(from ^warts jexeh in het TAXI 2323 TV-opiiamen van parachutesprong Zware botsing in De Waal ÜC klooster mmmmm Zwemmers steken Marsdiep dit jaar weer enkele malen over Pauzefilm voor NCRV iBBü ..j,* Siamese zwerfkat WILHELMINALAAN 4-3 dooster meubelen assendelft maakt keuzecentrum Pistoolschoten om gestolen jas iJDAG 12 JULI 1974 87e JAARGANG No. 8891 r E X E LS E^COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ £U8 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 - iktle: tijd. Tom Engel, Rozend(jk 29, Den *ïen Alex Verburg, RozendIJk 37, tel. (02220) Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW ■PB iSfenSaELS®? ê-v DEN HELDER De organisator van de zwemtochten Den Helder-Texel en Den Heider-Razende Bol, Chris van Es uit Den Helder, wil ook dit jaar probe ren het evenement van de grond te krijgen. Hoewel hij verhuisd is naar Drente en daarbij zijn documentatie over booteigenaren kwijtraakte, verwacht hij dat het opnieuw een succesvol gebeuren zal worden. Vooral omdat Studio Sport vorig jaar veel aandacht aan de zwemtocht wijdde, wordt gehoopt op een grote deelname. DE WAAL Op de kruising Laagwaalderweg-Oosterender- weg vond dinsdagavond om half zeven een ongeluk plaats, waarbij twee auto's totaal werden vernield. Een marktkoop man uit Nibbixwoud die zijn verblijf op Texel wat had verlengd reed met zijn bestelbus richting Oudeschild en verleende op genoemd kruispunt geen voorrang aan de op de Oosterenderweg naderende personenauto van een Hessummer, die met vrouw en baby onderweg was naar Den Burg. De ma teriële schade was zwaar, de inzittenden van de personenauto waren licht gewond. Zwemmers en zwemsters kunnen, evenals de booteigenaren (dit geldt meer voor inwoners van Den Helder), terecht bij Jan en Jaap Noorda. Wilhel- minastraat 8 te Den Helder (telefoon (02230) 23825) voor inlichtingen. Voor de zwemtochten zijn reeds streefdata vastgesteld. De oversteek naar Texel wordt gewaagd op 3 augustus. De weersomstandigheden zijn nogal belang rijk, zodat verschillende uitwijkdata zijn vastgesteld, zondag 4 augustus, za terdag 17 of zondag 18 augustus. Als het op geen van deze dagen lukt, wordt uit stel afstel. De tocht naar de Razende Bol wordt zaterdag 20 juli gehouden (uitwijkdata: zondag 21 juli, zaterdag 10 of zondag 11 augustus). Rode Kruis De veiligheid van de deelnemers is een belangrijke zaak. Per tocht mogen niet meer dan zestig deelnemers mee, er wordt gezorgd voor volgbootjes en twee speedboten. In een daarvan zal het Rode Kruis voor hulpmiddelen zorgen. Wie niet gewend is aan een dergelijke krachtsinspanning, wordt aangeraden eerst een arts te raadplegen. De tocht duurt ongeveer 1% uur. Overbodig te zeggen dat een goede zwemvaardigheid een eerste vereiste is. De tochten hebben een recreatief ka rakter, het is beslist geen wedstrijd. Wie alles tot een goed einde brengt ontvangt hier een verklaring dat men de tocht heeft volbracht. De kosten zullen per deelnemer ongeveer ƒ10,bedragen. In de buurt van de Immetjeshoeve werd maandagavond een verdwaalde Siamese kat aangetroffen. Het dier verblijft mo menteel in het dierenpension Ellen aan de Keesomlaan en zal als het niet bin nen een week is afgehaald worden af gemaakt. AUTO IN BRAND 'T HORNTJE Door een defekt aan de accu raakte een VW Buggy dinsdag avond op de parkeerplaats bij haven 't Horntje in brand en werd er helemaal door verwoest. De eigenaar afkom stig uit Haarlem was behalve zijn auto, ook al zijn papieren kwijt, die in de auto lagen. RECREATIEWERK OOK VOOR TEXELAARS Set zomerprogramma van jeugd- en .reatieconsulent Jan de Vries is er ;t alleen voor toeristen. Texelaars die soefte hebben aan wat meer bewe- ig kunnen er natuurlijk ook gebruik q maken. Vooral voor de jeugd tus- j6 en 14 jaar zijn er tal van moge- iheden. Voor de volwassenen zijn er itname de strandlopen en de strand- mnastiek, het volleybal en het voet- 1 In de dorpen buiten De Koog maakt heer De Vries al gebruik van de sisten van verschillende verenigin- zodat een aantal Texelaars al bij trecreatiewerk is betrokken. Er kun- aechter nog veel meer personen mee- en. Het programma ziet er als volgt In De Koog kan men op dinsdag, don-^ rdag en vrijdag terecht op de speel- sde. De programma's bestaande uit tspeurtochten, voetbalwedstrijden en tatieve spelen, zijn vooral voor kin- ren. Op deze dagen kunnen de jonge- nook terecht bij mevrouw A. Janssen- a Esch in Oudeschild. In De Cocks- rp zijn er op donderdag spelen, ter- met modellen in alle meubelstijlen assendelft-industrieweg 1 telefoon (075) 287252 pering via detailhandel wijl men vrijdag nog in Den Hoorn te recht kan. Woensdagochtend organiseert De Vries in Den Burg een opdrachtenspel dat om 11.00 uur op de Groeneplaats begint. Voor de volwassenen is er op de speelweide aan de Boodtlaan in De Koog elke dinsdagavond vanaf 19.00 uur precies een volleybaltournooi. Woensdagochtend is er strandgymnas- tiek bij de Badweg en trimmen op de speelweide, beide vanaf 10.00 uur. Don derdags wordt vanaf 19.00 uur zowel in Den Hoorn (ZDH-terrein) en De Cocks- dorp (SVC-terrein) gevoetbald. Voor losstaande aktiviteiten zoals zeepkistenrace en strandloop: zie daar voor agenda en aparte berichten in de Texelse Courant. I „HERHALING WK-VOETBAL" TE DEN HOORN DEN HOORN Ook dit jaar worden in Den Hoorn weer diverse sportaktivi- teiten ontplooid, te beginnen op dinsdag 16 juli. Dan zullen een gasten-dameself- tal tegen een Texels dameselftal uitko men op het Hoornder sportterrein. De aanvang is om 19.00 uur Een uur daarna zullen de heren binnen de lijnen treden. Tussen de wedstrijden in zal een demonstratie paraspringen worden gegeven. Op donderdag 18 juli zal op hetzelfde veld een zogenaamde „herhaling" van de finale van het wereldkampioenschap voetbal Nederland-Duitsland plaatsvin den, weliswaar niet met dezelfde spe lers. Deze wedstrijd begint om half acht. De dinsdag er op zal wederom een wed strijd tussen Texelaars en toeristen wor den georganiseerd, aanvang half acht. Tijdens de rust zal de meisjesdrumband D.E.K. onder leiding van de heer S. Zijm, enkele muzieknummers ten geho re brengen en om kwart voor negen de kinderen voorgaan, die aan de dan te houden lampionnenoptocht deelnemen. De sportmanifestaties worden besloten op donderdag 25 juli met een wedstrijd damesvoetbal om zeven uur en een groot waterballet om acht uur. DE KOOG Acht Amsterdamse jon gens, in leeftijd variërend van 17 tot 24 jaar, zijn door de Koger politie aange houden en verbaliseerd wegens het in bezit hebben van vuurwapens en hasj. De politie kwam hen op het spoor, toen een bezoeker van bar-dancing De Wad denparel de heren ontmoette en be merkte. dat een van hen zijn jas droeg, die hij zondag als gestolen bij de politic had aangegeven. Hij vroeg de jas terug, maar de acht gingen er vandoor en ver dwenen in het bos, hun auto's bij De Waddenparel achterlatend. De man zet te een achtervolging in, maar staakte deze, toen enkele schoten werden ge lost. Daarop schakelde hij de politie in. Deze vond na een speuraktie de twee auto's, waarin zich behalve wat hasj (voor eigen gebruik), een hoeveelheid munitie, een pistool en een revolver be vonden. De Amsterdammers waren naar Texel gekomen, om in Sarasani een optreden van Earth and Fire mee te maken. Het gezelschap is momenteel niet compleet. De politie is nog op zoek naar de man, die de schoten heeft afgevuurd. Met een Belgisch toestel, de OO-AER, heeft een team parachutisten van de para-opleiding Texel-Spa de afgelopen week een aantal spectaculaire sprongen gemaakt voor de NCRV-televisie. Speciaal hiervoor is de Franse cameraman Christian Deschepper overgekomen. Hij maakte alle sprongen mee en verfilmde die voor een pauzefilmpje van enkele minuten dat de NCRV wil uitzenden als er een „gat" in de uitzending is tijdens een pauze of storing. De fraaiste sprong die men maakte was een „relatief", waarbij een aantal parachutisten tijdens de vrije val elkaar een hand geeft en zo in de lucht een ster vormt. Christian Deschepper springende filmer Het toestel dat men gebruikte was een Zwitsers type dat in België wordt ge bruikt voor luchtfotografie. Het vlieg tuig heeft een turbinemotor waarvan de straalrichting kan worden omge keerd. Daardoor heeft het een aantal vliegeigenschappen die het bijzonder geschikt maken voor reddings- en an dere vluchten in de Alpen. Men kan er heel langzaam mee vliegen, als het moet heeft het toestel een landingsbaan nodig van slechts 3,40 meter en, wat voor de para-vluchten heel belangrijk is, het stijgt zeer snel op. Het vliegtuig dat de parachutisten normaal gebruiken doet er zeker twee keer zo lang over en kan bovendien maar drie personen meene men, terwijl de Belg plaats biedt aan 7 parachutisten. Relatief Het „relatief" is een spectaculaire sprong. Op 15.000 voet (4V2 km) sprin gen de para's uit het toestel. Ze hebben dan een vrije val van 65 seconden. Bin nen die tijd vormen ze hun figuren in de lucht. Op 3.500 voet (1 km) gaan ze weer uit elkaar en zo'n 250 meter lager gooien ze hun parachute open. Secondenwerk Cineast Christian Deschepper is ge specialiseerd in parachutesprongen. Hij maakte al een film voor de Franse om roep ORTF. Deschepper maakt alle sprongen gewoon mee. Het parachute springen was een hobby voor hem, maar nu is hij als filmer en als springer vol ledig professional. De opnamen maakt hij met een camera die aan zijn helm is bevestigd. Het is razendsnel secon denwerk, want bijvoorbeeld het sprin gen uit het toestel duurt slechts enkele seconden, terwijl de figuur na 65 se conden weer uit elkaar gaat. In die tijd moet hij niet alleen filmen, maar ook meedoen binnen de figuur, er omheen draaien, enz. De parachutisten zwem men als het ware in de lucht tijdens hun vrije val. Met allerlei lichaamsbewegin gen kunnen ze zich in vele bochten wringen; het naar beneden houden van de rechterschouder heeft bijvoorbeeld tot gevolg dat het hele lichaam een zwaai naar rechts maakt. De film is over ongeveer twee weken klaar. Volgens de NCRV-mensen wordt hij zeker binnen vier weken uitgezon den. Het is niet te zeggén wanneer pre cies, omdat de film als opvulmiddel dient. Aangevuld met muziek zal de hele vertoning op de televisie zo'n vier minuten duren, waarvoor men een week bezig is geweest. Het complete team parachutisten dat de spectaculaire sprongen uitvoerde.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1