Cjrorn ^wartrjexels in het hart-, )r. Ir. Fransz vreest: Texel straks helemaal zonder meidoorns c rr /paarbank paarbiljetten 1A1Q/ aan toonder lv/2/O erevuurbestrijding ging deze zomer onbelemmerd door m gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken ..Amateurtje" brengt blijspel Bouw sporthal begonnen Werf Haak sluit niet Tweemaal raak „Texelstroom" krijgt medezeggenschapscommissie Keulse kinderen maakten muziek voor St. Jan Gestolen waarschuwingslampen snel teruggevonden w£zs west nedertand NSDAG 22 OKTOBER 1974 88e JAARGANG No. 8920 r E X E LS EWCOURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoojJ tbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 kittle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2403, Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. la*. Si cent Incasso; los 35 cent. Bank: Am rob ank, Ned. Mldd. Bank. Rabobank Advert. 31 ct p. mm excV. 4% BTW X\ - Ml" V. XX--ïi&M'-C dagelijks worden op een duinterreintje achter Den Hoorn mei-doornstruiken gebracht om te worden verbrand. De as van de duizen- struiken begint langzamerhand een heuveltje te vormen 'oen Dr. Ir. H. G. Fransz uit Den onlangs aan de Lanbouwhoge- ool te Wageningen promoveerde, Ihij bij zijn proefschrift onder meer volgende stelling geponeerd: „uit- van de meidoorn op Texel om ireiding van het perevuur te voor- is een zinloze schending van gewaardeerd landschap; dit mid- is erger dan de kwaal". De in de imotiecommissie zitting hebbende Zadoks (lector in de plantenziekte- ide en docent in de verspreidings van planteziekten) liet desge- agd blijken het met deze stelling harte eens te zijn. Toch is de be- jding van het perevuur door middel het opruimen van zieke en ver- :hte meidoornstruiken ook deze zo- met volle kracht voortgezet. ok nu nog worden bijna dagelijks liken afgevoerd naar een stukje iterrein ten zuiden van Den Hoorn daar te worden verbrand. De aktie spoedig worden gestopt want de doorns verliezen hun blad zodat niet d meer is te zien of ze ziek zijn. Vo- jaar is het opruimen van meidoorn- liken een tijd gestaakt geweest, daar- is voortgegaan op vrijwillige basis irbij de grondgebruiker of grondei- tar dus kon weigeren mee te wer- In de afgelopen winter is een we- diappelijke commissie aan het werk eest, op basis waarvan het beleid r dit jaar werd vastgesteld. Dit be- voorzag in voortgaande bestrijding grond van een .ministeriële beschik- l waardoor medewerking aan de be iding verplicht is. Dr. Ir. H. G. nsz is van mening dat de bestrijding mamelijk is ingegeven door politiek- lomische drijfveren. De export var# ierlandse boomkwekerij produkten gevaar als perevuur niet nadruk- wordt bestreden. Hij verwacht im M OP VERHAAL 9 november verschijnt bij de Bezige het boek „Nieuwe sprookjes van de landen". In de kom-op-verhaal es hebben we daaruit alvast het qe „de boer en de advocaat" van ie de Jong opgenomen. Het is voor gelegenheid geïllustreerd door tica Maas. Erg mooi, en toch gratis. HET OPEN BOEK dat de meidoom binnen afzienbare tijd op Texel geheel zal zijn uitgeroeid. Dr. Ir. Fransz verschafte ons een aan tal wetenswaardigheden over perevuur, de verspreiding ervan en de rol van de meidoorn daarbij. We nemen er het vol gende uit over: Wat is perevuur Perevuur is een planteziekte, die wordt veroorzaakt door de bacterie Er- winia amylovora. De ziekte tast plan ten van de familie der roosachtigen aan, in het bijzonder de soorten met klok huisvruchten als appel, peer en mei door. Hoewel een zeer groot aantal soor ten vatbaar is voor de ziekte, valt zij het meest op bij economisch belangrijke soorten in de fruitteelt en bij zeer alge meen voorkomende soorten als de mei doorn. Daar de verspreiding van een aangetaste plant het gemakkelijkst plaats vindt naar planten van dezelfde soort, hebben algemeen voorkomende soorten ook een wat grotere kans om ziek te worden. De weerstand tegen aantasting en de schadelijke gevolgen hiervan verschilt van soort tot soort, en is sterk afhankelijk van de conditie van de plant. Bijzonder gevoelig zijn enkele pererassen, vooral wanneer op kunst matige wijze de groei wordt bevorderd. Perevuur is een bastziekte. De bacte rie vermeerdert zich in de zeefvaten in een suikerhoudend milieu. De aantas ting is plaatselijk. Het is niet waar schijnlijk, dat de bacterie zich in de plant kan verspreiden door de tussen- schotten van levende zeefvaten. De ziek te is voor de plant slechts dodelijk wan neer de bast tot in de wortels afsterft. Zover komt het echter meestal niet. De plant slaagt er, vooral bij temperaturen beneden 18° C., vaak in de aantastingen in de dikkere takken te omwallen en te beperken tot bastkankers. Haalt men die weg, dan is het planteleed geleden. Bij meidoorns zijn de voornaamste kenmerken: een paarse verkleuring van de bast van jonge twijgen .Deze sterven af, waarbij de dode bladeren blijven hangen. Bij druk treedt wit bacterie- slijm uit de bast. De binnenzijde van de bast kleurt zich roodbruin. De verbreiding De ziekte werd in 1780 geconstateerd in 't dal van de Hudson in Noord-Ame- rika, en in 1794 voor het eerst beschre ven door Blake. Het is dus niet iets van de laatste tijd. Vanuit Amerika heeft het perevuur zich over de gehele wereld uitgebreid. In 1957 werden aantastingen op peer waargenomen in Londen. De ziekte verspreidde zich in Z.O -Engeland en kwam ,in 1966 voor het eerst in Ne derland op Noord-Beveland. Deze haard werd uitgeroeid. In 1971 ontstonden een haard op Schouwen-Duiveland, en een in de kop van Noordholland. Deze wor den thansv nog uitgeroeid. De ziekte heeft zich echter blijvend gevestigd in Engeland, Denemarken en Sleeswijk- Holstein, en men is bezig haarden uit te roeien in België en Frankrijk. Neder land is omringd door landen, waar pe revuur zich min of meer stevig heeft gevestigd. Overigens heeft de ziekte hier een minder destructief karakter en beperkt zich meer tot planten in een slechte conditie. De Amerikanen Cros- se, Benneth en Garrett schreven in 1950 reeds, dat een zeeklimaat met betrek kelijk koele zomers niet gunstig is voor de ziekte. In Engeland werd sinds 1957 slechts ongeveer l°/o van de peren aan getast en vervangen door minder vat bare variëteiten. De fruitteelt heeft er nauwelijks last van, evenmin als de sierteelt. Het landschap is er niet noe menswaard door beïvloed. Van de tal rijke meidoorns in het gebied werd min der dan V* promille aangetast. In ons land met zijn nog koelere zomers moet de schade van de ziekte verwaarloos baar worden geacht. De haardgebieden in West-Europa liggen overwegend in kustgebieden. Dit kan in verband worden gebracht met de verspreiding vanuit Engeland, de route van trekvogels, en de vaak ge- exposeerde ligging ten opzichte van de beschadigde zeewind. De positie van de meidoorn In West-Europa komt de meidoom, vooral de eenstijlige meidoorn Cratae gus monogyna, zeer talrijk voor van na ture en door kunstmatige aanplant. In de kustgebieden werd de fraaie struik zeer veel gebruikt in windkeringen, daar het een van de weinige soorten is die bestand zijn tegen zeewind. Ook heeft deze soort uitstekende eigenschap pen als levend prikkeldraad, leveran cier van voedsel en huisvesting aan vo gels, en verfraaier van het landschap. De meidoorn vormt dichte hagen, stelt geen hoge eisen aan de bodem, laat zich gemakkelijk planten en vermeerderen, verdraagt zeer goed snoei, is een wilde groeier, en is om al deze eigenschappen vrijwel onvervangbaar in een kustge bied. Bovendien is de soort kenmerkend voor de meest gevarieerde en stabiele landschappen, en daarom onmisbaar voor het natuur- en landschapsbehoud. In de haarden van perevuur werden ook steeds aangetaste meidooms aange troffen, die de ziekte geruime tijd kon den huisvesten. Door de grote dichtheid van de meidoorns acht men het gevaar groot, dat de ziekte zich via deze plant snel kan verspreiden. Daarom wordt in principe getracht alle meidoorns in en rond een haardgebied te verwijderen. Het vernietigen van alle aangetaste struiken heeft minder nut, daar de bac terie zich ook via niet zichtbaar aange taste struiken verspreidt. Bij het uit roeien van een ziektehaard gaat het niet zozeer om het opruimen van de zieken, maar om het voorkomen van besmetting door isolatie. Het uitroeien van een ziekteverwek ker bij wilde planten en dieren heeft echter nooit veel succes gehad. Het is bijv. nooit gelukt in Afrika de slaap ziekte van het vee uit te roeien door het doden van wilde dieren. Wel kan men de ontwikkeling van een epidemie ver tragen. Zeker het uitroeien van een bac terie in een klein land omringd door haarden moet als een sisyfus-arbeid worden beschouwd. In Engeland heeft men in de haardgebieden van perevuur het verwijderen van al of niet aangetas te meidooms sinds 1966 stopgezet. Het bleek geen resultaat te hebben en veel weerstanden op te roepen. Men geeft nu slechts het advies aangetaste strui ken binnen 200 yards van boomgaarden te verwijderen. Men heeft de indruk, dat uitroeien slechts mogelijk is wan neer de ziekte zich pas heeft gevestigd. Bestrijding op Texel Op Texel is perevuur voornamelijk waargenomen in meidoorns. In de zo mer van 1971 werden ongeveer 5.000 meidoorns gerooid rond Den Hoorn en verbrand. Door de aktiviteit van de Ver eniging Contact Natuurbescheming Noordholland werden op 30 september 1971 door de tweede-kamerleden Egas en Voogd hierover vragen gesteld aan de minister van landbouw, en op 6 ok tober door Van Huiten in de eerste ka mer. Op 21 december stelden Van der Mark en Klok vragen in de provinciale staten van Noordholland De minister antwoordde, dat alleen aangetaste strui ken zouden worden gerooid met toe stemming van de eigenaar. Aldus ge schiedde in 1972, waarbij tevens alle buurstruiken werden vernietigd. Begin 1973 was er weer sprake van totaal af zagen van de meidoorns. Hierover stelde mevrouw De Boois op 28 februari 1973 vragen in de tweede kamer. De minis ter antwoordde, dat nog steeds slechts curatief zou worden ingegrepen, en dat de maatregelen er vooral op waren ge richt de export van boomkwekerijpro- dukten naar Skandinavië (20 miljoen gulden per jaar) te beschermen. Aldus geschiedde, zodat op zuidelijk Texel vrijwel geen meidoorn meer is te beken nen. Er werden geen meidoorns her plant. Sinds 14 april 1972 is er een mi nisteriële beschikking bestrijding pere vuur die grondeigenaars verplicht te „gedogen", dat planten op aanwijzing van de directeur van de Plantenziekte- kundige Dienst worden vernietigd. Op 27 augustus 1973 gaf de minister in ant woord op een brief, waarin wordt ge dreigd met een kort geding, te kennen dat er alleen in overleg met betrokke nen zal worden ingegrepen. Thans wor den krachtens de ministeriële beschik king al of niet in overleg weer zieke meidooms en hun gezonde buren ver nietigd. De aktiviteit verlegde zich in middels van Den Hoorn naar De Westen en Zuid-Haffel tot Oosterend. Het is te vrezen, dat spoedig ook de vele mei doorns in Waalenburg en bij de Hoge- berg er aan zullen geloven, en dat Texel een zeer kaal eiland gaat worden. Slotbeschouwing De aantrekkelijkheid van het Texelse landschap wordt voor een groot deel be paald door zijn begroeiing De toch al niet soortenrijke plantengroei dreigt een van de belangrijkste soorten te verlie zen, en dit verlies zal in tientallen jaren niet worden hersteld Dit offeren wij op aan de export van boomkwekerij pro dukten naar landen, waar het perevuur door het klimaat helemaal geen schade zal doen. Misschien moet men door dit soort irrationele exportbepalingen ook wel onze duinrozen met herbiciden be spuiten, of de wilgen, iepen en duin doorns opruimen. Alle wilde planten zijn namelijk wel waardplant van scha delijke ziekten en plagen, zoals de wa termerk-ziekte van de wilg en de bas- taard-satijnvlinder. Daarbij is het zeer de vraag, of het perevuur bij de huidige stand van zijn ontwikkeling in ons land nog wel kan. Tot zover Dr. Ir. Fransz. Desgevraagd vertelde Ir. de Bruijn van de Planten- ziektekundige dienst ons dat het nogal zal loslopen met het „kaalworden" van Texel. Alleen de zieke struiken worden verwijderd alsmede de struiken in de naaste omgeving tot 25 meter. In de meeste gevallen kan worden volstaan met afzagen, zodat de struik weer kan uitlopen. Dat gebeurt ook. „Kijk maar naar de hagen die een paar jaar geleden zijn ingekort. Die staan er mooier en ge zonder bij dan ooit. De meidoorn wil graag gekortwiekt worden". DE WAAL De toneelvereniging ,,'t Amateurtje" heeft het drie bedrijven tellende blijspel „Bloemen in de zon" van Max Andrea in studie genomen. Het zal op zaterdagavond 23 november in het dorpshuis worden opgevoerd. Het is niet de bedoeling een tweede opvoering te geven. In ons bericht over de bouw vn de kotter TX 99 vermeldden wij dat de werf Haak te Zaandam als gevolg van de malaise in de visserij geen nieuw- bouwopdrchten meer heeft en zal moe ten sluiten. Dit was onjuist. De werf heeft geen opdrachten meer voor de vis serij, maar heeft ander werk, zodat niet behoeft te worden gesloten. Vrijdagavond omstreeks acht uur raakte een vrachtwagenchauffeur twee maal achtereen een personenwagen: in de Kogerstraat en de Binnenburg. Beide wagens werden licht beschadigd. De vrachtwagenchauffeur verklaarde te genover de politie dat slecht zicht als gevolg van de regenval de oorzaak was geweest. Vrijdag is bij het elektriciteitsbedrijf „Texelstroom" een medezeggenschaps commissie gevormd. De commissie werd geïnstalleerd door directeur B. Klein- huis. Hij sprak de hoop uit dat de ver dergaande democratisering en inspraak in het bedrijf tot goede resultaten mag leiden in het belang van employé's en vennootschap. Als leden van de mede zeggenschapscommissie werden door de vakbonden ABVA en KABO aangewe zen de heren R. Manse, G. Rammers, W. Vlas, P. Veenstra en C. Barhorst. De raad van commissarissen benoemde de heren B. Kleinhuis en P. Wit tot resp. voorzitter en secretaris. Een 35-tal leerlingen van een muziek school in Keulen hebben op eigen ver zoek maandagmorgen de bejaarden van huize Sint Jan aan de Molenstrat te Den Burg een muzikal koffieuurtje bezorgd. Na een bezoekje aan de verbouwde St. Jozefschool, arriveerden de jeugdige muzikanten met hun instrumentarium in de recreatiezaal van „St. Jan" en brach ten daar een internationaal repertoire ten gehore. Bloemen en een serenade werden gebracht aan emeritus-pastor C. Persoon, die juist zijn 75e verjaardag vierde. De kinderen gunden zich geen tijd voor koffie; de markt trok hen meer. Zij bleven tot woensdag op Texel. De firma Drijver is donderdag met de bouw van de sporthal aan de Emmalaan begonnen. De eerste palen zijn geslagen. Gebruik wordt gemaakt van ca 10 meter lainge houten palen die over een lengte van 2V2 meter van een betonnen mantel zijn voorzien. Mede aan de hand van de onderzoekingen die in opdracht van de Rijksgebouwendienst op het aangren zende terrein zijn verricht voor de nieuwbouw van de Rijksscholengemeen schap was vastgesteld dat de onder grond van zeer wisselende structuur is. Onder betrekkelijk harde zandlagen blijken lagen veen te zitten, waardoor bouwen zonder palen een riskante zaak OUDESCHILD In de nacht van donderdag op vrijdag werden in Oude- schild vier waarschuwingsknipperlich ten die bij PTT- en bestratingswerk zaamheden werden gebruikt, losgeknipt en meegenomen. De eigenaars (PTT en de fa. Westerlaken) deden aangifte bij de politie, die er vrijdagmiddag al in slaagde de daders aan te houden. Toen vrijdagmiddag bij een routinecontrole een auto werd aangehouden en uit het verkeer genomen wegens ondeugdelijke verlichting en banden alsmede wegens het hebben van een sirene, bleken zich in de wagen twee van de vermiste waarschuwingslampen te bevinden. Op grond van gegevens die bij het verhoor van de chauffeur beschikbaar kwamen kon een tweede wagen worden aange houden waarin de andere lampen ble ken te zitten. Twee Texelaars, resp. 26 en 19 jaar oud, werden aangehouden. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦J 1 HEE, NEEM EEN BOEK MEE! J Kinderboekenweek 1974 t X van a.s. zaterdag 19 oktober t/m woensdag 30 oktober J 11 dagen lang kinderboekenfeest. 1 fa. j. nauta DE TEXELSE BOEKHANDEL trefpunt voor feestelijke infor matie en ontspanning.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1