Cjroen 'ZwartsJ~exeU het harL, Enquête over taxameters onder taxiondernemers TAXI«222o> 2000 TAXI 215 Texel niet warm voor nationale ouderavond Gerrit Vlaming kreeg brief terug van politieke gevangene Edw. Bhebe Full-time welzijnswerker voor open bejaardenwerk noodzakelijk Vraag: Gaat U bij invoering tot inkrimping of sluiting over? GEEN NACHTTARIEF Amateurs zetten hun beste beentje voor gratis mosselen eten in 't Pakhuus. Meeste scholen doen niet mee Martien van de Wetering Den Burg Fa. Kikkert De Koog Dag en nacht bereikbaar RIJDAG 31 JANUARI 1975 TEXELSE 88e JAARGANG No. 8947 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij lostbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 daktie: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vr(Jdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f8,65 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct. p. mm excl. 4% BTW OOSTERENDDe dorpscommissie van Oosterend is van plan op zaterdag avond 22 februari in het dorpshuis De Bijenkorf een avond te organiseren, die geheel door amateurs zal worden ver zorgd. De commissie heeft al enkele medewerkers op het oog, maar er kan nog best een aantal bij. Ieder, die iets heeft te bieden op het gebied van toneel, voordracht, zang, muziek etc. kan zich aanmelden als me dewerker. Dat moet gebeuren vóór 8 februari a.s. bij de heer Jan Drijver, Achtertune Oosterend, telefoon (02223) 371 of Joh. C. Roeper, telefoon (02223) 204. Het is denkbaar dat mensen zich uit bescheidenheid niet aanmelden. In dat geval wordt een tip van een ander op prijs gesteld. Om het publiek de ga rantie te kunnen geven dat het een af wisselende avond van behoorlijk niveau wordt, moeten de deelnemers bereid zijn aan een voorselectie mee te werken. >ett h< 3ur B. en W. spelen met de gedachte om taxameters in te voeren ter verbete ring van de taxivervoerssituatie. Zij kwamen tot deze conclusie na een twee tal besprekingen met de taxiondernemers op 4 oktober en op 27 november van het vorig jaar. Het college wil zichzelf echter eerst informeren over de standpunten van taxiondernemers inzake deze taxameter. Daartoe heeft zij een enquête samengesteld en verzocht of alle taxiondernemers deze in wil len vullen. j In de enquête vragen B. en W. on dermeer of de ondernemers, bij het verplicht stellen van de taxameters, tot inkrimping of zelfs tot sluiting van hun bedrijf zullen overgaan. Mocht deze vraag bevestigend worden be antwoord dan zal wethouder Nauta „gaarne bereid zijn met u daarover persoonlijk van gedachten te wisse len", aldus de brief van B. en W. aan de taxiondernemers. Over het gebruik van de taxameter wordt in de enquête gevraagd naar de voorkeur voor een gelijk tarief voor iedereen of voor een maximum tarief: „dat wil zeggen dat iedereen vrij is zijn tarief zelf vast te stellen tot een bepaald maximum". I Verder wordt naar de kilometerprijs geïnformeerd, waarop de meiter moet worden afgesteld, j^ndere vraag: ..Bent u voorstander van een voorrij tarief, een dag tarief, een nachttarief of een wacht te rief. Bij de drie laatstgenoemde ta- ©even wordt tevens gevraagd naar de bedragen per kilometer en per uut (wachttarief). Als de ondernemer voor een nachttarief as willen B. en W. weten hoe laat hij dat tarief in wil laten gaan. Overigens is het op dit moment zo dat naast Henk Grootjen ook Martien van de Wetering en Kikkert voor één tarief zijn gaan rijden. Dat betekent dus dat die twee ondernemers in navolging van Grootjen, een tarief berekenen dat 's nachts gelijk is aan overdag. Iïct is in de taxiwereld gebruikelijk dat het nacht tarief hoger is dan het dagtarief. Belangrijk bericht voor iedereen, die plannen heeft voor aanschaf van een diepvrieskist of een diepvrieskast of een diepvries-koelkastcombinatie of een koelkast of een wasdroger of een gasfornuis of een afzuigkap k op de advertentie-pagma van deze krant f indt u een aanbieding tegen ongekend i prijzen van een echte vakhandelaar Overigens heeft het Koninklijk Ver bond van Ondernemers (KVO) begin vorig jaar in opdracht van de gemeente een enquête gehouden waarin ook om een uitspraak over de taxameter werd gevraagd Drie ondernemers waren toen voor deze meter, en vier tegen. In een artikel an onze krant van 6 december waarin de problematiek rond de taxa meter uit de doeken werd gedaan spra ken zowel de ondernemers Toon Smidt en Martien van de Wetering als KVO- vertegenwoordiger Vellinga (die de KVO enquête heeft gehouden) zich uit tegen de invoering van een taxameter. Het hierbij aangevoerde argument was dat zij zoiebs te duur in aanschaf vinden.- Henk Grootjen toonde zich wed een voorstander van een meter maar, zo zei hij, „wel tegen een zo laag mogelijk ta rief". Het eventueel invoeren van de taxa meter moet gezien worden in het kader van een gemeentelijke taxiverordening. Het overleg hierover is nog in volle gang. De gemeente heeft november vo rig jaar een gesprek gehad met een uit de taxiwereld geformeerde werkgroep bestaande uit Martien van de Wetering en Henk Grootjen. Zij is nu bezig met Wegens vele aanvraag zaterdagavond 1 februari, 21.00 uur C. GROOTJEN, Haven 13, Oudeschild. het opstellen van een ontwerp-taxiver- ordening die verder in deze werkgroep zal worden uitgewerkt en uiteindelijk in een vergadering met alle betrokkenen zal worden besproken. Uit handen Het motief van het college voor het instellen van een gemeentelijke taxi- verordening is dat zij Gedeputeerde Sta ten argumenten uit handen wil nemen om Texel bij een gemeenschappelijke regeling te betrekken. GS krijgen name lijk na het in werking treden van de laatste wijzigingswet „Autovervoer per sonen" verregaande bevoegdheden om gemeenschappelijke taxivervoersrege- ilingen ite treffen. Dit om uniformiteit en intergemeentelijke coördinatie in het ■taxivervoer te krijgen. De mogelijkheid bestaat dait Texel ook bij een dergelijke regeling zal worden betrokken. Zowel de gemeente als de taxiondernemers zu'llen waarschijnlijk weinig invloed op zon intergemeentelijk orgaan kunnen uitoefenen. „Beter os het de zaak in ei gen hand te houden", vinden B. en W. In een schrijven hebben Gedeputeerde Staten, vooruitlopend op de wetswijzi ging, al enige mededelingen over ge meenschappelijke regelingen gedaan. In antwoord op deze brief zeggen B. en W. niets voor het onderbrengen van Texel in een intergemeentelijke regeling te voelen omdat Texel zelf al bezig is het taxivervoer voor zowel ondernemers als consumenten zo aantrekkelijk mogelijk te maken, onder meer door het vaststel len van een specifiek op Texel gerichte verordening. In een van de vorige kranten plaat sten wij een bericht met het verzoek aan verenigingen om in de week van 3 tot en met 7 februari geen evenementen te organiseren. Dit in verband met de ou deravonden die zo werd verwacht in deze periode door diverse scholen zouden worden gehouden. De oproep om in genoemde periode een ouderavond te houden is afkomstig van het Landelijke Secretariaat Nationale Ouderavond te Den Haag met de bedoeling zoveel mo gelijk ouders te interesseren voor het begrip ouderparticipatie oftewel het be trekken van de ouders bij het onder wijs. Dat alle of vrijwel alle Texelse scho len hierop zouden inhaken en in ge noemde week een avond zouden beleg gen 'is een vrome wens gebleken Slechts enkele scholen doen mee. Bij de anderen wordt aan ouderparticipatie geen be hoefte gevoeld of is men van mening dat dit begrip al zo uitgebreid 'in prak tijk wordt gebracht dat het niet nodig is daarover nog eens te gaan praten. Ook zijn er scholen die om praktische rede nen niet kunnen meedoen. Andere dag De J. P. Thijsseschool te Den Burg houdt in de aanbevolen week wel een ouderavond waarop de ouderparticipa tie aan de orde komt, echter niet op de landelijke organisatie voor de basisscho- Gerrit Vlaming uit Oosterend kreeg onlangs zeer verrassend een brief te rug van de Rhodesische politieke ge vangene Edward Bhebe die hij in het kader van de martelingencampagne van Amnety International met kerstmis een brief had gestuurd om de Rhode- siër, die al 10 jaar in de Gwelo gevan genis zit, een hart onder de riem te steken. Het gebeurt namelijk zeer zel den dat politieke gevangenen die op de lijst van Amnesty International staan er in slagen iets van zich te laten OOK VOOR REKENING ZIEKENFONDS horen. Gerrit Vlaming was één van de vele Nederlanders die Edward Bhebe met kerstmis een brief hebben ge schreven en het mag wel zeer curieus worden genoemd dat juist hij een brief van Bhebe terug kreeg. Rechten Edward Bhebe is Afrikaan en zit sinds 6 juli 1965 gevangen, het jaar waarin de blanke minderheidsregering van Ian Smith Rhodesië onafhankelijk verklaarde. Volgens gegevens van Am nesty International is Bhebe niet be schuldigd van enige overtreding en heeft hij evenmin een proces gekregen. In zijn in het Engels geschreven brief aan Ger rit Vlaming vertelt Bhebe niet in wel ke omstandigheden en om welke reden hij al weer 10 jaar in de Gwelo-gevan- genis on Rhodesië zit. Wel schrijft de Rhodesiër dat hij door correspondentie met de universiteit in Londen rechten studeert, maar dat zijn studie ernstig belemmerd wordt door een te hoge bloeddruk, die zijn gezondheidstoestand nadelig beïnvloed. De brief van Edward Bhebe is zeer waarschijnlijk geschreven op ipapier van de Londense universiteit. Bovenaan de brief staat namelijk' Naam, adres, collegenummer, onder werp, testnummer:, aanduidingen waar achter de persoon in kwestie de gege vens in moet vullen. (zie vervolg pagina 2) len aangewezen dinsdag maar op maan dag 3 februari. De Nutskleuterschool Den Burg heeft ipas op 19 maart ouder avond De Redmer IJskasohool te De Waal houdt zich aan het landelijk ad vies: daar wordt dinsdagavond uitge breid over de teak van de ouders bij het onderwijs gepraat. Onderwijzers en ouder com missie van de Sint Jozefschool zien geen enkel heil in een gespreksavond over ouderparti cipatie omdat men op deze school al ge ruime tijd en met succes bezig is ouders op allerlei manieren bij de gang van za ken op school te betrekken als logiscch onderdeel van de onderwijsvernieuwing. De CVO-sohool houdt de ouderavond donderdag. Gesproken zal worden over mogelijkheden om de reeds in praktijk gebrachte ouderparticipatie nog verder uit te breiden. Ook de School met de Bijbel te Oos terend waar regelmatige huisbezoeken door onderwijzers, „kijkavonden" voor de ouders e.d. al geruime tijd geleden zijn ingesteld, voelt er weinig voor de ouderavond op een „voorgeschreven" datum te beleggen of een speciale bij eenkomst over ouderparticipatie te hou den. De Algemene Christelijke kleuter school dm Oosterend gaat wel iets doen, maar zeker niet in de door het landelijk secretariaat aangewezen week. In De Cocksdorp heeft men andere zorgen aan het hoofd, want daar is men druk doende met de voorbereiding voor de verhuizing naar het multifunctionele centrum. Rijksscholengemeenschap De oudercommissie van de Rijksscho lengemeenschap zal ook geen ouder avond houden en zich vooralsnog be perken tot een gesprek met de leraren over de mogelijkheden tot ouderparti cipatie. Voor zover wij konden nagaan had den andere scholen van Texel geen bij zondere plannen. Hier en daar beluisterden we wrevel omdat het Secretariaat Nationale Ou deravond nogal laat met zijn plannen ds gekomen, zodat de oudercommissies (-die meestal niet zo erg veel bijeenkomen) geen tijd meer hadden voor beraad. Bij het landelijk secretariaat leeft overigens de vrees dat veel mensen met weten wat precies onder ouderpartici patie moet worden volstaan, zodat in sommige gevallen ten onrechte wordt gedacht dat men deze weg als is inge slagen en dus niet meer geïnteresseerd hoeft te zijn. Wie zich nader wil voorlichten kan uitgebreide informatie krijgen. Men wende zich tot het landelijk secretariaat Nationale Ouderavond, Bezuidenhoutse- weg 225 te Den Haag, telefoon (070) 84 91 01. In 't hoekje van de Oesterstraat gezellig naar de kapper 'T STRENDER SALONNETJE Voor een goed verzorgd en mo dieus kapsel. Vraag naar de zeer voordelige abonnementen. tel. 02223-436 Karin Didden De stichting voor Voorzieningen Ouderen gaat pogingen in het werk stellen een full-time welzijnswerker voor liet open bejaardenwerk op Texel te krijgen. Uit ervaringen van de 28- jarige welzijnswerker Henk Cooper is gebleken dat een part-time kracht, zoals hij, die slechts één dag in de week op Texel kan zijn de werkzaam heden lang niet aan kan. Dat gaat voornamelijk ten koste van de buiten dorpen waar Cooper slechts één keer in de twee maanden kan komen. Coo per werkt sinds augustus elke dinsdag op Texel. Hij zegt niet meer tijd vrij te kunnen maken door de zeer drukke werkzaamheden die hij in Den Helder heeft. De ene dag dat Henk Cooper op Texel is heeft hij dinsdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Tot dusver is dit spreekuur nog zeer matig bezocht. Cooper: „Gemiddeld één bejaarde per ochtend neemt de moeite naar het Groene Kruisgebouw te komen. Zij hebben kennelijk een soort drempel vrees. Ik krijg ook de indruk dat het Groene Kruisgebouw een plaats is waar de bejaarden niet zo graag heen gaan, omdat dit gebouw toch te veel binding met het medisch gebeuren heeft". Cooper is dan ook van plan zijn spreekuur in Starkenburgh te gaan houden om zo de drempel wat te ver lagen, door midden tussen de bejaar den te gaan zitten. Henk Cooper vindt dat de situatie van Texel een moeilijk punt is. „Je zit altijd met de boot. Het is dan ook altijd ont zettend moeilijk avondvoorstellingen op het vaste land te bezoeken". Op Texel heeft Cooper te kampen met problemen in de buitendorpen: „In Den Burg wo nen verreweg de meeste bejaarden. Daar is het dan ook niet moeilijk akti- viteiten te organiseren. In de buitendor pen wonen veel minder bejaarden en wordt het veel moeilijker iets van de grond te krijgen". Zo is Henk Cooper al geruime tijd be zig de bejaardengym in De Koog op po ten te zetten, tot dusver zonder resul taat Hij heeft nog niet het, voor het aantrekken van een gymleraar benodig de, aantal van 20 deelnemers bijeen kunnen krijgen. Volgende maand zal Cooper opnieuw een poging wagen. Coo per heeft veel contact met het bejaar- denberaad Texel dat hij als zijn dage lijks bestuur beschouwd hoewel hij er feitelijk niets mee te maken heeft. „In het dagelijks bestuur van de stichting voor Voorzieningen Ouderen zit maar één Texelaar, die daar veelail weinig aan heeft omdat op vergaderingen voor namelijk Heidense zaken besproken wor den". Zoals reeds m onze krant van dinsdag was te lezen heeft de werkgroep ont spanning van de stichting voor Voor zieningen Ouderen weer een aanta'l eve nementen op het programma staan zoals het optreden van de Marinierskapel ge combineerd met een optreden van het bejaardenkoor Excelsior. BWelzijnswerker Henk Cooper: .Eenmaal in de week op Texel is te weinig"

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1