rkend naaktstrand hoeft niet zeggen steeds meer illegale bloteriken Bestaande situatie prettiger dan reservaat met bordjes ïmm inlH ^48pEyiÉ& ■<*85* - -••a.iA.v*- i&rit»,:..- -«v.•.-. 'ïiü Derde blad Texelse Courant vrijdag 4 oktober 1974 igmÊm *0ÊÊri. H MP—feSBSalgPl ïic-w v^/V, V' - -it :-*t3.: 'tornf ticeerd vermaak op het strand tussen paal 8 en 9Texelaars bezig met het sorteren van juist gevangen garnalen. Een zonnige nazomerdag op de Hors. Op het strandgedeelte nabij Hoornderslag, ongeveer ter hoogte van paal 8 bevinden zich enkele tientallen baders, zonnebaders en voorbijlopende wande laars. Sommigen zijn welgekleed, anderen lopen in badcostuum, maar ongeveer de helft heeft hele maal niets aan. Dat is op deze plaats niets bijzon ders. Het is al jaren zo en vrijwel iedereen weet dat. Toch zijn de blote recreanten in overtreding. Artikel 68 bis van de Algemene Politieverordening luidt: ,,Het is verboden zich op, aan of zichtbaar van de openbare weg of op, aan of zichtbaar van enige andere plaats, die, zij het ook met enige beperking, voor een ieder toegankelijk is, te be vinden, ongekleed of gekleed op een voor de eer baarheid aanstotelijke wijze". Wie een officieel naaktstrand wil moet van de gemeen teraad dus gedaan zien te krijgen dat aan dit verbods artikel een uitzonderingsbepaling voor een bepaald stuk strand wordt toegevoegd. Als het om legalisering van de thans als naaktstrand in gebruik zijnde gedeelten zou gaan, zouden daar geen problemen uit voortvloeien zo als in Zandvoort waar de beslissing van de gemeenteraad mogelijk in strijd is met de landswet. Deze hogere wet is doorslaggevend. het proefproces Callantsoog is en- jaren geleden gebleken dat de wetgever naaktlopen kan toestaan strandgedeelte dat enigszins af- en is. Nietsvermoedende strandbe- »rs moeten niet onverhoeds door bloot overvallen kunnen worden, een flink stuk moet lopen om een tstrand te bereiken kan moeilijk maken dat hij er aanstoot aan it. Als de gemeenteraad zou beslui- „ongeklede dagrecreatie" (fraaie uitgevonden door de Nederlandse ratie van Naturistenverenigingen) staan op het strand van De Koog lal 17, zou dat raadsbesluit onmid- k worden vernietigd omdat uit de die „schennis der openbare eerbaar- verbiedt en uit het arrest van het terdamse gerechtshof (proefproces antsoog) zonder twijfel kan worden maakt dat het bij de strandslagen kan. Om de illegale Texelse naakt- iden bij De Slufter en De Hors te iken moet men wel een half uur lo- vanaf het dichtstbijzijnde strand- Wat de landswet betreft zit het dus wel goed; de raad kan daar de ene dag op de andere de boel le- |eren. Oud-wethouder J. Daalder laarde ten tijde van de verkiezings- 1 te verwachten dat het die kant opgaan. „Dit is de laatste zomer officieel naaktstrand". Het was moeilijk dat te voorspellen want de leden van de nieuwe gemeente persoonlijk kent, weet dat een ro- meerderheid geen enkel bezwaar tegen een naaktstrand. Dat geldt g sterkere mate voor het college B. en W., waar waarschijnlijk geen de naaktstrandtegenstander meer t. Dus: als binnenkort een aanvraag aanvulling van artikel 68 bis bij gemeentebestuur wordt ingediend ïen we de volgende zomer bloot de en of de zon in zonder het gevoel leze wijze tegen de wil des volks in ruisen. brengen hun eerste blote dagen in een afgelegen duinpannetje door en komen pas tevoorschijn als de zaak wat bijge kleurd is. Sommigen houden er geen rekening mee dat de huid van de billen in het begin buitengewoon gevoelig is voor zonlicht. Ze moeten dan letterlijk op de blaren zitten en ook dat werkt een wat schroomvallig gedrag in de hand. Vooral in het begin is bij de mees ten de angst om bekeurd te worden vrij groot. Als noodmaatregel houden sommigen de eerste tijd hun zwembroek bij de hand en schieten die snel aan bij vermeend onraad. Dat onraad hoeft niet persé te bestaan uit de politie. Ook het idee onverwacht een welgeklede, preut se medeburger tegen het lijf te lopen is voor een adspirant-nudist een afschrik kend idee. Later trekt men zich daarvan niets meer aan. Het is immers veel verve lender voor die medeburger die nu de ver groot deel van de burgerij van deze niet ver van Texel gelegen badplaats met grote zorg tegemoet gezien. Na twee seizoenen moet ieder toegeven dat alle angst voor ontsporingen, uitspattingen en toeloop van op sex beluste lieden ten onrechte is geweest. Ook de tientallen illegale naakstranden zoals op Texel ge ven nooit aanleiding tot klachten. Vol gens het Algemeen Dagblad zou een Texelse politieman zelfs hebben gezegd: „Als ordebewaker ben ik op dat naakt strand overbodig en dat kan ik niet zeg gen van het textielstrand". Blijkens een opinie-onderzoek van het Nipo heeft 58% van de Nederlandse bevolking geen bezwaar tegen stranden en natuurge bieden waar mannen, vrouwen en kin deren ongekleed met elkaar verkeren. Naturisten die hier en daar een kilome tertje naakstrand wensen, komen dus nogal bescheiden uit de hoek. Zouden >fp HOEFT NIET itten de illegale Texelse naturisten trappelend van ongeduld op te ten? Wie met de zich op het strand Q de duintjes ophoudende bloteri- gaat praten komt er al gauw achter dit bepaald niet het geval is. Som- en vinden het wel onbevredigend zij in feite strafbaar zijn, maar ver- ïg de meesten tillen daar niet zwaar en vinden dat de huidige situatie zijn voordelen heeft. „Als de ge- nte hier een officieel naaktstrand maakt worden de grenzen nauw- rig aangegeven. Er komen bordjes waarschuwingen. Wie een beetje :1 van eigenwaarde heeft, wil niet in een soort reservaat zitten? zijn toch geen bijzondere diersoort? zou je reinste apartheidspolitiek zegt verontwaardigd een 32-jarige elaar die de afgelopen zomer een Dt deel van zijn vrije tijd in de naak- legaliteit heeft doorgebracht. Dat hij de gevorderde naturisten moet wor- gerekend kun je zien aan zijn egaal- ine teint over het hele lichaam. NIEUWELINGEN denking op zich heeft geladen een „vie ze gluurder" te zijn. IN FASEN Vrouwen hebben het voorrecht dat zij de overgang naar het naturisme in fasen kunnen doormaken. Eerst blijft het bovenstuk van de bikini achterwege; later verdwijnt ook het broekje in de tas. De tijd die met het proces gemoeid is geweest valt later bij benadering vast te stellen aan de hand van het kleurverschil tussen billen en borsten. Als het eenmaal zo ver is, is de hoogste drempel genomen. Zo trots zijn sommi ge beginners dat zij aan zoveel mogelijk medebaders laten zien dat ze er ook bij horen en zeer geringschattend gaan pra ten over de textiel-zwemmers een paar honderd meter verderop en over de wit-billige beginners waartoe zij een week tevoren zelf nog hoorden. WAAROM NOU? De geijkte vraag van buitenstaanders: waarom nou al die toestanden om zo'n badpak. Wat stelt dat kleine slipje nu voor. Waarom moet dat nu persé ook uit? Het antwoord van de naturisten: „Juist omdat het zo'n klein slipje is, is het onlogisch en onpraktisch om dat te blijven dragen. Slipje en bikini zijn uitsluitend bedoeld om de geslachtsor ganen af te dekken en juist daardoor wordt de aandacht erop gevestigd. Wie meent dat naaktheid iets met sex heeft te maken, en dat het daarom netjes is om de gelachtsorganen verborgen te houden, maakt een denkfout. Bijna bloot is sexueel opwindend; helemaal bloot veel minder. Dat gelooft bijna nie mand totdat men ooit eens een naakt strand of naturistenkamp heeft bezocht. De grootste sensatie is daar dat er hele maal geen sensatie is GEEN UITSPATTINGEN De praktijk heeft inmiddels ook in Nederland bewezen dat deze woorden niet te bout gesproken zijn. Het naakt- ctranH in f!allantsoo2 werd door een ze op basis van de welwillende publieke opinie in de diverse kustgemeenten niet veel beter kunnen vragen artikel 68 bis helemaal te schrappen? ALLES VRIJ Wat de Texelse naaktrecreanten be treft zou de gemeente daartoe over mo gen gaan. Dus het hele Texelse strand naaktstrand? Nee, want er is immers nog de landswet waarvan de jurispru dentie bepaalt dat naaktlopen alleen op de afgelegen stukken kan worden toege staan? Schrappen van het bewuste ar tikel uit de politieverordening zal in de praktijk van Texel betekenen dat de huidige toestand wordt gelegaliseerd. Wie de kaart van Texel bekijkt moet constateren dat er niet zoveel strand overblijft als naaktlopen taboe blijft op die gedeelten die binnen een half uur wandelend te bereiken zijn. Je zou zeg gen dat daar nauwelijks bezwaar tegen kan zijn. Maar er zit wel een element van onzekerheid in een dergelijke rege ling. Hoe ver is afgelegen? De meest brutale bloteriken zuil enmogelijk toch akelig dicht bij de wat drukkere stran den gaan zitten en zolang er nog men sen zijn die denken dat zij en ook hun kinderen daardoor slecht worden en naar de hel gaan, kan dat irritatie ge ven. nen de illegale naaktrecreanten. Voor de liefhebbers van rechtszekerheid is dat niet zo leuk, maar wie zich naakt wil verpozen heeft dan in ieder geval de rust en de ruimte alsmede de betrekke lijke zekerheid dat de justitie niet in grijpt zolang men zelf niet uitdagend optreedt. Die ruimte en rust biedt het Texelse naaktstrand volop. Vooral de Hors blijkt voor mensen die genoeg hebben van de overdadige gezelligheid van andere stranden een verademing te zijn. Zelfs in de bouwvakweken kan men hier uren wandelen en meer dan drie of vier men sen komt men in die tijd niet tegen. Het aantal naakte recreanten loopt in de tientallen, niet in de honderden. Ter vergelijking: op de 340 meter naakt strand van Callantsoog zitten bij mooi weer enkele duizenden mensen. Het is dus niet zo verwonderlijk dat zich on der de vaste bezoekers van de Hors nog al wat mensen uit de kop van Noordhol land bevinden. Een onderwijzersecht paar uit Den Helder en enkele andere mensen uit de marinestad hebben het bootreisje er graag voor over om zich een dagje te ontspannen. Dat ze toch niet mensenschuw zijn blijkt uit de har telijke contacten die ze met de blote Texelaars onderhouden. Zittend in de duintjes (waar kan dat in Nederland?) vermaken zij en hun kinderen zich kos telijk. Er wordt gelezen, geluierd, een spelletje „frisbee" gespeeld. Deze zo mer was het vangen en eten van garna len een favoriete bezigheid. Er zijn er meestal genoeg om in een kwartiertje tijd voldoende te bemachtigen voor ie dereen. In een blikken bus boven een vuur worden ze gekookt en direkt ge consumeerd. Nieuwsgierig naderbij ge komen passanten mogen ook meeëten. Sommigen reageren alsof hen een on eerbaar voorstel wordt gedaan en ver dwijnen schielijk. Anderen doen graag mee en grijpen deze aanleiding aan om het ijs sneller te laten breken. GLUURDERS Mensen die altijd op afstand blijven zijn de gluurders. Daarmee wordt niet gedoeld op de nieuwsgierigen die op een zondagmiddag eens komen kijken naar de bloterikken, maar de mannen die staande op duintoppen urenlang door hun verrekijkers staren. De meeste blote rekreanten geven er weinig om, maar sommigen vinden het toch wel erg irritant. Sommige gluurders zijn te verjagen door vriendelijk naar ze te wuiven. Ze merken dan dat ze gesig naleerd zijn en voelen dat zij zich be lachelijk maken. Er op af stappen met de uitnodiging het bloot van nabij te ko men bekijken zonder verrekijker wil wel eens helpen in de meer hardnekkige gevallen. Toch hebben de naakte recre anten ook vaak een verrekijker voor de greep. „Het is wel makkelijk om op tijd te weten wat er aan de hand is als in de verte een Landrover of een man in uni form nadert. Als het de politie is hou den we ons een beetje op de achter grond. Zo'n man heeft tenslotte de taak de naleving van de verordening te con troleren en je moet niet de indruk wek ken dat je hem wil tarten", zegt een jonge vrouw uit Den Hoorn die van na bij de praktijk van besloten naturisten- terreinen kent, maar de ongecompli ceerde vrijheid van de Hors, toch heel wat aantrekkelijker vindt. RAZZIA Laatst brak een klein paniek uit. Ter hoogte van een concentratie naakte families stopte een politiejeep en enkele wachtmeesters renden de duinen in. Een razzia? Het viel mee, want de politie mensen waren alleen gekomen om op het strand gevonden munitie tot ont ploffing te brengen en wilden de men sen in de duintjes waarschuwen om een flinke afstand in acht te nemen met de mogelijke scherven. Met een min of meer regelmatig passerende Landrover van het amfibisch oefenkamp hebben de bloteriken al leren leven; ze kruipen er niet meer voor weg zodat de juichen de mariniers zonder moeite hun nieuws gierigheid kunnen bevredigen. Dat de militaire belangstelling niet op prijs wordt gesteld heeft als enige reden dat het erg gevaarlijk is. Om toch maar vooral niets te missen wordt de jeep soms zig zaggend door de duintjes ge stuurd, waarbij in het zand, soms in kui len, spelende kinderen wel eens bijna zijn overreden. Gelukkig bleek onlangs dat militairen hier helemaal niet mogen komen, zodat aan die rustverstoring wel een eind zal zijn gekomen. Het resteren de Landrover-verkeer bestaat uit dat van de Rijkswaterstaat. Het is gerust stellend dat de RWS-mannen ook op mooie warme dagen druk doende zijn met het plaatsen van meetpalen en an dere aktiviteiten in het belang van de kustverdediging. Verder worden op de Hors alleen maar fietsen en bolderwa gens waargenomen. De rust is hier heer en meester. Nee, de huidige situatie is zo gek nog niet. Laat het zo maar blij ven, zeggen de bloteriken. NIETS DOEN Verder zullen er ongetwijfeld raads leden zijn die er zwaar aan tillen dat de landelijke publiciteit een dergelijke beslissing toch zal uitdragen als het be sluit om van heel Texel een naakteiland te maken. Dat is geen beste propaganda Dat weert de keurige gasten en lokt de op sex beluste elementen. De kans is groot dat de raad deze unieke proef niet durft te nemen en in dat geval kan de raad beter helemaal niets doen, zo me- Rond de kookpot, een tafereeltje dat aan de oertijd doet denken

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 9