Tand artsenpraktijk beter georganiseerd AGENDA Twee tandartsen in Groene Kruisgebouw Zomeravondvoetbal ten einde rubriek voor. I LANDBOUW en VEETEELT Indrukken uit 4nierika Water: het leven voor Californië va ..vv\ gg VERVOLG VAN PAG. I Boetiek 22 heropend Opdrachtenspel en zeepkistenrace Opnieuw strandloop in De Koog Decentralisatie ik Meiert Doons Bos Geen voorrang verleend De tandartssituatie op ons eiland ondergaat een aanzienlijke verbetering. Wa ren het voorheen de heren A. ten Hooi en J. P. Rijkaart, die zich over de ruim 12.000 Texelse gebitten ontfermden, vanaf volgende week zullen zij worden bijgestaan door een jonge collega, de heer J. G. de Winter, zoon van de onlangs overleden heer De Winter. Samen met de heer Rijkaart zal hij het eind deze week of begin volgende week te openen „Tandheelkundig Centrum" in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan vormen, met aanvankelijk ge scheiden praktijken, maar met onderling overleg, waarneming voor elkaar en gemeenschappelijk gebruik van enig kostbaar instrumentarium. Zij hopen op den duur meer aandacht te kunnen besteden aan de voorlichting op tandheel kundig gebied, waarbij de preventie centraal zal staan. Het is niet bepaald gemakkelijk ge weest een derde tandarts te vinden. Tij den lang hebben de artsen dan ook een overmatig aantal uren gemaakt, met name de heer Rijkaart, die ook nog de schooltandartsendienst moest vervullen. Aan de voorliefde die Hans de Winter voor Texel heeft (hij vindt de stad te massaal en ook een dosis jeugdsenti ment spreekt mee), is te danken dat de taak van Texelse tandartsen wordt ver licht. Volksziekte Het Groene Kruisgebouw is geknipt voor tandheelkundig centrum. Het be hoort tot de Kruisvereniging, die zich de bestrijding van „besmettelke volks ziekten" ten doel heeft gesteld, en daar valt het tandbederf ook onder, vindt De Winter. In het gebouw zijn drie behan delkamers ingericht. Twee ervan zullen worden behuisd door Rijkaart en De Winter, de derde dient als reservekamer voor gemeenschappelijk gebruik, maar zal in de toekomst mogelijk een andere bestemming krijgen. De heer Ten Hooi houdt zijn praktijk aan het Schilderend. De Winter zal volgens afspraak gaan werken. Ook Rijkaart is dat van plan, maar zal althans voorlopig zijn manier van prakticeren op de oude voet voort zetten, d.w.z. met een spreekuur. Het is overigens niet de eerste prak tijk voor Hans de Winter. Een jaar lang De competitie heeft een spannend verloop gehad. Hoewel De Waal een zeer goede kans maakte op het kampi oenschap moest het team in de voor laatste wedstrijd toch afhaken. De 2 poulewinnaars werden Wigeko en Noordzeetrappers. Tot aan de rust ging de strijd tussen deze twee gelijk op. Wi geko had duidelijk kansen, maar keeper Van Groningen stond steeds op de goe de plaats. Na d.e rust werd de linker vleugel sterker bij het spel van de Noordzeetrappers betrokken en de daar opererende Dirk van der Meer gaf een aantal passes op maat en het was Arie Kooger die het eerst keeper T. Koorn passeerde. Daarna waren het nog D. van der Meer, Jaap Slikker en Jef Boom, die de stand op 40 bepaalden voor de Noordzeetrappers. De heer Duinker bedankte in „De Fuik" de scheidsrechters en Tjepkema voor de parkeerruimte op zijn land. De fair-play-beker mocht Henk van der Brink meenemen naar de Koffiebar. De 4e prijs ging naar de J'Elleboog; 3de prijs: De Waal; 2e prijs: Wigeko en kampioen Noordzeetrappers. Men had alle lof voor competitielei- der C Bonne. werkte hij reeds in de ziekenfondskli niek te Amsterdam en was stafmede werker aan de universiteit, eveneens in Amsterdam. De geruchten, dat hij de praktijk van Ten Hooi zou overnemen, zijn pertinent onjuist: Ten Hooi voelt er momenteel nog niets voor zijn veer tig jaar oude praktijk neer te leggen. De liefde voor het werk is hem nog te groot. Eensgezind Het Texelse tandartsenteam is tame lijk eensgezind. Allen zijn voorstanders van fluoridering van het drinkwater. Een hard hoofd hebben zij in de snoep- reklames. De Winter: „Het is moeilijk opboksen tegen Mars en Snickers e.d."; Ten Hoo1: „Ja, ze maken het ons niet bepaald makkelijker". Preventie achten zij van steeds groter belang, mede ge zien de steeds slechter wordende voe dingsgewoontes. Over de Texelse gebit ten zijn zij niet ontevreden: er zijn nog kinderen van tien jaar zonder gevulde kiezen. Maar dat verschilt zeer sterk per school en per dorp. Dinsdag 9 juli: Op de speelweide te De Koog wordt om 19.00 uur een volleybaltournooi ge houden, waaraan iedereen van 16 jaar en ouder kan meedoen. Eveneens op de Koger speelweide kan een ieder om 19.30 uur deelnemen aan volksdansen. Woensdag 10 juli: Voor toerist en Texelaar is strandgym- nastiek op de Badweg te De Koog; aanvang 10.00 uur. Opdrachtspelen worden gehouden voor 6- tot 14-jarigen op de Groeneplaats te Den Burg. Om 14.00 uur begint het folklorepro- gramma in Den Burg, met o m. scha penscheren, oude ambachten. Om 16 00 uur verloting schapevacht. 19.30 uur verkiezing Pinksterbruid m.m.v drumband Voorwaarts Mars. 20.00 uur dansgroep boerenkapel, 21.30 uur vrij dansen in hotel „De Oranje boom". Donderdag 11 juli: Bij paal 9 te Den Hoorn wordt een gas- tenwedstrijd hengelen georganiseerd door Sportvissersclub Texel, van 19.00 tot 21.00 uur. Creatieve spelen voor de jeugd van 6 tot 14 jaar worden van 10.00 tot 16.00 uur gehouden op de Koger speelwei de en om 14.00 uur op de Krim. Opdrachtspelen om 10.00 uur bij het VVV-kantoor te De Cocksdorp. Om 19 00 uur speelt het Avro-elftal een voetbalwedstrijd tegen Texelaars op het SVC-terrein te De Cocksdorp Toen ik op een bezoek bij een Ameri kaanse landeigenaar in m'n gebrekkig Engels de uitspraak deed: „Water is the life of California" kreeg ik daarop ent housiaste instemming. Je kunt daaraan direkt de stelling toevoegen, dat zonder de mogelijkheid om kunstmatig water aan te voeren het grootste deel van Ca lifornië een woestijn zou zijn. Er is daarom echt wel reden om de vraag te stellen of die kunstmatige toe voer van water tot in lengte van dagen kan doorgaan. Naarmate er meer grond in cultuur wordt gebracht is er meer water nodig. Die grotere behoefte aan water komt tot uitdrukking in een re gelmatige daling van het grondpeil. We stellen ons dan ook voor, dat de vraag of het zal gelukken om ook in de toekomst voldoende water beschikbaar te hebben voor de akkerbouw, veeteelt en fruitteelt de deskundigen regelma tig bezig houdt. Want nogmaals: zonder water is Californië gedoemd om een woestijn te worden. Rivierwater en grondwater Ik heb de indruk, dat verreweg het grootste gedeelte van het water, dat kunstmatig wordt aangevoerd „rivier water" is. Dit water komt van de ber gen, waarvan in Californië grote opper vlakten aanwezig zijn De sneeuw, die in de winter op de bergen valt gaat bij het stijgen van de temperatuur smelten en stroomt als water naar beneden. Zelfs in het laatst van juni konden we op be paalde dagen de sneeuw nog op de berg toppen zien liggen. Zonder bepaalde voorzieningen zou het smeltwater al heel gauw wegge vloeid zijn en bij een snelle dooi meer kwaad dan goed doen. Er zijn vele mil joenen besteed om het water beschik baar te houden voor het seizoen, waar in dit nodig is In de bergen zijn op di verse plaatsen enorme stuwen gebouwd, die het water tegen houden en achter die stuwen worden enorme meren ge vormd. Ook bij de overgang van de bergen en heuvels naar de cultuurgrond zijn telkens stuwen nodig om te voorko men, dat het water nutteloos weg stroomt. Een stelsel van kanalen, vaarten en sloten zorgt er voor, dat het water op elke plek, waar dit nodig is afgenomen kan worden. Een tweede bron van water is het grondwater. Denk echter niet, dat dit kort onder de oppervlakte te vinden is. Het gebeurt meermalen, dat pompen van enkele honderden meters diep moe ten worden geslagen om voldoende wa ter voor irrigatie en beregening te vin den. Het slaan van pompen kost dan ook enkele duizenden dollars. Bovendien maakt men het telkens mee, dat de voor raad water na enige jaren is uitgeput en men weer moet overgaan tot het slaan van diepere pompen. Op diverse plaat sen zag men grote kunstmatige water reservoirs, die aangelegd zijn om te voorkomen, dat het grondwater nog verder zakt. Het was nog niet bekend of het beoogde doel hiermee ook werke lijk zal worden bereikt. In de gesprekken bleek duidelijk, dat de aanwezigheid van rivierwater als een duidelijk voordeel boven dat van grondwater werd gevoeld. De prijs van het water Wat de kosten van het water in ge vallen, waarin dit uit het grondwater werd betrokken is me niet bekend. Voor het water werd niet betaald, maar de kosten van het slaan van een pomp en de verdere voorzieningen, die nodig M'Hi "i "I V V-'. O,. Voor de kinderen van toeristen Texelaars worden ook in en rond I Burg zomeraktiviteiten georganisej Woensdagochtend is er een opdrach! spel voor kinderen tussen 6 en 14 j; waaraan prijsjes zijn verbonden, start is om 11.00 uur op de Groe plaats. Zaterdagmiddag wordt op de Hc berg de traditionele zeepkistenrace houden Iedere deelnemer moet vai voren ƒ1,betalen. In de race, die 14.00 zal beginnen, zijn ook prijzen winnen. Vanmiddag om drie uur is op We straat 22 de op 10 maart volledig u> brande Boetiek 22 van broer en Joop en Riet Groen heropend. De deropbouw werd in noodtempo ui voerd door Aannemersbedrijf Visser Den Burg. Qua uiterlijk heeft pandje veel weg van het vorige ens het goed aan bij het aangrenzende wi huis en de Reizenboetiek. Van bic is het iets moderner dan voorheen; is een donkerbruin vertrek met een melijk laag plafond, hetgeen aan geheel een intiem sfeertje geeft. De keuze in kleding is ongeveer zelfde gebleven: voornamelijk de z; naamde „boetiekkleding" en vrije ti kleding. Een uitbreiding van as$ ment zijn de herenpatalons, die te woordig vaak daar vrouwen woi gedragen. Ook verkoopt men er overhemden. Het pand op Binnenburg 7, dat fi tiek 22 zolang heeft vervangen, b nog tot september geopend als eens dumpshop. Boetiek 22 is morgen vi 8.30 uur weer opengesteld voor pub! Woensdag 3 juli is de folklore weer van start gegaan. Onder grote belang stelling werd op de Groeneplaats on der andere een demonstratie schapen scheren gegeven. Op de foto, die we u niet ivilden onthouden, een moeilijk standje van schapenscheerder P. Bre mer. In heel Den Burg was het woens dagmiddag bijzonder druk. Dit kwam vooral door het slechte weer. Later in de middag waren de weersomstan digheden er zelfs oorzaak van dat de folkloristen hun boeltje snel moesten pakken. Regen en storm maakten doorgaan praktisch onmogelijk. DE KOOG Zondagavond wordt in De Koog weer een strandloop gehouden waar iedereen aan mee kan doen. Het gaat om een prestatieloop over 6 en 8 kilometer. De jongeren (tot 16 jaar) lo pen de kortste afstand; hun inschrijf geld bedraagt ƒ2,De ouderen dienen vooraf ƒ2,50 te betalen. Inschrijving vindt plaats in de kantine van „De Kaaps-nol".Wie de afstand binnen een uur loopt ontvangt bij de finish een fraaie herinneringsmedaille. De start is zondag 19.00 uur aan de Badweg. Dan zal tevens een demonstratie pa rachutespringen worden gegeven. Om 15.30 uur halen leerlingen van de lagere school te Oudeschild oud pa pier op. Vaste data: Iedere maandagavond 20.00 uur open bridgedrive in hotel „De Lindeboom- Texel". Iedere maandag is men tussen 20.00 - 21 30 uur welkom op NVSH-informa- tiecentrum en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw; ook voor mid- delenverkoop. In de Nederlands Hervormde kerk te De Cocksdorp worden iedere dinsdag dia's vertoond van „Mooi Texel". Aan vang: 20.00 uur. Iedere woensdag 15.00 uur bejaarden zang in de Landbouwschool te Den Burg. Iedere donderdag van 10.30 - 11.15 uur bejaardengymnastiek in fanfarege bouw aan de Witte Kruislaan. waren om het water op de goede plaats te brengen waren in ieder geval hoger dan in gevallen, waarin rivierwater kon worden betrokken De prijs van het rivierwater liep sterk uiteen in de diverse gebieden. In geval len, waarin ruim voldoende water voor handen was betaalde men nog geen 25 dollar per bunder. Gedurende het hele jaar kon hiervoor water naar behoefte worden afgenomen. Door het open draaien van een paar kranen kreeg men een stroom water over het hele bedrijf. Een grote katoenverbouwer moest veel meer voor het water betalen. Hij kreeg dit water rechtstreeks uit een groot kanaal, dat honderden kilometers lang was en helemaal van beton was gemaakt. Het water van dit kanaal zorgde tevens voor de watervoorziening van de miljoenenstad Los Angeles. Om de katoenoogst tot een goed einde te brengen moest er gedurende het hele groeiseizoen om de 11 dagen kunstmatig beregend worden. Het totaalverbruik tijdens het groeiseizoen was 900 mm, dus belangrijk meer dan de totale re genval in ons land. Voor dit water moest deze „katoen koning" een bedrag van 150 dollar per bunder betalen. Als we daarbij dan ook nog de kosten voor de regeninstalatie tellen, dan zal het duidelijk zijn, dat de watervoorziening in dit geval een kost bare zaak was. Water betekent leven Op de lagere school leerde ik al, dat het enige gebrek van de woestijn is, dat het water ontbreekt. Zodra in de woes tijn voldoende water aanwezig is heb ben we een oase. Californië toont dit duidelijk aan. Gebieden, die niet in cul tuur zijn en het moeten doen met het water, dat in de periode november tot maart valt zien er inderdaad woestijn achtig uit. U zult begrijpen, dat toen ik dezer dagen op „het gouden boltje" terug kwam en de droogteschade in polder Eierland zag, dat ik met enige jaloers heid terugdacht aan de collega-boeren in Californië. Ons eiland zou nog veel meer „het gouden boltje" zijn als het water zo ruim voorhanden was als bij de Californische boeren. bij de vraag „welke instantie is invloedrijkste bij de beslissing op het eiland worden genoro kwam de volgende volgorde uit bus: B en W., gemeenteraad, n ring in Den Haag, provincie, plaa lijke middenstandsorganisat TESO, kiezers, landelijke politi partijen, plaatselijke vakboni plaatselijke boerenbonden, Te» Courant, koningin, kerken. C. Dros bleek het bekendste raa lid, daarna volgden respectievel Westdorp, Daalder, Joustra, Luijst burg, Ellen, Koorn, Blanken, Wi Weijdt, Zuidewind, Bakker, Ma Dicmcr en tenslotte Timmer. het oordeel over het gemeentebei 1% was zeer tevreden, 29% teï den, 49%«matig tevreden, 12% i niet tevreden en 9% had geen i ning. Gemeenteraad De enquête onder de gemeenterai leden werd slechts door vijf perso) ingevuld, zodat niets gezegd kon w den over het standpunt van de l raad. Met één opmerking in de enqn waren de vijf het unaniem oneens: g overzichtelijk nationaal beleid ver dat de regering in moet kunnen grijj in het gemeentebeleid Volkomen e was men het met de opmerking ontbreekt vele gemeenten aan voldo de geld om de verantwoordelijkh waar te maken voor de beslissir marge die hen nog resteert". De ond zochte neiging tot decentralisatie 1< volgens vier van de vijf raadsleden der zeker 30% van de bevolking, vinden dat die houding serieus genor dient te worden. De ondeizoekers v l.n.r. hoven: Bart Het} en Tom Engel, onder Sjaak van Dt]\ Peter Neiiens. In de rubriek rubriek „Wat ik zeggen wou...." in de Texelse Courant van 5 juli j.l. reageert mevrouw Kuipers- Groeneveld op mijn stelling over het Meiert Boons Bos: (Het feit dat Thijsse abusievelijk het op Texel gelegen Mei ert Boons bos „Meyerboomschbos" noemt moet enerzijds toegeschreven worden aan de fonetische overeenkomst tussen de woorden „boom" en „boon", speciaal in het Texelse dialekt, ander zijds aan het bestaan van het Texelse folkloristische gebruik van de „meier- blis"). De inhoud van haar stukje is vol komen juist (zie o.a. „Texelse Geslach ten II" pag. 34), maar kennelijk is de strekking van de stelling niet goed overgekomen. Het punt waar het om gaat is niet de oorsprong van de naam maar het feit dat Dr. Jac. P. Thijsse in 't Verkade album „Texel" dit bos foutief het „Meyerboomschbos" noemt. Nu maakte de beroemde wetenschapsman Thijsse zelden of nooit fouten en je kunt je dus afvragen wat de verklaring van deze fout is (in de Texelaar van 28 juni stond overigens een drukfout: Meiert Boos bos). Aan de ene kant ligt de verklaring in de grote overeenkomst in uitspraak van de woorden „boom" en „boon" in het Texelse dialect, waardoor gemak kelijk verwarririg kan ontstaan door mijn familienaam kan ik daarover meepraten als Thijsse de naam alleen gehoord heeft. Aan de andere kant is de verandering van „Meiert" in het voor voegsel „Meier-" alleen te begrijpen vanuit het bestaan van het typisch Texelse woord en begrip „Meierblis". Inderdaad noemt men het bos ook wel „Meiretebos" (zie Dr. S. Keijser, „Het Tessels", pag. 124) maar ik vermoed dat dit afhangt van de plaats op het eiland. Tenslotte dient nog opgemerkt te worden dat voor de ingang van het bos een bord geplaatst is waarop o.a. te le zen valt: „Meiert Booms bos", maar het zal uit de discussie duidelijk zijn dat ook dit een onjuiste versie van de naam is. Dr. Rob Boom, Amsterdam Een van de Boogerd komende Duitser verleende maandagavond geen voorrang aan een van rechts op de Kogerstraat naderende taxi. Gevolg was een botsing, waarbij beide auto's licht werden be schadigd

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2