AGENDA Nog overleg gaande over perevuurbestrijding in 1975 1 november VERVOLG VAN PAG. 1 Dubbele Von Sion Goede resultaten Kotex op provinciale expositie Bakker en Bremer traden af Veeger en De Wit in bestuur Waterschap Op uitnodiging van Texelaars Bulgaarse reisleidster eerste keer in westen Bijeenkomst over beschermd dorpsgezicht Meisje liep weg uit Maartenhuis Terschei linger wethouder slachtoffer wraakaktie J. D. Koning 25 jaar bij T.E.S.O. Feestavond paardenvrienden Cursus paardengebruik spoedig van start Voorlichting over visserijquotering Sportvissersnieuws Vernielzucht Rustige jaarwisseling VOS-cursus Tevokonieuws Tevoko programma liet staat nog niet vast dat het pere- vuur dit jaar op dezelfde wijze zal wor den bestreden als in 1974 het geval is geweest, zo blijkt uit een brief van het ministerie van landbouw en visserij aan het college van B. en W. Zoals bekend hebben B. en VV. hetministerie om na dere toelichting gevraagd inzake het bestrijdingsbeleid, onder meer naar aan leiding van de publicaties van Ir. Fransz uit Den Hoorn, die de perevuurbestrij ding een zinloze zaak vindt. Wat betreft de bestrijding in het af gelopen jaar deelt de minister mee dat de volgende maatregelen zijn uitge voerd: 1. ernstig zieke planten: vernietigen, hetzij door dooiren, hetzij door afzet ten en insmeren van de stobben; 2. matig aangetaste planten (meer dan eenjarig hout aangetast): afzetten; 3. licht aangetaste planten (alleen jon ge scheuten aangetast) en verdachte planten binnen een afstand van 10 - 25 meter: a. wanneer verwacht mag worden dat ze weer normaal uitlopen* af zetten; b. wanneer verwacht wordt dat door afzetten normale hergroei achter- orkestrale geluid uit te horen was. De heer Visser gaf de orkestleden dan ook de raad mee hun instrumenten kort voor het optreden nog eens te stemmen. Toch moet bewondering worden opgebracht voor de inzet van het groepje dat met toewijding de nummers afwerkte. Ge zegd moet worden dat de combinatie accordeon-mandoline die gezamenlijk de sound van het orkest bepaalden goed overkwam. De kans zit erin dat de oud- leerlingen van de heer Visser met el kaar blijven spelen. Bijna middernacht Door de lengte van het programma was de avond pas om kwart voor twaalf afgelopen. Een hele zit vanaf acht uur. Er zaten nogal wat onderdelen bij die de aandacht van het publiek volledig opeisten. Het was daarom ook niet zo verstandig de film ,,Een stukje Noord holland" voor de pauze te vertonen. Na deze film, gemaakt door Kees Brusse en de journalist Peter Gerritsen, vraag je je af of het eigenlijk wel zin heeft ge had deze film te vertonen. Getuige de sfeer in de zaal bestond de indruk dat maar weinigen waardering voor de frat sen van het duo Brusse-Gerritsen kon den oobrgen. Gezien de negatieve ach tergronden van deze film die in op dracht van het provinciaal bestuur van Noordholland en dus met gemeenschaps geld is vervaardigd, en iets heel anders had moeten worden is het moeilijk po sitief te oordelen over deze fragmenta rische en onsamenhangende beelden. Filmtechnisch gezien klopte er ook niet veel van. Mensen in een melancholieke bui zullen de film wèl met belangstel ling hebben gevolgd Er zat namelijk wel sfeer in, veroorzaakt door achter gronden als de ruisende zee en het ste vig doormarcherende hoempapa orkest met daartussendoor gesprekken met ou de zeelieden en landbouwers over Noordholland zoals hetwas en is. De op namen werden voor een groot deel ge maakt in Enkhuizen en in De Schermer, het -gebied waar Brusse woont. De film werd vooraf al afgekraakt door het presentatieduo mevrouw E. Heerschap-Verstegen en de heer J. Wie ten. Dat oordeel had achteraf gegeven moeten worden of helemaal achterwege moeten blijven. Presentatieduo Het presentatieduo, dat de niet gerin ge taak had de van Texel vertrokken Jan de Vries te vervangen, kondigde de nummers aan en maakte korte inter views met de deelnemers. Dat gebeurde niet altijd even vaardig maar er moet rekening mee worden gehouden dat dit voor hen de eerste keer was. Bij de ope ning en de sluiting werd een soort Tho- masvaer en Pieternel-achtige dialoog opgevoerd en daarmee begaf het duo zich op glad ijs. Evenement Het programma werd muzikaal ge opend door het jeugdkorps KTF-DEK uit Den Hoorn onder leiding van de heer Klaas Modder. In zijn openingswoord ging de heer Oskam in op de afgelopen tien jaar waarin de Dubbele Von Sion tot een trofee van betekenis is uitge groeid. De veelzijdigheid komt volgens Oskam tot uiting in de erelijst van de trofee die uitgereikt werd aan: 9 (nu 10) sportverenigingen, 2 toneelverenigingen, 1 jeugdorganisatie, 4 (nu 5) muziek en/of zangverenigingen, 3 feestverenigingen, een buurtvereniging en aan de bejaar- denomroep. „Het evenwicht tussen Den Burg en de buitendorpen is daarbij aar dig bewaard gebleven", zei Oskam. Sierlijk Het programma van de feestavond werd verder nog gevuld door een meis- jesgroep van de gymnastiekvereniging Texel die een soepele dans uitvoerde op de tonen van beatmuziek. Het was jam mer dat de muziek zo plotseling weg viel; iets wat de meisjes ook niet ver wacht hadden. De GVT werd op deze wege blijft: „skeletteren", dat wil zeggen zo diep insnoeien dat de stam en de belangrijkste gestel- takken overblijven, om normale hergroei mogelijk te maken. Dit zal het geval kunnen zijn in ge mengde begroeiingen of bij oude re exemplaren hetzij m heggen als solitair. Tenslotte wordt meegedeeld dat bij het bepalen van het beleid voor dit jaar, rekening zal worden gehouden met de in de brief van B. en W. genoemde aspec ten. De heer WJ Kikkert tijdens zijn voor dracht over bet Den Hoorn van vroeger avond verder vertegenwoordigd door Janneke Harting die zeer sierlijk een persoonlijke vrije oefening liet zien. Op muzikaal terrein waren Ria van Opstal met een aantal nummers op viool en een saxofoonkwartet van Excelsior uit Oosterend nog te bewonderen terwijl de heer W. J. Kikkert uit Den Hoorn zich verbaal duchtig roerde met een kort verhaal over Hoornder personen van vroeger. Het was een bijzonder ge noeglijke anekdote die in een Carmig- geltachtige stijl werd gebracht. De clubshow van de kleindiersport- vereniging Kotex werd ondergebracht bij de grote provinciale tentoonstelling voor hoenders, sierduiven en konijnen, georganiseerd door de kleindiersport- vereniging ,,H en O" in Den Helder. 136 dieren werden ingezonden. Bij de grote hoenders met welsumer haan z.g. voor de heer Tjepkema met hen 2x G. voor mevr. Heetveld. In zwar te leghorn 2x Z.G. voor Tjepkema. Rhode Island red. lx Z.G. voor Tjepke ma. Clubkampioen werd de zwarte leg horn haan van de heer Tjepkema. Sierduiven. Engelse dwergkropper blauw bont lx Z.G. voor mevr. Heet veld Brunner kropper wit lx Z.G. voor S Tjepkema, tevens beste kropper clubs'how. Meden-a's Z.G. voor comb Wijngaarden. Ned. Schoonheidspostdui ven 9x Z.G. en 3x F. voor de comb. S.H.K.V. een fraaie doffer jong werd de op één na fraaiste van de tentoonstel ling en kampioen van de clubshow. Ko nijnen Vlaamse reuzen wit lx Z.G. en 2x F voor S. Tjepkema. Lotharingers lx Z.G. en lx F. voor S Tjepkema te vens mooiste Lotharinger van de ten toonstelling. Franse hangoren, een witte jonge ram van Van der Molen werd het op één na fraaiste konijn van de ten toonstelling en kampioen van de club show Kotex 1974. De bekroningen in dit ras waren zeer hoog, gezien de vol gende resultaten. G. Rammens 2x Z.G. en lx F.; A. Timmer 2x Z.G mevr. Zijm 3x Z.G.; mevr. Rentenaar 6x Z.G.: comb. Rijk lx Z.G.; P, v. d. Molen 5x F. en 6x Z G Belgische hazen 2x Z.G. voor S. Tjepkema Havannas' Z.G. en 2x F. voor C. Bruin. Angora Z.G. voor mevr. Slikker. Ned. hangoor dwerg Z.G en lx F. voor de comb. Rijk Bij de trio's ging de le prijs naar de stal van Van der Molen. De clubshow voor de vogelgroep werd dit jaar ondergebracht bij de districts show te Hilversum. Ingezonden waren 45 vogels. De heer Jac Dijker behaalde met zijn Chinese dwergkwartel het bondskruis A vogel en werd kampioen hoofdgroep en tevens eerste in zijn klas se, met zijn zilvernachtegaal. C vogels 2x 88 punten beiden een 3e prijs een loodbekje A vogel 88 punten en 2e prijs Bij de bandvinken eveneens een A vogel 88 punten en 2e prijs. De heer M. Dijker behaalde met kanarie goud isabel A vo gel 45 punten en 88 punten totaal en een derde prijs. De heer R. Kleinveld met kleur kanarie goud isabej C vogel 46 kleurpunten 89 totaalpunten en een eer ste prijs. De heer H. van Heerwaarden behaalde met een postuurkanarie glos ter corona (kuif) A vogel 88 punten, 3e prijs. Clubkampioen werd de heer R. Kleinveld met zijn kleurkanarie goud isabel. De heer G. J. Veeger Mzn. werd bij koninklijk besluit, met ingang van 1 januari 1975 benoemd tot heemraad van het Waterschap Texel. De heer Veeger volgt daarmee de heer C. W. Bakker Wzn. op, die na een ambtsperiode van bijna 30 jaar, tijdens de hoofdingelan denvergadering op 30 december, af scheid nam. In die vergadering trad ook de heer K. Breman af als hoofdingeland na een zittingsperiode van ongeveer 25 jaar. De heer Breman wordt opgevolgd door de heer C. N. de Wit uit Den Burg. De beide scheidende bestuursleden, die de leeftijdsgrens hadden bereikt, werden door dijkgraaf M. Roeper Pzn. bedankt voor de inzet en aktiviteit die zij aan de waterschapsbelangen op Texel hebben gewijd. De 45-jarige mevrouw Boitscheva uit Bulgarije heeft op uitnodiging van de telersgroep die met de firma Boon deze zomer een reis door Bulgarije maakte gedurende een week Nederland bezocht. Mevrouw Boitscheva is reisleidster bij het Bulgaarse nationale reisbureau Bal kan Tourist. Het is de eerste maal dat zij de kans kreeg een kijkje voor het IJzeren Gordijn te nemen. Dat de 40 man grote telersgroep de Bulgaarse reisleidster voor een bezoek aan Nederland uitnodigde kwam door de fantastische wijze waarop deze vrouw van een Bulgaarse arts de Texelaars agrarisch Bulgarije heeft laten zien en gesprekken met Bulgaarse agrariërs mo gelijk maakte. Mevrouw Boitscheva is in Amsterdam en Friesland geweest en bracht uiteraard ook een bezoek aan Texel waar zij in hotel „De Hoop" haar kennis van Bulgarije op de ongeveer 100 belangstellenden overbracht Op deze avond vertoonde de heer J. Koolhof films en dia's over de reis van de telers. De dorpscommissie van Oosterend or ganiseert donderdag om 20.00 uur in het dorpshuis De Bijenkorf een bijeenkomst voor belangstellenden over een noba van B. en W. over het beschermd dorpsge zicht van Oosterend. Tijdens deze verga dering zullen de meningen worden ge peild DE KOOG Zondagmiddag is bijna twee uur gezocht naar een patiëntje uit het Maartenhuis Het meisje maakte tijdens de theepauze van een onbewaakt ogenblik gebruik om er vandoor te gaan en wandelde snel in de richting van De Koog. Alle beschikbare personeel van het Maartenhuis ging op zoek, de politie werd gewaarschuwd en ieder die men tegenkwam werd verzocht uit te kijken. Even voor vijven kwam het bericht dat Elsje, die niet in staat is te spreken, was komen aanlopen bij mensen in De Koog. Ze had iets dergelijks al eens eerder uitgehaald en volgde toen ongeveer de zelfde route. Oud-Texelaar Sjors Visser, thans voor de Partij van de Arbeid wethouder op Terschelling ontdekte dat in de oude jaarsnacht 400 dakpannen van zijn ga rage waren weggehaald. Verder werd de bedrading van zijn auto stukgetrok ken en hetzelfde lot ondergingen de drie auto's van bij de heer Visser verblijven de gasten, aldus de Harlinger Courant. Het vandalisme houdt mogelijk verband met het feit dat de heer Visser een der voorstanders is geweest van de anti auto maatregelen op Tereschelling Van scheepstimmerman tot walkapitein Donderdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. D. Koning uit Oudeschild in dienst kwam bij TESO. Het jubileum is in gesloten sfeer herdacht, waarbij bestuur, directie, oud-directie en perso neel waren vertegenwoordigd. Uit han den van directeur Th. Hoogeheide kreeg de jubilaris een geschenk onder couvert; eenzelfde attentie kwam van het perso neel. Verder kreeg de heer Koning het TESO-speldje voor 25 jaar trouw dienst betoon opgespeld. De heer Koning was aanvankelijk timmerman op de werf van de heer C. de Wijn in Oudeschild. Als timmerman trad hij ook in dienst van TESO. Allengs minderde het timmerwerk, zodat de heer Koning 's zomers ook optrad als hulpcontroleur op de boten. In 1966 werd hij benoemd tot walkapitein wat inhoudt dat hij toezicht houdt op het on derhoud, het laden van de auto's etc Tijdens de jubileumbijeenkomst werd benadrukt dat de heer Koning zijn taak steeds tot grote tevredenheid heeft ver richt. De jaarlijkse feestavond van de Ver eniging voor Vrienden van het Paard wordt gehouden op zaterdag 11 januari in hotel „De Lindeboom-Texel". Via Ben Essing heeft het bestuur het Bene lux quintet met Astrid Norma aange trokken. Kaarten voor deze avond zijn nog verkrijgbaar bij mevrouw B. Kees- om- Karsten, Beatrixlaan 56 te Den Burg en mevrouw M. Goeman-Smit, Spang, telefoon (02220) 2505 DE WAAL In pension Rebecca te De Waal begint vrijdagavond 10 januari de cursus Paardengebruik, toiletteren en voorbrengen. Deelname is mogelijk voor ieder die de leeftijd van 17 jaar heeft bereikt of een diploma heeft van de la gere landbouwschool. De lessen worden gegeven door de heer L. W. Biesheuvel, bekend jurylid en technisch adviseur van het Warmbloed Paardenstamboek in Nederland (WPN) Op genoemde eer ste lesavond wordt onderling bepaald waar en op welke avonden en voormid dagen de verdere bijeenkomsten worden gehouden. Zaterdagochtend 11 januari is er al een praktische les. De paarden vrienden staat dus een druk weekend te wachten. Belangstellenden worden ver zocht zich tevoren op te geven bij me vrouw De Lugt-Parlevliet, telefoon (02220) 2072. OOSTEREND De Vissersvereniging DETV Texel houdt zaterdagmiddag in De Bijenkorf te Oosterend een voorlich tingsbijeenkomst waarbij het onderwerp quotering aan cje orde zal komen. Het woord zal worden gevoerd door Drs. Frelmg (opvolger van de heer Thurmer) van de hoofdafdeling zee- en kustvisse rij van de directie der visserijen. De heer Freling is nauw betrokken geweest bij het internationale overleg inzake de waarschijnlijk dit jaar van kracht wor dende quotering van schol en tong. Er bestaat gelegenheid tot vragen stellen. Het DETV-bestuur rekent op de aanwe zigheid van alle leden, dus zowel schip- per-eigenaars als de andere opvarenden. De vijfde viswedstrijd van de winter- serie die zondag gehouden werd bij de Krassekeet beleefde een enorme op komst. Er waren 12 leden die gezamen lijk 230 cm vis vingen. Eerste werd H. Legierse, tweede G. van Kranenburg en derde C. J .Huisman. De volgende wedstrijd wordt op zon dag 19 januari gehouden bij het P.H. hotel. In de nacht van woensdag op donder dag werd de plastic brievenbus van me vrouw M Mosk-Dijt aan de Burgerhout straat van de paal gerukt en meegeno men. De bus (met inhoud) werd terug gevonden in de wat verderop geparkeer de auto van de heer De Wijn. De onbe kenden hadden daartoe het dakzeil ka pot gemaakt. Bij levensmiddelenhandel N. Muisman in de Schoonoordsingel verdwenen kratten met melkflessen. Een aantal flessen werd stuk geslagen op straat terug gevonden. Verder werd van een in de Schoonoordsingel geparkeer de auto een spiegel vernield Op Texel is de jaarwisseling weer rus tig verlopen. Er werden grote hoeveel heden vuurwerk afgestoken, maar bal dadigheden met ernstige gevolgen heb ben zich niet voorgedaan. Zelfs het ver plaatsen van wagens en andere eigen dommen is maar weinig voorgekomen. Op het terrein van de telefooncentrale werd wel een dienstauto van de PTT op zijn kant gezet: schade ongeveer ƒ200,-. Bij het afsteken van vuurwerk werd niemand gewond; dokter A. van Loon die van oud op nieuw dienst had, werd althans niet tehulp geroepen. Belangstellenden voor de VOS-cursus van het overkoepelend orgaan van vrou wenorganisaties kunnen zich nog tot 11 januari opgeven bij mevrouw Van der Eijck, telefoon (02220) 2535. Uitslagen heren: Tevoko 1-Seahawks 30 Tevoko 1-VCW 3—0 Tevoko 1-Callantsoog 1 31 Tevoko 2-HCSC 2 3—2 Uitslagen dames. Tevoko 2-Polisport 3 30 Tevoko 2-Callantsoog 1 30 Tevoko 3-WSOV 1 3—0 Programma a.s. zaterdag 11 januari in de Burgemeester De Koninghal: 14.30 uur: dames Tevoko 2-Noordkop 2 15 30 uur: heren Tevoko 1-Noordkop 1 16.30 uur: dames Tevoko 3-ZAP 3 Woensdag 8 januari In „De Oranjeboom" wordt om 20.00 uur de VVV-vergadering gehouden. Donderdag 9 januari Om 20.00 ur begint in De Bijenkorf te Oosterend een hoorzitting over het beschermd dorpsgezicht. Vrijdag 10 januari Een hoorzitting over de verkeersmaat regelen voor Den Burg wordt gehou den in „De Oranjeboom" en begint om 20.00 uur. Vaste data Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekken op de adressen W. van Beierenstraat 17 te Den Burg en Ploosterstraat 4 te De Cocksdorp. Het Gemengd Koor van De Cocksdorp repeteert iedere donderdagavond om acht uur in het gebouw aan de Kik- kertstraat. Dienstregeling bibliobus iedere vrijdag: 10.00-10.30 uur 't Horntje; 10.45-11.45 uur Den Hoorn; 12.00-13.00 uur Oude schild; 14.00-14.30 uur Zuid-Eierland; 14.45-15.15 uur Midden-Eierland. Iedere donderdagmiddag 3 uur bejaar- dengymnastiek in 't Skiltje te Oude schild. Uitzendingen bejaardenomroep: maan dag (18.30 - 19.30 uur): verjaardagen, voorlezen en verzoekplaten en Texel0 nieuws; woensdag (18 30 - 19.15 uur): Groot nieuws voor u met dagsluiting alsmede geestelijke en klassieke ver zoekplaten. Donderdag (18.30 - 19.15 uur): verjaardagen, voorlezen, ver zoekplaten. Iedere maandag is men tussen 20.00 - 21.00 uur welkom op NVSH-informa- tiecentrum en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw; ook voor het kopen van voorbehoedsmiddelen. Het magazijn van het Groene Kruis, in gang Schoonoordsingel, is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 17.00 tot 18.00 uur. Zang en bijbelstudie iedere donderdag avond 8.00 uur bij de familie Brouwer Warmoesstraat 42, Den Burg. Zang en bijbelstudie voor de jeugd zaterdagavond 7.30 uur. Tedere woensdag 15.00 uur bejaarden- zang in de Landbouwschool te Den Burg. Iedere dinsdag van 10 00 - 11.00 uur spreekuur van het Open Bejaarden- werk in het Groene Kruis-gebouw, te lefoon 3241. De Texelse handboogvereniging „De Ei- landschutters" komt iedere vrijdag avond om acht uur bijeen in het Ce- becogebouw op Bernhardlaan 172 te Den Burg. Iedere dinsdagmiddag trimmen. Verza melen op het Turfveld; aanvang 14.00 uur. Iedere vrijdagavond om 20.00 uur bij eenkomst schaak- en damclub O oster end in De Bijenkorf te Oosterend. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand komt de NVV-vrouwenbond om 20.00 uur bijeen in de Landbouw school.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2