(ffoen c/tvartsjexels in het harL> laad betuigt ongerustheid over risico's van Kalkar-centrale HET MES IN DE SPORTHAL Geen verzet tegen 3 procent heffing TAXI (02220) 2000 lelijks verse mosselen Havenrestaurant Texel Willem Jansen trouwt de freule Pastor Opdam naar Zuid-Schermer Zangdienst in Oosterend Bibliotheekweek op Texel draagt feestelijk tintje 8n 'SssÊk Op heterdaad betrapt Eerste avond „Filmganger" j groot succes GES0N FAMILY IDAG 11 OKTOBER 1974 fEXELSE 88e JAARGANG No. 8917 COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RooiJ us 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ctleHarry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2403, Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW )ok de Texelse gemeenteraad is ongerust over de risico's die zijn verbon- aan de snelle kweekreaktor in Kalkar. Zoals bekend wordt de bouw van ze centrale gefinancierd door de 3% heffing van alle elektriciteitsgebrui- s. Op verzoek van de Landelijke Stroomgroep Stop Kalkar te Amsterdam uigde de gemeenteraad met 9 tegen 5 stemmen adhesie aan een onlangs or de Haarlemse gemeenteraad aangenomen nota. Dat betekende dat n zijn ongerustheid uitsprak over het Kalkar-project, pleitte voor een lere besteding van de 3% heffing en graag zou zien dat een fonds wordt /ormd waarin bijdragen van bezwaarden worden gestort die kunnen rden aangewend voor onderzoek naar kernfusie en aanwending van zon- energie. Men ging wel akkoord met de invordering van de Kalkar-heffing, adhesiebetuiging zal ter kennis worden gebracht van het rijk, de provin- het provinciaal elektriciteitsbedrijf Noordholland en de n.v. Texelstroom. heer F. Blanken Pakt, (die de af- Kalkar al twee maal eerder in de ter sprake had gebracht) stelde voor ening nog wat duidelijker te maken de gemeente te laten weigeren de (alkarheffing te betalen. anken herinnerde eraan dat de on- itheid inzake snelle kweekreacto- le laatste tijd nog meer grond heeft Bgen, o.a. door het feit dat in Ame- de helft van de snelle kweekreac- buiten bedrijf is gesteld. Tal van ;en die bij de bouw en ontwikkeling de snelle kweekreactoren zijn be ten trekken zich als gevolg van we- ihapsbezwaren terug. Ook de moei- eden met de kerncentrale te Dode nd en het Japanse atoomschip zijn minst geruststellend. Blanken con- erde dat de raad met het betuigen adhesie aan de Haarlemse nota niet doet dan het volgen van de lande- tendens. Het zou meer indruk ma- als de heffing niet werd betaald, werd gereserveerd voor onderzoek alternatieve energiebronnen. Democratisch besluit ver wilde mevrouw T. Vlas- van Vlies (VVD) niet gaan, al had ook iar bedenkingen. Het argument van eer stijgende behoefte aan energie bij haar niet zo zwaar; ze vond iet met persé vast moest staan dat nergiebehoefte elke tien jaar ver- lelt. Het is inmiddels wel duidelijk •rden dat het zo niet door kan gaan. periode van stilstand om zich te be- :n kon volgens haar geen kwaad, [alkar-heffing is echter het gevolg een op democratische wijze tot 1 gekomen besluit van de regering, de huidige linkse regering komt niet op terug. Mevrouw Vlas vond ipmerkelijk dat het grootste verzet de Kalkar-heffing komt van dege- die de huidige regering politiek het t na staan „De Kalkar-heffing betaald worden", aldus mevrouw „Niet betalen lost het probleem naai niet op want dan zal de cen- uit de algemene middelen moeten len bekostigd". Risico's nemen heer L. J Weijdt (Texels Belang) ie niets voor het betuigen van on- itheid. „De energieschaarste is een in we zullen bereid moeten zijn be- ie risico's te nemen bij het oplos- an dit enorme probleem" heer J. Witte (die zei te spreken ns de drie christelijke fracties) t er ook zo over. Hij vond dat Kal- door moest gaan en dat men ver ven moest hebben in de weten- Witte tekende daarbij wel aan Texel in feite veel aan Kalkar be- want het gaat om 3°/o van een elektriciteitstarief. Hij wilde de echter ruim bekijken en vond het ment van B. en W. dat Texel zelf van de kerncentrale zal kunnen teren, enghartig. heer C. Koorn verstoorde de chris- :e eensgezindheid door op te mer- dat hij wel ongerust was. „Rappor- an deskundigen spreken elkaar te- RTIEN VAN DE WETERING k voor rek. van Ziekenfonds bereid met verse kruiden uit eigen kruidentuin. (02226) 310 gen. De Kalkar-heffing moet een andere bestemming krijgen". De burgemeester meende dat het uit spreken van ongerustheid niet in strijd is met de regeringsbeslissing. „Er zijn nu eenmaal verontrustende dingen ge beurd Mr. Sprenger wees erop dat de uitspraak van de raad op zichzelf van weinig practisch nut is. De zaak wordt reeds op het allerhoogste niveau onder zocht. Wethouder Westdorp: Hoofdstrekking van het raadsbesluit is de wens dat het geld voor Kalkar wordt gebruikt voor onderzoek naar andere energiebron nen. Blanken: „Ik wil alleen wat meer dwang uitoefenen door ONZE 3% vast te laten zetten". De heer Blanken vond de energiecrisis een slecht argument voor het doorzet ten van Kalkar. Ondergang door radio- aktiviteit leek hem waarschijnlijker dan ondergang door cnergiegebrek. Het ver trouwen in de wetenschap („Tot de dood er op volgt") vond hij vermetel, gezien het feit dat de wetenschappers elkaar tegenspreken. „Ik schaar me aan de kant van degenen die uit het project stappen omdat ze het niet meer met hun geweten kunnen verantwoorden. Dit le vensgevaarlijke project moet een halt worden toegeroepen". De heer Weijdt veronderstelde dat angst voor het nieuwe een belangrijke rol speelt, net als destijds met de stoom machine. Uit de moeilijkheden die in Amerika met de kweekreactoren wor den ondervonden kan lering worden ge trokken om het hier beter te doen. Weijdt wilde de Kalkar-heffing niet aan tasten ,maar had geen enkel bezwaar tegen het stichten van een ander fonds waaruit onderzoek naar andere energie kan worden bekostigd. De heer Witte zag geen weg terug. „Wij zijn verantwoordelijk voor deze generatie, die straks zonder energie zit. Het geboortecijfer stijgt nog steeds. De mensen zullen straks neervallen van de honger". Blanken: „De Kalkar-centrale produceert geen graan" Witte be schouwde de discussie over voor en te gen van Kalkar als een politieke affaire. De medewerkers die zich uit Kalkar te rugtrekken doen dat niet uit gewetens bezwaar maar om het contact met hun achterban niet te verliezen. Omdat het voorstel Blanken (weige ring van de gemeente Texel om de Kal kar-heffing te betalen) het meest vér strekkend was, werd dit als eerste in stemming gebracht. Het werd met 104 verworpen want Blanken kreeg alleen de stemmen van zijn fractiegenoten El len, Welboren en Beumkes. Het voorstel van B. en W kreeg de steun van Nauta, Zuidewind, v. d. Heerik, Koorn, West dorp, maar ook van de Pakt-fractie om dat een half ei werd geprefereerd boven een lege dop. Sluitingsuur Aan de brief van Horeca Nederland afdeling Texel maakte de gemeenteraad deze keer weinig woorden vuil. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Zoals bekend hebben de Texelaars tot 14 oktober gelegenheid aan- en opmerkingen in te dienen met betrekking tot de afgelopen periode waarin het sluitingsuur voor café's was afgeschaft. De heer Rienstra sprak de hoop uit dat vele Texelaars van deze ge legenheid gebruik zullen maken. Ver der bracht hij naar voren dat in het overleg tussen gemeentebestuur, Hore ca, Horecaf etc. ook de werknemers of hun vakbandsvertegenwoordigers moe ten worden betrokken. „Het welzijn van de werknemers in de cafébedrijven mag niet worden vergeten". De dorpscom missies (dus allemaal) zullen ook voor het gesprek worden uitgenodigd. Des gevraagd kregen de heren Blanken en Weijdt te horen dat misschien ook de raadsleden van de partij mogen zijn. Pontweg De brief van die mensen die hebben gevraagd voor het gedeelte Pontweg nabij Den Burg een maximum snelheid van 50 km per uur in te stellen, werd voor kennisgeving aangenomen con form het advies van B. en W. Met na druk werd erbij vermeld dat dit niet betekende dat verder niets aan het door de afzenders aan de orde gestelde pro bleem zal worden gedaan. De heer C. Koorn zei elke maximum snelheid zin loos te vinden als er geen betere con trole op de naleving komt. Volgens Daan Welboren heeft de praktijk geleerd dat voorschriften alleen ontoereikend zijn. De gemeente moet meer aan voorlich ting doen zodat het publiek ook de ach tergronden van bepaalde maatregelen begrijpt. Welboren dacht aan de Raad huisrubriek in de Texelse Courant, maar zou in navolging van andere wadden eilanden ook de uitgifte van een spe ciale informatiefolder voor toeristen toejuichen. Iets dergelijks is gebeurd ten tijde van de drinkwaterschaarste. In zo'n gemeentelijke brochure moet worden gewezen op het unieke natuur- karakter van het eiland, waaraan de ver- keersbelangen ondergeschikt dienen te zijn. Er moet propaganda worden ge maakt voor wandelingen, fietsen en het openbaar vervoer. De kosten van de fol der zouden uit de opbrengst van de toe ristenbelasting bestreden kunnen wor den. Wethouder Jook Nauta vond de sug gestie van Daan Welboren wel bruik baar, maar 't probleem van onvoldoen de controle als gevolg van onderbezet ting van de politie zal blijven, De heer Weijdt zag niets in een ma ximum snelheid van 50 km op het be doelde Pontweggedeelte. Meer voelde hij voor het maken van een parallelweg, in combinatie met andere maatregelen Nieuwe feuilleton Nu Liesbeth Wagenborg is ge trouwd met „een jongen beneden haar stand", vestigen we de aan dacht op Willem Jansen, eens een arme tuinmansjongen op het bui ten van freule Constance Cnoop van Haersma, later een bemiddeld man, die met zijn drie dochters te rugkeert in zijn dorp, na jaren lang in Amerika te hebben ge woond. De notabelen van het dorp geleid door freule Constance zijn echter helemaal niet zo gebrand op de komst van deze „parvenu" Aldus het gegeven van onze nieuwe feuilleton, waarvan men de eerste aflevering in deze krant aantreft. (zie vervolg pagina 2) Voorlopig geen opvolger Pastor P. N. Obdam (52) uit Oude- schild vertrekt eind oktober naar de pa rochie van de Heilige Michaël te Zuid- Schermer. Hij was sinds 1 november 1968 in het pastoraal team van de R.K. parochie Texel werkzaam Hij zal voor lopig niet worden opgevolgd zodat het team nu nog slechts uit twee personen bestaat (zes jaar geleden waren het er nog vijf!). Het betekent dat bepaalde ta ken niet meer zullen kunnen worden uitgevoerd. Zondag 20 oktober zal gelegenheid worden gegeven om van pastor Obdam afscheid te nemen. Nadere berichten hieromtrent volgen nog. OOSTEREND Zondagavond a.s. wordt in de Herv. kerk te Oosterend een zangdienst gehouden, aanvang half acht. Muzikale medewerking verleent de heer Wassink (orgel). Voorganger is dominee J. de Gier. Amnestie voor zwartlezers De openbare bibliotheek doet mee aan de aktie „Amnestie voor zwartle zers", die in het kader van de lande lijke bibliotheekweek van vrijdag 11 tot en met zaterdag 19 oktober wordt ge houden. Deze amnestie houdt in, dat zij, die geleende boeken of materialen lan ger dan de toegestane termijn in hun bezit hebben, geen boete hoeven te be talen als deze in de bibliotheekweek worden teruggebracht. Op Texel draagt de bibliotheekweek een feestelijk tintje. Aan kinderen onder de twaalf jaar worden ganzebordspellen uitgedeeld, aan de wat oudere kinde ren stickers, zolang de voorraad strekt. (Dit geldt ook voor de bibliotheek in het dorpshuis van Oosterend). Verder krij gen mensen, die in de bibliotheekweek inwoner van Texel worden, een gratis abonnement van 1974-'75. Voorlezen Momenteel is in de bibliotheek een kleine kollektie boeken over de archeo logie in Noordholland aanwezig. Voorts wordt vanaf woensdagmiddag 16 okto ber van twee tot half vier weer voorge lezen aan kinderen van 5 tot 7 jaar; voor hen heeft de bibliotheek dan een extra attraktie in petto. Op donderdag 17 ok tober wordt een praatje voor de bejaar- denomroep gehouden. Op de bibliotheekweek wordt ook de aandacht gevestigd middels het „biblio- teekweekaffiche" in openbare gebouwen en bij de boekhandelaren. TESO-directeur Theo Hoogerheide kreeg maandagmiddag bezoek van de heren Ger Praamstra en Tjip Huisman die een heerlijke taart kwamen bezor gen. Door het kopen van 80 m2 sporthal- grond ƒ30,-; dus voor totaal ƒ2400,-) had TESO ervoor gezorgd dat het ver kochte aantal meters grond steeg van 960 tot 1040 en er was beloofd dat de koper van de 1000ste meter een taart zou krijgen.In de taart, met een af beelding in marsepein van de toekom stige hal, werd direkt hetmes gezet zo dat hij onder het personeel kon worden verdeeld. Ook de sporthaldelegatie mocht meeëten, zodat deze na een gezel lig halfuurtje voldaan naar Den Burg te rugkeerde. TESO meende aan de reali sering van de sporthal te moeten bijdra gen omdat het een projekt is ten nutte van heel Texel. Inmiddels is de 1183e vierkante meter grond verkocht .De slagroomtaarten gingen deze week naar Bloemenhal Ves- pertina in de Kogerstraat te Den Burg, dokter W. Renout te De Koog en de heer J. N Witte, Gerritslanderdijkje 92. DEN HOORN Een inwoner van Den Hoorn is maandagavond om half zeven betrapt bij het uitzetten van klemmen op Loodsmansduin. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt; de klemmen zijn in beslag genomen. O De Texelse filmliga („Filmganger") heeft een succesvolle start gemaakt. Dinsdagavond werd de eerste voorstel ling in het City theater door 252 perso nen meegemaakt, waaronder ruim 160 leden. De eerstvolgende voorstelling wordt gegeven op 22 oktober. Zaterdag de Zweedse topformatie

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1