Cjroen 2rwartsjexels in het karL, Geen bezuiniging op gemeentelijke uitgaven BIJZONDERE MAATREGELEN MAKEN BEGROTING SLUITEND Nieuwe problemen rond verpleeghuis Samen Een Meerderheid college wil opnieuw proef met vrij sluitingsuur jr~\ Tot 1 april alleen vrijdag en zaterdagnacht Plaatselijke belastingen 2 ton omhoog Aanbod patiënten teruggelopen TAXI GR00TJEN (02220) 2234 1 Dag en nacht dezelfde prijzen ƒ5,- ƒ8- ƒ7- 12 ƒ5- ƒ7,- TAXI (02220) 2000 SINT AKTIE WINKELIERSVERENIGING DEN BURG ƒ6500,— aan prijzen! trIJDAG 8 NOVEMBER 1974 88e JAARGANG No. 8925 Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RootJ 'ostbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ledaktie: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lurg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijks, Noord- rtster 21, Den Burg, tel. (02220) 3986 Verschijnt dinsdags en vrfjdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent, ank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 31 ct. p. mm excL 4% BTW De begroting van de gemeente Texel voor volgend jaar vertoonde aanvankelijk een tekort van 656 duizend gulden. Door het nemen van bijzondere maatregelen is het college van B. en W. er in geslaagd de gemeenteraad een sluitende begroting aan te bie den, die een reserve van 150 mille op de post „onvoorziene uitga ven" heeft. Uitgangspunt van het college bij het opstellen van deze begroting, die op 10 december in de raad behandeld zal worden, is dat er niet op de geraam de uitgaven bezuinigd mag worden. „Het bestaande voorzieningenpakket in de gemeente moet niet worden aangetast maar eerder nog worden uitge breid", aldus B. en W. 1 De bijzondere maatregelen die het college wil nemen om het begro tingstekort te dekken zijn: Q verhoging van de plaatselijke belastingen met ruim 253 mille. O het aanwenden van het over schot op de begroting 1973 van 321 duizend gulden. 0 besteding van een „meevaller" van 40 mille, ontstaan door het ver vallen van de kapitaalslast die op de begroting opgenomen was wegens toen nog aanwezige tekorten van voorgaande jaren. het profiteren van een ministe rieel besluit tot versoepeling van het sociale werkvoorzieningsbeleid waardoor 80°/o van het tekort van het sociaal werkverband De Bolder uit het gemeentefonds wordt terug ontvangen. Dit levert een besparing van ruim 143 duizend gulden op. Somber Ondanks de sluitende begroting is het Mllege somber gestemd over ,,de bijzon- ter moeilijke financiële positie van de |emeente". „Wij moeten tot onze spijt weer con- Jluderen. dat het te gering verhogen de algemene uitkering uit het ge meentefonds en van de onderwijsuitke- ïing door de regering, alsmede de ab- iurd lage onderhoudsvergoedingen voor 1 tertaire en quartaire wegen als [hoofdschuldigen hiervoor zijn aan te pijzen". B. en W. vinden dat uitkerin- BiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiH KOM OP VERHAAL 10 |,Een nieuwe Adam" van Willem G. van Maanen. Gratis te krijgen in HET OPEN BOEK gen en vergoedingen aan de reeële be hoeften van de gemeenten moeten wor den aangepast. „Anders zien wij de toe komst somber in en zal het aanbieden van een sluitende begroting voor 1976 praktisch onmogelijk zijn. Het is niet ondenkbaar dat dan een beroep op de minister van binnenlandse zaken zal moeten worden gedaan voor een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds", aldus het college. Belastingverhoging De belangrijkste en voor de Texelse bevolking meest ingrijpende maatregel die B. en W. willen nemen ten einde tot een sluitende begroting te komen is de verhoging van de plaatselijke belastin gen met in totaal ruim 253 duizend gul den. Daarbij houdt het college zich bijna geheel aan de minimum-normen van de minister van binnenlandse zaken. Voor de straatbelasting betekent dat een ver hoging van 24 naar 32% van de belast bare opbrengst van gebouwde eigen dommen en een verhoging van 12 naar 16% van de opbrengst van ongebouwde eigendommen. Dit levert de gemeente in 1975 76 mille op. De reinigingsrechten gaan omhoog. De Texelaars zullen volgend jaar 44 in- plaats van 40 gulden voor het ophalen van huisvuil moeten betalen. Een stij ging van 10% die de gemeentelijke schatkist 1G duizend gulden oplevert. Ook de opcenten van de personele be lasting worden van 240 naar 325 ver hoogd (opbrengst bijna 41 mille). (zie vervolg pagina 2) Het bestuur van de dinsdagmiddag in het leven geroepen stichting Samen Eén". Van links naar rechts: IV. Eel man, J. C. Graaf, C. van Groningen, C. Joustra, T. Krijnen-Baijs, A L. Bakker, E. L. J. Lap, J. J. Westdorp en G Pansier. Tijdens de eerste vergadering die on middellijk op de installatieplechtigheid volgde werd het dagelijks bestuur geformeerd; dit bestaat uit f. J. Westdorp (voorzitter), G. Pan sier (secretaris), C. van Groningen (penningmeester), mevrouw T. Krijnen-Baijs (vice-voorzitster) en J. C. Graaf waarnemend secretaris penningmeester tierede een opsomming gegeven van de diverse mijlpalen opweg naar de offi ciële oprichting van de stichting. Het begon in 1965 toen de Bakker-Keijser stichting in het leven werd geroepen met als doel de stichting van een ver pleeghuis op Texel. In 1960 kwam vast te staan dat de financiële middelen van het Algemeen weeshuis en de stichting bejaardenzorg ook voor dit doel be schikbaar zouden komen. In 1963 liet de inspecteur voor de Volksgezondheid weten dat hij ontheffing wilde verlenen zodat Texel een huis met 50 bedden mocht bouwen. Het provinciaal bestuur ging in 1965 akkoord met de besteding van de vrijkomende gelden voor het verpleeghuis, maar in 1966 bepaalde de minister van economische zaken dat het huis minstens 100 bedden zou moeten tellen, wat voor Texel een onhaalbare kaart was. Men ging niet bij de pakken neerzitten en de staatssecretaris toonde zich bereid de zaak opnieuw te onder zoeken. Bij een enquête bleek dat er voor het Texelse verpleeghuis 55 gega digden waren; vastgesteld werd ook dat het aantal chronisch zieken op Texel aanmerkelijk boven het landelijk ge middelde lag De acte werd in 1968 en '69 voortgezet en resulteerde op 25 au gustus 1970 in een toestemming van mi nister Roolvink, zij het onder bepaalde voorwaarden. Een studiecommissie on der leiding van de heer C. Joustra ging aan het werk en de laatste formele bar rières konden worden genomen, waar mee het eerste hoofdstuk van het boek „Verpleeghuis" was afgesloten. Het dinsdagmiddag ge-installeerde bestuur van de Stichting „Samen Eèn" staat voor problemen, zo bleek uit de installatietoespraak van burgemees ter W. H. Sprenger. Inzake tot de bouw en exploitatie van een verpleeg huis zijn nl. nog lang niet alle moei lijkheden opgelost. Weliswaar staat de uitvoering van de plannen niet op losse schroeven, maar er is nog onze kerheid inzake de erkenning voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). Verder zal het niet een voudig zijn het benodigde personeel aan te werven en heel zorgelijk is het ook dat op dit ogenblik het aantal chronische zieken dat voor opname in het verpleeghuis in aanmerking komt, aanmerkelijk lager is dan de raming van enkele jaren geleden. Het bestuur zal zich de vraag moeten stellén of het enkele jaren geleden ont worpen plan nog wel in de doelstellin gen van nu past. De heer Sprenger zei van mening te zijn dat het verpleeghuis er wel zou komen. „In het zicht van de haven mag men deze unieke kans voor Texel niet voorbij laten gaan". Verder wees hij op de samenwerkingsmogelijk heden tussen verpleeghuis en enigszins verwante andere inrichtingen op Texel, zowel op het gebied van personeel als materieel. „Er zijn allerlei ontwikkelin gen mogelijk die zonder verpleeghuis vrome wensen zouden blijven". Wat het toekomstige aanbod van patiënten be treft putte de burgemeester hoop uit het naar verhouding groter wordende aantal bejaarden op Texel, de nog wat verdergaande groei van de bevolking en de mogelijke vestiging van gepensio neerden van elders. „We moeten weten wat we doen. Als we door het verande ren van de plannen het risico kunnen verkleinen moeten we dat niet nala ten". De burgemeester bracht dank aan de oud-wethouders J. Daalder en C. Joustra alsmede aan de heren C. Pan sier, C. van Trigt en v. d. Struijs voor de bijzondere wijze waarop zij zich in de afgelopen langdurige en moeilijke pe riode voor de totstandkoming van het verpleeghuis hebben ingespannen. De heer A. L. Bakker uit Alkmaar noemde de installatie en het verleden van de stichtingsacten een historisch moment. De zeer langdurige voorbereidingstijd (begonnen werd op 2 oktober 1960) is wel eens ontmoedigend geweest. Dat het aanbod van chronisch zieken op dit moment niet zo groot lijkt, vond hij op zichzelf verheugend. De burgemeester had in zijn installa- lajunuumuiai hui I Den Burg-Oudeschild IJ Den Burg-Oosterend I Den Burg-Den Hoorn ƒ6,50 Den Burg-De Koog ƒ6,50 li Den Burg-boot 1 De Koog-boot 1 Den Burg-De Waal 1 Oudeschild-boot De meerderheid van het Texels college wil deze winter nogmaals een proef nemen met het vrije sluitingsuur voor horecabedrijven. Het gaat hier om een beperkte proef tot 1 april volgend jaar waarbij alleen op iedere vrijdag- en zaterdagavond en -nacht geen verplichte sluitingstijd zal zijn. De rest van de week moeten de café's en bars om 24 uur dicht zijn, terwijl de mogelijkheid bestaat om „incidenteel ontheffing te verlenen". De minderheid van het college in de persoon van wethouder Jook Nauta be schouwt de deze zomer genomen proef als gedeeltelijk geslaagd en voelt niet voor nog meer proefnemingen. Nauta wil een definitieve regeling waarbij 's winters de bepalingen gelden zoals de meerderheid van het college die in de proef voorstaat en 's zomers geen ver plichte sluitingstijden gelden op voor waarde dat er geen uitbreiding van nachtelijke amusementsaktiviteiten plaats heeft en de muziek om uiterlijk 0.30 uur wordt beëindigd. Het gehele college is van mening dat permanente afschaffing van de ver plichte sluitingstijd ongewenst is omdat het middel uiteindelijk 'n andere kwaal oplevert: een voortdurende verstoring van de nachtrust van de inwoners en van de hotel- en pensiongasten. Uit de proef van deze zomer is het college mi nus Nauta gebleken (aan de hand van de 15 schriftelijke en een tiental telefoni sche klachten tijdens die periode en de op 18 oktober gehouden hoor zitting voor belanghebbenden) dat er geen sprake is geweest van minder of geen noemenswaardige onrust. Nauta meent dat er per saldo over de gehele periode gerekend minder overlast was. Het college als geheel vindt dat het vrije sluitingsuur in een duidelijke be hoefte voorziet. „Indien aan die behoef te tegemoet kan worden gekomen, dan is onze verwachting dat dit de nach telijke rust ten goede zal komen". Gedurende de proeftijd willen B. en \V. de muziek vrijdag- en zaterdagnacht om 0.30 uur laten stoppen en op door deweekse dagen om 23.30 uur. „De ont- nuchteringsbedrijven kunnen respec tievelijk tot 1.00 en 24 uur geopend blij- ER HANGT EEN HEERLIJK AVONDJE IN DE LUCHT en daar zijn wij terdege op voorbereid. Met een geweldige boekenvoor- raad met alle nieuwste uitgaven. Voor hobby, interesse of ontspan ning. Daarnaast andere creatieve vrije rij dsideeën. Spellen en puzzels bijvoorbeeld. Fröbelartikelen of allerlei nuttige en leuke schrijf waren. Reden te meer om nu reeds langs te komen, al is het alleen maar om ideeën op te doen. fa. j. nauta DE TEXELSE (KADO)BOEKHANDEL MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1