Duikers onderzochten Russisch dok pelen met abeljauwen >p30m. diepte Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 16 augustus 1974 ebenen. fi? duikers maken zich gereed voor de afdaling Steeds met twee man naar overdekt met anemonen, zeesterren, wulken en andere kleurige organismen. lel da in iaar v')ft'en geleden raakte op de Noordzee een sleeptransport als gevolg 645 n vliegende storm in ernstige moeilijkheden. Een Russisch droogdok zonk en ;ei! t sindsdien in meer dan 35 meter diep water. Het tweehonderd meter lange vaarte ligt in de buurt van het lichtschip Texel, enkele uren varen vanuit Oude- hild. Voor de gewone scheepvaart vormt de kolossale schroothoop op de zee- jdem geen belemmering, maar in de loop der jaren hebben al heel wat vissers t hun schade kennis gemaakt met het gevaarte. Ze liepen er met hun netten nïï, waarbij veelal het hele vistuig verloren ging. Met 't gevolg dat het gezonken n ik overdekt is met buizen, netten, kabels en kettingen, die afkomstig zijn van erlei vissersschepen. In 1968 overkwam het Biem en Jan van der Vis van de 4. Hun gloednieuwe vistuigen bleven achter het op dat moment voor hen bekende wrak haken, een schadepost van duizenden guldens. De .schipper id met behulp van zijn Decca-apparatuur echter nauwkeurig de positie van het r™ 'ak vastgesteld. Leden van de op dat moment op Texel verblijvende Duikgenoot- hap Nederland hoorden van het verlies en stelden voor om te trachten het tuig bergen. Met de duikers aan boord werd opnieuw koers gezet naar het wrak tot algemene vreugde lukte het de vistuigen los te maken en te bergen. de kotter veroorzaakt verblinde wit schuim. De duikers zijn hierover zeer tevreden. Het succes van de onderne ming hangt ten zeerste van de helder heid van het water af. Je wilt tenslotte wat zien. De mannen van het Duikge nootschap maken hun onderwatercame ra's met bijbehorende flitslampen ge reed. Kort na het passeren van het lichtschip Texel naderen we de plaat-s van het gezonken dok. Is het werkelijk mogelijk dat stipje op de zeekaart snel terug te vinden? Biem van der Vis, in duikuitrusting achter het stuurwiel in de brug, houdt nauwlettend de telkens verspringende Decca-cijfers in de gaten alsmede het schrijvend echolood dat voortdurend het zeebodemverloop re gistreert. Snel gevonden Plotseling slaat het zenuwachtig krabbelende stiftje ver uit: het wrak. We zijn er overheen gevaren en draaien nu voorzichtig bij om erboven positie te kunnen innemen. Schijnbaar moeiteloos lukt dat. Het anker gaat over boord als mede een markeerboei. Er worden een paar zwarte ballen in de mast gehesen, het internationaal bekende waarschu wingssignaal voor de voorbijvarende schepen: hier zijn duikers aan het werk kom niet te dicht bij en breng het water niet in beroering! Het water stroomt nog. Er moet dus even geduld worden geoefend. Fup Boon, voorzitter van de duikclub Texel, laat zien hoe helder het water wel is door een zware porceleinen koffiemok aan een touw te laten zakken. Op 20 meter diepte is het ding nog zichtbaar, temidden van sprookjesachtige paarse en blauwe kwallen die bij tientallen voorbij komen. Dat belooft wat voor straks! Als de stroom vrijwel tot staan is ge komen maakt ieder zich snel gereed voor de afdaling. Er is geen minuut te verliezen. Via een trapje dat aan de buitenzijde tegen de kotter is bevestigd gaan zowel de Texelse als de meer er varen overkantse duikers het water in, telkens twee man tegelijk in verband met de veiligheid. Als een van beiden ergens beneden moeilijkheden met zijn zuurstofvoorziening zou krijgen, zou zijn maat hem kunnen helpen door hem telkens het mondstuk van zijn installa tie aan te reiken. Het wordt erg stil aan boord van de „Soli Deo Gloria" als vrij wel iedereen onder de baren is verdwe nen. Slechts wolken luchtbelletjes die naar de oppervlakte komen wijzen op hun aanwezigheid. Onbeschrijfelijk Voor de zoveelste maal ondergaan de duikers tijdens hun tientallen meters diepe duik de niet te omschrijven sen satie, die het speuren in die geheimzin nige onderwaterwereld biedt. Als een kolosaal omgevallen flatgebouw, over dekt met een wir-war van kabels, ket tingen, pompen, pijpen en blokken ligt het dok op de bodem. Het zicht onder water bedraagt enkele tientallen me ters, wat voor de Noordzee zeer goed is. Maar het tweehonderd meter lange en vijftig meter brede dok is niet te over zien en dat ma^kt het allemaal nog veel spannender. Langzaam zwemmend zoe ken de duikers langs de verwrongen wanden naar bezienswaardigheden. Het ijzer, hier en daar zwaar beschadigd en vol gaten, is overdekt met zeesterren, wier, pokken en ontelbare zeeanemonen in allerlei fraai pasteltinten. Fup Boon en zijn hobbygenoten bewegen zich langzaam zwemmend door tunnels van schroot, die door de veelkleurige ane- monenversiering aan erepoorten doen denken. Kabeljauwen Uit de geopende luiken en andere ga ten komen nieuwsgierig enkele kabel jauwen tevoorschijn. Bij nader inzien blijkt het wrak er vol mee te zitten, beesten tot anderhalve meter lengte die trekken. Het is tenminste niet moeilijk zich van de mensen niets lijken aan te om ze bij de staart te grijpen, al rukken de sterke vissen zich dan wel onmiddel lijk los. Ook de meest geharde kotter- vissers zijn onder indruk van de schoon heid van deze stille, koele wereld. Vis soorten die zij tot dusver alleen kenden als onderdeel van de grauwe inhoud van hun netten, zien ze hier in hun vol le schoonheid Als je eenmaal een dood gewone rode poon in levende lijve hebt gezien, met zijn iriserende rode ep blau we vinnen, vindt je het zonde om zo'n beest te roken en op te eten. In en bui ten het wrak wemelt het ook van de noordzeekrabben; sommige duikers grij pen er een paar om ze als trofee mee naar boven te nemen. Decompressie De tijd vliegt om. Snel terugkeren naar de oppervlakte is levensgevaarlijk omdat zich dan stikstofbelletjes in het bloed vormen. Dus wordt de zg. de- compressietijd in acht genomen, wat in houdt dat men heel kalmpjes omhoog gaat, waarbij het ankertouw als nuttig richtsnoer dient. Ruimschoots voordat de luchtcylinders leeg zijn, is de opper vlakte bereikt. Het dode tij is nu ook voorbij, zodat zes uren op de volgende gelegenheid moet worden gewacht. Sommigen doden die tijd door in de kooi te kruipen, anderen scharen zich rond de koffietafel om elkaar te over treffen in het enthousiaste beschrijven van wat zij beneden hebben ervaren. Het is bijna onthutsend om te zien hoe een nuchtere kerel als Bien van der Vis in alle toonaarden en haast lirisch uit brult hoe geweldig het allemaal wel was. Ménsen, wat was dét eindeloos! Jonge, jonge, jonge!" Hoofdschuddend zwijgt hij tenslotte. Woorden schieten hier tekort. De reakties van de anderen zijn identiek. Maar Biem van der Vis blijft een echte Oosterender kottervis- ser en niemand verbaast er zich dan ook over dat hij voorstelt „oni maar eens een trekkie te doen". Alsaf hij daar ge durende zijn lange werkweek niet ge noeg van heeft. Met één vistuig uit en de kotter op de automatische piloot, wordt een uurtje gevist. Zeebanket De vangst is bestemd voor onmiddel lijk eigen gebruik. Iedereen helpt bij het schoonmaken en respectievelijk strippen van de diverse rond- en plat vissoorten en intussen maakt Arie Koopman, kok van de TX 4, op het com- foor de olie heet. Hij kan het nauwelijks aanbakken want het kersverse en ge varieerde zeebanket laat zich bij ieder een best smaken. Alleen de zeezieke meisjes weigeren vriendelijk doch be slist. De duikers zijn vol begrip. Even makkelijk als de eerste keer wordt na afloop van dit intermezzo het wrak weer opgezocht en wordt op nieuw gedoken. De mannen van het duikgenootschap hebben een compres sor meegebracht waarmee de luchtfles- sen inmiddels opnieuw zijn gevuld, niet met zuurstof zoals bijna iedereen denkt, maar met gewone lucht die via een soort schoorsteentje wordt aangezogen om te voorkomen dat de uitlaatgassen van het sputterende tweetaktmotortje ook worden vergaard. Zuivere zuurstof zou op grotere diepte een soort vergif tigingsverschijnselen veroorzaken. Op eigen benen De weg terug naar Oudeschild gaat via Den Helder om de overkantse dui kers terug te brengen. Het duikgenoot schap wordt door de Texelaars als een soort moederclub beschouwd waaraan men veel dankbaarheid is verschuldigd. De eilandelijke duikclub tracht echter zo snel mogelijk op eigen benen te staan. Een eigen trainer heeft men in de persoon van Flip Duinker, maar het is de bedoeling nog drie trainers op te leiden. Een stuk ervaring wordt ook ingebracht door H. H. Molenberg die voordat hij bij de politie kwam, duiker was bij de marine. Op den duur kunnen dan ook weer nieuwe leden worden toegelaten. Er is animo genoeg. Een goedkope sport is het niet, maar het is beslist overdreven om te spreken van een eliteliefhebberij die alleen voor du re jongens is weggelegd. Het is waar dat men voor een duikuitrusting ƒ500, tot ƒ1500,kwijt is, maar hoeveel mi- nimumloongenieters besteden zo'n zelf de bedrag niet aan een bromfiets, ge luidsinstallatie of kleurentelevisie? HARRY DE GRAAF H' Ig: Het succesvolle optreden van de ama- irduikers was mede aanleiding tot de rming van een Texelse duikclub, loral kottervissers hadden er veel be stelling voor, niet alleen om er hun laarse vrije tijd mee tc vullen maar k omdat het wel eens voordelig zou inen zijn om zelf in te grijpen als ze zee een net of kabel in de schroef ruard zou raken. Met het gevolg dat wat de helft van de nu al geruime tijd aktieve Texelse duikclub bestaat issers. Dat is erg prettig want het jde d tenslotte vissers die over schepen ichikken waarmee ze naar interes- ïte duikstekkies kunnen varen. Het de duikers historische Russische is onlangs weer eens opgezocht en gebreid bekeken door zowel Texe- ars als leden van het duikgenootschap. verslaggever mocht mee om het erverende speurwerk van nabij gade slaan. Dat betekende dat hij zaterdagoch- id heel vroeg het nest uit moest, want ipper Biem van der Vis had de hele voor de expeditie uitgetrokken, liken in de bijna altijd stromende irdzee kun je niet op elk uur van de Het wachten is op dood tij, tussen en vloed. De stroom valt dan gedu lde ruim een half uur geheel weg zo- t rustig afdalen zonder overdreven mogelijk is. Onze duikers wilden g een tweede keer duiken en dat he iende dus zes uur wachten op het lgende dode tij. Goed weer Zoals zo vaak de laatste tijd is het {MI ernaast geweest met zijn weer licht. Inplaats van de voorspelde be- ilking en toenemende wind is het ge rende de hele dag vrijwel windstil zonnig. Dat is maar goed ook, want J ders was het hele feest niet doorge- v Toch staat er een flinke deining. Vlas, Zandstra, Betsema en I leinhuis („Lammie") hebben duidelijk f ebenen. Ze zijn erg serieus bezig met in orde maken van hun duikuitrus- Uw verslaggever heeft het moeilij- Hij zig-zagt onbeholpen met zijn over het dek, zich overal aan Nog moeilijker hebben meevarende meisjes het. Al een half uur na vertrek uit Oudeschild zijn ze hevig zeeziek en lozen in het Molen gat hun maaginhoud in de golven. Schone zee Texel verdwijnt uit het gezicht. Het is opvallend hoe schoon het zeewater hier is. Het kristalheldere water weerspie gelt de blauwe lucht; het boegwater van den

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5