Groen Twartsjexeh het harL> aemeente wil zelf 3,5 miljoen opbrengen via baatbelasting Aardgas stukken voordeliger TAXI 2323 Oudesehild in trek bij watersportliefhebbers asleiding door Waddenzee Jaarverslag Federatie van VVV's: IILHELMINALAAN 4-3 Wielerronde De Cocksdorp uitgesteld Interkerkelijke jeugddienst in De Koog Fa. Drijver bouwt twaalf woningen in Den Burg-Oost Twee katten in (lierenpension TAXI (02220) 2000 ƒ1690,70 voor meisjesdrumband Vrienden van het Paard naar Opmeer I JDAG 2 AUGUSTUS 1974 87e JAARGANG No. 8897 r E X E LS E1»1 COU RANT Ultg»v«: B.V. v/h Langeveld D« Roo(J ^i$ 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 J !Xtle- tijd. Tom Engel, Roxend(jk 29, Den in Alex Verfaurg, Rozendljk 37, tel. (02220) Verechljnt dinsdags en vr|}dags. Postgiro 062. AboanementsprQs ƒ7,75 p. kw. 90 cent Ineeseo; loe 96 cent. Bank: Agrobank, Ned. Mkld. Book. Bebobenk Advert. 31 ot. p. irnn exfll. 4% BTW Aardgas nabij Op de valreep van haar bestaan krijgt de zittende gemeenteraad jg een uiterst belangrijk besluit te nemen. Het gemeentebestuur teft overeenstemming bereikt met de Nederlandse Gasunie over levering van aardgas aan Texel. De gasleiding zal komen te pen van Kimswerd (Fr.) naar Oost, over een afstand van rond kilometer door de Waddenzee. Bij Oost komt een gasontvangst- ation te staan. In de totale aanlegkosten van de leiding moet de meente f3Vi miljoen bijdragen, waarvan 90% via een baatbelas- ng door de gebruikers moet worden opgebracht. Het gas zal orden geleverd tegen de landelijk geldende tarieven, echter met verhoogd vastrecht van ƒ30,per perceel per jaar. De werk- amheden zullen worden uitgevoerd door B.V. v/h fa. W. de Liefde t Culemborg. Men wil de leiding door de Waddenzee in 1975 aliseren. De besprekingen met de B.V. zijn nog niet geheel afge- md, maar desondanks wordt de gemeenteraad dinsdagavond ge- aagd een aantal besluiten te nemen die op de aanleg van de rdgasleiding betrekking hebben. lede op aandrang van de raad vvor- al sinds 1970 door B. en W. onder- delingen met de N.V. Nederlandse unie gevoerd ter verkrijging van een sluiting van Texel op het Neder- Ise aardgasnet. Het is bekend, dat .V. tot voor kort telkens opnieuw aanleiding zag het verlangen van iel in te willigen. In de loop van 1972 het college in contact met de B.V. fa. VV. de Liefde te Culemborg, die iederland en ook daarbuiten enkele listributicbedrijven exploiteert. On bepaalde voorwaarden waarop na wordt teruggekomen had de interesse om op Texel een gas- ributienet aan te leggen en te ex- teren. ele aag aama is door de B.V. en de ge- nte gezamenlijk aktie bij de Gas- ondemomen. Uiteindelijk heeft dit ie geleid, dat de Gasunie onlangs ft aangeboden op Texel aardgas te iren via een in 1975 door de Wad zee aan te leggen gasleiding. Uit erzoekingen is komen vast te staan, het beste tracée voor deze leading an Friesland, ter hoogte van Kims- d naar Oost. De totale lengte over wad is rond 36 km. Verder zal bij een klein gasontvangststation door Sasunie worden gebouwd, dat maxi- il 10 m lang en 10 m breed zal zijn, ijl de hoogte 3 m niet zal over lijden. angezien het hier echter volgens de unie om een investering voor die zal gaan, die gezien de verwach- n omtrent het op Texel op het Igas aan te sluiten aantal percelen, usief de recreatie, en de daaruit r de Gasunie voortvloeiende gas- rantie, te weten plm. 15 miljoen m3 jaar, als zeer onrendabel dient te den aangemerkt, heeft de N.V. zich oodzaakt gezien een aanzienlijke bij- ge van de gemeente te vragen in de cndabele top van die investering. Waterfabriek is niet mogelijk gebleken de bij eschild gelegen elektriciteits- en Waterfabriek van Texelstroom in de totale opzet mee te nemen, regering staat namelijk al enige tijd meer toe, dat elektriciteitscentrales iet landelijk aardgasnet worden aan- gesloten. Eerder is het streven van de regering er zelfs op gericht om reeds aangesloten centrales juist van het aard gasnet af te stoten. In de toekomst wil men namelijk meer gas ter beschikking van het huishoudelijk en 'klein indus trieel gebruik hebben. Het aanbod van de Gasunie is slechts geldig tot 15 augustus 1974. Op die da tum loopt de claim af, die dit bedrijf heeft lopen voor de verwerving van de vereiste materialen. De door de Gasunie gevraagde hoge bijdrage van de gemeente is voor B. en W. aanleiding geweest de ministers van economische zaken en van sociale zaken te bewegen op welke wijze dan ook te bewerkstelligen, dat de gemeentelijke bijdrage zou kunnen worden verlaagd. Op 18 juli j.l. heeft men hierover nog een gesprek gehad op het ministerie van economische zaken met de direc teur-generaal voor de energievoorzie ning en een vertegenwoordiger van het Ministerie van Sociale Zaken. Daarbij is zij het zijdelings ook weer de elektriciteits- en drmkwaterfabriek ter sprake gekomen. Uitvoerig is daarbij gesproken over wellicht mogelijke sub sidies in het kader van onder andere de infra-structuur, de economische ont wikkeling vap het toerisme en de werk gelegenheid. Subsidies Later heeft het ministerie laten we ten ter zake praktisch geen mogelijk heden voor subsidiëring te zien. Op ad vies van het ministerie van sociale za ken is toen contact gelegd met het re gionaal coördinatie college voor open bare werken in Friesland omtrent een mogelijke subsidiëring van die zijde in het kader van aanvullende werkgele genheid. In hoeverre hiervan resultaten mogen worden verwacht is op dit mo ment nog niet te zeggen. Verder wordt door het ministerie van economische za ken nagegaan of er nog een subsidie mogelijkheid zou kunnen zijn via het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk uit fondsen voor openluchtrecreatie. Het indienen van een aanvraag om subsidie in het kader van aanvullende werkgelegenheid op Texel was tot nu toe achterwege gebleven, omdat een dergelijk verzoek volgens het ministerie van sociale zaken praktisch zeker met voor inwilliging in aanmerking zou kunnen komen. Na het met genoemd college voor openbare werken in Fries land gevoerde overleg wordt echter overwogen terzake alsnog een dergelijk verzoek te doen uitgaan. Overleg met de Gasunie en het minis terie van economische zaken heeft er inmiddels wel toe geleid, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de elektriciteits- en drinkwaterfabriek een zogenaamde noodaansluiting op het aardgasnet kan krijgen, opdat in geval van ernstige moeilijkheden ten aanzien van olie de elektriciteits- en drinkwa tervoorziening op Texel gewaarborgd is. Verder is nog onderzocht de moge lijkheid om ten behoeve van de pro- duktie van het drinkwater door Texel stroom N.V. een bepaalde hoeveelheid aardgas te mogen afnemen. Dit heeft tot nu toe echter nog niet tot posiieve reac ties geleid. Over de reeds eerder vermelde, door de Gasunie gevraagde aanzienlijke bij drage is op 25 juli een laatste bespre king met de directie van dit bedrijf ge weest. Het resultaat hiervan is, dat men de hoogte van de bijdrage opnieuw in overweging heeft genomen en het be drag daarvan thans nader heeft vast gesteld op ƒ3.500.000,Dit is dus het bedrag van de gemeentelijke investe ring in de onrendabele top van de gas leiding van Friesland naar Texel. Het ineens moeten betalen van de som zou de gemeente voor grote pro blemen stellen, omdat daarvoor een geldlening bij de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten zou moeten worden afgesloten. Het is de lezers wel licht bekend, dat als gevolg van het reeds jaren door de regering opgelegd systeem van centrale financiering 'het aantrekken van een dergelijke grote vaste lening praktisch zeker zeer veel tijd zou gaan vergen. De Gasunie heeft dit probleem onderkend en daarom zal er nog nader overleg plaatsvinden over de wijze van betaling van de gemeen telijke bijdrage. Oliecrisis Voor de Texelse gemeenschap zullen bij het door middel van de pijpleiding en een distributienet op Texel kunnen gaan gebruiken van aardgas een aantal belangrijke voordelen ontstaan. Het aardgas vormt namelijk een zeer be langrijke, vervangende basisvoorzie ning. Nog onlangs is tijdens de oliecrisis géblëken hoe kwetsbaar een land kan zijn, dat voor zijn oliegebruik afhanke lijk is van het buitenland. En dit geldt vooral voor Texel, dat voor wat betreft zijn energievoorziening tot nu toe nage noeg geheel van olie afhankelijk is. Tijdens de VVD-vergadering, waar Hans Wiegel de verkiezings strijd opende, rekende de heer J. Stolk van het Havenrestaurant de aanwezigen voor dat aard gas voor de Texelaars financieel een enorme verlichting zou bete kenen. Bij de huidige prijs van olie en aardgas, aldus J. Stolk, 'heeft het eiland een jaarlijks na deel van 4,7 miljoen. Een Texels gezin is gemiddeld ƒ733,meer kwijt per jaar dan een gezin in Den Helder. Op verzoek van de gemeente heeft de firma De Liefde uit Cu lemborg eveneens getracht het voordeel in cijfers uit te drukken. Mensen die het gas uitsluitend ge bruiken om te koken, besparen hierdoor ƒ125,koken en warm watervoorziening met aardgas be spaart ƒ315,als men hierbij de kamerverwarming betrekt stijgt het voordeel tot ƒ700,en als de centrale verwarming op het aard gas wordt aangesloten, scheelt dit bij de huidige prijs van gas en olie ƒ1000,In het laatste geval gaat het om een woning van normale afmetingen. Grotere installaties leveren meer voordeel op. Stijgin gen in de gasprijs leveren betrek kelijk geringe nadelen op: 1 cent (zie vervolg pagina 2) De Wielerronde van De Cocksdorp is tot nader te bepalen datum uitgesteld, zo maakte het bestuur van Wielerver eniging Texel ons bekend. Vrijdag 9 augustus wordt een leden- en dona teur svergadering belegd in hotel „De Zwaan" te Den Burg; deze begint om 20.00 uur. DE KOOG In de Ned. Hervormde kerk te De Koog wordt zondagavond om hali acht een interkerkelijke jeugd dienst gehouden. Voorganger is ds. J. J. H. Hoekstra, die voor deze dienst als thema koos: ,,De Kerk en de ker ken". In 1973 is het aantal overnachtingen van pleziervaartuigen (grotendeels 2jeil- jachten) in Oudesehild verdubbeld. Dit betekent dat Texel relatief de grootste vooruitgang op het gebied van het watertoerisme boekte in Noordholland in het afgelopen jaar. Bezochten in 1971 695 en in 1972 784 schepen Oudesehild, in 1973 waren het er ongeveer 1263, terwijl het aantal overnachtingen van de schepen in de laatste twee jaar steeg van 910 naar 2235. Aldus valt te lezen in bet onlangs verschenen jaarverslag over 1973 van de federatie van VW's in Noordholland boven het Noordzeekanaal. Ook wat het aantal bezoeken aan Noordhollandse musea betreft, komt Texel er gunstig vanaf. Het drukst be zocht werd het Zee-aquarium in Ber gen aan Zee, gevolgd door de Zaanse Schans in Zaandam. Als derde werd het Texels Museum genoteerd met 104.449 bezoekers in 1973, ruim drieduizend meer dan in het jaar daarvoor. Logiesverstrekkers en ledental Het jaarverslag geeft voorts een over zicht van logies verstrekkende bedrijven in Noordholland. Ook hierin staat Texel aan de top. Zij telt 34 hotels met in het totaal 1382 bedden. Daaronder komt Bergen met 19 hotels, een totaal van 699 bedden. Met Bergen heeft Texel eveneens de meeste pensions: 33 {470 bedden), Bergen: 33 (605 bedden). Ver der heeft Texel 303 gemeubileerde hui zen en kamers te huur (1757 bedden) 1020 zomerhuisjes en bungalows (5270 bedden), 188 logies-met-ontbijt-adres- sen (1063 bedden). Dit laatste getal wordt overschreden door Egmond aan Zee, met 219 logies en ontbijtadressen (1118 bedden). Een kleine stijging in ledenaantal is merkbaar sinds 1972; toen waren 975 personen aangesloten, het vorig jaar 10 velijk l en 670 leden. prijsstijging veroorzaakt een da ling van het voordeel van onge veer 2%. Aansluitkosten De B.V. v.h. fa. W. de Liefde is bij deze berekeningen uitgegaan van de landelijk geldende tarie ven. Het vastrecht werd met ƒ30,verhoogd. Deze toeslag is noodzakelijk, omdat de op Texel te overbruggen afstanden vrij groot zijn, zodat het bedrijf per aansluiting meer dient te investe ren dan elders. Bij de omschakeling op aardgas zullen de gebruikers eenmalige kosten moeten maken. De maat schappij neemt de aansluitleiding tot maximaal 5 meter uit het hart van de weg voor zijn rekening. Voor de verdere aansluitleiding en de meetapparatuur zal een bij drage van gemiddeld ƒ250,ver schuldigd zijn. De kosten van bin nenleiding zijn te stellen op een gemiddelde van ƒ380,De om bouwkosten van apparatuur ko men voor een 4-pits fornuis op ongeveer 65,voor een geyser op 50,en voor een centrale verwarmingsinstallatie op globaal ƒ1000,(mede afhankelijk van de grootte van de installatie). meer. In 1971 telde de VW op Texel echter 1038 leden. Na Texel is „Alcma- ria", en daarna Egmond aan Zee het grootste VW-bolwerk, met respektie- Aannemersbedrijf fa. J. Drijver uit Den Burg zal maandag beginnen met de bouw van zes woningen aan de Wil- sterstraat te Den Burg. Evenals voor deze zes, zal ook voor nog zes andere te bouwen woningen aan de Wilster- straat een artikel 19 W.R.O. procedure worden gevolgd, omdat de situering niet geheel in overeenstemming is met het geldende bestemmingsplan. Het betreft twaalf premiewoningen van zes verblijfseenheden: beneden be vinden zich een L-vormige kamer met open keuken, een berging, garage, hal en toilet; boven drie slaapkamers, een douche met toilet en op de vliering een slaapkamer met bergruimte. B. en W. stellen de gemeenteraad dins dagavond voor het bestemmingsplan- in-voorbereiding te wijzigen, zodat de bouwplannen op „aanvaardbare wijze" zijn in te passen. Momenteel verblijven twee ver dwaalde katten in dierenpension Ellen aan de Keesomlaan. De ene is een cy perse kat, die maandag in Den Hoorn werd gevonden, de andere is een grote zwarte kat, die dinsdag in de Prins Hen drik-polder werd aangetroffen. MARTI EN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds Ter gelegenheid van haar koperen jubileum heeft de meisjesdrumband D.E.K. van de Texelse bevolking ƒ1690,70 ontvangen. Zij zegt de gulle gevers en geefsters daarvoor hartelijk dan'k. Met de boot van 8.05 uur vertrekken leden van de Vereniging voor Vrienden van het Paard en enkele andere belang stellenden maandagochtend per bus naar Opmeer, waar een concours hippi- que zal worden gehouden. Andere ge gadigden kunnen zich nog opgeven bij mevrouw De Lugt-Parlevliet. groep t/m 10 augustus

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1