Wat doen de kerken aan -6od SPORTPROGRAMMA 1 Ik was hongerig 50 jaar zegenrijk werk van Memisa Bridgeclub „Groot Slam" Tweede wandeltocht winterserie Verzilver het gouden jaar van Memisa Schaakclub „En Passant" Van daden gesproken Te snel besloten Enkele feiten Ontwikkeling hier en daar Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 31 januari 1975 KATERDAG 1 FEBRUARI 1975: Afdeling Noordholland: Oosteend (Z)-MOC, 14.30 uur O'end (Z) 2-Alcm, Viütrix 3, 12.15 u. Junioren: Texel Al-N.Niedonp Al, 14.30 uur O'end Al-Geelzwart A2, 14.30 uur ZDH Al-Winkel Al, 14.30 uur Tex. Boys Al-SVAP '74 Al, 14.30 u. Flevo A2-De Koog Al, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ZAP Bl-Oosterenid BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Geelzwart B2-C'dorp BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel B2-Oosterend B2, 13.15 uur Tex Boys B2-Texel B3, 13.15 uur DWOW Cl-Tex. Boys Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Wiron Cl-Oosterend Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) BKC C2-ZDH Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ar Pupillen: Afdeling A: De Koog a-ZDH a, 14.00 uur tg Tex. Boys !b-Oasterend a, 11.15 uur ie v| Tex. Boys c-Tex. Boys a, 10.30 uur ?lt 3 Cocksdorp a-Texel a, 15 00 uur ii- Afdeling B: is Cocksdorp b-Texel e, 14.00 uur p, i Oosterend b-Oosterend c, 13.30 uur e- Texel g-Tex. Boys e, 13 30 uur n. f Texel d-Texel f, 14 30 uur e" ZONDAG 2 PEBRUARI 1975: 4de klasse B KNVB: ie Texel-Zeemacht, 14.00 uur d- Afdeling Noordholland: as De Koog-WBSV, 14.30 uur Sohellinkhout-Oosterend, 14.30 uur e* Cocksdorp-ASV '55, 14.00 uur ri" w Ca!llantsoog-ZDH, 14.30 uur (verbrek boot 13.05 uur) Tex. Boys-Kreiileroord, 14.30 uur d" Texel 2-SRC 3, 12.15 uur m i W.Vogels 2-Oosterend 2, 14.30 uur ar 3 WGW 3-Texel 3, 14.30 uur or Succes 4-Tex. Boys 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Geelzwart 4-C*dorp 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ZDH 2-SRC 5, 14.30 uur Oudesluis 3-ZDH 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Schagen 6-De Koog 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Tex. Boys 3-D WOW 4, 12.15 uur Oosterend 3-SRC 8, 14.30 uur SRC 7-Cocksdorp 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) DWOW 5-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Junioren: Texel Cl-Succes Cl, 12.15 uur SAMEN REIZEN: ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975: Verbrek boot 13.05 uur van Texel: O'end BI, ZDH Cl, C'dorp BI. O'end Cl, T. Boys Cl, De Koog Al. ZONDAG 2 FEBRUARI 1975: Vertrek boot 13.05 uur van Texel: ZDH 3 en Cocksdorp 2. ZDH 1, De Koog 2 en C'dorp 3 Tex. Boys 2 en Texel 4. Bij afgelasting bus afbellen (02240) 2421. MEDEDELINGEN: S.V. Texel Het eerste ontvangt zondag Zeemacht, id'at de laatste wedstrijden weer beter in vorm komt, na enige minder goede re sultaten. Beide elftallen strijden voor de laatste kans om nog mee te blijven draaien in de strijd om de bovenste plaats. De verliezer valt definitief af. Na ide slechte wedstrijd van j.l. zondag tegen Flevo rekenen we er op, dat onze jongens zich willen revancheren. Het zwakke punit in ons elfbal is het linker verdedigingsblok, misschien dat een om zetting hierin verandering kan brengen. Het tweede speelt thuis itegen SRC 3. Een van de zwakkere ploegen in deze afdeling. We mogen dus wel op een overwinning rekenen. Het derde, dat uiit moet naar WGW 3, heeft ook wel een mogelijkheid om de punten mee te nemen. Het vierde gaat naar DWOW 5, dat op eigen velld 'heel wat mans is. Maar ook hier rekenen we op de punten. Junioren Cl ontvangt Succes Cl, dat tot nog 'toe ongeveer de zelfde resultaten behaalde We houden het op een over winning van onze jongens. Zaterdag ontvangt junioren Al Nieu we Niedorp Al. De uitwedstrijd leverde een igröte .overwinning op. Dus ook thuis moeten we de punten kunnen verove ren. Junioren B2 ontvangt Oosterend B2. Als jullie de tegenstander niet onder schatten, dan blijven de punten in Den Burg. Junioren B3, uit tegen Texelse Boys B2, za'1 het moeilijk krijgen. Pupillen a moet de verre reis naar Cocksdorp a maken, dat de laatste wed strijd goed uit de bus kwam. Met een volledige inzet is deze klip toch ook wel te passeren. Pupillen d heeft winstkan sen tegen pupillen f, terwijl pupillen e het uit tegen Cocksdorp punillen b wel te zwaar zal 'krijgen. Pupillen g, dat thuis tegen Texelse Boys pupillen e moet spelen, geven we toch een kans op een punt. t.C. Texelse Boys Als de regen deze keer eens geen spelbreker is dan hebben we zaterdag twee /thuiswedstrijden. Om 13.15 uur it! v e. Tot de eerste opdracht van de kerken Isji behoort de verkondiging van het Evan- in gelie van Jezus Christus hier en overal in gehoorzaamheid aan het Woord van de Heer: „Trek er op uit en maak alle Ju volken tot mijn leerlingen en doop ze in ?s, de naam van de Vader en de Zoon en de Ti. Heilige Geest. Leer hun alles onderhou- oi den wat ik u heb opgedragen". Missie en zending trachten aan deze opdracht gestalte te geven, in woord en t im daad. De kerken richten zich echter t niet alleen op het gééstelijk heil van de mens, maar ook op de totdie mens. Op zijn hele welzijn en geluk. Vandaar: "écholen, ziekenhuizen, nieuwe land bouwmethoden, enz., enz. '8* Daarnaast ontstond het begrip We- u relddiakonaat, het dienstbetoon aan de 2 {verre) naaste in nood. Hulp bij rampen, ri* hongersnoden, oorlogen, aardbevingen. Het gaf aanvankelijk wat moeite om de Specifieke plaats naast de zending en de missie in te zien. Maar het wereüddiako- naat veroverde zich een plaats en is niet meer weg te denken. A.s. zondag wordt in de kerken grote aandacht aan het werelddiakonaat ge geven. In de Doopsgezinde kerk is er het Fonds Bijzondere Noden, giro 357263. In de Gereformeerde kerk (giro 2211) als ook in de Hervormde kerk (giro 8685) een inzameling voor het werelddiako naat en in de R.K. kerk is er de kollekte "1 voor Memisa (giro 505075). 13 Er is nog een derde partner in het i) werk van de kerken ontwikkelingssa- A menwerking. Qntwikkelingssamenwer- n iktng ds werk aan veranderingen in de arme landen, gekoppeld aan werk aan Veranderingen in de rijke landen. O.a. grote nadruk oip landhervormingzodat miljoenen boeren niet langer afhanke- lijk zijn van grootgrondbezitters, maar Bij de huidige stand van de mentaliteit, waarin men het verle nen van ontwikkelingshulp nog als een vrijblijvende zaak beschouwt, is die hulp voor de ontwikkelings landen dikwijls pijnlijk en verne derend Als wij ons echter bewust wor den, dat het 'hier gaat om een plicht van sociale rechtvaardig heid, ook al zijn die plichten nog niet wettelijk vastgelegd, dan zul len wij de bijstand mét grote be scheidenheid verlenen. (Vastenbrief 1969 Bischoppen van Nederland). een eigen stuk land (kunnen bewerken. Kortom: sociale gerechtigheid en zelf standigheid. Niet alleen on de arme lan den, maar; ook hier. De kerken kunnen daarbij niet achterblijven, integendeel: zij zullen juist pleitbezorgers moeten zijn voor een rechtvaardiger samenle ving! Samenvattend: de kerken hébben de opdracht om overal waar mensen wonen het evangelie te verkondigen en aan de konsekwenties ervan gestalte te helpen geven an het leven van mens en maat schappij. n.a.v Math 25 lk was hongerig En jullie vormden een menslievende vereniging, om over mijn honger te vergaderen. Ik was in de gevangenis. En jullie slopen zachtjes weg Om in een rustig hoekje van de kerk voor mijn hevrijdmgje bidden - lk was naakt. Eii jullie dachten er over na. of mijn verschijning niet immoreel wat. lk was ziek. En jullie knielden en dankten God, dat je zelf zo gezond was. Ik was dakloos. En jullie vertelden mij van het geestelijke dak van de liefde van God. lk was alleen. En jullie lieten me alleen, om voor jezelf te zorgen. Je ziet er zo vroom uit. fe meent zo dicht bij God te zijn. Maar ik ben nog steeds hongerig en alleen en koud Uit Jonge Kerk, oktober 1972. Dit jaar herdenkt Memisa het feit, dat zij zich na 50 jaar helaas nog 'altijd niet overbodig heeft kunnen maken. Geen Teden om uitbundig feest tevieren. Maar wel een reden om dieper te bezinnen op de ontstellende noden in de wereld. Op de ontelbare miljoenen zieken en honge- rigen dn de ontwikkelingslanden. speelt junioren B2 tegen Texel B3 en om half drie ontvangt junioren Al SVAP Al. Texeilse Boys Cl speelt weer een uit wedstrijd. Met de boot van 13.05 uur gaan ze naar DWOW Cl. Junioren BI is vrij. Zondag om half drie ontvangt het eer ste hekkeSluiter Kreileroord. Neem het niet te lidhit op en maak er wat van. Het tweede gaat metde boot van 13 05 uur naar Succes 4 en hetderde ontvangt om 12.15 uur DWOW 4. De beide dameselftallen zijn vrij. Voor pupillenwedstrijden zie het pro gramma en het kastje. A.W Z.D.H. Het eerste gaat naar Callantsoog en krijgt daar een lastige wedstrijd. Toch rekenen we op een zege. Het tweede speelt thuis tegen SRC 5 om half drie. Van deze ploeg werd uit met 41 verloren; dit moet een re vanche worden. ZDH 3 brengt een bezoek aan Oude sluis 3; een gelijk spel moet mogelijk zijn. Junioren Al speelt zaterdag thuis te gen Winkel Al. Uit werd met 10 ver loren, maar thuis zijn we nog ongesla gen. We rekenen op een zege. Aanvang 'half drie. Junioren C gaat naar BKC. F.Z. S.V. De Koog De pupillen spelen zaterdag om 2 uur thuis itegen ZDH a. De junioren gaan uit naar Flevo A2 het nu eens niet afgelast wordt, anders in Wierinigermeer. Het ds te hopen, dat het zondag weer eens doorgaat, anders zijn jullie half mei nog niet uitgespeeld. Aanvang 14.30 uur. Vertrek met de boot van 13.05 uur. De Koog 2 speelt zondag uit tegen Schagen 6. Dit is geen zware tegen stander, dus rekenen we wel op een kleine overwinning. Aanvang 14.30 uur. Vertrek boot 13.05 uur. Het eerste speelt thuis tegen kam pioenskandidaat WBSV uit West-Beem- s/ter. De uitwedstrijd werd met 30 ver loren. Het zal ook nu wel moeilijk wor den om 'hier een punit te behalen. Aan vang 14.30 uur. J.v.B. S.V. Cocksdorp Zaterdag spelen beide pupillenelffcal- len thuis. Om twee uur speelt pupillen b tegen Texel e, een kleine overwinning zit er wel in. Zwaarder krijgt ongetwij- felt pupillen a het. Zij krijgen mi. Texel a op bezoek. Een gelijk spel zou al een mooi resultaat zijn. De wedstrijd begint om 'drie uur. Junioren B gaan met de boot van 13.05 uur naar de overkant om het daar tegen Geelzwart op te nemen. Thuis werd ro yaal gewonnen, maar voorzichtigheid blijft geboden. Zondag gaat het derde naar SRC 7, Memisa ös er dankbaar voor, dat zij haar van God gegeven medische werk voor missie en zending nu al 50 jaar mag doen. In 1925 werd op grote schaal een mis sieten toonstelling georganiseerd. In acht verschillende ötaiiids werden de talrijke ziekten dn de landen overzee uitgebeeld. Deze 'tentoonstelling gaf de stoot tot een goede medische vorming van missionarissen, opdat zij daadwer kelijk hulp zouden 'kunnen bieden aan 'diegenen, die nog leefden in de ban van de adat en de praktijken van de medi cijnman. De missionaris ziet Zich dikwijls ge plaatst voor situaties, waarin hij han delend moet optreden 'bij gebrek aan doktoren. Dan is een medisch ^hygiëni sche vorming beslist noodzakelijk. De resultaten zijn vaak verbluffend* hoe- velen hebben het leven aan hem te dan ken doordat hij de juiste medicijnen wiist te geven en/of de nodige handgre pen kon verrichten. Wij zien op tot God met de bede, dat wij daadwerkelijk getuigen van Christus zullen worden, eerst in onze plaatselijke gemeenten, maar dan uitgaande tot alle vol ken van de wereld. Wij verplich ten ons om ook in materiële zin ons in te zetten voor hen, die hon geren en 'lijden. Uit resolutie Doopsgezind We reldcongres 'te Amsterdam. een zware opgave voor SVC 3. De wed strijd begint om half drie. Cocksdorp 2 maakt dezelfde reis als de junioren en gaat op bezoek bij Geel zwart 4. De winstkansen zullen hier on geveer fifty fifty zijn, waarbij een beet je 'geluk best eens de doorslag kan ge ven. De wedstrijd begint evenals het derde om 14.30 uur. Het eerste tenslotte krijgt het sterke ASV '55 op bezoek, dat op het ogenblik de tweede plaats bezet en zeker tot het uiterste zal gaan om geen punt te ver spelen. Wil er daarom een gunstig re sultaat inzitten, dan zal met een grote inzet moeten worden gespeeld. Aanvang 14.00 uur. Terrein dienst zaterdagmorgen wordt gedaan door W. Westdorp en U. Eelman. J.W.B. Uitslag 27 januari, 4e ronde: A lijn: 1BaCker-Raven 55 °/o 2. Echtpaar Hoogerheide 53,33% 3. Mevr. Geus-Van Lenten 51,67% 4. Mevr. Bakker-Zevenhoven 49,17% 5. Mevr. De Laat-Kellner 46,67% 6. Mevr. Zevenhoven-Bakker 44,17% Blijn O.W. 1. Echtpaar Beemsterboer 58,73% 2. Mevr. Langeveld-Blom 52,38% 3. Gebr. Duin 51,98% 4. Stolk-Van Sambeek 49,63% 5. Mevr. v. d. Molen-De Jong 49,26% 5. Echtpaar Van Empel 49,26% 7. Mej. Daalder-Elzinga 38,89% Clijn N.Z.: 1. Echtpaar Hennink 63,89% 2. Den Bro'k-Blonk 61,95% 3. Echtpaar Van Sambeek 54,76% 4 Echtpaar De Chavonnes 48,90% 5. Echtpaar Vonk 42,06% 6. Dmaes v. d. Hesrik-Wendrich 41,67% 7. Hoonderd-"Witte 36,90% Zondag 2 februari vindt de tweede wandeltocht van de winterserie plaats. Er wordt weer igesbar.t bij 'hotel „Bos en Duin" tussen 13 00 en 14.00 uur. Af standen 10 en 15 km. Nieuwe deelne mers kunnen Zich a.s. zondag nog la'ten inschrijven. Op 31 mei - 1 juni is de sportuifwis seling met Winterswijk. Er wordt eerst uit 'gespeeld en er is ook plaats voor wandelaars. De reiskosten zullen plm. ƒ15,per persoon bedragen. Wande laars die interesse hebben kunnen dit zondag kenbaar maken zodat er al een idee bestaat hoe groot de groep zal wor den. Voor: 2,50 zenden wij verband, gaas en pleisters voor wondverzor ging. 5,helpt u een £ramboesia-pa- tièntje van zijn verschikkelij- ke zweren af. 10,drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk. 15,geeft u een deken aan een ernstige zieke. 25,kan bij een melaatse de Ziekte tot staan worden gebracht. 50,deelt u voedsel uit in een hon- gergebied. 75,heeft een baby een wiegje. 100,schenkt u een bed, van belang voor verpleegsters en patiënt. 200,helpt u poUio^patiëntjes aan meer moderne behandelings methoden. 300,geeft u een missionaris een verbandkof f erhudsapotheek 500,heeft een poli kliniek een een- Het zenden van medicijnen, verband, melkpoeder, etc. is eveneens een onont beerlijke aktiviteit van Memisa gewor den. Het bouwen van poliklinieken en ziekenhuizen, het verschaffen van in- vali'dewagens, enz. behoort tot haar itaak. Het opleiden van doktoren en ver pleegkundigen in die landen is een van de opdrachten. Maar ondanks al haar inspanning en ondanks de offerbereidheid van velen, zijn er nog 'altijd rijen zieke en onder voede kinderen. Zij kennen u niet. Ze weten niet eens, dat u bestaat en de mo gelijkheid hebt om hen te hélpen. voudiige, maar onmisbare mi croscoop. 750,verblijdt u een gehandicapte met een invalidewagen zelf- beweger. 1000,is er lin een tropisch klimaat een koelkast voor het bewa ren van medicijnen en vac cins. 2500,schenkt u een volledige in richting van een 4-persoons kraamzaal. 5000,per jaar helpt u een inheemse Student om dokter te wonden. ƒ10000,bouwt u een klein ziekenhuis; een dringende noodzaak in vele gebieden. Gedenk ook na uw dood Memisa in uw testament, of vermaak aan ons uw post zegelverzameling. Memisa-50, giro 505075, Eendrachtsweg 49, Rotterdam, telefoon (010) 144888. Uitslagen 21 januari A. de Vos-B. de Goederen 01 J. v. Heerwaarden-F. v. Tatenhove 10 C. Witte-G. Zoetelief 01 H. v. Daalen-J. Hoogerheide 01 Na het eclatante succes van vorige week, waarbij Zoetelief uit het zadel werd gelicht, kwam Tatenhove nu weer met beide benen op de grond te staan. De reuzendoer was J. van Heerwaarden, die zijn opgespaarde schaakenergie in een glanzend winstpunt omzette. Enkele gedeukte reputaties zijn aan nieuwe ope ningen aan het sleutelen. Zelfs het de monstratiebord is hierbij ingeschakeld. Vermeldenswaard is nog, dat het en kele leden (oud-leerlingen?) opvallend veel deugd doet, wanneer één der vier RSG-schakers „struikelt", 't Is te billij ken, hoewelA. C. B. BS» tri»*» *m Uur. b.iux <«t<>lwoerd4JJW<l ót Er wordt veel gepraat en geschreven over voedseltekorten in de wereld. Des kundigen zeggen, dat er hongersnoden dreigen, Idie in de geschiedenis hun weerga niét kennen. Iedere bibliotheekgebruiker op Texel weet, dat de huidige noodbouw vervan gen moet worden door een beter ge bouw. Wil een bibliotheek een beetje goed funktioneren, dan moet het niet alleen een goede en ruime behuizing hebben, maar ook centraal gelegen zijn bij winkels, postkantoor, markt etc. B. en W. hebben nu de bibliotheek op een lijstje van projekten gezet, die in aanmerking komen voor extra over heidsgeld ter stimulering van de werk gelegenheid. De gemeenteraad moest daar afgelopen week een oordeel over vellen. Omdat er alleen nog bij de Drij verstraat grond vrij was, hebben B. en W. het dédr maar gepland. Door te tè snelle besluitvorming wordt nu aan de centrumfunktie van de bibliotheek voorbij gegaan. Waarom niet een paar jaar gewacht? De gemeente had dan voor goede bouw grond 'kunnen zorgen in het centrum van Den Burg. De exploitatiekosten zullen waarschijnlijk tegen die tijd niet zo hoog meer zijn, omdat de nieuwe blibliotheekwet dan al een paar jaar bestaat. Het ruimtegebrek in de be staande bibliotheek kan volgens mij op gevangen worden door het noodgebouw- tje wat groter te maken. Voor deze uit breiding is niet zo veel park nodig. Dit alternatief lijkt me beter dan wat B. en W. nu voor ogen staat. C. Witte Molenstraat 69, Den Burg - Texel Wat kan de kerk /daaraan doen? Niet alles natuurlijk. De verdeling van het beschikbare voedsei is een grove onbil lijkheid, die via politieke maatregelen o.a. kan worden opgelost. De kerken kunnen en moeten druk uitoefenen. Dat is één. Maar belangrijker nog is, dat wij an cxnze hele manier van leven ernst ma ken met dit probleem. Vasten of versoberen? In veel gezinnen is men er mee bezig. Wat kunnen we samen hier aan doen? Hoe kunnen we aan onze ver- antwoordlij kheid 'gestalte geven? De Raad van Kerken in Nederland is met deze dingen hard bezig. De pastores van het eiland Texel hebben dit punt hoog op de agenda genoteerd staan. U zult er ongetwijfeld meer van horen. Vragen, die vaak gesteld worden: a. Waarom kerkelijke inspanningen voor ontwikelmg naast de hulp, die de 'regering biedt? De kerken kunnen daar komen, waar de regeringen vaak verstek (moeten) laten gaan, n.l. de allerarmsten en de verge ten groepen. De manier waarop de ker ken dat doen door offers te brengen onderstreept de profetische taak van de kerken, die kritisch moeten staan t.o. •regeringen, die daartoe niet bereid zijn. b. Hebben we wél controle op de beste ding van ons geld? Het is in de eerste plaats een kwestie van vertrouwen. Te lang hebben wij de macht over het geld in eigen hand ge houden. Bn waarom zouden wij beter weten dan zij wat voor de ontwikkeling van hun land nodig is? De afstand tussen de arme en de rijke landen wordt steeds groter. In 1970 pro duceerde de hele wereld voor een waarde van 10.000 miljard gulden. Bij de verldeling kwamen de «arme landen er bekaaid af. De airme landen met in totaal 2,5 miljard inwoners kregen daar van maar 1.800 miljard Terwijl de rijke landen met 1 miljard inwoners maar liefst 8.200 miljard van het totale inko men m de wacht sleepten. Door de verschrikkelijke ongelijke verdeling van geld en (dus) macht, ko men andere problemen aan de orde als werkloosheid, honger, kindersterfte, enz. Ontwikkeling is dan ook een totaal- iproces, dat de mens moet bevrijden van de slavernij van de armoede, onkunde, taboes, enz. Niet alleen in de arme lan den, maar ook hier. Dat is een langdurig proces. Dat is niet een kwestie van geld alleen, ook niet van mooie woorden, maar van mentaliteit, geloof, hoop en liefde, zoa'ls ide bijbel die leert. Deze levensstijl komt niet in één dag. Maar er moet wel eens gewerkt worden hier en daar!

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 7