Groen jjwarL-Jexels in het harL, lie of aardgas - stoken blijft duur Gaslevering kan over precies een jaar beginnen ^Spaardepositos tot Aansluiten is verplicht Auto over de kop TES0 vergoedt weer reiskosten sportverenigingen Brandje door defekte kookplaat Commando-overdracht op „De Mok" IflfPPP gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken 4SDAG 10 SEPTEMBER 1974 87e JAARGANG No. 8908 r E X E LS E^COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ Ibus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 jifctle Harry de Oraaf, Keeeomlaan 4®, Den tel. (02220) 2403, Versch(jnt dinsdag® en vr(Jdags. Poetglro 652. Abonnementsprijs ƒ7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobartk Advert 31 ct. p. mm excl. 4% BTW Argumenten pro In de nacht van vrijdag op zaterdag sloeg op de Hoornderweg nabij de Ouwe Kamp een auto over de kop. De Texelse bestuurster verloor de macht over de wagen, begon te slingeren, raakte een hek en kantelde tenslotte waarbij de wagen ondersteboven midden op de weg bleef liggen. Een achteropkomende Austin Seven, bestuurd door een toerist reed er tegenop. De Texelse wagen werd zwaar beschadigd. De inzittenden kwa men met de schrik vrij. Ook dit jaar zal TESO geld beschik baar stellen voor de sportverenigingen als tegemoetkoming in de reiskosten. Het geld zal worden overgemaakt aan de Stichting Texelse Sportraad, die het bedrag onder de in aanmerking komende verenigingen zal verdelen. Nog niet alle belanghebbende verenigingen hebben de gevraagde opgaaf bij de sportraad ingediend. Gelegenheid daartoe bestaat tot uiterlijk zaterdag a.s. TESO stelde vorig jaar ƒ5.000,beschikbaar. Zaterdagmiddag ontstond in de keu ken van de familie Ten Hooi aan het Schilderend brand als gevolg van een defekt aan een elektrische kookplaat. Via een kozijn hadden de vlammen reeds het plafond bereikt, toen het vuur werd ontdekt door de buren, de familie Coutinho. Het blussingswerk werd overgenomen door de snel gearriveerde brandweer. Een deel van het plafond moest worden weggebroken Zaterdagmiddag a.s. houdt de Texel se brandweer open huis in de kazerne 'aan de R. P. Keijserweg. Ieder is wel kom van 14.00 - 16.00 uur. DEN HOORN Vrijdagochtend half 11 precies vond in het Amfibisch Oefen kamp Texel de overdracht van het com mando plaats. Na 16 maanden op Texel gediend te hebben vertrok luitenant-ko lonel P. P. H. Engles in opdracht van het ministerie van Defensie naar Aruba. Zijn opvolger is luitenant-kolonel J. W. Morie, tot voor kort gedetacheerd in Plymouth (Engeland). De plechtigheid van het overdragen van het commando nam maar weinig tijd in beslag. Voor de aangetreden manschappen in opleiding en vaste dienst, de onderofficieren en de officie ren, nam de heer Engles afscheid. Als hoogtepunten van zijn periode als com mandant op Texel noemde hij het be zoek van Prins Bernhard, van buiten landse attachés en officieren en de aan vullingen van het materieel. Hij dankte allen voor hun inzet en kameraadschap. Luitenant-kolonel Morie hield het ook kort. Tijdens zijn informele kennisma king met het kamp waren hem 3 dingen opgevallen: dat alles goed draaide om dat iedereen zo hard werkte, dat ieder een zoveel plezier in het werk had en de regen. „Helaas kan ik niet beloven dat dat in mijn tijd beter zal gaan". Vervol gens wees hij op de taak van het korps mariniers en stelde vast dat die op dracht vooral gezamenlijk uitgevoerd zal moeten worden. In de door de manschapen opgeknapte kantine werd het geheel besloten met een gezellig samenzijn. Namens de man schappen kreeg de scheidende comman dant een fraaie herinnering aangebo den. Luitenant-kolonel P. Engles tijdens zijn af scheidswoord op De Mok Overigens is het feit dat de olietoe voer van politieke omstandigheden af hankelijk is, het sterkste argument voor aansluiting op de „eigen" nationale aardgasbron. Voor mensen die het geld en de ruimte hebben zou het misschien geen gek idee zijn zowel een aardgas- als een olie cv-ketel met overschakel- mogelijkheid te hebben. Het milieuvriendelijke karakter is een ander niet-financieel argument vóór aardgas. Maar als het geld kost, zullen de Texelaars daarvan niet onder de indruk zijn. De lucht boven Texel is bepaald niet vuil, ondanks de bijna 2.000 olie cv-installaties. De uiterst ge voelige korstmossen doen het tenminste nog prima en dat is een betrouwbare in dicatie. Dan is er het gerief dat aardgas biedt. Zo'n simpel aardgasketeltje dat eventueel op zolder kan worden ge plaatst ,is een lust voor oog en oor in vergelijking met de plaatsgebonden, grotere, duurdere en altijd wel lawaai makende olieketels. Propaan Potentiële aardgasklanten zijn de mensen die nu al gas uit de tank (bulk- (zie vervolg pagina 2) WEGENS REGENSCHADE NU VOORDELIG PRUIMEN voor inmaak en diepvries. M. HUISMAN, DE VEEN, TEL. 2203 ten zien hoe zij de bedrijfsschade moe ten opvangen. Er is dan ook contact op genomen met het Koninklijk Verbond van Ondernemers om na te gaan of de gemeente voor deze bedrijfsschade kan worden aangesproken. Keijzer zag het voor zijn vennootschap aanvankelijk heel somber in. Door zijn volledige af hankelijkheid van de olieleverantie op Texel hield hij al rekening met ontslag van personeel en zelfs bedrijfssluiting. Maar na de mededelingen van minister Lubbers waren de reacties van zijn klanten zodanig dat hij weer kon sla pen. Er waren er maar weinig die nog wat voor het aardgas voelden. De heer Keijzer verwacht dat de basisprijs van gasolie op 30 cent (nu 31 cent) zal ko men. De jongste politieke ontwikkelin gen wijzen niet op prijsverhoging, in te gendeel. Het feit dat de Noordzee straks een aanmerkelijk deel van de Europese energiebehoefte zal kunnen dekken, hangt daarmee nauw samen. heer B. P. Rab voor zijn juist m gebruik genomen opslagplaats voor huisbrandolie, dieselolie, petroleum en benzine totaal meer twee miljoen liter Niet alle Texelaars zijn enthousiast over de komst van het aardgas. De anvankelijke blijdschap is aanmerkelijk getemperd door de mededeling an minister Lubbers dat de-gasprijzen in twee fasen flink zullen worden pgetrokken, zodat het verschil met de olieprijs niet groot meer is. Het reste- snde financiële voordeel zal op Texel goeddeels of helemaal teniet worden edcan door de baatbelasting, het hogere vastrecht en de voor sommigen de duizenden guldens lopende kosten van de huisinstallatie en ombouw un kook- en verwarmingsapparatuur. Dit aan de hand van cijfers exact an Ie tonen is moeilijk omdat niemand weet hoe duur de olie zal zijn als eaardgasprijs in de loop van 1976 zijn voorlopig maximum bereikt. Op it moment ziet het er naar uit dat de olie niet duurder wordt; de prijs ver- Dont zelfs een dalende tendens. Met name de bezitters van centrale ver arming zijn er dan ook allerminst van overtuigd dat het financieel aan- rekkelijk is op aardgas over te gaan. Centrale verwarming heeft op Texfel Ie laatste jaren een grote vlucht genomen; het aantal installaties nadert de .000. Deze merendeels nieuwe ketels zijn voorlopig niet aan vervanging ae. De eigenaars hebben er flink voor in de buidel moeten tasten en in veel evallen de zaak rond gekregen met hulp van bank of oliemaatschappij, fie nog druk doende is met het aflossen van de lening voelt er weinig voor Iweer nieuwe kosten te gaan maken als daar geen duidelijk voordeel te- enover staat. Aansluiting op het aardgasnet kunnen zij overigens niet wei eren want, zo bevestigde ons burgemeester W. H. Sprenger, er bestaat W ansluitPLICHT. 2 )eze verplichting is geregeld in de neentelijke bouwverordening. Men aalt dus naast de baatbelasting in er geval het jaarlijks vastrecht en de üegkosten voor zover het aansluit- it verder dan vijf meter van de ifdleiding is gelegen Er zullen on- wijfeld mensen zijn die naar aan- hng daarvan besluiten om toch maar dgas te gaan gebruiken, maar het t dat men dan bepaald met meer in jheid besluit, begint aardig kwaad fed te zetten. De meeste Texelaars van deze aansluitplicht overigens t op de hoogte. Ook sommige raads- en die vorige maand besloten met firma De Liefde in zee te gaan, heb- zich dat niet allemaal gerealiseerd; is in de informatie blijkbaar niet duidelijk naar voren gekomen. Dat sterkt het gevoel van onvrede dat h toch al manifesteerde na de eerste ichten. Jarenlang leek het een uit- naakte en voldongen zaak dat Texel in schijn van kans had om op het dgasnet aangesloten te worden. Zo r was ieder daar van overtuigd, dat n niet meer ernstig over aansluiting de praten maar het wilde zoeken in ïeffing van de discriminatie ten op- hte van het vasteland door finan- le compensatie. En nu kon het in- is wel! Die verbazing slaat gemakke- om in argwaan en het verhaal dat gemeentebestuur zich door handige l zakenlieden heeft laten inmaken, <gaat er dan ook in als koek. Het college zou de grootste haast hebben betracht om bij het scheiden van de markt nog iets groots tot stand te brengen. Over de aardgaskwestie in geruime tijd geheim overleg, compleet met besloten raads vergadering, geweest. Toen de zaak op het laatste nippertje openbaar werd ge maakt, stond de raadsvergadering waar in de beslissing moest worden genomen voor de deur. Voor publiek of bedrijven is er'geen gelegenheid geweest te rea geren of te discussieren. Dus ook geen alternatieven of wijzigingsvoorstellen. De verklaring voor die haastige spoed wordt nauwelijks geloofd. Was het wel zo toevallig dat de regering aankondig de de aardgasprijzen te verhogen vlak nadat op Texel het besluit tot aanslui ting was gevallen? De raad besloot in een situatie waarin de nieuwe olieprij zen werden vergeleken met de oude gas- prijzen. Als ze van de verhoging hadden geweten hadden onze vroede vaderen wellicht heel wat minder positief ge reageerd. Er wordt nu vrij algemeen aan getwijfeld of de burgers van Texel wel zoveel „baat" hebben bij aardgas. Men hóeft het gas uiteraard niet te ge bruiken maar men betaalt wel vast recht, baatbelasting en een deel van de aansluitkosten. Geen „baat" De heer Jac. Keijzer, directeur van de Texelse Oliecombinatie, vindt dat een jurist eens zou moeten uitzoeken of die baatbelasting wel terecht wordt gehe ven. Keijzer durft te beweren dat het gros der aangeslotenen er financieel op achteruit zal gaan en dan kun je moei lijk zeggen dat men „baat" heeft bij het aardgas. Bovendien vindt hij het een onrecht dat het publiek door de aan sluitplicht wordt gedwongen mee te werken aan het particuliere belang van de firma De Liefde die het net op Texel gaat aanleggen en heus niet zo gek is om op dat projekt geld toe te leggen. Dat Texel aardgas krijgt vindt Keijzer best (al past dat niet in zijn zakelijke kraam) maar de mensen moeten in volle vrijheid kunnen beslissen of zij er ge bruik van willen maken of niet. Nu heeft de gemeente voor de garanties ge zorgd waardoor De Liefde veilig kan zakendoen. De TOC-directeur vindt dat niet eerlijk tegenover de plaatselijke energieverstrekkers, waartoe hijzelf hoort en die op eigen kracht maar moe-

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1