Hoofdlijnen coliegebeleid verantwoord voortvarend Droog goedkoop!!! ,,'t Keukencentrum" leomGflyi net iets nu ff 145.- spetter vub» ile week] nu f465.- nu f154.- Iiroeiite en fruit PaktBeleidsnota pakket vrome wensen maar: Vervolg pag. 2 GEZELLIG LICHT! De Kaarsenboetiek BISTRO „CHEZ HENRI" Speciaal kerstmenu CENTRIFUGES 2800t.p.m., van ƒ228, I KROON SUPERMARKT I Den Hoorn Tel: 02226-252 Fles slaolie van 3,10 voor 2,49 Friki diepvrieskippen, 500 gram 1,79 Hele kilo stooflappen voor 5,98 Mokka- of vanilletaart voor 3,69 10 eieren no. 4 voor 1,79 Derde blad Texelse Courant, vrijdag 13 december 1974 Het Pakt constateert dat Texel niet meer zo ver af is van de status van artikel 12 gemeente (een gemeente met een begrotingstekort). „Hoewel wij de meeste hoofdlijnen van het coliegebeleid als positief en verantwoord voortvarend ervaren vragen wij ons wel af hoelang wij op deze ingeslagen weg door kunnen gaan", zei Pakt-fraktievoorzitter Fried Blanken in zijn al gemene beschouwing. Blanken verder: „Het verhogen van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds met 423.000 gulden is op het laatste moment een strohalm waaraan de drenkeling Texel zich nog net kan /astklampen. Concretisering van het aeleid, zoals dat in de beleidsnota wordt geschetst, zal echter leiden tot veel grotere gaten in de begrotingen /an komende jaren. Gaten die niet meer gestopt kunnen worden door meevallers als deze". Het verhogen van de gemeentelijke belastingen om een aantal gaten te stop pen vormt volgens Blanken slechts een iron met zeer beperkte capaciteit, „die bij overmatig gebruik zeer snel uit droogt en dus weinig soelaas biedt. Bo- cndien is het moreel en economisch onverantwoord om het individu zo aar te belasten dat hij onevenredig noet bloeden voor het financieren van oorzieningen waarvan hij maar zeer (en dele de vruchten plukt", aldus Blan ken. De Pakt-fractievoorztter duidde op iet inflatoire karakter van de begroting 75 De uitgaven zijn (ten opzichte van 74) met 16,8% gestegen. ,,Wij zien met ede ogen toe", zei hij, „maar zijn niet n staat de wegen aan te geven om deze economische ziekte te vermijden". Niet realistisch Hoewel het Pakt het college compli- nenteert met de beleidsnota omdat ge tracht is vrijblijvende vaagheden te vermijden bestempelt zij de nota als niet erg realistisch. „Wij hébben hier te maken met een pakket vrome wensen", zei Blanken, „omdat de plannen op lan gere termijn niet zijn afgestemd op reeël te verwachten dekkingsmogelijkheden. Het lijkt ons moeilijk deze prioriteiten te beargumenteren. Voor de nabije toe komst gaan wij met de opstelling van B. en W. akkoord". Commissie Blanken kondigde aan dat het Pakt concrete voorstellen over de gemeente lijke commissies gaat doen als het col lege niet op zeer korte termijn initiatie ven ontplooit. Blanken: „Het college heeft de raad beloofd de mogelijkheid van openbare commissievergaderingen te bestuderen en kondigde een herzie ning van de commissies aan met mo gelijk een uitbreiding van indeling en structuur". Nogmaals liet Blanken weten dat het recreatieplan Gerritsland in de beleids nota voor het Pakt onacceptabel is. „Dit plan is in strijd met het voornemen van het college de piekbelasting zoveel mo gelijk te voorkomen. Er is hier geen sprake van een zogenaamde sluipende voortgang van het aantal toeristen maar zeer duidelijk van een geplande zeer be langrijke uitbreiding met 2800 mensen en dus 900 auto's in het hoogseizoen. Wij vinden dat een onverantwoorde aanslag op Texels natuurgebied en rust", aldus Frred Blanken. F. BLANKEN Blankens fractiegenoot Daan Welbo- ren ging in een persoonlijke beschou wing in op het gemeentelijke beleids plan waarbij hij zich beperkte tot de recreatieve ontwikkeling. Welboren zei onder meer: „We moeten Texel blijven zien als een gezins recreatie- en vakantie-eiland dat men om de natuur in de ruimste zin van het woord bezoekt. Plannen om recrea- tievormen met een meer gevarieerd ka rakter te realiseren zijn mijn inziens strijdig met de recreatieve functie die Texel nu heeft en zal moeten houden" ulde. Veranderde opvattingen en de eccnte wijziging in het burgerlijk recht :ijn de oorzaak. Er is weinig aan te loen. De heer Rienstra zei verheugd te zijn lat het college wil meewerken aan de enovatie van houtrijke (woningwet)wo- ïingen. Het zal wel een probleem zijn lat de rijksregeling voor subsidiëring eldt voor woningen die vóór 1945 zijn ;ebouwd. Mevrouw Vlas zei nooit iets concreets an de schoolraad te hebben bemerkt )e huidige situatie (oudercommissies an openbare scholen hebben niets te rertellen over het schoolgebeuren) is mgewenst. Spreekster bleef van mening lat de belangen van ruimtelijke orde- ïing en cultureel werk ieder zo groot ijn dat scheiding van deze afdelingen n het gemeentelijke apparaat onver- nijdelij'k is. Nauwlettend Het nauwlettend waken tegen te hoge oeristische piekbelasting is geen om- treden zaak meer. Welboren consta- eerde tot duidelijke wrevel van burge- neester Sprenger dat hij en de meeste tndere leden van zijn fractie „nog ïauwlettender" waakten door niet ver- Ier te willen gaan dan een top van O.OÖO toeristen terwijl het college en de ►verige raad een bovengrens van 7 000 aanhouden. Daan Welboren vrees- Ie dat met de prijs ook het enthousias- ne van de verenigingen voor de oud pa- >ierhandel zou dalen. Ook daarom is nderzoek gewenst naar de mogelijk- »eid om de gemeente met de inzameling e belasten. Verder werd geïnformeerd aar de kosten van zg. grasstenen (ge- erforeetde klinkers) om de wegen te rerbreden zonder het bestaande aan- rekkelijke beeld te verknoeien. Niet wijzigen Het college ging in op de vragen en •pmerkingen die de raadsleden in de weede discussieronde naar voren hed en gebracht. Mr. Sprenger ontraadde 'rgan'isatiewijzigingen bij Ruimtelijke )rdening; op grond van het efficiëncy- 'nderzoek zijn nog maar kort geleden 'eranderingen daargevoerd en dat is al moeilijk genoeg geweest. Op het gebied an ruimtelijke planning wordt veel an de eigen ambtenaren overgelaten. Iet bureau Hajema maakt alleen gro- e, gecompliceerde plannen zoals het lan buitengebied, het structuurplan oor Den Burg en het beschermd dorps- ezicht Oosterend. Van een overdreven fschuiven van werkzaamheden naar lajema is geen sprake. De sloop van Ons Genoegen" is planologisch gezien oor de hand liggend. Het gebouw heeft deze door sportakkommodaties be- ieerste omgeving geen funktie. Dat het chrappen van fase la van het plan Ger- itsland kan worden gezien als het ver- Btten van bakens, bestreed Mr. Spren- er. Zoveel is sinds januari van dit jaar. >en het plan werd aangenomen, niet eranderd. Meer globale stedebouwkun- ige planning leek Mr. Sprenger moei- jk. In een plan zullen bestemmingen u eenmaal moeten worden aangegeven, en structuurplan is wel globaal. Een eperkte mogelijkheid om nadere uit- 'erking uit te stellen biedt de zg. arti- el 11-procedure, maar daarmee kan 'en niet te kwistig om springen want elanghebbenden moeten weten waar- zij toe zijn. De burgemeester ont raadde het aannemen van de motie Wit te, want de motie vraagt in feite om een wetwijziging. Wel zou kunnen worden aangedrongen op verbetering van de regeling. Schoolbegeleiding Wethouder Westdorp zei dat inzake de schoolbegeleidingsdienst nog geen beslissingen zijn te nemen. Eerst wordt informatie ingewonnen bij de Stichting in Den Helder. Westdorp was van mening dat de werkeloosheid een zorgelijke zaak is, maar dat Texel met een zekere blijven de werkeloosheid zal moeten leren le ven. Het is van belang dat de gemeente kant en klare aanvullende werken in de portefeuille heeft. Dat jongeren niets hoeven te betalen voor het lenen van boeken in de bibliotheek is op grond van een landelijke regeling waaraan de gemeente niets kan doen. Dat geldt ook voor de lesgeldregeling van de muziek school; landelijk wordt geen onder scheid gemaakt tussen aanvangende en voortgezette opleiding. Westdorp erkende dat hij als enige van zijn fractie vasthoudt aan een maximale piek van 47.000 toeristen. Hij vond het konsekwent om ook voor uitvoering van de eerste fase van Geritsland te zijn. Graskeien Daan Welboren kreeg van wethouder Zuidewind te horen dat het aanbrengen van graskeien langs de wegen 20,per strekkende meter kost. Het apart opha len van oud papier door de gemeente (bijv. eens per 14 dagen) zal nooit door de opbrengst van het papier worden gedekt. De verenigingen moeten het. blijven doen; als ze voor regelmatig af halen zorgen, zal het publiek zeker mee werken. Het college zal alles doen om de tachtig houtrijke woningen in stand te houden. Zuidewind ontraadde het indienen van de motie Witte want de Vereniging van Nederlandse gemeen ten is juist bezig met een onderzoek in zake de uitkering wegen. Dat moet niet doorkruisd worden. Het NIOZ heeft met de Bataafse Aannemings Maatschappij zodanige bindingen dat de BAM altijd hoofdaannemer zal moeten zijn bij de nieuwbouw. Getracht zal worden ge daan te krijgen dat ook Texelse aanne mers voor bepaalde onderdelen kunnen inschrijven Overigens ziet het er wat de werkgelegenheid betreft somber uit. De commissie vestiging bedrijven on derzoekt de mogelijkheid tot stichting van een jachthavencomplex, zoals ook Den Helder van plan is. Dat kan veel werkgelegenheid geven, maar rekening moet worden gehouden met verzet van de Waddenzeevereniging en het mini sterie dat onlangs nog bij monde van staatssecretaris Meier liet weten niet erg enthousiast door dergelijke projec ten in het Waddengebied te zijn. „Goe de argumenten van onze kant zullen de tegenstanders echter aan banden moe ten leggen", aldus Zuidewind, die ver der nog hoop had op vestiging van dé mosselverwaterplaats (50 arbeidsplaat sen). het veilingwezen voor mosselen (25 arbeidsplaatsen), een schepenlift (10 arbeidsplaatsen), elektronische industrie (50 plaatsen). In haar Streven het rioolwater van het regenwater te scheiden heeft Uitwate- rende Sluizen inmiddels al een stap te ruggedaan: bestaande woningen zullen niet van een gescheiden riolering wor den voorzien. De recreatiedruk op Texel is niet al leen afhankelijk van het aantal men sen maar ook van de wijze waarop zij worden opgevangen, aldus wethouder Nauta tot de Pakt-fractie. Hij zei dat wordt geprobeerd zover mogelijk onder het maximum van 47.000 te blijven. Hij vond het verder een onjuiste voorstel ling van zaken dat het toerisme de enige oorzaak is van de krappe financiële po sitie van Texel. B en W. hebben on langs definitief besloten niet mee te doen aan de Grontex. Men is eventueel wel bereid garanties te verstrekken op leningen die investeerders moeten aan gaan Het college heeft een nota over de tweede woningen in de maak. Wijzigingen Daarmee waren, na zeven uur verga deren, de algemene beschouwingen af gesloten. Met de door het Pakt voorge stelde wijzigingen van het beleidsplan (zie krant 29 november) gingen college en raad akkoord, met uitzondering van het plan om fase la van het plan Ger ritsland te schrappen. Dat laatste werd in stemming gebracht en kreeg alleen de steun van de Pakt-fractie exclusief Westdorp. De raad (had vrijwel niets aan te mer ken op de begrotingen van gemeente werken, sociale dienst, het grondbedrijf en De Bolder. De eigenlijke gemeentebegroting lokte maar enkele opmerkingen uit. Cor Ellen meende dat de uitgaven voor openbare verlichting flink konden worden beperkt door de helft van de lichtmasten uit te schakelen en weg te halen. Tijdens de energiecrisis van vorig jaar beviel dat prima. De gemeente zou dan tevens het goede voorbeeld geven; blijvende ener giebesparing is immers gewenst? Helicopters De Rijksluchtvaartdienst heeft zich neergelegd bij het standpunt van de ge meenteraad inzake de nachtlandingen van helicopters op hetvliegveld, blij kens een dezer dagen aan het vliegveld gegeven ontheffing. Dit werd aan het begin van de vergadering meegedeeld door burgemeester Sprenger. De heer Blanken uitte zijn teleurstel ling over de afwijzing van de aanvraag van de marineparachutistenclub om op Texel te mogen springen Hij had graag meer argumenten vernomen dan het simpele „afwijzen uit overwegingen van veiligheid" Op Texel zijn, zoals bekend, negen gegadigden voor een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten. Dat is veel te weinig om zo'n dagverblijf met subsidie te kunnen opzetten, want dan zijn er 40 tot 50 nodig. Mevrouw Vlas vond ne gen personen niettemin een aantal dat het zoeken naar een ander oplossing rechtvaardigt. Wethouder Westdorp zei dat samenwerking wordt gezocht met andere instanties, maar eenvoudig is het niet. Als bestuursleden van de Recreatie stichting werden gekozen de heren J. Nauta, C. Graaf, D. Schilling en G Bak ker. Over zijn uitverkiezing (met 9 van de 13 stemmen) merkte Nauta op dat de nieuwe gemeenteraad blijkbaar meer vertrouwen in hem heeft dan de oude, die hem ondanks dat hij als eerste op de voordracht stond destijds te licht had bevonden Hij had de moed toen niet verloren, want het voorval was aanleiding geweest om zich candi- daat te stellen voor de gemeenteraad. Als bestuursleden van de Stichting Texels Museum werden gekozen de he ren C. P. Harting, P. Riteco jr., M. Mant- je en S. Bakker. Kaarsenslijpers Kaarsenkorrels Kaarsendovers Kaarsenscharen Kaarenkandelaars En ook.. kaarsen Véél kaarsen. Lange, dikke, dunne, korte, ronde, vierkant. En ook die ouderwetse Gouda kaarsen. Binnenburg 12 te De Koog, is geopend vanaf 20 december. Voor de beide kerstdagen reservering aanbevolen. H. DEN TEULING Telefoon (02228) 574 b.g.g. (02228) 621. DR00GTR0MMELS van ƒ795,- GASK00KPLATEN ETNA, van ƒ254,- Rechtstreeks van fabriek naar U. Dus fabrieksnieuw met volle garantie en des gewenst door ons geplaatst. Kom kijken Natuurlijk A. VAN DER VIS B.V. Maricoweg 6 - telefoon (02220) 2356 3 flessen Montella 8,50 Liter Atracta Sinas 0,79 Fles Martini 4,95 Sandeman sherry van 8,85 voor 7,45 Literblik aardbeien 2,25 Gouda kaarsen, 2 stuks van 1,99 voor 1,69 Pak 25 st. Servetten voor 0,98 Ook voorradig Vcrstegens specerijen en ragoütbakjes. 2 kuipjes Leeuivenzegel- Halvarine per doos 24 st. Liter dagmelk Liter Gortepap Hele Edammer Grote Hotelcake Moscova gebak 200 gr. amandelkransjes 1,38 Pindarotsjes, melk en puur 1,00 11,00 0,89 0,89 9,25 1,69 2,65 1,39 CfQ 71 stooflappen voor 3,50 500 gr. magere runder of varkenslappen voor 5,98 Heel kilo voor 9,98 500 gr. kalfslappen 5,98 500 gr. verse lever 2,98 250 gr. schenkel met been 1,99 100 gr. kalfsfricandeau gebraden voor 1,49 150 gr. lever 1,39 250 gram metworst 250 gr. leverworst, samen 2,98 EXTRA VOORDEEL: Per 5 kg gelijk aan vorige week. 2 kg. zoete sinaasappels voor 2,50 2 kg. Golden Delicious voor 1,50 500 gr. witlof 1,09 Bakje vesre soepgroente van 65 voor 55 ct. 500 gr. gesneden groene kool 0,69 Geldig t/m zaterdag. Zak boerekool 0,69 UIT DE DIEPVRIES 500 gr. doperwten zeer fijn Pak 30 bitterballen van 2,60 voor 1 kg. patates doos 6 kg. voor Rol roomijs van 1,80 voor 1,49 1,69 2,19 1,59 7,50

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 9