Circulaire naar bewoners gevarenzone Evacuatieplan van 1953 gewijzigd i Groen /wortsJexels in het harL, i jts Adjudant J.A. Winkel Qroeispaarbewijzeii t /paarbank Aanleg aardgas begonnen Texelse film over klassestrijd De 7 Provinciën Rente oplopend tot ■Wïë 1ÜËS Gemeenteavond in Den Hoorn Jaarvergadering Givo Woningcommissie blijft aan naar Medemblik BAR GESLOTEN!! Uw geld blijft direkt beschikbaar gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken wf/J uwt naderland Kaarten toneelvoorstelling uitverkocht JSDAG 19 NOVEMBER 1974 Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RooiJ ,tbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 jaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den [J( tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijks, Noord- iter 21, Den Burg, tel. (02220) 3986 88e JAARGANG No. 8928 Het college van B. en W., Rijkswa- rstaat en het waterschap Texel heb- en het kort na de overstromingsramp 1953 ontworpen evacuatieplan, dat werking moet treden bij dreigende ,jkdoorbraken, op enkele onderdelen ewijiigd. Zij hebben de bewoners in ezone die zowel Oudeschild als het ebied daarbuiten omvat en geken- ierkt wordt als het gedeelte waar bij verstroming direkt gevaar kan ont- aan (gevarenzone I) een ciruculaire Degestuurd waarin nieuwe richtlijnen oor evacuatie worden gegeven. Voor de bewoners van Oudeschild en et buitengebied gelden ieder aparte chtlijnen die wel overeenkomsten ver tonen. De bewoners van Oudeschild zul len bij een dreigende overtrom'ing ge alarmeerd worden door de sirene op de werkplaats van de gebroeders Blom en door klokgelui van de beide kerken. Zij moeten dan enige kledingstukken, voed sel en drinken in een tas of koffer (het evacuatiepakiket) doen en naar veiliger oord vluchten. Dat kan, indien nog be reikbaar, het gebied van de Hogeberg en Den Burg zijn alsmede de kruin van de zeedijk. Als het niet anders meer kan, moeten de Oudeschilders naar de zolder van hun woning vluchten. In het laatste geval dient een teken te worden ge geven in de vorm van een uitgestoken vlag of ander duidelijk zichtbaar voor werp. In Oosterend, De Waal en Den Burg worden in de Nederlands Hervormde kerken zo spoedig mogélijk opvangcen tra ingericht waar zij die zich daar mel den onmiddellijk worden geregistreerd. „Degenen die naar andere adressen gaan, moeten dit op zo kort mogelijke termijn telefonisch aan het gemeente huis doorgeven. Alleen op die manier is het mogelijk, het zo noodzakelijke overzicht te krijgen". Als evacuatie niet meer mogelijk is en zo snel mogelijk de veiligste plaats moet worden betrokken worden op ver schillende punten in Oudeschild seinen aangebracht. Het betreft hier de beken de seinen: *s nachts twee rode lichten; overdag een zwarte bal. Voor Oude schild is vooral de seinmast naast de woning van de havenmeester van be lang. Voor de bewoners van het gebied in gevarenzone I buiten Oudeschild geldt tot op zekere hoogte hetzelfde vlucht- plan. Bi) een dreigende overstroming worden zij echter zoveel mogelijk te- Ie fonisch gewaarschuwd. Als ie mand geen telefoon heeft zal een be roep worden gedaan om de waarschu wing onmiddellijk door te geven. Valt de evacuatie tussen twee hoge storm vloeden, als de dijk het bij de eerste stormvloed nog gehouden heeft maar bij het volgend hoog tij mogelijk zal doorbreken, dan zal naast de telefoni sche waarschuwingen geprobeerd wor den de mensen persoonlijk te bezoeken en op de hoogte te stellen. Ook de buitengebiedbewoners moeten na alarmering hun evacuatiespullen bij- eenpakken en naar veiliger oorden (Zie vervolg pagina 2) Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS CJ Verschynt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 cL p. nwn excL 4% BTW Dc door drie maatschappelijk geïnte resseerde Texelaars gemaakte film „Klassestrijd" beleeft vrijdagavond 20.00 uur de première in de vergaderzaal van „Starkenburgh" tijdens een discussie avond over het thema klassestrijd. Deze avond wordt georganiseerd door de werkgroep Wereld winkel-scholencon tact. De drie filmmakers, Ron Plattèl, Wop Rienks en Ton Rombout, vinden het marxistische begnp klassestrijd nog steeds aktueel hoewel het door velen als een stuk geschiedenis wordt gezien. Hun film werd deze herfst volledig op Texel gemaakt, en vloeide voort uit een jongerendiscussieavond over „Vrede en onvrede". DEN HOORN Donderdag 21 no vember organiseert de Hervormde Ge meente in Den Hoorn een gemeente- avond, te houden in „Ons Huis", aan vang 20.00 ur. De gemeenteleden krijgen naast enige informatie van kerkvoogden, diakenen en predikant ruimschoot gelegenheid om met elkaar van gedachten te wisse len. Verder vermeldt het programma de zogenaamde zesjaarlijkse stemming en het zingen van een aantal liederen uit het liedboek. De gymnastiek- en volleybalvereni ging van De Koog houdt woensdag avond haar jaarvergadering in De Kaaps-nol om 20.30 uur. t ER HANGT EEN HEERLIJK AVONDJE IN DE LUCHT t Dat zie je aan de volle etalages met kado-ideeën voor jong en oud. Een boek met informatie over hobby of vrije tijd. Of gewoon om lekker te lezen. Een onovertroffen keus met persoonlijk advies en infor matie. ,1 fa. j. nauta DE TEXELSE (KADO) BOEKHANDEL DE COCKSDORP Historisch mo- nent: gisterochtend is in de Langeveld- slraat te De Cocksdorp begonnen met de aanleg van het aardgasleidingnet. Gebruikt worden plastic buizen met een doorsnee van 10 centimeter, die op 90 centimeter diepte in de grond worden gelegd. Enkele tientallen centimeters erboven wordt een plastic lint met de Waarschuwende woorden „aardgas" ingebracht, zodat men bij eventuele latere graverijen de buis niet zo gauw 'al stukmaken. De aanleg van het aard- gasnet betekent 'n tijdelijke verruiming van de werkgelegenheid. Op dit mo toent zijn reeds negen werklozen bij het projekt betrokken; dit aantal zal wor den uitgebreid tot 20 a 25 die al met al N'n anderhalf jaar bezig zullen zijn. De woonruimteadviescommissie heeft besloten aan te blijven en de herbenoe ming door de gemeenteraad dus wel te accepteren. Dit neemt niet weg dat men zeer teleurgesteld blijft over het weg stemmen van de heer A. Dros. Dit be sluit van de meerderheid van de raad wordt „onbegrijpelijk" genoemd. Men heeft echter ingezien dat het niet in het belang van de Texelse gemeenschap zou zijn als de hele commissie zou aftreden. is in de wintermaanden maandag, dinsdag, woensdag Hotel-pension blijft normaal geopend (02220) 2652 Het is zo goed als zeker dat adju dant J. A. Winkel, commandant van de groep Texel van de Rijkspolitie, per 1 december zal worden benoemd tot commandant van de groep Me demblik. Het districtshoofd von de rijkspolitie te Alkmaar heeft in die zin advies uitgebracht; het wachten is op de beslissing van de algemeen inspec teur. Adjudant Winkel kwam in 1972 naar Texel, waar hij per 1 april adjudant J. Gulmans als commandant opvolgde. Het bewïnd is dus maar van korte duur ge weest. Was de heer Winkel niet geluk kig op Texel? Promotie Hij zegt „Ik vind Texel een prachtig eiland, maar het isolement drukt op mij. Vrijwel al mijn familie woont op het vasteland. Als ik daar op bezoek ga of ik wil mijn culturele leven een beetje bijhouden is het toch wel een handicap dat je altijd weer om half tien 's avonds 11/6 bij die boot moet zijn". Toch was het de mogelijkheid tot promotie die de vaca ture in Medemblik bood, voor hem een nog belangrijker reden om te sollicite ren. Onder de groep Medemblik vallen naa9t Medemblik zelf nog vijf andere gemeenten. Abbekerk, Andijk, Opper does, Twisk en Wervershoof. Veel veranderd Hoe kijkt de adjudant terug op de afgelopen 21/* jaar? Hij zegt: „Het was een interessante tijd. In de belëidssfeer waren de contacten erg goed. Er is in die periode intern nogal wat gereorga niseerd. De taken van de mensen zijn anders en beter verdeeld. We hebben nu bijv. een groepsrechercheur met vas te werktijd en een speciale man voor verkeerszaken, Het politiebureau is an ders ingedeeld. De bereden politie die in de zomer assistentie komt verlenen heeft onderkomen gevonden in het ra yonbureau in De Koog en voor de paar den zijn er stallen. Er is nogal wat ge beurd en daarom zijn de contacten met de burgerij nogal spaarzaam geweest". Goede geest De heer Winkel zegt dat het hem aan het hart gaat dat hij de groep Texel verlaat. „Want er is hier een goede teamgeest en een geweldige werklust. Gemoedelijk, maar geen rotzooi. Ik DEN HOORN De kaarten voor de eerste opvoering van „Potasch en Per- lemoer met vakantie" die vrijdag a.s. in het dorpshuis „De Waldhoorn" door „De Vriendenkring" wordt gegeven, zijn uit verkocht. Voor de tweede voorstelling, een week later, zijn nog wel kaarten be schikbaar. moet maar afwachten of ik dat straks terugkrijg". Volgende week zal adjudant Winkel tijdens een bijeenkomst in het politie bureau afscheid nemen van zijn mede werkers. Het zal geruime tijd duren alvorens zij een nieuwe baas hebben. De solliciitantenprocedure die pas van start gaat als de benoeming officieel is, is vrij gecompliceerd. Gedurende 20 da gen kan vanuit het hele land naar de vacature Texel worden gesolliciteerd. Daarna wordt een voordracht van drie personen opgesteld, waaruit de dis trictscommandant een keus maakt en deze voorlegt aan de algemeen inspec teur. Al met al duurt dat minstens drie maanden. In die tijd zal opperwacht meester Timmer als waarnemer funge- ADJUDANT J. A WINKEL isolement was drukkend

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1