f Schaalvergroting al jaren op^gang en jongen beneden haar stand ANDBOUW en VEETEELT idrukken uit Californië Zes Texelaars naar Razende Bol Hoornder Herenstraat weer tweerichtingsverkeer biy$g»l De handel en wandel van de Expl. Mij. Flakkee Lichtpuntje Zeepkistenrace viel in het water 100 ton papier voor Werkwinkel Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 16 juli 1974 OimIci' rrtljiltlu ubriek voor. [et begrip schaalvergroting heeft ook >ns land al een aantal jaren geleden intree gedaan. Eenvoudig gezegd tkent het, dat de omvang van de be- jven en de bedrijfsonderdelen steeds [er moet worden en ook groter hit. 'oen mijn broer die in Californië bedrijf heeft een jaar of acht ge en hier op bezoek was zei hij te kunnen geloven, dat men het in Hand op den duur zou redden met 125 koeien aan een voldoende inko- i te komen. In Californië moest men i nl. al een veel groter aantal melk en houden om een boterham te ver een. de acht jaren, die sindsdien verlo- zijn is wel gebleken, dat men het in ons land inderdaad niet meer arspeelt om met 20 a 25 koeien een omen te verwerven, dat gelijke tred idt met het inkomen van andere be- iingsgroepen. hj een bezoek aan een oudere boer le streek, waarin mijn broer woont, lelde deze mij ,dat het zo'n 35 jaar den ook in Californië nog mogelijk om met pakweg 23 koeien tot een yaardbaar inkomen te komen. Hij er van overtuigd, dat dit aantal os enkele malen groter moest zijn. Bezoek aan de zuivelfabriek ijdens het verblijf in Californië heb- we ook een bezoek gebracht aan zuivelfabriek, waar de melk van on- Californische familie wordt ver- rkt. De melk ging voor een groot ge ile weg als consumptiemelk voor de iumenten in de nabijgelegen plaat- Een gedeelte van de melk werd Ier ook als industriemelk gebruikt, produkt, dat van deze melk werd laakt ging in de richting van kaas, ir bereikte niet het eindstadium, zo- we dat in ons land kennen. De wron- zoals die uit de kaasbakken werd laald ging voor een deel als wrongel ir andere fabrieken en werd voor gedeelte in de eigen fabriek ver- gd met vruchten (o.a. ananas) en in inverpakking verkocht. Het kon als etje" na de warme maaltijden wor- gebruikt. en probleem, waarmee deze fabriek jaren tobde, was de milieuverontrei- ing. Een aantal jaren had men de swei gebruikt als „bemesting" op land. Toen dit werd verboden is de wei gaan verwerken tot een dukt, dat gebruikt werd bij de voe- g van het vee. De fabriek, die bij de iw in een onbebouwd gebied stond door stadsuitbreiding in de be- wde kom gekomen. Toen men de in de fabriek ging verwerken re ide het klachten van de omwonenden ir een onaangename geur. De fabriek rd toen verplicht daartegen maatre en te nemen, of anders tot sluiting de weiafdeling over te gaan. Na r veel experimenteren was men rrnee gereed gekomen. Het reukvrij ken had in totaal één miljoen dollar ;ost. leze fabriek moest het doen met 68 eranciers. Een aantal, dat dus nog ;n derde gedeelte is van het aantal houders, dat melk aan de Texelse •nek levert. leze 68 leveranciers zorgden er ech- voor, dat de fabriek per jaar een aanvoer had van meer dan 140 miljoen kilogrammen melk. De Texelse zuivel fabriek moet met meer dan 200 leveran ciers genoegen nemen met nog geen 20°/o van de totale hoeveelheid waar de 68 Californische veehouders voor zor gen. Over schaalvergroting gesproken. Ook fokvereniging illustreert de omvang van de bedrijven Het laatste verslag van de Rundvee- fokvereniging „Texel" vermeldt, dat het aantal leden 143 is en dat het aan tal koeien, dat in controle was 3703 be draagt. Wat het aantal leden betreft is er geen verschil met de vereniging die zich belast heeft met de melkcontrole in de streek, waar mijn broer zijn be drijf heeft. In het jaarrapport over 1973 lees ik namelijk, dat het aantal aange sloten bedrijven in december 1973 op 143 lag. Op deze 143 bedrijven waren in totaal 52.102 melkkoeien aanwezig. Dit betekent een gemiddeld aantal melkkoeien van ruim 360 per bedrijf. Uiteraard liggen ook in Californië net als in ons land de aantallen per be drijf sterk uiteen. Als ik een paar be drijven, die geëxploiteerd worden door „landbouwscholen" buiten beschouwing laat ligt het aantal op de kleinste be drijven op zo'n 100 stuks. Het grootste bedrijf, dat bij deze Fokvereniging was aangesloten telde ruim 1400 melkkoeien. Daarnaast waren er nog enkele bedrij ven met meer dan 1000 koeien. Ook akkerbouw op grote schaal In Californië hebben we ook een be zoek gebracht aan een akkerbouwge bied. Het stond bekend als „The Lake", wat vertaald zou kunnen worden met „De Meer": het gebied deed me inder daad denken aan de Wieringermeer en de Haarlemmermeer. De grond was van buitengewoon goede kwaliteit, wat ook geïllustreerd werd door de zeer goede stand van de gewassen. In deze grote polder van zo'n 80.000 ha werden ei genlijk maar 3 gewassen verbouwd. Dat waren gerst, katoen en een gewas, dat wat de bestemming betreft aan ons koolzaad deed denken. Het leverde een oliehoudend boontje, waarvan de olie werd gebruikt voor de margarineberei ding. Verder lagen er nog enkele perce len luzerne voor zaadwinning. Dit grote gebied werd gebruikt door 3 exploitanten. Uiteraard waren dit geen particulieren, maar vennootschap pen. Op een plaats, waar een 12-tal combines bezig waren met het oogsten van gerst informeerden we naar de grootte van de kavel, waaraan ze bezig waren. Het antwoord was 6.000 acres, d.w.z. zo'n 2400 ha. Op de laatste zaterdag van ons ver blijf in Californië had ik het buiten kansje om met een grote „akkerbou wer" een rondvlucht te mogen maken in het 5-persoons particuliere vliegtuig van deze Amerikaan. De man in kwes tie verbouwde 3.500 ha katoen. Daar naast werd nog een flinke oppervlakte haver verbouwd, die na het in aar ko men in groene toestand werd verkocht aan veehouders voor het maken van kuilvoer. Na de oogst van de haver werd mais gezaaid, die in de herfst eveneens verkocht werd voor het ma ken van kuilvier. Het vliegen met dit particuliere vlieg- Voor de zaterdag te houden zwem tocht Den Heider-Razende Bol hébben zich reeds zes Texelaars ingeschreven: Janneke Harting, Liesbeth Vrijdag, Jaap Verdoorn, Tineke Brans, Joke Tui- nema en Jan de Wit. Aan de oversteek is geen wedstrijdelement verbonden. Ieder kan zijn eigen tempo bepalen. Enige ervaring en een goede gezondheid zijn vereist. Zestig personen kunnen aan de prestatietocht meedoen, momenteel is er nog plaats voor dertig. Men kan zich opgeven bij de heer J. Noorda, Wilhel- minastraat 8 te Den Helder, tel. (02230) 23825, of bij zwembad „De Schots", tel (02230) 21041. Ook voor de zwem tocht Den Helder-Texel op 3 augustus kan men daar terecht. DEN HOORN Naar aanleiding van een aantal bezwaren, die inwoners van Den Hoorn hebben gemaakt tegen het eenrichtingsverkeer in de Herenstraat hebben B. en W. besloten na te gaan of odk zonder deze maatregel daar een vlotte en veilige doorstroming van het verkeer mogelijk is. Derhalve zal deze bepaling komen te vervallen. Om op stoppingen echter te voorkomen, zal gezien richting Klif links een par keerverbod en rechts een stopverbod gelden. Tegen dit besluit zal vanaf vol gende week tot 9 augustus bezwaar kun nen worden gemaakt. WmMvi 'ïrf*-%■' -h 'r'r De 8-jarige Theo Bar horst niet in volle vaart. foto i r zeepkist i O ostra) Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Sinds de regering vorig jaar in de troonrede aankondigde de gemeenten voorrang te geven bij de aankoop van gronden in uitbreidingsplannen, is bij tal van grondspeculanten het hek van de dam. Ze maken nu nog veel intensiever jacht op terreinen, waarvan verwacht wordt dat ze de bestemming van woon gebied zullen «krijgen. De speculanten veroveren het gemakkelijkst landbouw grond, meestal tegen een zacht prijsje, om die vervolgens vol te bouwen met on roerend goed, of met stevige winst door te verkopen aan grote projektonfcwikke- laars en makelaarskantoren. Deze ko men zodoende in het bezit van aanzien lijke lappen grond en voor de gemeen ten blijft er veelal niets anders over dan bij hen aan te kloppen, willen ze hun uitbreidingsplannen verwezenlijken. tuig gaf me veel meer plezier dan de grote vliegreis van Schiphol naar Los Angeles. Vliegend op zo'n hoogte van 70 meter hadden we een pracht uitzicht op de grote veehouderijbedrijven. Vlie gend boven de katoenvelden van deze katoenverbouwer liet de man het vlieg tuig afwisselend naar rechts en links overhellen om een goed gezicht op de katoen te krijgen. Ik heb toen bemerkt, dat van uit de lucht bekeken er vrijwel geen enkel perceel is, dat over de hele oppervlakte een stand van 100% heeft. In ieder perceel zag je plekken, die een duidelijk mindere stand hadden dan de rest van het perceel. Ik heb tijdens deze tocht telkens ge dacht, wat een landbouwvoorlichter een goede kijk zou krijgen op afwijkingen in de gewassen als hij in het groeisei zoen zo nu en dan een vliegtocht kon maken over de gewassen. Zo kan men in het kort de handel en wandel van de Exploitatie Maatschappij Flakkee te Melissant omschrijven. De directie van deze kleine B.V. (aandelen kapitaal slechts ƒ200.000,wordt ge vormd door de familie Keur, geen onbe kende in de speculantenwereld. De taktiek van hen zal zondermeer zijn, zodra de Gemeente Texel de bouw vergunning van het 12 meter hoge ge bouwencomplex heeft verleend, dat de heren zo vlug mogelijk tot verkoop der appartementen zullen overgaan. Uiter aard tegen een mooie prijs, hetgeen voor onze Oosterburen geen bezwaar zal zijn. Het ziet er daarom zeker naar uit dat De Koog in de toekomst een Duitse ves te zal gaan worden. „Texelaars let op uw saeck". Minister Mr. A. van der Stee van landbouw en visserij bevestigde ons (redactie Elsevier), dat het in de bedoe ling van het kabinet ligt binnenkort een nota te publiceren, waarin men uiteen zet hoe gemeenten en andere overheids instellingen grond zouden moeten kun nen vérwerven. Uitstel zal ertoe ledden, dat de specu latie in panden en landerijen in verhe vigde mate zal doorgaan, omdat alle vóór de realisering van de nieuwe wet tot stand gekomen transacties buiten het bereik van de oveiheid blijven. Dit op grond van het Nederlands overgangs recht. P. W. Dros, journalist, Amsterdam De meeste mensen, die dit lezen, zul len ook wel in de grote kranten gele zen hebben (of voor de televisie gezien hebben), dat de Arabische oliesjeiks him boycot tegen Nederland opgeheven heb ben. Na een half jaar in het halfdonker ge zeten te hébben, zou men wel weer eens De zaterdagmiddag op de Hogeberg gehouden jaarlijkse zeepkistenrace is letterlijk in het water gevallen. Slechts negen jeugdige deelnemers verschenen aan de start en ondernamen een poging een verregende prijs in de wacht te slepen. Van supporterszijde ontvmgen zij weinig steun; ook deze waren name lijk zeer gering in aantal. De eerste prijs in de categorie kleine wielen viel Bart Eveleens ten deel, die met zijn kist een afstand van 737 meter overbrugde. Een heel eind daar onder, maar toch nog op de tweede plaats kwam Henk Slegtenhorst met 395 me ter. In de categorie grote wielen verover de René Commandeur de eerste plaats met 671 meter en Edo Kooiman met 386 meter de tweede. De Werkwinkel heeft in het afgelo pen half jaar 50.000 kg papier opge haald en hoopt dat ook in de tweede helft van 1974 zoveel zal worden verza meld. Het oud papier voor de aktiegroep Werkwinkel kan op de komende zater dagen worden gebracht naar de schuur achter „Ons Genoegen", niet op War moesstraat 52. kunnen besluiten om alle lantaarnpalen aan te steken. Ja, maar die olie is toch veel duurder geworden? Inderdaad, vooral als de belasting hierop ook nog veel zwaarder is gaan drukken! De prijs van de olie is echter niet zo belangrijk, maar de veiligheid op straat, want die is toch helemaal niet te betalen? Verder zullen auto-inbraken, vernielingen enz. niet zo gemakkelijk kunnen gebeuren als nu. Trouwens, het zou ook wel leuk zijn als je 's avonds kan zien wie je tegenkomt. Nu het hoogseizoen is en het ook de tijd is, waarin de meest onplezierige dingen gebeuren, zou een lichtpuntje wel op z'n plaats zijn Hans Zijm, Keesomlaan 31, Den Burg feuilleton door Tom Lodewijk de hele zaak op zijn rug". Liesbeth keek op haar horloge. „Ik moet weg" zei ze. „Ik wil nu zo laat niet thuiskomen, dat snap je. Jaap, we hebben dit afgesproken géén praat meer over uit elkaar gaan. We doen dit sémen". „Alles, altijd" bevestigde hij. En het was het oude, geschermende gebaar, waarmee hij zijn arm om haar heen sloeg, toen ze naar de bushalte liepen. En toch was er iets veranderd. Jaap Borst had de wére Liesbeth leren ken nen, en hij bezag haar met een nieuw respect. HOOFDSTUK VII Liesbeth pakt aan Weinig vermoedde Jaap Borst, toen hij die middag druk bezig was met het prijzen der waren (zijn chef liet steeds meer aan hem over) dat Liesbeth Wa genborg op dat ogenblik op een tame lijk wrakke stoel zat in het huisje van zijn moeder bij de Haven. Met schuwe verwondering had de moede, afgewerkte vrouw haar ontvan gen. De jongste kinderen waren nog op school, de anderen nog niet thuis. „Gaat u zitten" had ze gezegd met een blik die tegelijk onderdanig en nieuwsgierig was. Die deftige dochter van Wagenborgwas dit het meisje dat haar Jaap.Iedereen praatte er over, maar hij zelf was zo stom als een vis. Zelfs op de schimpscheuten van zijn broers en zusters, dat hij met zijn gatje in de boter was gevallen, ging hij met geen woord in. „Zegt u alstublieft gewoon Liesbeth" vroeg het meisje. „Ik wou zo graag eens met u praten. Ziet u, ik ben. ik. ze aarzelde, hoe moest ze dit nu zeggen. „Jaap en ik hadden al zoveel gepraat". „U.... met Jaap?" vroeg moeder Borst, maar het was een uitwijken, want ze begreep er alles van. „Wij kennen elkaar.... heel goed", zei Liesbeth. „Jaap zat gisteren in de put, en toen dacht ikik wou es met u praten". „Wat hebt u met onze zaken te ma ken?" Het klonk scherp. „Het zijn Jaap z'n zaken ook". „Wat hebt u met Jaap te maken?" „Jaap en ik hebben alles met elkaar te maken". De vrouw liet zich verbaasd op haar stoel zakken. Wat het dan tóch echt tus sen die twee? Ze had haar oordeel klaar gehad. Jaap, die omhoog wou, natuur lijk. Jaap was een knappe vent, een fij ne knul, ze was in haar hart zeer trots op haar oudste, de enige waarvan ze plezier beleefde. Maar dat kind van Wagenborg, zo had ze met haar armoe- filosofie overpeinsd, meende er natuur lijk niets van. Die vond het wel leuk, hield hem aan het lijntje. Ze had dit meisje gehaat van uit de diepte van haar ellendig bestaan. En nu zat dit meisje hier en zei, zo maar heel dood gewoon „Jaap en ik hebben alles met elkaar te maken". Zou het dan toch heus. „Wat bedoelt u?" vroeg ze om tijd te winnen. „Als er niet zoveel moeilijkheden wa ren metthuis" zei Liesbeth zacht, „dan zouden Jaap en ik ons al ver loofd hebben". De vrouw barstte in schel gelach uit. „Vertél me wat!" zei ze. „U en mijn Jaap? De rijkdom met de armoe?" „Ik ben niet rijk" glimlachte Lies beth, „al heeft m'n vader een goede zaak. En dat Jaap arm is kan hij niet helpen". „Maar kind", zonder dat ze het wilde had ze het gezegd, „heb je wel bedacht wat je begint? Dat wordt toch nooit wat!" „Dat zegt iedereen" antwoordde Lies beth en haar stem trilde. „U óók al?" „Duszei de vrouw en bekeek Liesbeth met aandachtige verbazing, „jullie méént het?" „Ja", antwoordde het meisje en zag de oudere vrouw open aan. „Kind, kind. ging ze hoofdschud dend verder. „Kon je geen jongen uit je eigen.je eigen soort krijgen?" „Ik vind Jaap z'n soort, zoals u het noemt, goed genoeg" zei Liesbeth met een vage glimlach. Moeder Borst legde de handen op het tafelblad, dat met een glimmend zeiltje was gedekt, en staarde aandachtig naar het meisje tegenover haar. „Ik kan m'n oren niet geloven", zei ze, „en m'n ogen ook niet. Nou goed, ik kan me voorstellen dat je Jaap wilt hebben, want het is een keurige jongen, niet? Maar wat denk je van mij als schoonmoeder, en van Jaap z'n broers en zusters? Zul je hier willen komen? Zul je alle mensen durven laten weten, dat jij gaat met een jongen van Borst aan de Haven?" Nu, in dit armelijk milieu, viel de vraag in volle zwaarte op Liesbeth. On willekeurig staarde ze rond, keek dan naar de vrouw tegenover haar, afge sloofd, moe. arm. „U maakt het me wél moeilijk", zei ze met verstikte stem. „Ja" zei de vrouw met iets van triomf „nu zie je het 'es. Op een afstand lijkt het welromantisch, noemen ze het zo niet? Maar als je d'r maar in zit, zo als ikal die jaren „Dat komt toch" zei Liesbeth „omdat u geen kéns gehad hebt? U alléén met al die jongens? Mijn eigen moeder zouzou het óók niet gered hebben" voegde ze er aan toe. Vrouw Borst stond op. „Ik wou toch wel 'n antwoord" zei ze en haar stem was hard „nu je dit alles gezien hebt, nu je ziet waar je inkomt, durf je het dan nóg?" Liesbeths gedachten zochten wanho pig, en haakten zich toen opeens aan het gezicht van Jaap. Zoals ze gisteravond met hem gezeten had, daar aan dat ta feltje. toen had ze gewéten, dat zon der Jaap het leven voor haar geen uit zicht had „Ja" zei ze opeens en haar grote blauwe ogen staarden onverschrokken omhoog naar de oude vrouw, die bijna dreigend voor haar stond. Moeder Borst liet haar handen, die tot vuisten waren gebald, slap langs haar lichaam vallen. Ze zocht steun bij de tafel. „Kind" bracht ze er moeilijk uit „wéét wat je zegt, wat je doet. Krijg er later geen spijt van. Je zoudt mijn jon gen ongelukkig maken. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5