Raad akkoord; voortzetting proef helicopterlandingen AGENDA VERVOLG VAN PAG. 1 Enquete firma De Liefde Schrijfmachines Burgerlijke stand Het voorstel van VVD-wethouder J. Zuidewind om KLM Noordzeehelikop- ters 24 uur per dag toestemming te geven voor het maken van tussenlandin gen op het Texelse vliegveld werd woensdagavond door de raad met 8 te gen 6 stemmen verworpen. De raad ging daarmee akkoord met het meerder- heidsvoorstel van b en w om de proef tot 1 aprl volgend jaar te verlengen. De helikopters van de KLM mogen dus tot 21 uur en vanaf 7 uur 's morgens gebruik blijven maken van het vliegveld. Dit besluit zal aan de Rijkslucht vaartdienst, die hierover de beslissing neemt, worden meegedeeld. Het voornaamste argument van Zuidewind om KLM-helikopters 24 uur per dag de gelegenheid te geven op het vleigveld te landen is dat daarmee de exploitatie van het vliegveld er beter voor komt te staan. Ook was hij van mening dat de proef, in de door hem voorgestelde gewijzigde vorm, ver lengd moet worden omdat in de afgelopen periode een goede beoordeling niet mogelijk is geweest. Burgemeester W. H. Sprenger zei dat je met voorzichtig genoeg kunt zijn met proeven inzake geluidshinder en dat financiële aspecten hierbij nooit door slag evend mogen zijn. Daan Welboren had klachten vernomen van inwoners uit Den Burg over helikopterlawaai. Mr. Sprenger: „De mensen moeten bij het gemeentebestuur klagen". Weijdt: „Ik zie de klachten alleen als een stok om de hond te slaan". Hij vond het helikopter- lawaai wel meevallen. „Alleen bij wind stil weer iheb jé er last van". Rondvraag T. van den Heerik maakte in de rond vraag gewag van slechte telefonische bereikbaarheid van het vliegveld. „Toen ik daar van de week naar Den Burg belde, draaide ik vijf keer tever geefs. Als er een ongeluk met een heli kopter gebeurt en je kunt niemand be reiken, is het vliegveld volkomen ge ïsoleerd". De burgemeester verzocht Van den Heerik zijn klachten op papier te zetten. Die kunnen dan aan de PTT worden gestuurd. Honden Jan Witte verzocht het college de aandacht van hondeneigenaars te rich ten op de Algemene Politieverordening waarin staat dat honden aangelijnd moeten zijn. „Er zijn de laatste tijd nog al wat klachten over loslopende honden" De burgemeester zei te geloven, dat de meeste eigenaren er van op de hoogte zijn, dat zij hun hond aan de lijn moe ten houden, maar niettemin zal er via de pers nog eens op worden gewezen. Als de politie een loslopende hond ziet, wordt de eigenaar gewaarschuwd. Ge beurt het een tweede keer dan krijgt de betreffende persoon een schrijven van b. en w. Klachten Witte deelde verder mee, dat er nog steeds klachten bestaan over de kwali teit van het Postiwegfietspad tussen Waalenburg en De Cocksdorp. Diverse lekke banden zijn het gevolg van de scherpe toplaag, die op het pad is aan gebracht. Wethouder Zuidewind zei, dat de fabrikant van dit nieuw ontwikkeld procédé vele klachten krijgt. Gemeente werken was voornemens om het hele fietspad te walsen en te vegen, maar dat was door de vele regenval m de afgelo pen periode met mogelijk. Het zal alsnog gebeuren. Witte vond, dat de sigaren winkel van Plaatsman aan de Binnen- burg, die morgen delmitief sluit, in oude stijl moet worden gehouden. Hier mee doelde Witte voornamelijk op de inventaris. Het gebouwtje staat op de Monumentenlijst, zodat het aanzicht in ieder geval behouden blijft. Witte zei het te zullen betreuren als dit winkel tje ten offer aan de bussines valt. Bezoek Parkzicht Pakt-raadslid Beumkes liet weten de verbinding van en naar het Parkzicht ziekenhuis in Den Helder verre van ide aal te vinden als het gaat om het open baar vervoer. De busdienst sluit niet aan op de bezoektijden. Zo komt het voor dat bezoekers 's middags regel matig een kwartier te laat komen en na afloop nog eens een half uur op de bus moeten gaan staan wachten. Beumkes opperde de mogelijkheid om het mid dagbezoekuur een kwartier later te la ten beginnen en de bus vanaf de boot direct door naar Parkzicht te laten rij den. B en w zullen binenkort deze zaak aan de orde stellen tijdens een ontmoe ting met het Helderse gemeentebestuur. Bestrijdingsplan Uitwaterende Sluizen is op dit mo ment nog aan het bekijken welke zui veringsinstallaties zij van de gemeente overneemt en welke niet. Bovendien wordt een bestrijdingsplan tegen water verontreiniging gemaakt. Wethouder Zuidewind zei te verwachten, dat op zeer korte termijn concrete voorstellen door Uitwaterende Sluizen worden ge daan. Dit naar aanleiding van een vraag gesteld door Cor Ellen (Pakt). Ellen liet verder weten klachten van bewoners in de kern Oost te hebben gehad over de aanwezigheid van een stacaravan op één van de mooise punten daar. Medege deeld werd dat inmiddels een onderzoek is ingesteld, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Het Pakt-raadslid vertelde ook dat agrariërs die vlakbij de VVaddenzeedijk wonen kort geleden benaderd zijn door Rijkswaterstaat. Weijdt zei, dat RWS de houding van de agrariërs wil weten te genover de verkoop van gronden ten be hoeve van dijkverzwaring. Daarbij is hen een aantal plannen voorgelegd. El len veronderstelde, dat aan de agra riërs gevraagd was om een individuele mening over de diverse tracées, hetgeen door Weijdt ontkend werd. Laatstgenoemde vroeg aan b. en iw. of er al berichten zijn omtrent de werk gelegenheidsprojecten Postweg en vis serijsteiger. Beide aanvragen van Texel zijn nog in de „molen". Ook is nog geen advies uitgebracht over het gebruik van microfoons in de raadszaal. In februari werd daarmee een proef genomen Niet content Daan Welboren vroeg hoe het staat met de plannen voor openbaarheid en structuurwijziging van de gemeentelijke commissies. Het zit er niet in dat de nota, waarmee b. en w nog volop bezig zijn, de volgende raadsvergadering al aan de orde komt, zo luidde het ant woord. Welboren zei verder uit wel standsoverwegingen niet content te zijn met de afbraak van schoorstenen op de daken van de bejaardenwoningen aan het Jan Dirkszoord, nu de woningen centrale verwarming hebben gekregen. Welboren vond het bovendien niet zin vol om de woningen alleen van centrale verwarming afhankelijk te laten zijn. Wethouder Zuidewind zei dat de schoor stenen afgebroken worden, omdat de staat va onderhoud zeer te wensen over laat. De TV-9toringen, die met deze af braak gepaard gingen behoren inmid dels tot het verleden, zo werd meege deeld. Er zal nader onderzocht wor den of het mogelijk is een eilandeliike welstandscommissie te formeren. Dat deelde de burgemeester mee na een vraag van Welboren. Op dit moment is er een Noordhollandse welstandscom missie, waarin twee Texelaars zitten. Niet openbaar Het college is in het bezit van een rapport over de vervoersproblematiek (veerdienst), gemaakt door Rijkswater staat en de Economisch-technologische dienst van de provincie Noordholland. Het zal echter niet openbaar worden ge maakt, omdat, zo zei mr. Sprenger, de conclusies slechts gebaseerd zijn op voorspellingen waarmee zeer voorzich- voren waren begonnen en best gestaakt hadden kunnen worden. Toen op 18 de cember definitief kwam vast te staan, dat GS niet alkkoord gingen had het werk ook nog zonder grote schadelijke gevolgen kunnen worden gestopt in af wachting van nader onderzoek. Dit ge beurde niet; in tegendeel men ging in versneld tempo door. Wel gas Van den Heeriik sprak van een onbe grijpelijke naïviteit, verkeerde taxaties, maar vond wel dat Texel op een of an dere manier verder moet met het gas, althans wanneer dat mogelijk is op aan vaardbare voorwaarden. Hij meende, dat de garantieverlening wel uit de overeenkomst met De Liefde kan wor den geschrapt, omdat b en w. zowel als De Liefde zeggen ervan overtuigd te zijn dat het verkrijgen van 2820 aansluitin gen geen probleem is. Van den Heerik sprak van een nietes-welles spelletje tussen de provincie en de gemeente. Als hét waar is dat huidige moeilijkheden niet de schuld zijn van de gemeente, maar van GS, moet de gemeente de pro vincie maar aanspreken voor de finan ciële gevolgen. „Als de provincie ge faald heeft, oneerlijk is, trek dan te vel de en presenteer de provincie de reke ning Somber De heer L. J. Weijdt, die in tegen stelling tot Van den Heerik als lid van de vorige gemeenteraad heeft meege werkt aan de nu omstreden raadsbe sluiten, stelde 9omber vast, dat zijn in de vorige vergadering geuite wees vol ledig is bewaarheid. Hij hekelde het re geringsbeleid ten aanzien van het aard gas, dat onder meer als consequentie heeft dat de Duitse waddeneilanden goedkoop Nederlands aardgas gebruiken en dat Texel dat kan tegen de hoge lasten. De regering maakt overwinst met het aardgas, maar wil een deel daarvan niet gebruiken om een onrendabel ge bied als Texel aan te sluiten. De bewo ners zijn tenslotte „maar" Nederlanders. Weijdt zei er geen bezwaar tegen te heb ben, dat Texelaars wat meer betalen, maar het geven van een belastingver klaring ging hem te ver. Weijdt verde digde de gang van zaken, die aan het nemen van het besluit van vorig jaar is voorafgegaan; de fouten (waaronder het aanvangen van de aanlegwerkzaamhe- den) werden na die tijd gemaakt. „U deed het op basis van vertrouwen en medewerking, maar vergat daarbij het spreekwoord' wees vertrouwd maar vertrouw niemand. En met deze fout verbrandden wij de brug die térugkeer mogelijk zou moeten maken om die fout te herstellen". Woedend Weijdt zei dat hij woedend was over het „doordrammen" van de gedepu teerden over Texelstroom n.v. als wapen tegen het realiseren van het gasnet. De suggestie van GS om de firma De Liefde met de gebakken peren te laten zitten, omdat de opdracht niet in een getekend contract is vastgelegd, vond hij ook niet zo fraai en met de pasklare belasting verklaring achtte hij helemaal de maat vol. „Dat is ver beneden niveau". Droevig vroeg Weijdt zich af wat Texel heeft misdaan om zo bejegend te worden. „De maitresse Texel heeft blijkbaar afgedaan. Ze is nog wel niet in de hoek geschopt, maar wordt als het kan overgedaan aan CRM in een jurkje als landschapspark, dat ook wel niet met goud zal worden behangen". Motie Weijdt stelde voor een vérgaande motie aan te nemen, die erop neer kKvam dat het besluit over de belastingverkla ring maximaal twee maanden moet wor den verdaagt. In de tussentijd moet worden onderzocht hoe de Kroon staat tegenover de baatbelasting, ihoe groot de belastingbedragen zijn die uit de be lastingverklaring zouden kunnen voort vloeien, of de belastingdruk kan worden verlaagd door gebruikmaking van al gemene middelen, of de garantiever- plichting jegens De Liefde kan worden verlicht etc. Mocht uit een en ander blijken dat 'het voor de gemeente een onhaalbare kaart wordt, dan moet wor den vastgesteld welke lasten de luiqui- datie van het reeds aangelegde netge- deelte en huisinstallaties tot gevolg heb- gen. In afwachting van deze gegevens zouden de gasaanlegweakzaamheden on middellijk gestaakt moeten worden en mag ook de aanleg van de transport leiding Kimkverd-Oosterend en de bouw van het gasontvangststation niet begin nen. Zeldzame belasting De heer A. Rienstra van de samenwer kende christelijke fracties herinnerde eraan, dat de gemeenteraad op 6 augus tus vorig jaar niet juist was ingelicht. Men ging toen uit van aansluitplicht. Verder had hij geconstateerd, dat niet alle gedeputeerden zich ten aanzien van het Texelse aardgasprobleeim gelijk op stellen. Laan lijkt tegemoetkomender dan IJ ff. Rienstra had ontdekt dat het totale bedrag aan baatbelasting dat in Nederland wordt geheven niet meer dan 5 miljoen per jaar is. Het is dus een zeldzaam voorkomende belasting vorm. Hij was verder van mening, dat verwar ming een eerste levensbehoefte is die voor alle Nederlanders ongeveer even veel moet kosten. Een gemiddeld gezin gebruikt 3300 m3 en dat kost thans 624,Als gevolg van de extra kosten die op Texel zullen gelden, wordt hier 25% meer betaald, zodat er alle reden is om bij de minister geld los te krijgen. Verder wilde Rienstra weten of de firma De Liefde zelf bepaalt of en onder wel ke voorwaarden huizen worden aange sloten, nadat de woonkernen zijn afge werkt. Als b. en w. bij Lubbers geen succes hebben, zou de baatbelasting la ger kunnen worden door een lening op tig moet worden omgesprongen. Welbo ren had om het rapport gevraagd. Misverstanden Jook Nauta heeft de indruk gekregen, dat er misverstanden bestaan over de aangekondigde verkeersmaatregelen in Den Hoorn. Het gaat hier om het af sluiten van de Herenstraat bij Troost in de richting van Diek en om de straat van het Lage Achterom visueel dus danig te veranderen, dat het voor het doorgaand verkeer onmogelijk wordt van het Lage Achterom gebruik te ma ken. Dit ter beveiliging van de voet gangers. Er zal een verhoogte stoeprand worden aangelegd alsmede een zoge naamde T-aansluiting op de Naalrand. Bovendien zal tegenover het dorpshuis De Waldhoorn 'n voetgangersoversteek plaats worden aangelegd. Nauta zei te verwachten, dat de werkzaamheden aan het Lage Achterom binnen een maand gerealiseerd zullen zijn. Texels Belang-raadslid Van Asselt maakte melding van het feit, dat de ver keersgeleiding in een bocht van de Zaandammerdijk bij „Ora et Labora" met doorloopt, waardoor de weggebrui ker de neiging heeft 's avonds in het donker rechtdoor te gaan in plaats van de bocht te nemen. A. Rienstra had bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer geconstateerd, dat de minister met de provincies gaat praten over de aanleg van meer fietspaden. „Mocht de provincie de gemeente Texel hierover benaderen, zijn er dan bestekklare plan nen?", was zijn vraag, die door b. en w. bevestigend werd beantwoord. Van de ca 2800 enquêteformulieren die door het Gasbedrijf De Liefde op Texel werden bezorgd, zijn er tot dus ver 533 teruggestuurd. Daarvan waren ei* 354 positief; 179 formulieren waren gebruikt om kenbaar te maken dat op aandgasaansluiting geen prijs werd ge steld. Aldus werd on de dinsdagavond gehouden raadsvergadering meegedeeld door de beer C. Ellen. Door de heer A. Rienstra werd het betrekkelijk kleine aantal teruggestuurde formulieren ge deeltelijk verklaard door eron te wijzen dat de huurders van woningwetwonin gen miiet weten waaraan zij toezijn; voor hen heeft het dn vullen en retourneren van het enquêteformulier dus nog wei- mug ziim. iniiiiiiimniinmimniiiiiitnRirniiitiHnnfTniiiifTimirniiiinniiiimmniniiiiiiiiiimin li van 5 tot en met 11 maart 1975 Geboren: Jolanda Christina, dv. Martinus P. van de Wetering en Johan na C. Bakker; Sander Bastiaan Rednerm zv. Gijsbertus R. Buijsman en Gonda S. Vocht; Jacob Maarten, zv. Jacob Dijker en Thea S. Veenbaan. Overleden: Marretje Kuip wv. Ver- 'beme, oud 87 jaar; Martinus Boninngljj oud 76 jaar. Ondertrouwd: Douwe T. Diertens er. Anna Hettema; Willibrordus P. Bakkei en Jozefina M. Zijm. Donderdag 13 maart Het Overkoepelend orgaan van de Texel se vrouwenorganisaties vergadert de LTS-kamtime. Om 19.30 uur komen de kommissie! eden bijeen; om 20.i uur voegen de bestuursleden van alk|-i aiamgesloiten verenigingen zich bij hen. In „De Ldindeboom-Texel" vergaderen de Texelse merriehouders; 20.00 uur Vrijdag 14 maart Om 20.00 uur vergadert de gemeente raad nogmaals over de aardgasproble men. De Vereniging Texel tot verwerking van uit nood gestorven en geslachte dieren houdt de jaarvergadering om 14.00 uur in „De Lindeboom-Texel' Toneelvereniging De Vriendëkmng her haalt „Als de klok waarschuwt"; uur urn De Waldhoorn te Den Hoorn Rederijkerskamer UDI speelt Oranjeboom „Hamtemvrouw"; 20. uur. In De Lindeboom-Texed wordt de ou deravond van de Rijksscholengemeen schap gehouden. Spreker tis de hee Broekman van de kinderbescherming In ikleuterdhool De Wadlopertjes te Dt Ooöksdorp wordt een bingo-avond gehouden ten bate van het schoolbus- je; 20.00 uur. Zaterdag 15 maart Sportvereniging De Koog houdt feestavond an De Buteriggel; 20 .Of uur. De Weikwiimikel haalt oud papier, lom pen, non ferromebalen en afgedankt* brillen op an -de Thijsselaam, Brouwer straat, BinsbergonstraatWilhelmina- laan en bij Starkenbungh. Zondag 16 maart Van 8.00 - 10.00 uur wordt een sportvis weddbrijd gehouden bij het Prins Hen drikhotel. Maandag 17 maart De Texelse sportraad vergadert dn Ik Ji Zwaan; 20.00 uur. pe Dinsdag 18 maart A In de Oranjeboom begint om 14.00 uir de nationale biertapwedstrijd van he )P' centraal brouwerijkantooir. 0 I »j VÉ in ibi as t k 1 andere (anuïteits) basis. De heer Rien stra maakte zich zorgen over de opge wonden en negatieve stemming, die op Texel heerst met betrekking tot het aardgas. Hij had er wel vertrouwen in dat alles op een of andere manier zou goedkomen. Een troost vond hij het, dat de extra bijdragen zoals de baatbelas ting vaste bedragen zijn die niet door in flatie zullen stijgen. Hij betuigde steun aan het voorstel van b. en w. Dat deed ook, zij het met tegenzin, mevrouw Vlas-van der Vlies van de WD. Zij zodht de schuld van de moei lijkheden meer bij GS („die een nogal laconieke houding hebben getoond") dan bij b. en w. Uitgeknepen citroen Bij monde van F. Blanken liet het Pakt weten het collegevoorstel niet aan vaardbaar te vinden voor de Texelse be volking „die het gevoel van een uitge knepen citroen zal krijgen". Hij zei voor aardgas te zijn, maar niet tot elke prijs. Het afgeven van de fbelasting- verklaring zou volgens hem een vol maakte afhankelijkheid van een weinig toeschietelijke overheid betekenen. Ver der zou het een volstrekt bankroet zijn van 'het vertrouwen van de Texelaars in de bestuurlijke bekwaamheid van het gemeentebestuur, waardoor de animo om zich op het gasnet aan te sluiten verder zal slinken, wat een nog verder verzeilen in het financiële slop zou be tekenen. Blanken wilde, dat het me ningsverschil tussen GS en b. en w. over de verplichtingen van De Liefde nauw keurig wordt uitgezocht. Het voorstel van b. en w. zou een halve stap in de richting van GS zijn en Blanken ver wachtte dat de gedeputeèrden daarmee geen genoegen zullen nemen. De ge meente zou haar financiële afhankelijk heid er waarschijnlijk door vergroten en de Texelaars zouden onevenredig zwaar worden belast. „En dat allemaal ter ze kerstelling van een arbeidsloos inkomen van een particuliere firma, waarmee een afspraak is gemaakt, waarvan de rechts geldigheid nog in discussie is". Blanken raadde aan ihet overleg met de hogere overheid te heropenen „maar nu vanuit een wat andere instelling en een minder onverzoenlijke houding van het college'1. Repliek Nadat de vergadering een tijdje ge schorst was geweest, diende Mr. Spren ger de verschillende sprekers van re pliek. Hij hield staande, dat het college te goeder trouw heeft gehandeld. Op 6 augustus werd nog gedacht, dat de aard- gasbesluiten wel aan goedkeuring van GS onderhevig waren. De stukken zijn naar Haarlem gestuurd, maar er kwam geen enkele reactie. Ook toen GS liet weten, dat zij hun beslissing zouden verdagen, bleek nog niets van bedenkin gen; die kwamen pas in december. Ver der ging het aanvankelijk alleen om de garantie, zodat het college de overeen komst met de Gasunie dacht te 'kunnen aangaan. De Liefde moest zo spoedig mogelijk beginnen met de werkzaam heden omdat anders de pijp door de Waddenzee klaar zou zijn en het net op Texel niet. Het misverstand over de aansluitplicht had volgens de burge meester geen rol gespeeld. De raad zou evengoed hebben besloten. De burge meester zei het verzet dat nu door som mige raadsleden wordt getoond, niet te kunnen begrijpen. Destijds is men met alles akkoord gegaan. Nog meer ten on rechte vond hij het verwijt van onver zoenlijkheid. „Als ons iets niet kan worden verweten, is dat we onverzoen lijk zijn geweest". De afwijzende gelui den uit de raad vond hij niét te rijmen met het verzoek om met GS te gaan praten. „Gedeputeerde Staten hebben nu een hand uitgestoken; die moeten we grijpen". Antwoordend op vragen van de heer Rienstra zei de burgemeester, dat latere uitbreiding van het aantal aansluitingen een zaak is van De Liefde, die daartoe wel in overleg zal treden met de ge meente, ook inzake de voorwaarden. Het tracee van de gasleiding in de Wad denzee zal zo goed als zeker geen be zwaren oproepen. Verder praten met GS heeft thans geen zin. Gedeputeerde Laan heeft dat laten blijken. Vérdaging van het besluit zou afwijzen van het aanbod van GS zijn. Met De Liefde is geen getekend contract aangegaan, maar de gemeente is wel moreel aan de af spraken, die door de raad tweemaal zijn bekrachtigd, gebonden. Er is geen spra ke van een gewijzigde situatie. Er ver andert niets aan de plichten, alleen maar aan de wijze waarop een eventueel financieel nadeel moet worden gedekt. En zelfs als die nadelen zich aandienen, heeft de raad de vrijheid om te bepalen hoe deze moeten worden gedekt: door bijv. besparingen. De belastingveikla- ring is niets anders dan de belofte dat de nadelen, die uit het aardgas voort komen geen motief mogen zijn om steun bij de hogere overheid te vragen bij het sluitend krijgen van de begroting. Wethouder Westdorp was het niet met zijn fractiegenoten eens en meende dat de raad de consequenties moet nemen van het besluit van 6 augustus. Het ma teriaal voor de zeeleiding is aangeschaft en De Liefde is op Texel volop bezig. Wethouder Zuidewind betreurde het, dat de raad zich ten opzichte van het publiek in een ongeloofwaardige situatie aan het manoeuvreren is. Misgund recht „We doen niets anders dan raadsbe sluiten uitvoeren. We voorzien Texel van een energiebron, waarop het recht heeft, maar de provincie gunt ons dat recht niet". Zuidewind meende dat niet Texel maar de provincie zich aan on behoorlijk bestuur schuldig maakt. Zui dewind had eerst helemaal niet aan de GS-wensen tegemoet willen komen, maar was nuchter denkend tot de con clusie gekomen, dat het toch maar moest in het belang van de goede zaak. Hij verweet Texels Belang zich te willen distantiëren van een beslissing die zij zelf heeft helpen nemen. Wethouder Nauta begreep de felle reacties ook niet. „Er gebeurt niets an- dt dij C lel h|°P >11 tv. Ip1 ders dan het onderstrepen van de ver antwoordelijk heden, die de raad op augustus heeft genomen". De discussdes brachten bij geen partijen standpuntsveranderingen weeg. Weijdt vertelde, dat hij had ge meikit dat de belangstelling voor aard gas momenteel erg gering is op Texel toonde zich daarover teleurgesteld. He aantal aansluitingen wordt vast niet ge haald en als de belastingverklarm wordt aangenomen, betekent dat, da belastingen moeten worden geheven on e de betaling van ƒ180,per ontbreken de aansluiting aan De Liefde moge lijk te maken. Hij voelde daar voor, omdat die belastingen alle Texe laars zullen treffen, dus ook degene: gi die geen aardgas kunnen krijgen. Bo vendden zal de provincie met de belas JPJ tingverklaring, zoals die door b. en w. voorgesteld, niet teverden zijn. Westdorp waarschuwde dat bij niet tegemoet komen van de provinc de gevolgen niet zijn te overzien: eno: me schadeclaims van Gasunie en Liefde bijvoorbeeld. De heer Van den Heerik zei dat i oorzaak van de tragedie bij de provinc ligt „De raad moet niet bang zijn en ee vuist maken". Hij zag nog mogelijkhe den tot lastenverlichting. Als de baai belasting over dertig in plaats van tie jaar wordt geheven, scheelt dat de hel voor de mensen. Ook moet gepraat \vo; den over de rente van llV*%, die infl a overeenkomst met de Gasunie is betrol ken. Op datzelfde moment ging de Ga to\ unie zelf een lening tegen 10% aan - inmiddels in de rente al naar 8% zakt. Rienstra deed een vergeefse o; roep om het college te volgen, zodat rust kan weerkeren en de broodnodig voorlichting aan de bevolking kan b< ginnen. Blanken verwees naar „Groen-ziwart" in de TC en voelde wat voor de suggestie die daarin wel gedaan. Het woord „onverzoenlijl wilde hij bij nader inzien wel terugw a men. De motie van Texels Belang voa hij te ver gaan, maar hij bleef de bels tingverklaring onaanvaardbaar vinder Mr. Sprenger liet blijken, dat over aantal jaren waarin de baatbelastii wordt geheven, valt 'te praten, maar h nadeel is wel dat de belasting dan ni wordt bekostigd uit het prijsvoord* dat aardgas nu nog heeft De burg meester gaf toe dat b. en w. ook ris» lopen door slechts gedeeltelijk aan GS-wensen tegemoet te willen korne „Als het niet wordt geaccepteerd, zullf we het voor de Kroon moeten uitved ten". Zoals gezegd: de raad hield het b< stijf. De stemmingsuitslag was overeet komstig de voorspellingen die twee d gen tevoren al op straat konden wordi jq. vernomen. Het voorstel van b. en Werd verworpen door tegenstem' van de gehele fractie van Texels Bela: (Weijdt, Schilling, Van Asselt en den Heerik) en de Paktfraktie met u: zondering van wethouder Westdorp (d Welboren, Ellen, Beumkes en Blanke: De reactie van burgemeester Sprö ger: We zullen afwachten wat GS ervi zeggen. UK v, an< wei

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2