Texelse jongerenkrant komt van de grond AGENDA „Ik hou vau de sombere dingen in het leven" FILMNIEU WS Foto-expositie van Jan Haag Reuzenaardappelen uit Eierland mSw Geslaagd If Opnieuw taptoe in Den Burg Wielervereniging Texel KTF heeft dringend tamboers en pijpers nodig Driekamp in zwembad Voetbalwedstrijd op andere dag Brand op de „Marsdii Blikseminslag veroorza chaos in woning Groenten uit tuin ges „Trim op gym' De regionale jeugdkrant „Vrij en Blij" komt eind september voor haar grote krachtproef te staan. De redactie van de geruchtmakende en succesvolle schoolkrant gaat dan proberen haar blad op grotere schaal te verspreiden. De plannen, zoals die tegen het eind van het vorige schooljaar bekend werden ge maakt, zullen ongewijzigd worden aangepakt. Men wil proberen via abonne menten en losse verkoop (bij Het Open Boek aan de Binnenburg) scholieren, oud-leerlingen en werkende jongeren te bereiken. De redactie: „We merkten dat er bui ten de Scholengemeenschap belangstel ling was voor Vrij en Blij". Ze hopen dat vanuit Textant, kringen van „alter natieve ouders" en PPR-sferen ook de behoefte aan een Texels jongerenblad naar voren zal komen. De eerste oplage zal uit 500 exemplaren bestaan. „We beginnen voorzichtig", aldus Henk Smit, redacteur van Vrij en Blij. Teveel moeite? De uitgave van de krant begint niet zonder problemen. De redacteuren zijn zeer benieuwd naar het aantal abonnees dat zich zal opgeven. Het abonnements geld is beslist niet hoog: ƒ2,voor mi nimaal 5 nummers. In de losse verkoop gaat elk nummer ƒ0,50 kosten. Men is echter bang dat voor velen de moeite om zich als abonnee op te geven te groot zal zijn. Een andere moeilijkheid bij de start van de Texelse jongerenkrant is de sa menstelling van de redactie. De huidige redactie bestaat voornamelijk uit oud- leerlingen van de Rijksscholengemeen schap. De meeste van hen vertrekken naar de overkant. Na januari is alleen Henk Smit nog op Texel. Om de band met het eiland te behouden (het is de bedoeling dat het een echt Texels blad blijft) zal aanvulling van de redactie Henk Smit voorzichtige start nodig zijn. Serieuze gegadigden kunnen zich dan ook melden bij een der redac tieleden. Financieel verwacht men alles rond te krijgen. Het afgelopen jaar is dat ook gelukt. De kosten moeten worden be streden uit opbrengsten van verkoop, abonnementen en advertenties. Literair talent Het is de bedoeling dat het blad een meer informatief karakter krijgt dan tot nu toe het geval was. Vanzelfspre kend wordt de inhoud minder uitslui tend op de school gericht. De redactie wil via de krant de aandacht van de le- Mej. Margaret Koopman uit Oude- schild slaagde voor het diploma ver- pleegster-ziekenverzorgster. Zij werd opgeleid in het Goois kinderziekenhuis en „Zonnestraal" te Huizen. Afscheid (voorlopig) van de woens dag-westerns met „True Grit". Een film van regisseur Henry Hathaway mocht in deze cyclus natuurlijk niet ontbre ken. Samen met John Ford en George Marshall maakte hij de beroemde film „How the West was won", terwijl we van zijn eigen films noemen: „North to Alaska", „The sons of Katie Elder" en „Five card stud". „True grit" is de verfilming van Charles Portis' bestseller. Nog voor het boek uitkwam (hij las de drukproeven) oesloot John Wayne de rol van U.S. Marshal „Rooster" te spelen. Hij bood onmiddellijk 300.000 voor de rechten. Het verhaal gaat over de roofmoord op een veeboer, gepleegd door zijn eigen „cowhands". Mattie zijn dochter zweert wraak te nemen en verzekert zich van de hulp van de rauwe, zwaar whiskey- drinkende een-ogige sheriff „Rooster" Cogburn. Een vrouw in een harde wes tern is niet zo gebruikelijk, maar Kim Darby is niet benauwd. Veel aktie en erg veel bekende gezichten. Robert Du- vall (om maar eens iemand te noemen) is bendeleider „Pepper" en Dennis Hop per speelt „Moon", in dit waardige slot van de reeks woensdag-westerns. Aan- van 20.00 uur. Toegang 14 jaar. zers op bepaalde zaken richten, zonder op een bepaalde meningsvorming aan te sturen. „Zeg alsjeblieft niet dat we de mensen bewust willen maken; we willen ze sommige dingen laten zien, verder niets. Misschien gaan ze er dan over nadenken". Ook wil men via de krant jeugdig literair talent op het ei land een kans geven. „Er is geen enkele mogelijkheid op Texel voor jongeren om eens een stukje of gedichten te pu bliceren". De adressen waar men meer informa tie kan krijgen en waar men zich als abonnee kan opgeven zijn: H. Smit, „Texion", Ruigedijk 22, De Koog; K. W. de Winter, Kogerstraat 19, Den Burg; Martin Vlaming, hoeve „Veelust", 't Noorden; Auke Brouwer, Naalrand 7, Den Hoorn. De redactieleden zijn ook nog op zoek naar een typemachine, eventueel elektrisch, geschikt voor sten- cilwerk. Dinsdag 27 augustus De Koog, strand Badweg, 19.00-21.00 uur: hengelwedstrijd sportvissersclub Texel, voor iedereen. De Koog, speelweide Boodtlaan, 18.30 uur; laatste volleybaltoernooi voor gasten en Texelaars. Woensdag 28 augustus Den Burg, Groeneplaats en winkelstra ten, 14 00 uur: laatste folklorepro- gramma; 20 00 uur: herhaling Taptoe Texel '74. Vaste dato iedere dinsdag, donderdag en vrijdag komt de handwerk- en hobbyclub „Athena" bijeen op de De Ruyter- straat 104 te Oudeschild, van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Zang en bijbelstudie iedere donderdag avond 8.00 uur bij de familie Brouwer Warmoesstraat 42, Den Burg. Zang en bijbelstudie voor de jeugd vrijdagavond 7.30 uur. Dinsdags- en vrijdagsmiddags om 14.00 uur, vertrek kerkentocht vanaf „De Schuilhut" te De Koog. Iedere maandag om 20.00 uur klaver jassen in hotel „De Zwaan" te Den Burg. Iedere maandagavond 20.00 uur open bridgedrive in hotel „De Lindeboom- Texel". Iedere maandag is men tussen 20.00 - 21.30 uur welkom op NVSH^informa- üecentrum en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouwook voor mid- delerwenkoop. Het magazijn van het Groene Kruis aan de Witte Kruislaan is van maandags tot en met vrijdags geopend van 17.00 tot 18.00 uur. De Texelse handboogvereniging „De Ei- landschutters" komt iedere vrijdag avond om acht uur bijeen in het Ce- becogebouw op Bemhardlaan 172 te Den Burg. Iedere woensdag 15.00 uur be j aarden- zang in de Landbouwsahool te Den Burg. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Texelse Boys Senioren: woensdag en vrijdag condi tietraining op het veld aan de Wilster straat van 7 tot 8 uur. Ieders opkomst is gewenst. De oefenwedstrijden hebben aangetoond dat daar nog hard aan ge werkt moet worden. Voor de jeugd zijn de tijden gebleven zoals ze in de Boyscourant vermeld staan. Voor het a.s. weekend het volgende programma: Zaterdag: op het Boysveld, half twee en 14.15 uur wedstrijden voor de pupil len en om 15.00 uur een wedstrijd voor de junioren BI, alle tegen S.V. Ooster end. Voor de elftallen zie het kastje. Zondag, op het Boysveld om 12.00 uur Boys 1 tegen Watervogels 2. Voor het tweede is er het tournooi bij ZDH. Voor aanvangstijden en elftallen zie het Boyskastje. Willen alle spelers er re kening mee houden dat ze uitgenodigd kunnen worden mee te spelen en bij verhindering dit direkt te melden. Het kan per telefoon 2918 (H. Witte) of 2988 (secretaris). Degenen die met de dames mee willen naar het tournooi in Zaandam (vertrek half acht van de Elemert) gelieve dit di rekt even op te geven (telefoon 2113 of 2988). A.W. Z.D.H. Het eerste elftal nam wederom deel aan het HRVC-tournooi te Amsterdam. Het was een zeer zwaar bezet tournooi. De totale eindstand was 1. ADE; 2. Anstos; 3. DSS; 4. HRVC; 5. Halfweg; 6. ZDH; 7. Energia; 8. Schellingwoude. Het ZDH veteranentournooi is weer uitstekend geslaagd en trok veel be langstelling. Bij deze wedstrijden boven de 35 jaar komen altijd hele gezinnen mee en is er altijd een gezellige sfeer. De eindstand was: 1. ZAP; 2. Helder; 3. ZDH; 4. VZV; 5. Texel; 6. LSVV. Zondag op ons terrein een tournooi voor het tweede en derde elftal. De 13-jarige Pi et er Jan Prins uit Eierland toont hier een aantal door zijn vader geteelde aardappelen van opmerkelijke omvang en gewicht. Het grootste exemplaar heeft een gewicht van 823 gram. De aardappelen, van het niet zo bekende ras LekkerlandePzijn gewoonlijk van nor male grootte, maar in de afgelopen weken kwam de heer D Prins bij het rooien her haaldelijk zeer zware exemplaren tegen, dte htj opzij legde om ze als curiositeit te kun nen laten zien. Ter afsluiting van de folkloreaktivi- teiten van dit seizoen wordt woensdag avond 8 uur op de Groeneplaats een tweede Taptoe gehouden, waaraan op nieuw alle Texelse muziekkorpsen zul len meewerken. Het programma, dat angeveer een uur zal duren, wordt ge vuld met nummers van de afzonderlijke korpsen. Gewoontegetrouw prijkt op het programma de gezamenlijke roffel van de drumbands. Het geheel wordt besloten met het Wilhelmus. De algehe le leiding berust bij de heer D. Ilaker. Vorige week vrijdag werd in De Koog op het sportveld ook een taptoe gehouden. De belangstelling was boven verwachting groot. Er kon van een suc cesvol optreden worden gesproken. Zo als bekend zijn onze oosterburen, die op het ogenblik het merendeel van de bad gasten vormen, liefhebbers van derge lijke manifestaties. Men rekent woens dagavond dan ook weer op veel publiek. De derde wedstrijd van de najaars competitie bracht niet zoveel spanning als de vorige week. Dit was in hoofd zaak te danken aan de krachtige wind, waardoor de renners meer uit elkaar reden. De B-junioren kwamen op grote afstand van elkaar binnen. Albert Win ter won zeer sterk. Het was te zien dat hij dagelijks zijn rondjes rijdt. Uitslag B-junioren: 1. A. Winter 16.27 min., 2. B. Bakker 16.48 min.; 3. E. Kooi man 17.45 min.; 4. R. Jas 17.55 min.; 5. R. van Boven 17.58 min.; 6 C. Barends 20.22 min.; 7 A. Bakker 24.35 min. Bij de B-senioren en A-junioren was niets te merken van het leeftijdsver schil. G. Koorn had nog veel moeite met A-junior A. Smit die zeer sterk reed. D. Zuidewind miste de aansluiting. Hij bleef achter H. v. d. Broek rijden die het tempo niet kon volgen. Zodoende kon D Zuidewind later niet meer bij de 2 koplopers komen. Uitslag B-senioren en A-junioren: 1. G Koorn 55.45 min.; 2. A. Smit z.t.; 3. D. Zuidewind 56.35 min.; 4. H. v. d. Broek 59.25 min. Bij de A-senioren ging de strijd weer eens tussen L. van Elk en S. Jimmink D Bakker en H. Koorn moesten 5 ronden voor het einde lossen. S. Jimmink liet zien dat hij nog steeds over veel kracht beschikt, want hij heeft de eerste negen ronden op kop gereden. Alleen L. van Elk kon de tempobeul volgen. Maar Jimmink moest in de eindsprint toch zijn meerdere in L. van Elk erkennen, die verstandiger rijdt. D. Bakker werd derde en H. Koorn stapte af uit sporti viteit omdat hij een tijdje achter een brommer had gereden en zodoende weer bij D. Bakker kwam die hij een ronde eerder had moeten laten gaan. Uitslag A-junioren: 1. L. van Elk 69.25 min.; 2. S. Jimming z.t.; 3. D. Bak ker 71.15 min. Woensdag 28 augustus rijden we een wedstrijd in Den Helder voor junioren en senioren. We gaan op de fiets heen met de boot van 18.05 uur. Vertrek van af het Rode Kruisgebouw, Willem van Beierenstraat 17.15 uur. Voor begelei ding is gezorgd. Ook het afhalen van de boot (19.30 uur) met een bestelauto is geregeld. Zondag 1 september is er een tijdrit in de Dennen nabij de kiosk. Start om 9.30 uur. Zaterdagochtend bijeenkomst in fanfaregebouwtje De drumband van het Koninklijk Texels Fanfarekorps, onlangs omgezet in een tamboers- en pijperskorps, heeft dringend behoefte aan versterking. Er zijn momenteel slechts 6 tamboers en 2 pijpers, wat veel te weinig is om re presentatief voor de dag te komen. Het bestuur is van mening dat er zeker jon gelui zijn die zouden willen meedoen. Met name denkt men aan de zeer vele blokfluitleerlingen van de muziek school. In de praktijk is gebleken dat blokfluiters makkelijk kunnen worden opgeleid tot pijper. Belangrijk is dat men nu ook een vak bekwame leider voor de band heeft ge vonden in de persoon van de heer Joos- ten van de marinierskapel. De instruc tie werd tot dusver door de leden zelf behartigd, hetgeen geen ideale situatie was. Leden, adspirant-leden, oudgedienden en belangstellenden worden uitgeno digd zaterdagochtend 31 augustus om 10.00 uur bijeen te komen in het fanfa regebouwtje aan de Witte Kruislaan voor oriënterende bespreking en de eer ste les. Deze eerste bijeenkomst is vrij blijvend. Het is de bedoeling in de na bije toekomst de lessen steeds op de dinsdagavond te geven. Door relaties van badmeester G. Pan sier en zijn assistente mevrouw Keijzer kan zaterdag 7 en zondag 8 september in zwembad „De Molenkoog" een leuke uitwisseling worden georganiseerd. Pansier heeft vroeger in Boskoop ge werkt en mevrouw Keijzer was in Gie ten werkzaam. Zodoende kon men zo'n 70 tot 100 zwemmers naar Texel halen voor een driekamp. Het is de bedoeling dat alle bezoekers bij leden van de zwemvereniging Z.P.C. „TX '71" wor den ondergebracht. Omdat het zwembad evengoed nor maal moet kunnen draaien is het pro gramma zondags beperkt tot waterpolo vanaf 9 uur 's ochtends. Zaterdags wor den vanaf 4 uur 's middags wedstrijden gehouden. DEN HOORN De nederlaagwed strijd ZDH 1-Texel 2 zal niet, zoals aan vankelijk de bedoeling was, zaterdag worden gehouden maar reeds woensdag a.s. om 18 00 uur op het ZDH-terrein te Den Hoorn. DEN HELDER Op de TES0 boot 'Marsdiep' brak vanmiddag uur) brand uit op een der rijwielg Zeer brandbare tempex rcddingi len hadden vlam gevat door tot onbekende oorzaak. De brand ko poederblussers worden gedoofd d bemanning. De grote rookontvvik gaf het vuur een ernstig aanzien, de passagiers het schip even m verlaten. In de gang bevond zich namelijk schooljeugd. Er waren gewonden; enkele zitbanken zwaar beschadigd. Overigens is nc onduidelijk over de brand. De heeft de Texelse politie ingesc! om de zaak uit te zoeken. EIERLAND Voor duizendei dens schade ontstond vanmidda half twee in de woning van de De la Chambre aan de Hoofdv Midden-Eierland toen daar tijde; hevig noodweer de bliksem insloeg Het hemelvuur trof de schot waarvan het boven het dak uit sti gedeelte explodeerde. De brokkei vlogen tientallen meters weg en boorden onder meer het dak van rage naast het huis. Het deel schoorsteen dat zich binnenshu vond werd tot op de grond ges De (gloednieuwe) elektrische insi van de woning werd geheel ve Verder ontstond schade aan kast* en kozijnen. Een begin van bram door snel toeschietende omwoi geblust. Dit blussingswerk werd rond door de brandweer, zowel Cocksdorp als Den Burg. Als van de ravage is het huis moment bewoonbaar. De verzekering schade dekken. De heer R. Senneker uit Oo: dekte zondag dat onbekenden u tuin een aanmerkelijke hoevi groente hadden weggehaald: boi aardappelen. Het moet gebeurd zi sen vrijdagavond en zondagochte politie hoopt de dader te kunne terhalen aan de hand van aange! sporen. OOSTEREND Onder het „Trim op gym" werft de gymn vereniging Oosterend leden ve trimgymnastiek die elke dond avond van 21.30 tot 22.30 uur Bijenkorf" wordt gegeven. In ge sfeer worden hier eenvoudige o« gen gedaan die tot doel hebben d ditie op peil te houden. Heren langstelling hebben mogen vrijb' komen kijken en eventueel probei Jan Haag (25), sinds ruim 2 jaar in woner van Oosterend, exposeert in het raadhuis met een serie foto's. Op het eerste gezicht hangt er een allegaartje, maar bij nadere beschouwing valt de expositie in twee delen uiteen: bij bin nenkomst hangt aan de linkerkant een serie fraaie opnamen van mensen, waar bij wel van een bepaalde aanpak kan worden gesproken, terwijl aan de rech terwand alles door elkaar hangt. Gevoel Jan Haag vertelde ons dat de voor bereiding op de tentoonstelling wat chaotisch was verlopen. Liever had hij een jaar later geëxposeerd. Hij was ech ter graag bereid op de tentoonstelling een toelichting te geven, waarbij het hem ook vooral om de foto's van men sen ging. „Het zijn sfeerfoto's", aldus de fotograaf, „die bepaalde gevoelens moeten uitdrukken. Ik hoop dat een beetje overkomt wat er omgaat in de gefotografeerde mensen". Zijn foto's maken een beetje e getogen indruk. Hier en daar hef Haag die indruk versterkt met fc de technieken of het gebruik v kleurd papier. „Ik hou van de sc dingen in het leven. Die schenk meeste aandacht". Het meest opv is in dit opzicht een foto, gema Amsterdam, van twee oerlelijke sen. Gewone huiselijke tafereeltj echter eveneens op een zodanige i opgenomen dat ze niet uitsluitei huiselijke indruk maken. Jan Haag fotografeert nog n lang. Enkele jaren geleden volg een cursus reportagefotografie a Stichting Nederlandse Fotovab Op Texel wil hij op free lance ba portages gaan verzorgen. Ondei blijft hij voor zijn plezier veel maken. Wie meer werk van he zien kan terecht in polder 't No O 162. Jan Haag: sfeerfoto's

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2