Filmganger: „Fahrenheit 451" Willem Jansen trouwt de freule filmmeuws Waddenruiters en Kleppertjes hadden geslaagde puzzelrit Schietoefeningen Uitslagen dam- en schaakclub Oosterend Bridgeclub „Groot Slam" M. van der Zwaag sportviskampioen 1974 Klaverjasclub „De Zwaan" ar Zon, maan en hoog water Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 15 november 1974 /erbrand het boek; zie de film. (Dins- javond 8 uur in City). Van het nou- ]e-vague-drietal Chabrol-Godard- ïffaut, is de laatste altijd het meest literatuur geïnteresseerd geweest, mgois Truffaut heeft dan ook jaren het plan rond gelopen Ray Brad- ry's roman „Fahrenheit 451" voor een te bewerken. Er was in Frankrijk iter geen enkele producent bereid d in een zo kostbaar project te ste- Uiteindelijk werd het een Engelse jduktie. )m deze film te kunnen waarderen is beslist niet noodzakelijk eerst de ro- n te hebben gelezen Samen met Jean lis Richard schreef Truffaut een sce- io waarin van het boek niet zo erg 1 is terug te vinden. De meest sen- ionele elementen zijn er bewust uit aten en de toekomst lijkt dichterbij, let verhaal speelt in een (niet met me genoemd) land in de toekomst. is verboden en op het in bezit )ben van boeken staan zware straf- Boeken zijn vijanden! Zij ver- laien de feiten, verfraaien de werke- heid, spreken elkaar tegen en vergif- ?n de geest! Zij verwarren de men- maken hen a-sociaal en verstoren n geluk". In deze gemeenschap van kelijke zeifbewondering is het niet taak van de brandweer om branden blussen (de huizen zijn brandvrij) ar boeken op te sporen en publieke- te verbranden. Bij 451 graden Fah- iheit begint een boek te vlammen, mtag een hardwerkend en veelbelo- \d lid van de firemen" (hier te verta ais „brandmannen"), ontmoet een derwets meisje dat hem uiterlijk sterk zijn vrouw doet denken. Zij stelt n spontaan vragen over zijn werk en i ontdekt Montag dat hij er zelf nog oit bij heeft stil gestaan. Wanneer hij n nog getuige is van een drama (een >uw weigert van haar boeken afstand doen en wordt met boeken en al ver brand), begint hij te twijfelen en drukt z'n eerste boek achterover. Truffaut is op z'n best, wanneer hij ons getuige laat zijn van Montags eerste ontdekking. Diep in de nacht, heimelijk en voorzichtig slaat de man het boek open. en leest hardop (wat door ons normaal wordt overgeslagen), het is de titelpagina van David Copperfield. Een even meesterlijk als ontroerend mo ment. Voor zijn werk als „brandman" is Montag dan ongeschikt geworden. Als zijn onbenullige, TV-kijkende vrouw (een dubbelrol van Julie Christie) hem dan aangeeft ,moet Montag vluchten. Het ouderwetse meisje Clansse brengt hem bij de „boekenmensen", een zon derlinge sekte, levend in de bossen. Zij zijn de vogelvrijen, de gevluchten voor het systeem en hebben zichzelf de taak opgelegd boeken uit het hoofd te leren, om ze zo aan het nageslacht te kunnen doorgeven. Vele grapen in dit gedeelte, want de mensen stellen zich voor als het boek zelf. Een dikke tweeling: de ge broeders Karamazov, deel 1 en 2, en een prachtige eindsequense waaruit niet al leen Truffauts angst blijkt voor een con formistische maatschappij, maar boven al zijn liefde voor het geschreven woord. Naast de hoofdrolspelers Oskar Werner en Julie Christie, is er een opvallende rol van Cyril Cussack als de kaptein Aan de zaterdag gehouden en door De Klepertjes en De Waddenruiters ge organiseerde puzzelrit door Waalenburg en Dennenbossen werd deelgenomen door 41 leden. Op verschillende punten langs de 15 kilometer lange route moes ten vragen worden beantwoord met be trekking tot de paardensport. Mede dank zij het redelijk goede weer werd het een geslaagd festijn, dat 's avonds werd besloten met een gezellige samen komst in hotel Kikkert, waar na het eten van erwtensoep de prijzen werden uitgereikt. Uitslagen pony's: BI: 1. Jeanine Vlas 85 pnt.; 2. Jeanet- te Zuidewind 83 pnt.; 3. Renske van IJs- seldijk 76 pnit. B2: 1. Emmy Bakker 101 pnt.; 2. Nico Slot 100 pnt.; 3. Siem Pieter du Porto 98 pnt. LI: 1. Mandy Eelman 101,5 pnt.; 2. Joke Dros 99 pnt.; 3. Kdtty Bakker 98 pnt. Uitslag paarden: 1. Anjo Kikkert 108 pnt.; 2. Annemarie Schoorl 99,7 pnt.; 3. Wim v. d. Linde 95,1 pnt. Op 13 november wordt te B reezand dijk geschoten van 10 tot 18 uur met een 105 zeer lang 30, 200 graden Afsluitdijk richting Den Oever. Afstand 15 km, hoogte 5 km. Vrijdag- tot en met maandagavond om half acht brengt het City theater te rug „Quo Vadis" de miljoenenproduktie over de ondergang van het Rome van keizer Nero. Een film waarvoor duizen den figuranten werden gehuurd, grote en zeer dure acteurs werden aangetrok ken en reusachtige decors zorgvuldig werden gebouwd en even Zorgvudig weer in vlammen werden gezet. Een reuzenkermis uiit 1951 waarin niets werd vergeten. De orgieën in Ne ro's paleis, de corruptie, de waanzin van de keizer (toch een erg goeie rol van Peter Ustinov), de fik van Rome, de Christenen voor de leeuwen in het cir cus Maximus, Simon Petrus die troost brengt, Ursus die een stier met blote handen doodt, de opstand van het volk, Nero met een zwaard in de borst Bijna drie uur spektakel in Technico lor onder regie van Mervyn Le Roy, met Robert Taylor, Deborah Kerr en vele zeer vele anderen. (Toegang 14 jaar). Zondagmiddag 3 uur „Tarzan de on overwinnelijke". Ron Ely speelt de ti telrol in dit jungle-avontuur. Een groep Amerikanen wil zich vestigen in Afrika, in het gebied van „de bergen van de maan". De daar wonende Bwala's, een primitieve stam onder aanvoering van Likui wil echter niets weten van de 'blanke indringers. Tarzan weet een bloedbad op het laatste nippertje te voorkomen, maar voordat het vrede is in het gebied, zijn er al de nodige slachtoffers gevallen. Voor de hele kleintjes is dit minder geschikt. T.P. van de brandmannen De boeken die we zien branden (en dat is een vreselijk ge zicht) zijn natuurlijk met zorg gekozen. Cahier du Cinema bijvoorbeeld ligt dui delijk zichtbaar in de vlammen. De mu ziek voor deze warme film werd ge schreven door Bernard Hermann (vaste componist bij Hitchcockfilms) en draagt veel bij tot de vreemde en beangstigen de sfeer. T.P. Competitie schaken 11 november; part. pnt. H. Tuinema 7 5 Siep Waayer 7 5 F. van Tatenhove 8 5 J. Moens 8 4l/t Hans Boersma 6 4 Dirk van Tatenhove 9 4 P. de Witte 7 3Vt H. de Goede 4 3 Hans Barnard 7 3 Elzelien v. d. Molen 7 3 H. Prins 5 2 J. Dogger 7 2 E. v. d. Molen 8 2 G. Kruithof 1 1 Hans Witte 7 1 Henk de Zwart 2 0 1 november: H. Prins-Rob Viisser 01 J Dogger-E. v. d. Molen 10 Dirk van Tatenhove-H. Tuinema 01 G. Kruithof-F. van Tatenhove 10 Sieb Waayer-Hans Witte 10 ans Barnard-Hans Boersma 01 8 november: F. van Tatenhove-J. Dogger 10 E. v. d Molen-Rob Visser 10 Hans Boersma-Dirk van Tatenhove 10 P. de Witte-Eizelien v. d. Molen 10 H. Tuinema-Hans Barnard 01 Hans Witte-J Moens 01 Dammen competitie 11 november: part. pnt. J. Visman 6 12 J. Trap 6 12 H. v. d. Wetering 7 10 S. Trap 4 8 J. van Loo 8 8 J. Eelman 6 6 W. Timmer 6 6 B. Medema 5 4 K. Bostelaar 7 4 L. v. d. Zee 5 3 G. v. d. Meer 5 2 R. Brouwer 3 2 W. Abma 2 2 R. Kamstra 5 1 G. Brouwer 4 0 1 november: C. Bostelaar-J. Eelman 02 G. v. d Meer-J. Trap 02 W Timmer-J. Visman 02 R. Kamstra-J. van Loo 02 L. v. d. Zee-43 Medema 20 H. v. d. Wetering-J. Trap 02 8 november: L. v. d. Zee-J. Visman 02 G. Brouwer-H. v. d. Wetering 02 W. Timmer-J. Eelman 20 J. van Loo-C. Bostelaar 20 S. Trap-G. Brouwer 20 S. Trap-C. Bostelaar 20 Uitslag 4 november: A lijn: 1. Blonk-Veenema 58,33% 2. Bos-Van Sambeek 55,36% 2. Backer-Raven 55,36% 4. Mevr. De Laat-Den Brok 54,76% 5. Echtpaar Beemsterboer 50 6. Echtpaar Hoogerheide 47,02 7. Duin-Keijser 39,88% 8. Keilner-Van Lenten 39,29% B lijn: 1. Mevr. Bakker-Zevenhoven 60,32% 2. Echtpaar Van Empel 57,94% 3. Mevr. Zevenhoven^Bakker 54,76% 4. Mevr. Langeveld-Blom 52,38% 5. Echtpaar Duin 51,59% 6. Echtpaar Van Sambeek 45,24% 7. Echtpaar De Chavonnes 42,86% 8. Mevr. Breeuwer-Stolk 34,92% C lijn: 1. Dames Elzinga-Daalder 63 2 Dames Geus-Hennink 58 3. Echtpaar Wendrich 57 4. Echtpaar Vonk 53 5. Dames v. Asperen-v.d. Molen 43 6. Hoonderd-Witte 26 De heer M. van der Zwaag is kam pioen sportvissen 1974 geworden. Gedu rende de 15 kampioenswedstrijden die dit jaar werden gehouden ving hij 1285 centimeter vis. Tweede werd P. Verhagen met 1240 cm;, derde H. Martens 1034 cm.; vierde C. J. Huisman 676 cm.; vijfde J Visser 649 cm.; zesde G .van Kranenburg 556 cm.; zevende G. Dijkgraaf 442 cm.; achtste A. de Boer 422 cm.; negende J. Moens 409 cm., tiende H. Witte 390 cm.; elfde A. Banda 382 cm.; twaalfde M. F. Smit 341 cm.; dertiende R. Nichols 340 cm.; veertiende H. J. Kager 203 cm.; vijftiende S. Langeveld 154 cm. De wed strijden werden gemiddeld door bijna 17 vissers bezocht; twee meer dan bij de kampioenschappen van vorig jaar. Er werden 387 vissen gevangen met een ge zamenlijke lengte van 9244 cm. De prij zen van het kampioenschap 1974 zullen worden uitgereikt op 15 november tij dens de feestavond die de club in „De Zwaan" houdt. De laatste kampioenswedstrijd werd gehouden bij 't Homtje. Er werd door 9 vissers deelgenomen. De dagprijzen gingen naar J. Visser (le); P. Verhagen (2e) en H. Legierse (3e). De club neemt op 24 november deel aan de Sinterklaaswedstrijd aan de Af sluitdijk. Deelnemers dienen zich voor 18 november op te geven bij de heer H. Martens, tel. (02220) 3719, na 19.00 uur of bij P. Verhagen, Wagemakerstraat 3. Kosten ƒ15,all in. Ook deze winter wordt doorgevist: op 17 november bij De Kaap, 1 december bij De Hornt, 8 december bij 't Homtje, 22 december bij De Cooksdorp. Alle wedstrijden worden gehouden van 9.30 - 11.00 uur v.m. In januari volgen er nog drie. Stand per 8 november: pnt. m. 1. Bakker-Vinke 39022 14 2. Echtp. P. van Heerwaarden 38996 8 3. Wiersma-Eelman 38741 17 4. Douma-Bakker 38128 11 5. Th. en J. Witte 37895 14 6. Ofrein-Biesboer 37567 8 7. Merks-Dros 37515 10 8. Veeken-Witte 36805 6 9. Dames Koomen-Keijser 36501 14 10. Witte-Bakker 36082 7 11. Bakelaar-Dakker 35656 12 12. Echtp. Huisman 35465 13 13. v. Heerwaarden-Dernison 34973 6 14. Dames Ofrein-Dros 34959 9 15. Brouwer^v- d. SLikke 34745 6 16. Hartog-Kaspers 34466 9 17. Barhorst-Vlas 34393 14 18. Zijn-v d. Vis 34204 7 19. Beers-Vinke 34183 6 20. Moens-Bakker 33715 11 21. Lek-Smit 33645 8 22. Molen'hof-v. d Werf 32844 3 EU ILLETON -Op een heerlijke zomermorgen had jrel de Renault uit de stal gehaald en ar stond de wagen, de trots van Wil li Jansen. De zon weerkaatste hon- rdvoudig haar stralen in al het glan- »d koperwerk. Het was té heerlijk er om binnen te blijven zitten en Wil- n Jansen besloot, maar eens een htje door de omgeving te maken, Ka- zag hem benijdend na, toen de wa- in een wolk van blauwe damp ge el, de oprijlaan van de villa uitreed met luid getoeter (er was in Willem ijd iets van de kwajongen overgeble- i) de weg op ,Daar gaét ie", mompelde Karei, „la- we hopen dat-ie heelhuids thuis- Tlt". ,Wie bedoel je meneer of de wagen?" >eg Liesje, hetdaghitje, maar Karei teek haar met een minachtende blik schoof de donker-beschaduwde stal 'Villem Jansen genoot van de rit. eral in het land waren de boeren aan werk en hij zag hoe ze, het gezicht t een rode zakdoek afvegend, zonder zondering het werk staakten wan- &r hij met z'n auto langsreed Een en- ie oude baas balde dreigend de vuist, ar de jonge boeren grinnikten alleen lij zette zijn wagen op het pleintje Ier de oude lindebomen van Kerke rt en zat weldra aan de glanzend ge poetste tafel van „De Rustende Jager" met een dampende kop koffie, heerlijk te zwetsen met de kastelein en twee rentenierende boeren, die hem goed moedig plaagden met zijn vehikel en honderd-uit vroegen over zijn ervarin gen daarmee. Buiten poosden voorbij gaande dorpelingen om naar het won derding te kijken, want een auto was, in die eerste jaren van de twintigste eeuw, nog immer een zeldzaamheid. Willem besloot, vóór de school uit ging, te vertrekken, want het viel niet mee weg te komen uit een horde nieuwsgierige kinderen. In het beste hu meur van de wereld stapte hij op, met een brede armzwaai naar het drietal dat in de deur stond te kijken, hopend dat de wagen niet starten wou. Hij gaf hem een forse ruk aan de slinger en de motor begon te knetteren. Nog een vic torieuze armzwaai en Willem reed het pleintje af, richting Groenhoven. Hij besloot de bosweg te nemen, daar was het rustig en mooi. Onder de statige bomen reed Willem Jansen. De motor liep lekker. Het ging allemaal gesmeerd vanmorgen. Het ge zellige gesprek in de gelagkamer zat hij nog genietend na te denken, toen hij in een bocht van de weg uit gewoonte een stoot op de hoorn gafje kon nooit weten of er niet opeens een lang zame boerenkar om de hoek kwam draaien. Het was geen langzame boerenkar, maar een prachtig, koolzwart paard, het wit van de ogen fel blikkerend in de edele kop, nerveus steigerend en moei zaam in bedwang gehouden door een dame in zwart tij kostuum. Willem rem de krachtig en de wagen stond. Hij zet te de motor af. En hij wist meteen, wie de amazone was. Niemand anders dan Freule Constan ce Knoop van Haersma! Willem Jansen had vaak genoeg met paarden omgegaan. Hij liep resoluut op het geschrokken dier toe en greep het bij het hoofdstel, een kalmerende hand op de neus. Sussende woorden deden de rest. Het paard kalmeerde vrijwel di- rekt. „Neem me niet kwalijk, mevrouw. begon Willem. De freule steeg af. Ze stond naast haar paard, een rijzige slanke vrouw, nog eens zo statig in haar rijkostuum, de zwarte hoed op haar blonde haren. Haar ogen schoten vuur. „Dit is ongehoord", zei ze. „Het spijt me dat uw paard zo ge schrokken is", verontschuldigde Willem zich, met het geval verlegen, „het is natuurlijk nog niet gewend aan auto's". „Het is een schande, dat men niet eens meer rustig kan rijden" antwoord de de freule en haar lippen trilden, „het is me een raadsel dat het toegelaten is, met zo'n monster op de weg te komen". „Er zullen er wel méér komen, denk ik", zei Willem, opeens weer rustig. Haar toorn, haar conservatisme gaven hem opeens een gevoel van overwicht. De oude tijd, sputterend tegen de nieu we, die onweerhoudbaar terrein won, zó zag hij opeens deze ontmoeting, en hij kon nauwelijks een glimlach verbergen. Maar de freule zag het. De zon komt 17 november op om 8.02 uur en gaat onder om 16.47 uur; 20 no vember op om 8.07 uur en onder om 16.43 uur. Maan: 21 nov. E.K.; 29 nov. V.M Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 15 november 9.25 en 21.41 Zaterdag 16 november 9.55 en 22.12 Zondag 17 november 10.21 en 22.40 Maandag 18 november 10.45 en 23.12 Dinsdag 19 november 11.11 en 23.43 Woensdag 20 november 11.37 en Donderdag 21 november 0.15 en 12.06 Vrijdag 22 november 0.49 en 12.45 Zaterdag 23 november 1.38 en 13.43 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. „U schijnt het nogal komisch te vin den", zei ze fel. Hij zag hoe ze zich steeds meer opwond. „Ik dacht aan heel iets anders me vrouw", zei Willem beleefd, „maar nu we elkaar op zo wonderlijke wijze ont moeten, mag ik me misschien even voor stellen. „U hoeft zich helemaal niet voor te stellen", antwoordde de freule en haar handen omklemden nerveus de leidsels van het paard, dat nu geheel gekal meerd was en snuffelde aan het gras langs de kant van de weg, „ik weet wel wie u bent. U denkt hier in Groenhoven de bakens te kunnen verzetten. U dringt u hier in, u beneemt ons de rust met die stinkende automobiel, maar wij némen dat niet. En het zou goed zijn als u dat begreep, en ernaar handelde". „Wanneer we dan de gewone beleefd heidsvormen tóch achterwege laten", Willems stem werd wat minder vrien delijk, „dan zal ik maar aannemen dat u freule Cnoop bent. Ik voel alleen wei nig voor een discussie hier op de weg. 't Lijkt me niet in overeenstemming met eh.uw rang en stand ,als ik het zo zeggen mag". Hij merkte dat hij een teer punt ge raakt had, want een hoog rood kleurde de wangen van de freule. „Ik behoef van u geen lessen in goede manieren" zei ze. „En nu zou ik erg graag passeren, want ik heb al te veel woorden verspild". „Dat is waar", zei Willem ironisch, „te véél.en verspild". „U bent eenbruut" viel ze uit en haar ogen flikkerden. „En wat u bent als u boos bent" zei Willem met een glimlach, „wil ik maar niet zeggen, want een compliment zou u misschien nog bozer maken!" Een ogenblik zag ze hem verstomd aan. Toen draaide ze zich snel om en was met een lenige sprong in het zadel. Het paard hief de kop op, kinnikte ver heugd. „Rijdt u maar langs, ik zal de motor niet starten vóór u uit het gehoor bent", zei Willem beleefd, maar ze keurde hem geen blik waardig. Als een vorstin reed ze langs hem en de wagen heen. Willem keek haar na, zoals ze daar reed, koninklijk rechtoo. „Wat 'n vrouw" zei hij bewonderend tot zichzelf. Diep in gedachten, reed hij met een kalm gangetje naar huis, en die middag aan tafel was hij ongewoon zwijgzaam. Freule Constance hervond haar inner lijk evenwicht, terwijl ze onder de bo men verder reed. Haar toorn zwenkte om, ze was kwaad op zichzelf, woedend. Ik heb me laten géén, dacht ze. Ik heb daar op de weg staan te keer gaan als. als een viswijf. En hij, die arro gante, brutale vent bleef.héér. Nu ja, héér. Hij wés geen heer! Dat bleek wel juist uit zijn gedrag, 't Was om je bloed te doen zieden, dat daar zo'n doodgewone proleet rustig en zeker van zijn zaak, hoffelijk zelfs, zijn kalmte bewaarde, terwijl zij, Freule Constance Cnoop van Haersma, haar zelfbeheer sing verloor. O, ze had dit heel anders moeten aanpakken. Ze had hem uit de hoogte, héél koud, héél stijf, moeten be danken omdat hij haar paard gekal meerd had. ja, want dat had hij nog gedaan, de impertinente vlegel! en dan zonder één woord, één en al beledigde majesteit, moeten langsrijden. Dét zou het verschil tussen de proleet Willem Jansen en de Freule Constance Cnoop van Haersma, Ambaohtsvrouwe van Groenhoven duidelijker dan iets anders hebben geïllustreerd. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5