Organisatie kermis blijft in handen van „DeKermisgids Brandweeroefening samen met „De Mok" Vergadering Cultureel Werk Collecte op 3 maart van Leger des Heils Lezing voor plattelandsvrouwen over kamerplanten Straalzender veroorzaakt geen TV-storing te andere afgevaardigden hadden be zwaren van héél andere, meer algemene aard. Zij vonden het niet juist dat dn de adviescommissie (waarin momenftedl ook mevrouw v. d. Eijk-Bderens en de heren Tielemans, Riteoo en Voskuil ziftten) kunstenaars van /professie zitten. Alls zij inzake de aanschaf van 'kunstwerken moeten adviiseren zulflen zij om de schijn van eigen bevoordeling te mijden zich zelf moeten passeren. Ook als het geen bezwaar zou zijn dat zij over zelf te leveren kunstwerken adviseren, kan zo'n commissie toch moeilijk objectief functioneren. Voorzitter Witte gaf toe dat het lidmaatschap van de commissie voor de betrokken kunstenaars een han dicap kan zijn. De heer F. Kassenaar wilde in ieder geval meer „gewone" burgers dn de commissie hebben, als „rem" voor de kunstenaars die wellicht een oordeel hebben daft niet bij dat van de burgerij aansluit. Administrateur G. A. Oskam herinnerde eraan dat de com missie tolt dusver tot ieders tevreden heid heeft gefunctioneerd. De heer Roe per wilde de verklïezamg verdagen. Hij leek de meerderheid van de afgevaar digden achter zlidh te hebben, maar toen Oskam beloofde daJt het dagelijks be stuur de kwestie zal bestuderen en met een herzd'en reglement zal komen inzake de samenstelling van de commissie, was men toch bereid tot stemming over te gaan en werden de heren Rienks en Van Trijgit gekozen. Sporthal Br lis veel belangstelling voor de func tie concierge-beheerder van de nieuwe sporthal. Br zijn -al 25 sollicitaties bin nen en de termijn is nog niet gesloten. Het iis een wonderlijke gedachte dart de soldaten van het Leger des Heils (stichter William Booth) die bijvoor beeld iter gelegenheid van het Kerst feest duizenden en nog eens duizenden bejaarden, jongeren, chronisch zieken, ingesliotenen, varenden en anderen kerstvreugde bereiden, zélf eersit moeten zorgen dart; het benodigde geld er komt. Dirt igèlidt zeker ook voor het landelijk net van maatschappelijke en geestelijke dienstencenbra iwaarvan de werkers let terlijk dag en nacht klaar staan voor hulp aan ide naaste, wie die naaste ook moge zijn. Een groot Nederlander heeft eens ge zegd: „Het Leger des Heils is er voor allemaal en daarom kunnen we er ook allemaal aan geven!' Het Leger wil zijn reputatie handhaven. Het kijkt niet naar huidskleur, ras, stand of ireliglie. Het helpt, waar dat noodzakelijk en moge lijk is. Heft Leger des Heils doet voor zijn jaarlijkse nationale 'inzameling, die op Texel gehouden wordt op maandag 3 maant een beroep op alle Nederlanders die veelzijdige arbeid royaal te steunen. Een veilige en snelle manier is: uw gift storten op post/giro 439164 ft.ai.v. Leger des Heills Den Holder, met vermelding: Nationale Inzameling. (Vervolg van vorig nummer) Het bestuur van de Stichting Cultureel Werk voelt er niets voor om de orga nisatie van de Texelse kermis over te dragen aan een ander onderneming. Het reilen en zeilen van de kermis wordt nu geregeld door „De Kermisgids" die een percentage van de totale verpachtingsopbrengst in rekening brengt. In het ver leden is met name door de heer J. C. Roeper betoogd dat met minder onkosten een gelijkwaardige kermis zou kunnen worden georganiseerd. Zoals bekend komt de kermisopbrengst ten goede van het verenigingsleven. De heer G. A. Os kam betoogde in de vergadering van het centraal bestuur, vorige week in het raadhuis, dat De Kermisgids zeer goede contacten onderhoudt met de exploitan ten. Eventuele moeilijkheden worden onderling geregeld, zodat het gemeente bestuur en het bestuur van Cultureel Werk van alle soesa af is. Roeper bleef evenwel van mening dait een commissie, bestaande uit enkele za kenlieden en een gemeentebestuurder even goed zou werken maar met minder kosten. De bouw van de sporthail verdoopt thans goed, maar er as wel een vertra ging van ongeveer een maand ontstaan door cle aanhoudende regen van eind vorig jaar. Er zijn lim de loop van de tijd die aan de bouw vooraf ging wijzigingen in het ontwerp aangebracht, bijv. met betrekking lboit de schoorsteen. Aanvan kelijk was deze in het plan opgenomen omdat men het gebouw met oliestook zou verwarmen. Dolt onderdeel werd ge schrapt ftoen bekend werd dat Texel aardgas zou krijgen (waardoor met een simpele afvoer zou kunnen worden vol staan) maar later kwam de schoorsteen er weer op omdat dit van hogerhand wordt vereist, ook bij aa/rdgasverwar- ming Verder 'is naderhand bes/loten een toilet voor invaliden aan fte brengen alsmede kleinere zaken als een gasme- terkast. Er zijn walt verschillen van me ning in hoeverre en in welke gevallen van meerwer.k kan worden gesproken, maar het ziet er nlret naar uiit dat dit toft ernstige conflicten zal leiden. Besloten werd B. en W. enide gemeen teraad aan te bevelen de heren C. J. Witte en J. D. Koning opnieuw te be noemen ^als leden van het dagelijks be stuur. Als de raad conform deze aanbe veling zou besluiten zou de heer Witte opnieuw als voorzitter worden aanbevo len. De heer Joh. Ran uit De Coöksdorp werd herkozen als lid van de commissie van toezichlt op de muziekschool. In de zelfde oommissLe werd de heer W. Tin- holt gekozen als opvolger van H. Veld huis en Th. Witte (na herstemming, om dat aanvankelijk evenveel stemmen werden uitgebracht op zijn medekamdi- daat Eelmam) wend gekozen 'als opvol ger van de heer P. J. A Krayma. Me vrouw Beumkes-Breen kwam niert voor herbenoeming in aanmerking omdat ze als leerkracht aan de muziekschool is verbonden. Volgens het huishoudelijk reglement zou zij, of een ander perso neelslid, dioor haar collega's wel kunnen worden aangewezen als personeölsverte- genwoordiger mat de staitus van advise rend hid van de commissie. De benoeming van twee leden van de adviescommissie kunstopdrachten in de vacature J. G. de Winbar en C. F. van Neerrijnen, gaf veel stof tot discussie. Het dagelijks bestuur had als 'kandida ten aanbevolen de heren W. G. Rienks en G. C. Gadee voor de vacature van Van Neerrijnen en ide heer C. van Trigt voor de vacature De Winter. Enkele le den maakten bezwaar tegen deze voor dracht. Zij meenden dat het dagelijks bestuur 'it ite veell zocht in een bepaalde niet „echt" Texelse kring. De heer Joh. Roeper weigerde zelfs op een der voor gestelde 'kandidaten ite stemmen. Hij noemde de naam van mevrouw N. Koom-Kikkent 'alls aflftematief. De mees- Het onderwerp kamerplanten is voor dames blijkbaar heel aantrekkelijk want de lezing die de hear G de Beurs uit Alkmaar hield voor de afdeling Texel van de plattelandsvrouwen ürok veel be langstelling. De heer De Beurs is jaren lang hoofd van de gemeentelijke plant soenendienst geweest maar heeft bloe men en planJten ook ails hobby. Er wer den veel dia's verboomd en interessante dingen verteld over 'dit onuitputtelijke onderwerp. Spreker beperkte zich met tot de kamerplanten. Er zijn haast on eindig veel amldere bloedende soorten die echter te groent of te exottusch voor onze hulzen zijn. Ook de botanische soorten komen meestal niet aan bod. Spreker maakte als het ware een we reldreis: planten uilt Zuid Afrika, Zuid Amerika, Oanalda, Engeland, Spanje etc. maar ook prachtige kasplanten. Uit de vertelbrant van de heer De Beurs bleek een grote vakkennis en liefde v/oor het -onderwerp. In de LTS-kanftme waar de bijeen komst werd gehouden was ook een ex positie ingericht van Hind-eloper schil derkunst, vervaardigd tijdens de on langs gehouden cursus. De artikelen oogstten veel bewemderimg: maaiikisten, theebladen, krukjes, klerenhangers het zag er allemaal goed verzorgd uit. De eerstvolgende bijeenkomst van de afdeling Texel is woensdagochtend a.s. aanvang 10.00 uur. Er wordt dan in ho tel ,,De Lindeboom-Texel" een koffie ochtend gehouden, waarbij het een en ander wordt verteld over het werk op de Barbiméus-hoeve te Oosfterend door enkele medewerkers. Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 25 februari 1975 Het gebouw van de voormalige sociale werktuin De Boogerd, dat is toegewezen aan het vormingscentrum Textant en de creativiteitscommissie. Meegedeeld wend voorts dait de centrale verwarming van het gebouw zal worden aangelegd door Sm/iit uit Alkmaar en dat de sporthal commissie momenteel over leg pleegt met de af deling Texel van Horeca Nederland over de exploitatie van de 'kantine. Het wachten is op de Horeca die met voorstellen zal komen. Omdat het gebruik door de scholen aan vankelijk is onderschat dacht men een itweede scheidingswand in de hal nog niet nodig te hebben; dit blijkt nu wel het geval te zijn. In de hal zal thermi sche isolatie worden toegepast ter be strijding van de stookkosten. Welk ven tilatiesysteem moet worden toegepast is nog onderwerp van onderzoek. Het tarief voor de réM'ameborden (ƒ200, iper strékkende meter voor de lange wanld en ƒ133,per strekkende meter voor de kopse wanden zijn gelijk aan die van de hal „Veerbuig" te Anna Paulowna. Het renteverlies gedurende de bouw in 1974 'wordt volledig gecom penseerd door tijdelijke herbelegging van heft nog met aangesproken deel van het totaal benodigde bedrag. „Het alge mene 'beeld 'is niet zorgwekkend", aldus de heer Oskam. Er is wel enige zorg over de exploi tatie van het multifunctionele centrum in De Coc'ksdorp. Zoals bekend zal staatssecretaris Meijer heft centrum op 28 februari officieel dn gebruik stellen. De gemeente heeft toegezegd te zullen zorgen voor de aanleg van een trainings veld an combinatie met iheft SVC-veld en aansluitend op het centrum. De Vereni ging Gemeensdhap Eieriand wil graag een verbindingsweg met de Langeveld- sbraat. Er moet nog een meningsverschil worden opgelost over de wijze waarop de ikamftime zal worden verpacht. Het muflrtii funationele centrum te De Waal heeft van het ministerie van CRM de subsidie van ƒ139.000,toegezegd gehad, zodat dit projeklt doorgaat. Het hele complex, dus ook de school, wordt overgedragen aan de Stichting Dorps huis De Wielewaal. De gemeente pacht de school van deze stichting, een soort gelijke soibuaftie dus 'aJls in De Cocksdorp. Het oude .dorpshuis wordt weer bezit van 'de gemeente en zal mogelijk ter be schikking komen van het Agrarisch Mu seum; van die zijde is belangstelling ge toond. Hoe de school tijdens de bouw moet doordraaien is een probleem waar voor nog geen oplossing is gevonden. Overwogen wordt ide Langewaal voor ge motoriseerd verkeer af te slucften. Door subsidiëring wordt voorlopig de scholierenopvang in 't Asiel gesteund. Scherp zal 'in de gaten worden gehouden hoe de zaken zich ontwikkelen. Moge lijk zal de scholierenopvang kunnen wenden ondergebracht in het door het rijk gesubsidieerde jeugdwerk. Momen teel bestaat van de zij de vain de school jeugd erg veel animo. De heer Roeper waarschuwde dat dit door onduidelijke oorzaken óneens kam omslaan; dan trekt de jeugd naar een andere gelegenheid. Vormingswerk lm 'het kader vam het vormingswerk voor volwassenen zijn diverse cursussen van start gegaan. Heft ziet er naar uit dat dit werk flink kam worden uitge bouwd, maar het bureau culturele zaken zal de organisatie dan wel uit hamden moeten geven. Bekeken wordt of „Tex- tanJt" de helpende haind kam bieden. Heft gebouw van de voormalige sociale werkftuim De Boogerd aan de Bermhard- iaan te Den Burg is definitief toegewe zen aan het vormingscentrum Textant en de creativiteitscommissie. De cursus boetseren lis daar inmiddels al vam stamt gegaan 5 mei De 30-jarige herdenking vam de be vrijding zal ook op Texel miet onge merkt voorbijgaan. Evenals vijf jaar ge leden zal in nauw overleg met de ver schillende dorpscommiissies een pro gramma worden opgesteld, waarbij zal worden bepaald wat de dorpen zullen doen en wart als centrale viering moet worden aangepakt. Deze bespreking zal dinsdag 11 maart worden gehouden. De heer N. Slijderan'k brachrt maar vo ren dat deze keer ook wat meer aam de 4 mei herdenking moet worden gedaam. Afscheid De dames Lamgeveld-Reijser, v. d. Eijk-Bierens, Dros-Beers en de heren B F. Paagman, S. Dros en C. M. Smiit ver laten het centraal bestuur van de stich ting. Voorzitter Witte bracht hen dank voor de wijze waarop zij 'hun itaak heb ben vervuld Voor zover aanwezig kre gen zij het boek „Een kunstenaar zag Texel"; de dames kregen bovendien bloemen. Bepaald werd dat heit centraal bestuur steeds op de derde 'dinsdag vam de even maanden zal vergaderen. De heer P. Heertjes, directeur van de muziekschool Texel werd eervol ontslag verleend. Hij is benoemd tot directeur van de streekmuziekschool „Noordkop" te Schagen waar hij in de loop van de zomer zal beginnen. „Ons Genoegen" De heer J. O. Roeper was niet erg ge lukkig mét de maam 'Ons Genoegen' die men aan de sporthal wiifl geven. „Er zit een brandlucht aan", zed hij. Liever had hij gezien dart het publiek om de gelegen heid was gesteld over een naam te den ken door middel vam een prijsvraag of iets dergelijks. Desgevraagd kreeg de heer A. Keizer fte horen dat 'heft nieuwe boek vam J. A. van der Vlis ,,'rt Lamrt vam Texel" zijn völftooi/ing madert. De voorbereidingen zijn rond en de drukker kan dezer da gen aam het werk. De heer Joh. de Graaf vroeg of het bibliotheekgebouw aan de Burgwal te zijmer tijd voor het bejaardenwerk be schikbaar kam komen. Voorzitter Wiiftte beloofde deze wens aam het gemeente bestuur te zullen doorgeven. De heer Roeper Hert weten dart de pro vincie 'm bedrag van ƒ6.000,heeft toe gezegd voor de verbouwing van De Bij enkorf. De aannemer zal het karwei na de bouwvakvakamftie uitvoeren. Geleim Jansen memoreerde dait wet houder Wesbdorp zich lovend heeft uit gesproken over het Texelse carnaval („Stimulans voor t plaatselijke vereni gingsleven") en stelde voor de cairma- valsverenligingen in het centraal bestuur vam Cultureel Werk te laten vertegen woordigen. Dat viel niet bij al/Ie afge vaardigden in goede aarde. Carnaval werd als een on-Texels gebeuren ge zien. NaaSt Ouwe SunderkLaas is aan zoiets weinig behoefte, meende men. SCHAAKCLUB OOSTEREND Stand itoft 21 februari 1975: partijen punten 1H. Tu/imema 22 17 2. R. Visser 20 16 3. J. Moens 21 14 4. H. Boersma 17 11 5. S. Waa^yer 19 IOV2 6 D. vam Taftenhove 22 10M» 7. Elzelden v. d Molen 15 9 8. F. van Taftenhove 15 8V2 9. E. v. d. Mollen 20 8 10. P. de Witte 17 6 Vz 11. H. Prims 15 6 12 H. de Goede 8 5 13. J. Dogger 14 5 14. H Barnard 16 4V2 15. G. Kruithof 4 4 16. H. de Zwart 10 2 17. H. Witte 12 2 18. G. Ellen 13 Vz TEVOKO 3-NOORDKOP 4 3—0 De dames vam Tevoko hebben zater dagmiddag in de Burgemeester De Ko- nimghal met 30 van Noordkop gewon nen Sin een matige wedstrijd. Vam veel spanning was geen sprake. Belangrijk is dait de punten binnen zijm, zodat de kop positie im de tweede klasse gehandhaafd blijft. Schoonheidsfoutje Om 19.05 uur wend vanaf de Mok de brandweer gebéid. Op de „Texélsrtroom- cenbnale" werd blijkbaar de indruk ge wekt dat heft miet serieus was, wamlt in eerste instantie weigerde men daar om het alarm in werking te stéllen Een tweöde melding om 19.11 uur waar bij wait krachtiger taal werd gebruikt, had hét verlangde gevolg Om 19.19 uur reden de drie brandweerwagens vam Den Burg en een jeep met marterree! de poort van het amfibisch oefenkamp binnen en om 19.24 uur werd heft eerste waiter ge geven. Afgezien van helt misverstand bij /de eerste alarmering (wart aanlei ding wiais om het functioneren vam dit belangrijke aspect van de brandmelding nog eens door te praten) was men over de smettheild van uüitrukken uitterst tevre den. EHBO De ontvangst van het geluid van de tv-zerider Nederianid II is enige tijd ta melijk slecht geweest. De verslechtering trad in op het moment dait de PTT de eerste van de itwee parabolen in de straalzendermast 'te Den Burg plaatste, zodalt heft verhaal de ronde deed dat de straalzender deze storing veroorzaakte. Van deskundige zijde werd ons verze kerd dat dit onmogelijk is; 'it zait hem om de lt)v-zender zelf. Storingen door hoge mebalen objedben >zijm 'Overigens niet uit gesloten maar doen zich dam voor im een zeer beperkt gebied Iets dergelijks heeft men enige jaren geleden ervaren in Ou- deschild waar de métalen molenwieken van De Traamnoeier de tv ontvangst hinderde. Door de molen 'tijdens Itvntijd srtil fte zetten werd dit euvel verholpen. De als varkens schreeuwende „ge wonden" kregen ui/beraard dilrekt hulp, waarbij de brandweerlieden hum in de cursus opgedane EHBO-kennis konden demonstreren. Na heft leggen vam nood verbanden werden de slachtoffers met ambulamcejeeps afgevoerd. Na afloop kwamen brandweerlui en mariniers onder het genot van een bor rel gezéllig bijeen dm tie officierskantine. Scène uit de oefening. Terwijl (op de achtergrond) de strijd tegen het vuur wordt aangebonden, beginnen mariniers en brandweerlieden met het geven van eerste hulp aan een der deerlijk gewonde „slachtoffers" In samenwerking me» het amfibisch oefenkamp Texel heeft de Texelse brandweer donderdagavond een oefe ning met een bijzonder realistisch ka rakter gehouden. Het alarm kwam vol komen onverwacht en alleen de lei ding van zowel De Mok als de brand weer was op de hoogte. De mariniers hadden bij de helling aam de mokbaai waar vroeger de wa tervliegtuigen omhoog werden getrok ken een groot vuur gemaakt van aange spoeld houit en Olie. Het heette dtaft bij de bestrij'dimg van deze brand twee mari niers ernstig waren gewond geraakt. Eén mam was bij het .uitrollen van slam- gen gestruikeld over een stallen rijplaat en had daarbij zijm scheenbeen op af schuwelijke wijze opengehaald, de ande re had bij een explosie ernstige brand wonden aan gezliahrt en ledematen op gelopen en was op het laatste nippertje van het verzengende vuur weggekropen. Met eigen materieel wias een begin ge maakt melt de bestrijding vam heft vuur. Vorig jaar bleek, men daar niét over een behoorlijk werkende wiaterpcxmp te be schikken maar nu was een uitstekend exemplaar waarmee grote hoeveelheden (zee)water werden verspoten.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5