Een jongen beneden haar stand VERVOLG VAN PAG. t Schapenfokdag Auto zwaar gehavend Kunstmatig zeewier bij vuurtoren «wil Maar komen terug... Moeder en kind-gymnastiek in Oosterend Bejaarde brak beide enl Auto's beschadigd komst zal een goede verstandhouding nodig zijn, o.a. met het oog op het agrarisch structuurplan en het plan bui tengebied. Persoonlijk zei Mr. Sprenger te hopen dat het met de schapenfokkerij niet de „industriële" kant zou opgaan. Dus geen schapen in cellen die via pijpjes en luikjes kunstmatig worden gevoed, maar schapen die een onderdeel vormen van het landschap. Belangrijk Tijdens de lunch na afloop van de keuringen bracht wethouder J. Daalder naar voren dat hij en zijn medebestuur- deren in de afgelopen acht jaar steeds bij de opening van de fokdag acte de presence gaven omdat men de schapen fokkerij beschouwt als een voor de Texelse economie hoogst belangrijke aangelegenheid. Deze keer was 's voor het laatst; het was het laatste optreden in het openbaar van hemzelf en de heer C. Joustra als wethouder. Daalder zei persé niet te spreken mede namens wethouder Dros omdat van hem nog niet vast stond of hij van het college deel zou blijven uitmaken. (zie voor de volledige keuringsuitslagen pagina 4) Op de kruising Waalderweg-Marsweg deed zich vanmorgen om kwart voor ne gen een aanrijding voor, waarbij een Ford Cortina personenauto, eigendom van S. uit De Mars, zwaar werd bescha digd. Rijdend op de Waalderweg wilde S linksaf slaan, sorteerde voor en gaf richting aan. De achteropkomende To- yota-bestuurder O. beoordeelde de si tuatie mede als gevolg van de regen verkeerd. Hij trachtte de Ford van links te passeren en ramde de wagen aldus in de flank. De reservekampioen was een 1-jarige ram van M. C. Veeger uit Den Hoorn, gefokt door G. Veeger uit Den Burg. Het dier poseert bier met zijn voorbrenger Simon Stark Het kampioensviertal ooien, ingezonden door C. J. Commandeur uit Oudeschild feuilleton door Tom Lodewijk wij De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Noordhol land te Haarlem, brengt namens de mi nister van verkeer en waterstaat ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf de kust tot 600 meter ten westen van de lichttoren Texel een veld van kunst matig zeewier met afmetingen 500 x 100 meter met de lange zijde ongeveer loodrecht op de kust zal worden aan gebracht in de periode van 1 september 1974 tot 1 januari 1975. De aanlegdiepte varieert van 2 tot 6 meter beneden G.L.W. Het gebied zal door boeien worden afgebakend. De scheepvaart wordt ver zocht het gebied tijdens de uitvoering der werkzaamheden te mijden. Sommige vrienden en kennissen vin den het maar raar dat wij en met wij bedoel ik ons gezinnetje, bestaande uit vrouw, man en 2 kinderen elk jaar opnieuw, in 1974 voor de zesde keer, het eiland Texel kozen om er onze vakantie door te brengen met De Koog als hoofd kwartier. „Ieder zijn meug" zei de boer. Velen verkiezen het „kilometers vreten" tijdens de vakantie om na terugkeer met trots te kunnen zeggen hoeveel duizen den kilometers men er weer op heeft zitten. Anderen en hoe langer hoe meer mensen hebben hun stekje uit gezet in Spanje, Zuid-Frankrijk, Italië, Griekenland, etc., terwijl de meer avon tuurlijk ingestelden zelfs de sprong naar verdere oorden maken om het meestal niet al te gunstige klimaat van Neder land te ontlopen in de vakantie, op zoek naar zon en warmte. Nogmaals, „ieder zijn meug". Wij heb ben ons hart aan Texel verpand en tel kens weer, als we het eiland oprijden uit de „Texelstroom" of de „Marsdiep" dan hebben wij het gevoel „weer thuis te zijn". In vrolijke stemming wijzen we elkaar op allerlei bekende punten en ontdekken we nieuwigheden We kennen het eiland nu langzamerhand goed genoeg om al gauw op te merken als er iets nieuws is. Ja, we zijn „hap py" met Texel als vakantie-object, daar om komen we ieder jaar steeds terug. Eigenlijk kenden we Texel al veel langen. We hadden mijn vrouw en ik er in 1948 een totaal verregende va kantie doorgebracht. Gelukkig waren de Staatsbossen er jonge aanplant toen nog zodat we toch nog enig ver tier vonden in wandelingen. Mogelijk heden voor andere soorten recreatie waren er niet veel. Wel een verschil met tegenwoordig, want er is bijzonder veel veranderd op het vriendelijke ei land De communicatie vormt geen en kel probleem meer, vooral nu de meeste mensen over eigen vervoer beschikken. Als je in 1948 in de avond naar Den Burg wou om de bioscoop te bezoeken, dan moest je (in De Koog) eerst een vol doend aantal liefhebbers bij elkaar ron selen, anders reed de bus niet. Het over stelpend aantal auto's dat het eiland te verwerken krijgt in de vakantiemaan den levert geen moeilijkheden op wat parkeren betreft. De parkeerplaatsen bij de veelbezochte stranden en kam peerplaatsen zijn nu verhard en het uit graven van in het zand gestrandde wa gens behoort nu tot het verleden. Het wegennet is prima en het onderhoud verdient alle lof, vooral wat betreft de wandel- en fietspaden door de mooie bossen en natuurgebieden, waarbij zelfs de blinden niet worden vergeten. En zo kan ik nog eventjes doorgaan met het opsommen van verschillende voorzie ningen en aktiviteiten die worden ge troffen en ontplooid om het de toerist op Texel naar de zin te maken. Maar na het noemen van zovele positieve pun ten zij het ons „Texelminnaars" ver gund om enkele opmerkingen te maken, die de Texelaars misschien niet zo leuk vinden om te horen, maar ons inziens toch de nodige aandacht verdienen. Een van de dingen die telkens weer onderwerp van overweging vormt voor dat men een besluit neemt om zijn va kantie op Texel door te brengen dit geldt dan de automobilisten is de reis naar en van het eiland, met name de urenlange wachttijd voordat men op de veerboot komt. Is er speciaal met het oog op de drukste maanden juli en augustus niets op te verzinnen dat de wachttijd enigszins kan bekorten? Net als de meeste vakantiecentra drijft Texel voor het overgrote deel, dunkt ons op dat wat toeristen in brengen Diverse voorzieningen kunnen worden getroffen en aktiviteiten be kostigd uit de opbrengst van de toeris tenbelasting (/0,40 per persoon per dag (overnachting) in 1974). Zou er nu hier- 23. Arend Borst zag z'n nichtje, dat hy het laatst als zuigeling had gezien oplettend aan. Hij had haar nooit gezien in haar goedkope tooi, en deze avond maakte ze dank zij Mabs aanwijzingen geen ordinaire indruk. Een beetje te wereldwijs al, misschienmaar 't kind leek niet brutaal, eer een beetje timide. Arend Borst had het er op gewaagd Hij had zijn schoonzuster een briefje ge schreven, dat hij graag eens met haar wilde praten. Een vriendelijk briefje. Moeder Borst had er schamper op ge reageerd, maar haar zoon Jaap had haar de ergernis, de schaamte uit 't hoofd gepraat. „Wees niet eigenwijs, moeder" had hij gezegd, „alleen kun je het ook niet af. Vergeet nou maar alles van vroeger. Misschien valt het allemaal erg mee. Hij schrijft tenminste niet onaar dig". En zelfs Stoter, die méér wist dan moeder Borst, had haar dringend gera den, eens ernstig te praten met de man die toch de wettige voogd van haar kin deren was. „Hij kan het je lastig genoeg maken" had hij gezegd, maar wie weet, misschien wil hij je helpen, en dat moet je niet afslaan". Zijn ogen hadden ge glimlacht, want hij begreep dat dit briefje was geschreven op instigatie van Liesbeth Wagenborg. Dat meisje wist toch van aanpakken, die liet er geen gras over groeien. Maar dat moest moe der Borst maar niet weten. Arend Borst was verstandig geweest. Hij had zijn auto een eind verderop ge parkeerd, wilde niet met de wagen voor de eenvoudige woning van zijn schoon zuster komen. Dat zou de tegenstelling nog te sterker hebben geaccentueerd, en zijn taak niet makkelijker gemaakt. En ja.het was eigenlijk allemaal wonder-goed verlopen, vooral dank zij Jaap, die meteen begrepen had van hoe veel belang het was, dat het gezin een steuntje kreeg. Men had zand over het verleden geveegd, moeder Borst, week geworden door herinneringen, had haar hart uitgestort, en Arend Borst had in korte tijd een duidelijk overzicht gekre gen van de situatie. Met Gijs was het misgegaan. Die zou wel „opgestuurd" worden. Maar Arend Borst stelde zijn schoonzuster gerust. Was Gijs een slechte jongen, of alleen maar een zwakkeling? Niet doortrapt slecht? Dan had hij nog alle kansen. Ze moest niet denken aan gevangenissen met traliramen, de jongen zou ergens komen waar verstandige mensen, met hart voor zulke jongens, er het goede uit wisten te halen. En als ze hun best deden, hadden ze daar een best en vrij leven. Moeder Borst moest zich daar over geen zorgen maken, misschien kreeg ze haar jongen veel beter terug Maar Aagje Ja, die zat hier nu, en Arend Borst vroeg zich af, onwetend van de recente ervaringen van zijn nicht, wat hij moest beginnen. Hij probeerde wat te weten te komen over de fabriek, hoe het haar beviel. Ze gaf korte antwoorden, die hem niet veel wijzer maakten, maar ze was niet bru taal. Ze viel hem eigenlijk erg mee. „Toch kan een meid als jij wel wat méér dan de hele dag kousen controle ren" zei hij joviaal. „Vind je dat nu zo'n bruin leven?" Ze glimlachte witjes, ,,'t Betaalt goed en 's avonds ben je vrij". „Heb je veel aan die vrije avonden?" informeerde hij voorzichtig. Moeder Borst zweefde al, een scherp antwoord op de tong, maar een gebaar weerhield haar. „Ach" ze haalde haar schouders op. Arend Borst was een man die de men sen kende. Dat ogenschijnlijk uitdagend schouderophalen had iets zieligs. Er was wat met dit meisje.... ze zat ergens mee. Ze zou het alleen nooit zeggen waar de anderen bij waren. Goedhartig knipte hij met de ogenr knikte eens naar haar, en dat gebaar deed in haar opeens een besluit opko men. Iemand moest ze vertrouwen, ie mand moest ze het zeggenmaar thuis moesten ze niet Er werd nog wat gepraat. Het meeste was al afgepraat. „Ik moet eens naar huis" zei Arend „maar laten we afspre ken ,dat ik volgende week terugkom, dan kunnen we de zaak verder regelen. Is dat goed Antje?" van niet een klein gedeelte kunnen wor den aangewend om de vervuiling van de stranden tegen te gaan? In die jaren dat wij onze vakantie op Texel door brachten hebben wij nog nooit aktivi teiten waargenomen op het gebied van de schoonmaak van het strand en het opruimen van allerlei soorten „rotzooi" dat er dagelijks wordt aangespoeld door de nimmer rustende zee. Ons vaste strand op Texel Paal 17 lag altijd bezaaid met rommel die nooit werd op geruimd, integendeel elke dag vermeer derde. Overal lagen er glasscherven, zodat je de kinderen met naar de zee durft te laten lopen alvorens een pad schoongemaakt te hebben vanaf het strandhuisje. Alleen bruikbaar hout wordt blijkbaar opgeraapt door men sen die het nodig hebben. Voor de mees te strandhuisjes die iets verderaf lagen van de strandpaviljoens ontbraken zak ken voor het opvangen van afval, ter wijl de paaltjes voor dat doel er wel stonden. Op andere kustplaatsen langs het Noordzeestrand hebben wij tijdens onze bezoeken rijdend schoonmaakma teriaal voorzien van een soort hark het strand in de vroege ochtenduren zien uitkammen. Mijn laatste signalering geldt onze teleurstellende ervaring met wat via de „Texeltoerist" als een evenement aangeduid genoemd werd de „Rom- meltjesmarkt" te Oosterend, die naar wij meenden gehouden werd om geld in te zamelen onder andere t.b.v. de res tauratie van een historische kerk en andere sociale doelstellingen. Als va kantieganger die niet al te veel ge zegend was met bruikbaar strandweer (1974) dacht je bij het lezen van een dergelijke aankondiging, dat er wel licht iets aparts, iets eigens, iets Texels te vinden zou zijn op zo'n rommeltjes- markt. In elk geval iets mogelijk iets ouds dat als aardig souvenir naar huis kon worden meegenomen. Wie schetste onze verbazing op de gepropa geerde „rommeltjesmarkt" haast alleen maar letterlijk ROMMEL aan te treffen, die in de vuilnisbak hoort. Wat zegt u van een kapotte fietspomp (voetpomp) voor de prijs van ƒ50,een smoezelige, oude koffiemolen die voor antiek moest doorgaan voor ƒ600,bedui melde en kapotte tijdschriften als „Het Beste", „Libelle", „Mimosa", gebarsten borden dillettantisch aan elkaar ge lijmd en ik zou haast zeggen „te vies om aan te raken", kapotte ouderwetse Singer naaimachines (trapnaaimachine) voor honderden guldens, kleine stukjes verroeste visnetten, zelfs lege koffiebus- jes met plastic doppen.... om maar enkele artikelen te noemen. Niet te ver wonderen dat de reakties van diverse toeristen nogal eenvoudig waren. „We voelen ons bedrogen", zei de één, „we worden bedonderd", vond een ander. ..Dit is een belediging" luidde de me ning van een teleurgestelde „rommel- tjesmarktbezoeker". „De Oosterenders schijnen ons als imbecielen te besckou- wen" gromde een boze bezoeker. Maar laat ik ophouden. Ik heb genoeg gesig naleerd. Ik hoop van harte dat men in de toe komst afziet van dergelijke negatieve en averechts werkende „attracties". Laat de vakantieganger in elk geval voelen dat hij niet slechts als „geldbren- ger" welkom is op Texel. Wat ons be treft, we laten de „rommeltjesmarkt" de rommelen komen terug volgend jaar. S. Pasariboe, Hilversum OOSTEREND Woensdagmiddag a s. om half drie beginnen in „De Bijen korf" de lessen moeder en kind-gym- nastiek van de Gymnastiekvereniging Oosterend. Deze eerste les geldt als vrij blijvende kennismaking. Moeders die het willen proberen zijn bij die gelegen heid welkom. De kinderen moeten tus sen anderhalf en drie jaar oud zijn. „Je doet maar hoor" zei ze, maar het klonk niet meer zo onverschillig en ze glimlachte. „Neem me maar niet kwa lijk Arend" voegde ze er aan toe „dat ik nog niet meteen. meteen zo gréég ben ik bedoel het niet zomaar ik heb zo lang in de narigheid gezeten, het lijkt allemaal wel „Ik snap het wel Antje" antwoordde haar zwager ,,'t is méé mijn schuld. Maar we zullen er wel wat op vinden, en als je 't mij vraagt, zul je het best rooien, als je maar es zo af en toe kunt praten, en een beetje steun hebt, niet?" Ze knikte stom. Deze avond was haar een openbaring geweest. Eindelijk eens al je zorgen te kunnen zeggen. En Arend, nou, hij mocht wezen, wat-ie wou, maar hij liet zich dan toch van avond van zijn beste kant zien. Ze gaf hem een stevige hand. „Ik laat oom Arend even uit" zei Aagje opeens, en drie paar verraste ogen staarden haar aan. Het meest ver baasd was Arend Borst zelf, maar te gelijk wist hij met zekerheid: er was inderdaad iets. Dit nichtje zat met iets. In het kleine gangetje trok Aagje snel haar mantel aan. „Bang dat ik kou vat" probeerde ze te schertsen. „Mag ik u naar de bus brengen?" „Ik heb m'n wagen hier aan 't eind van de Haven" zei de man „maar dat hindert niet, heb je een loopje nodig?" „Ja" antwoordde ze, blij dat hij het zo gewoon opnam Buiten greep ze op eens zijn arm. „Oom Arend, u moet me helpen. Ik zit er gloeiend in". Hij schrok. Hij werd behoedzaam. Wilde dit kind meteen van hem profite ren? En wéér zat ze zo gloeiend in? Maar hij dwong zichzelf rustig te vra- Een 76-jarige vakantieganger Utrecht brak gistermiddag beide en toen hij in de Hogerstraat bij het laten van het trottoir struikelde en de benen onder het wiel van een fre hangwagentje kwam. De aanhangwagen was geladen ongeveer 600 kg stenen en cement was gekoppeld aan een personenwa bestuurd door V. Gewaarschuwd kreten van omstanders brachü V. geen blaam treft) de wagen zo sne! jr stilstand, dat de voeten van de manf AI Pe:i ;il« de z£ an r, r, rm onder het wiel zaten. De wagen ra daarom met behulp van omstan worden weggetild. Via ziekenhuis P zicht werd de vakantieganger naar ziekenhuis in zijn woonplaats gebr; OOSTEREND Toen de Duitse stuurder van een Simca vrijdagoch! om half tien op de OosterenderK, rechtsaf wilde slaan om het terrein garage Westend op te rijden, werd van achteren geramd door de Ooi ender Peugeotbestuurster mevrouw Mevrouw reed vlak achter de Dui en kon daardoor niet tijdig remt Beide wagens werden flink beschadi Dinsdag, 3 september Den Burg, raadhuis, 19.30 uur: gem teraad vergadert. Woensdag 4 september Den Burg, „Olympic", 20.00 uur a mene ledenvergadering Tevoko Donderdag 5 september Den Burg, „De Zwaan", 20.00 uur: a mene ledenvergadering badmin club Texel. De Waal, dorpshuis „De Wielewi 20 00 uur: openbare vergadering nieuwbouw dorpshuis. ei Vaste data tedere dinsdag, donderdag en vrij j komt de handwerk- en hobbyi „Athena" bijeen op de De Ruy straat 104 te Oudeschild, van 9.( 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Zang en bijbelstudie iedere dondert avond 8.00 uur bij de familie Brou Warmoesstraat 42, Den Burg. Zang en bijbelstudie voor de je vrijdagavond 7.30 uur. Dinsdags- en vrijdagsmiddags om 1 uur, vertrek kerkentocht vanaf Schuilhut" te De Koog. Iedere maandag om 20.00 uur klai jassen in hotel „De Zwaan" te i Burg. Iedere maandagavond 20.00 uur o bridgedrive in hotel „De Lindeboi Texel". Iedere maandag is men tussen 20, 21.30 uur welkom op NVSH-infoi tiecentrum en -bibliotheek Groene Kruisgebouw; ook voor if5*0 delenverkoop. Het magazijn van het Groene Kruis, gang Schoonoordsingel, is van mi dag tot en met vrijdag geopend 17.00 tot 18.00 uur. fê1 De Texelse handboogvereniging „De landschutters" komt iedere vrije avond om acht uur bijeen in het becogebouw op Bernhardlaan 17! Den Burg. Iedere woensdag 15.00 uur bejaard zang in de Landbouwschool te I n Burg. gen „Wat is er dan Aagje? Zeg meid". En toen kwam, bij stukken en br ken, het hele verhaal. Ze kwamen bij de auto, maar Ar liep door, de Parkweg op. Het me praatte, vertelde alles, van haar bez aan de bar, van Mab, de arresttie Chris, het bureau, juffrouw Levei en wat ze gezegd had „Jufrouw Levering hè? Oh, die ik wel. Daar zit ik mee in het best van „Ként u haar!. o oom Arend, ze niet naar moeder gaan. Moeder r het niet weten „Hoeft ook niet kind" suste hij „ik haar morgenochtend meteen op, ik dat varkentje wel wassen. Je moe hoeft het niet te weten, het zou h trouwens maar verdriet doen". „Oh...." haar zucht kwam uit diepst van haar hart. „Maar...." zei Arend Borst „v wat hoort wat. Ik regel voor jou zaakje wel met juffrouw Levering, maar jij komt morgenavond eens ge2 lig een kopje koffie drinken bij je o en tante. Dat mag zo langzamerhi wel es, want je bent nog niet te vaak weest!" lchte hij. „Gaat u me dan uitkafferen?" vr< ze, maar haar ogen lachten alweer. „Dacht je?" „Nou..., nee. Nee, ik wil Maar „Ja, ik wou es met je praten. Ik v ei cel \V< tus

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2