Een dode en twee zwaar gewonden in het verkeer Vrijwel geen plaats meer voor jeugdige kampeerders Verrassend veel nieuwelingen op concours hippique Noodcamping in gebruik Vandalisme in Den Duro; Doorgereden na aanrijding meisje Samenzang Oosterend AVRO versloeg SVC roya: Een weiland aan de Emmalaan te Den Burg is vanaf zaterdag ingericht als noodcamping, om vooral een overschot jongeren op te vangen. Zandag kam peerden er ongeveer 250 personen. Alleen de camping van de Recreatie stichting, ,,De Krim" en „Dennenoord" hebben ruimte voor jongens en meisjes. Deze cam pings zijn echter vol (behalve voor gezinnen), zodat de jongelui voorlopig on derdak moesten zoeken op het noodterrein Ze mogen hier 3 nachten verblijven. Als ze in die tijd geen plaats op de genoemde terreinen kunnen vinden, moeten ze het eiland weer verlaten. Texel is overigens goed bezet tijdens de bouwvakvakantie. De hotels en pen sions zijn nagenoeg vol, terwijl slechts incidenteel nog een zomerhuisje of ca ravan leeg staat In de logies en ontbijt sector is nog vrij veel plaats. Hiervoor is vooral Duitse belangstelling; de grote groep Duitsers die elk jaar naar Texel komt is echter afkomstig uit Nordrhein- Westfalen, waar de vakanties pas op 27 juli beginnen. Een vergelijking met vorig jaar is ten aanzien van de bezetting nauwelijks mogelijk. Vorig jaar vielen de voor naamste Duitse vakanties namelijk sa men met de Nederlandse bouwvak. We moeten terug tot 1970 om een even rui me vakantiespreiding te zien. De ver wachtingen voor de rest van het seizoen zijn redelijk, hoewel de weersomstan digheden natuurlijk de doorslag zullen geven. De vervoerscijfers van de TESO ge ven hetzelfde merkwaardige beeld dat met Pinksteren al werd opgemerkt. Er is opnieuw geen sprake van vooruit gang ten opzichte van 1973, er is zelfs een lichte achteruitgang geconstateerd. Op vrijdag en zaterdag werden totaal 4.302 wagens naar Texel gebracht, te gen 4.591 vorig jaar. Op zaterdag, de drukste dag, voeren 's ochtends 4 boten extra (men begon al om 5 uur te varen). Dc laatste boot vertrok 21.45 uur van Den Helder, hetgeen nauwelijks een noemenswaardige afwijking van de dienstregeling is. Men heeft wel de ge hele dag gependeld. De wachttijden lie pen op tot 5 uur (11 uur 's ochtends). Het concours hippique, dat zaterdag 20 juli op de speelweide aan de Emma laan wordt gehouden, belooft een fraai evenement te worden. Niet alleen doen er zo'n 100 paarden aan mee, bovendien heeft men een programmaonderdeel ingelast dat al vele jaren niet meer op Texel te zien was. Het concours d'ele gance, het nieuwtje van de organisatoren, is een show van dames, auto's en paarden. Voor het overige bevat het programma bekende onderdelen zoals het ringsteken om het kampioenschap van Texel, optredens van Koninklijk Texel fanfarekorps en drumband D.E.K., springconcours paarden en ponys, enz. Het gehele evenement duurt non-stop van 13.00 tot 17.30 uur. 's Ochtends vin den vanaf 9.00 uur de keuringen plaats, waarbij veel veulens te zien zullen zijn. De organisatie is in handen van de Ver eniging voor Vrienden van het Paard. Deskundig commentaar wordt verzorgd door de heer J. Liefrinck, bekend van NCRV-televisieprogramma's over paar densport. Ringmeester is de heer C. Swaerts uit Callantsoog. Zilveren zweep De prijzen zijn beschikbaar gesteld door een groot aantal bedrijven en per sonen op Texel. Het gemeentebestuur heeft als wisselprijs al jaren de „Zilve ren Zweep" voor de winnaar van het concours van eenspannen landbouwtuig- paarden voor luxe rijtuig (open klasse) in petto. Ook de Vereniging en het Warmbloed Paardenstamboek Neder land (afdeling Noordholland) geven een bijdrage in de prijzenregen. Veel nieuwelingen Het middagprogramma begint met het concours van eenspannen landbouw- tuigpaarden (nieuwelingen) voor twee wielig voertuig. Hiervoor hebben 7 deel nemers ingeschreven, hetgeen een op vallend hoog aantal is. De heer J. C. Roeper, voorzitter van de organiserende vereniging, was hierover zeer verheugd Het betekent natuurlijk niet dat Texel een paardeneiland wordt in die zin dat de boeren meer met paarden gaan wer ken. De meeste agrariërs gaan ervan uit dat het werken met paarden econo misch niet rendabel is. Er blijkt echter Een spectaculair moment tijdens het con cours hippique in 1972. Het aantal „vreemde" wagens op het eiland bedroeg zaterdag 9.106, tegen de zelfde zaterdag vorig jaar 9.024, hetgeen een geringe vooruitgang is. De zater dagen zijn moeilijk vergelijkbaar. Za terdag 6 juli waren er 6.739 auto's op het eiland extra, tegen 9.530 vorig jaar 6 juli. Het is best mogelijk dat komend weekend de achterstand t.o.v. vorig jaar (6 juli was toen de eerste zaterdag na een week bouwvak) wordt ingehaald, Onbeschrijfelijk was de bende die de heer J. H. Brügemann deze week aan trof in het gebouwtje van de IJsclub Den Burg aan de Emmalaan. De meter kast was volledig kapot geslagen, straallampen werden in de sloot terug gevonden, sneeuwschuiver en afzet- tingstouwen waren verdwenen, deuren vernield. Het is niet de eerste keer dat in het verenigingsgebouw zo'n troep werd gemaakt. Men overweegt er nu een stenen pandje te plaatsen. Van vernielzucht was ook sprake in de Weverstraat. Daar is vannacht ter hoogte van Boons Zuivelhandel een van de houten bloembakken leeggegooid. DE KOOG Op de Pontweg ter hoogte van het kantoor van Staatsbos beheer is gisteravond een 16-jarig meis je uit Zwolle aangereden. Met drie vriendinnen liep zij uiterst rechts van de weg te wandelen, toen een personen auto uit De Koog naderde en met zijn buitenspiegel het meisje raakte. Zij liep ernstige snij wonden op en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. De au tomobilist heeft zijn identiteit niet be kend gemaakt maar is doorgereden. De spiegel is langs de weg teruggevonden. Onder meer aan de hand daarvan stelt de politie een onderzoek in. OOSTEREND In de muzieknis te Oosterend zal vrijdag door het fanfare korps Excelsior wederom de gelegen heid worden geboden tot samenzang van vaderlandse en oude schoolliede ren. De aanvang is om 20.00 uur, de toe gang gratis. De belangstelling voor de vorige avond was groot wel uit dat de belangstelling voor het paard toeneemt. Concours d'elegance Tegen half twee begint de officiële opening van het concours hippique met een parade. Het eerste programma-on derdeel daarna is het concours waarvoor de „Zilveren Zweep" beschikbaar is ge steld. Het ringsteken vangt om 3 uur aan terwijl het nieuwtje, het concours d'elegance tegen 4 uur begint. In de jury, die de combinaties moeten beoordelen zitten: mevrouw C. R. Spren- ger-Pool, mevrouw S. M. de Lugt-Par- levliet en de heer H. Kistemaker uit Kolhorn. Men kijkt naar de mooiste combinatie en naar de originaliteit. Er hebben 4 garagebedrijven voor dit on derdeel ingeschreven. Over het algemeen worden de vol gende kenmerken beoordeeld door de jury's: exterieur, aanspanning en kledij, uit de drie paardengangen (stap-draf- galop) let men uitsluitend op de draf; bij tweespannen gaan kleur, aftekening, gangen en houding van de paarden ook meespreken. De entree voor het concours hippique bedraagt ƒ3,50 (kinderen tot 12 jaar ƒ1,Bij de ingang kan een program ma gekocht worden ƒ1, Het verkeer heeft de afgelopen dagen haar tol geëist. Een 5-jarig meisje i twee Duitse jongelui werden er het slachtoffer van. Ileike Schikorr (Breme stak maandag rond 11.00 uur zonder uit te kijken de Westerweg door Waak burg over. Een Amsterdamse toerist kon haar niet meer ontwijken. De kleuli overleed in het ziekenhuis. Zondagavond werden op de oude Ko- gerweg een 19-jarige Duitse jongen en een 17-jarig Duits meisje geschept door een Texelse automobilist. De jongen verkeerde bij het ter perse gaan van deze editie nog in levensgevaar. Het meisje, dat met twee gebroken benen in het ziekenhuis belandde, knapt al wat op. Het tweetal wandelde aan de rechterkant van de niet verlichte weg. Een achteropkomende automobilist werd verblind door het licht van een tegenligger en merkte de wandelaars te laat op. Een duidelijkere illustratie dat men in het donker aan de linker kant van de weg moet lopen is nauwe lijks te vinden. De automobilist raakte in het gezicht gewond. Voorrang De voorrangsregels schijnen in het vergeetboekje te zijn geraakt. Er ge beurden dit weekend verschillende on gelukken, alle met materiële schade tot gevolg, die ontstonden doordat geen voorrang werd gegeven. Zaterdag om kwart over twaalf bot sten twee Texelaars tegen elkaar aan bij De Waal op het kruispunt Laag- waalderweg-Oosterenderweg. Eveneens zaterdag (21.20 uur) gaf een toerist uit Leeuwarden geen voorrang aan Texelaars, waarbij een der inzit tenden hoofdwonden opliep. De Friese gasten kwamen van de Akebuurtsweg, de Texelaars reden op de Kogerweg, zo dat ze voorrang hadden. Een bromfiets en een auto raakten elkaar op de hoek Pelikaanweg-Pont- weg toen de automobilist, komende van de Pelikaanweg rechtsaf slaand geen aandacht schonk aan de bromfietser op het fietspad (zaterdag 12.20 uur) Vermoedelijk door slip raakte don derdagochtend een auto in de sloot langs de 3c dwarsweg van de Hoofdweg (ter hoogte van „Rozendaal"). Hoewel de wagen total loss was, kwamen de in zittenden, twee toeristen uit Voorscho ten, met de schrik vrij. Inhalen Twee identieke ongelukken gebeur den tijdens inhaalmanoeuvres Een VW- busje, bestuurd door Texelaars, haalde zondag op de Californieweg een Duitse Opel in, die voor de inhaalmanouvre al te kennen had gegeven linksaf te wil len. Hij deed dit terwijl het busje naast hem reed, met als gevolg lichte schade. Maandagochtend werd op de Pontweg een Texelse veehouder op zijn trekker ingehaald door een Rotterdamse toe rist. Ook hij sloeg linksaf terwijl de overkantse Simca langzij kwam, met hetzelfde gevolg. Dronken Maandagavond ramde M.v.R. Grootebroek een verkeerszuil op hoek Rozendijk-Pontweg. Hij reed di na het ongeval, maar kon enige tijd ter alsnog worden aangehouden, man bekende het omverrijden van i verkeersbord langs het Schildert maar kon zich van de gebeurtenis de Rozendijk niets herinneren. Bij j aanhouding verkeerde hij onder vloed. Volgens eigen berekening had ongeveer 30 pilsjes gehad, zodat i bloedproef overbodig was. DE COCKSDORP Een enthousi publiek, dat in grote getale was op men (zo'n 2.000 man) heeft donderd avond op het SVC-tcrrein een opp machtig Avro-elftal met royale cijf van de SVC veteranen zien winnen, organisatoren van het Cocksdorpcr e nement waren eveneens zeer tevred Scheidsrechter Frans Derks floot op t tamelijk aparte manier, zodat de w strijd als kijkspel erg aantrekkd werd. De doelpuntenregen (72 vi Avro) maakte met de parachutist sprongen en de verloting, het geheel een gezellige avond voor dc vele 1 langstellenden. Het team van de Avro speelde, danks het ontbreken van Theo On man enkele klassen beter dan vo jaar. Het was te merken dat het elf meedraait in een competitie van o roepc-n. De doelpunten werden gems; door Thijs van de Brakel (3x), Df Jesse (2x), Wilko Kuiper (lx) en Jj van der Voorn (lx). Het veteranentë van SVC viel wat tegen. Slechts af toe schitterde de oude glorie. Ton Rossum scoorde voor de thuisclub, eve als Gerrit Troost, die met een fraai standsschot het tweede Cocksdorj doelpunt maakte. Verloting De organisatoren kunnen vooral vreden zijn vanwege het succesvo verloop van de verloting. Hiermee kre de vereniging een forse financiële jectie. De hoofdprijs, een bromfii ging naar een bekende inwoner van Cocksdorp, de heer M. Boon, directe van „De Krim". De prijzen, behoren bij de volgende nummers kunnen n worden afgehaald: 1947, 932, 1878, 13 1810, 1287, 901, 1791, 1160, 1882, 1' 1937, 1331, 1886, 1827 en 1768. Tot en met donderdag kan men vo deze prijzen terecht bij rij wiel verht Ben Dros, Kikkertstraat 21 te De Cod dorp. Scheidsrechter Frans Derks met de bi aanvoerders die voor de wedstrijd fraaiei inneringen wisselden. De noodcamping aan de Emmalaan, met de achtergrond de LTS

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2