Cjrorn 2tmrL-Jexels in het harL> Parachuteclub krijgt geen poot aan de op Texel grond Zwanenzang van dansgroep Texelein Ci t /paarbank G§paardeposito's tot p vliegveld geen tweede luchtoorlog Texel zat aren zonder stroom EEN MEISJE Waterleiding stukgetrokken Duitser met brandwonden naar ziekenhuis Golf diefstallen uit auto's Materiële schade Alarmnummers Brommer gestolen Brisantgranaat gevonden Brandje op Loodsmansduin gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken w£zJ uue/t nederiand 87e JAARGANG No. 8904 rEXELSEWCOURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De Rooij bus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Idle Harry de Graaf, Keeeomiaan 43, Den tel. (02220) 2403, en Tom Engel, Ro zend Uk )en Burg. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW ie gemeente Texel staat niet toe andere terreinen dan het vliegveld den gebruikt voor het regelmatig oeren van parachutesprongen. In belang van de handhaving van e en rust wil men alle luchtvaart- iviteiten geconcentreerd houden het vliegveld. Een brief van deze kking ontving onlangs Simon Dirk en, voorzitter en hoofdinstructeur de 1 juni vorig jaar opgerichte en Texel gevestigde Marine Sport Pa- hute Club. Het betekent dat deze jwe club (een tweede organisatie naast het op commerciële basis •kende paracentrum Texel-Spa) op el geen poot aan de grond krijgt, int op het vliegveld Texel, het con- tratiepunt van alle eilandelijke ïtvaartaktiviteit, voelt men er niets een tweede organisatie toe te la- Uit vrees voor moeilijkheden als olg van concurrentie met het para trum. Waarbij een rol heeft ge- eld de herinnering aan de „lucht- log" (broodstrijd tussen twee rond- chtbedrijven) die Texel een jaar of lalf geleden in de landelijke publi- •it bracht. irk Otsen (we spraken met hem in juist betrokken nieuwe woning aan Vloedlijn in plan Noord-West) is ge- rimeerd door de gemeentelijke af- :ing Hetzelfde geldt voor Hendrik wenhorst, secretans-penningmees- van de club. Beiden hebben hun fdberoep bij de Koninklijke Marine, ;een hun banden met de springlusti- marinemensen verklaart. In 1971 kten zij nauw samen met het para trum Texel, toen nog luisterend naar naam Skydivingschool Texel. Want marinesportvereniging Zeemacht te Helder had een afdeling parachute- ngen die aktief was onder auspiciën het roemruchte paracentrum van :cteur Boyen D. Rienks. Zelfstandig r kwamen moeilijkheden, ernstige ibbelingen. Dirk Otsen wil daar niet ingaan, maar het kwam erop neer Otsen met aanhang Rienks en zijn ckers vaarwel zegden en uiteindelijk zelfstandige vereniging vormden bij Koninklijk Besluit van 19 sep- ber 1973 werd erkend. Er kwamen a honderd leden, merendeels mari- ïensen, maar burgers werden ook open armen ontvangen. Doel van vereniging: het bevorderen van de efening van de parasport in de ruim- zin. De vereniging tracht dat doel te eiken door het verlenen van facili- en aan haar leden, het bevorderen de para-opleidingen van de leden, organiseren van en deelnemen aan amanifestaties en aldus de statu- andere wettige middelen die het 1 kunnen bevorderen, an die fraai omschreven doelstellin- komt nu geen spaan terecht want der toestemming van de burgemees- mag je op Texel niet met een para te landen. Hors >tsen: „Er zijn op Texel twee bij uit- geschikte springterreinen. Het gveld en de Hors. We hadden het op de Hors. Op die uitgestrekte dplaat waar praktisch geen mensen nen zouden we niemand tot last zijn. fendien, dachten we, is het terrein Defensie zodat we alleen toestem- ïg nodig hadden van de commandant De Mok". >e commandant en de Rijkslucht- rtdienst hadden geen bezwaar en zo eurde het vorig jaar dat de weinige reanten op de zandplaat getuige wa- van een onverwachte landing van rine-parachutisten. Waren dat nu Wij vragen zo spoedig mogelijk lie na een inwerkperiode onze fakturiste moet gaan vervangen, middelbare schoolopleiding ge wenst. Wij bieden een prettige worksfeor een goed salaris. lakker's Ijzerhandel N.V. die „niet-explosieve vallende voorwer pen" waarvoor op tientallen borden aan de grenzen van de Hors wordt gewaar schuwd, zo vroegen zij zich af. Maar dan klopte er iets niet want in dat geval zou de ,,bol aan de seinmast" waarvan eveneens op de borden gewag wordt ge maakt, gehesen moeten zijn.. Naast degenen die het wel mooi vonden, wa ren er ook rustzoekers die helemaal niet zo gecharmeerd waren. Mogelijk heeft dat ertoe bijgedragen dat Otsen en zijn para-vrienden te horen kregen dat de Hors, ondanks het militaire gebruik dat er soms van mag worden gemaakt, toch echt een civiele status heeft en dat springen zonder toestemming van de burgemeester illegaal was. Nul op rekest In mei j.l. werd de gemeente om toe stemming gevraagd en er kwam een af wijzend antwoord. Men wilde geen rondcirkelende vliegtuigen boven de rustige zuidpunt van Texel en men raadde de club aan contact op te nemen met de n.v. Luchtvaartterrein Texel. Dat gebeurde, eveneens met negatief resultaat. Men vreesde moeilijkheden met de school van Rienks, want de ma rineclub was van plan te gaan werken met lagere spnngtarieven. Het heeft er nog even naar uitgezien dat de marinepara's toch op Texel te recht zouden kunnen, en wel op het land van Niek Dros van ,,Harkebuurt", dat 's zomers voor de autocross wordt gebruikt. Dit terrein voldeed aan de drie voorwaarden: niet in of bij natuur gebied, niet bij een druk verkeerspunt cn luchtvaarttechnisch haalbaar. Maar de burgemeester reageerde, zoals ge- Vals brandalarm als nevenverschijnsel Texel heeft de afgelopen nacht enkele uren zonder stroom gezeten als gevolg van sluiting in de hoogspanningskabel tussen de Texelstroomcentrale en Den Burg en het te vroeg in werking treden van een bepaald relais. Het defekt deed zich voor om 01.35 uur. Het duurde geruime tijd alvo rens de sluiting was gelocaliseerd. Een man of twaalf aan technische mensen moest worden opgetrommeld en via het controleren van diverse tansformator- stations kon na ca twee uur worden vastgesteld dat de sluiting was opge treden in Zuid-Haffel. De stroomtoevoer werd om de slui ting heen geleid zodat het defekt de vol gende dag in alle rust zou kunnen wor den hersteld. Bij het in werking bren gen van de oude centrale in Den Burg deden zich moeilijkheden voor, waar door deze enkele malen uitviel. Als hin derlijk nevenverschijnsel trad daarbij telkens de op de centrale staande brand- sirene in werking. Naar aanleiding daar van kwamen meerdere brandweerlie den in aktie, die bij de kazerne te horen kregen dat er niets aan de hand was. Het verschijnsel is waarschijnlijk het gevolg van sluiting in een schakelkast. Enkele jaren geleden heeft men daar ook eens moeilijkheden mee gehad. Om streeks zes uur vanmorgen was alles weer normaal. meld in de aanhef van dit artikel, afwij zend. Onbegrijpelijk Otsen begrijpt het niet. „Parachute springen is helemaal geen bedreiging voor het milieu. Alleen de vliegtuigen maken een beetje lawaai, maar bij het springen zitten die op 2800 voet en dan hoor je haast niets. Een bromfiets maakt meer geluid. Ik zie het meer als bescherming van het paracentrum. Het is niet erg zakelijk dat ook de n.v. Luchtvaartterrein ons niet ter wille is geweest. We zouden bij het opleiden van 200 leerlingen per jaar toch wel zo'n 1.000 landingen op het vliegveld veroorzaken en dat zou heel wat lan dingsgeld in het laadje brengen. Bij dat enorme jaarlijkse exploitatietekort zou den ze daar toch dolblij mee moeten zijn. Ik geloof dat ik maar eens met de nieuwe gemeenteraad ga praten". Heel Texel was maandagochtend ge durende een half uur van water versto ken. Na kwart voor 9 moest dc PWN (Prov. Waterleidingbedrijf Noordhol land) een lek opsporen waaruit zoveel water ontsnapte dat in het leidingnet vrijwel geen druk meer aanwezig was. Men vond de „spuiter" bij de Aken- buurtsweg. Met een dragline had per soneel van de firma De Vries Van de Wiel een belangrijke hoofdleiding stuk getrokken. Ondanks herhaalde waar schuwingen van R.O.B.-mensen (betrok ken bij de opgravingen) was men door gegaan met het weghalen van grond op het gevaarlijke gedeelte. Toen het lek was gelocaliseerd werd de betreffende leiding afgesloten, zodat overal elders weer dc normale druk was. Vier uur 's middags was men klaar met dc herstel werkzaamheden en herinnerde alleen een grote plas nog aan dc schade. Waar schijnlijk is in het half uur een hoeveel heid van 300 m2 water verloren gegaan. Na botsing op kartingbaan Op de kartingbaan nabij Den Burg deed zich donderdag een ongeluk voor, waarbij de 18-jarige Duitser F.P.N. brandwonden opliep en naar het zieken huis moest worden gebracht. Op de baan kwam de Duitser in bot sing met zijn landgenoot F.J.K.. Als ge volg daarvan vloog de benzinedop van de aangereden skelter. N. kreeg de rondspattende benzine over zich heen en brandde enkele ogenblikken als een fakkel. De arts constateerde zodanig ernstige brandwonden dat hij doorzen ding naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Daar moet hij tien dagen blijven waarna zal worden bezien of hij naar Duitsland kan worden vervoerd. De politie heeft de afgelopen dagen maar liefst zes aangiften van inbraken in auto's ontvangen. Onder andere wer den twee bij de Ruijslaan geparkeerde wagens opengebroken. Uit een der wa gens, een Ford, werden twee schaaps vellen en een plaid vermist. Uit een an dere verdween een autoradio, verband- trommel en bril. Totale waarde ca ƒ700,—. Vrijdag werden nabij pension Taten- hoven eveneens twee auto's opengebro ken en soortgelijke aangiften kwamen uit Den Burg. In de meeste gevallen verschafte de daders zich toegang door het forceren van het tochtraampje. Ten overvloede wijst de politie er nog eens op dat men in de auto geen voorwerpen van waarde moet achterlaten, zeker niet als deze van buitenaf zichtbaar zijn. DE KOOG Donderdag werden op de Brink te De Koog twee auto's bij een aanrijding beschadigd. Een automobilist uit Kampen reed ter hoogte van het postkantoor met zijn Austin achteruit, toen uit het verbindingsstraatje tussen Brink en Parnassiastraat een Volvo, be stuurd door een vakantieganger uit Gel- senkirchen, tevoorschijn kwam. Bij de botsing ontstond plaatschade. De dansgroep Texelein" in betere dagen Het ziet er naar uit dat de dans- en bewegingsgroep „Texelein" spoedig zal ophouden te bestaan. Het aantal leerlin gen is zo sterk teruggelopen dat leidster mevrouw Hinda Kucsmirak uit Amster dam doorgaan financieel niet meer ver antwoord vindt. „Vorig jaar kon het ei genlijk ook al niet meer maar ik vind het zo naar om enthousiaste mensen waarvan sommigen al jaren trouw mee doen teleur te stellen", zegt mevrouw Kucsmirak, die overigens nog wel een heel klein beetje hoop heeft dat het ver eiste aantal leerlingen zich alsnog zal melden. „Texelein", zowel voor jeugd als vol wassenen, bestaat dertien jaar. Gerui me tijd was de animo redelijk, maar echt stormgelopen heeft het nooit. Me vrouw Kucsmirak begrijpt niet waarom. Feit is evenwel dat de bewegingslessen over het algemeen als iets exclusiefs werden gezien, waarvan men de voor delen niet inzag. Men stuurde de kinde ren liever naar de gymnastiek. Dat ge beurde soms ook op grond van onjuiste veronderstellingen. Texelein werd ver sleten voor een balletschool met klas sieke oefeningen, bestemd voor ouders die blijkbaar hun neus ophaalden voor gewone gymnastieklessen. Bovendien, zo werd verondersteld, zouden die bal letoefeningen helemaal niet goed en zelfs erg pijnlijk zijn. Beweging en houding Mevrouw Kucsmirak heeft haar ui terste best gedaan om dat misverstand uit de weg te ruimen. Ze heeft het aan iedereen verteld en het in de krant la ten schrijven: het gaat om beweging en houding. Onder de tien jaar wordt be slist niet aan ballet gedaan want latere voet-, been- en rugklachten zijn dan inderdaad niet uitgesloten. Wel krijgen de oudere kinderen van Texelein wel eens klassieke oefeningen omdat ze daar belangstelling voor hebben en omdat ze er wel eens iets van hebben gezien in boeken of op de televisie. De betrekkelijk kleine belangstelling voor Texelein hield overigens ook een waarborg voor kwaliteit in. Juist om dat met kleine groepen van maximaal 20 personen wordt gewerkt, kan aan de deelnemers maximale aandacht worden besteed. Het is meerdere malen voorge komen dat de schoolarts kinderen naar Texelein verwees. Laatste hoop Om half september, eerste week van oktober weer te kunnen beginnen, moe ten minimaal 40 leerlingen ingeschreven zijn. Anders moet Texelein stoppen. „Dat zou erg verdrietig zijn voor de enthousiastelingen maar ook voor mij, want al die jaren ben ik erg graag naar Texel gekomen en het eiland neemt een grote plaats in mijn hart in. Zou het nu echt niet mogelijk zijn om die 40 leer lingen bijeen te krijgen?" Mevrouw Kucsmirak woont in Am sterdam, Amstelveld 17, telefoon (020) 64528. Bij brand (02220) 2066 Bij ongevallen met betekenend lichamelijk letsel (02220) 2011 Bij andere ongelukken (02220) 2644 (Knip bovenstaand berichtje uit en plak het bij uw telefoon). De heer H. Visser, H 29, Den Hoorn deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn brommer. Het vervoermiddel, een Kapitein Mobylette, had hij bij Bak kers Ijzerhandel geparkeerd. EIERLAND Bij graafwerkzaamhe den ter verbetering van de Postweg werd vrijdag een nog in tact zijnde bri santgranaat gevonden. De Explosieven Opruimings Dienst heeft het ding laten springen op het strand bij De Cocks- dorp. DEN HOORN Zaterdagochtend omstreeks vier uur werd gemeld dat „Loodsmansduin" in brand stond. De brandweer rukte uit en wist de vlam men in korte tijd te doven. Een opper vlakte van enkele honderden vierkante meters ging verloren. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1