Ooggetuige noodlanding op Texel in Wereldoorlog Miljoenen Britten zagen Texelaars op beeldbuis in „Dit is uw leven" 1 Hoofdpersoon Peter Butterworth nu bekend Engels toneelspeler The Albecore boven Den Helder door Messerschmidts beschoten Derde blad Texelse Courant vrijdag 7 maart 1975 Een vliegtuig van het type Bristol Blenheim waarmee Peter Butterworth een nood landing op Eierlandse bodem moest maken De cameraman neemt een shot vanaf de vuurtoren. kefte minuten vensjbreken, naderden de Duitsers door hét graan en wij moesten maken dat wij wegkwamen. Ook dokter Van Dommelen kwam er aan en iwe hoorden Kalis vanaf de weg tegen de Duitsers schreeuwen: „Jullie zijn gek om er gewapend naar toe te gaan. Zien jullie dan niet dat ze 'ongewapend zijn". Dijkgraaf Kalis had ook het vliegtuig de noodlanding zien maken toen hij de bewuste maandag per fiets terugkeerde van een bezoek aan de markt in Den Burg. Hij gooide zijn fiets aan de kant en rende naar de plaats des onheils. Het vliegtuig lag ongeveer 125 meter in het veld. Maar de Duitsers waren hem voor en hij kreeg geen kans er naar toe te gaan. Van alle kanten stroomden de mensen toe. Ze werden op een afstand gehouden. „Ik zeg niets" Klaas van der Kooy was net iets eer der bij het wrak dan de Duitsers maar laiter dan de gebroeders Daalder die hij niet gezien hééft net zomin ails Piet en Jaap Van .der Kooy hebben gezien. De Duitsers vroegen Van der Kooy aan But terworth ite vragen waar hij vandaan kwam. Daarop zei tde luitenant-Vlieger tegen Van der Kooy: „Ik zeg niets. La ten ze me bij de commandant brengen". Deze bracht de boodschap over waarop zowel de gewonde als ook Butterworth de boerderij van Van Heerwaarden (waailin nu Henk Sbark woont) werden binnengebracht. De gewonde Engels man i(volgens Jaap van Heerwaarden de marconist) werd door dokter Van Dommelen behandeld. Kalis verklaart dat de dode boordschutter naar de kant van de weg werd gébracht waar een kleed over hem /werd neergelegd. Daar- nia werd iedereen uit de buurt van de Engelsen gedirigeerd. Krijgsgevangenen Naar verluidt zou Peter Butterworth na enige tijd over zijn gebracht naar een krijgsgevangenkamp in Duitsland waar uit hij in 1945 werd bevrijd. Het gerucht als zou de RAF-piloot ontsnapt zijn en ondergedoken hebben gezeten bij een Texelse familie wordt door Klaas van der Kooy naar het rijk der fabelen verwezen. Ook uit informaties van de Thamcs-ploeg blijkt niets wat in die richting zou kunnen wijzen. Vuurtoreneffekt In nauwelijks één ochtend werden de buitenopnamen rond de boerderij van Sbark voltooid. Ook hét dramatisch ef- fekt werd hierbij niet vergeten. Oud- dijkgraaf Kalis moest nog eens op zijn fiiöts klauteren en het vehikel net als 35 jaar geleden aan de kant gooien toen hij zich naar hét wrak wilde begeven. Ook mevrouw Daalder-Kalds !die dn ide deur opening van hulize Tine de noodlanding gadesloeg werd verzocht dezelfde voor stelling nog eens Ite maken. Om zich vol ledig (te kunen inleven dn het zacht dat luitenant-vlieger Butterworth over Texel moet hebben gehad voordat hij een buiklanding maakte klam de film ploeg in ide vuurtoren en maakte opna men van hét panorama «aldaar. Na de klauterpartij werd het laatste shot gemaakt. In het omgeploegde land tegenover Stark aan de weg moesten mevrouw Daalder en de he ren Kalis en Van Heerwaarden filmisch afscheid van hun piloot nemen. „Goodby Peter", zei Van Heerwaar den waarop de beide anderen invie len: „Wij hopen je hier nog eens terug, te zien". tie tussen Butterworth en de Texe- ars die moet leiden tot herkenning, aartoe moeten zij ook in levende lijve idens het programma met de oud-RAF- leger worden geconfronteerd. Twee 'Qsen gaan mee naar Londen: Jaap Heerwaarden en Klaas van der IPeter Butterworth is de centrale fi- |ur in het „This is your life"-program- van woensdag 5 maart (gisteren). J is inmiddels 57 jaar en een bekend •fids toneelspeler. Zijn bekendheid *t hij aan het spel in comedies. Het Pdt als een grote eer in dit razend-po- llaire programma te mogen vcrschij- fi- This is your life is al twee jaar lang Bang voor een bombardement van de geallieerde machine vluchtten mijn fa milie en ik de duinen in. Toen de kist langs de vuurtoren om de kop van het eiland cirkelde zag ik dat hij geraakt was en zich klaarmaakte voor een nood landing. Even draaide de machine weer weg om vervolgens terug te keren voor een buiklanding", aldu6 Van der Kooy, Jaap van Heerwaarden, mevrouw Daalder-Kalis en oud-dijkgraaf Kalis (v.l.n.r.) zwaaien naar de filmcamera van Thames-television als groet aan Peter Butterworth. Op de achtergrond de boerderij van Henk Stark waar vroeger Jaap van Heerwaarden woonde. Hier vlakbij maakte ,,The Albecore" met Butterworth en zijn crew een noodlanding het meest bekeken Engelse tv-program- ma. Van oktober tot mei kijken er we kelijks zo'n 26 miljoen Engelsen naar. Te jong De programmalleiding had drie man nen en één vrouw voor )de filmcamera's gehaald: oud-Eieriands dijkgraaf A. Ka as (80), diens dochter mevrouw Daalder- die na de oorlog als piloot bij de KLM in dienst trad. Yes De broens Piet en Jaap Daalder had den mets van dit alles gemerkt. Samen mét hun vader schuilden zij op dalt mo ment voor een regenbui nadart zij even -te voren een taamiba! Messerschmidts had den waargenomen idJie onder het wolken dek vlogen. Toen zij hun weg per fiets richting vuurtoren vervolgden werden zij plotseling het vliegtuig gewaar, dat tussen het groon 'lag. Jaap Daalder: „Mijn broer en ik sprongen «over de sftoot en renden door hét graan naar hert toes tel dat vod kogéls zat. Daar aangekomen zagen /wij één van de bemanningsleden op de vleugel staan. Hij was gewond aan zijn /arm en vroeg of er ook een dok ter in de buurt was. In ons beste Engels (veel meer idan Yes kenden wij niét) konden wij hem dat duidelijk maken. De man was gekileed fin een blauw vüie- Een maandag in juni 1940. Oorlogstijd. Een dag uit het leven van Peter Butterworth. Toen 22 jaar en piloot bij de Royal Air Force, deel uitmakend van het 826ste squadron in the Fleet-air arm wat zoveel betekent als vloot- bescherming vanuit de lucht. In een Bristol Blenheim „The Albecore", sa men met vier andere Engelse toestellen in formatie op weg naar Den Helder. Opdracht: het bombarderen van een konvooi Duitse schepen. Kort na het middaguur werd het doel bereikt. Maar de Duitse Messerschmidts grepen in. De Albecore met z'n „crew" zat midden in een spervuur van kogels. Een noodlanding was onvermijdelijk; de bommen werden afgeworpen. Door zeefd met kogels plofte het toestel met de ongedeerde luitenant-vlieger But terworth, de aan z'n arm gewonde marconist en de reeds dode boordschut ter neer in het Eierlandse graan, 125 meter achter huize Tine en de boerderij van Van Heerwaarden aan de Vuurtorenweg. Dinsdag 25 februari 1975. Vlakbij de laats waar bijna 35 jaar geleden de Albacore een noodlanding maakte is iu een filmploeg (4 mannen en 3 vrou- ven) van Thames-television uit Londen een commerciële tv-maatschappij) be zig met opnamen voor het programma ,This is your life" (Dit is uw leven). Dnder hen regisseur Robert Reed en jresentatrice Carol Lee. Het is guur en lewolkt weer en de mensen staan te 'ernikkelen van de kou; niet bepaald ten ideale dag voor de opnamen, daar de ploeg moet dezelfde dag al veer terug naar Londen. Uitstel is er liet bij. Twee minuten film in het 26 mnuten durende programma zal het liteindelijke resultaat zijn. Niet veel foor de uitgebreide research van Ca- ol Lee waarbij zelfs een NOS-mede- /erker en de luchtmachtvoorlichtings- lienst werden betrokken. Maar het is 'el typisch Brits: alleen de beste shots n interview-delen tellen, slappe mo tenten worden weggeknipt. Dat heet irofessioneel. Doel van de missie is het reconstrue- tn van de gebeurtenissen na de nood- uiding. En dan speciaal het contact dat eter Butterworth vlak voordat hij rijgsgevangen werd gemaakt met en- ele Texelaars moet hebben gehad. Het ogmerk daarvan is bekend: de confron- Buiklanding Een preciese weergave vain de gebeur tenissen «rond de noodlanding os na zo veel jaren niet meer mogelijk. Vaat ötoaart dat Klaas van der Kooy {itoen 30 jaar) de capriolen van de Aliibecore voor de noodlanding hét best heeft kunnen ga deslaan. Voor de oorlog was hij haven meester op het Texelse vliegveld. Een positie die hij tijdens de bezetting kwijt- raakbe. Ook moest Van der Kooy zijn huis bij hét vliegveld uit en noodge dwongen betrok hij een leegsbaand huis vlakbij de vuurtoren. Zijn relaas: „Wij hoorden een behoorlijk motorgeraas, dart onmogelijk afkomstig kon zijn van een éénmoborige Messerschmudt. Hert bleek een «tweemoborige machine ite zijn die zo'n 150 a 200 voet, dus pa/1 boven het strand vloog. Kalis, Jaap van Heerwaarden en Klaas van der Kooy (dii'e 'in zijn (huidige woon plaats Amstelveen werd geïnterviewd). Een niet zo gelukkige keuze. Met name Kalis, Van Heerwaarden en mevtrouw Daalder-Kalis heben ide RAF-piloot nau welijks van dichtbij gezien laat staan mét hem gesproken. Klaas vain der Kooy heeft er wel mét zijn neus bovenop ge staan en enkele woorden met Buibter- worih gewisseld, maar zo bleek na re- oonsbructoe, in ieen la)ter st/adium dan de tweelingbroers Piet en Jaap Daalder. Even is nog overwogen ook Jaap Daal der in beeld 'be brengen. Maar het idee werd verworpen, omdat hij .toen te jong (14 jaar) zou zijn geweest. Een [twijfel achtig besluit. Bekend is dart een derge lijke eenmalige gebeurtenis, meege maakt in «de jeugdjaren het verdere le ven nauwkeurig iin het geheugen gegrift blijft. Dat (is ook bij Jaap Daalder hert geval die Vlot 'en exact zijn verhaal aan ons vertélde. gerspak met zwarte laarzen en droeg een snorretje. Plotseling sprong hij van de vleugel af en Hiep naar zijn kame raad {Perter Butterworth red.) die bij de cockpit papieren aan het verbranden was. Daarop klommen wij op de vleu gel en keken naar binnen, waar onder de geschutskoepel een man op zijn zij lag. Die .moet ongetwijfeld dtoad zijn ge weest. Ondertussen, er waren pas en-

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 9