I spotprijzen JANAGTERr; J)T\ Willem Jansen trouwt de freule mtM te tmmn wou4J JV V Dijkverzwaring Raadsvergadering 18 januari in Oosterend Telefoonnummer Verseput (lyrano; van acht tot twaalf: nog kaarten verkrijgbaar Oud-directeur Eendracht M. Wieringa overleden Vrolijkheid VAM0R rijschool T. Jansen I VOOR HALVE PRIJS of minder DE TEXELSE BOEKHANDEL X Verlichting, radio, platenspelers en diverse apparaten deze week voor GROOT FOTO VOORDEEL! PRACHTIGE TEXELSE FOTO'S FOTOGRAFIE IN AL Z'N FACETTEN Brl.r.o »»o Itun - bull»" »»""lwoerJ«s5#i«ld d* fldlhl» In de Texelse Courant konden we le zen dal de stukken van de 'dijk die het gevaarlijkst '(oftewel het slechtst) voor lopig niét zullen worden verzwaard Is 't niet erg dat mensen met hun milieu-, natuur- en landschapsbescherming zo veel te vertellen hebben. We zijn over geleverd aan mensen waarvoor het le ven van een vogel meer waard is dan een mensenleven. Mensen die zelf niet in het lage veld wonen maar veilig bo- i venop de Hogeberg. Vorig jaar januari I zou het gevaarlijkste stuk worden aan besteed, zo verzekerde men ons op de dijk vergadering in Oosterend. Nu. in ja- I nuari 1975, lezen we dat er voorlopig niets gebeurt. De feugeltjeskerels zijn I het nog niet eens want de nieuwe dijk zou eens gevaar kunnen opleveren voor een of andere vogelsoort of een stink- i gat (dat bij De Kaap) waar geen vogel of vis in kan leven, doen verdwijnen! Is het nog met mooi genoeg wat die heren hebben bereikt bij het tegenwerken van de waterfabriek en het natuurrecreatie- centrum? Daar veroorzaakten zij uitstel en méérkosten. maar nu gaat het om veel meer: mensenlevens zijn in gevaar, om van het vee maar niet te spreken. Ik kan begrijpen dat Weijdt zich wel eens kwaa d maakt. Hier moeten we wat aan doen. Ik stel voor dat alle politieke par tijen zich hierover met hun besturen m verbinding stellen en aan de bel trek ken. Het is een levensbelang. Joh. Daalder, 't Noorden Dinsdagavond 21 januari, aanvang half acht, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen (vergaderingen 10,11 en 20 december 1974). 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming plaatsvervangend lid Schooltandartsendienst Den Helder. 4. Benoeming van drie leden ön het centraal bestuur van de Stichting Cul tureel Werk wegens periodieke aftre ding. De aanbevelingen zullen nog na der worden bekend gemaakt. 5. Jaarverslag over 1973 van de Stich ting Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefonds te Texel. 6. Wijziging van de statuten van de stichting Prof. Dr. W. H. Keesomfonds te Texel. 7. Beslissing op een verzoek van het bestuur van de vereniging voor Christe lijk Volksonderwijs te Den Burg op Texel om met toepassing van artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 mede werking te verlenen voor de aanschaf fing van leermiddelen. 8 Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere kleuterscholen voor het jaar 1975. 9. Definitieve toekenning van de ex ploitatievergoeding aan de bijzondere kleuterscholen voor de jaren 1973 en 1974. 10. Subsidiëring Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Texel. 11. Overdracht van de Redmer IJska- school te De Waal aan de Stichting dorpshuis De Wielewaal te De Waa'l en teruglevering aan de gemeente van het oude dorpshuis. EUILLETON 12. Aangaan van een overeenkomst met de Stichting dorpshuis De Wiele waal te De Waal inzake de aanbouw van een gemeenschapscentrum aan de bestaande Redmer IJskaschoo'l te De Waal en 'inzake de inrichting, de huur, het gebruik, het beheer en de exploita tie van het nieuwe multi-functionele centrum. 13. Toekenning van een gemeentesub- 3idie aan de Stichting dorpshuis De Wie lewaal te De Waal in verband met de aanbouw van een gemeenschapsakkom- modatie aan de Redmer IJskaschool te De Waal. 14. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1974. 15. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1975 16. Wijziging van de begroting van het sociaal werkverband De Bolder voor 1975. 17 Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1975. 18. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1975. Voorlichting over quotering OOSTEREND De voorlichtings bijeenkomst over visserijquotering wordt gehouden zaterdagmiddag 18 ja nuari, aanvang 14 30 uur, in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend. Bij het telefoonnumer van de heer Verseput dat wij noemden in het arti kel over veertig jaar SVO, stond een verkeerd kengetal. Het juiste nummer is (02226) 338 DOE-HET-ZELF-CURSUS UITGESTELD Van de cursussen die onder auspiciën van de Stichting Cultureel Werk zijn begonnen of spoedig zullen beginnen, is de cursus Doe het zelf m eigen huis tot het najaar uitgesteld. Dit 'in verband met organisatorische problemen betref fende ruimte en docent. Ook de basis cursus muziek voor leerkrachten bij het basisonderwijs, lis uitgesteld. Van start zijn inmiddels gegaan twee cursussen Engels, een cursus handenar beid voor leerkrachten bij het basison derwijs en drie cursussen muziek. In de derde week van deze maand beginnen twee cursussen gespreks- en discussie techniek alsmede een cursus wiskunde. Ook de cursus boetseren (voor gevor derden) za'l binnen afzienbare tijd van start gaan. Bezoekers van de toneelvoorstelling Cyrano de Bergerac op dinsdagavond 2i januari in de Helderse schouwburg worden erop attent gemaakt dat de voorstelling begint om 20 00 uur en tot ongeveer 24.00 uur zal duren. Zoals be kend vaort na afloop een extra boot te rug naar Texel. Wie zich haast kan deze boot te voet juist halen. De Texelaars wordt echter aangeraden met elkaar contct te zoeken zodat ze met elkaar kunnen meerijden. Voor de voorstelling zijn op de afdeling Culturele Zaken van hetraadhuis nog enkele kaarten ver krijgbaar. Dinsdagavond 21 januari wordt aan vang 20 15 uur in de Helderse schouw burg het toneelstuk Cyrano de Bergeras opgevoerd Na afloop vaart een extra boot terug. Er zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij Culturele Zaken in het raadhuis, telefoon (02220) 3041 Zaterdag is in Sneek na een langdu rige ziekte de heer M. Wieringa overle den. Hij werd 65 jaar. De heer Wieringa kwam in 1940 van uit Marssum naar Texel, waar hij direc teur werd van de Coöperatieve Zuivel fabriek De Eendracht als opvolger van de heer A. H. L. Ens. Toen De Eendracht in 1969 fuseerde met Opmeer en Lutje winkel tot de CV Noordholland werd de heer Wieringa lid van de hoofddirectie. Na zijn pensionering, op 62-jarige leef tijd, vertrok de heer Wieringa in 1971 naar Sneek. 15 HOOFDSTUK VIII Koninginnedag „Geven en nemen" zei Willem Jansen, .uiteindelijk heb ik toch mijn zin". tDe diplomatie van de burgemeester li|e zijn vrouw minutieus had geïnstru eerd hoe ze dit varkentje moest wassen, ïad gezegevierd. [De koninginedagviering zou aanvan kelijk plaats hebben op de gewone wij- :e: aubade en optocht door het dorp. Daarna zou de hele Groenhovense jeugd liet alleen de fabriekskinderen, per boot Sar Maarveld vertrekken. |De freule had laten weten, dat ze op »en aubade geen prijs stelde nu ze niet .ainger presidente van het comité was. «Meester Koper was in zijn schik. Dit getekende een prachtig feest voor de anderen. De schooljeugd was opgeto gen En de ouders vonden het best. De Ia mes van het comité hadden moeten dezen of delen: het voortbestaan van het comité, en daarmee hun positie, stond op het spel. De burgemeesters vrouw kleedde het 'handig in: de koning innedagviering werd volgens traditie gehandhaafd, alleen werden de kinder spelen vervangen door de boottocht. En meneer Jansen bemoeide zich nergens mee, liet alles over aan het comité, ver zocht het comité zelfs vriendelijk, ter- wille van de kinderen, de organisatie op zich te willen nemen i Mevrouw Bas en mevrouw Sangster hadden het geslikt, zij het met moeite. Meester Koper vond het best, meneer Hermans eveneens, en de burgemees tersvrouw was in haar schik met haar diplomatiek succes. Zo brak de 31ste augustus aan J Burgemeester Berghuis stond op het Éfescheiden bordes van 't Groenhoven- se raadhuis en overzag glimlachend de zee van oranje strikken en rood-wit- blauwe papieren vlaggetjes. Als eilan den in een kinderzee staken de hoofden Van de onderwijzers en enkele helpsters, oudere dames er tussen uit. Hij hoorde het aloude Wilhelmus, het lied van de zilvervloot en het „Wilhel- mina van Nassauen" aan, altijd een beetje ontroerd door de prille argeloos heid van de stemmen van al die jonge Groenhovenaartjes, maar zijn geest liep vooruit. Straks kwam de vuurproef. 3 De kinderen marcheerden ordelijk af en volgden de gewone weg naar „Het Huis". Voor hen was dit een kwestie van routine, zo ging het ieder jaar. De bur gemeester wist dat er ditmaal méér ach ter zat. En Wiesje de Jong en Klaart je van Dam, die met stijf opstaande strik ken in de voorste rij liepen, wisten het ook. 1 De burgemeester reed in zijn rijtuigje vooruit naar Het Huis en vroeg belet bij dt' Freule. Ze kwam de kamer binnen, êen grote, statige vrouw, en haar gezicht stond somber. ,,Zo" zei ze ,,komt u me op uw eentje de aubade brengen?" „Nee freule" antwoordde de burge meester „dat komen de kinderen zo aan stonds doen" I „Maar ik heb toch gezegd. 1 „Voor ditmaal hebben we eens geen rekening gehouden met uw wensen" schertste de burgemeester. „Ik zou u dringend willen vragen, freule, stel de kinderen niet teleur". I Buiten klonk in de oprijlaan al het rumoer van de jeugd, en het geschetter der trompetten van de Groenhovense dorpsfanfare. „Ik ben geen presidente van het co mité meer, dus. „U bent nog altijd ambachtsvrouwe van Groenhoven, dus. „Burgemeester, u bedoelt het goed, maar ik laat me niet dwingen. Mijn be sluit staat vast". i De burgemeester zweeg en keek uit het raam. Daar zag hij hetzelfde schouwspel van zoéven. Verwachtings- TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) 2,70, elke regel meer 0,90. Te koop aangeb. z.g.a.n. damesfiets. Tel. 02220- 3772 - 3854 volle kindergezichten, een zee van oran je en rood-witJblauw. „Freule, kijk eens even uit het raam" verzocht hij. De freule trad aarzelend nader, keek neer op de hele kindermenigte opgeto gen wuivend met devlaggetjes. „Burgemeester. en er is niet eens een traktatie". „Die krijgen ze toch vanmiddag!" „Burgemeester.ik. Toen klonk daar opeens het lied van de zilvervloot. „U kunt ihet ze toch niet aandoen" glimlachte de burgemeester. „O. man zei ze stampvoe tend, haar ogen schoten vonken. Toen opeens lachte ze. „Dit is unfair" zei ze. „Maar goed, u wint". Haastig liep ze de trap af en ver scheen op het bordes van het oude Huis, waaromheen de zingende kinderen ston den geschaard. Meester Koper lachte over zijn hele gezicht en de kinderen zongen met ver dubbelde ijver. Toen traden de twee meisjes naar vo ren in hun witte zondagse jurken. Wies- je de Jong en Klaartje van Dam ontrol den beiden een papier Een heldere meisjesstem klonk door de plots geval len stilte. De freule was, voor het eerst, een beetje met haar houding verlegen. Haar ogen gingen beschuldigend naar mees ter Koper, in wie ze de maker vermoe de van het vers, dat de meisjes om beur ten voordroegen en waarin ze de freule „de moeder van ons dorp" vroegen weer presidente te worden van het Koningin nedag-comité „U bent er altijd bij geweest en zonder u is het geen feest!" De freule had het op dat ogenblik heel erg te kwaad, al verried haar ge zicht daarvan weinig. Haar hart ging uit naar deze kinderen. Ze voelde haar ei gen eenzaamheid, en nu werd op haar een beroep gedaan, zich niet verder in die eenzaamheid terug te trekken een beroep uit kindermonden. En ze wist daarachter de ouderen, die haar toch blijkbaar niet wilden missen! Met een haar anders vreemde spon taniteit boog ze zich voorover en kuste eerst Mies, toen Klaartje op de frisse ko nen. „Wat hebben jullie dat keurig opge zegd" zei ze „en je begrijpt toch zeker wel ,dat ik nu geen nee kan zeggen7" Meester Koper en de burgemeester hadden het allebei gehoord. „Hiep hiep hoera voor de freule!" riep de burgemeester en driemaal klonk het. „Jongens en meisjes", zei de burgemees ter, „jullie krijgt ditmaal lekker geen limonade en geen traktatie Dat hebben we allemaal bewaard in de speeltuin in Maarveld, waar jullie vanmiddag met de plezierboot naar toe gaan". Een on bekommerd gejuich toonde aan dat de schare zeer wel genoegen nam met dit uitstel, dat geen afstel betekende. Toen marcheerde meester Koper zijn klantjes weer naar de school. Ze moes ten vroeg eten, want de boot vertrok al om één uur. De burgemeester bleef ach ter met de freule. „Nu moet u mij nog één ding belo ven", zei hij „vanmiddag ga ik met hijn rijtuig naar Maarveld, om eens te kijken hoe onze 'kinderen zich vermaken. Freu le, doet u me een groot plezier en gaat u mee". „Moet uw vrouw dan niet mee?" „Die is al op de boot". „Wat aktief!" „Ja, zo is ze" zei hij vergenoegd. De freule aarzelde. „U hebt u zoëven groot getoond" zei de burgemeester „voleindig het goede weTk, freule". „Goed" zei ze, „ik ga mee Komt u me om twee uur maar halen". (wordt vervolgd) Wees wijs. Als U gaat op reis. Neem Texels grootste taxi voor een kledne prijs B.v. Texel-Amsterdam vanaf ƒ100,incl. boot. Aris van Boven, Oude- schild, tel (02220) 2721 Ook voor uw bagage- en caravanvervoer Te koop stereo hi-fi versterker 2 x 70 Watt. Witte KruMaan 9 na uur Gratis af te halen hout voor haardvuur Bakker, Am alia" Te koop Citroën 2 CV bestel 1971 B. Moor Thijsselaan 130 Elektronische orgels, merk Parma, v.a. 485,— Tevens bladmuziek. Mu ziekhandel v. Wijngaar den, Weverstraat 68, tel (02220) 2695 liter Montilla 6,95 1 pak snelk. rijst 1,00 5 pak Blue Band 3,75 Waalderstraat 17 Voor eieren: Graven straat 20. Altijd vers, al- tijd goedkoop Te huur of te koop ge vraagd weiland voor pony iin omgeving Den Burg. Familie Van Dingen, W van Beierenstraat 48, tel. 02220-3386 Volop handappels. Huisman, De Veen, tel. 2203 Houtworm? Een Kim-X set helpt! Voor meube len, orgels, piano's, enz KIM-X helpt absoluut af doende. Set: flesje, spuit je, kwastje; 1 ltr, 5 ltr., 10 en meer liters. Verkrijg baar bij Bakkers Ijzer handel en Bremer doe-het -zelf Oosterend Begin apri'l verschijnt het tweede deel van „De Goelag Archipel" van Solzjenitsyn. Tot de da tum van verschijnen geldt een 'intekenprijs van 19,90 Daarna wordt het boek 24.50. HET OPEN BOEK Husqvarna motorzagen reeds vanaf ƒ450,Fa. Tatenhove, Oosterend Wij hebben in voorraad diverse afmetingen balk en plankhout, wand- schrootjes, plaatmateria len, deuren, diverse be ton- en siertegels. Billijke prijzen, b.v. vloerhout 1,20 p.m.; wandschroot- jes vanaf ƒ0,90 p.m bui tendeuren ƒ25,beton tegels vanaf ƒ0,47; ge wassen grindtegels vanaf ƒ0,56. Alles exclusief b.t.w. Fa. Barhorst, Ma ricoweg 2a, Den Burg, te lefoon (02220) 2684 en 3055 Volop verkrijgbaar champignonmest (zonder onkruidzaden). Fa. S. P. Hin, tel. (02226) 281 Uien te koop, 40 ct. per kg. Th. Witte Jaczn., St. Antonius, Gerritslander- dijkje 18, tel. (02220) 2048 Te koop aangeb. nw. model wandelwagen met wagenzak. C. de Graaf Barendszstraat 2, Oude- schild, tel 02220-3538 - Jonge vrouw zoekt thuiswerk. Br. onder nr. 842 bur. Tex. Crt. Gevonden portemonnee 4- inhoud op zondag 29 dec. in Den Burg. Terug te halen tegen adv. kosten Wilsterstraat 15 Voor kruiwagens Aan- koop Centrale Texel Wiskundebijles bij Hans Licht, Schildenveg B 39 a, Den Burg, tel. 3852 Te koop 1-pers. houten ledikant met spiraal (wit geverfd) en 1 divan. Tel (02228) 465 Met grote vreugde ge ven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Stefanus Gerardus Wij noemen hem Stefan P Witte C. C. Witte-Witte An ja Marco 12 januari 1975, SchildePweg B 27c, Den Burg - Texel Met grote vreugde geven wij kennis van de geboor te van onze zoon en mijn broertje Marcel Petrus Wij noemen hem Marcel Piet, Els en Diana Ris-Key Oudesohi'ld, Texel, 9 januari 1975, De Ruyterstraat 114. Vrijdag 17 januari 1975, om 14.15 uur, trouwen onze kinderen Benno en Geertje Gelegenheid tot felicite ren van 16.00 - 18.00 uur in „De Oranjeboom", Den Burg Familie Bakker Familie Van Boven Hiermede geven wij u kermis, dat heden van ons is heengegaan onze lieve moeder, be huwd-, groot en overgrootmoeder Immctje Visser, weduwe van J. Plaatsman Jz., in de ouderdom van 85 jaar. Namens de familie: P. Plaatsman, Hogereind 17, De Waal C. E. Gollards Rusthuis, De Zes 12, Den Burg, Texel, 10 januari 1975. De uitvaartdienst heeft inmiddels plaats ge had. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed mijn lieve man, onze zorg zame vader en opa Marcus Wieringa, op de leeftijd van 65 jaar. J. H. Wieringa-van der Meer Groningen Bauke en Lenie Marcus, Mirjam Esther, Allard-Benjamin Amsterdam Sigrid Sneek, 11 januari 1975, Meeuwenlaan 71. Mijn man is opgebaard in het „Uitvaartcen trum", Worfc> Tjaardastraat 113, Sneek. Gelegenheid de familie aldaar te condoleren dinsdag, 14 januari van 19.00 tot 19.30 uur. De crematie zal plaatsvinden woensdag, 15 januari om 10.00 uur in het crematorium Leeuwarden, Yndyk 1 te Goutum. Vertrek vanaf het uitvaartcentrum om 9.00 Eind vorig jaar verscheen in een kleine oplage (500 ex.) een bundel korte ver halen van de nauwelijks bekende schrijver J. Groeneboom. „Vrolijk heid Alom", volgens Kees Fens „aangrijpend, ont roerend en toch amu sant". Het boekje kost maar 7.50, en in HET OPEN BOEK is het te koop. Theorie op Texel. U lest In BMW. Den Helder, (02230) 15749 vanaf donderdag in een grandioze opruiming van een grote verscheidenheid boeken, paperbacks en pockets. Om steeds de nieuwste uitgaven een plaatsje te geven, worden de iets minder recentelijke uitgaven voor zeer aantrekkelijk lage prijzen opgeruimd. En daar zit voor iedereen veel voordeel in. w* H H fa. j. nauta trefpunt voor informatie en ontspanning. Komt U eens even langs STEENENPLAATS 7«DEN BURG «TEL 02220-2114 VOOt- volautomatische S 8 filmcamera's ƒ199,ƒ99,00. Filmprojector ƒ99,00. Dia-volautom. projector slechts ƒ190,00. Viewmaster-projector 29,00. Schaalverwarmers 39,90. Diverse eenvoudige camera's vanaf ƒ20,00. Fotolijstjes etc. etc. voor een belachelijk lage prijs. Een unieke gelegenheid om ongekend voordelig een fraaie zwart wit foto van Texel te verkrijgen. Geheel kompleet, opgeplakt en met decoratief lijstje. Bijzonder geschikt voor uw iwoonkamer of gastenverblijf. Fraaie ciose-up foto's, stillevens en landschappen, sfeervolle details van eigen bodem. Formaten 18x24, 30x40 cn 50x60 cm. Prijzen slechts ƒ4,90, ƒ9,90 en ƒ15,00. Laat deze unieke kans niet voorbijgaan. fa. j. nauta

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 3