Geen bouwvergunning voor niet-agrariërs AGENDA Te geringe uitkeringen rijk oorzaak moeilijke financiële positie Texel In agarische gebieden: VERVOLG VAN PAG. 1 Lezing over Indonesië Dogger won keuring van „In Aqua Vita" Gemeenteavond „Waal en Koog" Opnieuw ruilbeurs in Zwalkersburcht Zangdienst in Herv. kerk Geslaagd Kinderzegels te koop vanaf 12 november O.L.S. Oosterend houdt fancy fair Hauser Orkaier in de De Koninghal Ook zaterdag weer trimmen in De Dennen Burgerlijke stand Weekenddiensten artsen ei R. K. Kerkdiensten Protestantse kerkdienste B. en W. stellen de raad voor dinsdag een viertal beroepsschriften onge grond te verklaren. Het betreft hier de beroepsschriften van de heren H. P. Houwing uit De Koog, R. W. J. Bakker uit Den Hoorn, J. J. de Beurs uit Den Burg en J. Langeveld uit De Koog. De Beurs Het beroepsschrift van de heer De Beurs maakt bezwaar tegen de beslis sing van B. en W. de bouw van een berging voor agrarische doeleinden op een stuk grond van De Beurs aan de Grensweg niet toe te staan. De grond daar is volgens hetgeldende bestem mingsplan bestemd voor agrarische doeleinden zodat op die plaats alleen agrarische bedrijfsgebouwtjes mogen worden opgelicht maar dat mag en kan volgens het college alleen als de belang hebbende agrariër is. ,,Dat iemand daar ter plaatse enige grond bezit betekent nog niet dat een berging voor agrari sche doeleinden een „agrarisch bedrijfs gebouw" is", aldus B. en W De beroeps- schnftencommissie wijst er op dat er wel renovatiemogelijkheden zijn voor het op het stuk grond van De Beurs staande houten gebouwtje van 15 m2 (recreatieverblijf) dat, volgens B en W., „door het uitblijven van enig doelmatig onderhoud in elkaar gewaaid is". De Beurs heeft de gemeente al eens tever geefs) gevraagd het recreatieverblijf door een zomerwoning te mogen ver vangen. Later wilde hij het gebouwtje „renoveren". Daarvoor krijgt hij wel toestemming maar B. en W. willen aan de in het verleden opgerichte berging geen renovatierechten ontlenen „omdat deze berging te simpel van constructie is. Voor hetgeen er nu nog staat is al leen nog een aanschrijving tot verwij dering van hetwrakhout op zijn plaats", aldus B. en W. die De Beurs ook som meren een daar ter plaatse gestortte fundering van 32 m2 te slopen. Bakker In de zaak Bakker hanteert het col lege hetzelfde argument als in de zaak De Beurs. Zij weigert de heer Bakker toestemming te geven voor de bouw van een schapenboet op een stuk grond aan de Stolpweg in Den Hoorn omdat hij geen agrariër is en evenmin een agra risch bedrijf bezit, hoewel hij wel 16 fokschapen heeft, in het bezit is van het diploma van de Middelbare Land bouwschool en al jaren in de landbouw werkt. Bakker heeft de boet nodig om de dieren in de „lammertijd", bij ziekte en bij slecht weer binnen te halen en daardoor onnodige verliezen te vooko- men. Het door de heer Bakker aange voerde argument dat hij zijn bedrijf wel uit zou willen breiden tot een hoofdbe drijf (nu is hij nog in vaste dienst bij het NIOZ) is door de beroepsschriften- commisde positief beoordeeld en zij wil het beroepssohrift van de heer Bakker gegrond verklaren om „dit jonge, par ticuliere initiatief te belonen en te sti muleren". De commissie wil echter geen bouwvergunning voor de boet afgeven omdat het ontwerp daarvan en het per manente karakter (stenen buitenmuren) „ongewenst" zijn. B. en W. zijn van me ning dat er in het geval Bakker niet van een reeël agrarisch bedrijf gesproken kan worden. Zij delen hierin de mening van de consulent voor de rundveehou derij die berekend heeft dat het inko men wat door de 16 fokschapen wordt opgebracht ongeveer op 900 gulden per jaar ligt. B. en W. zijn het niet eens metde bc- roepsschriftencommissie en adviseren de raad hetberoepsschrift van de heer Bakker ongegrond te verklaren. „Het stimuleren van particulier initiatief mag niet zo ver gaan dat medewerking overschrijding van bestemmingsplannen tot gevolg heeft. Dat zou leiden tot niet Toeristenbelasting hoger De toeristenbelasting zal het volgend jaar van 40 naar 45 cenit worden ver hoogd, hetgeen voor de gemeente in to taal 'n extra inkomstenbron van 90 dui zend gulden betekent. Verder zal een aantal (heffingen met gemidleld 10% stijgen. Dat zijn (met achter de heffing de extra-opbrengst voor de ge meente): De reinigingsrechten voor on der meer vuilnislaadkisten, zelf storten van huisvuil en het ledigen van beer putten (15 mille); de hondenbelasting (1.450 gulden); de drank- en horecabe- lasting (300 gulden); de marktgelden (1.050 gulden); de begrafenisrechten (1.200 gulden); de secretarieleges (1.000 gulden); de leges van de bouwvergun ningen (9.000 gulden) en de rechten van de burgerlijke stand (500 gulden). Rioolbelasting Een apart hoofdstuk in de plaatselijke belastingen neemt de rioolbelasting in. Volgens de normen van het ministerie moet het minimumrecht voor aanslui ting op een rioleringssysteem met zui veringsinstallatie 165 gulden bedragen. Hoewel B. en W. de tarieven op het huidige niveau willen handhaven worden de Texelaars, als gevolg van de dit jaar tot stand gekomen aansluiting bij het Hoogheemraadschap van Uitwa- terende Sluizen volgend jaar toch met een forse milieubelasting van ƒ59,50 ge confronteerd. Opgeteld bij het huidige tarief van 105 gulden moet dan rioolbelasting van ƒ164,50 worden betaald. Dat is 50 cent te overziene en totaal ongewenste kon- sekwenties", aldus B. en W. Langeveld Het beroepsschift van de heer J. Lan geveld beweegt zich op hetzelfde vlak als die van de heren De Beurs en Bak ker. Langeveld wil een vergunning voor de bouw van een landbouwschuur op een stuk grond aan de Rozendijk maar het college staat daar opnieuw afwij zend tegenover omdat Langeveld geen agrariër is en de ontworpen schuur niet uitsluitend bestemd is voor de uitoefe ning van een agrarisch bedrijf, iets wat het bestemmingsplan wel voorschrijft. Langeveld werkt voornamelijk als ver koper-reparateur van landbouwmachi nes en kweekt daarnaast bloembollen op een halve hectare proefterrein om erva ring op te doen in de mechanisatie van de bloembollenteelt. B. en W. zijn met de commissie van mening dat het be drijf van Langeveld een industrieël ka rakter heeft Dit hangt voornamelijk samen met de produktieaantallen van rooimachines. „Het verlenen van medewerking aan de heer Langeveld zou unfair zijn ten opzichte van andere industriële bedrij ven die wel verplicht werden zich op het industrieterrein te vestigen", aldus het college. Houwing Zowel college als beroepsschrif- tencommissie adviseren de raad niet ak koord te gaan met een verzoek van de heer H. P. Houwing tot uitbreiding van zijn huis Rozendijk 21, van 159 m3 naar 400 m3. In de overgangsregeling tussen het uitbreidingsplan in hoofdzaak (waarin het huis ligt) en het nog in ont werp zijnde bestemmingsplan buiten gebied is het toegestaan om in beperkte mate (25%) uit te breiden. Hoewel de commissie met de heer Houwing van mening is dat het percentage van 25% in zeker opzicht onredelijk is (omdat iemand met een grote woning altijd meer mag uitbreiden dan iemand met een klein pand) is zij ook voor onge- grondverklaring van Houwings beroeps- schrift. Zij dringt er echter wel bij B. en W. op aan om een nieuwe overgangs regeling te ontwerpen voor het beperkt uitbreiden van gebouwen die in strijd zijn met het bestemmingsplan. OOSTEREND Mevrouw Tiessen- Spaans houdt dinsdagmidag 3 uur in het dorpshuis „De Bijenkorf" een lezing met dia's over Indonesië voor de be jaarden. Ook andere belangstellenden voor deze lezing zijn welkom. De jaarlijkse 'huiskeuring van de aquariumvereniging „In Aqua Vita" leverde een eerste plaats op voor de heer Dogger. Tweede en derde iwerden respectievelijk de heren Koopman en De Ridder. Er waren negen leden, die hun bak begin oktober door keurmeester Homstra hadden laten keuren en deze deed het hoe en waarom van zijn waar deringscijfers uit de doeken. minder dan door het ministerie als mi nimum-norm is gesteld. Gemeentefonds Uit het gemeentefonds krijgt Texel volgend jaar een uitkering van 6 mil joen gulden. Dat is 8 ton hoger dan dit jaar. „Dit is het gevolg van de verho ging van het uitkeringspercentage van 319 tot 350. Maar aangezien dat percen tage dit jaar al tot 336 punten opge trokken is betekent dit slechts een ver meerdering van 4aldus het college dat om haar teleurstelling over deze uitkering te accentueren een brief van de raad voor de gemeentefinanciën aan de ministers van binnenlandse zaken en financiën aanhaalt waarin de raad con cludeert dat de uitkering voor 1975 op 390 punten zou moeten worden gesteld. Volgens de raad zou die 390% de ge meenten nog slechts de mogelijkheid bieden om de onvermijdelijke, meest noodzakelijke uitgaven te verrichten Uit een enquête van diezelfde raad blijkt dat 35% van de Nederlandse ge meenten dit jaar geen sluitende begro ting had tegen 32% vorig jaar. Onderwijs Zoals al eerder gesteld is het college ook ontevreden over de uitkeringen. Volgende week organiseert de Her vormde gemeente een tweetal gemeen teavonden. De eerste in De Koog op dinsdag 12 november in de Schuilhut, de tweede in De Waal op donderdag, 14 november in de kerk. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. De gemeenteleden (krijgen naast enige informatie van kerkvoogden, diakenen en predikant ruimschoots gelegenheid om met elkaar van gedachten te wisse len. Verder vermeldt het programma de zogenaamde zesjaarlijkse stemming en het zingen van een aantal liederen uit het liedboek. Zaterdagmiddag zal in „De Zwalkers- burcht" aan de Beatrixlaan te Den Burg opnieuw ruilbeurs worden gehouden. Verzamelaars van alle mogelijke artike len kunnen er terecht van 14.00 tot 16.00 uur. OOSTEREND In de Hervormde kerk van Oosterend wordt zondagavond een zangdienst gehouden, aanvang half acht. Medewerking verleent Theo van Dijk (orgel). Dominee De Gier is voor ganger. De heer G. Krüger, werkzaam bij Langeveld De Rooij b v. te Den Burg, slaagde voor het diploma vakbekwaam heid kantoormachinehandel. Ingaand 12 november zijn de kinder postzegels weer te koop. Het zijn deze keer gouden zegels, in verband met het vijftigjarige jubileum van de kinderze gel. De zegels kunnen ook worden ge kocht aan de loketten van de postkan toren en bij de stands van het plaatse lijke comité. Ook Texel heeft zo'n co mité. De dames houden zitting in het postkantoor te Den Burg tijdens de nor male kantooruren en wel tot 29 novem ber en van 9 tot 20 december, behalve zaterdags. In de stand zijn ook wens kaarten te koop, ook ten bate van het kind. Vrijdagavond en zaterdagmiddag De o.l.s. Oosterend bruist weer van aktiviteiten. Nadat in het voorjaar, op initiatief van de oudercommissie, school tuinen op een naast de school braak lig gend terrein in gebruik konden worden genomen, staan de deuren van de school op vrijdagavond 8 november en zater dagmiddag 9 november wagenwijd open voor een ieder, die de jaarlijkse fancy fair wil gaan bezoeken. Er is weer van alles te doen, zoals een 'loterij, waarvoor de leerlingen de afgelopen week zo'n 1600 loten hebben verkocht, er zijn veel prachtige prijzen, deels door de ouders, deels door de plaatselijke middenstand beschikbaar gesteld, deels gekocht. In de school is er vermaak voor iedereen: bingo, rad van avontuur, schietten, grabbelen en om bij te komen kan er genoten worden van frisdrank, koffie, patat en poffertjes. Mocht u uw biblio theek wat willen aanvullen, dan is er een boeken- en platenmarkt. Op de schoolzolder wordt een ten toonstelling gehouden van allerlei werkstukken, handwerken, handenar beid, biologie, geschiedenis e.d. De baten van al deze vermakelijkhe den komen ten goede aan het onderwijs, omdat deze gelden besteed zullen wor den aan bijzondere leermiddelen, waar voor het normale budget niet toereikend is. „Hoewel de bedragen voor het openbaar en bijzonder gewoon lager onderwijs ex tra opgetrokken zijn", zegt zij, „levert dat Texel toch te weinig op, zodat de gemeente in 1975 316 duizend gulden te kort zal komen. De kosten van het vak onderwijs zijn hierbij inbegrepen, die van het schoolzwemmen niet". Dit tekort wordt volgens het college in belangrijke mate veroorzaakt door dat bij nieuwbouw en uitbreiding van scholen de jaarlijkse stichtingskosten vergoedingen per lokaal belangrijk la ger liggen dan de werkelijke jaarlijkse lasten voor de gemeente. Trieste zaak „De vergoedingen van de provincie voor het onderhoud van de Texelse ter tiaire en quartaire wegen (Texel heeft slechts één secundaire weg: de Pontjweg, de rest zijn tertiaire en quartaire we gen) is minimaal", zeggen B. en W. „Te genover een lastenpakket voor de plan wegen van 7 ton voor 1975 (dit jaar is dat nog 2 ton minder) staat slechts een provinciale vergoeding van 134 duizend gulden. Bepaald een zeer trieste zaak, die eerder de regering dan de provincie dient te worden verweten. De provincie kan namelijk jaarlijks ook niet meer uitkeren dan door het rijk beschikbaar wordt gesteld". Vrijdagmiddag en -avond zullen in de Burgemeester De Koninghal uitvoerin gen worden gegeven door de Velsense groep Hauser Orkater. De middaguit voering is bestemd voor de onderbouw van het voortgezet onderwijs; de avond voorstelling (aanvang 20.00 uur) is be doeld voor de bovenbouw van het voortgezet onderwijs en andere belang stellenden. De toegangsprijs bedraagt ƒ3,per persoon. Bang voor teleurstel ling hoeft men deze heer niet te zijn want mensen van de stichting cultureel werk hebben persoonlijk een voorstel ling van Hauser Orkater bijgewoond en kunnen deze zonder voorbehoud aanbe velen. Hauser Orkater omvat vijf muzikan ten, vier acteurs, 'n zanger en 'n zange res. Ze streven naar integratie van mu ziek en theater waarbij de taak van de muziek niet uitsluitend begeleidend is Het op Texel te brengen programma heet „Hauser Orkater op avontuur". Wervelende en vaak komische theater gedeelten worden afgewisseld door me lodische, soms vaak sterk ritmische mu-, ziek die gestoeld is op pop, maar hier en daar neigingen vertoond naar jazz en klassieke muziek. Tesamen vormt dit een luchtig geheel met een speciaal ge voel voor humor en sfeer, waarbij de groep gretig en geestdriftig gebruik maakt van een ongewoon grote hoeveel heid muzikale en theatrale gegevens, al dus het organiserende Shaffy Theater uit Amsterdam. Donderdag 7 november Oudeschild, pastorie N.H. gemeente, 20.00 uur, kringbijeenkomst. Vrijdag 8 november De groep Hauser Orkater geeft voor stellingen in de Burgemeester De Ko ninghal, om 13.30 uur voor de onder bouw van het voortgezet onderwijs en om 20.00 uur voor de bovenbouw als mede andere belangstellenden. Entree ƒ3,x In de oude werkplaats van de firma Daalder te De Cocksdorp wordt ba zaar gehouden, georganiseerd door de r.k. en hervormde kerk van De Cocks dorp en Eierland. De fotoclub De Kiekendief houdt bijeen komst in het Doopsgezinde vergader zaaltje, deze keer met eigen dia's. Aanvang 20.00 uur. Tennisclub Deuce houdt jaarvergade ring in hotel De Zwaan; 20.00 uur. In hotel Marinus te De Cocksdorp spreekt ds. Van Dam over de gevaren van het occultisme. Toegang voor ie der; aanvang 20.00 uur. De o.l. school van O osterend houdt des avonds fancy fair in het schoolgebouw. Zaterdag 9 november In De Zwalkersburcht aan de Beatrix laan wordt van 14.00 - 16.00 uur ruil beurs gehouden. De kerken van De Cocksdorp-Eierland houden bazaar in de oude werkplaats van de firma Daalder te De Cocks dorp. Van 15.00 - 18.00 uur houdt het Maar tenhuis te De Koog open huis ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan. 's Middags houdt de o.l. school van Oos terend fancy fair in het schoolgebouw. Toneelvereniging Sint Jan brengt om 20.00 uur in „De Oranjeboom" de ko mische thriller „Gesprek met Lon den". Zondag 10 november Aanvang 19.30 uur wordt in de Her vormde kerk van Oosterend een zang dienst gehouden. Dinsdag 12 november Vanaf 15.00 uur kan men in de recrea tiezaal van Starkenburgh terecht voor het kopen van door de handwerkclub gemaakte artikelen. Een extra tegenvaller voor Texel is dat de ruim 1 miljoen investeringskos ten voor verbreding van de Postweg, die voor de begroting een jaarlijkse last van 86 mille betekenen, door Gedepu teerde Staten nog steeds niet zijn goed gekeurd, hoewel de plannen hiervoor al in augustus 1971 werden ingediend. „Deze last vinden wij ook nu nog te zwaar voor de Texelse gemeentefinan ciën", zegt het college. De niet goedgekeurde investeringen in het Postwegproject maken deel uit van een totaalpakket van 4 nog niet door GS goedgekeurde projecten die de gemeente in 1975 gezamenlijk met een last van 96 duizend gulden opzadelen. De andere drie projecten zijn: de uit breiding van de openbare lagere school in Den Burg (een investering van 245 duizend gulden) die volgend jaar nog geen kapitaallast veroorzaakt; voorzie ningen aan de school voor het christelijk volksonderwijs in Den Burg (een inves tering van 18 mille met een jaarlijkse last van 3 mille); en de restauratie van de voormalige Doopsgezinde kerk in Den Hoorn die als zee- en scheepvaart museum zal worden ingericht (investe ring: 49 duizend, last: 5.000 gulen). Ook de begroting van de sociale dienst vertoond volgend jaar weer een tekort, en wel van 6 ton, 87 duizend gulden meer dan in 1974). Dat tekort wordt voornamelijk gevormd door bijstands kosten waarvoor geen subsidie kan wor den bedongen, door de netto kosten van arbeidsvoorzieningen en van maatschap pelijk werk en door de algemene be heerskosten. Evenals in vorige winterseizoenen ook zaterdagmiddags weer gelegenh' tot (gratis) trimmen in de Dennen m den geboden. De heer I. van den B< heeft de leiding overgenomen van inmiddels naar Sint Annaparochie v trokken heer J. M. de Vries. Deelnem verzamelen zich om drie uur bij „Di nenoord". Vandaar gaat het lopt naar het „martelveldje" bij de Fontei nol, waar een reeks eenvoudige oefen gen wordt uitgevoerd. Al met al du het een uur, zodat ieder even na viei weer thuis kan zijn en dus nog alle i legenheid heeft voor boodschapj doen e.d. van 30 okt. tot en met 5 nov. 1974 Geboren: Gijs, zv. Jacobus H. Ho man en Anna M. T. Witte; Cindy, Jan Oosterhof en Hiltje Roeper. Ondertrouwd: Marinus Mosk en An M. Nooij. Overleden: Miena J. Meijer, wv. Sp: oud 74 jaar, wonende te Den Burg. Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter R. COUT1NIIO, Den Burg, I (02220) 2023. GROENE KRUIS van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, telefc (02220) 3241. DIERENARTSEN Alleen voor spoedgevallen: tel. 2527 NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de hi A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2' (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. S b.g.g. 3541. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt z worden op het bureau verwacht op tijden, waarop hun eigen huisarts zitt heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 12 noverni om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 13 nove ber om 13.30 uur. Dokter Coutinho, woensdag 13 nove ber om 15.00 uur. weekend 9 en 10 november 1974 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog; zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur Oudeschild: zondag 19.00 urn- De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur Vrijdagavond 8 november 1974 GEREFORMEERDE KERK Den Burg 19.30 uur Dankuur voor was en arbeid. Voorg.' ds. Douw Zondag 10 november 1974 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Gemeenschappeli dienst in de Geref. Kerk. Ds. Douv Aansluiting rusthuizen. De Cocksdorp, 10 uur, eerw. heer Loerakker, zendingszondag Den Hoorn 9.30 uur ds Hoekstra De Koog 11.00 uur ds. Hoekstra Najaarszendingscollecte De Waal 19.30 uur ds. Loeraker N a j aarszendingscollecte Oosterend 9.30 uur ds. Kuitse en ds. Gier, gemeenschappelijke dienst i de Doopsgezinde Gemeente. Kindemevendienst N a j aa rszendingscollecte. 19.30 uur Zangdienst Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier N a j aarszendingscollecte GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur Gemeenschappeli dienst in Geref. Kerk. Voorganger Douwes (aansluiting rusthuizen). 19.00 uur ds. Douwes Oosterend 9.45 uur ds. Kruithof Met kindemevendienst 17.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend, 10.00 en 16.00 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 9.30 uur Gezamenlijke die met Hervormden. JEHOVAH'S GETUIGEN (Bijeenkomsten in Rode Kruis-gebo Jonkerstraat, toegankelijk voor ïeó 18.30 en 19.30 uur dienst TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) /2 elke regel meer ƒ0,75. Texelaartjes dienen vooruitbetaling te w den voldaan. Onder ad te bevragen (niet eer dan 11 uur in de bo handel) en onder nurni ƒ1,25 meer. Alles in< sief 4% BTW Vereniging voor I matie AWL. Voor Te; A. Booij, Stolpweg 4. i Hoorn, tel. (02226) 411 De Wieringer fotoj fen maken bruidsrep tages in kleur goedko dan in zwart-wit. Fa. I Boersen en Zonen, Hip lytushoef, Telef. (02! 1482 I Voor al uw tegel mozaïekwerk naar C. der Maden, Kogerstr. Den Burg, tel. (02 3320

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2