Gouden medaille voor dames Brugmans eri Veidhuijsen LAND BOUW li Belangstelling vergadering bedrijfsvereniging loopt terug C. van Groningen Creativiteitscursussen van start Gemeenschapscentrum De Waal Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 28 januari 1975 le 'I Er is sprake van een verminderde be- id langstelling voor de jaarlijkse algeme- ii- ne vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Deze keer kon ns voorzitter J. P. Herweijcr op deze bij eenkomst slechts vijftig aanwezigen verwelkomen. I In zijn uitvoerig inleidend woord me moreerde de voorzitter, dat het jaar 1974 voor de landbouw een aantal on gunstige records heeft opgeleverd. Hij doelde hierbij op de zeer droge voor- jaarsperiode en de overmatige regenval er in de herfst. B Verder is er de ongekende stijging van de kosten. De bedrijfsresultaten zijn hierdoor duidelijk ongunstig beïnvloed. Het droge weer heeft tot gevolg ge had, dat de kwaliteit van het ruwvoer er zeer goed is, maar de voorraad is op -' zeer veel bedrijven onvoldoende. Waar 'u dit niet het geval is, is dit te danken dtaan voorraden uit voorgaande jaren. Spreker richtte woorden van waarde- r: ring aan het adres van bedrijfsvoorlioh- erter Koolhof, die ook dit jaar iweer op st alle fronten aktief is geweest. Ongunstige prijsontwikkeling vleessector Een flink gedeelte van de minder - goede bedrijfsuitkomsten op de veebe drijven is het gevolg van de sterk ge daalde vleesprijzen. Zo is de gemiddelde prijs van de nuchtere kalveren volgens de gegevens van het Coveco in 1974 wel ƒ170,lager geweest dan in het voor gaande jaar. De heer Herweijer oefende kritiek op de propaganda voor vermin- e,dermg van de consumptie van vlees in gevallen, waarin een onjuiste voorstel- "~ling van de gang van zaken wordt ge geven. Door aktiegroepen wordt gesteld, otdat voor de produktie van 1 kg. vlees e 8 kg. graan nodig is. Dit graan zou naar nc-de mening van de aktiegroepen beter M'aangewend kunnen .worden door direct be-menselijk gebruikt. Van deskundige zij nde had de heer Herweijer vernomen, ;r: dat in plaats van 8 'kg. slechts 1 kg eeivan voor menselijk voedsel gesohikte .ii'granen nodig zijn voor de produktie van 1 kg. vlees. ■Kritische geluiden liet de heer Her- vaweijer ook horen aan het adres van hen, 'a aie enkele jaren geleden ijverden voor het gebruik van rietsuiker en er op aan drongen met de teelt van suikerbieten irte stoppen. Hij noemde het een geluk dat de akkerbouwers niet naar deze ":e[sternmen hebben geluisterd. Op het mo- l^ment is sprake van een zeer krappe ■'a'Wereldsuikervoorraad. Voor hoge prij- :n-zen moet door de EEG suiker aange- ie®dht worden. Positieve en negatieve punt enbij de akkerbouw positieve punten noemde hij de goede prijzen voor het pootgoed. Ook de granen lieten de eerste maanden na de lirioogst een gunstig prijsverloop zien. Op dit moment is vooral de prijs van de tarwe slecht. -iDe oogst van de suikerbieten is met buitengewoon hoge kosten gepaard ge- dgaan. Gelukkig is het prijsverloop voor ickdit produkt gunstig en lijkt de suiker- A-ebietenteelt ook in de toekomst per spectief te bieden. De teelt van snijmais bleef voor de leer Herweijer een groot vraagteken Hij is er niet van overtuigd, dat dit ge- la'was onder het Texelse klimaat moge lijkheden biedt. Bedrijfsontwikkeling gaat door Z0E> de: De heer Herweijer wees op de grote n^eranderingen, die zich op de landbouw bedrijven voltrokken. Kon een jaar of T0Jien geleden nog gesteld worden, dat het ineop bedrijven, waar per man 100.000 kg. fl;nelk aan de weg werd gezet, goed zat; )e°t.we moeten nu al weer heel andere ge luiden laten horen. De bedrijfsontwik keling wordt daarbij sterk geremd door ie hoge rentekosten. Daarnaast zijn er jj.^ver de hele linie stijgende kosten, ivaarbij vooral de lonen er uitlopen. De stijging van de lonen in 1975 zou ten n%pzichte van 1974 wel 19°/o gaan he rdragen. Met instemming had spreker 1 'èluisterd naar het interview met oud- eci»nister Stikker, waarin deze gezegd iad, dat een oplossmg alleen kan iwor- )erden gevonden als er bereidheid komt om 1 e€J»arvoor gezamenlijk aan het werk te vj^aan. Werkplan 1975 Als punten van dit werkplan noemde loeie heer Koolhof proeven betreffende jrondbewerking voor het zaaiklaar ma ten van bietenland en zaaidiepten bij iit gewas. Verder zal aandacht worden *e|geven aan de bestrijding van afrij- ,raptogsziekten bij tarwe. Tot nu toe had- len de proeven op dit gebied op ons iiland nog weinig opgeleverd. De heer Koolhof betwijfelde dan ook, of voor >ns gebied een bestrijding nodig is. Ook aan de voedérwinning zal weer landacht worden gegeven, waarbij de leer Koolhof meent, dat vooral het K'feaistadium van gras voor hooiwinning e aandacht verdient. In diverse geval- en wordt nog te laat gemaaid. Wat de excursies betreft denkt fllJhet bestuur aan een excursie naar de I"Praktijkschool te Oenkerk. Eventueel ->ök aan een bezoek aan de Veeartsenij- Rlcundige Dienst te Utrecht. Jaaroverzicht Aan het door bedrijfsvoorlichter J. De dames M. Brugmans-Lagerveld en M. Veldhuysen-Muurmans hebben dins dagavond tijdens de jaarvergadering van de stichting Texels Folklore de bronzen folkloremedaille gekregen. Dit als blijk voor de buitengewone wijze, waarop zij zich belangeloos voor het Koolhof gemaakte overzicht van de aktiviteiten, die in 1974 hebben plaats gevonden ontlenen we het volgende Ook door de heer Koolhof werd ge wezen op de onrustbarende kostenstij ging en de tegenzittende weersomstan digheden. Ondanks dit laatste konden op de betere grond zeer goede tarwe- opbrengsten worden genoteerd. Uit schieters van 9.100 kg. tarwe per ha. werden tot voor kort onmogelijk gehou den. In 1974 heeft een maximum aan bouw- aktiviteiten op agrarisch gebied plaats gevonden. Er kwamen 5 nieuwe lig- boxenstalen klaar, terwijl er aan twee nog wordt gewerkt. Verder werd nog een nieuwe Hollandse stal gebouwd. De heer Koolhof voorzag voor het komende jaar een duidelijk teruglopen van de bouw van agrarische bedrijfsgebouwen, waaraan vooral de sterk gestegen rente kosten debet zijn. Bedrijfseconomische resultaten Uit een door de heer Koolhof gegeven overzicht van de bedrijfseconomische resultaten van 23 LEI-bedrijven, waar bij een vergelijking werd gemaakt tus sen de boekjaren 1 mei 1972 tot 30 april 1973 en 1 mei '73 tot 30 april '74 bleek zonnklaar, dat er een duidelijk neerda lende lijn is. Het gemiddelde arbeids inkomen was in het 2de jaar plm. ƒ8000,lager dan in het eerstgenoemde jaar. Deze verlaging trad op ondanks het feit, dat het gemiddeld aantal koeien op deze bedrijven met ruim 3 stuks was uitgebreid en de melkgift per koe en ook de melkprijs iéts waren gestegen. Het negatieve resultaat was vooral te iwijten aan een verlaging van de post voor afzet van vee, een loonkostenstij ging van 19%, een stijging van de kos ten voor loonwerk van 24% en van de werktuigkosten van 22%. Ook de stij ging van de kosten voor grond en ge bouwen van 15%, van het veevoer met 27% en van de meststoffen met 20% zijn verantwoordelijk voor de minder goede resultaten. Met cijfers toonde de heer Koolhof aan, dat het inkomen van de boer op minstens ƒ20.000,per jaar moet liggen om financieel in dezelfde positie te verkeren als de werknemer op het landbouwbedrijf. Toch doorgaan De iheer Koolhof was niettemin van oordeel, dat er voor de goede onderne mer kansen overbleven. Daarvoor is no dig een goed zakelijk inzicht. Het is on juist om er vanuit te gaan, dat men het maar aan het toeval en aan het feit van geluk of ongeluk moet overlaten of de bedrijfsuitkomsten goed of slecht zullen zijn. Spr. wees in dit verband op het attent zijn bij de voederwinning In een nog te groot aantal gevallen wordt niet alles op alles gezet om hooi en kuilgras in de kortst mogelijke tijd te bergen. Diverse veehouders zijn nog niet vol doende overtuigd, dat bij goed drogend weer hooi en kuilgras in beweging moe ten worden gehouden om op die manier een snelle droging te krijgen. Naar de mening van de heer Koolhof waren verschillen van 4400 kg. melk per koe op het ene bedrijf en 5500 kg. per koe op een ander bedrijf veel te groot. Ook hieraan is iets te doen door te zor gen voor prima ruwvoer. Met een cijfervoorbeeld toonde de heer Koolhof het waardeverschil tussen goed en minder goed kuilgras aan. Hij kwam hierbij tot een voederwaarde verschil per bunder van ƒ238,Op de eerste bedrijven wordt wel een opper vlakte van plm. 10 ha. gras ingekuild en dit betekent op zo'n bedrijf dan al leen op dit punt al een verschil van ƒ2.380,Afgaande op de cijfers van het onderzoek van hooi meende spr. te moeten constateren, dat in veel gevallen het gras, dat voor hooi bestemd wordt in een te laat stadium iwordt gemaaid. Gehalten van 32 en 33% ruwe celstof in hooi zijn veel te hoog. Bij het kuil gras meende de heer Koolhof te moeten wijzen op het tegendeel. In enkele ge vallen komt men gehalten aan ruwe celstof van plm. 20% tegen. Bij het uit- De dames Brugmans (rechts) en Veld- huysen met hun bronzen medaille, pose rend met oud-voorzitter Kiltz, die werd geëerd met de gouden folklorespeld. folklorewerk hebben ingespannen. Me vrouw Brugmans heeft zich vooral in gespannen bij de bediening van het schandblok, tijdens de stickertjestoch- ten en als lid van de Dansgroep Oude Dansen. Mevrouw Veldhuysen maakte zich onmisbaar in haar stalletje, bij het verloten van de folklorcpop en ook bij de stickertjestochten. De folklorevergadering in „Olympic" leek in het teken van het jaar van de vrouw te staan, want er waren nog twee dames die werden gehuldigd: mej. K. Beekenkamp en mevr. N. Kooij- Reuvers, beiden leidster van de kinder dansgroep, die als zodanig hun tweede lustrum erop hebben zitten. Een foto van Texel en een bloemstuk onder streepten de erkentelijkheid die voor zitter Jürgen Kiltz onder woorden braoht. Het derde blijk dat de folklore de voruw als volwaardig en mede leidinggevend erkent, was de bekend making dat het voorzitterschap van de folklore wordt overgenomen door me vrouw D. van Sambeek-Schrama. Laatstgenoemde huldigde de scheidende voorzitter Kiltz door hem te eren met de gouden folklorespeld. Herdenking Uit het jaarverslag van de heer W. Albers bleek, dat er reden is om met voldoening opj 1974 terug te zien. De folklore is niet meer weg te denken uit hte Texelse leven, aldus de heer Albers, die dit bevestigd zag in de verkeers borden „Niet parkeren op marktdagen en folkloredagen". Vele duizenden toe risten hebben weer van het gebodene genoten. Een groot verlies voor de folklore be tekende het overlijden van de heer Jan Agter, die vanaf het eerste begin en thousiast voor de folklore heeft ge werkt. Hij maakte niet alleen deel uit van het bestuur, maar werkte op ver schillende manieren aon de program ma's mee, o.a. als schout en als dorps omroeper. Staade namen de aanwezigen enkele ogenblikken stilte in acht ter na gedachtenis. De heer Albers deelde verder mee, dat als nieuwe bestuursleden mevrouw T. Agter-Zondervan en de heer J. H. Brügemann hun intree hebben gedaan. Financiën Uit het financieel overzicht van me vrouw A. Eijk-Bonte kwam naar voren, dat het de folklore ook financiëel be hoorlijk gaat. Aan bijdragen werd ƒ13.596,ontvangen, waaronder een bedrag van ƒ1500,van de federatie van VW's in Noordholland. Laatstge noemd bedrag mag uitsluitend voor het instandhouden van oude kleding iworden besteed en is daarom in het kleding- fonds van de folklore gestort. Andere belangrijke opbrengsten gaven de scha pevachten, schandblok, weegschaal en poppen (totaal ƒ2.771,68). De oliebollen verkoop leverde maar liefst ƒ600,op. De stickertjestochten brachten ook heel wat geld in het laadje: totaal ƒ2.434,15, wat ruim ƒ400, meer was dan het jaar ervoor. De totale kosten van de folklore waren ƒ3000,hoger dan in 1973. De boeken konden worden afgesloten met een voordelig saldo van ƒ871,72. De kin derdansgroep had over 1974 een tekort van ƒ19,75, aldus bleek uit het verslag van mej. K. Beekenkamp. Het kleding- fonds, aldus mevrouw D. van Sambeek- Schrama, had een positief saldo van 1961,69. De heef Van Endenburg bracht ver slag uit over het doen en laten van de dansgroep oude dansen. Naast de negen folklorewoensdagen, waaraan werd meegewerkt, werd met Pasen een reisje naar Frankrijk gemaakt en ging men op 27/28 april op bezoek bij dansvrienden in Wijdenes. Verder werd maar liefst veertien keer opgetreden voor de gasten van De Koger Hoop. De dansgroep, be langrijke steunpilaar van de folklore, had dit jaar geen vakleerkracht in dienst. Gepoogd wordt voor het nieuwe seizoen het echtpaar P. Verbies uit Alk maar weer aan te trekken. Het folkloreprogramma voor 1975 stemt in grote trekken overeen met dat van vorige jaren. Er komen 8 woens dagen: van 9 juli tot 27 augustus. Voor 9 juli is de Pinksterbruid gepland en voor 13 augustus een boerenbruiloft. De Vereniging voor Vrienden van het Paard organiseert op 6 augustus een ringsteekwedstrijd voor dezelfde kosten als in 1973. Het sluitstuk van het pro gramma 1975 wordt een drumband show. Verschillende aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid voor het doen van suggesties. De heer A. G. van den Berg stelde voor dat de- horeca exploitanten van de Groeneplaats en Vismarkt zorgen voor een Texelse kof fietafel in de openlucht. Tegen betaling mogen de toeristen aanzitten, zodat het tevens een extra inkomstenbron voor de folklore kan wrden. De heer J. Agter voelde voor volksspelen, zoals touw trekken. Geruime tijd werd van gedachten ge wisseld over de mogelijkheid om be paalde ondernemingen als sponsor voor de folklreo in te schakelen. Tegenpres tatie is in zo'n geval dat voor de be trokken firma reclame moet worden ge maakt en dat zou wel eens ernstig af breuk kunnen doen aan de kwaliteit van het gebodene. Op de vraag wie de heer J. M. de Vries als „speaker" bij de folklore-eve- nementen zal opvolgen, werd nog geen antwoord gegeven. De heer Kiltz zei, dat met iemand besprekingen gaande zijn. Aan het slot van de bijeenkomst wer den door de heer J. M. Vroom films gedraaid. De aanwezigen genoten van een fimlpje, dat 12 jaar geleden werd opgenomen door mevrouw B. van der Meer-Langeveld en de grote folklore- film, die de heer Vroom vijf jaar gele den maakte. OOSTEREND Donderdag a s. gaan in de openbare lagere school van Oos- •terend de cursussen fotografie en teke- nenn van start. Alleen voor de teken- cusus kunnen nog nieuwe deelnemers worden ingeschreven. Men wende zich •tot Cobie Bakelaar, Peperstraat 45. *irti '/Afss^.j Ifrfnf-fVfc, jq, iai. Pa sluitend voeren van dergelijk kuilgras is er kans op voedingsstoornissen. Over het geheel meende de heer Koolhof echter te mogen constateren, dat de winning van voordroogkuilgras op ons eiland op een zeer hoog peil staat. Ook bij de excursies van overkantse veehou ders over het eiland had hij regelmatig lovende woorden over de kwaliteit van het Texelse kuilgras gehoord. Vroeg gras extra waarde Dat gras, dat in het begin van de groeitijd gewonnen wordt een plus heeft boven „zomergras" bleek kort geleden nog weer eens duidelijk op een Texels bedrijf, waarbij men op een bepaald mo ment overging van augustus-kuilgras op mei-kuilgras. Voor het oog waren het beide goede kuilen. Toch bleek de overgang naar het voorjaarsgras een produktiestijging van 2 kg. melk per koe te bewerken. In dit verband wees de heer Koolhof op het grote belang van een vroege stifstofgift. Hij meende te moeten adviseren alle voor de kuilgras- winning en hooiwinning bestemde per celen zodra het tijdstip voor het strooien van stikstof is aangebroken een gift van 120 kg. zuivere stikstof per bunder te moeten geven. Een verdeling in tweeën van de eerste gift geeft het risico, dat dit 2e gedeelte te lang droog blijft lig gen. Op dit punt bleek de oud-voorlich ter Van Groningen het niet met de heer Koolhof eens te zijn. In zijn voorlich- tingstijd had hij het diverse keren mee gemaakt, dat door zware regenval of laat optredende vorst de vroege stikstof voor een goed deel verloren ging. Hij bleef daarom de voorkeur geven aan het zo vroeg mogelijk strooien van gedeelde gift. Investering begeleid door begroting De heer Koolhof ving wel eens kri tische geluiden op ten aanzien van de. (Zie vervolg achterpagina; De gemeenteraad verhoogde dinsdag avond de gemeentelijke subsidie voor het multifunctionele centrum De Waal van f60.000,tot f75.000,waarmee de verwezenlijking van dit gemeenschaps centrum weer een stap dichterbij kwam. Bovenstaand een plattegrond van het toe komstige centrum. Te onderschelden zijn de gymnastiek- en toneelzaal (1), toestel- lenberging (2), keuken-bar (3), hal en garderobe (4), dorpskamer, handvaardig heid slokaal en kleedruimte (5), de be staande leslokalen (6) en hoofdenkamer- vergaderruimte (7), leermiddelenberging (8), wasruimte (9), berging (10), dames toiletten (11), herentoiletten (12), ingang (13). De cv-ruimte bevindt zich In de bo venverdieping. De ruimte 5 is tevens to neel en kan dus in verbiding worden ge bracht met de grote zaal (1).

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5