J Kartingbaan verbeterd Texel draait de klok terug groen-zwart Zondag gaat het weer heet toe bij oosterend MMil® HarliDger Courant jmmmi W'Ssm?.. Geslaagden Muziekschool Texel Utrechter aangehouden Doorgereden na aanrijding ANWB reageert op gemeentelijke Brief Bel bij brand 2066 Man maakt val van 5 metf J. van Wol l eren 25 jaar bij het onderwijs glgglJpia OEKtt Sto^HITiW fM-.i In de Harlinger Courant van dinsdag 9 juli wordt in de rubriek „In vogel- Ij vlucht" commentaar geleverd op het onlangs door de gemeenteraad genomen besluit, het sluitingsuur van de horecabedrijven bij wijze van proef vrij te laten. Het nieuwsblad voor het Friese Waddengebied zegt hierover het volgen de: De kartingbaan, gelegen aan de Akenbuurtsweg (kruising 10 van de Pont- weg), heeft een grondige herstelbeurt ondergaan. Voorheen was de baan afgezet door middel van autobanden en strobalen op een grote asfaltvlakte. Voor de rijders, en speciaal de meer geoefende rijders die grotere snelheden uit de skelters halen, was dit geen prettige zaak. Voor de aanvang van het seizoen heeft men hier dan ook verandering in gebracht. De baan is als het ware uit gegraven: al het asfalt buiten de baan is weggehaald. De 10 jaar oude baan ligt er nu mooier bij dan ooit; het 304 meter lange parcours is geheel omzoomd door gras. De NV Karting wil graag nog een aantal voorzieningen bij de skelterbaan aanbrengen, maar het loskomen van toestemmingen hiervoor gaat langzaam. Het zit er niet in dat aan de Aken buurtsweg binnen afzienbare tijd een volwaardig pretpark verrijst. De liefhebbers kunnen zich op de be staande baan echter al uitstekend ver maken. De 98 cc skelters halen snelhe den tussen 45 en 50 kilometer per uur, hoewel degenen die voor het eerst in zo'n wagentje stappen, die snelheid niet aandurven. Uw verslaggever had de eerste de beste ronde al een aanrijding en kwam buiten de baan terecht (ge lukkig zonder nare gevolgen), zodat hij het verder kalm aan deed. De skelters voldoen aan alle eisen van veiligheid Bovendien zijn de huur ders verplicht een helm op te zetten. Het huren van een skelter kost ƒ4, per 4 minuten; voor 11 minuten betaalt men 9,50. Van geheel andere aard is het race- In de laatste schoolweek hebben een groot aantal leerlingen van de Texelse Muziekschool een instumentaal examen gedaan. De vorderingen worden hierbij aangegeven door graden van A tot en met D. De commissie bestond uit mevr. Cadée; mevr. Beumkes; J. Visser; R. v. d. Wulp; F. Kassenaar als leerkrachten en de heren Wassink en Heertjes als aste commissieleden, de heren P. Bakker en J. Ran als leden van de commissie van Toezicht op de Muziekschool. Geslaagd zijn: Graad A werk dat de toeschouwers zondagoch tend voorgeschoteld krijgen In speciale skelters, waarmee snelheden van 120 kilometer per uur kunnen worden be reikt, raast men de baan af in 21 se conden. Vrijwel elke zondagochtend oe fenen de trotse bezitters van deze snel heidsvreters. Publiek is dan altijd wel kom. Voor kleine kinderen is er naast de echte kartingbaan een klein circuit met elektrische wagentjes aangelegd. „Zoals alles wat in Amerika gebeurt enige tijd later ook naar Europa over waait zou men kunnen zeggen, dat alles wat op Texel gebeurt enige tijd later ook op de andere Waddeneilanden aan de orde komt. Daarom nu maar even het bericht, dat de Texelse raad het be sluit heeft genomen bij wijze van proef tot 1 oktober het sluitingsuur voor ho recabedrijven af te schaffen. Het is voor Nederland een uniek besluit. De Texel se politie had geen bezwaar tegen de proef. Omdat er van verwacht mag worden, dat het naar huis gaan na het bezoek aan de horecabedrijven nu meer verspreid over de gehele nacht gebeurt. Anderzijds waren er van de zijde der bevolking zelf wèl grote bezwaren, om dat het dronkenmanslawaai nu de ge hele nacht kan voortduren. Een twijfel- punt was aanvankelijk of nu ook de ge hele nacht door in de horecabedrijven muziek ten gehore mocht worden ge bracht. Dat mag echter niet. Het ten gehore brengen van muziek blijft aan vergunning verbonden. Op zichzelf is er wat voor te zeggen, dat volwassen mensen zelf mogen be palen hoe lang ze in een cafe of bar wil len zitten. Als ze zich thuis willen be zatten mag dat ook. Anderzijds kan men er begrip voor hebben, dat er 's nachts in bewoonde centra ook een zekere rust moet heer sen. Ieder heeft zijn slaap nodig en de een moet zich een beetje naar de ander richten. Een verzoek om 's nachts stilte en rust te bewaren is dus volstrekt re delijk. Voldoet men er niet aan dan is het logisch dat het dan met behulp van de wet mag worden afgedwongen. Eleine van der Bijl, Judith Hoogendijk; Martine Krijnen; Menno Keijser, Lydi?» Pastoor, Jeanette Stapersma. Dirk van Tatenhove, Teddy Slik, Marlia Ooster hof, Petra Eelman, Siem Jan Kooy, Gerrie Festen, Wilfned van Tatenhove, Harry Schilling, Edwin Witte, Petra Bakker, Mare Bakker, René Bakker, Peter Bakker, Aad Kiljan, Sjoukje de Boer, Cees Goslinga, Frans Hopman, Peter Bas, Nanning Kikkert, Dick Ro- zeboom, Anita Kiljan, Ilse van Heer- waarden, Thea Bakker, Cor Bremer. Wilma Trap, Hans Timmer, Anke Hooij- berg, Hettie Boogaard, Carla de Grave, Inge Keijser, Saskia de Veij, Merleen Visser, Jan Eelman, Yvonne Bruining, Bertina Rab, Netty Slot, Saskia de Wil de, Loes Bakker, Marja Witte, Renske van IJsseldijk, Yvonne de Lussanet en Leendert Roeper. Graad B Marinka van Dijk, Dick de Lugt, Wil fred van Tatenhove, Frans Bakker, In- grid Bakker, Jaqueline Bakker, Peter Boerhorst, Lida Barhorst, Grieta Com- bé, George Barhorst, Marten Zegel, Ve- rina Smit, Chris Pastoor en Jolanda van Tunen. Graad C Theo Bakker, Frank de Grave, Wilhel mus Barnard en Marjolein Stam Graad D Victor Tijssen, Ria van Opstal en Ria Vlaming. De volgende leerlingen zijn geslaagd voor de solfège- en amv-examens: Solfège Anneke Bakker, Piet Bakker, Theo Bakker, Frans Bakker, Margreet Bas, Hennie Festen, Saskia Fonds en Janine Vlas. Amv-examens Oosterend: Marrigje Barnard, Cor Bremer, Dory Broekman, Linda Eelman, Jan Eelman, Nicole Kalk, Inge Keijser, Leendert Roeper, Hans Timmer, Wilma Trap, Maarten van Velthuysen, Pieter Jan Na de perikelen met de gemeente over de vermakelijkheidsbelasting is er geen vuiltje meer aan de lucht voor de organisatoren van de jaarlijkse auto cross bij Oosterend. Ook dit jaar komen er twee evenementen, waarvan de eer ste op 14 juli, komende zondag. Men kan opnieuw gebruik maken van het terrein aan de Genteweg. De reklame- campagne is al geruime tijd terug van start gegaan, zodat gehoopt wordt op een grote belangstelling, begunstigd door goed weer en de maximale inzet van de (talrijke) deelnemers. Het veld is dit jaar groter dan ooit. Voor de eigenlijke cross hebben 45 Texelse waaghalzen ingeschreven. Van af 14.00 uur zullen zij elkaar bekampen op een terrein dat langzamerhand on begaanbaar zal worden, zodat het uiter ste gevergd zal worden van wagen en bestuurder. De eerste mange zal bestaan uit 8 ronden, de herkansing gaat even eens over 8 ronden. De halve finale gaat van der Vis, Marleen Visser, Annie Vla ming, Johnnie Vlaming en Piëta van der Vis. Den Burg: Marion van Arnhem, Marjan Rijkers, Hans Bakker, Lilianne Bakker, Petra Bakker, Sandra Grootjen, Hettie Boog aard, Melchior Tijssen, Miranda Luiken, Lia Eelman, Saskia de Veij, Carla de Grave, Klaas Jan Modder, Erica Rutten, Ans Schellinger, Sieb van der Vis, Bert Witte, Isabelle de Wit, Marja Witte, Margriet Barhorst, Yvonne Bruining, Menno Dijkstra, Ricardo van den Berg, Frouwke Eeliman, Cees Goslinga, Anke Hooijberg, Frederique Bakker, Marleen Kuip, Netty Slot, Anke van Trigt, Ger rie Festen, Pieter Jan Kooger, Petra van der Vis, Henriëtte van de Werken, Saskia de Wilde, Renske van IJsseldijk en Lida Zegel. De Koog: Ingrid Calkoen, Petra van der Slikke, Annelies Groenhof, Carolien Eelman en Astrid Koorn. over 10 ronden en de finale over 12. Dit jaar heeft men geen dames-cross georganiseerd. Wel is er in de pauze een „kever-cross". In oude volkswagens van het model „kever" wordt een wed strijd gereden over 25 ronden. Hieraan kunnen dames en heren meedoen. Het evenement duurt ongeveer 3% uur. De toegang bedraagt voor volwas senen ƒ5,en voor kinderen tot 12 jaar 2,50. De tweede cross wordt gehouden op 4 augustus. Bij een verkeerscontrole is de 23- jange verwarmingsmonteur W.V. uit Utrecht aangehouden en op verzoek van de politie van Utrecht uitgeleverd in verband met een daar gepleegde dief stal. COR ELLEN VOND KNMI-BOEI OOSTEREND Voor de heer Cur Ellen had de zondagochtendstond goud in de mond. Wandelend langs het strand vond hij namelijk bij paal 23 een zeemijngrote golfmeetboei van het KNMI. Door ervaring wijs ge worden wist Ellen dat op dergelijke vondsten een premie staat. Hij belde het KNMI dan ook direkt op, na van de boei een plastic naambordje te hebben gesloopt, als bewijsstuk dat hij de eerlijke vmder was. De bontge kleurde en van antenne voorziene boei bleek bij If muiden te hebben gelegen en op 18 februari te zijn losgeslagen. De premie bedroeg vijftig gulden Ter herinnering aan zijn vondst mocht de heer Ellen het bordje houden, met het telefoonnummer van het KNMI, voor het geval dat Zo is dat in het verleden gegaan en op Texel draait men de klok nu weer te rug. Ieder vrij laten in de overtuiging, of minstens de hoop, dat de vrijgelate nen dat niet zullen belonen met het aandoen van overlast aan anderen Er zijn nog te weinig ervaringen op Texel om nu reeds met afgeronde me ningen te kunnen komen. Veel zaken sloten toch op de tijd die voorheen ver plicht was omdat hun muziekvergun- ning dan ook stopte. Anderen sloten omdat ze wegens personeelsgebrek moeilijk de gehele nacht open konden blijven. In enkele zaken ging men inderdaad aanmerkelijk langer door. Opvallend daarbij was, lezen we in de Texelse Courant, dat het vooral de Texelaars zelf waren, die van de verruimde moge lijkheden gebruik maakten. Ook was de indruk, dat het overwegend jongeren waren, die langer blijven hangen. Om- zetvermeerdering heeft men in eerste instantie nog niet kunnen constateren. Taxibedrijven waren enerzijds blij, dat er nu geen bepaald spitsuur meer was, maar hadden er anderzijds wel enige moeilijkheid mee nu de gehele nacht paraat te moeten zijn. Bij enkele hotels langs de Pontweg had de spreiding overlast tot gevolg. De gasten hadden klachten over het nachtelijke lawaai en er was sprake van enkele vernielingen. Misschien, als het dan toch in hoofd zaak de Texelaars zelf zijn, die van het langer openblijven der horecabedrijven profiteren, kan men na de proef de zaak beter omdraaien. Van oktober tot en met april geen voorgeschreven slui tingstijd en van 1 mei tot en met sep tember alles uiterlijk 1 uur gesloten. Mogelijk zijn dan wel alle partijen tevreden!" Woensdagavond is een voor de water- fabriek geparkeerde Opel Kadett aan gereden en daarbij flink beschadigd. De politie is op zoek naar de dader. DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond ANWB heeft gereageerd op de gemeentelijke kritiek naar aanleiding van een brochure van ANWB, Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee en Stichting Natuur en Milieu. Het rapport „Recrea tie en Natuurbehoud" ontlokte het ge meentebestuur onder andere de volgen de opmerking: „Het is de gemeenteraad en ons opgevallen, en ongetwijfeld zal een groot deel van de Texelse bevolking eenzelfde standpunt innemen, dat de uitgevers, alvorens hun gedachten in de openbaarheid te brengen, niet de moeite hebben genomen de bewoners van dit •bied heeft uiteraard veel meer dan een gebied te raadplegen. Het Waddenge- plaatselijke betekenis en daarover mo gen ook de niet bewoners een stand punt innemen. Wanneer zij dit echter in de openbaarheid brengen, juist onder uw auspiciën, zonder de bewoners, waaronder ongetwijfeld een groot aan tal leden van uw bond, te horen, dan beschouwen wij dit als een bedenkelijke zaak, waarvoor weinig of geen waarde ring kan worden opgebracht". De ANWB antwoord dat men wel de gelijk contact heeft opgenomen met ver schillende organisaties en personen, zo als de burgemeester, de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer, VVV-directeur J. Dekker, de heer De Gorter van de TESO, Aktiegroep Tessel Forever, Werkgroep Landschapszorg Texel (A J. Dijksen) en de heer A. J. Binsbergen van de Vereniging Vriendenkring Texel. Bovendien stelt de ANWB dat het doel van de brochure niet was door middel van weergave van een aantal onder de bevolking levende meningen een „objectief" standpunt naar voren te brengen. Het was veeleer de bedoeling gespreksstof aan te dragen door de me ningen van de drie samenstellende orga nisaties in één rapport te publiceren. „De ANWB meent ten opzichte van zijn leden, waaronder velen die regel matig het Waddengebied bezoeken en daar ook in de toekomst van willen blij ven genieten, de plicht hebben om, in dien hij verontrust is over een aantal ontwikkelingen in een zo belangrijk natuur- en recreatiegebied als de Wad den zijn mening daarover ter discussie naar voren te moeten brengen. Wij be treuren het dan ook dat u (nog) niet kon ingaan op de inhoud van de brochure". De ANWB hoopt dat na haar brief de nadruk zal komen te liggen op de in houd van het rapport en niet op de tot standkoming en de presentatie. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. VERSLETEN KABEL Texel is maandag met de neus op de j ier ten gedrukt, liet isolement van het eik was vrijwel volledig toen de brug bij Horntje gedurende 7 uur alleen voor v, gangers te gebruiken was. De reakties deze situatie waren verdeeld. Onderriem f en marktkooplui moesten haai gelaten der gaan; auto- en toeristenhaters maak een gelukkige tijd door. Het hele gevat hield een belangrijke t gei wijzing in; hoe belangrijk is de veil ding met het vasteland voor de gemeensd en voor bet toerismeNa een dergelijk val wil een bepaalde groep liefst on midi el lijk zien dat de verbinding veiliger ww 0 gesteld met extra bruggen en schepen[r, deren zijn al geruime tijd van mening H< de veerdienst uitstekend geschikt is om rem op de autovloed te dienen. Wie om meer boten en bruggen vra ;c gaat voorbij aan het feit dat daarmee een r. grotere antostroom wordt aangetrokken als tot nu toe overal in Nederland bij den d( leg van nieuwe en bredere wegen is illnstreerd). Wie van de veerdienst een t wil maken is weinig realistisch zolang geen behoorlijke opvangmogelijkheden het eiland aanwezig zijn. De werkelijke oorzaak van de stagm van maandag was niet de versleten kak maar het veel te intensieve gebruik dat vo al de laatste jaren van de veerdienst wot gemaakt. Uitbreiding van de TESO w. dan ook minder gezien worden als bevti ging van de dienst, dan wel als een got keuring geven aan de ontwikkeling wast Texel in bezit is en wordt genomen dooi auto's Als de komende tijd geen verbeten gen of uitbreidingen worden aangebm dienen opvangmogelijkheden voor toerisl met veel bagage en kleine kinderen te m den gerealiseerd. Een bijna gebroken kabel wees maanl naar een hijzonder belangrijke keuze ws voor Texel is komen te staan. T E. Bij meetwerkzaamheden op het plat dak van, het in aanbouw zijnde Texe Museum nabij de Californiëweg, de de 32-jarige dakbedekker S. van d Meulen uit Leeuwarden een stap te v naar achteren en maakte een val v; vijf meter. De man kwam in het mul zand terecht Daaraan is het te dankt dat de man slechts met een gebroki sleutelbeen moest worden opgenomi in het ziekenhuis. Weliswaar wordt vt moed, dat de dakbedekker bij de 1 ook enkele ribben gebroken heeft, or dat hij klaagde over inwendige pijn. I man werkte voor de firma Cekadak u Maassluis. V' gUj DEN HOORN Hoofdonderwijze van de Jan Drijverschool te Den Hoon de heer J. van Wolferen vierde vrijda het zilveren jubileum van zijn ondei wijzerschap. Tevens ter gelegen heid van mevrouw K. Hopmal Kempenaar, die na zes afscheid nam als onderwijzeres van eerste en tweede klas, werd op de speel weide een groot feest voor de kindetf georganiseerd, met als hoogtepunt massaal barbecuefestijn. Ook Mr. W. Sprenger was aanwezig en sprak zij waardering voor het werk van de jubi laris uit. Vervolgens overhandigde de heer Van Wolferen een cadeau der couvert. Het gebeuren werd afge sloten met een wedstrijd, waarbij jeugd ballonnen met naamkaartje aai de straffe zuidwesten wind toev< trouwde. jai '.H 09 In het komend schooljaar wordö eerste en tweede klas gesplitst. Derhal ve zal mevrouw Hopman worden opge volgd door twee personen, te weten me vrouw J. Plattel-Commandeur en me vrouw N Drijver-Agter.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2