(jroen TTjvartsJexels in het harL, 'exels Belang werd uitgeschakeld voor wethouderszetel SBuiteijlands geld Vuilnisbelt is illegaal h 59-jarige vrouw overleden na buiteling personenwagen C. Dros wethouder af hristelijke frakties gaan imenwerken tot C.D.A. er is J. Zuidewiud io college Landschapszorg en particulieren: 17-jarig meisje met auto in sloot Reischeques Reis- en bagagever zekeringen KH LI" Agenda raadsvergadering gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken me/t nederiond iSDAG 30 JULI 1974 87e JAARGANG No. 8896 FEXELSEWCOURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De Roo(J 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 (tie: tijd. Tom Engel, Rozend(Jk 29, Den en Alex Verburg, Rozendljk 37, tel. (02220) Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 052. Abonnementsprijs ƒ7,75 p. kw. 50 oent Incasso; loc 3S cent. Bank: Amrobarrk, Ned. Mtdd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm end. 4% BTW Dros zal met ingang van september, als de nieuwe gemeenteraad haar (rede doet, geen deel meer uitmaken van het college van B. en W. De samen- erkende Christelijke frakties, het Pakt en de VVD hebben een akkoord treikt over de samenstelling van het nieuwe college: J. Nauta (S.C.F.)) J. Westdorp (Pakt) en J. Zuidewind (VVD). De verrassende combinatie kwam stand nadat de Pakt-fraktie een „onaanvaardbaar" had uitgesproken met •trekking tot de kandidatuur van J. C. Dros, gesteld door Texels Belang. CF en Pakt meenden dat ook een afspiegelingscollege zou ontstaan als uit VD-kringen een wethouder zou worden gekozen. Bovendien achtte men de menwerking binnen het college beter gewaarborgd indien een ander dan C. Dros wethouder zou zijn. De heer T. van de Heerik, door het Pakt als lernatief voor Dros aangezocht, verklaarde zich solidair met het standpunt zijn fraktie en bleef de kandidatuur van de ex-wethouder steunen. Hierop elde J. Zuidewind zich kandidaat, hetgeen voor de overige raadsleden (be- ilve Texels Belang) aanvaardbaar was. wind zei te streven naar meer politieke verantwoordelijkheid van de wethou ders. Binnenkort zal een werkprogram ma van de wethouders worden gerea liseerd, dat geen principe-uitspraken tussen de wethouders onderling bevat, maar wel een taakverdeling. In het pro gramma wordt ruimte gelaten voor een individuele benadering. Zuidewind con stateerde een duidelijke tegenstelling met het Pakt, maar benadrukte de ge matigdheid van Westdorp. laandagavond gaven alle partijen en eperingen een communiqué uit. Van in af aan was duidelijk dat de kan tten van Pakt (Westdorp) en de sa- iwerkende Christelijke frakties uta) weinig weerstand zouden on- vinden. De kandidaat van Texels ing, J. C. Dros, ontmoette echter weerstand. Het Pakt spreekt in r communiqué van „onaanvaard- r", terwijl de S.C.F. groepering op- kt: „De kandidatuur van Dros is rons uiteindelijk niet gesteund. Hoe- Dros alle tijd beschikbaar stelt, I inzet heeft en een hard werker is, ben wij echter te weinig vertrou- i dat een college met Dros goed in mverband zal kunnen samenwerken" >e VViD: „Wij hebben gemeend, de r Zuidewind kandidaat te moeten len, omdat het Pakt het „onaan- rdbaar" had uitgesproken over de Dros van Texels Belang en deze idaat door de Christelijke partijen „niet gewenst" werd beschouwd", i onze vraag of de heer Zuidewind was met de uitslag van het beraad r de wethoudersverkiezing ant- Zowel door Pakt als door SCF wer den VVD en Texels Belang als één blok gezien. Het Pakt-communiqué: „Op ver zoek van de VVD volgde hierop een vergadering met de Pakt-fraktie, waar bij de heer J. Zuidewind zijn kandida tuur bekend maakte. Bovendien iwerd duidelijk, dat met betrekking tot de sa menwerking, eventueel portefeuille verdeling, werkwijze en de verantwoor delijkheid van de wethouder voor de beheerde portefeuilles grote mate van overeenstemming bestaat. „Zodoende had het Pakt vrede met de kandidatuur van Zuidewind: het afspiegelingscolle ge bleef gewaarborgd en een goede sa menwerking binnen het college leek gegarandeerd. Een minderheid van de PSP zag 'het Pakt liever in de oppositie gaan dan samenwerken met de VVD in het nieuwe college. De fraktie van Texels Belang was duidelijk minder gelukkig met de hele gang van zaken. „Dat het Pakt Texels Belang en de VVD onder een noemer brengt en dus een afspiegelingscollege denkt voor te stellen, kunnen wij niet onderschrijven. Texels Belang is tot op heden buiten de partijpolitiek gebleven en zal dit standpunt handhaven. Als kiesvereniging met leden en kiezers uit allé richtingen uit de bevolking, zien (zie vervolg pagina 2) 1U Ondemocratisch Het Pakt had reeds in het programma staan dat men een afspiegelingscollege voorstond (een college dat, in tegenstel ling tot een program-college, rekening houdt met de verhoudingen die de par tijen aan stemmen verkregen). Naast hot streven naar een afspiegelings college stond het belang van goede sa menwerking en teamgeest in het college voorop. Ten aanzien van de heer Dros werd door de Pakt-fraktie „onaan vaardbaar" gezegd, „omdat men van mening is, dat hij gezien zijn „ondemo cratische instelling" niet past in het nieuw te vormen college en mede hier door een goed functioneren van B. en W. in de weg zal staan". Verder in het communiqué merkt de Pakt-fractie nog op dat de heer Dros tijdens een bijeen komst met de Texels Belang-fraktie het „onaanvaardbaar" van zijn kandidatuur bevestigde. J. ZUIDEWIND .uiteraard blij" In een brief aan de gemeente Texel van de heren J. Kikkert, G. C. Cadee, A. C. v.d. Woude, C. J. Kikkert, M. C. Troost en mevr. L. Zeeman, wordt ge vraagd de vuilnisbelt bij 't Horntje per 1 september te sluiten. De juridische adviseur van de Vereniging voor Natuurbehoud, de heer A. C. van der Woude uit Rucphen (N.-B.), heeft vastgesteld dat aan de realisatie van de vuilnisbelt een aantal fouten kleven. Van der Woude geldt als een specialist in het op sporen van illegale vuilnisbelten. Omwonenden en de werkgroep Landschaps zorg hebben de gemeente in het kader van het natuurbehoud naar aanleiding van de navorsingen van Van der Woude genoemd verzoek verzonden. Het ge meentebestuur adviseert de gemeenteraad de brief voor nader pre-advies in handen van burgemeester en wethouders te stellen Wel deelde men reeds mee, dat geen voorstel zal worden gedaan de belt voor 1 september te sluiten. J. C. DROS ondemocratische instelling" fdde hij: „Uiteraard". Overigens kte hij op dat J. C. Dros niet on- ivaardbaar was voor de VVD. Gematigd todanks zijn bedrijf dacht de heer de wind wel tijd te kunnen vrijma- 6 ivoor het wethouderschap. Als reden met het Pakt in zee te gaan'gaf hij zijn collega wethouder J. J. West- li P wordt, waarvan hij tijdens de ver- öngsstrijd al opmerkte, dat West- P binnen de linkse Pak t-g roeper ing gematigde figuur vormde. Zuide- 'oor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS O De bezwaren zoals Van der Woude die formuleerde, vallen in drie gedeel ten uiteen: de rechtszekerheid van de burgers is aangetast, de bescherming van de natuurwetenschappelijke waar den van het gebied zijn aangetast, even als de materiële belangen van derden. Voor de aanleg van de belt was een Hinderwetvergunning noodzakelijk en een Hinderwetvergunnning dient voor af te worden gegaan door een aanleg- vergunning. In de wet op de Ruimte lijke Ordening is bepaald dat een derge lijke aanleg vergunning alleen mag en moet worden geweigerd indien het weik of de werkzaamheid in strijd zou zijn met een bestemmingsplan of de eisen die in dat bestemmingsplan zijn opgesteld. „Hieruit blijkt dat een aan- legvergunning voor een belt moet wor den geweigerd als vaststaat dat de land schappelijke en natuurwetenschappe lijke waarden van het onderhavige ge bied in gevaar worden gebracht met een zodanig objekt", aldus Van der Woude. Etiket De gemeenteraad heeft op 19 juni 1970 verklaard dat voor het betreffende gebied een bestemmingsplan wordt EIERLAND Mej. G. Disselhof (59) uit Wapenveld is vrijdagmiddag om streeks half 5 overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Zij zat ach terin een personenwagen, die over de kop sloeg na een aanrijding. Met twee andere toeristen uit Wapenveld reed ze, achterin gezeten, over de Postweg richting De Cocksdorp, toen van rechts op de Oorsprongweg J. G. uit Maarssen naderde. G. reageerde iets te laat op de wagen van de Wapenveldse toeristen en kwam pas tot stilstand toen hij al enigszins op de kruising stond. voorbereid. De bij dit besluit horende kaart geeft, aldus de aktievoerders tot 1973 aan dat het een natuurgebied be trof. Daarna is een etiket geplakt op het gedeelte dat overeenkomt met het terrein waar nu de belt is. De rechtzekerheid van de burgers is ondermijnd, aldus opnieuw Van der Woude, doordat geen openbare kennis geving heeft plaatsgevonden dat B. en W. voornemens waren om met toepas sing van de wet op de Ruimtelijke Or dening zichzelf (de gebruikelijke proce dure) een aanlegvergunning te verle nen. De heren J. Kikkert en J. Sohrader hebben op het raadhuis gezocht naar deze aanlegvergunning; ze hebben niets kunnen vinden, zodat ze vermoeden dat deze vergunning nooit is verleend. Grondwater Onlangs is tijdens een raadsvergade ring al opgemerkt, dat het grondwater rond de belt ernstig vervuilt. Een offi ciële Gezondheidsdienst heeft met ver gelijkende onderzoeken van vóór en na de aanleg van de belt een duidelijke achteruitgang geconstateerd. Rode Zee De aktievoerders willen dat de belt Hij raake de andere wagen licht. De bestuurder raakte door de schrik en de aanrijding de macht over het stuur kwijt. Hij slipte op het gras en 9loeg over de kop, met fatale gevolgen voor mej. Disselhof. Dokter Siebinga consta teerde de dood toen hij ter plekke kwam. De beide andere inzittenden klaagden over rugklachten (bestuurder) en pijn in de borst. Zondagochtend werd het alarmnum mer van de Texelse artsen (2011) voor het eerst beproefd. Om kwart voor zes 's ochtends kwam bij de familie Brü- gemann (hoeve „Anja" in De Westen) een meisje dat geheel overstuur was. Ze zat onder de modder en het bloed. Het bleek de 17-jarige J. J. K. uit Gronin gen. Ter hoogte van „St. Jozef" was ze met een geleende volkswagen (van een Texelaar) in de sloot geraakt. Ze werd met hersenletsel in het ziekenhuis op genomen. De eigenaar van de wagen meende dat het meisje goed kon rijden. Hij wist niet hoe oud ze was en kon dus niet vermoeden dat ze te jong was om in het bezit van een rijbewijs te zijn. Ze mocht de wagen een dag gebruken. De Volks wagen is total loss. Toeschouwer Overigens was vlak na het gebeurde bij het ongeval een omstander aanwe zig, die het meisje (zonder te helpen) uit de wagen zag kruipen. Hij vroeg of er nog meer inzittenden waren. Toen hij per 1 september wordt gesloten. Als al ternatief denken ze dat voorlopig de „Rode Zee" weer in gebruik moet wor den gesteld. Ondertussen moet dan wor den gezocht naar eeh degelijke oplos sing. Naar hun idee zijn lang niet alle mogelijkheden onder de loep genomen. Men heeft zioh aangepast bij wat elders in het land gebruikelijk is, hetgeen, zo menen zij, beslist niet noodzakelijk is. Diverse vuilverwerkingsmethoden, die in een experimenteel stadium verkeren, kunnen ook op Texel toepassing vinden. Het vervoeren naar Den Helder van vuil, een der door de gemeente onder zochte alternatieven, betekent volgens 'hen nog geen verdubbeling van de kos ten, zodat het ook als redelijke moge lijkheid kan worden aangemerkt. De belt bij 't Horntje beschouwen ze om genoemde redenen onaanvaardbaar. zag dat ze nog kon lopen (hij sloeg geen acht op haar belabberde toestand) ging hij gerustgesteld verder, zo vertelde hij de politie later. Dinsdagavond 6 augustus komt de gemeenteraad om half 8 bijeen in het raadhuis. Toelichting bij agendapunt la „toelating van raadsleden"; dit betekent niet dat de nieuwe raadsleden geïnstal leerd worden; dit zal in september plaatsvinden. De komende vergadering wordt een commissie benoemd die de geloofsbrieven van de kandidaatleden onderzoekt, waarna mededeling wordt gedaan wie de benoeming hebben aan genomen. De agenda ziet er als volgt uit 1. Notulen (Vergaderingen 25 en 27 juni 1974). la. Toelating van raadsleden. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Principe-uitspraak op het verzoek van mevr. M. C. Sieger-Knook te Am stelveen om het pand Hoofdweg 132 na verbouw als tweede woning te mogen gebruiken. 5. Goedkeuring van de wijziging van de statuten van de sti chting verzorging en verpleging Samen Eén en van de stich ting tot het verlenen van steun aan de stichting verzorging en verpleging Sa men Eén. 7. Straatnaamgeving buitengebied. 8. Vaststelling van voorbereidingsbe- sluiten voor Den Hoorn, Den Burg-Oost en Den Burg-Burgwal. 9 Goedkeuring voor het aangaan van een geldlening door de Stichting Cultu reel Werk Texel ten behoeve van de bouw van een sporthal. 10. Verhoging van het krediet ten be hoeve van de bouw van het Natuur- r ecrea tiecentrum 11. Aanpassing elektriciteitstarieven. 12. Garantieverlening aan de Stichting Bejaardenzorg Texel voor het aangaan van een geldlening ad ƒ460.000,ten behoeve van de bouw van 8 bejaarden- woningen te De Waal. 13. Regeling vergoeding voor gebruik voor gymnastiekonderwijs in niet ge meentelijke gebouwen. 14. Wijziging gemeentebegroting 1974. De punten 3 en 6 worden nog bekend gemaakt. De auto die langs de Postweg over de kop sloeg

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1