief, maar niet stefk genoeg voorvoor strijd. Ik merk, dat ik de eerste keer gelijk had, Liesbeth, toen ik zed dat je een persoonlijkheid was. Liesbeth je.je 'bent een reus!" „Wat 'n compliment voor een dame!" lachte ze. „Weet je niet iets beters?" „Ja" zei hij opeens en nu hadden zijn handen haar armen dn een stevige greep. „Ja, ik weet iets beters Ik zou het tien minuten geleden niet hebben durven zeggen, maar 'nu weet ik tegen wie 'ik 't zeg Liesbeth, dk houd van jou. Van jou alleen, van jou altijd. En als, als het nou es zo was, als het nou werke lijk zo was, Liesbeth, dat jij dat jij het zou aandurvenmet mij dan, nou dan stond ik voor niks!" „Jaap!" zei ze en haar stem juichte. „Dat wou ik van je horen! Jaap, ik wist het. van het éérste ogenblik afik heb het vanavond zo sterk gevoeld en toen jij daar stoncl op het toneel en naar me zochten toen ik jou zag en jij mijtoen was ik opeens zo ontzettend blij „Ik zag het" zei hij en streelde langs haar mouw „maar ik durfde niet den ken. „Jij durft ook niet véél", zei ze. „Ik niet?" „Nee". „Wat moet ik dan durven?" „Dat durf ik je niet te vertellen" glimlachte ze en toen zag hij haar ge zicht, dat lieve, lieve gezicht naar hem opgeheven en haar mond, die die won derlijke woorden had gesproken, die de storm in hem hadden wakker gemaakt, ja, maar ook de juichstem van een bijna ongelooflijk geluk. En hij kon het nog bijna niet geloven, dat hij, Jaap Borst, nu weikelijk Lies beth Wagenborg in zijn armen had. En dat hij van haar hielden zij van hem. HOOFDSTUK IV Tegenstand „Moeder" zei Liesbeths zachte stem „u moet eens luisteren". In de komende tijd zal de TROS ie dere week aandacht schenken aan Texel in haar radioprogramma TROS-donder- dag. De heer Henny Kok, platenprodu- cer en muziekleraar in De Cocksdorp, zal hiervoor gesprekjes voeren met Texelaars, die wat leuks hebben te ver tellen. In pmncipe kan elke Texelaar hier voor m aanmerking komen. Zij mogen vertellen over hun belevenissen op het eiland Het programma kan overal van Texel worden uitgezonden. De eerste (rechtstreekse) uitzendingen -komen uit ,,'t Steigertje" te Oudeschild. Belangstellenden kunnen oor*not op nemen det de heer Kok. Kri: r"," - - 16 te De Cocksdorp. of (liever): iedere maan dag, vrijdag en zaterdag in Muziekhan del Van Wijngaarden, Molenstraat 21 te Den Burg. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS (i „Dat doe ik, lieve kind" zei Maria Wagenborg en keek op van haar boek, in haar ogen een onrust.want iets in Liesbeths Stem had haar gewaar schuwd. Met de fijne intuïtie van een moeder wist ze eigenlijk al, wat het was. Ze liep er al dagen over te piekeren. Liesbeth en die jongen, die jongen van Borst. Het gerucht liep snel in Midden dorp. een het feit dat Liesbeth Wagen borg 's avonds na de uitvoering van K. en V. een singeltje was omgelopen met Jaap Borst, had via Bertha, die met ge spitste oren naar de conversatie tussen de winkedmedsjes had geluisterd, de moeder bereikt. „Echt iets voor Lies" had Bertha ge zegd „om zich met Jan en alleman af te geven. Dat kind heeft zulke de^mo-cra- ti-sdhe bevliegingenMaar zelfs Bertha had de zaak niet serieus geno men, kon zich eenvoudig niet indenken, dat een dochter van Wagenborg zich zou encannaulieren met zó'n jongen. Maar moeder Maria kende haar jong ste dochter, schijnbaar zo zacht, zo 'meegaand, met zo weinig eigen wil. Zij vermoedde de harde kern onder dat zachte uiterlijk. En ze was bang „Moeder.begon Liesbeth wat was het moeilijk onder woorden te brengen wat je dacht „moeder, ge looft u dat mensen alléén maar geluk kig zijn met. met hun edgen stand?" „Wat bedoel je kind?" vroeg Maria. Maar ze vroeg het om tijd te winnen. Dit was het. En ze ging rechter-op zit ten in haar stoel, bereid op wat komen zou. itfwoidt vervolgd) wellicht tweede hands te koop is. De heer Blanken opperde de mogelijkheid om een dergelijk lokaal te huren; als het om een tijdelijke voorziening gaat is dat wellicht veel voordeliger. Wethou der J. Daalder, zelf lid van het betref fende schoolbestuur, zei dat dergelijke alternatieven al zijn bekeken. Men heeft, conform de mening van de in specteur. voor de zolder gekozen. Er staat reeds een noodlokaal naast de söhool. Natuurgebieden De raad nam een zg voorbereddings- besluit voor gedeelten van het buiten gebied, t.w. de natuurmonumenten, de natuurgebieden en de gebieden met landschappelijke waarde. De bescher ming van deze-gebieden wordt aldus ge continueerd; het oude voorbereddings- besflurit verloopt op 17 juni a.s. Het is wellicht de laatste keer dat een derge lijk voorbereidingdbesluit genomen hoeft te worden, want verwacht wordt dat het bestemmingsplan buitengebied binnen een jaar door de raad kan wor den vastgesteld. Aan de in het voorbe- reidingsbesluit genoemde natuurgebie den is nu ook een perceeltje grond toe gevoegd. gelegen aan de „weg naar Van Rossum" m de PH-polder. Aldus wordt het mogelijk dat hier met toepassing van artikel 19 een tweede dienstwoning bij het daar gevestigde agrarische be drijf wordt gebouwd. De here^ J. A Witte (KVP) en M. Bakker '(Texéls Belang) stemden tegen het voorbereiddngsbesluit. Witte wees op het Hogeberg-gebied dat in het be sluit is opgenomen en constateerde dat in het voorbereidingsbesludt geen finan ciële compensatieregeling is getroffen voor de boeren, die als gevolg van de landschapseisen duurder moeten bou wen. Mr. Sprenger zei dat de gemeente raad zich duidelijk heeft uitgesproken voor compensatie, maar dat vond de heer Witte niet voldoende. Hij wilde dat het zwart op wit in het voorberei- dingsbesluit kwam te staan. Daar voel de het college niets voor; gevallen van schade moeten individueel worden be keken. Een algemene regel leidt tot niet te overziene konsejewentdes en lokt mis bruik Uit. De raad was blij dat het met de sport hal waarschijnlijk toch zal lukken Zelfs bestaat de indruk dat de gemeente niet de meerkosten van de dure rijwielkel der hoeft te betalen. De heren C. Koorn (CHU) en F. Blanken vreesden wel dat de Thijsseschool (gezien het feit dat de sporthal pas eind 1977 klaar zal zijn) een tijd zonder gymnastieklokaal zal zitten. De heer J. Zuidewind had er vrede mee dat de hal zal worden gebouwd door de Stichting Cultureel Werk, maar vroeg zich af waarom het beheer niet in handen zou kunnen worden gelegd van de sportraad. Molen De molen De Traanroeier te Oude- sChild staat al geruime tijd stil omdat het wachten is op reparatie. De heer C. Ellen betreurde dat. Van molenaar Wim Eelman had hij gehoord dat de repara tie makkelijk ,door gemeentewerken zou kunnen worden uitgevoerd. Wethouder Dros keek daar wel van op. Volgens hem betrof het bepaald geen kleinig heid. Het onderstel is verzakt, waardoor de boel bij het draaien warm loopt. In het verleden is als gevolg al eens brand ontstaan. De reparatie zal ƒ45.000, vergen. Haventerrein De heer J. Zuidewind klaagde over de onduidelijke toestand die is ontstaan als gevolg van veranderingen op het veerhaventerrein Zuidewind had ge constateerd dat met name taxi's en am bulance belemmeringen ondervinden. Hij maakte het verwijt dat inzake de veranderingen geen overleg is gepleegd met nauw betrokkenen zoals TESO, AOT, Havenrestaurantexploitant Stolk, taxi-ondernemers en ambulance. „Als Rijkswaterstaat dit helemaal op eigen houtje heeft gedaan is dat wel erg dic tatoriaal". Wethouder Dros zei dat er wel overleg is geweekt, o.a. met TESO. Inderdaad is op dit ogenblik sprake van een onduidelijke toestand, maar dat komt goed. Openbaar vervoer (w.o ta xi's) en ambulance zullen dank zij spe ciale technische voorzieningen (slag boom die alleen door deze weggebrui kers kan wortien geopend) vrije door gang krijgen. De heren Zuidewind, Dros en Witte waren tegen een bij begrotingswijziging voorgestelde salarisverhoging bij de Stichting Cultureel Werk. Dros zei dat Cultureel Werk deze verhoging (jgevolg van de opdassdfücatie) in de edgen be groting had moeten verwerken, net als bij de gemeente. Doodspuiten De heer Blanken had zich geërgerd aan het doodspuiten door gemeentewer ken van het groen tussen stenen en trot- toirtegels Het groen naast het trottoir gaat er ook aan; een beetje mos tussen de stenen is helemaal niet erg. Wethou der Dros („Over zoiets wordt met mij nooit overleg gepleegd") vond dat Blan ken gelijk had en kondigde aan met de directeur van Gemeentewerken te zul len praten De heer Blanken had ook klachten over de niet altijd even zorg vuldige wijze waarop bij 't Homtje het huisvuil wondt begraven. Vooral stuk ken plaotic waaien weg en ontsieren de wijde omgeving. Hij vroeg om strenger toezicht. Wethouder Dros had niet de indruk dat het er zo slordig toeging. Er is opdracht gegeven het weggewaaide plastic regelmatig op te ruimen. Telefoonmisère Ondanks de ingebruikneming van de nieuwe centrale te Alkmaar duurt de telefoonmisère op Texel voort. De heer Blanken vertelde dat men bij een onge luk in De Koog geruime tijd vergeefs had geprobeerd Den Burg te bellen. Tenslotte was men maar naar het poli tiebureau gelopen om van daaruit de verbinding tot stand te brengen. Mr. Sprenger zei dat de moeilijkheden voor namelijk zijn te wijten aan de te kleine capaciteit van de centrale in Den Burg. Maar ook de nieuwe centrale in Alk maar vertoont nog kinderziekten. Dat laatste werd bevestigd door de heer Westdorp die vertelde dat elders in Noordholland ook moeilijkheden zijn. Water wordt slechter De kwaliteit van het grondwater in de buurt van de vuilnisstortplaats bij 't Homtje gaat achteruit, zo is gebleken uit watermonsters die zijn genomen door de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland. De heer Weijdt vertel de dat de veehouder Kikkert ten aan zien van een monster van 23 maart 1971 nog de beoordeling „geschikt als drink water" had vernomen. Een monster van 27 mei ji. was echter „minder geschikt als drinkwater voor vee" Weijdt wilde de vuilstortplaats niet direkt de schuld geven (bij het NIOZ kon men het ver band ook niet aantonen) maar achtte verder onderzoek gewenst. Wethouder Daalder veronderstelde dat de droogte van de laatste tijd een ongunstige in vloed heeft gehad. Wethouder Dros zei dat gemeenteweiken van het geval op de hoogte is; men heeft al contact op genomen met het RIZA. De heer C. El len zou graag wat meer inzicht krijgen in de grondwatenproblematiek en zei dat een NIOZ-bioloog wel bereid is de gemeenteraad te informeren. Rouwkamers Het gebouw bij de voormalige sociale werk tuin wordt mogelijk verbouwd tot rouwkamers. De heer C. Ellen zou lie ver zien dat het dienstbaar werd ge maakt aan de levenden, waarmee hij dacht aan het Vormingscentrum Tex- fcant dat dringend om een beter onder komen verlegen zit Hij wilde de ge meenteraad gelijk uitnodigen deze wen selijkheid door middel van een motie naar voren te brengen. Daar kwam ech ter niets van in. Wethouder Daalder zed dat ook rouwkamers dringend noodza kelijk zijn. De raad was immers ernstig teleurgesteld, toen het plan om een deel van het Groene Kruisgebouw als zoda nig in te richten, schipbreuk leed? Op dit ogenblik wordt het gebouw bij de werktuin bewoond, maar dat is zeer tij delijk. Mr. Sprenger zed dat naar een oplossing voor Textant wordt gezocht. Ellen en Westdorp drongen aan op spoed. De heer Ellen vertelde nabij de Grensweg een grote vuilconcentratie te hebben ontdekt: een privé-vuilnisbelt van een naburige camping-exploitant. Wethouder Dros beloofde ertegen te zullen optreden. Mej. Luijsterburg vond het wenselijk dat 's zomers in De Koog tweemaal per week vuilnis wordt opgehaald. Volgens wethouder Dros kon dat door een een voudige reorganisatie zonder meer wor den verwezenlijkt.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5