Hebt u al een idee voor Ouwe Sunderklaas? VAN DE KERKEN ff Muziekschool-avond op 6 december Zangdienst Twintig geboden voor de oecumene Aandacht voor Solidaridad SPORTPROGRAMMA Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 6 december 1974 Ouwe Sunderklaas valt dit jaar op onderdag. Het zou gunstiger kunnen itkomen. Tenzij men de volgende dag rij neemt, is uitslapen er niet bij. Een rije dag vóór de twaalfde december ou overigens nog zinvoller zijn, want an zou ieder volop de tijd hebben m aan zijn voorstelling te werken. Vie bang is in tijdnood te komen loet het volgende weekend niet on- enut voorbij laten gaan. Jaarlijks worden tientallen leuke eeën niet uitgevoerd omdat te lang ordt getreuzeld. Voor wie nog héle- laal geen idee heeft, ligt de zaak nog loeilijker. Een goede Ouwe Sunder- laas-voorsteQling heeft een plaatselijk- ktueel karakter. Een masker voordoen i een carnavalspak aantrekken kan dereen (maar een of andere plaatse lijke toestand op geinige wijze aan de aak stéllen vraagt om een kritische in- elling, kennis van plaatselijke zaken i gevoel voor betrekkelijkheid: kortom >n Texelse geestesgesteldheidNiet dereen is daarmee gezegend, maar wie in goede wil is, komt een heel eind. pelers moeten er wel rekening mee niden dat de kijkers een voorstelling iet diepgaand en langdurig kunnen ïschouwen. Dus geen uitgebreide op- hriften op borden en geen al te fijne lances waaruit de kloe moet blijken, uwe Sunderklaas is een cultureel ge- ;uren (wie lacht daar?) maar men moet et overdrijven en er iets elitairs van illen maken. Het moet zo zijn dat de «middelde krantelezer in een oogop- ag kan zien, wat er wordt bedoeld, oor een speler is het buitengewoon usterend om de hele avond aktief te jn en door vrijwel niemand te worden «grepen. Dan maar liever wat grover ïsnaard van leer getrokken! In de hei- inse tijden waarin het Ouwe Sunder- aasfeest ontstond, waren ze ook niet zachtzinnig. Wagens Van mensen die van plan zijn geza- enlijk een grote voorstelling op een agen te maken, hoorden we dat he* eeds moeilijker wordt om aan een wa in te komen. Niet ontkend kan worden it er risico's zijn verbonden aan het tienen van een trekker met wagen aan n uitgelaten stelletje feestvierders, aar het is toch te hopen dat men ter ille van de goede zaak de hand over «t hart zal strijken. Juist de grote stuk- in geven veel cachet aan het feest, wat et wegneemt dat de solo-spelers on- ïsbaar zijn. Ter informatie van degenen die me- in dat op Ouwe Sunderklaas „alles ag" melden we dat de politie geduren- i de hele nacht scherp zal uitkijken lar mensen die na drankgebruik op gen gelegenheid naar huis willen rij- n. Er is een flinke voorraad blaaspijp- s. In vorige jaren is gebleken dat het >or ons opsommen van een aantal euwsfeiten die mogelijk geschikt zijn lor een aardige voorstelling, op prijs ordt gesteld. Het afgelopen jaar biedt igetwijfeld stof genoeg. Daar gaan we dan: Meer werklozen gaan helmplanten. id papier-inzameling. Hoger gebruiks- rief voor sportvelden. Telefoonmaniak tief. Texelse bevolking groeit lang- am. Nieuwe straatnamen en huisnum- ering. Texelse politie aktief: 2480 pro- ssen verbaal in 1973. Protest tegen gi- ntisch appartementenhotel. Record ntal brandmeldingen. Russische zand- iger niet welkom in Den Helder; wel Texel. Winkelweekaktie zonder goed iel. Woningverkoop ging niet door. )ogheemraadschap neemt waterzuive- ig over. Streek- en structuurplan. Ier- kinderen welkom op Texel; Rotter- mse niet? Dijt wint strijd om schuur, ibsidie voor behoud bieten en wallen, okhutten als permanente woning, xtant bleef in opspraak. Hulpverle- ng bij ongelukken. Drong PTT Texel nodig straalzender op? Kunstmatig egras. Sporthal. „Ons Genoegen" weg? hooi/dorpshuis in De Cocksdorp en i Waal. „Sociale taak" van VVV wordt kostbaar. Winkeliers zorgen voor nmeren op de markt. Gemeente onge- st over Kalkar. Gemeente gereser- erd t.o.v. MAB-club afctdviteiten. >eienbotten op rommeltjesmarkt? so verwacht vervoerschaos. Ook op xel streakers. Texel gaat huizen iso- en. Helicopters verstoren rust in na- Vrijdagavond a.s., aanvang half acht, >rdt in de Burgemeester De Koninghal jaarlijkse openbare avond van de ïziekschool Texel gehouden. Naast a optreden van de instrumentale leer- gen zal de nadruk dit jaar op het en- nblespe! liggen. Verder is het de be uling officieel afscheid te nemen van heer Jan Visser die per 1 november als leraar aan de muziekschool met asioen is gegaan. OOSTEREND Zondag wordt in de d. Herv. kerk te Oosterend weer een ^gdienst gehouden, aanvang 19.30 r- Medewerking verlenen: het Chr. pend koor „Soli Deo Gloria" o.l.v. J. Jijert en de organist D. Wassink. De Ikditatie wordt verzorgd door ds. J. de tuurgebieden. Gemeente houdt vast aan maximum van 4700 toeristen. Drie bow- lingcentra in De Koog? Protest tegen as- faltfabriek bij werkhaven. Aardgas voor- en nadelig voor Texel. School reisjes bedorven door geheimzinnige ziekte. Woning gevorderd; gemeente verloor deze keer. Texels belachelijk ge maakt door Elzevier magazine. Texels Belang uit B. en W. geweerd. Grote be langstelling voor metselcursus. Onvol doende groei spaargelden bij Raiffei- senbank. Teso-tarieven 8%> omhoog. Pa raclub kreeg geen poot aan de grond. Westdorp: ik ben NIET gematigd. Weijdt boos over spot op gemeentelijk publicatiebord Geen aansluitplicht; wel aansluitplicht. Opvoering Dzjatch moest worden gestaakt. Grote schoonmaak waterfabriek. Baby's ziek door ander water? Borrelbus doet intree. Texel straks zonder meidoorns? „De 46" in conflict met aannemer Koorn. TOC-di- rectie in verzet tegen aardgas. Dros weggestemd uit woningcommissie. Nieuw evacuatieplan bij dijkdoorbra ken. Zwemmen in koelwater Texel- stroom"7 Dros weg uit raad. PTT plaatst postbussen. Elektriciteitstarieven hoger Landschapspark niet van de baan. Aan een artikel in „Hervormd Ne derland" ontlenen wij het volgende: Er zijn kansen voor de oecumene. Ondanks de spanningen, die er zijn, zijn er plaat selijk allerlei experimenten aan de gang. In een aantal gevallen is men al zo ver gevorderd, dat men staat voor de laatste poort, die toegang geeft tot de eenheid van de kerken. De secretaris-generaal van de Ned. Herv. kerk, dr. A. H. v. d. Heuvel, wees in tweemaal tien geboden op een aantal zaken, die naar hij meende voor kerke lijke leiders en raden van kerken van belang zijn op de weg naar de oecume ne. Uit deze twintig geboden willen we er een aantal noemen. Wanneer nieuwe initiatieven zich aan dienen geef ze de gelegenheid zich te ontwikkelen inplaats van hen te ver oordelen. Wanneer groepen mensen kritiek ui ten op de kelken, denk dan aan de pro feten. Vermaan, bekritiseer of verbiedt niets voor je de kans hebt gehad om te luis teren en persoonlijk met de betrokke nen te spreken. Wordt niet nerveus wanneer u uw po pulariteit verliest. Wordt nerveus wan neer dit niet het geval is. Wanneer christelijke groepen de ker ken negeren vraag om hun hulp. Niets wat u ontvangt is voor uzelf; het is eigendom van de hele gemeen schap. Denk er aan,dat wat je verkondigt welsprekender is dan een of ander „na gepraat" protest. Veroordeel nooit iemand voor wie je niet bidt. Gerechtigheid en genade horen bij elkaar net zoals solidariteit en geduld. Het is belangrijker om de gediscrimi- neerden te laten spreken dan voor hen te spreken. Een bemoedigende briefkaart aan een bisschop doet meer voor de oecumeni sche beweging dan een heel tijdschrift vol kritiek. Wordt niet bitter; een humorvolle be nadering van een probleem zegt meer voor de echtheid van uw zaak dan een briljante vertoning van gerechtvaardig de boosheid. OVER LEVEN EN DOOD H. Af. Kuitert ,,De doden trekken de ladder achter zich omhoogje kunt ze nooit meer bereiken. Wie weet -wat waar is over wat na het ster ven komtWe hebben niets anders dan een kolossale galerij met toekomstontwerpen, die stuk voor stuk door onszelf, als mensen be dacht zijn. God heeft de gekruiste Jezus op gewekt en aan Hem gedemonstreerd dat er een macht is die sterker dan de dood ts. Christenen hoéven dat niet te geloven, maar geloven dat graag, laten zich als het ware verleiden om dat te geloven. Daarom heten ze christenen en zetten ze de kaarten van hun bestaan op het verhaal van Jezus, een mens met wie onze wereld nog niet klaar is". LEZEN DOEN WE ALLEMAAL Wie dit leest, is niet gek. Want als je kunt lezen, kun je veel meer. Dan kun je jezelf ontwikkelen. Dan kun je werken. Dan kun je leven. Dankzij de kunst van het schrijven en lezen. Dank zij de boekdrukkunst. Ongeveer de helft van de wereldbe volking boven 25 jaar kan niet lezen en schrijven. Honderden miljoenen analfabeten. Hun ontwikkeling hangt van het onderwijs af. Daar wordt hard aan gewerkt, maar er moet nog veel meer gebeuren. Want zolang ze niet kunnen lezen, kunnen ze niet vooruit. Maar wij, wij kunnen lezen. En daar om zijn we veel verder. We hebben meer geld, meer eten, meer spullen. Maar zijn we ook meer méns? Daar denk je wel eens over. De vraag iswat is er werkelijk be langrijk in het leven? GEBED VOOR EEN FOLTENAAR wie niet mee kan doden zal moeten meeleven met de mens die doodt want hij is onze broeder en wie hem aan zijn lot overlaat doodt hem de dood is immers zijn lot de dood heeft hem overmeesterd de dood houdt hem in zijn greep wie kiest voor het leven dat barmhartig en rechtvaardig en zachtmoedig is zal moeten meeleven met de mens die martelt wie weet worden diens handen vrij wie weet zal hij zichzelf kastijden wie weet waartoe een mens komt? niet alleen de boosheid willen wij geloven ook dat hij goed kan zijn dit is de zelfkant van het geiveld: wie haat schaadt zichzelf wie foltert pijnigt zijn eigen ziel hij verkrampt zijn gezicht tot een masker wie doodt en niet verlangt naar vergeving zal nooit meer leven al hoopte ik dat alle beulen stierven dan nog zou ik weten dat hij in mij kan opstaan de geboren moordenaar de mens die altijd in alles tekort kwam de man bronstig naar macht ontbreken ons de woorden en ontsnapt ons de vrede om voor hen te bidden die ons vernederen laten wij dan toch herhalen in alle talen waarin gemarteld wordt: Vader vergeef het hun want zij weten niet wat zij doen. MARIA DE GROOT Uit „Martelen, niet te geloven", een uitgave van Amnesty International en de Raad vat\ kerken in Nederland. Ook dit jaar wordt in de adventstijd aandacht gevraagd voor „Solidaridad", een interkerkelijke aktie voor diakonale projecten van kerken en Chr. organisa- toes in Zuid-Amerika Dit is de vijfde keer, dat de aktie „So lidaridad" zich tot de leden van de ker ken richt. Naast de kerken, die samen werken in de Stichting Oecumenische Hulp neemt ook de Rooms-Katholieke Kerk met de Bischoppelijke Advies Commissie voor Latijns Amerika hier aan deel. Ook buiten de kring van de kerkleden is „Soladaridad" inmiddels een begrip geworden. Door de tegenstellingen tus sen rijken en armen in de Latijns-Ame rikaanse landen, het ontbreken van on derwijs mogelijkheden, die mede een ge volg zijn van de verouderde maatschap pelijke structuren is het aan velen in Nederland duidelijk geworden, dat „de" mens in Latijns Amerika leeft onder de bedreiging van vele „machten". „Solidaridad" roept op tot de strijd tegen deze belemmerende en afbreken de krachten. „Solidaridad" doet dit door het geven van informatie over bestaan de onrechtvaardige verhoudingen en het oproepen tot bereidheid om door geld- giften mogelijk te maken, dat er van hieruit aan de vrijmaking van de La tijns-Amerikaanse mens wordt bijgedra gen. „Solidaridad" doet een appèl op de taak van de Christen om met de mens onder druk zich verbonden te weten, ZATERDAG 7 DECEMBER 1974: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-Sporting S, 14.30 u. O'end (Z) 2-J. Holland 7, 12.15 uur Junioren: Texel Al-WGW A2, 14.30 uur WGW A3-Oosterend Al, 14.30 uur ZDH Al-HRC A3, 14.30 uur Tex. Boys Al-SVAP '74 Al, 14.30 u Succes A3-De Koog Al, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel Bl-Oosterend BI, 13.15 uur Zeemacht Bl-Tex. Boys BI, 14.30 u. Schagen B3-C'dorp BI, 14.30 uur {vertrek boot 13.05 uur) HCSC Cl-Texel Cl, 14.30 uur DWOW Cl-Tex. Boys Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Oosterend Cl-JVC Cl, 14.30 uur ZAP C2-ZDH Cl, 14.30 uur {vertrek boot 13.05 uur) Pupillen: Afdeling A: Texel a-Cocksdorp a, 14.45 uur Texel b-Texel c, 15.30 uur Oosterend a-ZDH a, 13.30 uur Tex. Boys a-Tex Boys b, 10.30 uur Tex. Boys c-De Koog a, 11.30 uur Afdeling B: Cocksdorp b-Tex. Boys d, 14.00 uur Texel g-Texel e, 13.15 uur Texel f-Oosterend b, 14,00 uur Oosterend c-Tex. Boys e, 11.00 uur ZONDAG 8 DECEMBER 1974: 4de klasse B KNVB: Texel-Helder, 14.00 uur Afdeling Noordholland: Oudendijk-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Oosterend-Zuidermeer, 14.30 uur ZDH-Tex Boys, 14.30 uur Texel 2-HRC 4, 12.15 uur Oosterend 2-Texel 3, 12.15 uur Tex. Boys 2-JVC 3, 14.30 uur Cocksdorp 2-HRC 6, 14.30 uur Geelzwart 5-ZDH 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ZDH 3-Helder 6, 12.15 uur De Koog 2-HRC 7, 14.30 uur Call.oog 4-Oosterend 3, 14.30 uur {vertrek boot 13.05 uur) W.Waard 5-Cocksdorp 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel 4-DWOW 6, 14.30 uur Dames: Hollandia-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Purmerend 2-Tex. Boys 2, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) SAMEN REIZEN: ZATERDAG 7 DECEMBER 1974: Vertrek boot 13.05 uur van Texel: ZDH Cl, De Koog Al, Tex. Boys Cl en Cocksdorp BI. ZONDAG 8 DECEMBER 1974: Vertrek boot 12.05 uur van Texel: Cocksdorp, dames Tex. Boys 1 en dames Tex. Boys 2. Vertrek boot 13.05 uur van Texel: ZDH 2, O'end 3 en Ctforp 3. MEDEDELINGEN S.V. Texel Na het voetballoze weekend, ontvangt het eerste zondag Helder, waarvan uit met 21 werd verioren. Helder bij de aanvang van de competitie als kansheb ber voor het kampioenschap getipt, maakt er tot nu toe nog niet veel van. e hebben één wedstrijd gewonnen en dat was toevallig wel van Texel. Ze heb ben technisch een goede ploeg met een zeer sterke achterhoede, maar een voor hoede, die moeilijk tot scoren komt. Ook nu is- het voor ons weer zaak, zelf het spel in handen te nemen en ze niet la ten spelen. Jullie hebben nog wat goed te maken. Het tweede ontvangt hétsterke HRC 4, als we volledig uit kunnen komen, zit er misschien een puntje in. Het derde gaat naar Oosterend 2, een van de sterkere elftallen in deze afde ling. De resultaten van ons derde zijn goed, we houden het op een gelijk spel. Het vierde ontvangt het sterke DWOW 6. Met een volledige inzet blij ven de punten op Texel. Zaterdag ontvangt junioren A- het sterke WGW A2. Uit werd het een 61 nederlaag. Probeer er het beste van te maken. Junioren BI ontvangt Oosterend BI. Hier zitten winstkansen voor ons in. Junioren Cl gaat naar HCSC Cl en dit zal wel een te zware opgave zijn. Pupillen a moet van Cocksdorp pupil len a op eigen terrein kunnen winen. Pupillenb zal proberen van pupillen c te winnen, evenals pupillen e van pu pillen g. Pupillen f krijgt het thuis te gen Oosterend pupillen b ook erg moei lijk. t.C. Texelse Boys Na een verregend weekend gaan we hetweer proberen. Zaterdag speelt ju nioren Al op het Boysveld tegen SVAP Al. Aanvang half drie. De junioren BI en Cl gaan met de boot van 13.05 uur naar resp. Zeemacht BI en DWOW Cl. Wegens terugtrekken van SVC B2 zijn de junioren B2 vrij. Voor zondag staat voor het eerste de return tegen ZDH op het programma. Voor beide elftallen een belangrijke wedstrijd om een beetje in de buurt van leider DWOW te blijven. We rekenen er verbondenheid met „de minste van de broeders van Christus". In de interkerkelijke zangdienst, die op 18 december a.s. in de Ned. Herv. kerk wordt gehouden zal een inzame ling voor „Solidaridad" worden gehou den. Na het bovenstaande zal het ieder een duidelijk zijn, dat het hier om een voluit interkerkelijke aktie gaat. Wij mogen ons hieraan niet onttrekken! op dat er vanaf het begin met volle in zet gestreden wordt. Texelse Boys 2 ontvangt om half drie JVC 3. Het derde is vrij. Beide dames elftallen gaan met de boot van 12.05 uur. Het eerste gaat op bezoek bij Hollandia en het tweede bij Purmerend 2. Als het eerste de kansen goed benut behoeft er van het hoogge plaatste Hollandia niet verloren te wor den. De dames van het tweede zullen ongetwijfeld hun best doen om de onge slagen positie te handhaven. Vrijdag wordt de maandelijkse con tactavond gehouden. Aanvang ongeveer half negen. Het wordt deze keer een klaverjasdrive. S.v.p. kopie voor de Boyskrant inleveren. A.W. Z.D.H. Zondag om half drie op ons terrein de derby tegen Texelse Boys. De eerste wedstrijd van de competitie verloren we uit met 32. Beide ploegen moeten winnen om aansluiting te houden achter leider DWOW. Dus het beloofd span nend te worden in Den Hoorn. Het tweede gaat naar koploper Geel zwart. Een mooie gelegenheid door winst weer wat te stijgen. Het derde speelt om 12.15 uur thuis tegen Helder 6. We rekenen op de volle winst. Junioren Al speelt ook thuis tegen HRC A3 waar uit van verloren werd. Aanvang 14.30 uur. Terwijl junioren C naar ZAP C2 toe gaat en beide punten moet proberen te pakken om de leiding te behouden. Voor a'lle schooljeugd van de lagere school is er zaterdagmiddag om half vier een Sinterklaasmiddag in de kan tine „De Spil" tot half zes. F.Z. S.V. Cocksdorp A.s. weekend ds belangrijk voor SVC. Voor pupillen a wardt het moeilijk want Texel a zal alles in het werk stellen om de punten in Den Burg te houden. Doe flink je best, dan zit er wel een puntje in. De wedstrijd begint om 14.45 uur. Pupillen b speelt om 14.00 uur thuis te gen Texelse Boys d. De junioren spelen uit tegen Schagen B3. Een tegenstander die zeker niet on derschat mag worden, want willen we in de kopgroep meedraaien, dan moet er gewonnen worden. We vertrekken om half één uit De Cocksdorp. ondag speelt het derde uit tegen Wie- rmgerwaard 5. Mocht hier een gelijk spel behaald worden, dan zou dat een uitstekend resultaat zijn. SVC 2 krijgt HRC 6 op bezoek. De laatste wedstrijd die het tweede speel de gaf een opgaande lijn te zien in het spel. Kan deze lijn worden voortgezet, dan zit er zeker een overwinning dn. Het eerste speelt ook uit en wel tegen Oudendijk. Oudendijk was deze com petitie de eerste tegenstander van SVC en de competitiestart werd een regel rechte desillusie want Oudendijk ging met een forse overwinning van het veld af. Zondag zal het zeker niet zo ver ko men, want heteerste is er zeer op ge brand om de slechte resultaten van het competitiebegin uit te wissen en re vanche te nemen voor de grote neder laag. Alle seniorenwedstrijden beginnen om half drie. Terreindienst: zaterdagmorgen 11.00 uur: B. Reichart en K. Hooijschuur. De trainingen van a.s. vrijdag zijn af gelast. Volgende week worden de trai ningen weer hervat. De senioren trainen woensdagavonds 19.00 uur. Zaterdagmorgen wordt de laatste hand gelegd aan de veldverlichting. We verwachten meer hulp als afgelopen za terdag. J.W.B. S.V. Oosterend Zaterdag speelt het eerste thuis en krijgt om 14.30 uur Sporting S op be zoek. Hopelijk wordt er weer eens ge speeld en blijven de punten in Ooster end, wat gezien de ranglijst toch moet kunnen. De leiding heeft de heer J. Haasnoot. Het tweede speelt ook thuis en krijgt om 12.15 uur J. Holland 7 op bezoek, dat toch ook twee punten kunen bete kenen. De Al junioren gaan op bezoek bij WGW A3, wat een hele opgave zal wor den. Probeer er een punt uit te slepen. Aanvang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer P. de Graaf. De BI junioren spelen om 13.15 uur uit tegen Texel BI en zullen het daar wel niet kunnen redden. Maar doe je best. Scheidsrechter is de heer H. L. Ploeger. De B2 junioren zijn vrij. De Cl junioren spelen om half drie thuis tegen het Sterke JVC Cl. Toch hebben we vertrouwen in jullie. De lei ding heeft de heer R. Dijker. Voor pupillenwedstrijden, zie het pro gramma elders in dit blad. Zondag krijgt het eerste Zuidenneer op bezoek. Uit werd heteen krappe 10 zege. Dus ook nu moeten de punten thuis kunnen blijven. De leiding is in handen van de heer J. J. Koster. Het tweede speelt thuis de derby te gen Texel 3. Voorspellingen durven we niet te maken. Aanvang 12.15 uur. De leiding heeft de heer P. Nuyens. Het derde gaat uit naar Callantsoog 4 en speelt daar om half drie o.l.v. de heer Th. de Graaf. P.K. S.V. Dc Koog De pupillen moeten hetzaterdag opne men tegen Texelse Boys c, in Den Burg. De aanvang is 11.30 uur. De junioren gaan uit naar Succes A3 in HippOlijtushoef. Thuis hebben jullie met 3 invallers, met 42 verloren. Nu, met een volledig elftal, moeten jullie dit wel weer recht kunnen zetten. Aanvang 14.30 uur. Vertrek met de boot van 13.05 uur van Texel. Heteerste is deze week vrij. Het tweede ontvangt thuis HRC 7. HRC staat metdrie punten onderaan, dus dit mag geen probleem zijn. J.v.B.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5