Goede grondontwatering blijft noodzakelijk Spaarrentetot Texelse schapen deden het best op Utrechtse show Rundveefokkerij in Californië voordelig voor ons land LAND BOUW C. van Groningen Het inkuilen van gras in de herfst Weinig belangstelling voor laatste wedstrijd wielervereniging Rogge als stuifdek Bazaar voor nieuw verenigingsgebouw Tweede blad Texelse Courant dinsdag X oktooer ia/q [et water is hier de afgelopen zomer ral eens ter sprake geweest, dan niet dat er te veel water was, maar om- veel te kort regen viel voor de dbouwgewassen. Maar gelukkig is de laatste tijd verandering in geko- en werd dan ook al gesproken dat wel weer eens een tijdje droog dit worden. 'ooral in deze tijd van het jaar dat de damping klein is geeft te veel water 1 overlast. Juist op gronden waar de inage te wensen overlaat is water last in het voorjaar bij het klaar den van het zaaibed en in het najaar de oogst van de hakvruchten een handicap bij de bedrijfsvoering, ieder is het er dan ook over eens een goede ontwatering mede een ste vereiste is om te komen tot opti- le opbrengsten. Onderhoud van de drainage sommige perioden van het jaar eten de eindbuizen grote hoeveelhe- i water kunnen verwerken. Wanneer uitmondigen maar iets met gras irgroeid zijn of met wat grond be rt, geeft dit al een aanzienlijke be king in de waterafvoer. Het komt voor dat de eindbuis helemaal niet te vinden is. Zo'n drainage, hoe i dan ook, doet in het geheel niets, t is daarom belangrijk dat de eind- iien een paar keer per jaar worden oongemaakt. Ook de drainreeksen igen regelmatig onderhoud en dan oral de eerste jaren na het aanleggen. Het aanleggen van een nieuwe drainage Iet aanleggen van nieuwe drainage agt een grote investering. Daarom nt er zowel bij de aanleg als aan de keuze van het materiaal hoge eisen te worden gesteld. In de praktijk blijkt nogal eens dat drainage gelegd onder natte omstan digheden na een paar jaar niet meer werken, de oorzaak ligt dan zeer vaak bij een te grote verdichting van de drainsleuf vlak om de drain en het drainagemateriaal. Hier is meestal niets meer aan te doen en het geld aan zo'n drainage besteed is dan ook voor een deel weggegooid. Draineren onder droge omstandigheden blijft een eerste vereis te voor een goede waterafvoer. Uit de praktijk zijn er vragen ge weest aan de Ver. voor bedrijfsvoor lichting om het draineren op Texel voortaan iets meer te gaan coördineren. Wanneer ieder die voor het komende seizoen nog een oppervlakte wil laten draineren dit opgeeft bij de bedrijfs- voorlichter dan zal er geprobeerd wo- den om dit in goede banen te leiden. De opgaaf dient dan voor 1 oktober a.s. te geschieden. J. Koolhof Elke dinsdag 14.00 uur in de Dennen. De laatste tijd is er weer sprake van grasgroei en op een paar bedrijven heeft dit er toe geleid dat er weer gras inge kuild wordt. Nu verwacht ik niet dat de oppervlakte in te kuilen gras nog zeer groot zal worden. Maar daar waar de mogelijkheid wel aanwezig is zal nog wintervoer gewonnen kunnen worden van goede kwaliteit. Indien de weers omstandigheden niet gunstig zijn om nog een voordroogkuil te maken is de mogelijkheid er om dan iets natter in te kuilen. Bij dit nattere gras dient wel een toevoegingsmiddel gebruikt te wor den in de vorm van suiker of melasse, dit om de kuil goed te doen slagen. Vooral melasse is een middel om ge makkelijk door het gras te mengen door over de wiers melasse te laten lopen voordat het opgenomen wordt door de opraapwagen. Het is mogelijk om met de giertank, gevuld met melasse, over de wiers te rijden en op deze manier een goede verdeling te krijgen. J. Koolhof De laatste wedstrijd van de najaars kompetitie die werd georganiseerd door de Wielervereniging Texel was een tijd rit die weinig deelnemers trok. Gezien de steeds minderende belangstelling in de laatste wedstrijden acht de vereni ging het nutteloos om bijvoorbeeld nog een grote tijdrit, een veldrit of een avondvierdaagse toer-fietstocht te or ganiseren. De altijd enthousiast rijdende Ronnie die door veel training en bege leiding van zijn vader nu tot een twee de plaats kwam, ziet zijn resultaten steeds beter worden. De A-junioren re den zonder versnellingsapparaat, en de B-senioren reden de laatste kompetitie steeds samen. De A-junioren konden het tempo wel bijhouden maar een overwinning zat er niet in. In deze tijd rit zag Andre Smit toch kans de over winning te grijpen voor B-senior G. Koorn en Dirk Zuidewind. Ook een A- junior wist de achterstand op G. Koorn tot bijna een halve minuut te beperken. Uitslagen B-junioren (2 rondes): 1 A. Winter, 11.20; 2 R. v. Boven,11.44; 3 B Bakker, 1148; 4 R. Jas, 12.04; 5 E. Kooiman, 12.05; 6 A. Bakker, 6.40 (over een ronde). A-junioren en B-scnioren (12,5 km): 1 A. Smit, 23.03; 2 G. Koorn, 23.30; 3 D. Zuidewind 24.03. A-senioren (12,5 km): 1 S. Jimmink,19.50; 2 D. Bakker, 20.49; 3 A. Huisman, 21.21. Eindstand najaarskompetitie: resp. aantal punten - aantal wedstrijden 1 A. Winter 54-5, 2 B. Bakker 52-5, 3 R. v Boven 43-5, 4 R. Jas 40-5, 5 E. Kooi man 40-5, 6 A. Bakker 29-5, 7 J. v. Aal deren 14-2. Drie renners reden maar 1 wedstrijd. Eindstand: 1 G. Koorn 54-5, 2 A. Smit 43-5, 3 D. Zuidewind 42-5, 4 B. Drinkwaard 21-2, en 5 H. v. d Broek 8-1. Eindstand: 1 S. Jimmink 52-5, 2 D. Bakker 46-5, 3. L v. Elk 43-4, 4 A. Huisman 36-5,5 J. v. Halderen 29-4,6 H. Koorn 24-4 en 7 A. Terpstra 16-2. Drie renners reden maar 1 wedstrijd. De prijsuitreiking zal plaats vinden op een nog nader aan te kondigen da tum, met bingo en jaarvergadering. Waarschijnlijk over een paar weken. Dat het Texelse schapenras het nog al tijd best doet, bleek wel uit de keurings resultaten van de nationale schapenten toonstelling te Utrecht waar de 34 in zendingen van Texel en Noordholland 22 )p Texel zijn de laatste jaren erva- gen opgedaan met de zaai van win de bieten-, aardappelen- en raap idpercelen tegen te gaan. Deze me-I de van stuifdekken voldoet goed in| praktijk, vooral omdat de kosten nietl hoog zijn en de grond lang bedekt' waarbij bij later optredende rmen de planten beschermd zijn te lde voortvliegende zandkorrels, len aantal akkerbouwers hebben nog- eens hinder ondervonden van de op- g van aardappelen in de bietenge ssen die gezaaid waren in de doodge- iten rogge. De oorzaak ligt bij het blijven van vorst en ook enigszins orde bescherming van de rogge, u is het niet zo dat daar waar geen stond er geen aardappelopslag iwezig was. De rogge als bodembe- tker blijft een aantrekkelijke moge- heid geven om de stuifschade volle- de hand te houden. Met de herinnering aan de Texelse Rundveefokdag 1974 nog vers in het ge heugen schrijf ik nu een artikel over de rundveefokkerij in Californië. Wie op de rundveefokdag 1974 geweest is en ze- p w ker voor hen die daarna in hotel „De rogge om het stuiven in het voorjaai Lindeboom-Texel" de nabeschouwing v, van Ir. Zijlstra en de voorzitter en oud- voorzitter van het provinciaal Verband Ivan Rundveefokverenigingen mochten beluisteren, zullen overtuigd zijn van het succes van de Texelse rundveefok kers. In ander verband heb ik wel eens ge zegd: „Je zou de toestand van zo'n 10 tot 20 jaar eens terug moeten kunnen zien". Als dit mogelijk was voor de Texelse melkkoeien, dan zou je paf staan van de vooruitgang, die er op dit gebied is bereikt. Je behoeft er overigens de catalogus van deze fokveedag maar op na te kij ken. De gegevens over de produktie van de in deze catalogus opgenomen dieren liegen er niet om. Als men de Texelse melkveehouders 10 jaar geleden zou hebben verteld, dat in 1974 op de fokveedag vaarzen zou den worden voorgebracht die bij een af kalf leef tijd van nauwelijks 2 jaar in een normaal aantal dagen een eerste lijst maakten van plm. 6.700 kg melk met een vetgehalte van ruim 4.25°/o en een eiwitgehalte van 3.43%, dan zouden ze mogelijk de opmerking hebben gemaakt „U bent toch ook maar een profeet, die brood eet", met andere woorden: Aan uw voorspelling hechten we weinig waarde. Voegen we daarbij de waarderende opmerkingen over de verbetering van het exterieur en met name ook de ver betering van de uiers, dan is er alle re den voor de Texelse melkveehouders om tevreden te zijn. Het valt verder op, dat de kern van veehouders met hoogwaardige dieren belangrijk groter is dan 10 jaar geleden. We menen te mogen concluderen, dat het werk van de zg. „Fokkersclubs" daarbij zeker van grote invloed is ge weest! Dat dit succes bereikt is in een pe riode, waarin de melkveestapel op vrij wel alle deelnemende bedrijven in aan tal is uitgebreid, maakt de prestatie nog groter. Grondbewerking voor de inzaai van rogge grondbewerking voor de inzaai i rogge is de laatste gelegenheid om i hoofdbewerking uit te voeren. Om leffekt van de rogge in het voorjaar t te verstoren is een hoofdbewerking het voorjaar namelijk uitgesloten >r de gewassen suikenbieten, raap- d en zonodig snijmais. Het zaaibed or deze gewassen dient reeds in de fst klaargemaakt te worden. Een ste vereiste hiervoor is vlak land ider sporen. Worden deze gewassen eeld na aardappelen dan is ploegen jewenst i.v.m. de opslag van aardap- en, een bewerking met de cultivator a te raden. De bewerking na de zaai l de rogge dient dwars op de rijrich- gvan de te zaaien bieten te gebeuren, k bij de rijenzaai van de rogge dient gewerkt te worden. Jij de teelt van aardappelen in rogge I bodembedekkend tussengewas vindt het voorjaar, voorafgaand aan het j wel een grondbewerking plaats, e dient om het roggebestand op dat ment mechanisch uit te dunnen om te 1 vochtverlies door de rogge tegen Igaan. Tevens wordt het poten ver- pakkelijkt. Hoeveelheid zaaizaad en zaaitijd aan te bevelen hoeveelheid zaai- l van rogge is afhankelijk van de |te van stuifgevoeligheid van de tod, de zaaitijd en het volgende ge- Voor bieten is 125 kg zaaizaad per I bij de zaai in de tweede helft van pember voldoende. Wordt er half ok- ler gezaaid dan dient 175 kg zaaizaad f ha gebruikt te worden. Bij nog la- zaai is het aanbevelingswaardig om f kg per ha te gebruiken. Voor de aardappelen is de meest gun stigste tijdstip van inzaai van de rogge in de tweede helft van september en de hoeveelheid zaaizaad is dan 100 kg per ha. In de tweede helft van oktober is er 140 kg rogge per ha nodig. Voor mais gelden dezelfde hoeveelheden als voor aardappelen. Wordt de rogge gezaaid op arme zandgronden dan is een be mesting van 100 kg kalkammonsalpeter te geven waardoor de rogge een goede ontwikkeling krijgt in de winterperiode. J. Koolhof Het is te begrijpen, dat er hier en daar de vraag gesteld wordt of ons Hol landse vee de mogelijkheden bezit om de productie nog meer op te voeren, of dat we met de produktieverhoging met ons Hollandse vee uitgekeken zijn. Er zijn fokkers in ons land, die menen, dat voor een verdere produktieverhoging kruising met Noord-Amerikaanse koeien gewenst is. Ze hebben gehoord van nog belangrijk hogere produkties van de Noord-Amerikaanse koeien. Bo vendien zou de uierkwaliteit van deze koeien ook nog beter zijn. Vooral dit laatste acht men een zeer aantrekkelijk punt, omdat een flink ge deelte van de Hollandse koeien het laat zitten op de degelijkheid van het uier. Een kwaal, die bovendien dikwijls de hoogproduktieve dieren treft. Er zijn anderen, die niets willen we ten van een kruising met de Noord- Amerikaanse dieren. Hoewel de Hol landse fokkers in de loop der jaren zijn gaan inzien, dat het hoofddoel van de melkveehouderij is een goede produktie van de dieren, hecht een groot deel van de fokkers toch ook nog altijd veel waarde aan het .uiterlijk" van de melk koe. Men wil naast een goede produktie toch ook nog graag een „knappe" koe. Aan dat „knappe" mankeert volgens diverse deskundigen veel bij de Noord- Amerikaanse koe. Wie uiteindelijk het pleidooi ten aan zien van de kruising met Amerikaanse koeien in ons land zal winnen weet ik niet. We stellen ons voor, dat het in ie der geval nog wel een aantal jaren zal duren voordat dit pleit is beslist. Jammergenoeg moet ik erkennen, dat de redacteur van deze rubriek niet des kundig genoeg is om zich een oordeel te vormen omtrent het „uiterlijk" van een koe. In ieder geval vond ik het uiterlijk van de melkkoeien, die ik in Californië heb gezien, niet zodanig, dat er enige aanleiding is om te denken aan de „le lijke en magere koeien", die volgens het bijbelverhaal de Farao van Egypte in zijn droom zag. Hoge produkties Zonder iets af te doen aan de presta tie van de Texelse melkveehouders in de laatste 10 jaar moet toch worden ge zegd, dat de produktie van het melk vee in Californië duidelijk hoger was. Het is moeilijk te zeggen of dit voor een deel terug te brengen is tot de ver zorging van de dieren, waarbij we spe ciaal ook aan de voeding denken. Een flink gedeelte van het ruwvoer voor de koeien bestaat uit luzernehooi van hoge kwaliteit. Daarnaast is de krachtvoer- gift over het algemeen hoger dan in ons land. Het kan bekend zijn, dat ondergete kende grote waarde hecht aan een goede voeding van het melkvee en van me ning is, dat de produktie van de dieren voor een flink gedeelte wordt bepaald door de verzorging, waarbij we speciaal aan de voeding denken. JL De rente die wij vergoeden op spaargelde loopt van 5%% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot n% voor on^e Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast)» Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, .een rente geeft van 7-10 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Maar het feit, dat de produktiever hoging van het Texelse vee voor een goed deel ook terug te voeren is tot het gebruik van hoogwaardige stieren moet tot de konklusie leiden, dat ook de af komst van de dieren van groot belang is. Naar ik meen spreekt ook in dit op- zich de catalogus van de laatste rund veefokdag duidelijke taal. Het is dan ook verantwoord om de zeer hoge produkties van het Califomi- sche vee voor een deel ook op rekening van de erfelijke eigenschappen te zet ten. Enkele produktiegegevens Aan de top van de gemiddelde pro duktiegegevens van de Rundveefokver- eniging, waarbij mijn broer was aange sloten, staat een bedrijf met 276 koeien. De gemiddelde produktie op dit bedrijf volgens de gegevens van deze Rundvee- fokvereniging was in het laatste jaar 8.322 kg melk. Bij een gemiddeld vetge halte van 3.79% was de vetopbrengst 316 kg. Laat ik hier direkt aan toevoegen, dat ook de Califomische melkveehouders net als de Hollandse de ervaring heb ben opgedaan, dat de produktie volgens de gegevens van de melkcontrole nog al wat hoger ligt dan die volgens de afle- veringscijfers aan de zuivelfabriek. Ik hoorde in Californië wel eens een ver schil van 10% ten nadele van de gege vens van de Fokvereniging noemen. Di verse melkveehouders zeiden me, dat ze dit verschil niet konden verklaren. Intussen is het zo, dat ook als we re kening houden met een min van 10% op de gegevens van de Fokvereniging de produktie op het hierboven genoemde bedrijf zeer hoog is. Van de ruim 100 bedrijven staat het bedrijf van mijn broer op de 47e plaats. Voor zijn bedrijf wordt voor een gemid deld aantal koeien van ruim 280 een produktie vermeld van 6.587 kg melk. Bij een vetgehalte van 3.82% komt dit bedrijf tot een vetproduktie van 251% kg. „Topdieren" In het verslag van deze Fokvereni ging staan ook enkele uitschieters van dieren met een hoge produktie vermeld. In een reeks van 50 dieren met hoge melkprodukties waarbij uitsluitend naar „de plas" is gekeken, staat boven aan een koe met een produktie van 13.836 kg melk. Bij het lage vetgehalte van 2.98% komt dit dier toch nog tot een vetproduktie van 412 kg. De laatste in deze reeks van 50 dieren is een koe met 11.464 kg melk. In dit geval is het vetgehalte zeer laag, nl. 2.80%. In een andere reeks, waarbij 50 dieren volgens de vetopbrengst zijn gerang schikt, staat aan de top een dier met een melkproduktie van 13.186 kg melk. Met een vetgehalte van 3.53% komt deze koe tot een melkvetproduktie van 491 kg. Als laatste in deze reeks van 50 dieren staat een koe met 12.461 kg melk. Met een vetgehalte van 3.35% komt dit dier tot een vetopbrengst van 418 kg. In het verslag zijn ook de 25 vaarzen met de hoogste produktie genoemd. Hier vinden we cijfers, die bijna on waarschijnlijk aandoen als we ze niet „zwart op wit" in een officieel verslag vonden vermeld. Als vaars met de hoog ste produktie wordt genoemd een dier, dat 8.440 kg melk gaf. Met een vetge halte van 5.61% komt dit dier tot een vetproduktie van 474 kg. Als laatste in de rij van 25 beste vaarzen is er een dier met een produktie van 8.032 kg melk. Bij een vetgehalte van 4.40% pro duceert dit dier 354 kg vet. Zou er dan toch nog een mogelijkheid zijn om tot een hogere produktie te ko men dan op dit moment onze Texelse vaarzen al waar maken? eerste en een tweede prijs behaalden. Dit percentage van 97% eerste prijzen is bijzonder hoog. Voor de tentoonstelling als geheel gold dat 64% van de inzen dingen met een eerste prijs werd be kroond. Deze keer kwamen naar ver houding wat minder dieren van Texel: 31 (vier jaar geleden 45) van de 81 door Noordholland ingezonden schapen. Fokker C. J. Commandeur legde be slag op het kampioenschap viertallen oudere ooien en het reserverkampioen- schap met 'n drietal 1-jarige ooien; bei de IA in de rubriek en alle 7 uitsteken de fokooien. Fa. K. Mantje Zn. behaalde met een 3-tal ramlammeren een IA prijs en met ooi 17499 plus ooi- en ramlam ook IA. Een zeer fraai stel wat uitblonk in type en uniformiteit. C. J. Commandeur behaalde met de 1-jarige ram F 5213 de lA-prijs, een ram die het vleestype vertegenwoordigt. R. Eelman kwam met ram F 4199 (kamp. Texel) 1B, juist na de res. kamp. Andersom had niet misstaan. IC in deze groep F 4234 van C. J. Commandeur. Bij de 2-jarige rammen Fa. K. Mantje Zn. IC met F 4558, C. J. en C. A. Commandeur kwamen met de rammen 2138 en F 4672 resp. ID en IE te staan. De 1-jarige ram (res. kamp. Texel) van M. C. Veeger F 5027 werd 1B en moest het onderspit delven van F 5213. F 4890 van C. A. Commandeur is IE geplaatst. De heer C. Roeper, secretaris van het Texels Schapenstamboek in Noordhol land schreef ons naar aanleiding van het bovenstaande: „De hoogtemaat van en kele Texelse rammen ten opzichte van de overigen is te groot. De jury heeft vooral gelet op type en breedte in het achterstel en mooi gevormde niet te lan ge staarten en goed beenwerk. De kam pioenskeuring rammen gaf echter een iets zwaardere ram te zien. Wellicht was een jeugdkampioen in de rubriek 1-ja- rige rammen te prefereren". Verder behaalden op de tentoonstel ling op Texel geboren rammen nog 16 prijzen en een drietal ooien een lD-prijs, verdeeld in de volgorde 6x1; 6x2; 4x3. Gezien de grote uniformiteit, ontstaan door uitwisseling van juryleden op fok- dagen en de steeds zwaardere concur rentie van fokkers uit andere provincies is het van het grootste belang dat wordt opgelet wat elders gebeurt. Het was daarom goed dat veel Texelse fokkers de show in Utrecht hebben gevolgd. Een van de beste Texelse rammen is voor een hoge prijs naar elders verkocht. In „Eben Haëzer", het aan de Julia- nastraat te Den Burg gelegen vereni gingsgebouw van de Nederlands Her vormde Kerk, zal op donderdag 24 en vrijdag 25 oktober een bazaar worden gehouden. De opbrengst ervan zal ten goede komen aan de verbouwing en in richting van het door de Kerkvoogdij aangekochte pand aan de Burgwal, dat voorheen dienst deed als pakhuis van de N.V. C. R. Keijser Co en in de toe komst gemeenschapscentrum van de hervormde kerk op Texel zal zijn. Het is hiervoor erg geschikt, want zowel ten opzichte van de kerk als van Den Burg in zijn geheel ligt het voormalige pak huis zeer centraal. Om de geldaktie te doen slagen doet de bazaarcommissie een beroep op alle Texelaars. Zij vraagt hen niet meer gebruikte voorwerpen voor een rommeltjesmarkt, een grab belton of een rad van avontuur in te leveren bij de Ned. Herv. kerk te Den Burg op een van de vier vrijdagavon den vóór de bazaar, tussen zeven en acht uur, of bij mevrouw Pansier, Mo lenstraat 81, (tel. 2865), mevrouw Van der Slikke, Schilderend 57 (tel. 2375), mevrouw Van Hoorn, Vismarkt 7 (tel. 2439) of mevrouw Kramer, Beatrixlaan 58 (tel. 2464). Ook zijn waardepunten welkom, of financiële steun op Rabo bank, rekeningnummer 2625-28500, t.n.v. het Pakhuis,. Ned. Herv. Gemeen te te Den Burg. Te zijnertijd zal ook hulp nodig zijn bij het opbouwen van de ba zaar. Vrijwilligers melde zich bij de heer C. J. Vinke, Weststraat 18, tele foon 2478.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5