in het harL> Texel springt in de bres voor martelaars )ud tewerkgestelden houden reünie langdienst in Den Burg Bijeenkomsten vrouwenbond NVY Athena weer op gang Bibliobus nu ook in Den Hoorn Opnieuw kinderen uit Rijnmondgebied naar Texel Schietoefeningen Koersen vreemde valuta Jachthond „Cas" werd internationaal kampioen Gymvereniging ZDH Werkwinkel adopteert 9-jarig Colombiaantje Dagelijks verse mosselen TAXI (02220) 2000 Havenrestaurant Texel ja*e< B.V. »/h Langeveia L/e nooij If - Dsn Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den I. (02220) 2403, 27 SEPTEMBER 1974 87e JAARGANG No. 8913 EXELSE COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent incasso; los 35 cenL Bank: Amrobank, Ned- MldcL Bank, Rabobank Advert. 3) cL p. mn «rtL 4% BTW Een dezer dagen zullen kerken, scholen en verenigingen op Texel benaderd worden door de werkgroep Amnesty International op ons eiland. Zij zal deze organisaties uitnodigen tot het houden van gesprekken aan de hand van de door Amnesty International en de Raad van Kerken Nederland uitgegeven brochure „Martelen niet te geloven". Met hen wil de werkgroep zoeken naar aktie- mogelijkheden, tasten naar de oorzaken, praten over het wezen van martelingen en argumenteren over de ontoclaatbaarheid daarvan. De diskussie tal zijn ge richt op 8 december, „zondag van de kerken tegen martelingen"; alle kerken besteden dan aandacht aan een te voeren kampagne tegen martelingen. hotel „Lely" aan de Brink te lorp wordt morgen een reünie ge- >n van oud-tewerkgestclden in land. Ca 60 reünisten worden ver- t. De organisatie berust bij oud aar Jan van den Berg uit Sloot- die de afgelopen maanden doende ft eest met het opsporen van de be de adressen. De ontmoeting, velen elkaar voor het eerst sinds 32 jaar, ft een groot succes te worden. Or ator Van den Berg grijpt de gele- eid aan om de Rijksgroepsregeling oorlogsslachtoffers kritisch aan de te stellen. Met het oog daarop heb- diverse publiciteitsmedia belang- ng getoond en zal een vertegen- diger van het ministerie van CRM rezig zijn. rünisten zijn afkomstig uit Leer- Utrecht, Marssen, Breukelen,Am- im, Hoensbroek, Alkmaar. Nabe- de gereformeerde kerk van Den wordt zondagmiddag om vijf uur et kader van de jeugdzondag een izangdienst gehouden. Medewer- aan deze dienst wordt verleend het Texels Christelijk Mannenkoor de heer A. Kuik en enkele jonge- lit de gemeente. Voorganger is do- e Douwes Aan het orgel zit Lau- Tuinema Een ieder mag deze dienst onen. de Landbouwschool komt vanaf ïn iedere tweede en vierde dinsdag de maand om 20.00 uur de Vrou- bond NVV bijeen. JDESCHILD Handwerk- en hob- ib „Athena" gaat volgende week van start. Het rooster is enigzins jzigd. Mevrouw Jansen is namelijk aagd iedere woensdag les te geven en Helder De uren zijn daarom als t ingedeeld: ndags van 15.30 tot 17.30 uur kleu- van 4 tot 6 jaar; dinsdagmiddags 15.30 tot 17.30 uur de kinderen van 11 en 12 jaar; de werkende jeugd 15 jaar en ouder kan er iedere don- ag terecht tussen ongever 20.00 en uur; de vrijdag is bestemd voor de en 9-jarigen, van 15.30 tot 17.30 op zaterdagochtend van 10.00 tot 5 uur zijn de kinderen van 4 tot 10 de buitendorpen en Den Burg wel- I van 13.30 tot 15.30 uur de jeugd 10 tot 12 jaar en de middelbare lieren van 15.30 tot 17.30 uur. De en: voor kinderen t/m 10 jaar 1,-, 15 jaar 1,50, de oudere scholieren en de werkende jeugd en de vol- senen ƒ3,-. J mevrouw Jansen bestaat ook de Kenheid wandkleden e.d. te maken F hen, die thuis niet over de nodige (delen of ruimte beschikken. staanden van inmiddels overleden te werkgestelden zullen ook worden uitge nodigd Daartoe behoort o.a de familie van Kees van Zwinderen, een Texelaar die op last van de bezetter ook naar Duitsland werd gestuurd en kort na te rugkomst is overleden. De heer Van den Berg zal de overledenen herdenken. Op datzelfde moment zullen in Den Burg bloemen op het graf van Kees van Zwinderen worden gelegd. Bovenstaande foto uit 1943 toont een groep tewerkgestelden. Tweede rij van boven, vierde van links is Kees van Zwinderen. Bovenste rij, vierde van links organisator J. A. van den Berg. Reizende bibliotheek in De Waldhoorn opgeheven Ingaand vrijdag 4 oktober zal de bi bliobus van de Provinciale Bibliotheek Centrale Noordholland ook in Den Hoorn komen. Zoals bekend kwam de bus al wekelijks in 't Horntje, Oude- schild, Midden-Eierland en Zuid-Eier- land. Aanleiding om ook Den Hoorn in de route op te nemen was het feit dat het bezwaarlijk is geworden om vanuil het dorpshuis De Waldhoorn boeken uit te lenen van de wisselkollektie (de reizen de bibliotheek). De reizende bibliotheek is daarom in Den Hoorn opgegeven. De bibliobus met zijn veel grotere kollektie maakt dat verlies evenwel meer dan goed. Bovendien worden vanuit de bus ook grammofoonplaten uitgeleend. De bibliobus zal telkens standplaats inne men bij de openbare school van 10.45 - 11.45 uur. Ook de scholieren maken er gebruik van. Als gevolg van de verandering is het tot dusver geldende dienstregeling voor de bibliobus gewijzigd .Het ziet er thans als volgt uit: 10.00-10.30 uur 't Horntje (Dageraad); 10.45-11.45 uur Den Hoorn (o.l. school); 12.00-13.00 uur Oudeschild (o.l. school), 14.00-14.30 uur Z-Eierland (o.l. school); 14.45-15.15 uur M-Eierland (o.l. school). Evenals vorig jaar zullen kinderen uit Rotterdam en omgeving een korte herfstvakantie in Den Helder en op Texel doorbrengen. Het betreft kinde ren van 8 tot ca 13 jaar die lijden aan asthma en andere ademhalingsziekten alsmede kinderen die om sociale rede nen er een weekje uit moeten. De va kantie is gepland van 19 - 26 oktober en wordt georganiseerd door Humanitas. Vorig jaar kwamen 70 kinderen naar de kop van Noordholland; het merendeel kwam op Texel terecht dank zij de vele aanmeldingen van pleegouders. Gehoopt wordt dat er ook nu voldoende pleeg gezinnen zullen zijn. Wie een of meer kinderen wil opnemen wordt verzocht contact op te nemen met mevrouw Van Tngt, Boogerd 1, telefoon 2175. Op 3 oktober wordt te Breezanddijk van 11 tot 18 uur geschoten met een 105 lang 30 in sector 200 graden Af sluitdijk richting Den Oever, hoogte 5 km afstand 15 km. Westduitse marken 100 ƒ100,25 Belgische francs 100 6,65 Franse francs 100 54,50 Zwitserse francs 100 89,00 Zweedse kronen 100 58,75 Amerikaanse dollar 1 2,66 Engels pond 1 0,14 Oostenrijkse schilling 100 14,26 Italiaanse lires 10.000 37,50 Dit is de zelfgefokte langharige Duit se Staander „Cas" van de heer L. Daal der uit De Koog. Op de internationale hondententoonstelling „Brabo '74" die het afgelopen weekend te Antwerpen werd gehouden kreeg het dier de kwali ficatie „Uitmuntend", plaatsing 1 en werd nationaal en internationaal kam pioen in zijn ras. Op de tentoonstelling verschenen bij na 1800 honden. Leden van de Texelse hondenclub hadden totaal«acht honden van verschillende rassen ingeschreven. Het werd een succesvol weekend; de re sultaten waren de langdurige reis ten volle waard. De ruwhaar dwergteckel „Shamira's Fabi" van mevrouw G. A. Flapper-van Twisk kreeg „Uitmuntend", plaatsing 2. De Engelse cockerspaniel „Huckleber ry of Gregory's Home" van N. Bonne- Bruin: „Uitmuntend", plaatsing 4. De Amerikaanse cockerspaniel „Am ber Dhou Bi hou van Texelmore" (J. S. Brusselaars-van Ingen) en „Silver Ami go van Texalmore" (J. Lagerveld-Ellen), beide „Uitmuntend". De Amerikaanse cockerspaniel „Aman da" van J. Lagerveld-Ellen: zeer goed. e Afghaanse windhond „Haghar el Kharaman" van J. J J. Weel: „Zeer goed" en de dwergkeeshond „Snow Star van 't Benthuys" van mevrouw N. Bon- ne-Daalder behaalde „goed". Op 11 december 1972 - de dag van de rechten van de mens - lanceerde Am nesty International een aktie voor het afschaffen van martelingen. Op Texel werden toen 300 handtekeningen ver zameld en opgestuurd naar de sekreta- ris-generaal van de VN, Kurt Wald- heim Maar Amnesty gaat door, want ondanks het feit dat ieder land de Rech ten van de Mens heeft ondertekend - waarin artikel 5 zegt: „Niemand zal worden onderworpen aan marteling of aan wrede, onmenselijke of vernederen de behandeling of straf"- lezen we in de inleiding van genoemde brochure een getuigeverslag, waarvan hier een frag ment: „Op 18 april 1972 werd ik door ver scheidene mensen op straat aangevallen. Mijn ogen werden met een speciale zwarte band bedekt en ik werd in een busje geduwd. Het voertuig bleef nog enkele minuten staan, en ik merkte in die tijd op dat de mensen om mij heen elkaar aanspraken met uitdrukkingen als „mijn kolonel", „mijn majoor". Van af het moment dat ze me in het busje stopten begonnen ze me vragen te stel len. Toen ik niet antwoordde, begon nen ze me te bedreigen: „Nu praat je niet, maar over een paar minuten, als onze handen tussen je benen zullen gaan dwalen, zul je zingen als een nachtegaal". Het voertuig reed een hele tijd voordat het voor een gebouw stop te dat ik niet herkende. Toen ik uit het busje stapte realiseerde ik me dat ik me op een tamelijk hoge open vlakte be vond. Ik werd toen naar de kelder van het gebouw gebracht waarvoor we ge stopt waren, en toen in een nogal ruime kamer. Ik werd omringd door mensen waarvan ik vermoedde dat ze militaire officieren waren op grond van de ma nier waarop ze elkaar aanspraken. Ze stelden me vragen en bleven zeggen dat het er slecht voor me uitzag als ik niet zou praten en dat we „gezamelijke trai ning" zouden moeten doen. Even later dwongen ze me mijn rok en mijn kou sen uit te trekken, legden me op de grond en bonden mijn handen en voeten vast aan houten pennen. Een man die Umit Erdal heette sloeg me ongeveer een half uur op mijn voetzolen. Terwijl hij dat deed zei hij de hele tijd: „We maken hier iedereen aan het praten, denk je dat ons dat met jou niet zou lukken7". Ook staan in het 32 bladzijden tellen de boekje enige diskussievragen afge drukt, zoals: „Welke gevoelens koester ik tegenover machthebbers, onderdruk kers, hun slachtoffers, de folteraars? Zijn wij door zwart-wit schema's an dersdenkenden of -levenden (konser- vatieven, progressieven, kommunisten, „langharig tuig", homosexuelen, kleur lingen) te veroordelen of te verachten? Of zijn wij ver genoeg gevorderd in eer bied voor de waardigheid van de mens (=alle mensen)? Hoe kunnen wij in woorden en daden getuigen van ver zoening en vergeving? De brochure is verkrijgbaar ƒ1- bij Amnesty International, p/a War moesstraat 38 in Den Burg, evenals li teratuur over dat onderwerp. Voorts kan men daar ook terecht als men wil meedraaien in de werkgroep (elke 2e maandag van de maand, 20.00 uur). Op dinsdag 1 oktober start ZDH met een uur herengymnastiek; de aanvangs tijden van de damesgym zijn in verband daarmee een half uur vervroegd Het avondprogramma ziet er als volgt uit: Dinsdagavond 7.30 tot 8 30 uur dames 8.30 tot 9 30 uur dames 9.30 tot 1030 uur heren Donderdags wordt van 10.15 tot 11.15 uur gymnastiek voor moeder en kind gegeven. Er is nog plaats voor peuters als de moeder verhinderd is mag ook iemand anders voor haar inspringen. Ook is het altijd mogelijk om een proef les mee te maken. Ogave bij mevrouw E. Leijen, telefoon 394 en mevrouw H. Bruijn, telefoon 295. De verschillende aktiviteiten in de vredesweek zijn voor een groot deel tot stand gekomen in samenspraak met de Wereldwinkel Texel (nu nog een stu diegroep, die er echter een bredere doelstelling op na houdt, dan alleen de verkoop van produkten uit de Derde Wereld). De Wereldwinkel is zich er terdege van bewust, dat nauw kontakt met kerken, scholen, verenigingen en vormingswerk onmisbaar is om denk beelden en aktiviteiten in groter ver band uit te dragen. Vooral de samen werking met de kontaktgroepen (werk groepen die kontakten leggen en on derhouden met school kerk en vereni ging) boekt aardige resultaten. „En is het samenwerken met allerlei mensen nu juist niet hetgeen wat de vredes week tot een geloofwaardige zaak maakt?", overweegt de Wereldwinkel, „Iets meer vrede voor iets meer men sen is toch geen utopie?". Door ƒ1.500,over te maken aan een S.O.S.-kinderdorp in Bogota (Colombia), heeft de inmiddels tot een begrip ge worden aktiegroep „Werkwinkel" een kind veilig gesteld voor althans drie jaar levensonderhoud en onderwijs. Het betreft de 9-jarige Jairo Velez uit Co lombia, zoon van een doofstomme moe der en onbekende vader. Jairo wordt be schreven als een behulpzaam knaapje met bruine ogen en even bruin haar, die enorm van voetbal en zingen houdt. Zijn vorderingen op school zijn maar matig jes, omdat hij zich niet zo goed kan con- sentreren. Op een kwade dag verdween Jairo's moeder, en bleef de jongen al leen achter. Het S.O.S.-kinderdorp in Bogota ontfermde zich toen over het kind. De kleine Velez wordt op 2 maart tien. Het „S.O.S.-Kinderdorf-Patenbüro" in Oostenrijk werd in 1968 door een Duits zakenman opgericht en stelt zich ten doel een thuis te vinden voor verstoten kinderen. Een 23.000 m2 groot terrein op ongeveer twintig kilometer afstand van Bogoté werd gekocht. Op dat ter rein staan tien huizen, met ieder een woon-eetkamer, een keuken, „moeder kamer", drie slaapkamers, een binnen plaatsje en een tuin. De Werkwinkel kan corresponderen met zijn „godchild"; dat moet dan wel gebeuren in het Duits of Spaans. Duits dus. De door de Werkwinkel geadopteerde Jario Velez. bereid met verse kruiden uit eigen kruidentuin. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds (02226) 310

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1