(jroen 2, wartsjexelsin het harL, •;>~v F. Blanken breekt lans voor marinepara^s cPeièooqJijke éf /paarbank LIJK UIT 1400 VAN EEN MISDRIJF AFKOMSTIG? s; Familie aan de dood ontsnapt Aantrekkelijk door onze concurrerende voorwaarden r*S-- È558 Twee clubs op één vliegveld kan best Macabere vondst in Den Burg N.-W. „Anna Margaretha" te water gelaten tolen auto teruggevonden Lichtmast geveld Bromfiets gestolen „Schietpartij" was feestje Twaalf kinderen naar Texel Trimmen onder leiding vn Gert Pansier Zware schade hij aanrijding Jonge automobilisten maakten brokken Auto na botsing met schaap de sloot in Brand op slaapkamer J. M. de Vries naar Sint Anna Parochie gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken ura/t nederianda 88e JAARGANG No. 8918 r E X E LS EWCOURANT Uitgave: B.V. v/h LangevekJ De RoolJ jUs 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 tyjeHarry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2403, Ver»chy«t dinsdags en vrijdags Postgiro 852. Abonnementsprijs f7,76 p. 90 cent Incassolos 36 cent. Bank: Amrohaok. Ned. Nftdd. Beek. Advert. 31 ct p. mm «Kk 4% BTW om 5-s* r- -jQjigri' 1i' 'ik''** S2* V. •'7 at- A-* f- .*-•••• v^r Bij het archeologisch onderzoek op het terrein aan de Beatrixlaan waar straks bet bestemmingsplan noord-west zal zijn gerealiseerd is vorige week een compleet skelet gevonden van een man of vrouw die omstreeks het jaar 1400 moet zijn overleden. Duidelijk is komen vast te staan dat het lijk destijds is begraven, echter met op de gebruikelijke wijze. In normale gevallen werden de doden begraven op ten begraafplaats en naar christelijke traditie liggend met het hoofd naar het oosten. Het nu gevonden skelet ligt op de zij met iets opgetrokken benen en opge heven armen. Vast staat dat zich hier geen begraaf plaats heeft bevonden. Het lijk is destijds kennelijk in haast in de grond gestopt, in of buiten de vele gebouwen die hier stonden. Geen wonder dat de medewerkers van het Rijksinstituut voor Oudheidkundig bodemonderzoek denken aan een misdrijf. De begraven persoon Imisschien een vrouw, want de botten zijn nogal dun) is ongeveer 1.70 lang. Het skelet is broos doch gaaf, met uitzondering van de schedel waar een flink gaI in ut. Op de foto het nog gedeeltelijk in de bodem zittende geraamte. Commentaar van de politie op deze vondst: het misdrijf is reeds lang verjaard Bovendien ligt ie dader letterlijk en figuurlijk op het kerkhof IANDAM Vrijdag heeft op de Haak te Zaandam de tewaterlating tsgevondcn van de TX 66 „Anna pretha" die daar in opdracht van eer \V. J. M. Boom uit Oudeschild It gebouwd. De TX 66 (die de op- ir wordt van de thans te koop zijn- 'X 99) wordt 35,50 meter lang, 7,85 r breed en 4,35 meter hol. De motor t een vermogen van 1500 pk, op te en tot 1920 pk. Het is de bedoeling ichip nog dit jaar in gebruik te ne- ;t tewaterlaten van een kotter u It een steeds zeldzamer gebeurtenis. Ie TX 99 heeft de werf Haak geen we orders meer en zal dan waar- nlijk moeten sluiten. De moeilijke die de visserij tegemoet gaan als j van de sterk gestegen kosten, de randerde visprijzen en de recente- langekondigde quoteringsmaatrege- :ijn de belangrijkste oorzaken van stagnatie. Overigens wordt de TX in Boom niet de sluiter van de lan- ïeks van nieuwe kotters die de af- >en jaren aan de Texelse vloot zijn ivoegd. Tot algemene verbazing en de gebroeders Krijnen uit Oude- d onlangs de moed gehad een nieu- 'X 20, ook uit te rusten met een pk motor, te bestellen. 3N HOORN Vrijdag werd bij Den i de Volkswagen teruggevonden P 7 oktober was gestolen van de A.S. uit Den Burg, die de wagen loten op het parkeerterrein aan de ilminalaan had gezet. Toen de auto teruggevonden bleek dat men zich het openbreken van een tocht- pje toegang had verschaft en dat contactslot met een draadje was f5 herbonden. De auto was verder niet 'adigd. De politie tracht de joyri- te achterhalen met behulp van ge en vingerafdrukken. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een aan de Emmalaan staan licht mast door een onbekende automobilist omgereden. De politie zoekt naar een grijze wagen met vierkante koplamp glazen. Kleuterleidster mej. E. C. Boekei mis te vrijdagmiddag om vijf uur haar bromfiets die zij om half twee in de stalling van de kleuterschool De Woeli ge Hoek had gezet. Het is een blauw groene Peugeot; de politie is zoekende en houdt zich aanbevolen voor tips. DE KOOG Vrijdagavond kreeg de politie in De Koog het bericht dat op het parkeerterrein aan de Nikadel werd geschoten. Onderzoek leerde dat de knallen afkomstig waren van vuurpijlen die op het naburige caravanterrein van Van Zutphen werden afgeschoten. Het vuurwerk vormde onderdeel van een feestje van een groepje Duitsers. De politie liet het bij een waarschuwing. Zaterdagmiddag a.s. zullen twaalf kinderen uit het Rijnmondgebied op Texel arriveren voor een herfstvakantie van een week. Het aanbod van pleeg ouders is helaas wat tegengevallen; vo rig jaar konden veel meer kinderen op Texel worden ondergebracht. De reste rende kinderen zullen onderdak vinden in Den Helder, Schagen en Bergen. Het trimmen in de Dennen op dins dagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur staat ingaand heden onder leidmg van de heer G Pansier, die als zodanig de heer J. M. de Vries is opgevolgd. Deelname is nu niet meer gratis; men is voortaan een gulden per persoon verschuldigd. Zware schade ontstond toen vrijdag ochtend op het kruispunt Waalderweg- Georgiëweg twee personenauto's met elkaar in botsing kwamen De uit de richting De Waal komende W.H. (uit Oost) wilde naar de Kogerstraat rijden, maar kreeg geen voorrang van me vrouw P. die vanaf de Waalderweg de Georgiëweg inwilde. De wagen van H. werd zwaar gehavend. Er waren geen gewonden; de schade werd onderling geregeld. Voor een levensgevaarlijke situatie zorgden zondagmiddag J.Th.W. uit De Waal en J.v.d.V. uit Oosterend die el kaar op de Pontweg wild achtervolgden en tenslotte op de hoek met de Peli- kaanweg met elkaar in botsing kwamen. W. wilde met zijn Porche linksaf slaan om de Pelikaanweg op te rijden. De hem op dat moment inhalende v.d.V. in zijn BMW was daar blijkbaar niet op bedacht en ramde de wagen van zijn kameraad in de flank. De zwaar bescha digde BMW kwam op het linkerfiets pad tot stilstand en de eveneens zeer gehavende Porche kwam op het rech- terfietspad terecht. Beide chauffeurs bleven ongedeerd en omdat toevallig geen fietsers voorbij kwamen waren ook geen andere slachtoffers te betreuren. De Marine Sport Parachute Club mag, zoals bekend, niet springen op Texel. Met de argumenten voor deze afwijzen de houding van het bestuur van de N.V. Luchtvaartterrein Texel en de bur gemeester is de heer F. Blanken van het Pakt het niet eens. Hij liet dat blij ken in de laatstgehouden raadsvergade ring. Blanken bracht naar voren dat de marineparachutisten uitsluitend in het weekend springen waardoor de kans op gelijktijdig springen met het bestaande paracentrum niet groot is. Op vliegvel den als Hilversum, Zeppe en Hoogcveen zijn ook twee springclubs aktief en het geeft daar helemaal geen moeilijkhe den. De heer Blanken vond het verder van belang dat de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart een positieve indruk heeft van de onder lei ding van de heer Dirk Otsen staande marineparaclub. Hij zou graag zien dat de club de gevraagde medewerking krijgt en bij het springen van het vlieg veld gebruik mag maken. De naar schat ting 2500 extra landingen per jaar bete kenen bovendien een mooie extra in komstenbron voor het luchtvaartterrein dat met een hoog jaarlijks verlies kampt. De heer Blanken verzocht in de volgende raadsvergadering uitsluitsel te geven. Bij het nemen van een beslissing in deze speelt de burgemeester een zeer grote rol. De burgemeester persoonlijk (dus niet B. en W. of de gemeenteraad) is bevoegd het uitvoeren van parachute sprongen op Texel toe te laten of te ver bieden, alleen op het vliegveld Texel neemt het bestuur van de N.V. Lucht vaartterrein de beslissing, maar daarvan is de burgemeester voorzitter. In de vo rige raadsvergadering had Mr. Sprenger meegedeeld dat inzake de aanvraag van de marineparachutisten nog geen beslis sing was genomen (hij zei met verbazing van het betreffende kranteartikel te hebben kennis genomen) maar in de af gelopen vergadering liet hij weten dat hij zich had vergist. De afwijzende be slissing was wel degelijk genomen, ech ter namens hem tijdens zijn vakantie. Dure sloot Het Texelse vliegveld kwam meerde re malen in de afgelopen raadsvergade ring ter sprake. Uiteraard bij de behan deling van het verzoek van KLM Noordzeehelicopters b.v. om nachtlan dingen te mogen uitvoeren maar ook in de rondvraag toen de heer J. A. Witte van de KVP onmerkingen maakte over een sloot die op het vliegveld is gegra ven door de firma De Vries v. d. Wiel, hoewel een Texelse aannemer bereid is geweest dit werk voor een veel lager bedrag uit te voeren. De Vries v. d. lijk gewond, zodat het op advies van de dierenarts werd afgemaakt. De politie wil graag weten wie de eigenaar is van het ca 2-jarige dier, dat onder meer een rode stip op de schoft had. Donderdagmiddag om kwart voor vijf werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje dat wat uitgebroken in de slaapkamer van de familie A. Mantje aan de Hogerstraat te Den Burg. Een hoeveelheid kleding had vlam gevat als gevolg van een defekt aan een droog- trommel. De brandweer doofde het vuur met een poederblusser. De schade bleef tot de slaapkamer beperkt maar was toch vrij aanzienlijk. De familie Van der Eijk uit de Julia- nastraat te Den Burg is zaterdagmiddag op het nippertje aan een gruwelijke dood ontsnapt. De wagen waarin de heer Van der Eijk, zijn echtgenote en dochter zaten kwam op zijn kop in de sloot van de VVesterweg in Waalenburg terecht en zonk zo diep in het modderige water weg dat nog slechts 20 centimeter boven water uitstak. De inzittenden konden de portieren zelf niet openen. Dat zij het avontuur kunnen navertel len is onder meer te danken aan de heer L. Bakker uit Den Burg die er met ui terste kracht in slaagde de wagen enigs zins te kantelen door zich tussen de kant van de sloot en de auto af te zet ten. Hierdoor ontstond ruimte om het portier te kunnen openen. De situatie werd nog een ogenblik zeer gevaarlijk omdat de wagen vol water liep, maar gelukkig konden mevrouw Van der Eijk en haar dochter snel naar boven worden getrokken. Geholpen door de inmiddels ook toegesnelde heer Koorn kon de heer Van der Eijk door het andere portier ontsnappen. Er was inmiddels groot ambulance- en politiealarm gegeven, maar voordat men ter plaatse was, werd de geschrokken maar ongedeerde fami lie Van der Eijk door de heer Koorn al huiswaarts gebracht. Het ongeluk gebeurde even na vier uur. De heer Van der Eijk kwam uit de richting De Cocksdorp met een snel heid van ca 60 kilometer. Plotseling moest worden geremd voor een schaap dat de weg opliep. Er ontstond een slip partij met het genoemde gevolg. Het schaap was echter toch geraakt en deer- Wiel had, na onderhandelingen waarbij aanvankelijk een hoger bedrag was ge raamd, ingeschreven voor 16.000, Dit werd door de administrateur van het vliegveld (de heer Th. van den Heenk) acceptabel geacht, temeer daar de Ned. Heidemij voor hetzelfde werk ƒ31.000,had geraamd. De raad van bestuur van het vliegveld ging akkoord, maar de administrateur vond de prijs van De Vries v. d. Wiel achteraf toch nog te hoog. Toen deze firma niet bereid was het bedrag verder te verlagen, nam de heer Van den Heerik contact op met een Texelse aannemer die na enkele dagen liet weten het werk voor ƒ12.275,- te willen uitvoeren. Maar omdat de in schrijving van De Vries v. d. Wiel feitelijk al was geaccepteerd, moest de raad van bestuur opnieuw bepalen of van gunning aan De Vries v. d. Wiel moest worden afgezien ten gunste van de Texelse aannemer. Mr. W. H. Spren ger, voorzitter van het bestuur van het vliegveld, wilde het werk aan De Vries v. d. Wiel gunnen. Reden was dat de ze firma na de bouwvakvakantie over voldoende zand moest beschikken om te voorkomen dat de aanleg van het fiets pad langs de Postweg zou stagneren, wat niet verantwoord zou zijn. Als een Texelse aannemer de sloot zou mogen graven zou dat bovendien de goede ver standhouding tussen De Vries v.d. Wiel en de gemeente Texel kunnen be derven en zou de handhaving van de eerder genoemde aanneemsom voor het verbeteren van de Postweg door deze firma wel eens in gevaar kunnen ko men. De burgemeester was van mening dat het op zijn zachtst gezegd, ongebrui kelijk is een tweede aannemer te raad plegen nadat in feite de inschrijving van de eerste aannemer is geaccepteerd. Het graven van de sloot werd op 18 juli der halve gegund aan De Vries v. d. Wiel. De heer Witte zei begrip te hebben voor deze gang van zaken maar hij wilde wel graag weten wat er waar is van het ge rucht dat De Vries v. d. Wiel haar positie heeft willen versterken door aan te bieden gratis een bowlingbaan bij de toekomstige sporthal aan te leggen. De burgemeester beloofde voor de komende raadsvergadering te zullen antwoorden. Jeugd- en recreatieconsulent J. M. de Vries is per 1 november benoemd tot jeugdleider in Sint Anna-Parochie. In zake zijn opvolging zijn door de Stich ting Cultureel Werk Texel nog geen de finitieve beslissingen genomen, maar ge dacht wordt aan een man die zich uit sluitend met jeugdwerk zal bezig hou den en kan worden ingebracht in rijks- subsidieverband. Vrijdagavond is in de vergadering van de adviescommissie voor het zomer- recreatiewerk alvast afscheid van de heer De Vries genomen. Door admini strateur G. A. Oskam werd uitvoerig dank gebracht voor het baanbrekende werk dat de heer De Vries („een witte raaf") in de afgelopen dertien jaar heeft verricht. Na afloop van de vergadering werd namens de Recreatiestichting dank uitgesproken door de heer Th. van den Heerik. De heer De Vries heeft geduren de diverse seizoenen ook op de kam peerterreinen van de Recreatiestichting leiding gegeven aan kinderspelen e.d. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS CJ

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1