(from 2warL-Jexels in het hart. oh - Cultureel Werk presenteert jeugdserie 1974-1975 Mevrouw Rommel mag geen Finse bungalow bouwen C<Spaardeposito's tot Dzjatsh" bijt spits af ratsf iehooronderzoek bij zuigelingen Sloep geborgen Bietenwagens moeten mt: schoon zijn Natte broek voor Wibo... Weer trimmen in de Dennen Koorklas start 7 oktober Twijfel over agrarisch karakter Hoorn viert heropening dorpshuis Voor sporthal 924 m2 grond verkocht „De Vriendenkring" brengt Potasch en Perlemoer Lekke riolering veroorzaakt gat in straat Liefferink bezoekt vergadering Vrienden van het Paard Ook dit jaar wenskaarten- verkoopaktie gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken west nederiond DAG 1 OKTOBER 1974 EXELSE 87e JAARGANG No. 8914 COURANT Itgavet B.V. v/h Langeveld De RooiJ tl - Den Burg, Texel - 'Telefoon 2741 eHarry de Graaf, Keesomlaan 43, Den cl. (02220) 2403, Verschijnt dinsdags en vrijdags. Poetgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 cL p. nam excl. 4% BTW Stichting Cultureel Werk Texel Ivoor het zojuist begonnen schooi en kulturele jeugdserie samenge- die is bestemd voor bet voortge- iderwijs, maar waarvan de voor- Jgen ook mogen worden bezocht iJtiet-scholieren. Zij worden alle ge- fjm in de Burgemeester De Koning- beginnen voor de onderbouw (de Jen tweede klassen) 's middags om ^|ivee, voor de bovenbouw en ande- langstellenden 's avonds om acht K)e toegangsprijs bedraagt respek- ƒ1,50, ƒ2,- en ƒ3,- per persoon. ijBlturele reeks wordt geopend met eenakters van het toneelgezel- „Dzjatsh" op donderdag 3 okto- .—Bg onbeschaamd'' waren de woor- Bvaarmee de Volkskrant Dzjatsh W#de boven een overigens gunstige U||ie. De uit Ralph Wingers en Peer bestaande toneelgroep laat Mkomische eenakters zien: „Buik voor twee heren" en „Body poe- jeide een maatschappelijke bood- bevattend. Over het buikorgel de pauze) schreef het Parool, er lelemaal achter te zijn „waar het [lemaal voor nodig was" en over poetry": een recht voor zijn Ituk over een boksmanager die in loeg op jacht is naar jong talent, "dramatische stof om over te jui- maar magnifiek toneel gespeeld lee angstig-echte typeringen van lp de grens van de onderwereld lerende buurtgoser en een poenige Jxploitant. Vooral het kennelijk sen van twee zo uiteenlopende :ijlen doet vermoeden dat ons van ppel nog merkwaardige voorstel- te wachten staan". lenkort wordt door de wijkzusters ;t Groene Kruis in samenwerking en arts begonnen met een gehoor- "^^oek bij zuigelingen die het con- eburo bezoeken. Het onderzoek •nder leiding van het Taedo-au- isch Instituut in Amsterdam. mg n I aat l. 31 - Al zeven jaar spelen Mascini (31) en Wingens (32) samen eenakters. Daar voor speelde Wingens bij Studio en liep vervolgens Peer tegen het lijf, met wie hij Escurial van De Ghelderode speel de. Vorig jaar begon het tweetal aan het voor hen door Peter Worwil ge schreven Body Poetry. Buikorgel voor twee heren maakten zij zelf, het is ge baseerd op een feuilleton uit 1936, dat zij in de Amsterdamse Spuistraat naast een vuilnisbak vonden. Wingens: „Af val is altijd een belangrijke bron van inspiratie voor ons geweest". Programma Behalve Dzjatsh worden in de Burg. De Koninghal verwacht: op vrijdag 8 november Hauser Orkater met „Hauser Orkater op avontuur" (muziek en thea ter), 14 en 15 januari de pantomimespe ler Rob van Reijn met „Exegese", 12 februari Robert en Anja van Lint met een gevarieerd muzikaal programma en 10 maart het Muzeval Cabaret met het cabaret ,,'n posie positief". De Rijkswaterstaat in Den Oever heeft vorige week in de buurt van Texel een ronddrijvende kunststof sloep opge pikt Het vaartuigje is iVz meter lang en 1,25 meter breed. De eigenaar kan contact opnemen met de politie van Wieringen of Texel. ;tige doofheid is vaak gauw ge- ian de ouders bekend. Maar een .delijk opvallend verlies aan ge- erpte is door de naaste omge- eel moeilijk te konstateren, ter- t voor de ontwikkeling van het _jch een belemering betekent. Ge- ij" oornissen bij kinderen komen vrij I roor (plm. 5%). Het is dus uiterst rijk, dat van ieder jong kind het wordt gekontroleerd om later nd (en de ouders) veel narigheid paren. Het is gebleken dat een van ca 9 maanden de meest ge- is voor een eerste onderzoek, is van het grootste belang dat u e oproep die u binnenkort zult igen gehoor zult geven. Bij de aanvang van de bietencam pagne wijst de Texelse politic op de plicht ervoor te zorgen dat bij de afvoer van de bieten geen klei- en zandresten op het wegdek terecht komen. De banden van de auto's zullen dus van grond moe ten worden ontdaan, dit met het oog op slipgevaar. Vooral kleiresten kunnen spiegelglad de plekken op de weg veroorzaken. Verder is de politie voornemens scherp te letten op het in orde zijn van de verlichting van fietsen, bromfietsen, auto's en andere voertuigen. Vooral schoolgaande kinderen blijven nogal eens in gebreke; de ouders worden ver zocht de zaak te controleren. Verlichting moet niet alleen worden gevoerd bij duisternis of invallende duisternis, maar ook bij mist, regen e.d. Tenslotte dient iedere weggebruiker te beseffen dat het rijden op gladde ban den of banden met onvoldoende profiel in het komende jaargetij extra gevaarlijk is. Een historisch moment in de geschiedenis van de Nederlandse televisie Op last van mimster Van Doorn kwam de TROS met een aktualiteitenprogramma. De eerste afle vering van deze „TROS Aktua tv" werd rechtstreeks uitgezonden van Texel, waar de camera's gisteravond stonden opgesteld bij het zeehondenbassin van het Texels Museum. De robben vormden een passend decor voor een van de onderwerpen, de zeehondentand in de Waddenzee loopt blijkens de laatste telling niet verder terug. Aan het woord kwamen Lenie van 't Hart van het opvang centrum voor zeehondenbabys in Pieterb te ren, Henk Koning (hoofd van een school op Schiermonnikoog en ervaren wadloper) en Ger rit de Haan van het Texels Museum. Het po gramma werd gepresenteerd door Wibo v. d. Linde en Bob Kroon. Wibo liep een natte broek op als gevolg van de woeste ca priolen die de zeehonden in het bassin maak ten en waarbij het water hoog opspatteDe wagens met technische apparatuur alsmede een deel van het legertje medewerkers ging nog dezelfde nacht met een extra boot terug naar het vasteland. Op de foto van links naar rechts: Bob Kroon, Lenie van 7 Hart, Gerrit de Haan en Wibo v. d. Linde. Mevrouw M. M. Rommel-Dalmeijer te De Koog wil een bedrijfsruimte met woonhuis (houten Finse blokhut) aan de Kogervcldweg laten bouwen. Op het verzoek om een bouwvergunning werd door B. en \V. afwijzend beschikt, een weigering waartegen mevrouw Rommel in juni van dit jaar in beroep ging bij de gemeenteraad. Het college vond dat in dit geval niet gesproken kan worden van agrarische bouw en was met de welstandscommissie van mening dat de houten bungalow onaanvaardbaar was; de bedrijfsruimte (een Meiert Boon-schuur) was wel acceptabel. Naar aanleiding van het beroepschrift van mevrouw Rommel en de ingewon nen adviezen van de gemeentelijke commissie die dergelijke kwesties be handelt, hebben B. en W. de gemeente raad laten weten dat zij het agrarische karakter van het bedrijf niet langer willen bestrijden maar dat de Finse bungalow voor hen onaanvaardbaar blijft. De raad wordt voorgesteld het beroepschrift van mevrouw Rommel ge grond te verklaren voor zover het be treft de weigeringsgrond ten aanzien van het agrarisch karakter en voor het overige het beroepschrift ongegrond te verklaren. Alvorens dit pré-advies uit te brengen heeft het college ruimschoots de tijd ge nomen voor studie en onderzoek. Het bedrijf van mevrouw Rommel heeft een oppervlakte van 16 hectare waarvan 5 hectare als bouwland is verhuurd, 5 hectare als bouwland wordt geëxploi teerd in deelbouw met een loonwerker en 6 hectare als grasland in eigen ex ploitatie is. Op de laatstgenoemde zes hectare worden gemiddeld 8 paarden (waarvan 3 fokmerries en een dek hengst) gehouden en bovendien zullen er mogelijk nog 20 fokschapen worden gehouden. Desgevraagd liet de Consu lent voor de Rundveehouderij, Akker bouw en Tuinbouw te Alkmaar weten dat bedrijfseconomisch gezien, niet ge sproken kon worden van een agrarische onderneming met een redelijke produk- tieomvang. Tegen deze achtergrond werd de noodzaak van het bouwen van een bedrijfswoning met schuur als twij felachtig beschouwd. Op grond daarvan kwamen B. en W. tot de stellige over tuiging dat het hier niet ging om een echt agrarisch bedrijf. Voordcel van de twijfel De gemeentelijke commissie die het beroepschrift behandelde kwam tot een andere conclusie na bestudering van een door mevrouw Rommel overgelegd overzicht van de inkomstenverhoudin gen van het bedrijf. Het overgrote deel van de inkomsten komen uit de agrari sche sector, zo concludeerde men. B en W. geloofden dat niet zo erg, maar wil den tenslotte het voordeel van de twijfel aan mevrouw Rommel gunnen. Als de raad de inzichten van het col lege deelt, kan mevrouw Rommel haar bedrijfsruimte met woning aan de Ko- gerveldweg bouwen, maar voor het woonhuis zal zij dan van de Finse bun galow moeten afzien en daarvoor een ander plan ter goedkeuring indienen. Ingaand vandaag is het trimmen in De Dennen begonnen. Tot nader aan kondiging voorlopig alleen op de dins dagmiddag, aanvang 14.00 uur. Deelne mers verzamelen zich op dat tijdstip op het parkeerterrein van het Turfveld (aan de weg naar strand Westerslag). Er zijn geen kosten aan verbonden. Ten bate van de sporthal is nu 924 m2 grond op symbolische wijze verkocht. De slagroomtaarten gaan naar P. Evers, Wagemakerstraat; D. J. Witte, Wester- weg B 140; mevr. Slot, Beatrixlaan 9; mevr. Luberti-van Bergen, Ruijslaan 14, De Koog; M. Fonds, Tjakkerstraat 1 en G. F. Gmelich, Wilsterstraat 42. DEN HOORN De Hoornder ama teurtoneelvereniging „De Vrienden kring" brengt op de vrijdagen 22 en 29 november de bekende klucht „Potasch en Perlemoer". Zaterdag verzakte plotseling een deel van het plaveisel van de Willem van Beierenstraat te Den Burg en ontstond een gat van bijna een meter diepte. Ge meentewerken plaatste hekken om on gelukken te voorkomen. Oorzaak van de grondverzakking is een lek in het riool. Door de overvloedige regenval spoelde een grote hoeveelheid zand in het riool en ontstond genoemde kuil aan de oppervlakte. Gemeentewerken heeft meer van dergelijke lekken vastgesteld. Het is de bedoeling er binnenkort wat aan te doen. Op de ledenvergadering van de Ver eniging voor Vrienden van het Paard, die vrijdagavond om acht uur in hotel „De Lindeboom-Texel" wordt gehouden, zal NCRV's hippisch verslaggever de heer J. Liefferink een „paardepraatje" houden Op de avond zullen de excursie naar Ameland op 19 oktober en het win- terprogramma ter sprake komen. De koorklas van de muziekschool Texel begint maandag 7 oktober in het gebouw van de muziekschool aan de Parkstraat. De les duurt van 18.00 tot 19.00 uur. Opgave is nog mogelijk en wel bij de afdeling Culturele Zaken van het raadhuis. Ook dit jaar zullen op Texel Unicef wenskaarten worden verkocht, daartoe aangemoedigd door het succes van vo rig jaar toen voor 1900,- werd ver kocht. Unicef is het kinderfonds van de Ver enigde Naties dat zich op wereldwijde schaal inzet voor het welzijn van het kind. De meeste aktiviteiten hebben plaats in de ontwikkelingslanden. In de ze landen waar vaak een grote trek van het platteland naar de stal is, staan re geringen vaak voor bijna onoplosbare sociaal-medische problemen, waarvan kinderen de eerste slachtoffers zijn. De kindersterfte is enorm. Anderzijds wor den de kansen op een betere toekomst teniet gedaan door overbevolking. Uni cef biedt directe hulp en hulp die ge richt is op de toekomst. Er worden zie kenhuizen gesticht, inentingen uitge voerd, melkpoeder op de scholen ver strekt, onderwijs gesteund en bevor derd en voorlichting en hulp gegeven bij de gezinsplanning. Al 25 jaar doet Unicef dit belangrijke werk; het is mogelijk mede dank zij de winst uit de verkoop van Unicef wens kaarten en agenda's die vanaf heden weer verkrijgbaar zijn bij: A G. v.d. Hoek, Herenstraat 50, Den Hoorn. G. Starink, De Dageraad 6, 't Horntje. Pijlman, Trompstraat 23, Ou- deschild. H. Blok-v.d. Velden, Dorp straat 48, De Koog. G. Westdorp, Ploos- terstraat 2, De Cocksdorp. M. Veld, Ho- gereind 23, De Waal. A. Vonk, Kotter- straat 25, Oosterend. H .Boere, Thijsse- laan 122, Den Burg. J. Boetes, Vaargeul 16, Den Burg. M. Blanken, Tjakker- srtaat 35, Den Burg. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS CJ

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1