Regering moet aardgastekort van 3,5 milioenldekken Groen kwarts-Jexels in het harL> Recron wil caravantarief op 150 gulden handhaven SCF en Pakt in brief aan Tweede Kamerfrakties: Kadobonnen cpeïsooqlijke leningeti Reuzenpokken Aantrekkelijk door onze concurrerende voorwaarden Storm maakte ïexel kleiner Texelaar maakte dodelijke sprong in zwembad 7 gulden per inwoner ,Geven voor leven leverde 86 mille op HEROPENING j „In den Grooten Slock" X gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken Toeristische uitgaven in 5 jaar met 1,2 miljoen gestegen Geen zelfstandig gezinsvervangend dagverblijf uie/t nedertand rEXELSE COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ istbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 idaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den irg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijk6, Noord ster 21, Den Burg, tel. (02220) 3986 Verschijnt dinsdag® ea vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; lo9 35 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 etp.mm excl. 4% BTW ;NSDAG 3 DECEMBER 1974 88e JAARGANG No. 8932 DEN HELDER De 38-jarige onge huwde Jan Edel uit de Dennen is zon dagmiddag in het Heldcrsc zwembad „De Schots" bij het schoonspringen van af een hoge duikplank zo ongelukkig terecht gekomen, dat hij nadien over leed. Mogelijk door een foutieve af sprong viel hij naast de plank en viel op een andere zwemmer, een 14-jarigc jongen. Laatstgenoemde werd lichtge wond. De aktie „Geven voor leven" heeft op Texel 86.416,88 gulden opgeleverd. Dat betekent meer dan 7 gulden per inwoner, hetgeen ongeveer 2 gulden hoger ligt dan het landelijk gemiddel de. Aan contant geld is 46.899,41 gul den binnen, aan bankcheques en over schrijvingen 10.615,50 gulden en aan girocheques en overschrijvingen 11.024,97 gulden terwijl er 17.877 gul den toegezegd is. Twee giften van 1.000 gulden uit Oosterend spanden de kroon. Hoewel er sinds vrijdag 5.000 gul den is bijgekomen geven wij bij de stand 81.321,01 gulden toch de bedra gen die de verschillende Texelse dor pen en gebieden hebben bijeenge bracht: Den Burg 34.695,13; Oude- schild 5.635,16; Oosterend 16.794,55; Den Hoorn 4.478,-; De Waal 2.262,02; De Koog 6.983,77; De Cocksdorp 3.875,-; Eierland 2.755,45; de Prins Hendrikpolder en 't Horntje 2.625,- gulden. Texels coördinatrice van het Koning in Wilhelminafonds, mevrouw I. Dros- Beers, was vrijdagavond buitengewoon verheugd over het resultaat. Samen met mevrouw Zoete en de heer Arensman heeft zij de aktie op Texel georgani seerd. ,,Ik had niet verwacht", zei ze, ,,dat alles zo soepel zou verlopen en dat er zoveel geld bijeengebracht zou wor den". Op 13 juni waren de organisato ren al met de voorbereiding van de ak tie Geven voor leven" begonnen. In een paar maanden tijd heeft een vaste groep van 30 collectanten van het Koningin Wilhelminafonds zo nadrukkelijk aan werving gedaan dat 240 collectanten zich voor de actie hebben ingezet. Hier door was het ook mogelijk op Texel 3900 zakjes te verspreiden. Op het strand bij paal 12 vond Gelein J ansen uit Den Burg een plastic drijver van een visnet, tvaarop vier zeepokken van kolos saal formaat zaten. Zeepokken komen buiten gewoon algemeen voor. Vrijwel alle voorwer pen die langere tijd in zee zijn, raken ermee begroeid. Meestal zijn ze niet groter dan enkele millimeters, hoogstens ruim een cen timeter. De pokken op de drijver hadden aan de voet een dikte van vijf tot zes centi meter. Waarschijnlijk horen ze tot een an dere soort. Het aardige was dat de dieren nog leefden en hun kleppen onmiddellijk openden, toen ze weer in zeewater werden gedompeld. Zeepokken zijn schaaldieren (dus familie van krabben) en horen tot de zg. rankpotigen, waaronder ook de eendemos selen vallen. Onder water „harken" ze voort durend met twee „handjes" microscopische organismen naar zich toe. Vooral bij deze grote pokken is dat een bijzonder fraai ge zicht. De drijver met pokken is inmiddels overgebracht naar het Natuurrecreatiecen- trum. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS X Vrijdag 6 december Jan en Marga X X N Texel wil van de last van 3,5 miljoen f die zij aan Gasunie moet betalen Is bijdrage in het onrendabele ge- eelte van de investering voor aard asaansluiting. De Texelse gemeente- jadsfracties van de SCF en het Pakt ebben, in navolging van de VVD die al deze zomer al deed, een brief ge- hreven aan de Tweede Kamerkrac- es van ARP, CHU, KVP, PvdA, PPR, SP en D'66 waarin zij medewerking ragen om Texel van deze last te be- ijden. B. en W. zullen met hetzelfde oei het ministerie van economische oken nog eens bewerken. Het Pakt zegt in haar brief het bij- inder onrechtvaardig te vinden dat exel als eiland meer voor het aardgas iu moeten betalen dan gemeenten aan vaste wal De Texelse progressieven en niet in waarom Texel, in afwijking in de landelijk gehanteerde concessie- geling met Gasunie, een extra last in 3,5 miljoen moet dragen en vragen j volle medewerking van hun politieke irtegenwoordigers in de Tweede Ka- er deze onrechtvaardigheid uit de we id te helpen. Het Pakt stelt dat de exelse consument door de eilandsitua- e toch altijd al meer voor haar energie »eft moeten betalen dan op het vaste nd gebruikelijk is. „Gezien de huidige ït/wikkeling in de aardgasprijzen is het ïthouSiasme op Texel toch al danig ge- iwd al zijn er nog voldoende redenen De storm die in de nacht van woens- ig op donderdag met windkracht 10 er ons land raasde, heeft Texel weer :n paar meter kleiner gemaakt. Bij het oornderslag (paal 9) sloeg 2 tot AVi eter weg, tussen paal 13 en 15 (YVcs- rslag) een halve tot twee meter, paal een halve tot anderhalve meter, tus- n paal 26 en 27 twee tot vier meter, j paal 29 een halve tot 2l/z meter en j de vuurtoren een tot drie meter. Donderdagochtend omstreeks 6.40 uur ireikte de waterstand 2,18 plus NAP in de oostzijde van Texel. Geruime tijd as beperkte dijkbewaking van kracht, an de zeewering trad echter geen scha- op. De veerdienst ondervond wel on- ïrief van het slechte weer. In verband et de hoge waterstand werd het niet !rantwoord geacht de fuikhaven van en Helder te gebruiken zodat de eer- e boot uitviel en de tweede 20 minuten frtraging had. De foto toont de dui- ?n bij paal 9 waar de afslag het grootst as Een nog in tact zijnde bunker die laatste maanden uit de duinen stak, jt thans in brokken op het strand. Hier om de aansluiting toch toe te juichen", aldus het Pakt. De SCF memoreert dat er destijds een dermate groot verschil tussen de prijzen van olie en aardgas bestond dat het de raad niet moeilijk viel voor aardgas te besluiten, ondanks de 3,5 miljoen bij drage aan de onrendabele top. Dat deze bijdrage door middel van een baatbe lasting door de Texelse bevolking weer boven tafel gebracht zou worden heeft bij de christelijke partijen weerstand ondervonden omdat dit „een forse ver hoging van de aardgasprijs betekende wat een discriminatie ten opzichte van andere gebieden in Nederland inhield" Ondanks dat kon völgens de christelij- ken toch nog van een voordeel worden gesproken mits het prijsverschil tussen olie en gas gehandhaafd zou blijven. „Door de recent verhoogde gasprijzen is dat voordeel volkomen vervallen, re den waarom wij u willen verzoeken de regering ertoe te bewegen de 3,5 miljoen voor haar rekening te nemen zodat de Texelaars zonder baatbelasting aardgas kunnen gaan gebruiken", aldus de SCP in haar brief. De Recron afdeling Texel protesteert weliswaar tegen het voornemen van het college om de toeristenbelasting volgend jaar met 11% van 40 naar 45 cent te verhogen maar heeft zich eigenlijk al bij dit feit neergelegd. Dat blijkt uit een brief van de Recron aan B. en W. waarin zij uitgaande van de verhoogde toeristenbelasting toch be zwaar maakt tegen het van deze belas ting afgeleide tarief voor caravans dat valt onder de woonforensenbelasting. De Recron wil dit tarief op 150 gulden handhaven. Het aantal van 375 overnachtingen per jaar voor verplaatsbare- en stacara vans dat door het college wordt aange houden (375 x 40 cent 150 gulden) vindt zij veel te hoog. De Recron baseert deze mening op gegevens van de RST over bezettingscijfers van caravans op de kampeerterreinen Loodsmansduin en Kogerstrand. In de periode van 1969 tot 1973 varieerde het gemiddeld aantal overnachtingen (van caravans) op deze kampeerterreinen van 312 tot 341. Uit gaande van deze cijfers is de Recron van mening dat 333 overnachtingen per jaar - een redelijk aantal is zodat de woonforensenbelasting voor caravans 150 gulden (333 x 45 cent) zou blijven. In de begeleidingsbrief over het ver hogen van diverse plaatselijke belastin gen geven B. en W. ter verdediging van hun voornemen tot ll°/o verhoging van de toeristenbelasting een overzicht van de toeristische uitgaven in 1970. 1972 en 1975 Hieruit blijkt dat deze uitgaven in vijf jaar tijd met 1,2 miljoen gulden zijn gestegen In 1970 gaf de gemeente en daar zijn de hellingen bijna lood recht. Regelmatig storten nog grote hoe veelheden zand naar beneden, hetgeen gevaar oplevert voor spelende kinderen. nog „maar" 879 duizend gulden aan het toerisme uit (77 gulden per inwoner); in 1972 was dat al 1,2 miljoen (106 gulden per inwoner) en volgend jaar zullen de uitgaven zo'n 2,1 miljoen of wel 178 gulden per inwoner, belopen. Onder toe ristische uitgaven worden in de gemeen telijke visie alle uitgaven verstaan die verband houden met het toerisme waar toe ook het gemeentelijk apparaat (40% ten laste van het toerisme), het onder houd van wegen (50% ten laste van het toerisme) en brandweervoorzieningen (40% toeristisch) behoren. TE WEINIG GEGADIGDEN Gezien de geringe bezettingsgraad is het wettelijk niet mogelijk een zelf standig gezinsvervangend dagverblijf op Texel te stichten. Dat is gebleken tijdens een gesprek tussen het college en de Sociaal Pedagogische Dienst in Noordholland. Voor een dergelijk dagverblijf zouden negen mensen in aanmerking komen. „Nagegaan wordt of het mogelijk is een combinatie te vinden met bestaande opvanggelegen- heden op het eiland", aldus B. en W.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1