Alleen bij overeenstemming agrariërs en natuurbeschermers AGENDA 't Amateurtje kampt me tekort aan spelers Leden woningbouwvereniging moeten beslissen over aardgas in huurwoningen Functioneren geintegreerd beleid VERVOLG VAN PAG. 1 Vergadering Stamboek Veerdienst stagneerde weer door laag water Verwaarloosde koeien moesten worden afgemaakt ,De vroege vogel" prima gebracht Enquête loopt vooruit op besluit „De natuurbeschermer verwijt de landbouwer onvoldoende begrip en waardering voor natuur en landschap te hebben en de landbouwer verwijt de natuurbeschermer onvoldoende begrip voor de agrarische belangen. Deze nota geeft beleidslijnen aan waardoor beide belangen kunnen worden geïntegreerd. Dat beleid kan alleen functioneren bij wederzijds begrip en erkenning tussen beide belangengroeperingen". Aldus de ministers A. van der Stee. (Landbouw en Visserij) en J. Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en Staatssecretaris W. Meijer van CRM in een gezamenlijke nota over de relatie tussen landbouw en natuur- en landschapsbehoud. Deze nota verscheen gelijk met die van de interde partementale commissie over nationale parken en landschapsparken, waar over wij eind vorige week berichtten. De nota verder: „Een intensieve en samenhangende voorlichting is noodza kelijk. Deze voorlichting moet gericht zijn op het kweken van een zo groot mo gelijk begrip voor de wederzijdse doel stellingen en belangen van de agrariërs en de natuurbeschermers en op het rea liseren van oplossingen voor het func tioneel samengaan van genoemde belan gen". Hierbij wordt gedacht aan voor lichting door instellingen uit de sfeer van de landbouw en de natuur- en land schapsbescherming alsmede door het re gionaal opbouwwerk en het jeugd- en vormingswerk. Beperking Uibgajigspumt van de motoa is de be scherming van natuur en landschap im het landelijk gebied waartoe beperken de maatregelen ten opziidhte vam de agrarische bedrijfsvoering nodig zijn De bewindslieden willen deze beperking in het algemeen aompenseren door een fi nanciële /tegemoebkcwniing aan de agra riërs. Bij de voorbereiding van de voor gestelde maatregelen zullen zij recht streeks en intensief worden betrokken, zo beloven zij. Over de vormgeving van dat overleg lis nader beraad nodig. In af wachting daarvan kondigen de Staats secretaris en de twee ministers een on derzoek aan om inzichlt te verkrijgen in de houding van de boeren tegenover na tuur- en landschapsbehoud en de in dit kader te nemen maatregelen. Beheerovereenkomsten De enige manier om op korte termijn verdere verarming van cultuurland schappen tegen te gaan is volgens de sa menstellers het sluiten van beheerover eenkomsten met de agrariërs, aangezien de Natuurbeschermingswet daartoe niet genoeg mogelijkheden biedt terwijl in» een groot gedeelte van Nederland nog geen integrale, actuele streekplannen zijn en ook bestemmingsplannen voor het buitengebied grotendeels ontbreken. Regelingen Eén type beheersovereenkomst is op Texel al op beperkte schaal in prak tijk gebracht: het door de boeren on derhouden van tuinwallen waarvoor zij als tegenprestatie een financiële vergoeding van het Rijk krijgen. Een andere overeenkomst zal gesloterv moeten worden voor gebieden waar de landbouw- en veeteeltgronden zelf een beheerobject gaan vormen. Hier gaat het vooral om aanpassing van de Voor de vergadering bestond grote be langstelling. Voorzitter J. Kreuger ver welkomde een tot de laatste plaats be zette zaa'l Hij vertelde dat het afgelo pen jaar voor de sChapenhouders een goed jaar was. De vüeesprijzen waren ten opz/ic'hte van rund- en varkensvlees bijzonder goed. Helaas hidden de wol- prijzen daarmee geen gelijke tred. Ook de grote successen op de Nationale Ten toonstelling ite Utrecht (97°/o eerste prij zen!) werden nog eens gememoreerd Record Nog nummer werd door het stamboek een zo groot aantal lammeren en scha pen ingeschreven. De financiële zijde van het stamboek, Ikon met een klein voordelig saldo worden 'afgesloten. In de bestuunsvacature van de heer J. Worp, werd gekozen de heer D Mus te Pur- mer. In het jaarverslag werd opgemerkt, dat het ledenaantal lichtelijk is ge daald, doch het aanbal schapen per be drijf nam toe tot gemiddeld 35 fok- oöien. Aan 199 ooien kon het predioaat ,ster" worden toegekend; aan 11 ram men ex def. premie, terwijl 20 rammen voorlopig werden geprimeerd. Twee op Texöl geboren en gebruikte rammen be haalden de hoogste onderscheiding, na melijk het pref entschap". De heer W. Pijper, hoofd Asss Cons, in Noondhollanjd, hield een inleiding over de iin 1974 opgerichte rammenrnngen, die iticxt doel hebben de lammerenpro- Iduktiie binnen 'het eigen ras te verhogen met behoud van het exterieur Aan het einde van de vergadering werden de ereprijzen, behaald op de diverse fokdagen uitgereikt. Hét bestuur zal nauwlettender toe zien op de inzendingen ramlammeren te Purmerend, waar op 30 september en 7 oktober rammenmarkten worden gehou den voor alleen goedgekeurde dieren, terwijl 23 september geregistreerde rammen, doch geen afgekeurde, mogen worden toegelaten. bedrijfsvoering en -opzet aan beheers- doeleinden terwijl het bij de onder- houdsovereenkomsten voornamelijk gaat om het onderhoud van niet-agra- rische gedeelten binnen het bedrijf (behalve tuinwallen verder onder meer nog heggen, bomen, houtwallen en sloten). Als compensatie voor de, door aanpassing van het bedrijf veroor zaakte, verminderde opbrengst wordt in de nota gepleit voor het toekennen van een „beheerderinkomen". De agrariër in een natuurgebied kan ver der een beroep doen op de EEG- bergboerenregeling, die naast vergoe ding voor permanente natuurlijke han dicaps de mogelijkheid kent van extra subsidie voor bedrijfsontwikkeling. Deze regeling is onder meer bedoeld voor handhaving van landbouwaktivi- teiten ten behoeve van het landschap pelijk beheer. Minister Van der Stee vindt bovenstaande financiële tege moetkoming noodzakelijk voor de le vensvatbaarheid en continuiteit van het agrarisch bedrijf in de cultuurland schappen, want zo staat in de nota, „de noodzaak van vergoedingen vloeit voort uit het achterwege blijven van een uit landbouwkundig oogpunt optimale inrichting en bedrijfsvoe ring". Scholing De bewindslieden constateren dart. voor de beheerdersfuncttlie van de boer een gerichte \sdholiimg nodfig is. Voor de jon geren kan daarbij gedacht wonden aan een verdere uiltbouw van het landbouw onderwijs met op 'deze functie gerichte vakken, terwijl voor de ouderen zoge naamde „beheerdersounsussen" (krummen worden gehouden Verdere aangewezen instanties voor begeleiding van de boer in zijn meerzijdige functie zijn de pro- vmoliale directies bédrijfsonrtwikkelnng en de atanidsorgandisaities Reservaten Naast het inschakelen van de boer voor behoud van het agrarische cultuur landschap wordt in de nota zeer veel belang gehecht aan reservaatvorming. „De totstandkoming van reservaten, zo als landschapsreservaten, weidevogel en ganzenreservaten is een urgente aan gelegenheid. Hierbij moet worden ge dacht aan gebieden die vanwege hun hoge kwaliteit en grote kwetsbaarheid stringent beheerd moeten worden waar door uitoefening van de landbouw niet jnccr recël is. De mogelijkheid tot grondverwerving is hierbij van het al lergrootste belang. Een landelijk rescr- vatenplan verdient hoge prioriteit". Bij 'rt ontwikkelen van een samenhan gend beleid tussen landbouw en natuur en landschap doen zich de grootste pro blemen voor mn gebieden waarr noch de landbouw, noch het cadtuurlanldschap een overheersende factor qjs. „Het gaat hierbij om gebieden waar landbouwkun dig gebruik in principe mogelijk blijft maar waar tevens bepaalde beleidsdoel einden vanuit natuur- en landschapsbe houd worden nagestreefd. Een zinvolle stoart kaïn worden gemaakt met een ge meenschappelijk beleid voor gebieden waar de landbouwbedrij fsvoering zich mede richt op verwezenüïjlktimg vain het natuur- en landschapsbeheer". Aanzet De nota vain de 3 bew indslieden moet 'n aanzert worden voor verdere uitwer king van maatregelen die in de Ordënlbe- iriingsnofca naar voren zijn gebracht „Der ze maatregelen (onder meer het sbichten van reservaten en een deugdelijke pla nologische bescherming van het agra risch cultuurlandschap) zijn ook van be lang voor de verwezenlijking van na tionale landschapsparken omdat deze parken voor grote delen udt natuurge bieden en waardevolle cultuurland schappen zullen bestaan", zo sibaat in de relatienota. Onderzoek Zoals wij ook reeds vrijdag in het ar- bikel over het nabianaail park en land schapspark schreven spelen in de eerste plaats streekplannen en daamsa struc tuur- en bestemmingsplannen een ui terst -belangrijke rol bij de integratie van agrarische en landschappelijke waarden. Ter voorbereiding van de streekplannen 'kondigt de nota een aan tal 'onderzoekingen aan: geruchte inven tarisatie van natuur en landschap en van de landbouwbedrijven, studie van effecten die mogelijke beperkingen van landbouwbedrijven zullen hebben op bun economische betekenis, ontwikke lingsmogelijkheden en inkomensvor ming, studie van effecten van (ruimte gebruik op de kwaliteiten van natuur en landschap. Verder wordt een onder zoek aangekondigd naar schadelijke ne venwerkingen van Chemische bestrij dingsmiddelen. Uit dc resultaten van deze onderzoe kingen worden doelstellingen geformu leerd en maatstaven aangelegd. Waar dit leidt tot het opleggen van beperkin gen aan het agrarisch gebruik moeten duidelijke richtlijnen worden gegeven. Inmiddels heeft minister Gruijters de Rijksplanologische dienst gevraagd om een inventarisatie van gebieden waar aan de hand van deze nota totstandko ming of wijziging van streekplannen bij zonder urgent is. Veranderingen lm de nota wondt vrij uitvoerig inge gaan op de ontwikkeling van de land bouw en het effskt daarvan op natuur en landschap Uit beide gezichtspunten worden :de ontwikkelingen gevolgd. De landbouwontwikkeling in de laatste tien tallen j'airen wondt gekenmerkt door sterke vermindering van het aantal ar beidskrachten 'en bedrijven, aanhouden de schaalvergroting en toenemende spe cial isatiie. De drijvende kracht hierach ter is ide verhoging van de agrarische produfktiViteiilt in navolging van de wel vaartsontwikkeling. Dit ging onder meer gepaard met een toenemende me chanisatie, verhoging van de dier- en gewaoproduktiviteilt en een toenemend kunstmest- en kraefhtvoergebruak. „Door deze veranderingen kwam er een einde aan de oorspronkelijke situ atie waarin de landbouw natuur en landschap in stand hield en daarop een verrijkende invloed uitoefende. Nu wor den natuur en landschap door de land bouw bedreigd", zo wordt geconstateerd, „en dat heeft geleid tot bezwaren van natuurbeschermers". Als gevolg van bijzonder laag water heeft Teso vanmiddag de veerdienst tussen 12.00 en 15.00 uur moeten stil leggen. Direct daama werd met beide schepen gevaren om het ongerief zo veel mogelijk te beperken. De politie heeft na bemoeienis van de dierenbescherming tegen een Texelse veehouder proces verbaal opgemaakt wegens onvoldoende verzorging van zijn koeien. Twee koeien waren als ge volg daarvan in een zo slechte gezond heidstoestand komen te verkeren dat zij naar de slachtplaats moesten worden gebracht. Dinsdag 25 februari Dominee Papineau Salm spreekt in de LTS-kahtine voor de Hervormde vrouwengroepen; aanvang 20.00 uur. Woensdag 26 februari Om 10.00 uur komen de Plattelands vrouwen van de afdeling Texel bijeen in De Lindeboom-Texel voor een kof fieochtend waarbij gesproken zal worden over het werk van „Barti- meus". Donderdag 27 februari In 't Asiel ihoudt Daan Welboren een praatje onder het motto „Macht en onmacht in het raadswerk"; 20.00 uur. Vaste data: Iedere avond (behalve in het weekei kan van 18.00 - 20.30 uur oud pap bezorgd worden in de paardens aan de Hollewal. Zaterdag kan het hele dag. Elke (tweede zatend/ag van de maa wordt van 14.00 - 16.00 uur ruilbes gehouden in „De ZwalkersbuirCht" Uitzendingen bejaardenomrocp: ma; dag (18.30 - 19.30 uur): verjaardag voorlezen en verzoekplaten en Tex nieuws; woensdag (18.30 - 19.15 ui Groot nieuws voor u met dagsluiti alsmede geestelijke en klassieke v zoekplaten Donderdag (18.30 - 19 uur), verjaardagen, voorlezen, v zoekplaten. Het magazijn van het Groene Kruis, gang Schoonoordsingel, is van nu dag tot en met vrijdag geopend 17.00 tot 18.00 uur. H DE WAAL De toneelvereniging ,,'t Amateurtje" te De Waal heeft het blij spel „De vroege vogel" zaterdagavond in het dorpshuis „De Wielewaal" heel goed gebracht. Zeker als in aanmerking wordt genomen dat tijdens de repetitie periode de griep herhaaldelijk als spel breker optrad kan worden gesproken van een bijzonder vlotte opvoering van een echt niet zo makkelijk stuk. We heb ben het als eens eerder geschreven: de Waalder tonelisten slagen er vrijwel telkens in een stuk te kiezen dat zij aan kunnen, een stuk waarvan de belang rijkste rollen in handen kunnen worden gelegd van mensen die tot het vereiste type behoren. Als niet te hoog wordt gegrepen en de acteurs hun rol behoor lijk leren, kan het nooit een flop wor den. Dat is misschien niet ambitieus maar wel bevredigend voor spelers en toeschouwers Toch loopt het voortbestaan van ide vereniging gevaar wegens het veel te kleine aantal werkende leden, waardoor men bij hert, kiezen van een stuk ernstig is gehandicapt. Voorzitter Koos vam Splun/ter vertelde zaterdagavond dat 't Amateurtje momenteel sfl echts tóen le den heeft en hij deed een beroep op het publiek om daar verandering in te bren gen. „Of u 16 benlt of 80 maakt niet uit, geef u op! We willen miert over de kop, maar ook in het nieuwe dorpshuis nog jarenlang akitief zijn". Niet voor kinderen In tegenstelling tot gewoonlijk werd de generale repetitie van „De vroege vogel" niet door de Waalder schooljeugd bijgewoond. Men achtte het stuk (waar in huwdlijiksprobleoncn en buitenechte lijke 'avonturen met ongewenste gevol gen aan 'de orde kwamen) daarvoor niet geschikt. De problemen doen zich voor tussen Henry en zijn zeer preutse echt genote Mabhilde. De laatste houdt niet Het bestuur van de Woningbouwvereniging Texel is van plan haar leden in een speciaal daarvoor bijeen te roepen vergadering te laten beslissen ot zij hun huurwoningen al dan niet op aardgas aan willen laten sluiten. Maar dat gebeurt pas als de woningbouwvereniging Texel volledig op de hoogte is van de plannen van hei Texels gemeentebestuur. Tot dusver is het aardgas nog geen onderwerp van gesprek tussen de vereniging en de ge meente geweest. Aldus mededelingen van voorzitter S. Kooi|. De belangrijkste vraag is wie op- De firma De Liefde stelt in deze en- draait voor de aansluitkosten van het aardgas en voor extra baatbelasting heffing. Formeel is de woningbouw vereniging als eigenaar van haar wo- ningbezit de aangewezen instantie om de aansluitkosten te betalen. Aange zien daar bijzonder grote bedragen mee gemoeid zijn is de vereniging op zich daar niet toe in staat. Dus zullen de leden-huurders of de Rijksoverheid (subsidie) uiteindelijk de aansluitkosten plus baatbelasting moeten betalen. Daarover bestaat echter nog geen en kele zekerheid. quête geen vragen over blokverwar- ming. Aangezien het bij blokverwar- ming praktisch uitsluitend gaat om wo ningwetwoningen zal De Liefde zich tot de woningbouwvereniging (de eigenaar) moeten wenden. Maar de eigenaar moet dan wel eerst een beslissing hebben ge nomen of hij overgaat tot aardgasaan sluiting. Voordien zullen de leden-huur ders ook moeten weten wie voor de aan sluitkosten en de baatbelasting op draaien. van mitJimiteilten en slaapt dam took scholden. De gebeurtenissen diie daa verandering zullen brengen beg mi als zlidh loodgieter Duivenbode aandi Hij komt (niet 'alleen de waterleiding pareren maar oefent ook de funktie vam bemiddelaar, (die door zijm smaa maar iralke opmerkingen menigeen het denken zet. Aan complicaties l gebrek iin .dit stuk. Het besef dait ra nen hun plezier wel eens buiten! kunnen gaan zoeken als hun vrouw i niet wil bieden dringt niet alleen d tot Mathilde maar ook tort de afschui lijk-keunge mevrouw De Walde die Mafchilde in een commissie zit, bel met de zorg voor ongehuwde moed Een vam de taken van de commisie het opsporen van ombekende vaders, dames kunnen hun 'ld op, als (niest m der dan drie hen zeer bekende man: ervam moeten worden verdacht de siistemte vam dokter Huisman te 'heb' bezwangerd. Natuurlijk vallrt heit erge en komt alles goed, walt 'betekent dat problemen tussen Henry en Mathi worden opgelost. Hoe dat precies m werk gaat en welke rol de loodgie daarbij 9peelt vertellen we niet, w het stuk wardit mog een keer opgevoe Hopelijk ds de belangstelling dan groter dan zaterdagavond j.1.toen geen vijftig mam nn de zaal zat Vlot spel De heer J. Zoetelief zagen we Vloti teren ials Henry. De wanhoop over toch wel erg mare gedrag vam vrouw kwam er goed uit. De rolkei was voortreffelijk. De spreektoon nog wat natuurlijker kunnen zijn; viel nu 'nog iets van een „leestocwT bespeuren. Dit kreeg accent door paaide woorden, zoals „het" en die letterlijk zo werden uitgespral terwi.il het jut" en „un" gebruakclij!! Aan datzelfde bezondigde zich somst de 'heer Kees Zooteluef, die het als loodgieter Duivenbode ovenigens uit kend deed Zoetelief was zeer waardig 'alls de simpele, nogal brul maar erg wijze ambachtsnaam. Zijn! ging tolt overdrijven ook im de i miek wist hij deze keer prima te heersen, zodat 'hij voorgoed heeft ai rakend mdt het lildee dat hij alleen v een ClownsrOl geschikt zou zijm. Dat mevrouw T, Luiken-Kete geen moeilbe had met ide rol vam Mati de zal niemand verbazen Toch was noig ifcevedl zichzelf, dait iwül zeggen redelijk vlot Iemand met een makkéli instelling, zodat zij ondanks haar a! meten acteren <niet extreem preuts oi kwam. Iemand als mejuffrouw E- EssChoten moöt 't Amateurtje zeker nen zijn gelederen zien te houden, ze kan er wat van. Als dochter P< spedlde ze vloit, lekker spontaan en hoorflijk genuanceerd. Een 'dikke geven iwe ook voor 't spel vam mevrc I Timmer-Batsema dibe 'als Susan ne vrij Lange en niet eenvoudige rol schijnbaar weinig moeite voor haar kerning nam. Mevrouw D. Kager-W deed hët 'best als mevrouw De Wi Last but molt least noemen we de 1 D. Roeper die als dokter Huisman dig iop dreef was ,al voniden we hem1 type miieft zo geschikt voor juiöt deze De heer A. Kager had de regie, l vrouw H M. Plaatsman^vam Til i fleerde en mevrouw J. Beum'kes-Rao zorgde weer voor de grime Ondertussen hebben de meeste Texe laars echter een enquè'teflormidler vam het Gasbedrijf Texel '(onderdeel van het gasbedrijf De Diefde uit Culemborg) in de bus gehad waarmee dit bedrijf (infor maties over het huidige en heft toekom stige energieverbruik wil vergaren. Voor mensen met een eigen huis zijm de ze vragen zonder problemen in te vul len maar dat ligt amders voor huurders van veremiglimgswoningen. Als zij dit enquêteformulier limvullen lopen zij ei genlijk vooruit »op een beSlissifng die mog niet door de ledenvergadering van de woningbouwvereniging Is genomen hoe wel niet expliciet gevraagd wordt of men zidh op het gasnet Wil laten aamslui ten. Wiél wordt de vraag gesteld of de 'bewoner een prijsopgave wol ontvangen voor een aansluiting op het gasnet. Als hij mee zegt 'houdt hij ide boot af. zegt de bewoner ja dan krijgt hij ma enige tijd bezoëk van een installateur 'die een prijsopgave maakt. Pas als de persoon im kwestie 'deze prijsopgave ondertekend heeft krijgt hij aardgas. To>t dat tijdstip kam hij mog altijd weigeren; als het hem bij voorbeeld te duur wordt. TEXELAARTJES Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl, tel. (02230) 13252. Elke maandag theorieles in „De Oranjeboom" om 20 00 uur Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Volop handappels. Huisman, De Veen, 2203 tel. Houtworm? Een Kim-X set helpt! Voor meube len, orgels, piano's, enz. KIM-X helpt absoluut af doende Set: flesje, spuit je, kwastje; 1 ltr, 5 ltr., 10 en meer liters. Verkrijg baar bij Bakkers Ijzer handel en Bremer doe-het -zelf Oosterend Voor vogelkooien. Aankoop Centrale Texel Op al onze accu's voor voer- en vaartuigen 20% korting bij inlevering van uw oude accu. Fa. A. Kievit Zn., KogerStraat Den Burg Husqvarna motorzagen reeds vanaf ƒ450,Fa. Tatenhove, Oosterend Jaap Schotanus, assu rantie-adviseur, Witte Kruislaah 35, Den Burg - Texel, tel. (02220) 2289. Verzekeringen, hypothe ken, financiering, speciale premies voor auto's, bromfietsen en caravans met verhuur Wees wijs. Als u gaat op reis. Neem Texels grootste taxi voor een kleine prijs B.v. Texel-Amsterdam vanaf ƒ100,incl. boot. Aris van Boven, Oude- schild, tel. (02220) 2721 Ook voor uw bagage- en caravanvervoer Electronische orgels merk Parma, v.a. ƒ48: Tevens bladmuziek, ziekhandel Van Wijng; den, Weverstraat (02220) 2695 Blokfluiten v.a. 1? hoesjes, tappenvet, en wissers. Muziekha: Van Wijngaarden, We1 straat 68, tel. (02 2695 Alle verzekeringen Assurantiekantoor G.j Weijers, Loodssingel Oudeschild, (02220) Hypotheken, lenii enz., bromfietsplai voorradig Gevr. comf. vakai bungalow of huisje dl bij strand, voor 4 (geen kl. kinderen) periode van 2 weken sen 19 juli en 16 augu> Brieven met beschrif en prijs aan mevr. de Mos-Dekker, Carfl laan 49, Amstelveen

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2