Cjrom '/wartsJexels in het harL, IET TEXELS MUSEUM IS NIET MEER.... Natuurrecreatiecentrum met pasen in gebruik TAXI GR00TJEN (02220) 2284 Dag en nacht dezelfde prijzen ƒ5,- ƒ8- ƒ7,- ƒ5- ƒ7.- Nutsdepartement met gevarieerd programma Texelse honden hoog genoteerd Kruidige lezing voor plattelandsvrouwen Bazaar in kleuterschool Burgerlijke stand l Educatie SPI Den Burg-Oudeschild Den Burg-Oosterend Den Burg-Den Hoorn ƒ6,50 Den Burg-De Koog ƒ6,50 Den Burg-boot De Koog-boot ƒ12,— Den Burg-De Waal Oudeschild-boot r E X E LS E WCOU RANT [JDAG 1 NOVEMBER 1974 88e JAARGANG No. 8923 de Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ ISt bus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 |g- iktie Harry de Graaf, Kee6omlaan 43, Den I, tel. (02220) 2403, si Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,75 p. km. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobenk, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW Het Nutsdepartement Texel heeft voor het winterseizoen een programma samengesteld, waarvan de eerste akti- viteit een avondje „Wat een planeet" van Annie M. G. Schmidt in de schouw burg van Den Helder al achter de rug is. Een tweede bezoek aan de Helderse schouwburg zal worden gebracht op vrijdag 22 november, als daar „Grafin Marilza" wordt opgevoerd door de Hoofdstapoperette. In hotel „De Linde- boom-Texel" zal op donderdag 28 no vember de heer A. Dros uit Eindhoven een inleiding verzorgen over „De ont wikkeling van de Europese schilders- kunst". De heer Dros heeft zich na les sen van de bekende schilder Kees Bol verdiept in de schilderkunst en werd zelf een verwoed amateurschilder. In januari op een nader te bepalen avond staat een lezing over Japan op het pro gramma, op 21 februari een avond Aafje Top, die dan „De vliegende danstent" van Bruce Marchal zal brengen. Een derde bezoek aan de Helderse schouw burg wordt gebracht op 27 maart; dan treden Frans Halsema en Gerard Cox op met „Wat je zegt, ben je zelf". Voor de avonden Aafje Top en Japan is nog geen zaal gevonden; hetzoeken daarnaar vormt iedere keer weer een probleem, aldus het bestuur: „Ook blijkt het steeds moeilijker te worden betaalbare lieden te vinden die met een goed produkt voor een betaalbare prijs naar Texel willen komen Wedstrijd „West Friesland" Texel gooide zondag weer hoge ogen op de jaarlijkse dlubwedstrijd van de kynologenclub „West-Friesland", die in de sporthal te Egmond aan Zee werd ge houden. Onder de 258 honden bevonden zich tien Texelse, van vijf verschillende rassen. De dwergkeeshond „Bonny van Groot stalhof" van N. Bonne-Daalder behaalde plaatsing 1, evenals de Amerikaanse cocker spaniel „Amanda" van J. Lager- veld-Ellen. Met plaatsing 2 gingen de volgende honden naar huis: dwergpoe del „Texelstrooms Black Caption Cap- py" van T. Ellen, de Amerikaanse coc ker spaniels „Silver Amigo van Texal- more'Van J. Lagerveld-Ellen en „Am ber Dhou Bi Dhop van Texelmore" van J. S. Brusselaars-van Ingen, de saluki „Thazi" van N. Bonne-Bruin en de ho- vawart „Beyarts Ifke" van J. Brusse laars. De dwergpoedels van T. Ellen „Texelstrooms Black Caption Chick" en „Texelstrooms Black Capilon Coal" kre gen beide plaatsing 4. En tenslotte de Amerikaanse cocker spaniel „Fanny van 't Jenfri's Hof" van J. Lagerveld-Ellen, plaatsing 5. zodat allen terug kunnen kijken op een succesvolle dag. Door Verstegen Specerijenhand el werd dinsdag in de LTS-kantine te Den Burg voor de Ned Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Texel een voorlichtings avond gegeven over „Kruiden in de keu ken". Voor deze avond bestond zeer veel belangstelling. De heren Wegman en Brouwer vertelden over het gebruik van kruiden in gerechten en maakten ook het een en ander klaar. Zo kregen de dames aspergesoep, ragoüt, saté en kar bonade (bedolven onder een sausje) te proeven. De volgende bijeenkomst van de Vrouwenbond is op donderdag 14 no vember. Dan wordt in hotel „De Linde- boom-Texel" om tien uur 's morgens een toespraak gehouden door de direc tie van het gezinsvervangend tehuis „De Reede". De dag daarop wordt een creatieve avond gehouden o.l.v. de heer C Mul uit Beverwijk. oe >e' idaag houdt het Texels Museum op te bestaan. Na jaar onderdak te hebben geboden aan aquaria, iels, robben, schelpen, walvissen, bijen, mieren, ■bben en ook nog het echtpaar De Haan, gaan de iren voorgoed dicht. De wrakke Wehrmachtsbarak aldirieden" kan worden leeggehaald en de slopers- ner afwachten. Het Texels Museum is niet meer. Is de naam zal niet voortleven in het nieuwe mil- nen kostende centrum, waarnaar ai zo lang is uit leken en dat in de wandeling wordt aangeduid met: C. Evenals het dagblad, dat naar deze initialen lert, zal het Natuur Recreatie Centrum voorlichting de best mogelijke kwaliteit gaan geven. De aan- ding „museum" is taboe, want die doet denken aan Ie dingen, stoffige schilderijen, strenge suppoosten bordje „Verboden aan te raken". Het natuurrecrea- lenlrum zal bruisen van leven. Het wordt een nieuw OOSTEREND In de kleuterschool van Oosterend wordt vrijdag een bazaar gehouden, waarvan de opbrengst zal worden gebruikt voor de aanschaf van nieuwe leermiddelen. Om negen uur worden de kleuters verwacht, om tien uur hun ouders en andere belangstel lenden. Van tien tot half elf en 's mid dags om vijf uur zal poppenkast wor den vertoond. Voor de kleuters begin nen om half elf wedstrijdspelen, die een uur zullen duren. Om elf uur kan een ieder zich te goed doen aan nasi en van 's middags twee tot 's avonds zeven wordt een markt gehouden met o.m. een koffietentje, een grabbelton en lo- tenverkoping met aantrekkelijke prij zen. De entreeprijs (inclusief theemuts) bedraagt ƒ1,p.p. van 23 tot en met 28 oktober 1974 Geboren: Oberon, zv. Wilfried M. Nauta en Erna C. Kikkert. Ondertrouwd: Peter Haze en Antoi nette Smit; Dick Heijmans en Elisabeth M. Nowak; Maarten J. Boon en Susanna M. Dijt. Overleden: Neeltje Wuis, oud 58 jaar, wonende te Oosterend; Gerrit M Blom, oud 81 jaar, wonende te Oudeschild; Regiena J. Slegh, ev. Kok, oud 48 jaar, wonende te Den Hoorn; Dieuwertje Bruin, wv. Garritsen, oud 76 jaar, wo nende te Den Burg; Pieter Smit, oud 67 jaar, wonende te Den Burg; Johannes M. Lampers, oud 61 jaar, wonende te De Cocksdorp lin ie mensen moeten leren dat het na- rgebeuren minstens even spannend ils Kojak, Colditz of Berend Boude- nkwis. Die edukatie moet leiden tot rip voor natuurbescherming, tot Ier gedrag in de toegankellijke na- rterreinen van Texel en er aldus toe Iragen dat de beperkte draagkracht de natuur niet wordt overschreden, mensen die dit doel voor ogen heb- i, kunnen moeilijk pessimisten wor- i genoemd. Maar ook als hun verhe- i streven niet binnen enkele jaren rdt beloond, is het zo moeizaam tot id gekomen natuurrecreatiecentrum i aanwinst voor Texel. )e ruim 100.000 bezoekers, die het I cels Museum per jaar trekt en daar ir een al lang niet meer gezellige top- 1 kte zorgen, hebben in de nieuwe luizing ruimte zat. Wie nu door de lege expositie- en andere zalen pt, is onder de indruk van de kolos- oppervlakte die bet NRC beslaat. hen vanaf de Ruysweg zou je dat t vermoeden. Dan lijkt het lage, uit jze steen en met (niet zo erg mooie) 1 itkoepels bekroonde complex maar bescheiden stulpje. Hetgeen in over- istemming is met de opdracht, die hitect Ir. J. J. M. Vegter destijds eg: het mocht niet domineren, dus t boven de golvende „skyline" van duinlandschap uitsteken. 5 Boodschap Mrecfceur Gerrit J. de Haan: „Het trale thema van de hele expositie, straks in het natuurrecreatiecen- m zal zijn ingericht, is de invloed van mens op de natuur. Naar voren zal r nen dat het mede aan de mens is te iken, dat met name Texel zo'n in- essant natuurgebied is. Door mense- ingrijpen ontstond de variatie. De j ileg van de zanddijk tussen Texel en rland ihad bijvoorbeeld de vorming een interessant schorrengebied, de ifters en de Muy tot gevolg Ook irbeelden van recente datum, b.v. de j ileg van stuif dijken op de Hors, ardoor daar twee fraaie meertjes stonden, zijn aan te wijzen. Maar ook rdt duidelijk gemaakt, dat de mense- Gezicht op het natuurrecreatiecentrum vanuit westelijke richting Men ziet het theehuis, de twee expositieruimten en een deel van de terrassen. lijke invloed de laatste tijd over het al gemeen helemaal niet zo gunstig meer is. Sinds de ontdekking van de kunst mest en het toepassen van grootschalige veranderingen, wordt die gevarieerd heid juist weer teniet gedaan en wordt de natuur in het defensief gedrongen. Gelukkig worden de tegenkrachten steeds sterker; in brede kring wordt in gezien dat we zo niet kunnen doorgaan. De expositie wijst ieder op zijn eigen verantwoordelijkheid in deze. Niet de „instanties" maar wijzelf kunnen het lot van de natuur en van ons leefmilieu bepalend. Robben De bezoekers die de boodschap willen vernemen, zullen de expositie in een bepaalde volgorde moeten bekijken. De 4444444444444444444444444444 4 Echt gebeurd: In het toekomstige 4 J theehuis van het natuur recreatie- J centrum zijn de PTT-techmci A. 4 J Keizer en C. J. Zoetelief bezig met J het trekken van een leiding door 4 J een van de vele plastic buizen. Het J zaakje stagneert; er zit een prop in 4 J de pijp Even later komt het obsta- J kei tevoorschijn: een massa dode 4 J vliegen Directeur Gerrit Jan de J Haan moet het fenomeen bekijken J en constateert: het werk van een J vliegendoder. Dat is een insect, dat 4 vliegen verschalkt om er zijn eieren J in te leggen Als de eieren uitkomen 4 doen de larven zich tegoed aan het 4 vliegevlees Zoetelief en Keizer 4 knikken geboeid. Lang voor de of- 4 ficiéle ingebruikneming van het een- 4 trum is de eerste les achter de rug 4 4» „tocht" eindigt bij de zeehonden, die door hun sterk teruglopende aantal een overtuigende waarschuwing vormen. De robben van het natuurrecreatiecentrum zijn ondergebracht in vijf royale en fraai uitgevoerde bassins. Als een bas sin moet worden schoongemaakt, kun nen de dieren via sluizen naar aparte quarantainebakken worden gedirigeerd. De zeehonden zullen zwemmen in echt zeewater, dat via een pijpleiding van het strand wordt aangevoerd. De pijp leiding en Ihet bijbehorende filter is er al alleen de pomp bij het strand moet nog worden geïnstalleerd. Om de rob ben voor infecties van parasieten e.d. te behoeden, wordt het zeewater voor dat het in de bassins wordt gelaten ge chloreerd. De aquaria zijn reeds gebouwd. Het zijn enorme bakken, die samen een soort glazen kade vormen met een lengte van 24 meter. Een glasdikte van 38 mm was nodig om de waterdruk te weerstaan. In de bakken zullen straks „gewone" vissen en andere zeedieren uit Noord en Waddenzee zijn te zien. Men zoekt het nergens in de expositie in zeldzaamheden of rariteiten. „Het publiek maakt nader kennis met le vensvormen, die het ook dagelijks in de vrije natuur zou kunnen tegenkomen", zegt De Haan. In het kader van die ge dachte zullen uitgesproken verzamelin gen van vogels, schelpen e.d. tot een minimum worden beperkt. Met Pasen zal het natuurrecreatie centrum in gebruik worden genomen. De Verenigde Schilders aan het werk in de pompenkelder, gelegen temidden van de robbenbassins. Hier zijn vier grote zandfilters opgesteld alsmede een chloreer- installatie en twee verwarmingsketels. Voorzieningen zijn getroffen om in de winter het water van de bassins Ijsvrij te houden. 't natuurrecreatiecentrum, nu nog omringd door bouwketen, in vogelvlucht. Te onderscheiden zijn de grote voorlichtingszaal (1 t theehuis (2), expositieruimte I (3), expositieruimte II (4), aquariumzaal (5), robbenbassins (6), quarantainebakken (7), directeurs- >nmg (8), terrassen en wandelruimte (9), ingangspartij met informatiehal (10), werkplaatsen, kantoren (11), hoeve ,,Uit en Thuis" strandweg naar paal 17 (13), Ruysweg (14). (Foto J. Nauta Tessel Air)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1