Vakwerk Vriendenkin Potasch en Perlemoer" SVC-toneel: goed spel in matig stuk AG ENDA Lwm m mmm woo..- Nieuw raadslid D. F. G. Schilling toegelaten Geven voor leven „Woningen in Oost altijd bereikbaar geweest" Zeehond maakte verre reis Oud papier De Cocksdorp krijgt postagentschap Raad bezoekt Natuurrecreatiecentrum Greppels voor opvang water zijn gevaarlijk Ouwe Sunderklaas Vergadering Visclub texelaartjes DEN HOORN Als ©en amateur- toneelvereniging een stuk opvoert, dat haast iedereen wel eens eerder door ge routineerde vaklieden heeft zien bren gen, mag dat een waagstuk worden ge noemd. Want de toeschouwers zullen vergelijken en die vergelijking móet wel ten nadele van de amateurs uitval len. Dat „Potasch en Perlemoer met va kantie" door De Vriendenkring niette min met eclatant succes werd gebracht, zegt dus nogal wat. Den Hoorn kan trots zijn op zijn toneelvereniging en in het bijzonder op de heer Willem Kikkert van De Mient die ook deze keer extra schitterde en eigenlijk nauwelijks on derdeed voor de beroepstonelistcn die deze klassieke klucht doorgaans voor hun rekening nemen. Sommige Hoorn- ders vonden zelfs dat Kikkert het beter deed. Dat is niet eens zo erg boud be weerd, want de vakuitvoering van Pot asch en Perlemoer maakt veelal een overgeroutineerde indruk. Het verhaal over de twee Joodse za kenlui die op vakantie gaan mag als bekend worden verondersteld: Aby Pot asch betrekt een eenvoudig pension aan de kust om zich aan zijn zakelijke be slommeringen Jte kunnen onttrekken. Hij meent aldus een tijdje verlost te zijn van zijn compagnon Periemoer, waar mee hij voortdurend bonje heeft. Het toeval wil eohter dat Perlemoer in het zelfde pensionnetje een kamer heeft be sproken en tot overmaat van ramp meldt zach ook oom Stein, een familie relatie met omstreden zakentalent. De heibel is niet van de lucht. In de ver onderstelling dat het knopen zijn, ko pen Potasch en Perlemoer 100.000 blik jes schoensmeer. Als zij daarenboven ook de 'knopen nog kopen, lijkt hun fail lissement vast te staan. Uiteindelijk draait echter de geslepen Feitman op voor de strop. Zoals gezegd deed Willem Kikkert 't uitstekend. Hij had zich de typische Joodse spraak behoorlijk eigen kunnen maken, kende zijn rol uitstekend, de monstreerde perfekte mimiek, pauzeer de op de juiste momenten, acteerde met veel nuance kortom er was weinig op aan te merken; we zagen dè Potasch voor ons. Open doekje Een hoogtepunt in zijn spel was het stukje pantomime dat hij ten beste gaf als de vader die zijn denkbeeldige pas geboren zoon van een schone luier voor ziet. De zaal beloonde het met een open doekje, iets dat op Texel zelden voor komt. Cor van Heerwaarden, als Mau- rits Perlemoer, kwam ook tot grote hoogte. Dat hij niet het peil van zijn tegenspeler bereikte mag nauwe lijks een aanmerking worden genoemd. Van Heerwaarden kwam wat minder Joods over, uit zijn spraak viel het al thans niet op ite maken. Hij acteerde met enorme overgave en brulde zich haast schor. Door op de juiste momenten wat te bedaren had hij nog wat meer nuance in zijn vertolking kunnen bren gen. Bijrollen Het was een verblijdende zaak dat ook de bijrollen over het algemeen voortref felijk werden gebracht, waaruit blijkt dat het succes van De Vriendenkring niet van een paar natuurtalenten af hankelijk is. Souw Duinker als me vrouw Rosie Potasch was alleen al qua type uiterst geschikt voor deze rol. Haar optreden had nóg wel iets gehaaider gekund; in 'n dergelijke klucht overdrijft men niet zo gauw. Precies hetzelfde Ook wij kregen de enveloppe van de aktie Geven voor leven". Bij het ope nen kwam er een gedachte in mij naar boven. En ik kan het niet laten deze door te geven. De mensen hebben ge geven, royaal. Het was een mooie gele genheid om iets goed te maken en er vanaf te zijn. In werkelijkheid geven wij niet voor leven. We gaan gewoon door met roken, de pil, hoererij, cola enz., enz. te drinken, afwasmiddelen te gebruiken, enz. Ik bedoel: we gaan ge woon door met vuil te leven en het onze kinderen te leren, zodat hun levens ka pot zijn voordat ze werkelijk aan het leven peginnen. Geld geven is gemak kelijk. Maar je eigen leven en lichaam te beheersen en rein te houden voor God en voor hen waar je verantwoordelijk voor bent. Het doel van uw, jouw en mijn leven is: Weet gij niet dat uw li chaam een tempel is van de Heilige Geesten dat gij niet van u zelf bent?. Verheerlijk dan God met uw lichaam. 1 Corinthe 6:18- 20. Geven voor leven! Ja, als u en jij en ik, ons leven geven aan de Schepper, aan Jezus Christus, dan ontvangen wij LEVEN. En gaan we levend geven en gevend leven. Dót is offeren, je inzetten. Zit jij ergens mee in de knoei en kom je er niet meer uit? We proberen je graag te helpen. Kom of bel gerust. Paula Brouwer, Warmoesstraat 42, tel. 3770 geldt voor mevrouw G. Grabowski-Lap. Ook bij haar was sprake van heel goed acteren, maar met een iets te serieuze instelling. Mevrouw Bep van Duin-Ro denburg deed het goed als het wat be deesde pensionhoudsitertje Betty. Haar optreden was buitengewoon levensecht vooral dank zij de sprekende mimiek. Heel wat hilariteit veroorzaakte Jacob Lap als de slome huisknecht Piet, die er voor zorgde dat het contrasterende ge krakeel van de heetgebakerde zakenlie den prima tot zijn recht kwam. De heer Bert Bruijn als de advocaat Feitman beantwoordde aan het geslepen type dat hij moest zijn. Bruisend was het spel van de heer Gommert Witvliet als de vertegenwoordiger De Boot. Hij was niet bang voor overdrijving en zorgde voor een paar mooie scenes. De rol van de niet zo snuggere zakenman oom Stein was in goede handen bij de heer W. J. Bakker, hoewel een wat oudere speler het wellicht nog beter zou hebben ge daan alweer in het belang van de contrastwerking. De rolverdeling ver meldde ook de hond Teddy, als het hondje Brutus die als type iets minder geschikt was omdat de schrijver waar schijnlijk een teckeltje heeft bedoeld. Rest ons te vermelden dat het decor was geschilderd door Ber Mooren, dat de firma Polman voor de grime zorgde, dat mevrouw N. Goënga-Vinke als souf- fleuse optrad en dat de heer G. Witvliet zich liet kennen als een goed regisseur. Volle zalen Beide opvoeringen van Potasch en Perlemoer hebben samen zo'n 450 toe schouwers getrokken. De vernieuwde zaal van De Waldhoorn was dan ook helemaal uitverkocht. Men heeft tien tallen mensen moeten teleurstellen, zo dat een derde uitvoering waarschijnlijk ook nog een volle zaal zou trekken. Oor zaak van deze belangstelling is dat een uitvoering van De Vriendenkring als gevolg van successen in het verleden al lang geen zuiver Hoornder aangele genheid meer is. DE COCKSDORP De toneelgroep van de sportvereniging De Cocksdorp heeft zaterdagavond voor het stampvol le zaaltje van hotel Kikkert de komische thriller „Gesprek met Londen" van Wim Bischot opgevoerd. Enkele weken gele den werd het zelfde stuk door de toneel vereniging Sint Jon in Den Burg voor het voetlicht gebracht. Het was interes sant beide uitvoeringen te vergelijken. Met nog meer zekerheid dan de eerste keer kunnen we nu vaststellen dat het stuk een ongelukkige keus was. Ook de bepaald niet van talent gespeende tone listen van SVC konden er geen boeiend gebeuren van maken. Het nogal gezoch te verhaal was langdradig en zonder verrassingen. De schrijver heeft einde loos voortgeborduurd op een op zichzelf veelbelovend thema. Het slot deed den ken aan de welbekende nachtkaars. Toch was het een genoegen de acteurs bezig te zien en het publiek heeft zich dan ook bepaald niet verveeld. Er werd over het algemeen heel goed gespeeld. Met name de hoofdrollen waren in be kwame handen, al had er hier en daar nog wel wat meer vaart in kunnen zit ten. Mevrouw Anneke Kikkert was bril liant als Bettina, het schijnbaar lieve maar o zo criminele vrouwtje dat met haar even merkwaardige zuster Gretty, goed gespeeld door mevrouw Adri Schraag-Broekman al menig kraakje heeft gezet. Het tweetal staat dan ook onder de slechte invloed van de oud bankrover Bender, prima vertolkt door Gerhard Smeenk. Bender lijdt samen met de oude dames een betrekkelijk rustig leventje en heeft over de bank roof waarbij hij betrokken was een to neelstuk geschreven. De poppen gaan aan het dansen als zijn twee maten uit de gevangenis worden ontslagen, een nieuwe kraak zetten en Bender dwin gen hem van dienst te zijn bij het ber gen van de buit. Jan Ran toonde zich als De Merel een erg gemeen en gesle pen individu. Ook Nico de Graaf deed als Tip Louw zijn best, maar leek ons wat te jeugdig voor zijn rol. Jurgen Koning zagen we a'ls de zich erg formeel en ge disciplineerd gedragende brigadier. Hij was zeker geloofwaardig, maar had de clowneske snor beter achterwege kun nen laten. Een kleine maar prima gespeelde rol had mevrouw Immy Zuidema-Klinger als de nieuwsgierige buurvrouw, die door de schurken in het aanrechtkastje wordt opgeborgen. Margriet Hottentot deed het wel deuk als Kitty, nichtje van Bettina en Gretty. Heel aardig acteerde Marian Witte als het kamermeisje. Bep Stevens deed het redelijk als de misda dige „dame". Van de toneelavond maakte SVC een gezellig feest. In de pauze kwamen er zelfs enkele kwistig strooiende zwarte Pieten aan tepas. Zoals gebruikelijk werd weer verloting gehouden. Enkele prijzen moeten nog worden afgehaald; ze zijn gevallen op de lotnummers oran je 219 (taart), rose 201 (boek), geel 343 (cassette), oranje 84 (stukje zeep), geel 892 {haas), wit 516 (taart), wit 918 (boek je), rose 357 (fles wijn), geel 519 (mand fruit), wit 454 (cassette) en geel 138 (fles wijn). Als reaktie op de klachten van Pakt- raadslid C. J. Ellen over de werkwijze van de aannemer die momenteel de rio lering in Oost aanlegt zeggen B en W. dat de aannemer geheel op aanwijzing van gemeentewerken werkt. B en W. zijn het met met de heer Ellen eens dat de bereikbaarheid van de woningen in Oost onnodig moeilijk wordt gemaakt. Zij vinden dat iedereen te allen tijde bereikbaar is geweest, „uiteraard niet altijd op de meest eenvoudige wijze maar bij het aanleggen van riolering is het uitgesloten dat geen hinder ontstaat. Van slechts één bewoner zijn klachten ontvangen", aldus B. en W. Op het strand bij paal 22 vond me vrouw E. Hopman-van Meerten zondag ochtend een jonge, nog levende zeehond. Het was een zg. kegelrob (die aanzien lijk groter wordt dan de gewone zee hond), afkomstig van de Farne eilanden aan de Engelse oostkust. Het komt vrij vaak voor dat kegelrobben de Noordzee oversteken. Het dier is inmiddels onder gebracht naar een der bassins van 't Na- tuurrecreatiecentrum. Hoewel het nog weigert te eten, is de gezondheidstoe stand zodanig dat men alle hoop heeft de rob in leven te houden. Een nieuwe verschijning is het niet, want er zijn al enkele kegelrobben in het Natuurrecre- atiecentrum. In verband met de komende feestda gen wordt door de openbare lagere school in Oudesohild alleen nog oud pa pier opgehaald op woensdag 4 decem ber (morgen) en op donderdag 19 de cember. Daarna pas weer op 16 januari van het volgend jaar. Wees wijs. Als U gaat op reis. Neem Texels grootste taxi voor een kleine prijs B.v. Texel-Amsterdam vanaf ƒ100,incl. boot. Aris van Boven, Oude- schild, tel (02220) 2721. Ook voor uw bagage- en caravanvervoer Volop verkrijgbaar champignonmest (zonder onkruidzaden). Fa. S. P. Hin, tel. (02226) 281 Blokfluiten v.a. 18,50; hoesjes, tappenvet, olie en wissers. Muziekhandel Van Wijngaarden, Wever straat 68, tel. (02220) 2695 Scene uit Potasch en Perlemoer met vakantie. De twee compagnons ontmoeten elkaar in hun pension. Van links naar rechts Cor van Heerwaarden als Perlemoer, Souw Duinker als mevrouw Potasch en Willem Kikkert als Potasch. Verbetering in vergelijking met oude situatie DE COCKSDORP Ingaand maan dag 16 december wordt het hulppost kantoor te De Cocksdorp opgeheven om plaats te maken voor een postagent schap, gevestigd ten huize van de heer Van 't Noordcnde, Kikkertstraat 24. Di recteur J. Tichelman van het postkan toor Den Helder wees ons erop dat het hier een duidelijke verbetering betreft voor het publiek. Een postagentschap biedt dezelfde mogelijkheden als een hulppostkantoor, maar de openingstijden zijn veel uitge breider: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 18.00 uur; op dinsdag alleen van 9.00 - 12.30 uur. Het enige verschil is dat een hulppostkantoor wordt bemand door een ambtenaar van de PTT en dat een postagentschap is uitbesteed aan een particulier. In het agentschap kan men dus voor alle post-, telegraaf-, giro- en spaar bankzaken gedurende de hele openstel- lingstijd terecht. Voor het voeren van telefoongesprekken kan men gebruik maken van de openbare telefooncel op korte afstand van het postagentschap. In De Cocksdorp zal huis-aan-huis een folder met de nieuwe openstellings tijden worden verspreid. Dinsdag 3 december De afdeling Texel van Bloembollencul tuur vergadert om 20.00 uur in hotel „De Lindeboom-Texel". Woensdag 4 december De bejaardensocieteit van Den Hoorn houdt Sinterklaasmiddag in De Wald hoorn, aanvang 14.30 uur. Vrijdagochtend 6 december brengt de ,emeenteraad een bezoek aan het na- Luurrecreatiecentrum aan de Ruijsweg. De gebouwen van het centrum zijn na genoeg klaar, zodat nu met de afwer king en inrichting kan worden begon nen. De zeehonden zijn inmiddels over gebracht. De ontruiming van het oude gebouw in de Dennen is vrijwel gereed; de familie G. J. de Haan woont al enke le weken in de nieuwe directeurswo ning. Als mogelijke oplossing voor de wa teroverlast in Den Hoorn noemen B. en W. het graven van greppels om het bo venwater op te kunnen vangen. „In de praktijk is dit echter niet zo eenvoudig gezien de gevaren voor spelende kinde ren in de omgeving. Geprobeerd zal worden een zo goed mogelijke voorzie ningen te treffen", aldus B. en W. die meedelen dat drainage is aangebracht onder de nieuwe woningwetwoningen aan de Stolpweg. Langs de achterpaden van die woningen is een puinkinst met aangesloten drainiges gemaakt. Opleiding voor al u* rijbewijzen en ook votf verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot, eis K. H Boon, Vamor ge- an dipl., tel. (02230) 13251 ,aj Elke maandag theorieles in „De Oranjeboom" oö 20.00 uur De heer D. F. G. Schilling (38) is gij termidag tijdens een zitting van de ge y meenteraad officieel tot de raad toege laten. Mevrouw Vlas en de heren Bla» m ken, Van den Hecrik en Ricnstra steldu vast dat de geloofsbrieven in orde w» ren zodat zij tot toelating konden advi seren. Zoals bekend volgt de heer Schil f\ ling in de fractie van Texels Belang dj heer J. C. Dros op, die vorige week ziji zetel beschikbaar stelde. De heer Schilling is geboren in De Helder, maar verhuisde op zijn deré jaar al naar Den Hoorn. Hij is bollec kweker van beroep en is actief in van hiermee verband houdende organ: saties. Hij heeft zitting in het bestuui van de afdeling Texel van Bloembol lencultuur, van de Sion-vereniging, va: de proeftuin Breezand, van de vereni ging „De Narcis" te Hillegom. Voorts hij lid van het college van Bijstand, be stuurslid van de Recreatiestichting e voorzitter van de Hoomder kleute: school. Nu hij raadslid wordt, bedank hij automatisch als bestuurslid van dl kiesvereniging Texels Belang. Bij de ge meenteraadsverkiezingen werden op heer Schilling 130 stemmen uitgebracb waarvan 85 uit Den Hoorn. Degenen die vorig jaar met Ouwe Sunderklaas wisselprijzen hebben ge wonnen worden verzocht deze tijdig bij de plaatselijke organisatoren terug te bezorgen. De prijzen van Oudeschild moeten worden gebracht bij de heer P Bakker, dorpshuis. In de eerstvolgende krant willen wij ten aanzien van de or ganisatie van het feest in de verschil lende dorpen het nodige vermelden. Ge gevens ontvangen wij graag uiterlijk morgen. De visclub Texel houdt vrijdagavond om 20.00 uur in hotel „De Zwaan" een vervroegde ledenvergaderinj Minimaal (3 regels) ƒ2,25, elke regel meer ƒ0,75. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1.25 meer. Alles inclu sief 4°/o BTW. Sjoelen, dammen Spijkers, krammen, Schaven, hamers en 'n boor, Speelgoed en gereedschap zijn Te koop bij ARTIMA hoor Piet Elektronische orgels, merk Parma, v.a. ƒ485, Tevens bladmuziek. Mu ziekhandel v. Wijngaar den, Weverstraat 68, tel. (02220) 2695 Husqvama motorzagen reeds vanaf ƒ450,Fa. Tatenhove, Oosterend Uien te koop, 40 ct. per kg Witte, St. Antonius, Gerritslanderdijkje 18, tel (02220) 2048 0 Puzzels groot, maar ook in blik, In duizendtal, óf 10 waar vind die ik? En al is m'n spaans de slechtste taal, Tuurlijk bij ARTIMA, maar dat is normaal Wij hebben in voorraa ie diverse afmetingen balk- tl en plankhout, wand schrootjes, plaatmateri» El len, deuren, diverse be ton- en siertegels. Billijfe prijzen, b.v. vloerhofl de: ƒ1,20 p.m.; wandschroot jes vanaf ƒ0,90 p.m.; bui ra] tendeuren ƒ25,beto® tegels vanaf ƒ0,47; ge wassen grindtegels vaitë ƒ0,56. Alles exclusté b.t.w. Fa. Barhorst, Me- ncoweg 2a, Den Burg, te lefoon (02220) 2684 c|e« 3055 Nuttig, prachtig, zij" weer de geschenken, zo als het jarenoude versje zegt, maar om met df „ping" ook uit te kornet kan men goed bij artifl» m terechtDe Sint.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2