r TEXEL DOELPUNTENLOOS GELIJK TEGEN RKVVS Moeilijk bewerkbare grond LAND BOUW Gees Boot scheurde kniebanden ZDH niet opgewassen tegen bikkelhard Schoorl Texel 2 nam revanche tegen SVW: 3—0 zege Boys 2 had langste adem tegen ZAP 4 Boys-dames raakten leiderspositie kwijt Texel 3 wint in wedstrijd om snel te vergeten Uitslag' en Op gewestelijke expositie Goede resultaten „Op Eigen Wieken" Reis gewonnen met dichtregel Krappe zege Texel 4 Propaganda-avond Dam- en Schaakclub Balpost Jaarvergadering Groene Kruis Marisca Coutinho eerste in Anna Paulowna Nieuwe V.0.S.-cursu$ Nog inschrijvingen voor cursussen volwassenen Kerstmaaltijd bejaarden Brandweer rukte uit Tekenwedstrijd van Jeroenverkenners Interkerkelijke adventsavond in De Waa Kerstviering Nog wintertarwe zaaien? Voordrogen van gras bij het inkuilen C. van Groningen u Texel heeft in de lastige uitwedstrijd tegen RKVVS, waarvan thuis met 40 werd verloren, een doelpuntloos gelijk spel behaald. De Texelaars verloren echter Cees Boot die na 10 minuten per brancard van het veld moest worden gedragen toen hij na een scrimmage voor het Texel-doel op de grond was blij ven liggen. Cees Boot ligt met gescheurde banden van zijn rechter knie in het ziekenhuis in Den Helder. Na 'het wegvallen van Boot kwam Jan van Bennökom op het middenveld terecht waar hij Boots plaats innam en ging Willem Peter van der Vis linksbui ten spélen. Texel werd iets in de verde diging gedrongen maar gaf nauwelijks kansen weg. De Texelse uitvallen waren daarentegen zeer gevaarlijk. Klaas Dirk Koorn was eenmaal zeer dicht bij een doelpunt toen hij een voorzet van Guus Zegel hard inknalde maar de RKVVS- keeper redde fraai. Guus Zegel schoot nog eenmaal in het zijnet na een lange bal van Wim Koorn. Het dichtst kwam Jan van Bennékom na de rust bij een doelpunt toen hij na een schot van Van UITSLAGEN: ZONDAG 15 DECEMBER 1974: 4de klasse KNVB: RKWS-Texel 0—0 Afdeling Noordholland: Cooksdorp-Oosterend 16 Schoorl-ZDH 3—2 Texel 2-SVW 3—0 BKC 3-Texel 3 0—3 ZAP 4-Tex. Boys 2 2—3 ZDH 2-Helder 5 4—2 Helder 6-ZDH 3 0—1 Succes 6-Teel 4 23 Dames: AFC '34-Tex. Boys 2 3—0 ZDH heeft in Schoorl lange tijd uit zicht gehad op de overwinning. Tot ver in de tweede helft hadden de Zwaluwen door twee goals van Jan Evenraads een 21 voorsprong maar een bikkelhard Schoorl wist vlak voor het einde nog twee doelpunten te maken waardoor de gastheren met 32 wonnen. Texel 2 heeft zeer duidelijk revanche genomen voor de 52 uitnederlaag te gen SVW 4. Ditmaal werd de tegen stander met 30 geklopt. Van het be gin af trok Texel het spel naar zich toe en na 15 minuten scoorde Ch. van der Meer 10 na goed doorzetten. Texel bleef drukken en diverse mogelijkheden deden zich nog voor. Tot doelpunten kwam het echter voor de rust niet meer. SVW nam in het begin van de tweede helft het initiatief terwijl Texel zich be perkte tot (gevaarlijke) uitvallen. Uit één daarvan scoorde Hans Geus na 15 minuten 20. Texel ging rustiger spe len en zette het SVW-doel onder zware druk en enkele hachelijke situaties ont stonden m het vijandelijke strafschopge bied. C. Duin maakte het karwei voor Texel af en tikte een goede pass be heerst langs de uitlopende keeper: 30. Het is Texelse Boys 2 gelukt in de thuiswedstrijd revanche te nemen voor de 41 nederlaag tegen ZAP 4. In de eerste helft namen de Boys al snel een voorsprong, doch ZAP maakte in de zelfde minuut al weer gelijk. Ruststand: 11. Halverwege de tweede helft wis ten de Boys weer het eerst te scoren maar ZAP had het antiwoord weer spoe- dit klaar (22). De derde keer dat de Boys de leiding namen gaven ze deze niet meer prijs. W. Haring (2x) en P. Hoebert namen de Boys-doelpunten voor hun rekening. Een doelpunt van invaller Th. van Heerwaarden werd door de scheidsrechter wegen9 buiten spel afgekeurd. Het tweede damesteam van Texelse Boys heeft haar ongeslagen leidersposi tie niet kunnen behouden en werd door het nog ongeslagen AFC '34 gedecideerd met een 30 nederlaag naar Texel te ruggestuurd. Al direkt na het begin strafte AFC een aarzeling in de Boys defensie af: 10. De Boysdames wer den stevig onder druk gezet maar wis ten door goed verdedigingswerk het hoofd boven water te houden. Een uit val resulteerde bijna in een doelpunt maar 'het schot van Nicolien Keijzer be landde via de 'keepster tegen de paal. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Alleen wist AFC '34 toen wel (twéémaal) te scoren. Texel heeft deze keer z'n goede po sitie op de ranglijst niet waar kunnen maken. Het behaalde weliswaar een 30 overwinning op BKC 3 in Kleine Sluis, maar dat gebeurde bepaald niet met goed voetbal. Alleen de eerste 20 minuten kon Texel met knappe aanval len BKC onder druk houden en wist de ploeg een aantal mooie kansen te cree- eren. Met een beetje geluk had Texel in die periode 3 of 4 doelpunten kunnen scoren. In het verdere verloop van de wedstrijd werd er, ook van BKC-zijde, slecht gevoetbald. Er waren dan ook 2 Onderstaand de standen van de afde ling dammen en schaken: Dammer: gesp. pnt. J. Visman 15 29 J. Trap 9 18 H. van de Wetering 12 17 W. Timmer 11 14 S. Trap 7 12 K. Bostelaar 12 10 J. van Loo 10 9 J. Eelman 8 8 G. Brouwer 10 6 B. Medema 12 6 J. Breman 5 5 R. Brouwer 8 4 S. van der Zee 5 3 R. Kampstra 8 3 G. van der Meer 6 2 R. Abma 7 2 D. Blom 3 0 Schaken gesp. pnt. Rob Visser 12 10 H. Tuinema 13 10 J. Moens 13 9% F. van Tatenhove 11 7 Dirk van Tatenhove 13 7 Siebe Waayer 12 5% Hans Boersma 8 5 Elzelien van der Molen 10 5 E. van der Molen 14 5 Peter Witte 10 4% Hans de Goede 6 4 Hans Barnard 11 4 Jan Dogger 11 4 H. Prins 8 2 Henk Zwart 9 2 Hans Witte 11 2 Geert Ellen 6 Vijf leden van de vogelvereniging ,,Op Eigen Wieken" hebben vrijdag, zaterdag en zondag deelgenomen aan de gewes telijke tentoonstelling van de Neder landse Bond voor kanarieteelt en vogel bescherming in „Artis" te Amsterdam. Van Texel waren 11 vogels afkomstig (op de tentoonstelling waren er totaal 1600). Een eerste prijs ging naar de heer H. van der Meer die een postuurkanarie inzond. Een eerste en een tweede prijs in de afdeling exoten ging naar de heer J. C. de Bruijn uit Eierland. De heer G. Jansen veroverde het algemeen kam pioenschap van de afdeling exoten en de inzending van de heer D. Pool kreeg het algemeen kampioenschap parkieten alsmede een tweede prijs. De heren Jan sen en Pool kregen bovendien ieder een gouden bondsmedaille. Hans Agter uit Den Burg nam deel aan een door de organisatie van station restauraties „Stervex" uitgeschreven wedstrijd. De laatste regel van een li merick moest worden ingevuld. De in zending van Hans verwierf de tweede prijs: een reis naar Londen voor twee personen ter waarde van ƒ600, foutieve terugspeelballen van BKC voor der Vis de terugspringende bal tegen de paal werkte. De strijd bleef gelijk op gaan maar werd steeds harder doordat de scheidsrechter niet krachtig genoeg ingreep. nodig om Texel aan een 02 voorsprong te helpen. De geblesseerde Jan Piersma wist een kwartier voor tijd het enige „echte" doelpunt te maken. Ouwe Sun- derklaas zaït waarschijnlijk nog bij de Texelaars in de benen en zal wel mede debet geweest zijn aan het vertoonde spel. Een wedstrijd om snel te vergeten. Texel 4 is er in de uitwedstrijd tegen Succes 6 in geslaagd een 32 zege te behalen. De ploeg had voor de rust een 20 voorsprong genomen door doelpun ten van P. Stiggelbout en G. O. Bakker. Succes kwam na de rust na een misver stand in de Texeldefensie tot 21 te rug maar Texel vergrootte de voor sprong weer. Vlak voor tijd werd het nog 32. MEDEDELINGEN S.V. De Koog De training van de S.V. De Koog is voorlopig uitgesteld tot 2 januari. S.V. Cocksdorp De training van de senioren a.s. don derdag, wordt een dag vervroegd en nu op woensdag 18 december gehouden. OOSTEREND De Oosterender dam- en schaakclub belegt vrijdagavond 20 december in dorpshuis De Bijenkorf een propaganda-avond. Ter gelegenheid daarvan heeft de club twee zeer sterke spelers uitgenodigd Het is de heer Veen- stra uit Breezand, die meerdere malen kampioen is geweest van het district en nu als simultaanspeler dammen zal op treden. Voorts de heer v. d. Kuijl (en kele malen schaakkampioen van Den Helder geweest) die simultaan zal scha ken. Het is de bedoeling dat aan deze wedstrijden zoveel mogelijk spelers zul len deelnemen. Ieder is welkom! In ver band met 'n mogelijk tekort aan borden en stukken is het wel gewenst dat de deelnemers deze artikelen zelf mee brengen. Sandra (6) en Brendan (4) de Graaf uit Den Burg vonden op het strand van De Koog een plastic bal waarop met balpen het adres stond geschreven van Monica Mellesdal uit Grimstad in Noorwegen. Er werd een briefje heen- gestuurd en vorige week kwam het ant woord van de ouders van de 3-jarige Monica. De peuter is het dochtertje van een marconist. De bal was kort geleden vanaf het schip te water gegooid. Bij de brief waren enkele foto's van Monica ingesloten. De hoop werd geuit dat het contact bestendigd zal worden. Het Groene Kruis houdt woensdag avond (morgen) om 20.30 uur haar jaar vergadering in het medisch centrum in Den Burg. In de aankondigingsadver tentie van afgelopen vrijdag is de naam B. Goeman per abuis vermeld. Dit moet B. Nieboer zijn. Marisca Coutinho (GV Texel) heeft een gedeelde eerste plaats behaald bij de individuele kringkampioensohappen van HNK in de sporthal „Veerburg" in Anna Paulowna. Janneke Harting werd meteen hoog puntentotaal (30.90 pnt.) negende bij de jeugd. u De Overkoepeling van vrouwenorga nisaties op Texel organiseert opnieuw een V.O.S.- (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) cursus, In navolging van twee vorige V.O.S.cursussen die een groot succes waren. De nieuwe cursus zal half januari van start gaan, omvat 12 lessen, wordt één keer per week op donderdagochtend van half tien tot halj twaalf gehouden en kost 40 gulden per persoon. Cursusleidster is mevrouw Mollema-Hageman. De cursus behan delt thema's als partner, opvoedster en burgeres. Men kan zich opgeven bij me vrouw Van der Eijk, Juliana9traat 3, Den Burg, telefoon (02220) 2535. Voor een aantal volwassenencursus sen kunnen nog een beperkt aantal ge gadigden worden ingeschreven. Dat zijn: de basiscursus moderne wiskunde, de basiscursus muziek op woensdag- en donderdagavond respectievelijk vanaf 20.00 en vanaf 20.15 uur o.l.v. de heer P. Heertjes, de cursus blokfluit voor gevorderden op donderdagavond 20.15 uur o.l.v. de heer F. G. Kassenaar, de cursus gespreks- en discussietechniek op maandagavond 19.00 uur en op don derdagavond 20.00 uur o.l.v. de heer G Westerlaken en de cursus doe het zelf in eigen huis. Door de creativiteitscommissie zullen een voortgezette cursus keramiek (boet seren) o.l.v. mevrouw M. de Winter en een voortgezette cursus textielhand- vaardigheid o.l.v mevrouw Boersma worden georganiseerd. De cursussen zijn bestemd voor men sen die op deze terreinen al eerder een cursus hebben gevolgd of op een andere manier al enige ervaring hebben opge daan. De cursussen zullen worden ge houden in Den Burg op een nader ite be palen datum. Opgaven voor deze cursussen worden schriftelijk of telefonisch verwacht op het bureau culturele zaken op het raad- 'huis tot uiterlijk 24 december a.s. De bejaardensociëteit Den Burg houd: donderdag 19 december weer haai kerst-broodmaaltijd om 5 uur in De Witte Burcht. Ook de helpsters zijn vai harte welkom. DE KOOG Even na half twaalf oj Ouwe Sunderklaas-avond werd branc gemeld in De Koog. De brandweer rukt* snel uit, maar hoefde niet op te treden K In de woning Kamperfoelieweg 1 wai ,r grote rookontwikkeling ontstaan, ver es oorzaakt door een beursje dat was gaar schroeien omdat het op een lamp wa gevallen. Omdat de oorzaak niet direk duidelijk was werd alarm geslagen De Jeroenverkenners organiseren eer tekenwedstrijd voor 'de jeugd van 6 to en met 14 jaar, over het onderwerj kerstmis of winter. Het tekenpapier maj niet groter zijn dan 40 bij 25 cm. D, deelname is gratis en de tekeningei moeten zaterdag 21 december wordei ingeleverd in De Zwalkersburcht v 10 tot 12 of van 2 tot 4 uur. De g maakte tekeningen worden eerste tweede kerstdag in De Zwalkersburchl tentoongesteld van 2 tot 6 uur. Op twee de kerstdag is er tevens een doorlopen de diavoorstelling van alle dia's uit he archief. DE WAAL In de Nederlands Her vormde kerk van De Waal wordt woens dagavond morgen) een imterkerkelijki adventsbijeenkomst gehouden. Ieder ii welkom. In de Hervormde pastorie in Oude- schild wordt donderdagavond om 20.00 uur een kerstviering gehouden. Enkele weken geleden schreef ik in deze rubriek over „dode grond". Als oorzaken noemde ik een gebrek aan organische stoffen en een tekort aan kalk. De grond, waarover in dat geval werd gesproken werd gekenmerkt door het niet „aannemen" van water. Zelfs na zeer veel regen bleef het stofdroog. Kort daarna vroeg een volkstuinder mij naar de mogelijke oorzaak van een ander „gebrek". De grond, waarop hij z'n groente probeerde te telen was bui tengewoon moeilijk bewerkbaar. In een droge periode keihard en in een natte tijd onbegaanbaar. Het bewerken van de grond vereiste veel inspanning. Grondsoorten Nu weet iedereen, die met grond te maken heeft gehad, dat de ene soort grond veel gemakkelijker te bewerken is dan de andere soort. Zware klei vraagt bij het bewerken veel meer kracht dan zandgrond. Ook al is kleigrond prima in orde, dan zal het be werken toch meer moeite kosten dan het bewerken van zandgrond. In de loop van de jaren is de waarde ring van de grondsoorten wel wat ge wijzigd. In de tijd, dat van kunstmest nog geen of weinig gebruik werd ge maakt stond de boer op kleigrond er in 't algemeen beter voor dan z'n collega, die hetmet zandgrond moest doen. Klei grond heeft nl. over het algemeen een grotere natuurlijke vruchtbaarheid dan zandgrond. Nadat gebruik van kunst mest algemeen is geworden is de achter stand van zandgrond flink ingelopen. Schuimaarde De grond van de volkstuinder bestond inderdaad uit klei en deze grond is dus moeilijker bewerkbaar dan zandgrond. Toch is het zo, dat de moeilijke bewerk baarheid voor een groot deel ook andere oorzaken kan hebben. Net als bij de „dode" grond kan dat te wijten zijn aan een gebrek aan kalk en organische stoffen. Een kleigrond moet als het ware met kalk verzadigd zijn. Daardoor wordt de grond duidelijk los ser. Dit is een kwestie van de ene op de andere dag. Kalk werkt zeer langzaam en vooral als het gaat om het verkrijgen van een betere structuur kan dit we\ enkele jaren duren. Daarnaast is goed verteerde stalmest van groot belang voor het verkrijgen en het behoud van een goede structuur. Of ruimer gezegd: alle organische meststoffen. Ook com post en champignonmest kunnen hier voor worden gebruikt. Wat de kalksoort betreft geef ik nog altijd de voorkeur aan schuimaarde. De zeer gunstige werking van schuimaarde komt doordat schuimaarde een mengsel is van kalk en organische stoffen. Over het algemeen zien tuinders op tegen het gebruik van schuimaarde. Het is moeilijk om het in kleine hoeveelhe den geleverd te krijgen. In bepaalde ge vallen zou het mogelijk zijn om via een boer, die schuimaarde heeft liggen toch aan schuimaarde te kunnen komen. Als het om hetbeter bewerkbaar ma ken van kleigrond gaat moet er wel op gerekend worden, dat het nodig is om enkele jaren aaneen een hoeveelheid van 150 kg schuimaarde per 100 m2 te gebruiken. Als de gewassen het toela ten kan schuimaarde het hele jaar door bij droog weer worden gebruikt. Is men niet in de gelegenheid om van schuimaarde gebruik te maken, dan kan ook met normale landbouwkalk het doel worden bereikt. Voor een kleigrond moet in dit geval niet verder worden gegaan dan tot een gift van 40 a 50 kg per 100 m2. Ook dit enkele jaren vol houden. Wateroverlast Een belangrijke oorzaak voor een min der goede bewerkbaarheid kan ook de te hoge waterstand zijn. Men kan zo'n grond in feite niet te diep ontwateren. Op proefvelden is duidelijk aangetoond, dat voor het verkrijgen en het behoud van een goede structuur (bewerkzaam- heid) een grondwaterstand van 1.30 - 1.40 meter beneden het maaiveld ver te verkiezen is boven een grondwaterstand die aanmerkelijk minder dan 1 meter beneden maaiveld is. Als men dus kans ziet om van het water af te komen, dan is dit één van de eerste zaken, waaraan aandacht moet worden besteed. Eén van de schadeposten van bui tengewoon natte herfst is dat he^ot nu toe praktisch onmogelijk was om win tertarwe te zaaien. Vooral met de her- el Kort geleden maakte in in een ge- it sprek met een veehouder nog eens dt opmerking, dat het toch vreemd is, dal het zo lang geduurd heeft voordat be paalde zeer eenvoudige methoden „uit- gevonden" zijn. Het betrof in dit geval i de methode van het voordrogen bij he' inkuilen. Wat is er niet „geploeterd" om een methode van inkuilen te vinden, waar bij de voederwaarde zo goed mogelijlja behouden en de onaangename geur ach terwege bleef. In ons gebied meender we het zelfs op een moment te moeter zoeken in het „stomen" van het gras. Ir de eerste jaren, dat ik bij de landbouw voorlichtingsdienst werkte werd het ge n zocht in het toevoegen van een zuur aar het gras. Een zuur, dat zo'n „venijnige' aard had, dat een druppel op de kleding prompt een gat achterliet. Bij het voe ren van dit gras waren er dan ook be ee paalde voorzorgen nodig om te vooko- men, dat de dieren afwijkingen ginger vertonen. Ik ben van mening, dat de man, dn tenslotte op het idee is gekomen om he te zoeken in het voordrogen van he ei gras evenveel recht heeft op een stand beeld als iemand, die dit standbeeli kreeg door bepaalde grote wapenfeiten. Omstandigheden innering aan de buitengewoon hoge op brengsten van de wintertarwe in het afgelopen seizoen nog in het geheugen wordt het niet kunnen zaaien van de wintertarwe duidelijk als een nadeel gevoeld. Er wordt dan onder meer ook op gewezen dat als de plaats van win tertarwe moet worden ingenomen door zomertarwe op een belangrijk lagere opbrengst moet worden gerekend. Iede re akkerbouwer zal dit laatste onder schrijven. Het lijkt echter wat voorbarig om op dit moment alleen nog maar te denken aan de mogelijkheid van vervanging door zomertarwe. Weliswaar is de guns tigste tijd voor het zaaien van winter- tertarwe op dit moment (5 november) voorbij. Algemeen geeft men de voor keur aan het zaaien van wintertarwe in de 2e helft van oktober. Dit laatste be tekent echter beslist niet dat, wanneer het door omstandigheden niet mogelijk geweest is om in die meest gunstige tijd te zaaien, de wintertarwe voor dit sei zoen moet worden afgeschreven Vooral de laatste jaren is gebleken, dat heel wat wintertarwe ook bij veel later zaaien nog een heel goede opbrengst kan geven. Zo waren er ook dit jaar percelen wintertarwe van het ras Cle ment, die bij een zaaitijd die tussen kerstmis en nieuwjaar lag tot een op brengst van 7.000 kg per bunder kwa men. Naar we menen is er alle reden om. wanneer de omstandigheden van grond en weer zich in gunstige zin gaan wijzi gen, er alles op te zetten om op de voor wintertarwe geschikte gronden nog een zo groot mogelijke opervlakte van dit gewas te zaaien. Dat de methode van het voordrogei )r zo snel en algemeen ingang heeft ge ;h vonden geeft mij de zekerheid, dat d< meeste veehouders het met het boven ,0 staande eens zullen zijn. Intussen is he nog altijd zo, dat voor het goed slagei van een voordroogkuil een aantal dagei ej nodig is. Weliswaar is dit aantal da gen kleiner dan wanneer we van he gras hooi willen maken, maar om goe< j\ voordroogkuilgras te maken moeten e: >e, na het maaien toch minstens drie droge s; dagen volgen. Jammer genoeg worden naar ik meen, die droge dagen in vee rc gevallen onvoldoende benut. Om eer maximaal profijt te hebben van die da gen moet het gras in beweging worden gehouden Het zal wel nodig blijven da: de landbouwvoorlichters hier ieder jaat weer op wijzen. Een zaak, die naar ik meen nog nie tl voldoende bekend is, is dat ook van grai itr dat al heel wat „om de oren" heeft ge ?n had met de methode van het voordro n gen nog aanvaardbaar ruwvoeder kal ie! worden gemaakt. K rj

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 6