J. F. van Ass wilde Rode Zee heropenen Liefhebbers kunnen 12 maal goedkoop genieten Komt het Texelse beatleven weer terug Filmgangerstart 8 oktober &way n mmm wow :M Opleiding voor jeugdleiders VERVOLG VAN PAG. 1 Weijdt boos Gymnastiekvereniging Texel Onder Brandweer houdt open dag „Athena" ook voor Duitse kinderen Nieuwe groep Second hand junk Schietoefeningen ZDH-gymnastiek Gymntstiekvereniging Oudeschild Een kleine groep filmenthousiasten heeft het voor elkaar. Vanaf 8 oktober zal in het City theater aan de Gravenstraat een film van topniveau worden ver toond. De opzet van het geheel doet aan een filmliga denken, zoals Texel die enige jaren geleden ook had. Met nadruk stellen de initiatiefnemers dat alleen bij voldoende belangstelling sprake kan zijn van voortzetting in het seizoen 1975-'76. De films zijn door de werkgroep gekozen om hun culturele of artistieke waarde of omdat ze gelden als mijlpalen in de geschiedenis van de filmmakerij. Al te „alternatief" of „ge ëngageerd" is het programma niet. De films hebben een gewone bioscooprou- latie achter de rug, zij het in de wat kleinere theaters van de grote steden. Het eerste seizoen is een experiment. De „filmganger" heeft een open ka rakter. Leden krijgen korting op elke voorstelling, maar ook anderen mogen (tegen het normale tarief) komen kijken. Het lidmaatschap kost ƒ7,50. Per voor stelling betaalt men dan ƒ2,50. Elke dinsdag in de veertien dagen (20.00 uur) is de speciale voorstelling. Leden ont vangen van te voren een beschrijving van de film met nuttige achtergrond informatie. „Weten wat men gaat zien, kan het plezier aan een film enorm ver hogen aldus de exploitant van het City theater, de heer T Poppink. Het programma bestaat uit de volgen de films: La grande bouffe (de grote vreetpartij van regisseur Marco Ferre- ri), Play it again Sam (Herbert Ross), Cries and Whispers (schreeuw zonder antwoord van Ingmar Bergman), Fah renheit 451 (Francois Truffaut), Fat City (John Huston), Joao en het mes (George Sluizer), The private life of Sherlock Holmes (Billy Wilder), Macbeth (Ro man Polanski), Solaris (Andrei Tarkov- ski), Cesar et Rosalie (Claude Sautet), The last picture show (Peter Bogdano- visch) en Les noces Rouges (Claude Chabrol. Als er voldoende belangstelling is heeft de filmganger een extra in pet to: Sleuth van regisseur Manckievich. Aan het eind van de serie, omstreeks april volgend jaar, worden de leden uit genodigd kritiek te spuien en eventueel met suggesties te komen voor een vol gend seizoen. Er zal zoveel mogelijk re kening mee worden gehouden. De orga nisatoren hopen hun informatie dan via een ledenvergadering of enquête te ver krijgen. Opgave Het open karakter van de filmganger geeft de mogelijkheid eerst een paar films te proberen. Volgens de organisa toren is het echter belangrijk lid te wor den vanwege de mogelijkheid commer cieel zwakke (maar daarom niet minder goede of belangrijke) films naar Texel De KNVB afdeling Noordholland heeft in overleg met de commissie KNVB afdeling Texel besloten een jeugdleidercursus te organiseren voor de begeleiders van de jeugd van alle sporten. In overleg met de NSF is men gekomen tot een basisopleiding voor alle sporten en men ontvangt aan het einde van de cursus na het afleggen van een eenvoudig examentje het diploma van de Algemene Basisopleiding. Dit diploma is de eerste stap op weg naar de mogelijkheid van een hoger (trai- ners)diploma. De stof die behandeld wordt betreft 14 uur paedagogiek en psychologie in een voor een ieder te begrijpen vorm. (Als kinderen op een bepaalde leeftijd op een bepaalde manier reageren, wat kan daarvan de oorzaak zijn). Verder 12 uur EHBO en sporthygiëne (alleen daarom zou je al meedoen aan deze cursus) le geven door de heer Van der Schilde. Verder zal een aantal pro minenten uitgenodigd worden om de sport in het algemeen toe te lichten. Van de verenigingen Texelse Boys en S.V. Texel zijn de opgaven reeds bin- en. Ook vrouwelijke leiding is van harte welkom. Opgaven (zo snel mogelijk) bij de heer J M. de Vries, afdeling Culturele Za ken van hetraadhuis. De cursus start reeds half september. te krijgen. Opgave is vanaf heden moge lijk bij de volgende warme voorstan ders. Douwe Bakker, Kogerstraat 110, Den Burg; Cor van Heerwaarden, bar „De Spyker", Den Hoorn; Lex Kaper, Vermaningspad 2, De Waal, Wop Rienks Wilhelminalaan 21, Den Burg en Tom Poppink, City theater, Gravenstraat 21, Den Burg. van Weijdt in deze en lieten dat in scherpe bewoordingen blijken. De bur gemeester zei dat het hem speet dat Weijdt de scherpe beschuldiging aan het adres van de heer Oskam niet afzwakte. Mr. Sprenger zei dat Weijdt de ambte naar woorden in de schoenen heeft ge schoven die hij nooit heeft gezegd en vond het onjuist dat deze fout niet werd goedgemaakt. Aan de schimpscheuten op het publicatiebord tilde de burge meester niet zwaar. Hij kon zich derge lijke reacties van de ambtenaren wel voorstellen. Hij was ervan overtuigd dat de mededelingen op dit alleen voor ambtenaren bestemde publicatiebord niet bedoeld waren om iemand bij het publiek zwart te maken. Hij had tegen een dergelijke gekscherende benadering geen enkel bezwaar. Wethouder J. J. Westdorp veroor deelde het optreden van Weijdt in soortgelijke bewoordingen. „Weijdt toont zich een zeer slecht verliezer". Wethouder J Nauta sprak van „spij kers op laag water zoeken" en „een kin derachtige motivatie". De heer Th. van den Heerik nam zijn fractieleider echter in bescherming. „Ik kan verklaren dat Oskam die opmer king wèl heeft geplaatst. Het is niet fair om nu terug te krabbelen". De heer F. Blanken (Pakt) vond het onjuist dat men op grappen zoals die door de ambtenaren zijn uitgehaald in gaat. Dergelijke venijnige humor moet een politicus kunnen verdragen. De burgemeester zei tenslotte de hele discussie ernstig te betreuren. Naar aanleiding van de brief van de Vereniging voor Natuurbehoud, Land- schapszorg en enkele omwonenden van de vuilnisstortplaats bij 't Horntje stel de de heer J. F. van Asselt (Texels Be lang) dinsdagavond in eerste instantie voor de belt te sluiten en de Rode Zee te heropenen. Hij meende, gelijk de pro testerenden, dat de belt er illegaal lag en dat eerst aan procedurele voorwaar den moest zijn voldaan voor men het terrein alsnog kon gebruiken. Liever zag hij echter onderzoek naar andere alternatieven. Van Asselt trok zijn voorstel voorlopig in toen bleek dat de laatste woorden hierover nog niet ge- spoken zullen zijn. De gemeenteraad staat nog een nieuwe kostenvergelijking van verschillende methoden van vuil verwerking te wachten, zodat de hele problematiek waarschijnlijk opnieuw ter sprake zal komen. In zijn toelichting zei burgemeester Sprenger dat het de gemeenteraad wel bekend was dat het voorbereidingsbe- sluit voor het gebied ten zuiden van Den Hoorn in 1973 gewijzigd was. In dat besluit was de toekomstige belt niet meer opgenomen. Omdat deze wijziging niet nadrukkelijk aan de raad werd ge meld (men had eerder al toestemnving gegeven voor de aanleg van de belt) leek het alsof het besluit stiekum was veranderd. Speurwerk Raadslid C. Ellen (Pakt) toonde zich verbaasd dat de zaak niet rond was. Hij had veel speurwerk verricht in de Wet op de Ruimtelijke Ordening, waarin de hele materie geregeld is, maar kon er niet achter komen waar het was scheef- gegaan. Na een ontwijkend antwoord van burgemeester Sprenger wilde de heer Blanken, eveneens van het Pakt, weten wat de oorzaak van de strubbe lingen was. De heer Van Asselt stelde dat een aanlegvergunning alsnog ver eist was. Omdat het voorbereidingsbe- sluit inmiddels verlopen is wilde hij echter een procedure volgens artikel 352 van de bouwverordening. Ondertus sen zou de oude stortplaats, de „Rode Zee" weer in gebruik gesteld moeten worden. Mr. Sprenger antwoordde dat het scheef gegaan was bij de verlening van de aanlegvergunning, omdat dit vereiste papier er nooit is geweest. Er was sprake van een misverstand, omdat de belt 14 dagen te vroeg werd geopend, (namelijk vóór het voorbereidingsbe- sluit was verlopen). „Voor de rest is al les in orde en in openheid verlopen". Klachten Van Asselt wees er toen op dat eerst een aanlegvergunning moet worden verleend, waarna de hinderwetprocedu re van start kan gaan. De aanlegvergun ning behoeft ook goedkeuring van Ge deputeerde Staten. De heer H. A. Beum- kes (Pakt) zei niet terug te willen naar de oude situatie. Hij wilde wachten op de kostenvergelijking waarom zijn fractiegenoot Ellen eerder al had ge vraagd. De heer F. Blanken (Pakt) vroeg om een tijdslimiet voor de kosten vergelijking waarna een definitieve be slissing kan worden genomen: besluiten de belt te blijven gebruiken of een al ternatief te ontwikkelen. Hij had ook klachten over stank bij de belt ontvan gen. De burgemeester verbaasde zich er over dat het debat in de raad in de rich ting van sluiting van de huidige stort plaats ging. Hij stelde vast dat het pro cedurele verzuim werd gehanteerd als middel om de vuilstortplaats te ver plaatsen, hetgeen hij een zwart-wit re denering noemde. Ook hij had verschil lende klachten ontvangen, die volgens de burgemeester bij de lopende hinder wetprocedure alle aandacht krijgen. De heer Van Asselt trok zijn voorstel in om tot sluiting en verplaatsing naar de Rode Zee over te gaan, in afwachting van de nieuwe kostenvergelijking. Kleine wijziging in het lesrooster Voorlopig worden de kleuters van 3 jaar niet op maandag, maar op dinsdag om 4 uur gelijk met de 4-jarige kleu ters verwacht. Deze lessen worden ge geven in de gymnastiekzaal aan de Bea- trixlaan. .mU. I..... h.t,.. j. Hèèw jee het ók hóórt Eef Breen het een aare auto kócht fón het geld fón de tünwóöle. Hoeveul meters sól hee don wel hèèwe Publiek mag zelf spuiten In het kader van de nationale open brandweerdag houdt de Texelse brand weer op zaterdag 14 september open huis. Ieder die interesse heeft is 's mid dags van twee tot vier uur welkom in de kazerne aan de R.P. Keijserstraat, waar dan alle materieel ter bezichtiging staat opgesteld. Personeel van de brand weer zorgt voor rondleiding, toelichting en het beantwoorden van vragen. Wie zelf eens de brandspuit wil hanteren mag zijn gang gaan. De open dag is be doeld om de goede relatie tussen pu bliek en brandweer nog meer te verbe teren. Bij het uitbreken van brand blijkt het publiek altijd buitengewoon geïnte resseerd te zijn in de strijd tegen het vuur, maar de belangstelling wordt dan om begrijpelijke redenen niet op prijs gesteld. Tijdens de open dag wil de brandweer tonen dat men toch een goed gastheer kan zijn. d* rtdaVUe'; Naar aanleiding van mevrouw Jans- sen-van Esch' vijftigste verjaardag, waaraan onlangs in deze rubriek aan dacht werd besteed door enkele oud leden van „Athena", ontvingen we een in het Duits gestelde brief. Hieronder volgt een verkorte vertaling U sohrijft, dat mevrouw Janssen al 15 jaar voor de Texelse jeugd in de weer is. Maar wat blijkt tijdens de vakanties? Vele Duitse kinderen maken er heerlijke uren door met scheppende arbeid. Onze dne kinderen komen al 10 jaar bij mevrouw Janssen. Zij hebben bij haar niet alleen veel geleerd, zoals het maken van beeldjes en schilderen, wat ze in Duitsland weer aan anderen geleerd hebben. Ook zijn er bij mevrouw Janssen vriendschappen ontstaan, die, nu de kinderen volwassen zijn, nog steeds voortduren. Zo zien wij mevrouw Janssen niet alleen als een vrouw die kinderen kunstzinnige bezigheden bij brengt; zij levert ook een bijdrage aan de onderlinge verstandhouding tussen kinderen uit verschillende landen. Dat het werk van mevrouw Janssen in het bijzonder bij Duitse vakantiegangers echte erkenning vindt, mag blijken uit het feit, dat de Duitse televisie onlangs opnamen bij haar maakte. Vriendelijke groeten, Hein en Lore Bomer en Marion, Birgit en Ralf Börner, Duisburg. Op dinsdag 10 september a.s., van 14.00 tot 16.00 uur en woensdag 11 sep tember a.s. van 13.00 tot 16.00 uur luchtdoelschietoefening vanaf marine kazerne Erfprins in sector peiling 260 tot 337. Diepte: 10 mijl. In het komende weekend speelt in 't Asiel de groep „Second hand junk", samengesteld uit vijf jonge Texelaars. Na dc grote golf bands, die in de jaren zestig verscheen, is er op Texel geen groep meer opgericht. Een opzienbarend feit dus, de nieuwe band. De groep be looft geen ééndagsvlieg te worden, want er zijn al afspraken gemaakt, dat men gedurende de komende winter een aantal optredens zal verzorgen in het jongerenonderkomen aan de Burgwal. Ed Zirkzee (sologitaar), Bram de Vis ser (slagwerk), Ben Starink (zang), Bart Heijnen (slaggitaar) en Piet Heijnen (basgitaar) spelen ongeveer anderhalve maand samen. Tijdens de Pinksterdagen verzorgden Ben, Bart en Piet een op treden in 't Asiel, dat veel kritiek on dervond. De voorbereiding was te kort geweest, het repertoire mager en de presentatie belabberd. Na dit optreden „ontdekte" het groepje Bram en Ed. Voor het komende optreden is flink ge repeteerd en de vooruitgang valt dan ook op alle fronten te signaleren. Bram de Visser heeft de oudste erva ring in bands: hij speelde een aantal jaren geleden in Casus Belli en Straight, namen die de twintigjarige Texelaars nog wel bekend in de oren zullen klin ken. De anderen hebben het wel eens geprobeerd met groepen als „Rook Machine" en „Lonely Maggie Money Eyes", maar veel is het nooit gewor den. Stevige muziek Het repertoire van de groep valt het best te omschrijven als „stevig". Men speelt blues, rythm blues en rock. De naam „Second hand junk" (tweedehands rotzooi) geeft aan dat voornamelijk nummers van anderen worden ge speeld, zoals Stop messin' around, Shakin it all over, Errors of my ways, Alabama song en een rock medley. Top 40 Voor zover bekend is „Second hand junk" op het ogenblik de enige band DEN HOORN Doordat er tot nu toe te weinig animo is voor herengymnas- tiek kon men niet starten. Willen de he ren die bijvoorbeeld in oktober kunnen gymen, zich nu alvast opgeven? Dan kan bekeken worden of een groepje ge vormd kan worden. De bedoeling is om op dinsdag van 9.30 tot 10.30 uur te gymen. Ook kinderen kunnen opgegeven wor den bij onderstaande bestuursleden of via een briefje aan de heer Brusselaars met naam, adres en geboortedatum. Me vrouw H. Bruijn, tel. 295; mevrouw E. Leijen, tel. 394. Programma Dinsdag: 4.00- 5.00 uur: meisjes le, 2e, 3e klas 5.00- 6.00 uur: meisjes 4e, 5e, 6e klas 6.00- 7.00 uur: meisjes 13 jaar en ouder 8.00- 9 00 uur: dames 9.00-10.00 uur: dames Donderdag: 10.30-11.30 uur: moeder en kind Zaterdag: 8.00- 9.00 uur: jongens (basisschool) 9.00-10.00 uur: kleuters Opgave vrije akkommodatie Wij doen een dringend beroep op onze leden, ons vóór dinsdag 10 september a.s. een opgave te verstrekken van de beschikbare akkommodatie. Dinsdag zullen wij wederom een lijst samenstel len; uit de reakties van de aanvragers heben wij de indruk gekregen, dat er na het gereedkomen van de laatste lijst vrij veel wijzigingen zijn opgetreden. Op donderdagavond 26 september a.s. zal een buitengewone algemene leden vergadering worden gehouden in hotel .De Lindeboom-Texel". De agenda voor deze vergadering zal binnenkort in de Texelse Courant worden gepubliceerd. Logiesbonnen Omdat onze administratrice binnen kort met vakantie gaat, worden de le den die bij ons nog logiesbonnen hebben open staan, verzocht met haar contact op te nemen inzake de verrekening. Zijl op Texel. Hetgeen een groot verschj met vroeger is. De bandleden konde zich nog veel groepen van vroeger her inneren, zoals Typhoons, Cure, Stamp Drag Off en Markies. „De discotheke hebben het vepest", aldus de jonge mi sici. „Het publiek is geen life bant meer gewend. En als er een groep sped willen ze alleen maar top 40 werk ho ren. „Ze kankerden ook stevig op d passiviteit van de jongeren, die, zoals Sarasani het duidelijkst te zien is, vri wel niet meer willen dansen. De band heeft er zelf heel veel pk zier in en dat zouden ze graag ove brengen op het publiek: „de mense moeten meer dansen!" Overigens is hi spelen in een band een dure hobby Onlangs schafte de groep zich een kost bare zanginstallatie aan. Met de Stic: ting Open Jeudwerk zijn besprekingei gaande over een bijdrage in de koste: Het vele geld dat de jongens erin stöke en het intensieve repeteren deden on vragen wat hun toekomstplannen De vraag werd beantwoord met grapje: „We zijn niet van plan ooit de Toekomst te spelen". Wel gaan i voorlopig door met het verbeteren de techniek en het uitbreiden van he repertoir. Onlangs zijn de trainingen van gymvereniging in Oudeschild volgei onderstaand rooster van start gegaan: Maandag: 7.30- 8.30 uur: jeugdvolley 8.30- 9.30 uur: heren Dinsdag: 4.00- 5.00 uur: kleuters vanaf 4 jaar 5.00- 6 00 uur: jongens vanaf 7 jaar 6.30- 7.30 uur: meisjes vanaf 10 jaar 8.00- 9.00 uur: jongens vanaf 10 jaar 9.00-10.00 uur: dames Donderdag: 4.00- 5 00 uur: kleuters van 5 en 6 jaar 5.00- 6.00 uur: meisjes vanaf 7 jaar Deze groep wordt waarschijnlijk gi splitst, dus kom allemaal om het te bt praten. De contributie werd verhoogd met l cent voor de jeugd; de ouderen betale ƒ1,meer, om de gestegen onkosten kunnen dekken. Donderdag 5 september Den Burg, „De Zwaan", 20.00 uur: mene ledenvergadering badminton club Texel. De Waal, dorpshuis „De Wielewaal' 20.00 uur: openbare vergadering vocn nieuwbouw dorpshuis. Vrijdag 6 september: Oosterend, kantine SVO, 20.00 uur jaarvergadering senioren SVO. Zaterdag 7 september: Den Burg, zwembad Molenkoog, 16.01 uur: zwemontmoeting Texel, Gieten en Boskoop. Den Burg, programma Werkwinkel Beatrixlaan en Kogerstraat. Zondag 8 september: De Cocksdorp, reddingboothuisje, 9.00 11.00 uur: wedstrijd sportvissersclul Texel. Den Burg, zwembad Molenkoog, 9.01 uur: waterpolowedstrijden tusstf Texel, Boskoop en Gieten. Russenkerkhof, 9.30 uur: wedstrijd na- jaarscompetitie wielervereniging. IMaandag 9 september: Den Burg, De Witte Burcht, 20.00 uur: politiek café. Second hand junk Ed Zirkzee, Bart Heijnen, 'Den Starink, Pret Heijnen en Bram de Visser v.l.n.r

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2