L bosten en opbrengsten ij de melkveehouderij Dankbaar voor kleding uit Texel in jongen beneden haar stand ANDBOUW en VEETEELT X, <»ïs»n$iijrrn drukken uit Californië Zon, maan en hoog water ItWAT IK ZEGGfiW WOU7.1* Geen bijbellezing bij bejaardentocht Texelse honden boekten goede resultaten Brief uit Nieuw Guinea Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 6 september 1974 jbriek voor- jjdens mijn bezoek aan Californië ik ook geprobeerd om kosten en rengsten bij de melkveehouderij in ilornië te vergelijken met die in ons Het zonder meer noemen van een van de melk heeft weinig zin als daarnaast niet weet hoe de kosten belangrijke benodigdheden bij de ^veehouderij zich verhouden tot de kprijs. dit artikel wil ik proberen een ver- jking van opbrengsten en kosten te sen. zoals die voorkomen bij de kveehouderij in Californië en in ons fat de opbrengst betreft bepalen ons daarbij uitsluitend tot de prijs de melk. Wat de kostenkant betreft «den we een vergelijking te moeten ien tussen de voerprijzen, de kosten het melken, de kosten van de nood- ilijke gebouwen en de aankoopkos- van een hoogdrachtige vaars. De opbrengstprijs van de melk Ie bepaling van de melkprijs is niet eenvoudig. We hebben nl. niet met prijs te maken. Er zijn in hoofdzaak drietal prijsklassen, die aangeduid den als de Quota-prijs, de Base-prijs de Overbase-prijs. De quota-prijs gt men voor de melk, die volgens contract, dat een bedrijf bezit kan den geleverd. Voor de hoeveelheid, daar boven wordt geleverd krijgt de base- of de overbase-prijs Het schil tussen de quota-prijs en de trmelk" is niet altijd gelijk. In de iode. dat wij in Californië waren en in de maanden daarvoor verieerde prijsverschil van quota-melk en de ermelk" tussen 314 dollercent en 5 larcent per kg melk. Als we beden- dat een dollarcent volgens de te- woordige koers ruim 214 maal de landse cent is, dan betekent dit een verschil tussen de prijs van ta-melk en „overmelk". p het bedrijf, waar we verbleven de gemiddelde opbrengstprijs van de k op zo'n 19 dollarcent per kg. Om- ekend in Hollands geld is dit plm. ct. per kg. Op bedrijven, waar een Ier deel va de melk als Quota-melk xi geleverd, kwam men tot een ho- e prijs. 'ermeldmg verdient nog, dat bij de sbepaling van de melk, het vet- alte een minder belangrijke rol elt dan in ons land. Na 1 jan. 1974 it in ons land de melkprijs voor bepaald door het vetgehalte en H 50% door 'het eiwitgehalte. In ifornië is die verhouding plm. 30% r het vet en 70% door de niet-vet iancldelen. De „angst" voor het vet is Californië dus blijkbaar nog groter in ons land. De voerprijzen a de tijd, dat we in Californië ver ven daalde de prijs van het kracht- r. We willen uitgaan van de ge kielde prijs, zoals die in die periode i Voor het krachtvoer met een denvaarde, zoals we die in ons land het zgn. A-voer hebben, moest een s van 135 dollar per 1000 kg wor den betaald. Dat komt overeen met 35(per 100 «kg. Hiervoor bereken den we een prijs van 49 ct per kg. melk. In Californië was het derhalve zo, dat voor 1 kg. mel'k een hoeveelheid van 1,4 kg krachtvoer kon worden gekocht. We hebben in ons land een tijdlang de situatie gehad, dat melkprijs en krachtvoerprijs ongeveer gelijk waren Dit werd als zeer gunstig beschouwd en in "die periode «is het krachtvoer- verbrui'k dan ook flink gestegen. Op het moment is de verhouding melkprijs-krachtvoerprijs in ons land voor de veehouder veel ongunstiger. Gaan we uit van een jaarprijs voor de melk van 42 ct., dan moet de Holland se veehouder op het moment duidelijk meer dan 1 kg. melk leveren voor 1 kg krachtvoer. Wat de prijs van het in Californië belangrijkste ruwvoer betreft, nl. lu- zemehooi ligt het als volgt. Voor het hooi, dat de laatste maanden werd ge kocht, moest een prijs van 8V2 dollar cent per kg worden betaald. Uitgaande van een prijs van 19 ct. per kg melk betekent dit, dat voor de prijs van 1 kg melk een hoeveelheid van 2,2 kg luzer- nehooi kan worden gekocht. Als we voor ons land dezelfde verhouding zou den aanhouden voor melkprijs^hooiprijs dan mag het hooi bij een melkprijs van 42 ct. of ƒ190,per ton worden ge steld. In dat geval ligt de verhouding melkprijs^hooiprijs gelijk aan die in Californië. We moeten dan wel stellen, dat het hooi in dat geval van prima kwaliteit moet zijn. Het kwaliteits niveau van het Californisehe luzerne- hooi zal in Holland niet gemakkelijk worden gehaald. Wat kost het melken De „kostprijs" van een melker ligt in de buurt van 35 dollar per dag. Voor een boerenhulpmelker werd in het al gemeen een bedrag van 30 - 35 dollar betaald. Hierbij kwamen dan geen ex tra-kosten meer. We kunnen wel stellen, dat de gemid delde capaoiateit van een melker zo*n 2500 kg tot 3.000 kg melk per dag was. Stellen we hèt op 2.500 kg, dan betekent dit bij een loon van 35 dollar dus 1,4 dollarcent per kg melk. Omgerekend in Hollands geld kostte het melken 3Va - 4 ct. per kg melk. We kunnen het ook anders uitdrukken. Bij een loon van 35 dollar per dag en een melk prijs van 19 dollarcent per kg. was de opbrengst van 175 kg melk nodig om de melker te betalen. Uitgaande van een zelfde hoeveelheid melk zou het loon van een Hollandse melker 175 x 42 ct. mogen wezen. Dit is plm. 75,We stellen ons voor, dat de bruto-kosten van de Hollandse werk nemer wel op dit niveau zal liggen. Overigens moeten we wel opmerken, dat tot nu toe de werknemer, die uit sluitend melkt in ons land een zeld zaamheid is. De gebouwen en de inrichting daarvan Uit een voorgaand artikel is al wel duidelijk geworden, dat de gebouwen nog al wat eenvoudiger zijn dan in ons land. Voor een bepaald geval becijfer den we voor gebouwen met inrichting een prijs van 500 dollar per koe. Daarbij was ook het woonhuis inbegrepen. Als we het woonhuis buiten beschou wing laten en de prijsstijgingen van de laatste jaren in aanmerking nemen, dan kunnen we wel stellen, dat voor koppels vaii zo'n 300 koeien de prijs van de ge bouwen plus inrichting op het moment wel 500 tot 60 Odollar per koe zal zijn. Uitgaande van een prijs van 600 dollar per 'koe voor gebouwen plus inrichting betékent dit, dat de opbrengst van 3.100 - 3.200 kg. melk nodig is voor het „scheppen" van 1 koeienplaats. Het komt ons voor, dat we hiervoor in ons land niet klaar zijn. De opbrengst van 3.100 a 3.200 kg melk ad 42 ct. per kg is ruim ƒ1.300,Ik heb de indruk, dat voor het volledig inrichten van één koeieplaats op dit moment in ons land wel zo'n ƒ2.000— nodig is. We komen dan dicht in de buurt van zo'n 5.000 kg melk voor één koeienplaats in ons land. Een duidelijk nadeel dus ten opzichte van de toestand in Californië. De aankoopprijs van een vaars In de tijd, dat ik op het bedrijf van mijn familie doorbracht, werd een aan tal vaarzen aangekocht. Voor een betere vaars moest een bedrag van 600 dollar worden betaald. We moeten echter stellen, dat men er in Californië niet is als er een koe of vaars is aangekocht. Als we er van uit gaan, dat de vaars voor uitbreiding van de veestapel moet dienen, dan behoort met de vaars ook een contract voor le vering van quota-melk worden gekocht. Bij het bedrag van 600 dollar komt dan zeker nog eens hetzelfde bedrag voor het contract. Daarmee komen vaars plus contract op 1.200 dollar. Gaan we na hoeveel melk voor dit bedrag moet worden geleverd, dan komen we op zo'n 6.300 kg melk. Gaan we deze methode toepassen op de Hollandse melkprijs, dan zou een vaars in Holland 6.300 x 42 ct., ofwel ƒ2.650,mogen kosten. Tot nu toe is ihet in Holland niet nodig om voor levering van mellk een contract te kopen. Daardoor ligt de verhouding melkprijs-vaarzenprijs in ons land gun stiger dan in Californië. Tenslotte Uit het voorgaande blijkt, dat de ver houding melkprijs ten opzichte van een aantal zaken, die nodig zijn voor uit oefening van het melkveebedrijf in een aantal gevallen voor de Californisehe boer gunstiger is dan voor de Hollandse veehouder. In een enkel geval ligt het voordeel aan de kant van de Hollandse veehouder. We willen nog wel «wijzen op het feit, dat in gevallen, waarin de Hollandse veehouder het ruwvoer volledig op eigen bedrijf verkrijgt een flink gedeelte van het inkomen van de Hollandse veehou der komt uit het verschil tussen de prijs van het ruiwvoer bij aankoop en de prijs, die dit ruwvoer kost als het op eigen bedrijf wordt gewonnen. We menen, dat dit voordeel er vooral is in gevallen, waarin de grond voor de dn ons land geldende pachtprijzen kan worden gepacht. De zon komt 8 september op om 6.02 uur en gaat onder om 19.12 uur; 11 sep tember op om 6.07 uur en onder om 19.05 uur. Maan: 9 sept. L.K.; 16 sept. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 6 september 11.01 en 23.04 Zaterdag 7 september 11.29 en 23.35 Zondag 8 september 11.59 en Maandag 9 september 0.09 en 12.36 Dinsdag 10 september 0.52 en 13.28 Woensdag 11 september 1.53 en 14.48 Donderdag 12 september 3.22 en 16.32 Vrijdag 13 september 5.11 en 18.19 Zaterdag 14 september 6.44 en 19.44 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. ft,!.,.., .mi ftvlUn oor*ct*S*d d. r.d.Hl. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer N. Eelman het volgen de. Ik vind het niet juist om via de krant mensen van repliek te dienen, maar er staat mij geen andere mogelijk heid open aangezien de bejaarden die betrokken zijn bij de bejaardentocht Den Burg geen ledenvergadering hou den of iets dergelijks. De bejaardentocht Den Burg werd dit jaar voor het eerst samen met de Bejaardenbond georgani seerd. Ik had de heer Eelman gevraagd (omdat hij voorzitter is van de bejaar denbond) voor en na de lunch even om stilte te vragen, méér niet. De heer Eel man greep die gelegenheid aan om een soort bijbelbeschouwing te geven. Ieder heeft het recht op vrije meningsuiting, maar als je met een gemengd gezelschap uit gaat, heeft het geen pas met zoiets aan te komen en daardoor onnodig er gernis te veroorzaken. Het bestuur wist hier niets van. Dit was de eerste keer dat zoiets gebeurde, maar het is ook de laatste keer. Gelukkig hebben we even goed een fijne dag gehad. Ik moest het bovenstaande even kwijt omdat er nogal wat bejaarden waren die het incidentje voor mij erg vervelend vonden. Ik maak tevens van de gelegenheid gebruik om ieder te danken die deze dag heeft hel pen slagen, ook de krant die altijd weer bereid is om voor de nodige publiciteit te zorgen. We hopen maar weer tot vol gend jaar. Met vriendelijke groet J. Wassenaar-Wilmink, Den Burg Op de zondag in de Expohal te Hil versum gehouden kampioenstentoon stelling voor teckels, lopende honden en niet-Britse staande honden werden vier van Texel afkomstige dieren geëxpo seerd. De Duitse langhaar „Cas" van mevrouw J. Daalder behaalde Zeer Goed, plaatsing 4. Teckels ruwhaar dwerg Shamyra's Fabi van mevrouw Flapper-van Twisk kreeg Zeer Goed plaatsing 3. De gladhaar Buffy van Dolo van mevrouw T. Bakker keer Zeer Goed en de Langhaar Winniefred van de heer F. T. Voskuil kreeg Zeer Goed. Op de tentoonstelling stonden 800 jachthonden, waaronder 118 Basset- hounds, 83 Bassets Artésiens Norman- des, 36 Beagles, 22 bloedhonden, 326 teckels, 21 Weimarse staande honden, 61 Duitse staande honden. In Merauke op Nieuw Guinea zijn de pakketten kleding aangekomen die door de zusters van het bejaardenhuis Sint Jan op Texel zijn ingezameld. De kle ding wordt nu door de missionarissen verspreid onder de Papoeas. Pater J. Duivenvoorde schreef onlangs een dankbrief aan de zusters, waarvan wij de inhoud hieronder letterlijk laten vol gen. Merauke, 14 augustus 1974 Beste zusters, Naar aanleiding van het ontvangen van de pakketten kleding, die uitein delijk bij u vandaan komen, wil ik u schrijven om u van harte te bedanken voor het inzamelen, het keurig verzor gen en het bestemmen van die gedra gen kleding voor mij in Merauke. In februari zijn de pakketten verstuurd van uit Tilburg, vijf voor mijn broer in Langgur en vijf voor mij: u ziet we heb ben broederlijk gedeeld, en half juli was het eerste pakket hier in Merauke, de vier andere kwamen begin augustus. Juist een half jaar onderweg, dat is zo ongeveer de tijd. De kleren waren heel goed, mooi lichte kleding over het alge meen. U begrijpt wel dat ze hier niet met zware jassen en pakken aan lopen, daar is het hier te warm voor. U be grijpt ook wel dat ik niet zelf die kleren ga uitdelen. Ik heb er een prachtige be stemming voor. De meeste van onze pa ters krijgen wel van die pakketten kle ding van thuis van familie of van de Memisa, maar we hebben één priester, vorig jaar gewijd, afkostig van Irian zelf, en die krijgt natuurlijk nooit zo iets opgestuurd. Zijn familie zit hier en heeft niets, hoopt alleen maar iets te krijgen van zoonlief. Nu mag hij ze ge rust iets geven maar de bedoeling is dat hij de mensen die voor hem werken of voor de parochie betaalt in natura. Dan hoeft de bisschop ook niet zo veel te betalen voor de parochie. Misschien vindt u dat vreemd maar er is hier niet een parochie die van eigen inkomsten zijn pastor kan onderhouden of een kerk kan bouwen of een school. Alles komt ten laste van de pastor en dus weer van de bisschop. Daarom kosten echte mis siegebieden zo veel geld en daarom ook is elke hulp welkom. Zusters, veel dank dus voor wat u hebt klaar gemaakt voor ons en dus ook mijn dank aan alle mensen die hebben meegewerkt. Omdat ik niet al die men sen ken hoop ik dat u hen bedankt in mijn plaats. Ik hoop dat het u goed gaat op het eilandje Texel, dat zo veel toeristen trekt. Met opzet zeg ik „eilandje" want ons Irian is ook een eiland maar om van de ene hoek naar de andere te ko men, heb je vijf uur nodig met een vliegtuig. Dat is niet allemaal bisdom Merauke hoor, maar het stuk van bis dom Merauke is toch wel drie keer zo groot als Nederland, maar schrikt u niet, met nog geen honderdduizend in woners. U zult dan ook wel inzien, dat er heel wat gereisd en gelopen moeten moeten om de mensen hier te bezoeken. En dat heb ik de laatste tijd ook veel gedaan. Meestal is het dan om het vorm sel toe te dienen. Mijn auto laat ik dan rustig in Merauke staan want met een auto kun je niet buiten Merauke komen: buiten de stad zijn er geen wegen meer. Het gewone vervoer is hier per vlieg tuig voor de grote afstanden, per boot op de grote rivieren, per kano op de kleine rivieren en de rest lopen, doodge woon te voet, soms met stukken van 5 - 7 of 8 uur per dag. Maar ik doe het met plezier en als je dan de feeststemming ziet van de mensen waar je komt dan zou je bijna denken dat het nog het rijke roomse leven was maar dan moet u dat „rijke" er af halen. En is de bis schop of pastor eenmaal vertrokken dan merk je er ook niet veel meer van. Maar ja, als het maar langzaam vooruit gaat en als de mensen maar iets gaan begrij pen van hun verenigd en verlost zijn in Christus. Ik kan u echter wel zeggen dat het niet meevalt om dit duidelijk te maken en om het konsekwent te bele ven. Wat er ook zij, we doen ons best en hopen ook op uw gebed. Heel veel groeten, J. Duivenvoorde msc. feuilleton door Tom Lodewijk af* l. „Wat heb je thuis?" ^ot nog toe niet veel" gaf hij toe, r je bent er niet bij geweest van- (nd. het gaat veranderen. Jouw Ier kon het niet aan, ik heb haar de zorg laten zitten.je weet dat jullie voogd ben en dus eigenlijk je vader. Je moeder wou in die tijd niet, dat iemand zich met haar za- bemoeide. maar enfin, dat is leden tijd. Te hebben heel ernstig gepraat van- id. Je moeder zag er geen gat in, ik geloof dat ze er anders over is denken. En ik zal haar niet alleen staan.maar jij bent de oudste iter, jij moet haar helpen. Ik weet 'emig van je af, Aagje.... maar geloof ik, dat ik je wel vertrou- kan". >ch oom" zei het meisje troosteloos ben maar een meid van niks". Hij rde de snik in haar stem. Dat vond ik nou juist niet" ant- tfdde hij met nadruk „toen ik je bin- zag komen. Je viel me honderd pro- méé, daar! Je bent geen meid van je kunt een reuzemeid zijn, als je wilt. Laten we daarover nou mor es praten. Goed?" «ou tante het goed vinden?" ieve meid, je tante heeft één meis- ehad, en dat stierf toen het zeven jaar was. Tante zal blij zijn als ze je ziet. Reken daar op. Laat ons niet zitten, hoor, vrijdagavond! Kijk, we zijn weer bij de wagen". Aagje keek met grote ogen naar de glanzende auto. „Is die van u?" „Ja" hij zag haar van terzijde aan, ontdekte de begeerte in haar blik. „Wou je soms een ritje maken?" „Nou.,., dól!" Hij vertrok zijn ge zicht, moest even aan dit enthousiasme wennen. „Maken we vrijdagavond een af spraak dan gaan we fijn es rijden. Goed?" „U bent.u bent een schat!" zei ze. Ze stond nog te wuiven toen hij weg reed. „De onhandelbare dochter" peinsde hij glimlachend „meid van de straat. Geen land mee te bezeilen. Ochals die kinderen geen leiding hebben Je krijgt op je oude dag nog de zorg voor een heel gezin, Arend Borst!" Diezelfde avond lag Jacob Wagenborg in z'n witte bed. Op de stoel naast hem zat z'n accountant. „Dus eigenlijk" zei de zieke moeilijk „bent u het er mee eens?" „Eigenlijk wel" antwoordde de ander met beroepsvoorzichtigheid „hoe bent u zo op dat idee gekomen? Och ja, als je ligt heb je tijd om na te denken". „Het idee" glimlachte Jacob Wagen borg „is van een ander, een kwajongen die achter m'n dochter aanloopt en die het haar ronduit zei. Natuurlijk heb ik er om gelachen, wat weet zo'n aap? Maar ik heb er toch over liggen naden ken. Nu vraag ik het u, en u denkt er net zo over. Waar om, meneer Janso- nius, hebt u me dat nooit eerder ge zegd?" „Meneer Wagenborg" zei de accoun tant „mag ik eens openhartig zijn? Ik ben uw adviseur niet. Ik ben uw boek houder. Ik zorg dat alles klopt, dat u niet bestolen wordt of teveel belasting betaalt. U hebt mij nooit in deze om ad vies gevraagd. En nog eens.mag ik eerlijk zijn? U was er de man niet naar, om gevraagd advies te accepteren. U ging uw eigen gang. Daarbij was u vi taal, energiek, u kon het aannu hebt u een waarschuwing gehad en bent gaan nadenken „Misschien is dat wel zo" knikte de ander. „Inderdaad" vervolgde de accountant „als u het roer finaal omgooide, zoudt u misschien met minder inspanning méér plezier van uw leven hebben, en nog niet eens minder verdienen. Uw bedrijf is te groot, meneer Wagenborg. En dat geldt temeer omdat één man het be stuurt. U hebt u laten leiden door ee^ expansiedrang, ontstaan uit uw ener gieke en ondernemende geest, en u hebt allereerst van het wérk gehouden en déérna pas de winst geteld. U was er na tuurlijk trots op, dat je overal de wa gens van Wagenborg tegenkwam, dat overal winkels van Wagenborg wa ren nee, schudt u nou niet uw hoofd, dat is toch geen schande? Maar als u me nu toch om advies vraagt, wanneer u al die extra's afkapt, wan neer u uw zaak in Middendorp geheel moderniseert, misschien er zelfs een zelfbedienmgszaak van maakt, en ook de textiel helemaal centraliseert in Mid dendorp in een moderne winkel, dan is Middendorp en directe omgeving groot genoeg om dat te rechtvaardigen. En dan laat u de concurrentie maar lopen naar al die andere dorpjes en die boer derijen.". „Daarvoor ben ik te oud" weerde Wa genborg of „om nog eens opnieuw te gaan beginnen". „U begint niet opnieuw, u hebt een ongeëvenaarde goodwill, u hebt vol doende kapitaal „Maar ik ben niet vitaal genoeg meer om dit alles te leiden „Kan uw dochter Bertha. waagde de accountant. „Bertha is uitstekend voor de admini stratie" antwoordde Wagenborg „maar ze is niet zelfstandig genoeg. ja, dat verwondert u, maar ik kén haar ze is niet zelfstandig genoeg om een be drijf te leiden. Bertha voert orders uit, en perfect, maar leiding geven, dat is iets anders". „En uw zoon. „Dat mag ik van Gijsbert niet vergen. Dat offer zou te groot voor hem zijn". „Ia er dan geen andere mogelijk heid. probeerde Jansonius. De zus ter kwam om de hoek. „Uw tijd is op" constateerde Wagen borg met een zwakke glimlach „meneer Jansonius, bedankt voor uw advies. Ik heb al de tijd om er eens rustig over te denken. U hoort nog wel van me!" Toen de lichten uit waren, lag hij nog met wijd open ogen in het duister te staren. HOOFDSTUK XI Ziekenbezoek Jaap Borst staarde peinzend door het raam van de autobus die hem samen met Liesbeth naar de stad voerde, waar haar vader in het ziekenhuis lag. Hij was gespannen en dat uitte zich in zwijgen. Wat zou dit betekenen? Waarom moest hij, samen met Liesbeth, zijn.... zijn aanstaande schoonvader opzoeken? Hij glimlachte zijns ondanks. Zo ver was het nog niet. Hij kon zich Wagenborg ook slecht denken als ie mand, tegen wie hij eens vader zou moeten zeggen. Nimmer nog had hij persoonlijk contact met hem gehad, kende hem alleen van zien, een vergrijs de man met een streng gezicht, de man die zich kantte tegen een verloving tus sen hem en Liesbeth. Hij keek even terzijde naar het zui vere profiel van het meisje dat naast hem zat. Ook Liesbeth sprak geen woord. Waar waren héór gedachten? vroeg hij zich af. Toen ving ze opeens zijn blik, een glimlach die in haar ogen begon, deed haar gezicht glanzen, en haar kleine hand greep de zijne. Het was alsof ze zeggen wilde „Maak je maar geen zorgen, het komt wel goed". Toch had ook Liesbeth geen idee, wat haar vader te zeggen zou hebben. Maar met het optimisme van verliefde men sen geloofde ze, dat alles zich ten goede zou keren. Ze wilde en kon ook niet an ders geloven. Ze schoven voorbij het raampje waar achter een verpleegster een vluchtige blik op hen wierp. Ze waren iets te laat, het meeste bezoek was al door. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5