Cjroen ^wartsj^xels in het harL, Weijdt zorgde voor opschudding TAXI 2323 ilüÜI1 mn Gasaansluiting goedgekeurd AZ'67 volledig geklopt door Ned. Militair elftal EMEENTERAAD BIJEEN WILHELMINALAAN 4-3 fiföÉiÉ Auto's van Badweg verwi ijderd Mej. Brilman afwezig Laatste rommeltjesmarkt te Oosterend Blauw lotnummer Interkerkelijke jongerendienst in De Koog 87e JAARGANG No. 8899 rEXELSE™COURANT Uitgave: B.V. v/h Langoveld 4 De Roo(J 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 (jjktietijd. Tom Engel, RozendIJk 29, Den g en Alex Verburg, RozendIJk 37, tel. (02220) Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW De raadsvergadering eindigde dinsdagavond met woorden van afscheid en •rugblik van burgemeester Sprenger, de scheidende wethouders en raadsleden e heren J. Zuidewind en L. J. Weijdt. De toespraak van de laatste zorgde oor enige opschudding, omdat hij op een tamelijk felle manier een en ander aar voren bracht over de onderhandelingen tussen de partijen in verband met et nieuwe college van burgemeester en wethouders. Behalve gezien het af- •heid van 7 raadsleden was de afgelopen vergadering nog in een veel belang ijker opzicht van historisch belang: de raad nam een aantal besluiten over de ansluiting van Texel op het landelijk aardgasnet. De B.V. v/h fa. De Liefde an beginnen met de aanleg van het distributienet en de leiding van de }asunie door de Waddenzee kan worden gelegd. Men had enige bedenkingen egen de financiële consequenties voor de eilandbewoners, in de vorm van erhoogd vastrecht en baatbelasting, maar burgemeester Sprenger bracht naar foren, dat er nauwelijks andere mogelijkheden waren, waarna de raad de be- iluiten goedkeurde. De vergadering begon met de toela- ig van de nieuwe leden. Na deze for- >le procedure ging men over tot de Je van de vergadering en werden de tulen vastgesteld. Vervolgens waren ingekomen stukken aan de beurt. De tr Weijdt wees, naar aanleiding van ingekomen verslagen van die com- ssie van ruimtelijke ordening, op het ote praiktische voordeel van plaatsing n de sporthal, zodanig dat de raam- ut naar het noorden is gericht, in ver- nd met de gunstigere lichtinval. De mmissie had anders geadviseerd. De heer Ellen vroeg zich af wat er de brief van een aantal proteste nden tegen de vuilnisbelt aan de hand is. De Werkgroep Landschapszorg en kele particulieren wijzen erop, dat de Istandkoming van de belt juridisch ■t juist was en dat de belt er nu in te illegaal ligt. „Praten ze in de limte?" vroeg Ellen. Omdat B. en W. brief voor nader pre-advies willen sthouden, concludeerde het Pakt- dslid dat er inderdaad iets scheef t De burgmeester wilde zover niet n. C. Ellen vroeg bovendien naar opgave van de kosten, die tot nu toe or de belt zijn gemaakt. Enkele raadsleden, de heren Ellen en itte, wilden de motie van de UrJker ad over de hoge nood in de visserij et voor kennisgeving aannemen, maar hesie betuigen. De heer Weijdt ried dit af. Hoewel hij zeer goed op de ogte was van de problemen, meende j dat met adhesiebetuiging de vissers, zien vooral de maatregelen die de re- ring voorbereid, verder in het slop iholpen zouden worden. dat ihet vastrecht lager wordt naarmate De Liefde op Texel meer aardgas kwijt kan. Hierover is echter nog niets met zekerheid te zeggen. De komst van het aardgas leek hem een normaal bedrijfs risico voor de huidige plaatselijke toe leveringsbedrijven. Bovendien was hij van mening, dat het er de komende jaren niet bepaald naar uitziet dat er plotseling niets anders meer als aard gas gevraagd zal worden. De burge meester zou het als een vorm van slecht bestuur beschouwen als men alsnog an dere bedrijven zou vragen de exploita tie van 'het aardgasnet ter hand te ne men, vooral gezien alle moeite die het bedrijf zich tijdens de onderhandelingen heeft getroost. Een gemeentelijk gas bedrijf is niet overwogen, omdat, zo stelde burgemeester Sprenger, deze ge dachte niet realistisch is. Indien werke lijk mogelijk, zou de realisatie van een dergelijke dienst enige jaren vergen. Wethouder Daalder voegde aan zijn betoog nog toe, dat wellicht een voor schotregeling zal worden ingesteld, zo als ook het geval was toen Texel water leiding kreeg. Wethouder Dros vermeldde dat de leiding door de Waddenzee in 11 weken gereed kan zijn. In tweede instantie kwamen er nog enkele vragen over het contract met De Liefde en over de kwa liteit van het materiaal dat men denkt te gebruiken (de duurzaamheid ervan). De heren Koom en Witte legden nog maals nadruk op de steun, die nood zakelijk zal zijn voor de afgelegen ge bieden en huizen, waarna de besluiten werden goedgekeurd, zonder hoofde lijke stemming. Geen tweede woning Mevrouiw M C. Sieger-Knook (Am stelveen) zal de onbewoonbaar ver klaarde woning aan de Hoofdweg 132 niet mogen verbouwen om hem dan als tweede woning te gebruiken. Belang rijkste overweging voor het standpunt van B en W. was dat een serieuze ge gadigde het pand wil verbouwen voor permanente bewoning. De heren Zuide wind en Witte wilden een uitzondering maken, onder andere omdat de grond om het huis (30 ha) van dezelfde eige- neresseis. Het voorstel van het col lege werd aangenomen met de stemmen van de heren Bakker, Zuidewind en Witte tegen. Het voorstel van B. en \V. om met de N.V. Newomij en E.M.K. rond de tafel te gaan zitten, teneinde het „Krimplan" tot ieders tevredenheid te wijzigen, kwam zonder moeite door de raad. De heer Ellen was in elk geval tegen een uitbreiding van het aantal slaapplaat sen, maar J. Zuidewind bracht daar te genin dat het nieuwe plan kwaliteits verbetering beoogt, en geen uitbreiding. Zuidewind hoopte, dat het resultaat van de uitvoering van een nieuw plan, op basis van de opzet van de N.V. Grontmij, als voorbeeld zou kunnen dienen voor andere terreinen. Over de verhoging van het gemeen telijk krediet in verband met de inrich ting van het natuurrecreatiecentrum, wordt nog onderhandeld. Daar de lasten van de inrichting zwaar zullen drukken op de exploitatie, wil men betere onder steuning van rijk en provincie, die on der 'andere ook zeggenschap hbeben in de tarieven. De overige kredietverho gingen werden goedgekeurd, nadat nog wel aandacht werd gevraagd voor de achterstand die de aannemer op het L. f. Weijdt: ,,oog om oog, tand om tand" tijdschema zou hebben. „De aannemer is bij", aldus de burgemeester. De heer C. Ellen stemde tegen, omdat hij des tijds tegen ihet plan op zich was. Sluitingsuren Nadat de regeling voor de afbouw van de elektriciteitstarieven was goed gekeurd, evenals de garantstelling van de lening van de Stichting Bejaarden zorg Texel voor de bouw van bejaar denwoningen in De Waal, de gebruilks- vergoeding van het gymnastiekonder wijs in niet-gemeentelijke gebouwen en enkele begrotingswijzigingen, werd ,de eigenlijke vergadering afgesloten met de rondvraag De heer Zuidewind vroeg de burgemeester als hoofd van de poli tie naar zijn oordeel op dit moment (zie vervolg pagina 2) In opdracht van de politie zijn dins dagmiddag vier auto's van de rotonde van de Badweg door Gragebedrijf Kik kert weggesleept naar het gemeentelijk opslagterrein te Den Burg. Dit gebeur de wegens het op de rotonde geldende parkerverbod, waar geen mens zich aan stoort. Direkt na de aktie van de poli tie is daar een reeks paaltjes neergezet zodat het nu onmogelijk is er de wagen weer te parkeren Soortgelijke akties zijn zeer zeker weer te verwachten, el ders op Texel Men krijgt zijn ver voermiddel pas terug, als men de beta ling 15,- verbaal en 45,- sleepkos- ten) heeft voldaan In verband met haar vakantie is mej. H C A. Brilman van de Stichting Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland vanaf 9 augustus niet te bereiken. Haar spreekuur wordt op vrijdag 6 september hervat. OOSTEREND In Oosterend wordt zaterdag de laatste rommeltjesmahkt van dit seizoen gehouden. De visver- koop begint om half tien; de eigenlijke rommeltjesmarkt om één uur. De bezitter van lotnummer 142 blauw op de onlangs gehouden voetbalwed strijd AZ '67-Ned. Mil. elftal wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de heer J. M. de Vries op het raadhuis. DE KOOG In de N.H. kerk te De Koog wordt zondagavond om half acht een interkerkelijke jongerendienst ge houden Voorganger is de weleenw. heer M. Stoepker, godsdienstleraar in Hil- Op het door dc avondzon beschenen voetbalveld aan de Haffelderweg kwa men dinsdagavond het Nederlands Militair Elftal en AZ '67 tegen elkaar uit. De wedstrijd was georganiseerd door SV Texel en trok zo'n anderhalf duizend supporters. Zij waren er getuige van hoe AZ '67 volledig werd ingemaakt door Neerlands militairen. Reeds direkt na het startsignaal bleek dat de militairen sneller en balvaardi- ger waren dan de AZ-spelers. Na 5 mi nuten drong linksback Broekx door tot vlak voor het AZ-doel, waarna hij uit een onmogelijke hoek tegen de paal schoot. Doelman Heil van AZ moest kort hierop weer handelend optreden wegens een gevaarlijke aktie van de militaire aanval. AZ poogde tevergeefs een veldoverwicht te verkrijgen; zij kwam meestal niet verder dan het goed bezette middenveld van de militairen. Een snelle doorbraak van Broekx werd besloten met een doelpunt in buiten spelpositie. Na 20 minuten spelen ving militair-midvoor Meyer een slechte uit trap van doelman Heil op en loste, na het passeren van de AZ-ausputzer, een onhoudbaar schot in de linkerboven hoek: 1-0. Kort hierop moest Vonk van AZ een redding op eigen doellijn ver richten. AZ trachtte de bakens te ver zetten, hetgeen resulteerde in een schot vanWeijers, dat door Reitsma werd ge pakt. De militairen bleven gevaarlijk bij hun in hoog tempo uitgevoerde uitvallen. Meyer miste na een pass van uitblin ker Van Kraaij een prachtkans. Nadat Kist uit een goede AZ-aanval op de lat had geschoten, skoorde linkshalf van Deinzen van de militairen met 'n mooie van Van Kraaij. 2-0. Doelman Reitsma boogbal, wederom uit een dieptepass kreeg het nu eventjes druk met enkele Het tweede doelpunt van hei militair elftal, gemaakt door Van Deinzen (NEC). SL mac*' AZ-aanvallen. Midvoor Meijer miste, in een identieke positie als waaruit Van Deinzen skoorde, voor een leeg doel. AZ besloot de eerste helft met het mis sen van een unieke kans, vijf meter voor het doel. AZ-offensief Na de rust verscheen AZ met maar liefst zeven andere spelers in het veld en ging direkt in het offensief, ten ein de enige verandering in de stand te brengen. Na 6 minuten was het echter wederom het mil elftal in de persoon van rechtsbuiten Korver, die skoorde uit een voorzet van Meijer; doelman Heil ging hierbij niet vrijuit, 3-0. De keeper van AZ kreeg het hierna weer erg zwaar, toen Van Kraaij na een solo alleen voor het doel verscheen, maar hij miste. AZ bleef aandringen, maar de uitvallen van het militair elf tal leverden meer kansen op, o.m. voor Korver en Van Deinzen. Toch kreeg ook AZ goede kansen, met name rechts half Vosman. Doelman Reitsma bleek echter voortdurend sterker. Na 24 mi nuten wist Kraaij nog te redden maar maakte daarbij hands. Scheidsrechter Ram kende een penalty toe, die werd genomen door Vosmaer. Deze plaatste de bal knap in de linkerhoek, maar ook deze wist Reitsma te houden. Reitsma zou zich echter te vroeg bewogen heb ben, dus moest de penalty overgenomen worden. Tot ontzetting van de AZ-aan- hang schoot Vosmaer toen hoog over. Ondertussen was Zandt van de militai ren vervangen door Bakker, nadat hij een harde tackle op Wildbret had ge pleegd. Hard spel was kenmerkend voor het laatste kwartier van de wedstrijd. Na 30 minuten redde Meister na een doelworsteling de eer voor AZ. Vlak voor het einde van de wedstrijd bracht Vosmaer nog wat spanning door alleen voor Reitsma te verschijnen, maar deze bracht het er nu ook weer subliem af. Opstelling Militair Elftal: Doel: Reitsma (Feyenoord) Achter: Ki- la (Den Haag), Zandt (Ajax), Van Kraaij (PSV),Broekx (Roda). Midden: V. d Berg (Excelsior), Strijdveen (Go Ahaed) Van Deinzen (NEC). Voor: Korver (Roda), Meijer (FC Amsterdam), Van Staveren (Sparta). Opstelling AZ '67 Doel: Heil. Achter: Rijsoever, Vonk, Suurendonk. Holster. Midden: Wildbret, Goedhart, Weijers. Voor: Wokke, Kist, Nijgaard. Na de rust vielen bij AZ in: Spelbos, Mol, Vredenburg, Vosmaer, Meister, Molendijk, Mulders. Coach AZ: Brand.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1