t gekende en Holland- vreemde gewassen n jongen beneden haar stand FILMNIEUWS ANDBOUW en VEETEELT drukken uit Californië Zon, maan en hoog water Koersen vreemde valuta Handboogvereniging vrijdags bijeen Burgerlijke stand Dodelijk ongeval Pontweg Openingstijden magazijn Groene Kruis Werkwinkel op vakantie Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 12 juli 1974 briek voor. I OihIci- rciliiltlii' an <»i'nniii^ni ewel de weersomstandigheden in ornië nog al verschillen van die in and en ook de grondsoort lang niet 4de is zijn er toch een aantal ge- >n, die zowel in ons land als in Ca- ië voorkomen. Daarnaast zijn er groot aantal gewassen ,die in Cali- m grote oppervlakten voorko- maar die in ons land gewoon geen van ontwikkeling hebben. In dit eitje willen we daarvan iets vertel- Bekende gewassen gewas, dat ook in Californië veel iwd wordt is gerst. In tegenstel- tot Holland is dit vrijwel uitslui- wintergerst. Het wordt gezaaid in ite herfst. De oogst wordt over een lange periode uitgestrekt, wat mo- is door de zeer droge weersom- hgheden. In de laatste dagen van vas men op diverse plaatsen al aan jerst combinen, maar toen we eind vertrokken was nog lang niet alle geoogst. En kan zich geen voorstelling ma- fan de enorme oppervlakten, die aaneengesloten kavels staan. Bij bezoek aan een zeer groot akker- gebied vertelde men ons, dat er engesloten oppervlakten gerst van dan 1.000 ha stonden. De op- ;t lag op ruim 5.000 kg per bun- gebieden, waar veeteelt wordt uit- :nd wordt haver verbouwd, die Eens in de late herfst wordt ge- L Begin mei wordt deze haver geoogst. Het wordt fijn gemaakt aar de veebedrijven gebracht om te worden ingekuild. De haver op dat moment volop in de aar chet punt om te gaan rijpen. B gewas, dat tot voor enkele jaren Texelaars onbekend was maar nu idheid krijgt is mais. In het ge waar wij rond gekeken hebben de mais voor het overgrote deel aid na het oogsten van de groene en de vroeg geoogste gerst. In brnië werd gesteld, dat het verant- d was om tot de eerste dagen van mais te zaaien, die bestemd im om lorden ingekuild. Mais, die bestemd rijp te worden geoogst werd in de iving, waar wij verbleven maar weinig verbouwd. twas overigens duidelijk, dat mais alifornië veel beter op z'n plaats is in ons land. Eén maand na het n had het gewas al een lengte van De mais, die bestemd was om ie worden geoogst had bij ons ver in het laatst van juni al een lengte Imeter. 3 gewas, dat in ieder geval op tot de onbekende gewassen is behoren, maar plaatselijk m Hol- nog wel verbouwd wordt is de me. De eerste snede was al als op de bedrijven toen we 13 mei in ornië aankwamen. De 2e snede in de loop van mei gemaaid en we op 26 juni vertrokken was men lop bezig om de 3e snede te oog- Luzerne is een gewas, dat vooral e akkerbouwbedrijven wordt ge in, Het wordt als hooi aan de vee- jven verkocht. In totaal oogst men S sneden per jaar. Dit dank zij het feit, dat gezorgd kan worden voor vol doende water. Het warme weer doet dan de rest. Holland-vreemde gewassen Een zeer veel voorkomend gewas op de akkerbouwbedrijven was katoen. Dat geldt niet voor heel Californië. Een 200 km noordelijker dan de woonplaats van mijn familie werd geen katoen ge vonden. De temperaturen waren daar voor, speciaal in het begin van de groei- tijd, te laag. De teelt van katoen stond min of meer in concurrentie met die van Lu zerne. Als de prijs van de katoen hoog was werd er minder Luzerne verbouwd. Daar dit de laatste jaren het geval was, was de oppervlakte Luzerne flink ge krompen. De prijs van Luzernehooi was dan ook op het moment zeer hoog. De katoenteelt was voor een groot gedeelte in handen van grote verbou wers, die her en der land huurden. Voor een deel werd de pachtsom op een be paald bedrag vastgesteld, maar voor een zeer groot gedeelte had de eigenaar van de grond recht op een bepaald ge deelte van de opbrengst. Ik had het buitenkansje om met een grote katoenverbouwer de man had in totaal 3500 ha katoen een rond vlucht te mogen maken in zijn 5- per- soöns particulier vliegtuig. Op deze tocht werden diverse van zijn katoen- velden bekeken. Op enkele plaatsen is ook een aan vang gemaakt met de teelt van rijst. Ik had altijd de gedachte, dat rijst een ge was was voor de tropische landen. Op Californië verbouwt men rijst in gebie den, waar katoen door de lage tempe raturen in de lente geen kans heeft. Onvoorstelbaar veel fruit Natuurlijk hadden we wel eens ge hoord van Californisch fruit. Dat het echter in zoveel soorten en zulke grote oppervlakten zou voorkomen hadden we niet gedroomd. In de onmiddellijke omgeving van de woonplaats van mijn broer stonden enorme oppervlakten walnoten. Blijkbaar was de teelt de laatste jaren goed lonend, want er wa ren in die tijd duizenden hectaren jon ge bomen geplant. Ging men een paar kilometer in de richting van de bergen, dan waren het vooral sinaasappelen. Hele gebieden, waar kavel aan kavel beplant was met sinaasappelen. Een groot deel van de oogst van vorig jaar hing nog aan de bomen. Dat kan bij sinaasappelen nl. zonder schade gebeuren. Men ging pas oogsten als men aan het afleveren toe was. Terwijl de jonge vruchten al weer duidelijk gevormd waren was de oude oogst nog aanwezig. Dat waren in de tijd, dat wij er waren in hoofdzaak Va lencia's. De „navels" waren voor het grootste deel geoogst. Een paar maal mochten we bij een bevriende sinaasap pelteler een nalezing houden. In een uur tijd hadden we dan zo'n 400 si naasappelen „geoogst". Hoewel er ook in de omgeving van ons logeeradres heel wat druiven ston den lag het hoofdgebied van de druiven zo'n 30 km daar vandaan. Daar kon men kilometers rijden zonder iets an ders te zien dan druivenstruiken. Deze druiven werden in hoofdzaak gebruikt voor het maken van rozijnen. Ze wer den daarvoor op vellen papier op de grond uitgespreid en door de zon ge droogd. Men vertelde ons, dat de drui- venteelt de laatste jaren goed lonend was. In andere gebieden waren het de amandelen, die overheersten. Ook van deze teelt waren de financiële resulta ten de laatste jaren zeer goed, wat ook tot uiting kwam in de grote oppervlak ten jonge amandelbomen. Enkele dagen voordat we vertrokken begon de oogst van pruimen. Ook die waren ruim voorhanden. Verder kan ik nog noemen de perziken, waarvoor we net iets te vroeg uit Californië vertrok ken. Van de abrikozen hebben we nog juist de smaak kunnen testen. Om het geheel compleet te maken noem ik nog de olijven, de granaatappelen en de vij gen. Wat de granaatappelen betreft heeft ons vooral de prachtige bloeiwijze van deze struiken getroffen. Ze zouden in een siertuin een zeer goede beurt ma ken. Fruit aan het vee Vooral in jaren met een rijke oogst waren de minder fraaie vruchten on verkoopbaar. Toen we in Californië ar riveerden was men op het bedrijf van mijn broer net opgehouden met het voe ren van sinaasappelen aan het vee. Op enkele bedrijven waagde men het nog om de sinaasappelen ook aan de melk koeien te voeren, maar anderen durfden dit niet te doen uit vrees voor een afwij kende smaak van de melk. Op het be drijf van mijn broer werden ze aan de pinken gevoerd. Ze werden door de te lers van sinaasappelen gratis op het be drijf gebracht. In de laatste dagen, dat we in Cali fornië waren zagen we iedere dag vrachten met pruimen van afwijkende vorm en grootte langs de wegen gaan. Ze gingen eveneens naar de veebedrij ven. Als Hollander heb je een wat raar gevoel als je hoort dat dergelijke in Holland vrij dure vruchten bij het vee terecht komen. Maar mogelijk zijn er buitenlanders, die hetzelfde voelen als ze horen, dat in ons land appelen, kool en tomaten voor het vee bestemd of op de mesthoop terecht komen. De zon komt 14 juli op om 4.36 uur en gaat onder om 20.55 uur; 17 juli op om 4.40 uur en orader om 20.52 uur. Maan: 12 juli L.K.; 19 juli NJM. Hoog water ter rede van Oudeachild: Vrijdag 12 juli 0.07 en 12.39 Zaterdag 13 juli 0.41 en 13.19 Zondae 14 juli 1.33 en 14.19 Maandag 15 juli 2.47 en 15.36 Dinsdag 16 juli 4.22 en 17.11 Woensdag 17 juli 5.59 en 18.40 Donderdag 18 juli 7.21 en 19.56 Vrijdag 19 juli 8.26 en 21.02 Zaterdag 20 juli 9.25 en 21.59 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse pond 100 ƒ102,50 100 54,— 100 6,58 100 88, 100 59,25 1 2,61 1 6,23 Oostenrijkse schilling 100 14,54 Italiaanse lires 10.000 38,— De Texelse handboogvereniging „De Eilandschutters" komt iedere vrijdag avond om acht uur bijeen in het Cebe- cogebouw op Bernhardlaan 172 te Den Burg. Van donderdag- tot en met dinsdag avond in het City theater een sex-co- medie, genaamd „Up your alley, Bang- bang the Mafia gang". Don Marco is een omvangrijk en heet hoofdig mafia-leider. Hij begeeft zich van Sicilië naar Amerika, om daar een partij gestolen diamanten van de hand te doen. Om niet herkend te worden door de douane, vermomt hij zich als een beroemd Italiaans filmregisseur. De op filmroem azende jonge vrouwen val len hem links en rechts om de hals. Er wordt in de film gepoogd de gek te steken met de Hollywood toestanden en feesten, waarbij nogal wat wordt uitgetrokken. De Nederlandse titel „Je kunt me er midden in de nacht voor wakker maken", slaat duidelijk niet op de kwaliteit van de film, het acteren of het peil van de grappen. Waarop dan wel? Het is aan 18-jarigen en ouder om dat uit te maken. Het vrijdagnacht „speciaaltje" 23.30 uur) is ditmaal van het onschuldige soort. „De handlanger van de duivel" is een soort western-verhaal dat zich af speelt in de middeleeuwen. Vier vro lijke vagebonden trekken door het land, op ziek naar avontuur. Een ex-zeerover en nu grootgrondbezitter, leeft op een kasteel waar hij ook z'n goudvoorraad verborgen houdt. Het opgewekte viertal besluit hem daar van af te helpen. Er moeten echter de nodige soldaten en lijfwachten voor worden uitgeschakeld. En daarbij vliegen de stukken er af. Vrolijke spanning voor 14 jaar en ou der. Zondagmiddag om 3 uur (en als het weer slecht is ook op zaterdag en maan dag) in de jeugdmatinee „Pinocchio". Zeker een van Walt Disneys aller beste tekenfilms. De film werd ge maakt in 1939-'40, toen Disney het hoogtepunt van z'n artistieke vermogen bereikte. Uit dezelfde periode stammen „Sneeuwwitje" en „Fantasia". Neder land kreeg dat alles pas na de oorlog te zien. Pinocchio is een uit hout gesneden pop, die door de „blauwe fee" wordt levend gemaakt. Als hij zich goed ge draagt, zal hij na een tijdje een echt jongetje worden. Voor iemand die het verschil tussen goed en kwaad niet weet is dat een hele opgave. Soms wat sentimenteel, maar vaak erg spannend. Vooral het gedeelte van de ontvoering naar „Plezier-eiland" (waar niemand als jongen van terug keert, maar langzamerhand verandert in een ezel) is voor kinderen adembe nemend. De film is opnieuw uitgebracht en nu voorzien van Nederlandse stemmen. Kwalitatief een hele achteruitgang, maar voor de kleintjes wel erg prettig. (Voor alle leeftijden). De „woensdag-western" is „High noon" (aanvang 20.00 uur). „Klokslag 12" zoals de Nederlandse titel luidt, is een oerwestern die een vorige generatie in drommen naar de bioscopen trok. Ge maakt in 1952 en met vier Oscars, de meest bekroonde film in dat genre. Er is veel geschreven over deze sobere, grote rolprent. Eén ding is zeker: „High noon" is ook nu nog „een dijk van een film", waarbij de Italiaanse westerns (uitgezonderd die van Leone) povere wegwerpprodukten zijn. Gary Cooper is alweer jaren dood, Grace Kelly is alweer jaren prinses Gracia en Lee van Cleef kennen we ook alweer jaren als een oude schurk met een verweerd gezicht. Laatstgenoemde is, zo blijkt bij het zien van deze film, altijd al een gemeen rotventje geweest. Alleen heeft hij hier nog een glad en jong gezicht. Terwijl Frankie Laine de topper-van toen zingt („Do not forsake me Oh my van 3 tot en met 9 juli 1974 Geboren: Yildiz, zv. Renze Kampstra en Janke Boomstra; Joost Johannes Cornelius, zv. Jozephus A. Z. M. Brii- gemann en Maria J. Ran; Simone, dv. Sijbren B. Bruggenkamp en Johanna Brons; Jeroen Harm, zv. Harm J. Dou- wes en Marjan J. J. Noord; Jan Jeffrey, zv. Jan J. Kooger en Johanna Heeringa; Johanna Nenny, dv. Hendrik W. Stark en Maria Meijer; Pieter Jacob Jan, zv. Johannes P. D. Moerbeek en Anna M. Hin; Jetske Aafje, dv. Aaldert K. de Ridder en Jannetje Woort. Overleden: Jan Vlaming, oud 78 jaar, wonende te Oosterend. Een rectificatie zijn wij verschuldigd aan de automobilist, die zaterdagmid dag om half twee de bijna 18-jarige J. H. H. W. van Wanrooy uit Best op de Pontweg aanreed, die daarna op weg naar het ziekenhuis overleed. Volgens de politie viel het met de „hoge snel heid" nogal mee en was een ongeluk zowiezo onvermijdelijk, omdat zonder uitkijken de Pontweg werd overgesto ken Het magazijn van het Groene Kruis aan de Witte Kruislaan is van maandags tot en met vrijdags geopend van 17.00 tot 18.00 uur. De oud papier inzamelingsgroep .Werkwinkel" is op vakantie. Wel kan :aterdagochtends tussen negen en elf uur papier worden afgeleverd op Warmoes- straat 52. Op zaterdag 10 augustus wordt de praktijk hervat. De werk zaamheden zullen dan enigszins zijn verlicht, aangezien de heer F. Blanken uit Den Burg (vrijwillig) een twee me ter lang en anderhalve meter breed verlengstuk aan de elektrische wagen waarmee het papier wordt opgehaald heeft gemaakt. Hierop kan zes maal zoveel papier worden geladen als op een bakfiets. Zowel de ophaal- als de op pasdienst van de Werkwinkel kan nog medewerkers gebruiken. darling"), speelt zich het verhaal af over een man, zijn eer en zijn eenzaam heid. Sheriff Will Kane (Gary Cooper) staat voor de grote afrekening met vier gevaarlijke schoften. Met uiterst sobere middelen worden spanning en sfeer van onafwendbaarheid, opgevoerd tot een maximum. We weten al in het begin van de film, dat de trein, met de aan voerder der killers, om 12 uur aankomt. Een grote staande klok is dan ook hoofdrolspeler. We zien keer op keer de wijzerplaat close-up in beeld en we ten hoe weinig tijd de sheriff nog heeft. Als op het laatste moment alle bewo ners van het stadje aan hun angst toege ven, is het duidelijk: Will Kane staat alleen. De regisseur Fred Zinnemann ontving naast de Oscars voor deze film een veel belangrijker onderscheiding voor High noon, nl. de prijs van de New Yorkse Filmkritiek. Andere films van Zinne mann zijn o.s. „From here to eternity", „Oklahoma", „A man for all seasons" en „Nun's story". Vorig jaar kwam hij prachtig terug met „The day of the jackal" waar op Texel slechts een hand jevol fijnproevers naar kwam kijken. „High noon" voor 14 jaar en alleen woensdag te zien, in City. T.P. feuilleton door Tom Lodewijk Het was weer mis met zijn broer Maar nu erger. De baas had hem alleen gedaan gegeven, maar ook itfte gedaan bij de politie. Gijs had edschappen gestolen en verkwan- om sigaretten te kunnen kopen, te en drinken en kaarten. De politie bij hen geweest, huiszoeking ie er nog niets van gehoord? öbeth schudde het hoofd. Haar dag al tè vol geweest met de narigheid ihuis. „O, Liesbeth, ik vind het heel lief van je je maakt het me zo ontzettend moeilijk om het te zeggen, maar. heus, zou het niet beter zijn als.als we elkaar niet meer zagen?" Ze zat heel stil. Nu dit onverbiddelij ke woord was gevallen leek het of de wereld opeens leeg was. Het scheen of er iets in haar stierf. Hij zag haar lippen bewegen, maar er kwam geen geluid. „Kijk niet zo, schat" smeekte de jon gen, zijn handen krampachtig gebald op het tafelkleed. „Kijk niet zo, Liesbeth. Owat is het toch een rottige boel overal". Vaag klonk het gelach en gepraat van de weinige mensen in het café. Ze zaten beiden en zwegen. „Nee" zei Liesbeth opeens. Ze zat nog steeds strak voor zich uit te kijken. „Wat bedoel je" vroeg Jaap. „Het kan niet, Jaap". „Wat kan niet?" „Ik kan niet meer.... alléén. Niet meer zonder jou. Of.... jij moet zélf niet willen". „Liesbeth!" Ze hoorde de klank in zijn stem en haar starende ogen richt ten zich opeens naar hem. Hij zag haar gezicht zich ontspannen, een kramp om haar mondhoeken als een moeilijke glimlach. „Liesbeth" zei de jongen ademloos. „Nee, nee. dat is het niet. O, ik weet het ook niet meer zonder jou.met jou is het allemaal zo anders gewor den. ik voelde me een ander mens, ik durfde alles, ik had moed.alleen al dat andere trekt me telkens weer omlaag". „Dan heb je toch iemand nodig, die je er weer uittrekt? Of deug ik daar niet voor?" „Jij? Jij haalt me altijd omhoog. Alles draait alléén om jou". „Nu dan". Haar stem klonk zo grap- pig-beslist. „Maar. „Jaap ik weet er alles van. Ik ga mijn weg met open ogen. Dacht je dat ik daar niet over nagedacht heb? Dat ik de bezwaren niet zie? Maar als ik dan, ondanks dat alles, wéét, wéét, hoor je! dat ik met jou gelukkig zal zijn, met jou en geen ander. laat je je dan door. door dit in de hoek duwen?" Zijn gezicht vertrok als in pijn, zijn handen krampten machteloos als wilde hij met de vuist op tafel slaan. „Maar snap je dan niet", zei hij hees, „juist déérom, omdat jij zo'n schat bent, omdat ik zoveel van je houzoveel dat ik het niet eens kan zeggen, dat ik juist daarom. „Nee" zei ze, weer met die vreemde beslistheid, „en ik wil het ook niet snappen. Jij zit in de penarie, en ik zou je laten schieten? Jongen, we hebben mekaar méér nodig dan ooit, snap je dat niet?" Toen zag ze iets met Jaap Borst ge beuren. Er kwam een glans op zijn ge zicht. Hij staarde haar aan, alsof hij haar voor het eerst zag. „Liesbeth", zijn stem klonk fluiste rend, „jij moet nodig zeggen, dat ik de sterke en de flinke ben. Jij bent het. Jij haalt me er uit. Jou heb ik nodig. Ik kan niet buiten jou. Alléén met jou durf ik ook dit aan". „Nu dan", haar stem klonk bijna moederlijk, „waar maak je je dan druk om, jongen? Wij samen rooien het wel. Mij zó maar de wei in te willen sturen, wel, Jacob Borst, je moest je schamen!" Haar scherts brak de spanning. „Luister Jaap, laten we elkaar niet gaan zitten beklagen. Laten we de zaken nuchter bekijken en zien wat we kunnen doen". Er zat een ander tegenover haar, een jongen, nee, een man met een gezicht vol zorg, maar vastbesloten, beslist. Hij maakte een gebaar als veegde hij alle muizenis sen weg. Op dat ogenblik wist Liesbeth dat het zó zou zijn tussen hen, als hij haar man was, en in haar begon een gevoel van groot geluk te gloeien. Zó samen, altijd! „Goed", zei Jaap en zijn stem had alle beslistheid van vroeger, maar in zijn ogen lag nu een diepe gloed van blijd schap wanneer hij naar het meisje te genover hem keek. „Goed. We zullen zien dat we er uitkomen, meisje!" „Er is nog méér" zei Jaap Borst, toen hij Liesbeth nog eens uitgebreid had verteld van de moeilijkheden in het ge zin, dat de moeder geen baas kon. „Nou is er een ouwe vrind van vader opgedo ken en die wil bij ons in de kost komen. Ik geloof, dat ie vroeger nog achter m'n moeder aangelopen heeft. Nou, je be grijpt Liesbeth, dat doet de deur dicht. Dan houden we helemóél geen naam over in het dorp!" „Wat is dat voor een man?" infor meerde Liesbeth zakelijk. Al haar aan dacht was nu voor de problemen van het Borst-gezin. „Ach". Jaap haalde de schouders op. „Ik geloof niet, dat er op de man veel is aan te merken. Gerrit Stoter heet hij, hij is voorman bij de melkfabriek, nogal een ruwe klant, maar ik heb eigenlijk nooit iets over hem gehoordwe duwnaar zonder kinderen, hij was in de kost bij ouwe Grietje Slot, maar nu die dood is zoekt ie een ander kosthuis. Hij kwam bij moeder. Die voelt er wel voor geloof ik, een man in huis, maar dan zou ik er uit moeten „Vind je dat zo erg?" „O nee, liever vandaag dan morgen, maar wat komt er dan van de rest te recht?" „Voel je je daarvoor verantwoorde lijk?" „Ja". „Zeg.is er niet een.een voogd of zoiets? Als een weduwe met kinde ren achter blijft, dan is er toch een voogd?" „Ja. die is er wel, een oom. Hij heet ook Borst. Hij zit er beter voor dan wij. Hij heeft een assurantiekantoor hier in de stad". „En bemoeit die zich nooit met jul lie?" „Hij is wel wijzer. Laat ik eerlijk zeg gen: er was niet veel dank voor hem te halen. Moeder zei dat ze geen politie toezicht nodig had, en de jongens waren onbeschoftik trouwens ook". „Hm" zei Liesbeth. Langzaam dwaalde het gesprek op haar eigen problemen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5