Paardensportvereniging maakt reisje naar Ameland Mariana Höhner exposeert in Haarlemse hallen right oni Handtekeningen astronauten voor 9-jarige Jan Joop Moerbeek Kat en hond gevonden i§\ noe xa.au/ Engelsman uit onzekerheid dankzij speurwerk wachtmeester Welke cursus wilt u volgen Vervolgcursus EHBO start donderdag Creativiteitscursus in De Koog, Den Hoorn en 't Horntje Badmintonclub Texel winnaar in Graft-De Rijp Bil jartdemonstrat ie in „De Zwaan" 1 Opzetpraktijk aannemers SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Politiek café in „De Witte Burcht' Leden van de Vereniging voor Vrien den van het Paard en hun dames, totaal bijna vijftig personen, maken op zater dag 19 oktober een reisje naar Ameland. Met de boot van acht uur vertrekken ze van Texel; de volgende dag komen ze terug. Op Ameland zal onder meer een demonstratie worden bijgewoond van 't lanceren van de reddingboot. Als enige kustplaats in Nederland wordt op Ame land de reddingboot nog met paarden in het water gebracht. In de vrijdagavond in hotel ,,De Lin- deboom-Texel" gehouden najaarsverga dering van de vereniging werden de laatste nog beschikbare plaatsen voor deze excursie volgeboekt. In zijn openingswoord bij dezelfde vergadering blikte voorzitter Joh. C. Roeper met tevredenheid terug op het afgelopen seizoen. Met name het con cours hippique was door de grote toe loop van publiek een succes. Er werd voor ƒ4.200,aan entreegelden geïncas seerd en dat is in de geschiedenis van de paardensportvereniging niet eerder voorgekomen. Zzelfs bij de keuringen 's morgens was opmerkelijk veel belang stelling. De heer Roeper concludeerde dat het paard zich in een groeiende po pulariteit mag verheugen. Voor de door de vereniging bedreven hengstenhoude- rij was niet zoveel belangstelling; er werden althans niet zoveel merries aan geboden ondanks het feit dat deskundi gen de betrokken hengst („Identiek") als de beste van Noordholland hebben gekwalificeerd. Ringsteken Het ringsteken in het kader van het folkloreprogramma ging niet door. De vereniging wilde dezelfde vergoeding als vorig jaar hebben, maar de folklore- stichting bood minder. Het bestuur van de paardenvrienden is van mening dat de folklore een commerciële organisatie is, die best over de brug kan komen. Later in de vergadering bleek dat de meningen over deze kwestie verdeeld waren. Men was het er echter over eens OOSTEREND De 9-jarige Jan Joop Moerbeek uit De Nes bracht vorige week een bezoek aan de Aviodome op Schiphol, waar onder meer de Apollo- capsule wordt getoond die in 1969 rond jes om de aarde draaide met de Ameri kaanse astronaut J. Stafford. Het toeval wilde dat Stafford zelf ook aanwezig was (in verband met het ruimtevaart- congres in Amsterdam) alsmede twee Russische collega's, de astronauten Leo- nof en Sevastianof. Lenof en Stafford zullen volgend jaar in de ruimte een koppeling tot stand brengen tussen een Soyoez en een Apollo. Jan Joop trok de stoute schoenen aan en vroeg de drie astronauten om een handtekening. Hij kreeg direkt zijn zin en werd bovendien verrast met de sticker die is uitgegeven ter gelegenheid van het komende Ame rikaans-Russische ruimte-experiment. Op de foto de trotse Jan Joop met als inzet de sticker. dat de zaak niet moet worden opgebla zen en dat geen rancunes een rol mogen spelen als volgend jaar opnieuw moet worden beslist over het al of niet mee werken. Roeper: „Er is met ons te pra ten". De paardenvrienden beschikken sinds kort over het wierpakhuis bij de molen van Oudeschild voor de opslag van werktuigen, wagens en andere curiosi teiten en benodigdheden waarvoor in het wagenmuseum geen plaats is. Wat betreft het winterprogramma werd meegedeeld dat de vereniging „op eigen houtje" een toiletteercursus gaat DIERENDAGPRESENTJE De vergadering van de paarden vrienden viel toevallig op dierendag. Ter gelegenheid daarvan vonden de leden op alle tafeltjes papieren zakken met voer. bedoeld om na afloop van de bijeenkomst als smakelijk extraatje aan de paarden te orden gegeven Het was een originele reklamestunt van C. R. Keijser Co. geven. Men is er nog niet in geslaagd een gediplomeerde cursusleider te vin den. Uiteraard zal wel voor deskundige begeleiding worden gezorgd. Opgave voor de cursus (waarin ook aandacht wordt besteed aan paardengebruik) is nu reeds mogelijk. De traditionele feest avond wordt op de tweede zaterdag in januari gehouden. In de rondvraag werd door de heer P. Kiljan jr onder meer meegedeeld dat dierenarts Beekman een cursus „Wor men bij paarden" gaat geven. Deelname staat open voor donateurs van de Wad- denruiters. De heer Kiljan hekelde voorts het feit dat de door de gemeente voor het con cours hippique beschikbaar gestelde prijs De Zilveren Zweep bestaat uit een doodgewone zweep. Zelfs het plaatje met inscriptie bevat geen zilver. Voor zitter Roeper: een gegeven paard mogen we niet in de bek kijken. De avond werd afgesloten met een bij zonder interessante lezing door de heer Liefferink. Spreker brak een lans voor de zuiver recreatieve paardensport, waarbij het dus niet in de eerste plaats gaat om topprestaties met springen e.d. HAARLEM Op verzoek van de di recteur Moderne Kunst van het Frans Halsmuseum in Haarlem, Daan Schwa- germann, heeft de 30-jarige Mariana Höhner-Bijvoet uit de Zwaanstraat te Den Burg een bijdrage geleverd aan de driejaarlijkse tentoonstelling „Werken in textiel", die tot maandag 11 novem ber voor dc derde maal in De Hallen op de Grote Markt te Haarlem te bezoeken is. Mariana's geëxposeerde werk omvat drie wandkleden, die door middel van de weeftechniek met wol en katoen werden vervaardigd. Mariana Höhner kreeg haar opleiding aan de Kvinnelige Husflidskole in Noorwegen. In de afgelopen jaren expo seerde zij onder meer in Utrecht en Vel- sen, nam deel aan een zomertentoonstel- ling van de Culturele Raad Noordhol land en aan een reizende tentoonstelling, die werd samengesteld in opdracht van het Rijk. Twee werken van haar hangen in het Athenaeum Antiquariaat in Am sterdam en in de Bureelschool te Drie huis. Op de tentoonstelling in Haarlem zijn nu drie wandkleden van Mariana te bezichtigen, te weten: „Thee met een koekje", „Aspergepunt" en „Plastic be ker met rondo", „beelden, die door de vergroting een extra-nadruk krijgen. In het dierenpension Ellen aan de Keesomlaan is het afgelopen weekend een zwarte kat (leeftijd ca een half jaar) aangekomen, gevonden in Den Burg. Ook is hier een kleine, geelachtige hond bezorgd (leeftijd ca 1 jaar) die is gevon den in De Muy. Eigenaars worden vèr- zocht de dieren zo spoedig mogelijk af te helen. Die nadruk ontstaat ook door het feit, dat bijvoorbeeld zo'n theekop met koek je als het ware aan draden hangt, dus zeer aanwezig is ten opzichte van de achtergrond en toch als decoratie ver werkt blijft, vlak en vooral om der wille van de vorm en kleur", aldus re censent Hein Steehouwer in het Haar lems Dagblad van woensdag 11 septem ber. Aan de expositie werken dertig kun stenaars mee, onder wie ook Corrie Wortel, waarvan een wandkleed in het Texelse Gemeentehuis hangt. Dank zij speurwerk van wachtmeester W v d Berg van de Texelse Rijkspolitie is komen vast te staan dat het Engelse pleziervaartuigje „Great Ouse" dat vo rig jaar spoorloos uit een Engelse haven verdween, verloren is gegaan. Daarmee kwam een eind aan de martelende onze kerheid van de eigenaar. Medio augus tus viste de TX 94 „Avontuur", schipper C. D. Boersen, een wrakstuk op met het opschrift: Great Ouse Reg nr 1029 Au thority. Via havenmeester Sikkeleras kwam het wrakstuk (kennelijk een brok van de polyester spiegel van het jacht) in handen van de heer v. d. Berg, die de eigenaar wist te achterhalen. Het jacht was weggedreven en in de storm stuk geslagen. De eigenaar zal het wrakstuk persoonlijk komen afhalen. Enquêteformulier inleveren voor 15 oktober Zoals eerder gemeld wordt per 1 ja nuari gestart met cursuswerk voor vol wassenen onder auspiciën van de Stich ting Cultureel Werk. Om vast te stellen voor welke cursussen de meeste belang stelling bestaat kunnen geïnteresseer den het enquêteformulier invullen dat wij hierbij afdrukken. Het formulier moet uiterlijk 15 okto ber zijn ingeleverd bij het bureau Cul turele Zaken (raadhuis) of bij een der volgende personen: S. Kooij, Drijverstraat 20; A. v. d. Eijk-Bierens, Julianastraat 3 B. Starink, 't Horntje, Dageraad 6: G Westerlaken, Schilderweg B 41; J. Kager, Wilhelminalaan 1; J .Barendregt, Hoofdweg 18, Eierland; G. Praamstra, Bernhardlaan 145; J. Wieten, Warmoesstraat 45a. OUDESCHILD Donderdag a.s. be gint in het dorpshuis ,,'t Skiltje" de ver volgcursus EHBO van het Groene Kruis, afdeling Oudeschild. De cursus is be doeld voor zowel degenen die vorig jaar zijn geslaagd als degenen die hun een heidsdiploma willen verlengen. In De Koog, Den Hoorn en op 't Horn tje wordt bij voldoende belangstelling een gerichte creativiteitscursus georga niseerd. Men kan kiezen uit de volgende onderwerpen: a. Boetseren door mevr. De Winter; b. Stofversieren door Ineke Reitsma; c. Fotografie door Jan Haag; e. Wandkleden maken door mej. G. Pet- tinga; f. Tekenen en schilderen door mevr. N. Koorn-Kikkert. Het is de bedoeling in de week na de herfstvakantie te starten. De cursus om vat 6 lessen en de kosten bedragen 25,- exclusief het materiaal. Men wordt vriendelijk verzocht het cursusgeld de le lesavond te voldoen. Wie gedurende de cursus stopt heeft geen recht op restitutie. De verschillende cursussen kunnen al leen doorgaan als er voldoende belang stelling voor is. Men wordt dan ook ver zocht de eerste èn tweede keuze op te geven, zodat bij te weinig belangstelling voor keuze 1 keuze 2 geldt. Belangstellenden kunnen zich vóór 12 oktober opgeven bij de navolgende adressen: Erna Leijen, Noorderhaaks 2, 't Horn tje, telefoon (02226)394; Truce Parlevliet, Klif 32, Den Hoorn, telefoon (02226) 384; Mevr. Rungs-Wuis, Ruyslaan 18, De Koog, telefoon (02228) 572. Badmintonclub „Texel" is zondag win naar geworden van een vriendschappe lijk tournooi dat werd georganiseerd door en gespeeld bij badmintonclub „De Harpoenen" in Graft-De Rijp. De Texelaars wisten 14 van de 20 wedstrijden te winnen. Als laatste troef werd door „De Harpoenen" hun Am sterdamse trainer in de strijd geworpen, die een prestigeslag moest uitvechten tegen Marius Witte, Texels kampioen. De spanning liep hoog op en de strijd eindigde met een 21 overwinning voor de Graftse» trainer, die daarmee z'n eer redde. De Texelse club heeft voortdurend te kampen met ruimtegebrek in de „De Koninghal" en ziet dan ook uit naar de ingebruikname van de nieuwe sporthal; daar hoopt zij te zijner tijd ook tour- nooien van enig formaat te kunnen or ganiseren De biljartvereniging „De Zwaan" ver zorgt op vrijdagavond 11 oktober a.s. om 20 00 uur een biljartdemonstratie Deze zal worden gegeven door Piet Vet, die o.a. een tweede plaats behaalde bij het Nederlandse kampioenschap libre en die aan het eind van de maand oktober naar Barcelona zal afreizen, om daar mede te strijden om de Europese titel in die spel- soort. De demonstratie is in de eerste plaats bedoeld voor de leden van de verschil lende biljartverenigingen op het eiland, maar andere belangstellenden zijn van harte welkom. Wel wordt er op gewezen dat de belangstelling zéér groot is en dat een ieder die deze demonstratie wil bijwonen tijdig een plaats reserveert bij Henk Spigt in ,.De Zwaan". Kosten ƒ4,per persoon. Leden van biljartver enigingen 2,50. Jan Meedendorp van biljartvereniging Olympic" zal voor de duur van de de monstratie als tegenstander fungeren voor Piet Vet. ENQUÊTEFORMULIER CURSUSWERK VOLWASSENEN in te leveren vóór 15 oktober 1974 Ondergetekende (Naam) (Adres) (event, telefoonnr.) heeft in principe belangstelling voor de volgende door hem/haar aange streepte cursussen: 1 een basis-cursus Engels; 2. een basis-cursus Duits; 3. een basis-cursus moderne wiskunde; 4. een basis-cursus muziek (alg. muzikale vorming o.m. theorie, noten schrift, ritmische ontwikkeling, muziek beluisteren); 5 een cursus gespreks- en discussie-techniek; 6. een cursus boetseren; 7. een cursus macramé voor gevorderden; 8. een cursus textiele vaardigheid; 9. een cursus fotografie; 10. een cursus „doe het zelf" in eigen huis; 11. een cursus milieubeheer; 12. een cursus: (hier kunnen aanvragers eigen suggesties invullen) Dinsdag 8 oktober In het raadhuis vergadert de gemeei teraad, aanvang 19.30 uur. In het dorpshuis „De Bijenkorf" te Oo terend wordt een interkerkelijke b; eenkomst gehouden met als sprek dominee Gerssen over ..Israël en andere volken"; 20.00 uur. Woensdag 9 oktober In het gebouw naast de Herv. kerk De Cocksdorp spreekt dominee Ger sen over „Israël en de andere volkei tijdens een interkerkelijke bijec-: komst; 20.00 uur. Vaste data Het Gemengd Koor van De Cocksdoj repeteert iedere donderdagavond o: acht uur in het gebouw aan de Kil kertstraat. Dienstregeling bibliobus iedere vrij da 10.00-10.30 uur 't Horntje; 10.45-11 uur Den Hoorn; 12.00-13.00 uur Oud schild; 14.00-14.30 uur Zuid-Eierlam 14.45-15.15 uur Midden-Eierland. Rectificatie Als gevolg van een zetfout is in h naschrift bij het ingezonden stuk vï de heer C. Bonne in de vorige krant onduidelijkheid ontstaan. Namens sporthalcommissie werd erop gewezt dat het werken met een zg. open begn ting (inplaats van een openbare aanbs steding) mede in de hand is gewerl door de in de aannemerswereld gebru kelijke „opzet-praktijk" (afspraak tu sen de aannemers). Van het woord op zet-praktijk maakten wij „open prat tijk". KREILEROORD ZWAKKE TEGENSTANDER VOOR BOYS De Tex. Boys hebben met 51 va Kreileroord gewonnen. Deze uitslag do* vermoeden dat de Boys een zeer goed wedstrijd speelden, doch de hoge (eigei lijk nog te lage) uitslag was meer danken aan de zeer zwakke tegenstan van de Kreileroorders. Het zware ve! (met hoog gras) was er mede de oorzas van dat de combinaties van de Boys nii goed uit de verf kwamen. De Boys \x gonnen overrompelend, hetgeen al got de scoringskansen opleverden, maar moesten tot de 10e minuut wachten et Henk Witte, na de keeper omspeeld hebben, 10 kon laten noteren. Vla daarop wist M. Veeger uit 'n scrimmag de voorsprong tot 20 op te voer< Door een onoplettendheid in de Boy achterhoede wist Kreileroord hun tot n toe zeer schaarse aanvalsakties toch benutten en dat betekende 21. Hf spel van de Boys werd na dit doelpui wat krampachtig. Ze bleven wel veel de aanval maar doelpunten bleven t( aan de rust uit. Ook de tweede heli startte de Boys zeer aanvallend. Kre leroord wist aanvankelijk deze aan va' len goed op te vangen maar debutant I v. d. Stap slaagde er toch in met o: zeer mooi doelpunt de voorsprong vergroten. Hierna verliepen de aktie veel soepeler. N. Zoetelief kon hierva al snel profiteren en bracht de stand o 41. Een doelpunt van Kreileroor werd hierna op appèl van de grensrecb ter, wegens buitenspel afgekeurd. Di ontlokte een voor de Kreileroorders zo danige opmerking, dat hij het veld ko verlaten. Een kwarties voor tijd wis N. Zoetelief zijn tweede doelpunt scoren waardoor de stand meer in vei houding kwam tot het krachtsverschil. al Onderwijs centraal In ,,De Witte Burcht" te Den Bui wordt dinsdagavond 15 oktober politiel café gehouden door het Progressief Ak koord Texel. Voor deze avond, waaro| het onderwijs centraal zal staan, zijl alle politieke partijen op Texel uitgeno digd en ook worden enkele ambtenore h verwacht, die bij het onderwijs betrok z' ken zijn en dc aanwezigen nog van d nodige informatie kunnen voorzien. De avond wordt om acht uur begon nen met een ongeveer tien minuten du rende inleiding over de verhouding tu? sen de gemeente en de scholen. Voort zullen enkele stellingen worden gepo neerd over onder meer het openbaar ei bijzonder onderwijs, schoolbegeleiding? diensten, sexuele voorlichting en poli tieke vorming op school, de mondigheii en de onmondigheid van de leerlinge: en de invloed die ouders moeten kunne a uitoefenen op het onderwijs. Het is d bedoeling dat in kleine groepjes hier over wordt gediscussieerd. Een ieder i Bi welkom. Diepbedroefd delen wij u mede, dat de Heere van ons heeft wegge nomen, onze lieve Jasper Wij hebben 1 jaar en 7 maanden voor hem mogen zorgen. Fam. J. S. de Goede Oosterend. Texel, 7 oktober 1974, Botterstraat 2. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. donderdag 10 oktober om 13.00 uur op de begraafplaats van de Ned. Herv. kerk te Oosterend. Geen bloemen. ill

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2