Cjroen ZwartsJexels in het harL, Meevaller verlicht gemeentebegroting Auziekschool nam afscheid van leraar Jan Visser Welboren wil onderzoek naar vuilnisseiectie TAXI CJ v. /paarbank Kadobonnen cperèooqlijke leningeri wBMWm rrf VOORMALIGE „DAGERAAD" IS AAR AFRIKA Aantrekkelijk door onze concurrerende voorwaarden Extra uitkering uit gemeentefonds Muzikale hulde van leerlingen en oud-leerlingen TV-programma over Gor Ellen 'raagtekens Pakt-raadslid bij sfaltering Hoornderweg FA. KIKKERT, rel. (02228) 215 De Duinkanters brengen komische thriller Postbussen bij „De Gollards" verdwijnen Uitkering Eierlandse scholen ontoereikend Politie schoot hond dood Flinke schade hij botsing gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken WkzJ we/t nedcriand NSDAG 10 DECEMBER 1974 TEXELSE 88e JAARGANG No. 8934 COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De Rooij itbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 daktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den g, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijks, Noord ster 21, Den Burg, tel. (02220) 3966 Verschoot dinsdags en vrfjdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 31 et p. mm excl. 4% BTW y jjp Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft kort geleden de uitkering uit het gemeentefonds verhoogd. Voor Texel betekent dat zeer onverwacht een extra uitkering van 536.332 gulden van welk bedrag 423.434 gulden over blijft. Dit bedrag, dat door de gemeente als een „meevaller" wordt gekwa lificeerd, zal nu aangewend worden om het begrotingstekort van 656.628 gulden voor 1975 mede te dekken. otid-gedienden die omstreeks 1950 leerling waren aan Vissers privé muziekschool brachten een reeks bekende „moppies" ten gehore. sommigen zelfs nieuwe instrumenten gekocht terwijl anderen hun instrument hadden moeten oplappen en daartoe bij na alle snaren bij muziekhandel Van Wijngaarden hadden weggekocht. Ver der was er natuurlijk druk gerepeteerd. Verrast en geroerd De heer Visser, op de voorste rij, toonde zich beurtelings verrast en ge roerd. Namens de ,,oud-gedienden" wer den bloemen overhandigd. De heer P. Heertjes, namens collega's, dankte de heer Visser voor de uitstekende samen werking. Ook werd dank gebracht aan mevrouw Visser. Namens de school en de Stichting Cultureel Werk sprak de heer Oskam woorden van erkentelijk heid. Hij bracht zijn voldoening tot uit drukking dat in de zaal mevrouw Luberti-van Bergen en de heer Jb. Schrama aanwezig waren; beiden heb ben destijds als lid van de muziekcom- missie van de culturele raad de stoot gegeven tot oprichting van de school. Grote waardering had de heer Oskam voor de wijze waarop de heer Visser on danks zijn gevorderde leeftijd met de jeugd omging. Waarmee wees eens is bewezen dat je door muziek jong blijft. Aanvankelijk was de heer Visser slechts Op originele en welluidende wijze eft de muziekschool Texel vrijdag- ond afscheid genomen van de heer n Visser (69) als leraar aan de mu itschool Texel. Het afscheid was on- rdeel van de jaarlijkse openbare ond van de school. Na de pauze rd het echtpaar Visser tot grote ver ging geconfronteerd met het lied Iij danken u Jan Visser", onder lei- ig van de heer F. Kassenaar ten ge- re gebracht door kinderen uit de W-klasse en gemaakt door de he- i H. Veldhuis (tekst) en WassinU iziek) met instrumentale medewer king van bestuur en leerkrachten van de school. Het refrein werd door de stampvolle zaal luid meegezongen. Maar daarmee was de kous niet af. Mevrouw Janme Beumkes-Breen kwam naar voren om oude herinneringen op te halen. Lang voor zijn bijna 15-jange carrière bij de muziekschool Texel had de heer Visser een particuliere muziek school De leerlingen van toen kijken nog altijd met veel tevredenheid terug op de opleiding die ze van Visser kre gen. Mevrouw Beumkes projecteerde met behulp van een epediascoop een uit het eind van de veertiger jaren dateren de foto van een groep leerlingen. Even later trad een 20-tal van hen voor het voetlicht om met mandoline, gitaar en accordeon nog wat nummers van weleer ten gehore te brengen. Ook mevrouw Beumkes, als bassiste, deed mee. Om dit evenement mogelijk te maken hadden (zie vervolg pagina 2) Als gevolg van de uitkering stellen B. en W. de raad voor het overschot van de begroting 1973 van 40 mille niet meer als dekkingsmiddel voor de begroting 1975 te beschouwen, zoals aanvankelijk was gepland. Door deze uitkering uit het gemeentefonds stijgt de post onvoorziene uitgaven naar 299 duizend gulden. Van dit bedrag wil het college 47.520 gulden (4 gul den per inwoner) beschikbaar houaen. De rest, 241.716 gulden, kan gebruikt worden om de kapitaalslasten van door B. en W. geplande investeringen' te verlichten. Dat dit geld ontoereikend is om vol gend jaar alle kapitaalslasten voor haar rekening te nemen wijst de volgende be rekening wel uit. De kapitaalslasten van voorgenomen investeringen in het in vesteringsplan voor '75 met de hoogste urgentie belopen een bedrag van 279.477 gulden terwijl daar nog eens 33.589 gul den bijkomt van in '74 geraamde inves teringen die nog niet op de begroting Een cameraploeg van de NOS is woensdag op Texel geweest om opna men te maken van strandjutter Cor El len uit Oosterend. Er werd gefilmd op het strand bij paal 23 (waar een aange spoelde boei een mooi decor vormde), Ellens tuin met tentoongestelde aange spoelde curiositeiten en in de in deze tuin staande stuurkast. De heer Ellen is uitgebreid aan het woord geweest. Het programma zal in de serie „Eén op zondag" op een nog nader te bepalen datum worden uitgezonden. In een aantal schriftelijke vragen en opmerkingen over de begroting 1975 snoekt Het Pakt-raadslid Daan Welboren het college een onderzoek in te ellen naar de mogelijkheden voor een nauwkeurige selectie van het huis- I. Naar zijn mening kan onderscheid gemaakt worden tussen verteerbaar onverteerbaar afval. 11*11» IVelboren komt met een aantal sug- ties„De gemeente zou bijvoor- Id een aparte rit kunnen maken r het afhalen van papier en hout. selectie heeft dan reeds bij de pro- :ieke tmsl der, oerfe DE KOOG ducent plaatsgehad. De opbrengst van oud papier zou gedeeltelijk gebruikt kunnen worden voor het subsidiëren van verenigingen die door deze maat regel gedupeerd zouden zijn. De se lectie kan op de vuilstortplaats worden afgerond". Hoornderweg Welboren plaatst vraagtekens bij het voornemen van het college om de klin kerbestrating van de Hoornderweg open te breken en deze weg te gaan asfalte ren (kosten 110 duizend gulden). Het zou volgens hem zinvoller zijn de klin kerbestrating om landschappelijke en financiële redenen („Denk aan de toch al grote druk op het wegenonderhoud") te handhaven. Andere vragen van Wel boren over dit punt: „Laat de bodem gesteldheid een asfaltweg toe, en zo ja zijn de onderhoudskosten van een asfalt weg hoger dan voor een klinkerweg of omgekeerd?". Daan Welboren vindt dat de gemeen telijke subsidie van 2000 gulden aan de winkeliersvereniging voor 6 extra lam- merenmarkten niet mag worden uitge keerd. „De winkeliersvereniniging moet de kosten zelf dragen". Het Pakt-raads lid is verder van mening dat eindelijk gepoogd moet worden om met de op brengst van de parkeergelden de kosten van parkeermeters en de parkeerauto maat te dekken. De „Noord-Nederland" van de rederij Doeksen (de vroegere „Dageraad" van TESO) wordt zo goed als zeker verkocht naar Angola. Woensdag heeft de „Noord-Nederland" de haven van Ter schelling, verlaten en is naar Amsterdam gekoerst waar de toekomstige eigenaar het schip in dok wilde inspecteren alvo rens tot aankoop te besluiten De veer boot werd in 1955 in opdracht van TESO gebouwd bij de Arnhemse scheepsbouw maatschappij en voor een miljoen gul den aan Doeksen verkocht toen Texel overging op diesel-elektrische veerboten met rij op-rij af systeem De Noord-Ne derland heeft negen jaar lang de dienst Harlingen-Terschilling onderhouden en was bij de passagiers zeer populair. Op de foto (uit de kollektie van Dirk Kui ter) de ex-Dageraad in Doeksen-kleuren. De Koger toneelvereniging „De Duin kanters" voert zaterdag 21 december de komische thriller „Pimmetje" op in de zaal van de Buteriggel. Na afloop bal- muziek met medewerking van het duo Telstar. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij mevrouw Bakker, Brink 14. De bewoners van de bejaardenwomn- gen van de C. E. Gollandsstichting heb ben te horen gehad dat de omstreden postbussen zullen worden weggehaald. Er zal een andere regeling worden ge troffen die er waarschijnlijk op neer zal komen dat de bewoners van de beneden huizen hun post op de oude wijze be zorgd zullen krijgen. De bewoners van de bovenwoningen kunnen de post afha len uit de hal, waar het bestuur van de Gollandsstichting bussen zal plaatsen. '75 waren opgenomen. Tel je hierbij ook nog eens de lasten van nog niet goedge keurde kredieten (29 459 gulden) op, dan heeft de gemeente Texel m '75 een kapi- taalslast van 342.525 gulden. Ook met de extra uitkering uit het gemeente fonds blijf t er in 1975 nog een ongedek te kapitaalslast van één ton over. De exploitatiekosten per leerling zijn voor de openbare lagere scholen in Midden- en Zuid-Eierland dusdanig hoog dat het college deze scholen niet wil betrekken bij de jaarlijkse gemeen telijke uitkering per leerling voor de bestrijding van die kosten. B. en W. zijn van mening dat het uit gekeerde bedrag per leerling (299 gul den voor volgend jaar) door het gerin ge aantal leerlingen op beide scholen bij lange na niet in de reeële behoeften voorziet. Daar komt nog eens bij dat de o.l.s. in Zuid-Eierland in een ruim 60 jaar oud gebouw gevestigd is waarvan de onder- houds- en renovatiekosten ver uitgaan boven die van de andere schoolgebou wen. Gedurende een vierjarige periode had laatstgenoemde school met gemid deld 385,03 gulden per leerling de duur ste exploitatie, direkt gevolgd door de o.l.s. in Midden-Eierland met 273,61 gul den. De raming voor 1975 toont opnieuw beide scholen als koplopers. Met een ge middeld aantal leerlingen van 27 is voor de o.l.s. Zuid-Eierland 542,71 gul den begroot terwijl de o.l.s. Midden-Ei erland met 29 leerlingen voor 518,36 gulden per leerling te boek staat. Na vergeefse drijfjacht De politie heeft zondagmiddag bij de Smitsweg een hond doodgeschoten die achter de schapen aanzat en al vijf die ren de sloot had ingedreven. Ondanks een drijfjacht waarbij zowel politiemen sen als omwonenden waren betrokken was het niet gelukt de hond, een Groe- nedaler, te vangen. Met een pistool slaagde men er tenslotte in de hond on schadelijk te maken. Tegen de eigenaar is proces verbaal opgemaakt. EIERLAND Ter hoogte van hoeve De Wijde Bliek deed zich vrijdagavond om 18.40 uur op de Postweg een aanrij ding voor, waarbij flinke schade ont stond. De 21-jarige H.B. uit Oosterend wilde met zijn Volkswagen linksaf slaan om een inrit in te draaien. De achterop komende Renaultbestuurder A.V. (56) uit De Cocksdorp trachtte hem links te passeren. De Renault werd aan de voor kant licht beschadigd; de VW werd aan de achterzijde zwaar gehavend. Nie mand werd gewond. ELECTROHUIS

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1